Ictajer Courant 1 Radioprogramma Speelbal van Wind en Golven Tweede Blad. S rieveti over m 'ngeland. - ti Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. FEUILLETON van EtHel M. Dell. IH Woensdag 9 September 1931. 74ste Jaargang. No. 8931 5 September 1931 Romanschrijver schijnt een aanlokkelijk beroep te n In elk geval in Engeland. Ons landje is waar- biinlijk te klein, het millioenen aantal van moge- ke lezers te gering, om de schitterende perspectie- te openen, die duizenden bij tienduizenden Brit- naar de pen doen grijpen, om te trachten ook een ^Tlju van de fabelachtige sommen binnen te ha ls waarmee uitgevers, en dus in werkelijkheid het «nd publiek, de verschaffers van hun lectuur be- ^negen en negentig van de honderd gevallen rordt de poging om schrijver te worden natuurlijk iet geldelijk beloond en eindigt met een bittere te- arstellmg. v&n die teleurstellingen hooren wij niet, lulden- Wanneer wij er van hooren, is het. nog Ljjal, doordat een thans gevierd en wereldberoemd Sjver ons verhaalt van de moeilijkheden, wnar- Wgok hij. zelfs hij, in het begin van zijn loopbaan Mipteien had. lezing van zoo'n biecht hervatten ettelijke kastallen teleurgestelden met nieuwen moed hun SS bijna opgegeven pogingen grtiroote gevaar is de buitengewone hoogte van fcptilKn. die in deze verloting met bijna niets dan tio in het vooruitzicht gesteld worden. Enkele da- «pleden hebben we in de bladen gelezen, dat Hall Egtstorven is. De berichten over zijn dood zouden «wlijks volledig geweest zijn. wanneer zij ons 0 hadden medegedeeld over het inkomen, dat do liuiedcne tijdens zijn leven met zijn werken had ^lend. Als ik mij goed herinner was het zes mil- Egulden per jaar. fagelijk daar eens een oogenblik den hoofdprijs kfuè Staatsloterij mee. Honderdduizend gulden apnaamd, vijf en tachtig duizend in werkelijkheid, «raiet het zestigste deel van zes millioon. En dan [jiüféén keer. niet elk jaar opnieuw. Het is werke- Iftigeen wonder, dat zoovele zich laten verlokken Wik meen, zijn er op het oogenblik twee honderd Idaizend schrijvers in Engeland. H?t zou wel eens de moeite waard zijn, als van die Lee honderd duizend schrijvers het gezamenlijk jursalaris kon meegedeeld worden. Daarna een dee- fcrdoor twee honderd duizend, en ongetwijfld zou «;«i ogenblikkelijk de lust vergaan zich langer u: het sehrijversberoep te wijden, laat staan het u kiezen. Ik sprak over het gevaar van de hoogte der prijzen. Mar er is nog een ander en grooter gevaar. Wan ner wij lezen van een kunstschilder, van een pia- im el beeldhouwer, of van een chemicus, een dokter ofwbitect. die groote sommen verdienen met hun «beid, nemen wij heusch niet het besluit ook maar «awgaan schilderen, piano te gaa-n spelen, mar- x» ie beitelen, of een jaar of zes naar de universi- (Mtóraan om hen dat kunstje na te doen. Wij we- '.inda^Mf zoudeir-falen, of alleen na geweldige in- cpasBióg het tot een misschien matig succes zouden Imaen voor al dit soort, van arbeid is voorberei der Djodig. Zeer groote voorbereiding zelfs, naast e-n zoo groot roogelijken natuurlijken aanleg. En ook tl lijo we tamelijk wel gerust over onzen aanleg T/r, -aten we zeggen architect, want we bouwden lis kind zulke verbazend aardige huizen met onze F; bier steenbouwdoozen, dan zien we toch altijd op teren die voorbereiding. Welnu, het vak van schrijver eischt geen voorbe- jreiiing Ook bijna geen instrumenten. Inkt en een tulpen, of een schrijfmachine, met een groote hoe veelheid papier. Een tafel om aan te zitten 1 Dat is het grootste gevaar: het dwaalbegrip, dat we eigenlijk maar behoeven te gaan zitten om schrijver te zijn. En. alweer in Engeland althans, wordt dat dwaalbegrip geregeld opgewekt bij degenen, die het nog niet hebben, en aangewakkerd bij degenen, die het reeds bezaten. Er zijn namelijk inrichtingen, instituten noemen zij t'ch gewoonlijk, die wekelijks eenige duizendtallen reclamebiljetjes de wereld insturen, om jong en oud ♦p te wekken schrijver te wórden. ÜG. Dit is volstrekt geen naastenliefde. Die instituten wijzen den weg. die ingeslagen moet worden om tot succes te geraken. Zij kennen dien weg heel goed, maar verkiezen toch blijkbaar hem niet zelf te vol gen, maar anderen er langs te geleiden. Dit geeft te denken. Zelf ontvang ik ook heel geregeld verzoeken van zulke instituten om mij te scharen onder hun schijn baar reusachtig aantal pupillen. NIEUWE SCHRIJVERS GEVRAAGD, luidde de aanvang van het biljetje, dat ik gisteren of eergisteren ontving. Het is werkelijk verlokkelijk. Hoeveel het zou kos ten om mij te laten voorlichten door de vriendelijke leiders van het instituut, kan ik helaas niet mee- deelen. De zenders van het reclamebiljet hebben dit onbelangrijke punt vergeten. Maar wel wijzen zij er op. dat honderden, die hun leiding volgen, tijdens hun instructie zooveel met datgene, wat zij reeds in het begin van hun schrijversloopbaan voortbrengen, dat de geringe kosten van den cursus er met glans uit bestreden kunnen worden „Kunt U een goeden brief schrijven?" vragen de in- stituteurs. Dan is alles voor elkaar. Uitgevers zitten letterlijk ie hongeren naar Uw werk. Er is veel-meer vraag dan aanbod. Dot is toch werkelijk heel mooi in tijden, zooals wij nu beleven Het moest alleen meer bekend zijn. Dan zou de sombere toon. waarin tegenwoordig de hoofd artikelen in de meeste bladen gesteld zijn, wel eens veranderen. Malaise, behalve in het schrijversvak. De instituten wenschen volstrekt niet, dat U en ik onzen tegenwoordigen werkkring, welke die ook zijn mag, op zullen geven. Wel neen. Schrijven is een bij baantje. Je doet het zoo tusschen neus en lippen door. Maar de verdiensten zijn er niet minder door. Weet U, wat mijnheer D. H„ een van de verstandi- gen. die zich door ons heeft laten voorlichten, zoo extra verdient bij zijn gewone inkomen? Twee en ze ventig honderd gulden, zegge zeven duizend twee honderd guldon. Dat klinkt heel aardig, niet waar? Even later blijkt, dat die extra twee en zeventig honderd gulden ver diend zijn in vier jaar. wat de^prestatie eenigszins vermindert. Vooral omdat boven op het biljet met zulke dikke letters staat: TWEE EN ZEVENTIG HONDERD GULDEN VERDIEND IN VRIJEN TIJD. Dan is haast het voorbeeld van mijnheer H. C. nog veriokkelijker. Van dien mijnheer zijn 680 literaire voortbrengselen aangenomen door de heeren uitge vers in den tijd van vijf jaar. Dat is een respectabel getal, en de heer H. C. is er terecht trotsch op. Maar helaas vergeet hij ons te vertellen, hoeveel geld zij hem voor die 680 geschriften hebben betaald. Dan hebben we nog de heer J. C., die acht en veer tig honderd gulden verdient en nu werkelijk in den tijd van een jaar. Maar daar heeft hij dan ook zijn andere betrekking heelemaal voor opgegeven. Alles te zamen genomen is het uitzicht, zooals mij dat door het instituut wordt voorgespiegeld, niet zoo buitengewoon verlokkelijk. Ik wil wel graag twee en zeventig honder/i gulden extra verdienen in vier jaar tijd, maar aangezien dit het méést verlokkelijke voor beeld is, dat het instituut kan leveren, vrees ik. dat het normale geval wel zal zijn twee en zeventig hon derd centen in veertig jaar. Dt heb dan ook maar besloten ook dezen keer niet te verzoeken om toezending van het „belangwekken de boekje": HOE TE SLAGEN ALS SCHRIJVER, noch om nadere bijzonderheden omtrent „onze be scheiden tarieven en gemakkelijke betalingsvoor waarden." VOOR DEN POLITIERECHTER. Strafzitting van Maandag 7 September. Politierechter Mr. Ledeboer. VAN HET PAD DER DEUGD AFGESTAPT. De vacantie is niet goed, zij niet onverdeeld droog verloop, beëindigd en de justitioneele motor wordt al direct op de tweede versnelling gezet. De behandeling der file wachtende politierechters- strafzaken werd dan heden aangevangen met een proces contra den 40-jarigon vrachtrijder L. J., wonen de te Alkmaar, die zich had schuldig gemaakt, einde Maart dezes jaar aan benadeeling van de gemeente Alkmaar, betreffende trottoirtegels en puin, die hij, verscholen onder zijn kwaliteit van vrachtrijder op ge makkelijke wijze zich kon toeelgenen, waarop hij het ontvreemde ter waarde van f 58 verkocht ton eigen bate. Na ontdekking van het feit, door verraad van concurrenten, had verdachte de tegels weer in het bezit der gemeente gesteld. Het requisitoir was hem niet onvoordeellg, daar werd voorgesteld den verdachte, die overigens gunstig bekend stond, een voorwaardelijke straf voor den tijd van 3 maanden en proeftijd van 2 jaar op te leggen. Blijkens zijn overeenkomstig vonnis kon de politie rechter zich volkomen met dit clemente requisitoir vereenigen. EEN ONBETROUWBARE EN WISPELTURIGE KLANT. De boerenknecht Hendrik de J., een jammerlijk mis lukte reclassant, maakte zich aan allerlei misdrijven schuldig in onderscheidene deelen des lands. Op zijn zwerftochten had hij ook de gastvrijheid genoten van den landbouwer Dirk de Graaf te Koegras. Bij een broeder van den heer de Graaf was verdachte, die on der toezicht stond der reclasseering. werkzaam geweest en vandaar weggeloopen. Thans was hem ten laste ge legd landlooperij, maar de persoon in kwestie was niet verschenen, aangezien hij elders was gedetineerd als verdacht van diefstal met braek en dergelijke onschul dige liefhebberijtjes. De heer Dirk de Graaf verklaarde dat verdachte, toen hij bij hem werkzaam was, zeer goed voldeed. In afwachting van hetgeen andere rechtbanken over de J. zouden beslissen, werd deze zaak tot nader order geschorst. DE SNOEPLUSTIGE TUINDER. De 20-jarige tuinder Andr. Petr. Sch. te Limmcn had zich te verantwoorden wegens diefstal van eenige doo- zen bonbons uit den winkel van den aldaar wonenden heer N. de Groot Er was tusschen verdachte en eenige kameraden een afspraak gemaakt om zich van koste- looze snoeperijtjes te voorzien en werd verdachte uigte- kozen deze vingervlugheid ten uitvoer te brengen. Het feit was gepleegd in den avond van 28 April jJ. Bijzon der goed waren de heeren over de houding van ver dachte niet te spreken; ook de heer Wiggers niet. Be sloten werd de verdere behandeling twee maanden aan te houden, dit is tot 9 Nov. PALINGVISSCHERS OP HET DROGE. Een drietal 19-Jarige tuinders uit Heemskerk, de heeren Theodorus K., Anth. de W. en Lourentius Gijs- bertus F. stonden en corps terecht wegens diefstal van gerookte paling ten nadeele van den koopman Job de Vrij, die tijdens te kermis te Egmond aan Zee aldaar met een kraampje stond. De heer Theodorus K. was belast met de uitvoering van het heldenstuk en de twee anderen zouden de aandacht van den argeloozcn palinghandelaar, in het burgerleven een schoenmaker, afleiden. De Officier schoor het plendere stelletje over één kam en requircerde tegen leder f 25 boete of 25 dagen. Vonnis K. en F. leder f 10 boete of 10 dagen en de W. werd tot diep leedwezen van den Polltieréchter vrijgesproken. De heeren waren blikbaar zeer voldaan over dit vonnis. EEN ONVRIENDELIJKE BEGROETING. In deze zaak, waarin mr. Krabbe het politierechters- ambt waarnam, stond de 27-jarige Zuiderzeeewerker Adolf K. terecht op grond van het feit, dat hij zekere P. Rotgans met een stuk hout op het hoofd had ge mept, welke mishandeling was gepleegd te Wieringcn op 27 Juni. Volgens relaas van verdachte werd hij hevig geplaagd en maakte hij zich toen driftig. De getroffene heer Rotgans was nog steeds ongesteld en kon dus niet als getuige worden gehoord. Duidelijk kwam echter naar voren, dat verdachte geheel onnoodig werd „ge pest". Daarom onthield de Officier zich gevangenisstraf te vorderen en requireerde f 35 boete of 35 dagen. Uit spraak: f 35 boete of 35 dagen. EEN BESTELLER. DIE NIET UITBLONK DOOR EERLIJKHEID. De niet verschenen en thans ontslagen ambtenaar der Posteryen Klaas K., voorheen te Beets, had zich in November 1930 en Januari 1931 schuldig gemaakt aan verduistering van eenige kleine bedragen, die hem door inwoners van Beets ter verzending waren toever trouwd. Zoo had onder meer in Nov. 1930 mej. A. Westraten hem een bedrag van f 2.50 ter verzending medegegeven en de heer Cornelis de Ruiter, winkelier een som van t 4, bestemd voor Den Haag, ter hand gesteld, welke bedragen de geadresseerden niet hadden bereikt De heer Flemming, kantoorhouder te Oosthuizen, werd, na bovengenoemde belanghebbenden, eveneens als getuige gehoord. Verdachte werd door dezen heer Flemming geprezen als den besten besteller, die onder zijn kan toor ressorteerde. De geldelijke schade ls vergoed. De heer Officier bleek echter niet bijzonder gepor teerd te zijn voor verdachte, omdat deze den geboden kans tot kwijtschelding van straf niet had aangegrepen en den Officier had bedrogen. Gevorderd werd alsnu 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Ledeboer gelastte alsnu aanhouding der ?aak en voorgeleiding van verdachte op de zitting van Maan dag 21 September. DE GESJOCHTEN SCHELPENPACHTER IN VOLLE ACTIE. De 21-jarlge arbeider en straatventer Jacob D. t% Enkhuizen, beschikte In den loop van het vorige jaar niet aan overvloed van contanten en probeerde alsnu door handige trucjes dit tekort aan te vullen. Hij maak te verschillende liefdadige ingezetenen wijs, dat hij een schelpcnpachter was en niet bij machte zijn pacht te voldoen. Op deze wijze, In de dagvaarding listiglijk en bcdriegelijk genoemd, wist hij mej. de wed. Le Coul- tre f 15. den heer W. le Coultre ook f 15, den heer H. Kouwenhoven f 10 en den heer M. A. van Leeuwen f 15 uit den zak te kloppen. Tot eindelijk de politie een einde maakte aan deze oneerlijke bron van Inkomsten. Het bleek thans dat de vader van dit vindingrijke jongemensch. die zich over het gedrag van zijn zoon de oogen uit het hoofd schaamde, de benadeelden had schadeloos gesteld. Niet het minst vreeselijke was. dat verdachte na zijn ontslag uit de voorloopige hechtenis, dienzelfden dag nog dc kermis te Enkhuizen bezocht, vermoedelijk ten einde de geur van de bruine boonen door meer frivole aroma's te vervangen. Op grond van zijn afkeuringswaardige gedragingen op velerlei gebied toonde de heer Officier zich aller minst ingenomen met verdachte en vorderde 2 maan den gevangenisstraf. Mr. Dwars van Hoorn, wien de eer was te beurt ge vallen verdachte te verdedigen, kon zich niet vereeni gen met de dagvaarding en was de meening toegedaan dat hier geen strafbare oplichting was gepleegd, om dat hier het samenweefsel van verdichting ontbrak* Overigens verzette pleiter zich tegen de gevorderde straf, die naar het oordeel van den verdediger te zwaar was. Voorts zette pleiter uiteen, wat de reden was, waarom verdachte zich aan de hem te laste gelegde machlnaticn had schuldig gemaakt. Ten slotte concludeerde pleiter tot het opleggen van een voorw. geldboete, indien de politierechter r.let tot ontslag van rechtsvervolging kon besluiten. Do Officier repliceerde op een Inderdaad geestige manier cn persisteerde bij zijn requisitoir. Na dupliek van verdediger wees mr. Ledeboer vonnis en veroordeelde den pseudo-schelpenpachter tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden Sluiting. DONDEBDAG 10 SEPTEMBER* HILVERSUM (1875 BI) AVRO. 8.00 Tijdsein: 8.0110.00 Gramofoonmuzick; 10.0010.15 Morgenwijding; 10.1510.30 Gramofoonmuziek; 10-30— 11.00 Voordracht door H. H. Felderhof; 11.00—12,00 Or gelconcert door Frans Hasselaar; 12.00—2.00 Kovaca Lajos en zijn Orkest; 2.002.30 Rustpoos voor den. Zender; 2.304.00 AVRO-Kwartet o.l v. Dlck Groene- veld; 4.005.00 Zickenuur door Antolnette van Dijk; 5.005-30 Gramofoonmuziek; 5.306.00 Het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep; 6.0O— 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 6 30—7.00 Omroep-Orkest; 700—7 45 Le zing door E. G. Kleerkooper: „De pianostudie in de op. voeding"; 7.45—8.40 Het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep. Solist: Robert Kitain (viool); 8.409.00 Ameri- kaansch kwartiertje door Antoinette van Dijk; 9-00— 10.00 4e en 5e acte van de opera „Faust" van Gounodf 10.0010.15 Nieuwsberichten van Vaz Dlas; 10.15— 11.15 Aansluiting van Hotel „Brittannia" te Vlissingen. Dansmuziek door John van Bruck and his Boys; 11.15 —12.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (298 M) KRO. 800—9.15 Morgenconcert NCRV. 10.0010.15 Gramofoonmuziek; 10.1510.45 Korte Zie- kendienst; 10.451100 Gramofoonmuziek. KRO. 11.00—11.30 Gramofoonmuziek; 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein; 12.0112.15 Politieberichten; 12.15—1.45 Het K RO. Trio o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1-452.00 Gramofoonmuziek. NCRV. 2.003.00 Cursus fraaie handwerken; 8.003.45 Vrou wenhalfuurtje: 3-454.00 Verzorging zender; 4-005.00 Ziekenuurtje 5.00—545 Cursus handenarbeid voor do jeugd; 5.45—6.45 Harmoniumconcert door Ton Brandes; 6.45—7.00 Gramofoonmuziek; 7.00—7.30 Vragenhalfuur- tje; 7.30—7.45 Politieberichten; 7.45—9.00 Concert door Trio; 9.009.15 Gramofoonmuziek; 9.159.45 Lezing door Vincent Cleerdln: „Iets over de historie van Noord-Brabant"; 9.4510.00 Gramofoonmuziek; 10,00— 10.15 Persberichten Vaz Dias. 10.15—11.30 Concert door de Philips-Hnrmonle. Uitzending uit de Aula der N.V« Philips' Gloeilampenfabrieken. NAAR HET ENGELSCH VAN -Breng dien zwager maar mee," vroeg Spot gastvrij ben er van overtuigd dat hij geen mooier plek in ^ï«iand kan vinden dan Farne.' -Misschien gebeurt dat later wel," beloofde Tiggie. Jt aoet nu echter afscheid nemen, want hij waoht bui- k: op me." -Haal dien man toch binnen,' verzocht Spot „We kun- dan wat gebruiken." -Nee, oude jongen, dank je wel," zei Tiggie op beslls- bn toon. „Daarvoor heb ik geen tijd, want ik word w&ens verwacht Kan ik misschien even het adresboek buien?" .Natuurlijk. Er ligt er een In de hall. Moet je nu wer kelijk al verdwijnen? Luister nog eens even," bij deze *oordon dempte hij zijn stom, „je denkt toch zeker ook Vh mevrouw Norman In orde was, nietwaar Mijn moeder koesterde een zeker wantrouwen ten op- cchte van haar, maar je weet hoe oude vrouwen nu «tmual zijn." ten vreemde gloed In Tlggie's oogen. toen hij iterlijk volkomen kalm antwoordde: „Beste kerel, ik urf niet te beweren een juiste beoordeel aar van vrou- te wezen, onverschillig of ze oud of Jong zijn. Een "gelijke vraag zul je aan een ander moeten stellen. li ecn vreem<* type geweest," lachte Spot. k®4* haar echtgenoot toch gekend, nietwaar? Jk ^'^Ht een zeker oordeel over haar vormen." Mnrw. - zooaJs reeds gezegd een slechte menschen- v Tiggie. terwijl hij zich omwendde teneinde V.. ,gaan- -Adieu, Spot. Ik kom er wel uit, hoor. kenner." ^tordat w~" ,,Aaieu> Wuir^Lül Wfg^a ™oet Ik nog even een adres opzoeken. *°°n J« in Farne?" jv «U ronie: ia hetW0rilng he€t ..Cliff-Cottage" en valt onmiddellijk het vlMchen.' °og- Kom zoo gauw mogelijk, dan kunnen we Jn orde. Dc zal er mijn beat voor doen," beloofde Tig- itl wbter duidelijk merkbaar, dat hij aan andere dingen dacht en Spot die hem stond na te kijken, werd opnieuw getroffen door Iets wat hem gedurende hot ge sprek reeds was opgevallen. „Wat is er met hem gebeurd?" vroeg hij zich peinzend af. .Hij ie veranderd; dat valt niet te ontkennen. Ik zou wel eens willen weten waarom hij me eigenlijk opzocht." En toen kwam er ineens een uitdrukking van begrijpen In zijn oogen. „Hij is natuurlijk op zoek naar mevrouw Norman. Ik heb altijd wei gedacht dat er iets tusschen die twee bestond. Niettemin kan Ik me moeilijk voor stellen dat Tiggie Tiggie een getrouwde vrouw het hof zou maken!" Peinzend schudde hij met het hoofd „Nee, zooiets kan men van Tiggie niet verwachten." HOOFDSTUK IV. NEDERLAAG. „En waar nu heen?" vroeg Harvy geduldig. Tiggie borg een stukje papier in zijn portefeuille en hij glim lachte tegen Harvey, een glimlach, die niet bepaald be minnelijk genoemd kon worden. „Je bent dc geduldigste man dien ik nog ooit In mijn bestaan heb ontmoet." gaf hij te kennen. „We zullen nu Iets gaan drinken en daarna moet ik naar Putney." „Als ik jou was zou ik daarmee wachten tot na de lunch," zei Harvey handig. „Laten we eerst eens Bur lington House gaan bekijken. Er moeten een paar schil derstukken bij zijn, die de moeite waard genoemd kun nen worden." „Ik wist niet dat Jouw werk dit jaar vertoond zou worden." Harvey grinnikte. „Ik heb er niet om gevraagd, maar het volgend jaar zal het wel gebeuren, denk ik." „In orde, dan zal ik tot dien tijd wachten," gaf Tiggie t« kennen. „Ga jij echter maar naar binnen dan ont moeten we elkaar later weer. Tusschen twee haakjes: schilder je wel eens zeegezichten? Ik heb een invitatie voor js gekregen om een plaatsje, Farne geheoten, te bezoeken. Het ligt ergens achter in Cornwall en het moet er wondermooi zijn." „Ga jij er heen?" „Misschien," zei Tiggie voorzichtig. „Misschien doe ik het dan ook wel," gaf Harvey te kennen. „Je laat me maar weten wanneer je genoeg van me hebt dat is te zeggen, wanneer de wittebroodswe ken beginnen". Hij keek Tiggie grijnzend aan. „En Ik beloof je dan zooveel mogelijk afwezig te zullen zijn." „Daar zul je nog geruimen tijd op moeten wachten," zei Tiggie. „Dus ik mag ook niet met je mee naar Putney?" vroeg hij. Tiggie stond stil om een cigarette op te ste ken. „Natuurlijk kun Je meegaan als je er zin in hebt. Wanneer je echter maar tevoren begrijpt dat het weer een kwestie van buiten wachten ia en „O, daaraan raak ik geleidelijk gewend." verzekerde zijn zwager hem. „En het ls lang niet onaardig, want ik kan intusschen een studie van de verschillende types op straat maken." „Vooruit dan maar." „Ik zal een plekje op de Heath uitzoeken en op do koffers letten." beloofde Harvey. „Daar kan ik in Ieder geval frissche lucht happen, al krijg ik er misschien niets te drinken." „O, we zullen eerst wat drinken," stelde Tiggie voor. Het was een bijzonder warme dag en de lucht ginq naar onweer staan. Tiggie gaf den chauffeur van do taxi order naar Victoria te rijden, waar ze in het restaurant van het station jets nuttigden. En daarna vervolgden ze hun tocht. „Ik veronderstel dat wij vannacht op de Embankment zullen slapen," merkte Harvey op, terwijl ze de brug overgingen. Tiggie antwoordde niet, want zijn gedachten waren weer elders. Toen ze eindelijk de Heath bereikt hadden, hield Har vey zijn woerd en bleef op de koffertjes passen, terwijl Tiggie zich naar het doel van zijn reis spoedde. Op het papiertje In zijn portefeuille was een adres ge schreven van een woning, welke zich niet ver van de Heath bevond en na verloop van enkele minuten liep Tiggie dan ook de oprijlaan op, welke naar een groote. witte villa leidde. Onwillekeurig voer er een rilling door zijn leden, toen hij naar het groote, stijve huls koek, dat een killen in druk maakte. Hij drukte op een glimmend, koper knopje en na verloop van enkele seconden werd de deur ge opend door een streng uitziende, magere dienstbode, die hem vragend aankeek. „Is mijnheer Grterson thuis?" vroeg Tiggie „Nee, mijnheer. Hij is In de stad Na deze- woorden maakte de gedienstige een gebaar alsof ze de deur wildo sluiten, doch Tiggie dacht er niet over zich dit te laten welgevallen en begon met een tweeden aanval. „Ik maan gehoord te hebben dat zijn zuster hier logeert," ael fctj „Wilt u haar mijn kaartje geven? Ik ben oude bekende van haar." „Ik denk dat u verkeerd lo ingelloht, mijnheer." *4 de meid bedaard. „Mijnheer Grierson woont hier alleen en heeft geen logés." „O!" zei Tiggie en eensklaps drong het duidelijk tot hem door dat men de gedienstige instructies hod gege ven en zo zonder twijfel gewaarschuwd was voor een eventueel bezoek van hom. „En heeft dc zuster van man heer Grierson hem ook niet bezocht sinds ze in Enge land terug is?" „Voor zoover Ik weet ie dat niet gebeurd, mijnheer," luidde het antwoord. „,Ik wist zelfs niet eens dat hij een zuster had." Voor een kort oogenblik stond Tiggie haar onderzoo» kond op te nemen en hierop nam hij 'n besluit. ,Jk zal je in ieder geval mijn kaartje geven," zei hij, terwijl hij dit uit zijn portefeuille te voorschijn baalde. „Misschien vergis rk mc Mogelijk i« ze niet zijn zuster, doch zijn stiefzuster." Daarna toonde hij de meid een biljet vnn een pond en keek haar recht in de oogen. „Heb je soms wel eens over haar hooren spreken?" Dezelfde kalme, strenge uitdrukking bleef In de oogen van de vrouw. „Ik heb nooit van een stiefzuster ge hoord," zei ze op killen toon. „Weet je het wel heel zeker?" Tiggie hield nu twee biljetten van een pond in zijn hand, doch hij voelde zich minder zeker worden. Hij was nooit bijzonder handig in hot omkoopen geweest, wist hü. en diep in zijn hart hoopte hij zelfs dat ze de verzoeking zou kunnen weer staan. „Ik ben er heel zeker van. mijnheer," zei ze op vasten toon. Tiggie sloot de biljetten weer In zijn portefeuille. ,Jn dat geval is er niets meer te zeggen." merkte hij op en keerde zich om teneinde heen te gaan. „U vergeet uw kaartje, mijnheer." herinnerde de meld hem. Hij aarzelde even, zei toen: „O, dat is nu niet moer noodig." Voordat die woorden goed en wel over zijn lip pen waren gekomen, was de deur reeds gesloten. „Wat een schitterende cipier zou die vrouw kunnen wezen", dacht Tiggie by zichzelf. „De mogelijkheid be staat dat ze dit reeds ls." Hij was warm en moe en blij toen hij de schaduw der boomen bereikt had. Harvey viel nergens te bekennen en Tiggie besloot maar neer te vallen om wat uit te rusten. HÜ zou dadelijk wel komen opdagen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5