De Vrouw in het Oosten. Macedonische wraak. Waarnaar men luistert de oostersche vrouw en haar lot - ge- heimzinnige moorden en verdwijnin gen. - orientaalsche mysteriën. onoplosbare vraagstukken. (Van onzen reizenden correspondent) Damascus. 15 September. HOOG op den historischen Libanon, in een vrien delijk dorp met groote hotels, een zomerver blijfplaats van rijke Egyptenaren, die op 1000 r a 1500 meter hoogte in deze gloeiend warme -en koelte komen zoeken, heeft een vrouwencon- es plaats gehad, een congres, voor vrouwenrechten tn in een Fransch blad las ik hierover geestdriftige -•schouwingen, waarbij werd gewezen op de belang rijkheid van deze gebeurtenis: een congres voor Trouwenrechten in den Oriënt, het gebied, waar de vrouw tot nu toe niets meer was dan een slavin, hoogstens éen vriendelijk behandelde speelpop van den man. Kr waren dames (vrouwen uit het volk ontbraken volkomen, wat niet anders te verwachten was) uit Syrië, uit het gebied van den Libanon, uit Egypte en ïc is toonden enkele Amerikanerinnen, touristen, eenige belangstelling. Er wapperden vlaggen en er „èiden toespraken gehouden. Onder de deelneemsters aan dit congres ontbrakenMohamedaansche vrou wen bijna geheel en toch vormen de Mohamedanen in deze streken verreweg de meerderheid. De enkele Jlohamedaansche vrouw die aan het congres deel nam. waren Europeesch opgevoede Turkinnen, die meu feitelijk niet als echte Mohamedanen kon be lhouwen. Depositie van de vrouwen in den Oriënt is wat men in ook over geschreven moge hebben, nog zeer weinig vtranderd. Nog steeds leeft de Mohammedaansche ftroow binnenshuis en vertoont zij zich in het open- kal, dan is ze gesluierd, zóó zwaar gesluierd, dat Imtoar gelaat niets te zien is. Het toonen van het -taan vreemden geldt als erge onzedelijkheid, p )l«fdeze zedelijk gesluierde vrouwen dragen daar- zulke korte rokjes en zulke opzichtige kou- i/fl'dat zeer zeker onze grootouders in Nederland fwontwaardigd het hoofd over zouden hebben ge- ijdud. - Itoe sluiers verbergen niet steeds groote schoon- Fteid, maar neel vaak wel misdaad. Voor booswichten 'ijjn deze sluiers namelijk dikwijls een redding ge weest. Een voortvluchtige dief of moordenaar ver kleedt zich als vrouw en met het gelaat verhuld kan hij overal ontkomen. Geen politieman mag een ge sluierde vrouw aanhouden en den sluier lichten en vrouwelijke politic-ambtenaren bestaan hier nog niet, al zouden ze hier meer dan ergens elders noo- dijr zijn. Dat zich nu en dan een misdadiger als gesluierde vrouw aan de nasporingen van de politie onttrekt, is het ergste niet. De sluier maakt andere ontzeltender dingen mogelijk. Niet alleen elke misstap eener vrouw maar ook elke ongehoorzaamheid aan den- vader rf den echtgenoot wordt hier heel dikwijls met den dood geboet. Niet zelden is het, dat het lijk eener Ttrmoorde vrouw wordt gevonden. Meer nog ge schiedt het dat een vrouw verdwijnt, zonder dat ze ten spoor nalaat en men kan aannemen, dat in de meeste gevallen de verdwijning van een vrouw niet eens bekend wordt. De vrouw wordt in het Oosten nog steeds als een minderwaardig wezen beschouwd. De geboorte van een dochter brengt geen vreugde, de dood van een vrouw.:veroorzaakt in de allermeeste gevallen weinig «nart. Een dochter wordt, als ze op den huwbaren MUjd komt, „verkocht'', dat wil zéggen, de bruide- óovn betaalt, den vader een zeker bedrag in geld of in tornden have. Dat de dochter zou kunnen en mo gen weigeren den man te huwen, die haar is aange wen, gaat boven de bevatting der menschen hier. Nog dezer dagen vermoordde een vader om deze re den zijn dochter. Hij deed dit zeer onhandig en ging bovendien, eenigszins ongerust geworden (de Fran- schen. die hier het oppertoezicht uitoefenen, zijn zul ke rare kerels, en vinden zoo'n bestraffing van on gehoorzaamheid niet goed, dacht de dader) aan de politie rnededeelen, dat zijn dochter zelfmoord had gepleegd. Toen de politic kwam, vond ze het meisje dood met tallooze messteken. De vader werd natuur lijk warresteerd en bekende spoedig alles, zonder «enig berouw te toonen. De gemiddelde Muzelman veroordeelt zoo n vader volstrekt niet en geeft hem in zijn hart volkomen gelijk. VERKEERSONGEVALLEN wielrijder onder een auto. Dcodelijk ongeluk in Varsseveld. kpiderdajravond is ta Varsseveld de 51-jarige H. J. L- tot Doesburg met zijn fiets tgen den cadaverwagen TRn den Winterwijkschen destructiedienst gereden, bet gevolg, dat hij onder den wagen geraakte en zwavr wtrj gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis i|w'.incbêm, waarheen hij werd overgebracht, hij reeds te zijn overleden, het ongeluk is veroorzaakt doordat ter plaatse veel ,ire wa?ens stonden opgesteld, waardoor de «uro. hnks moest passeeren. De van de andere zijde Kornrnde L. moest toen zoover naar rechts uitwijken, nat hij in het mulle zand terecht kwam en de macht cr bet stuur verloor met bovenvermeld gevolg. autobus in een sloot. Drie zwaar gewonden. Te snel rijden de oorzaak. Op-den Abtswoudschen weg onder de gemeente -cnipluiden is Donderdagmorgen omstreeks elf uur 0 autobus van de V.I.O.S.-Mij. in de langs den weg ugzende sloot gereden. De chauffeur werd zeer P^wond. Zijn borstkas werd ingedrukt. Van de ""Menden werden de dames Van Batenburg en Van p trille uit Kethel mede vrij zwaar gewond. Zij per auto naar het gasthuis vervoerd Mej. Olst- worn uit Kethel bekwam een schedelfractuur en m het St. Hippolytus gesticht ter verpleging Wcnomen. De chauffeur heeft, ondanks den vetten hi v.an (len zeer snel gereden, hetgeen «lijkt dat de bus voorover in de sloot is ge zien na eerst twee dikko wilgenboomen te hebben «cramd: de vooras werd midden onder de bus ge wrongen. er werd naar zijn lijk gevischt. Terwijl hij koffie zat ta drinken. ^.°*IlScla8 geraakte de bode Wegman met zijn auto water }n bet Beersterdiep. Men vermoedde, gelijk u tn ons nummer van Donderdag meldden, dat de "U»n was verdronken en heeft daarom den geheelen uui üaar zi'n gevischt. Woensdagmiddag om 5 WiL. an' achter het bericht uit Groningen, dat ftn nk'f familie zat koffie te drinken. De auto goederen zijn uit het water opgehaald. Vermoordt een vader zijn dochter en begraaft haar in den luin, of smijt haar lijk ergens in een af grond, dan is hij bijna zeker vrij uit te gaan. Het zelfde geldt voor een man, die zijn echtgcnoote vor- moordt. Geen Mohamedaan zal hem verraden. Wordt het lijk van het slachtoffer toch nog gevonden, dan is er nooit uit te maken wie ze is. Niemand, behalve de allernaaste bloedverwanten en misschien enkele vriendinnen, hebben ooit haar gezicht gezien en die vriendinnen zwijgen wel weder, al ware het alleen uit angst. Hoe zou men ook ooit kunnen vaststellen, dat uit een huis een vrouw of een meisje verdwenen is, a!s het hoofd van het gezin dat wil verbergen? Zou de politie al achterdocht krijgen en ter onderzoek ko men, dan voert de vader een ander meisje of wel een verkleede zoon voor. Geen man mag den sluier van de voorgevoerde persoon oplichten en daardoor is alle grondig onderzoek onmogelijk. Bovendien zijn de allermeeste politiemannen zelf Mohamedanen met het grootste respect voor de eeuwenoude tradities en in hun hart geven zij den vader of den echtgenoot, die ongehoorzaamheid of erger met den dood straft, gelijk en daarom is op hun krachtige medewerking niet te rekenen. Enkele weken geleden werd in den Libanon terzijde van den toch tamelijk diuk bereden grooten weg Beyrouth-Damascus het verminkte lijk van een jonge Arabische vrouw gevonden. Blijkbaar was de on gelukkige in een automobiel vermoord en daarna uit den wagen geworpen. Naar de kleeding en de handen tc oordeelen behoorde deze vrouw niet tot de hoogere standen. Vermoedelijk is deze vrouw dus in een taxi en niet in een eigen wagen naar den Liba non gebracht en moet dus de een of andere taxi chauffeur van den moord weten. Verreweg de meeste chauffeurs zijn Muzelman en natuurlijk zal geen Mu zelman in zoo'n aangelegenheid den dader aan de politie bekend maken. Hij, de chauffeur, zou zich daarmede in de oogen van zijn meeste geloofsgenoo- ten onteeren en bovendien kan hij er zeker van zijn, dat zijn verraad door familie van den dader gestraft zou worden. De Fransche politie heeft, toen de Libnn- sche politie machteloos bleek, de zaak in handen ge nomen, maar tot nu toe zonder resultaat. Onder de bier heerschende omstandigheden zijn ook de beste detectieven machteloos. Maar hoe wijzigingen in die toestanden te bren gen? Op de volle medewerking van Mohamedaan sche politiemannen kan men in dergelijke aangele genheden niet rekenen. Alleen niet-Mohamedaansche politiemannen benoemen bij een overwegend Moha medaansche bevolking zou onmogelijk zijn. Boven dien, de plaatselijke politie hangt af van de inland- sche autoriteiten en dezen zijn te Damascus b.v. vrij wel allen Muzelman. De Fransche „sureté générale' (geheime politie) doet wat ze kan, mqar wat kón ze tenslotte zonder de medewerking van de plaatselijke politie? Bij zelfstandig onderzoek door de Fransche geheime politie en de Fransche gendarmerie biedt de taalkwestie alleen reeds een vrijwel onoverkome lijke moeilijkheid. Bij pogingen om verandering in de toestanden te brengen, kan men zelfs niet eens op de medewerking der Arabische vrouwen rekenen. De zen, die slechts met haar eigen echtgenoot, aller naaste verwanten en misschien enkele vriendinnen in aanraking komen, koesteren voor den niet-Moha- medaan een nog veel grootere verachting en haat dan de meest fanatieke mannen en zullen zeker niet helpen, zelfs als zij konden, bij de doorvoering van wetten der ..ongeloovigen'der „onreinen". Niet alleen „schuldige" vrouwen verdwijnen, ook volmaakt onschuldige, die den man te veel worden, leven niet lang meer. Een rneisjè, dat mismaakt ter wereld komt, of later b.v. uoor een ongeluk mismaakt, wordt, is ten doode opgeschreven. Gebochelde, ver lamde, manke mannsn ziet men dikwijls onder de Arabieren, mismaakte vrouwen bijna nooit. Een paar messteken maken gewoonlijk spoedig een einde aan het leven van een mismaakt ter wereld gekomen dochtertje of van een later misvormde vrouw. Het vrouwenvraagstuk in den Oriënt is een der tallooze vraagstukken, waarvoor geen oplossing schijnt te vinden, behalve dan een betere opvoeding der massa. Maar van wie moet deze opvoeding uit gaan? Welke middelen moeten daarbij worden aan gewend? Hoe lang zal ze duren? Er zijn in Europa menschen, die nooit den Oriënt aanschouwden, er alleen van hoorden vertellen of er over lazen en toch antwoorden op deze vragen ge reed hebben. Ik heb deze antwoorden niet. j. K. BREDERODE. motor tegen een wagen gebotst. Een doode, een zwaar gewonde. Donderdagavond omstreeks halftien is in de Klora- persteeg onder de gemeente Veencndaal een ernstig ongeval gebeurd. Een employe van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij J. de Ruiter uit Veenendaal, met den duorijder Knobbolt, woonachtig te Leerdam, reed in volle vaart tegen een wagen met telefoon palen beladen. Of de motorijder den wagen niet heeft gezien, ten gevolge van de duisternis, of dat hij niet goed heeft uitgekeken, is nog niet vastgesteld. In ieder geval was de schok zoo hevig, dat heide man nen van de motorfiets werden geslingerd. Het motor rijwiel tolde een eind over don weg en werd ernstig beschadigd. De motorrijder De Ruiter werd zoo ernstig ge wond, dat hij op slag dood was. De duorijder had zul ke ernstige verwondingen opgeloopen dat hij in ho- peloozcn to-^stand naar het ziekenhuis te Arnhem moest worden overgebracht. Moordaanslag in een Bulgaarsche gevan genis. Naar uit Sofia wordt gemeld, heeft Dinsdagmiddag in de centrale gevangenis aldaar de gevangene Dont- scho Zafiroff, die zich wegens moord op den Proto- gerowist Strezoff in arrest bevindt, een aantal revol verschoten gelost op zijn medegevangenen Kosturkoff en Traitschoff. Beiden werden ernstig gewond. De slachtoffers van den aanslag hadden in Febr. van dit jaar op straat den bekenden leider der Mi- chailowisten, Gjurkoff, vermoord, zoodat deze reyol- veraanslag schijnbaar een wraak is van de Mlchailo- wisten voor den moord op Gjurkoff is. De gevangenis-autoriteiten onderzoeken op het oogenblik op welke wijze Zafiroff in het bezit van den revolver is gekomen. Zij vermoeden, dat het ge vangenispersoneel medeplichtig is. zes kinderen verbrand. Naar Reu'er meldt, is op een boerderij bij Hagean in S~ kalschewan (Canada) een bran 1 uit.v'brokm. terwijl de ouders afwezig waren. Er bevonden zich negen kinderen op de boerderij, van wie er zes in de vlammen den dood vonden. Twe* Duitsche dienstboden dood ln hun slaapkamer gevonden. Een lek ln do gasleiding do oorzaak. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft zich te Voorburg in de Wateringslaan een ernstig ge val van gasverstikking voorgedaan, dat aan twee Duitsche meisjes het leven heeft gekost Toen de heer van P., meubelfabrikant te Rotterdam, Donderdagmorgen omstreeks T uur was opgestaan, vond hij zijn ontbijt niet gereed, doch dit bezorgde hem geen argwaan. Hij hielp zichzelf, maar toen hij het huis wilde verlaten, rook hij gas. Hij opende de deur van het kabinet waar de 18-jarige Dultscho dienstbode K. B. uit Duisburg—Hamborn sliep en vond haar bewusteloos te bed. In de kamer heerschte een sterke gaslucht Onmiddellijk waarschuwde de heer v. P. den dokter en de politie, die met een zuurstof-apparaat arriveerde. Dr. Klein constateerde echter den dood. Toen men onder leiding van Inspecteur Alberda een onderzoek naar de oorzaak instelde, vond men tot groote ontsteltenis in het vertrek beneden het boven genoemde kabinet een tweede slachtoffer, de 18-jarige Duitsche dienstbode M. N, eveneens uit Duisburg— Hamborn. Er werd nog getracht met behulp van zuurstof de levensgeesten bij haar weer op te wekken, doch tevergoefs. Dr. Twaalfhoven constateerde den dood. De scheidingsmuur tusschen beide perceelen was onder de trap naar de bovenhuizen doorgeslagen en voorzien van een deur. Het meisje M. N. sliep dus in een kabinet, dat feitelijk deel uitmaakt van perceel no. 2. In het kabinet van no. 2 sliepen de drie kinde ren van het echtpaar L. Het slachtoffer had de ge woonte de deur tusschen beide kabinetten te sluiten- Aan deze gelukkige omstandigheid is het te danken, dat de kinderen ongedeerd zijn gebleven. Het laat zich begrijpen, dat de moeder zeer onder den indruk van het gebeurde was. De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden in een gebrek aan de gasleiding tusschen den meter van no. 4 en de dienstleiding, waarschijnlijk te wijten aan grondverzakking. De ruimte voor deze woningen valt binnen de rooilijn der voortuinen en is door de bewoners met allerlei puin en afval opgevuld. Om kwart voor elf werden de lijken der slachtoffers overgebracht naar het lijkenhuis te Voorburg. Ter stond daarna is men de leiding gaan opbreken om naar het lek te zoeken. Aangezien het gas de gewoonte heeft bij een lek de buitenzijde van de leiding te vol gen, tot het de vrije lucht bereikt, was de plaats van het lek voor dien niet te bepalen. Het droevig voorval wekte veel consternatie ln de omgeving. De familie der slachtoffers is er voorzichtig van op de hoogte gebracht. Uit het onderzoek is, naar later gemeld wordt, in derdaad gebleken, dat bij een lasch. z.g. sok. op den schroefdraad een scheur is ontstaan van een ander- halven millimeter. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het verzakken van de straat Doordat het slaapkamertje van het andere meisje vlak boven het andere kamertje ligt, heeft het gas, eenmaal de wo ning binnengekomen, een uitweg gezocht naar boven. Uit het onderzoek is tevens gebleken dat het meisje op de bovenverdieping het eerst moet .zijn overleden ZONDAG 27 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M) V-ARA.. 8-30845 Lichaamsoeefningen; 8.50 Postduivenberich-" ten; 9-00 Tulnbouwhalfuurtje door S. S. Lantinga: .Aronskelken"; 9.30 Instrumentaal Concert door Reiner Bresser (cello). AVRO. 12.00 Tijdsein; 12.01—2.00 Concert door het Harmonie orkest van het Rotterdamsch Phllharmonisch Genoot schap en de Kon. Zangvereeniglng „Schiedam's Man nenkoor Orpheus"; In de pauze: Amerikaansch kwar tiertje door Antoinette van Dijk; 2.002.30 Boeken halfuur; 2-303.15 Kerkconcert door Anthon v. d. Horst (orgel), Rosa Spier (harp) en Max Rodriguez (cello); 3.153.40 Zang door Dameskoor; 3.404.10 Lezing door Dr. C. H. Sluiter: „De ontdekking der magneto-electrl- sche inductie"; 4-105.00 Gramofoonmuziek en Sport uitslagen van Vaz Dias. V-ARA. 5.00 Tijdsein; 5.01 Kinderuurtje. VPRO. 6-00 RadioVolks-Universitelt; 6 30 Wijdingsuur. Spre ker: Ds. D. Bakker. AVRO- 8.00 Tijdsein; 8.018.15 Nieuws- en Sportberichten: 8.15 10.30 Het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep. Soliste: Hélène Cals (sopraan); 103011.15 Radio-toonecl: „Noenkel Pastoor", bewerkt door Dom de Gruyter; 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (298 M) KRO- 8.309.30 Morgenwijding. NCRV- 9.3010.20 Gewijde muziek; 10.20 Uitzending van den Jeugddienst uit de Ned. Herv. Kerk te Utrecht. Voor ganger: Ds. M. van Rhijn. KRO- 12.15—1.30 Het K.R.O. Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1-302.00 Lezing door W. Clasener: „Surinamc's Be volkingsvraagstuk: 2.00—2 30 literair halfuurtje; 2 30— 4.15 Het Mandollne-crkest „Scropre Avantl" en Dames koor; 4 15—5.00 Ziekenlof. NCRV. 5.0O—5.50 Orgelbespeling; 550 Kerkdienst rilt de Evang. Luth. Kerk te Weesp. KRO. 7.45—810 Lezing: 810-815 Voetbaluitslagen; 8.15—1040 Het Utrechtsch Stedelijk Orkest o.l.v. Evert Cornella; 10.40—1100 Epiloog. MAANDAG 28 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M) AVRO- 8.00 Tijdsein; 801—10.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.01—1015 Morgenwijding; 10.15-10.30 Gramo foonmuziek; 10.30—11.00 Voordracht door Jeanne Hun- sche—Verkade; 11.00—1200 Concert door het Trio Kwant; 12.00 Tijdsein; 12.01—12.15 Gramofoonmuziek; 1215—2 00 Het AVRO-Octet oXv. Louis Schmldt; 2 00 -230 Rustpoos zender; 2-30-300 Lezing: „Bloembollen in de kamer"; 3.00«00 Aansluiting van Hotel „Ter minus'* ta Utrecht: Concert door Ensemble o.l.v. Aria Nooteboom; 4 004-30 Gramofoonmuziek: 430—550 Kinderuur door Willem Hunsche; 5307.00 Kovaca Lajoa en zijn orkest; 7.00-750 Boekenhalfuur; 7 30— 8 00 Kamermuziek door het Haagsch Strijkkwartet; 8.00 Tijdsein; 801—1000 Het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; Zangvoordracht door Louis van Tulder; 10-00— belgisch brood. Den laatsten tijd wordt te Maastricht veel Belgisch brood verkocht, dat goedkoopcr is, dan het te Maastricht gebakken brood. Volgens een mededecling in een vergadering van de Maastrichtsche Kamer van Koophandel, schijnt het in de bedoeling van vele Maastrichtsche bakkers te liggen, te Smeermaes, op Belgisch gebied, gezamenlijk een bakkerij op te rich ten. In dat geval zou de coöperatieve r.-k. bakkerij do Ster dit voorbeeld volgen. teeken des tijds Dat de landprijzen in de Veenkoloniën in de prov. Groningen sterk gedaald zijn, is wel algemeen bekend en het komt thans als regel voor, dat boerderijen worden verhuurd voor f50 per H.A.; eenige jaren ge leden was dit bedrag ongeveer f 170 per H.A. Thans is er in de omgeving van Vecndam 2 H.A. land ver huurd voor minus f5 per H.A., d.w.z. dat de huur der f 5 per H.A. toe k r ij g t! Het is weliswaar geen groot stuk grond 2 H.A. en dit land is weliswaar uitsluitend geschikt voor roggebouw (voor tarwe is de grond te eenenmale ongeschikt), maar het blijft toch een zeer hijzonder en teekenend tecken des tijds! F.n wie zal zeggen of de huurder nog niet een strop krijgt? haarwasschen met benzine. In een perceel aan de Stellenboschstraat te Den Haag hebben Woensdagavond twee aldaar wonende 20-jarige tweelingzusters getrarht met behulp van benzine het hoofdhaar te wasschen. Dampen van de vloeistof kwamen in aanraking met de vlam van een in de nabijheid staand theelichtje, waardoor het haar van de eene vrouw in brand geraakte. Zij bekwam zware brandwonden aan het hoofd en is per taxi naar heet ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Haar zuster bekwam bij het blusschen brandwon den aan het gelaat en aan beide handen. het 10.000e schip te rotterdam. Verleden Jaar op 27 Angnstas. Donderdagavond is het Zweedscho stoomschip „In- dus", komende van Londen, als het 10.000ste schip van dit jaar den Nieuwen Watereweg binnengekomen. Verleden jaar kwam het Duitsche stoomschip „Chios" op 27 Augustus als 10.000ste schip binnen. hoe koning nadir van afghanistan op den troon kwam. BIJ God's genade en met geld van Engeland! Uit Londen: Bij de opening van het eerste parle ment in Afghanistan verklaarde koning Nadir, dat de verovering van den troon hem niet slechts gelukt was dank zij goddelijke hulp, doch ook dank zij den 1 steun der Europeesche regeeringen. De Engelsche re- gcering had hem zonder bepaalde voorwaarden ge holpen aan 750.000 p. st. en hem 10.000 geweren en vijf millioen patronen geleverd, die hij met dankhnar- heid had aanvaard. Bovendien had hij groote hoeveel heden wapenen en munitie gekocht in Frankrijk en Duitschland. die hij gedeeltelijk op crediet had ge kregen en gedeeltelijk contant had betaald. 10.15 Nieuwsberichten van Vaz Dlas; 10.15—11.00 Po pulair concert door het Omroeporkest; 11.00—12.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (298 M.) N.C-RV. 8.008.15 Schriftlezing; 8-15945 Morgenconcert; 10.30 —11.00 KorteZiekendienst; 11.00—11.30 Lezen van Chr. Lectuur; 1150—12.30 Gramofoonplatcn; 1200—12.15 Po litieberichten; 12.30—1.45 Orgelconcert uit de Herst. Evang. Luth. Kerk te Amsterdam, door Jan Zwart; 1.45—2.00 Gramofoonmuziek; 2.00—2 35 Uitzending voor scholen; 255—3.15 Gramofoonmmlek; 3.153.45 Cur sus knippen en atofversleren; 3 454 00 Verzorging zen der; 4.005.00 Zlekenuurtje; 5.006.15 Concert door het NCRV-Harmonie-Orkest o.l.v. Plet v. d. Hurk; 6.15 6.45 Vorteluurtje voor jongeren; 7.30—7.45 Politiebe richten; 7.45—8.00 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8.00—10.00 Concert door het Symphonle- orkest der N.C.R.V., onder leiding van Frits Schuur man; 10.00 Persberichten van Vaz Dlas; daarna gra mofoonmuziek. DINSDAG 29 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M) AVRO- 8-00 Tijdsein; 80110.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 1001—10.15 Morgenwijding; 1015-1030 Gramo foonmuziek; 10.30—1100 Lezing; 11.00-11.45 Solisten- concert; pl.m. 11.30 Onthulling van het gedenkteeken op het Vliegveld „Schiphol", opgericht ter herdenking van het instellen der wekelijksche postvluchten op Indië; 11.4512.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein; 12.011.30 Lunchmuzlek door Ensemble o.l.v. Arie Nooteboom; 130—2 00 Rustpoos zender; 2.002.30 Cau serie door Mevr. Ida de Leeuw—van Rees; 2304.00 Ooggetuige-verslag van de ICLM-Vlootrcvue op het vliegveld „Schiphol" te Amsterdam; 4.0O—4.30 Viool recital door Max Groen; 4.305.00 Radio-Kinderkoor zang o.l.v. Jacob Hamel; 5.006.50 Het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 650—7.00 Praatje voor Mevr. Ida de Leeuw—van Rees; 7.00—7.30 Het Ensemble voor vroo- lijke kleinkunst „De Troubadours"; 7.308.00 Lezing door Prof. Dr. F. A. Venlng Meinesz: ..De onderzeeboot in dienst der wetenschap"; 8.00 Tijdsein; 8-01—9 30 Aan sluiting van het Kurhaus te Schevenlngcn: Concert door Kovaca Lajoa en zijn Orkest, m.m.v. Borls Lensky (viool) en Plerre Palla (orgel); 9.30—10-10 Radio- tooneel: „Wereldnieuws Avondeditie", naar het hoorspel van Ernst Toller: 10.10—10.25 Nieuwsberich ten van Vaz Dlas; 1025—1100 Aansluiting van „The House of Lords". Den Haag. Concert door het ensemble Llsmonde"; 11.00—12 00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (298 M.) KPO. g.0o_$.is Morgenoonoert; 1000—11.30 Gramofoonmu ziek; 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijd sein; 12 01—1215 Politieberichten1215—1.45 Het KRO. Trio o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1.45—2.00 Gramofoon muziek; 2 003 00 Vrouwenuurtje; 3-00—3.30 Gramo foonmuziek; 3.304.00 Verzorging zender; 4.006 00 Gramofoonmuziek 6.006.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 6 30—645 Verbondskwartiertje; 645700 Inleiding tot den cursus Engelsch; 7.00-7.30 Lezing door G. Hllteriran: „De Volkenbond"; 7.307.45 Poli tieberichten; 7.45—8-30 Rondgang door de N V. Stoom- meelfabrlek „Holland" te Amsterdam: 8.3011.00 Het K-R-O.-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 915 Vaz Dias; ll.OO—11.40 Gramofoonmuziek; 1140—12,00 Blijde in- comste van den heer Longwelle; 1200 Sluiting.

Schager Courant | 1931 | | pagina 11