I Een goede Foto of vepoting I if Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. Vlaamsche dienstweigeraars voor den krijgsraad. De noodlottige b te Rotterdam. DE iV/ HULDIGING VAN DEN JUBILARIS. In ons vorig no. konden wij mededeelen, dat aan den jubileerenden marktmeester door de Gezamenlijke marktkooplieden een Swan-vulpen zou worden aange boden. Op de bovenzaal van „Cérès" vond 'a middags om 12 uur in tegenwoordigheid van vele marktkoop lieden de overhandiging plaats. De heer Van Wijngaarden gewaagde daarbij van de zeer goede verstandhouding die er tusschen den markt meester en do marktkooplieden bestaft, en een mede werking die ook tot uiting kwam bij de stichting van de Zatcrdagavondmarkt. Spr. dankte den jubilaris daar hartelijk voor en zeide dat de gezamenlijke marktkoop lieden besloten hadden als blijk van waardeering den heer Keesman een Swan-vulpen aan te bieden. Met den ■wensch, dat de heer Keesman deze nog vele juren in gezondheid moge gebruiken, volgt overhandiging. Maar bovendien boden de gezamenlijke marktkooplieden den Jubilaris een keurig bloemstuk aan. Hoewel de heer Van Wijngaarden bestuurslid van den Nederlandschen Standwcrkcrsbond is, kon hij na mens deze organisatie niet het woord voeren, omdat deze vereeniglng niet op de hoogte was van het jubi leum. Ware dit wel het geval geweest, zeer zeker zou een afgevaardigde van den Bond aanwezig zijn geweest. Maar spr. neemt daarom de vrijmoedigheid om na mens alle Nederlandsche marktkooplieden, die hier niet aanwezig zijn, den heer Keesman een kistje prima sigaren aan te bieden! Een hartelijk applaus weerklinkt op deze woorden. En als de jubilaris de aanwezige dame en beeren dan een glas wijn en den hoeren tevens een sigaar aan biedt. dan klinkt weldra een spontaan „Lang zal hij leven". De heer Keesman zegt moeilijk onder woorden te kunnen brengen de dankbaarheid voor deze mooie ver rassing, die zoo in tegenstelling is met do ervaring die hij dezen dag met eigen personeel heeft opgedaan. Spr. dankt don marktkooplieden hartelijk, zeer harte lijk en hoopt nog lange jaren met de vulpen te schrij ven. Als bijzonderheid kunnen we nog mededeelen, dat in dit 25-jarlg tijdvak de heer Keesman slechts op één marktdag ontbrak, wegens ongesteldheid. En waar do heer Keesman in Maart a.s. ook gedurende 25 jaar opzichter bij de Banne en den Polder Schagen zal zijn, heeft hij in die fuctie slechts één poldervergadering gemist Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat Donderdag middag het college van B. en W. den jubilaris ten zijne huize gecomplimenteerd heeft en daarbij een envelop pe met Inhoud heeft overhandigd. De loco-burgemees ter. de heer Jb. de Vries, sprak in hartelijke woorden den jubilaris toe en huldigde zijn werk. OVERDRACHT ZAAK. I)e zaak in Drogisterijen en aanverwante artikelen op de Hoogzijde alhier, die tot dusver werd gedre ven door den heer J. Vrielink en die in eigendom be hoorde aan de N.V. Twcntschc Chemicaliën Handels- Vennootschap te Amsterdam, is in eigendom aan den heer J. Vrielink overgegaan. VERKOOPING. De boerenplaats, genaamd Avendorp, met landbouw- «ehuur, erf en weilanden, groot 22.43.80 H.A. en in veiling gebracht door den Notaris H. J. van 4'een te Zijpe, is gekocht door den heer K. Kant te lleiloo voor f 43607.04. De plaats gold in haar geheel in op bod f45693.04. cnon Het land van het Fonds Wieldreaijer. groot 1 60.*) H.A.. dat in opbod stond op f3396.—, is opgehouden. WITTE KRIJIS-AFDEELING. Dc afdeeling Schagen van de Noordhollandsche Ver eniging ..Het Witte Kruis" hield haar ledenvergade ring op Donderdag 1 October. avonds 8 uur. ten huize van den heer J. K. Boontjes. Voorzitter de heer J. Schoorl Pz.. secretaris de heer P. Bronder. Slechts 9 leden, met inbegrip van de aan wezige bestuursleden zijn present. Na opening volgt lezing en daarna goedkeuring van de notulen. De verzoeken om subsidie hadden tot resultaat gehad dat van het Hoofdbestuur een subsidie van f 100 werd verkregen en van de gemeente Schagen als bijdrage in de exploitatie van de volksbadinrichting f 200. Door den badmeester was een verslag over de badin richting aan Dc Wiel ingezonden. Er waren 210 kaarten verstrekt en 3000 baden genomen. En wel door oudere dames 4 per dag, door heeren 10 a 15 per dag, door jon gens 15 per dag en door meisjes 20 per dag. Van de ingekomen stukken zij vermeld dat óver 1931 een rijksbijdrage ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding zal worden ontvangen, tot een bedrag van f 191. Door het gemeentebestuur van Schagen was gunstig beschikt op het verzoek om voor 1931 een subsidie van f 1500 voor de t.b.c.-bestrijding. Voor 1932 is eenzelfde bedrag voor hot zelfde doel op de begrooting uitgetrokken, doch de ge meenteraad moet hieromtrent nog een beslissing nemen. Van de Paasch ten toonstelling zal eveneens nog een subsidie worden ontvangen en zoodoende wordt het mo gelijk dat nog een drie-tal uitzendingen, waartoe aanvra ge was ontvangen, kan plaats vinden. De medewerking die uit deze subsidie-toezegging epreekt wordt door het bestuur op hoogen prijs gesteld. Volgt de behandeling van den beschrijvingsbrief der vergadering van de Hoofdvereenlging op 6 October a.s. te Amsterdam te houden Voor de verkiezing van drie bestuursleden zal de af gevaardigde stemmen op Mevr. BakkerDlferée, Dr. A. Spanjaard en burgemeester B. Meindersman. Door de afdeeling Den Helder wordt voorgesteld dat de Hoofdvereenlging aan de afdeelingen die Huisverzor ging hebben 50 pet. van de kosten restitueert. In ver band met do aangegeven wijzigingen in de begrootLng der hoofdvereenlging. waaruit de afdeeling Den Helder meent de kosten aan haar voorstel verbonden te kun nen dekken, wordt besloten nadere inlichtingen aan deze zusterafdeeling te vragen. Geoordeeld wordt dat de kos ten belangrijk hooger zullen zijn, dan het bedrag dat door de voorgestelde wijzigingen wordt vrijgemaakt. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer P. Bronder, die de benoeming aanneemt. t Aan de orde wordt gesteld do verkiezing van 3 be stuursleden. wegens periodieke aftreding van de heeren J. Schoorl Pz.. A. L. van der Sluis en S. Stam. Alleen eerstgenoemde is direct herkiesbaar. Door het bestuur wordt medegedeeld, dat het z.i. aan beveling verdient om de belde plaatselijke geneesheeren als adviscerende leden van het bestuur te benoemen en dan te breken met de gewoonte dat één der doktoren bestuurslid is. Het hoofdargument voor dit voorstel .s dat het moeilijkheden kan opleveren als de arts-bestuurs lid. in zijn fuctie als commissaris van toezicht op het materiaal moet oordeelen over, of moet controleeren ma teriaal aangevraagd of ingebruik bij niet-patienten van dozen arts. Vanuit de vergadering wordt opgemerkt dat dit be zwaar wordt ondervangen door den arts-bestuurslid dan geen commissaris van toezicht op het materiaal te maken en wordt gewezen op de goede gewoonte, ook elders, dat In het bestuur een medicus is. Tot stemming overgaande worden tot bestuursleden benoemd de heeren J. Schoorl Pz., Dr. H. U. Nanninga, en L. Bolte. De 2 eerstgenoemden zijn ter vergadering aanwezig en nemen de benoeming aan. Aan de beide aftredende bestuursleden wordt door den Voorzitter dank gebracht voor het vele dat zij in het belang der afdeeling hebben verricht. Tot Voorzitter wordt opnieuw verkozen de heer J. Schoorl Pz. Hierna volgdd sluiting. CURSUS VOOR WINKELPERSONEEL. De cursus voor winkelpersoneel, uitgaande van de winkeliersvereniging alhier, wordt gevolgd door 24 leer lingen, namelijk 13 in de le klas en 11 in dé 2e klas. Uit de buitengemeenten komen 10 leerlingen den cursus bezeken. is een blijvende herinnering. Uw aangewezen adres X? ■SCHAGEN MODERN FOTOWERK VERKOOOPKUNDE. Voor de leden van de Schager Handeldrijvende en In- dustrieële Middenstandsvereeniging en voor de leden van de R.K. Middenstandsvereeniging, zoomede voor de leerlingen van den cursus tot opleiding van winkelper soneel worden een zestal voordrachtenavonden gehouden over „Verkoopkunde". De eerste voordrachtenavond werd gisteravond in het lokaal van den heer C. Boontjes „De Beurs" gehouden. De belangstelling was niet groot, wat zeker wel mede haar oorzaak vond in het vroege uur, 7 uur, waarop werd begonnen. Het welkomswoord werd gesproken door den heer Schmalz, die in het bijzonder welkom heette den heer J. Traast, directeur van de Handelsschool voor verkoop sters te Amsterdam. Vervolgens kreeg de heer Traast het woord, die in zijn inleiding er op wees. dat de prac- tlsche scholing van het winkelpersoneel zeer zeker groo- te waarde heeft, maar dat ze niet voldoende is. Reeds van het begin af dient de verkooper(ster) voor zijn of haar taak berekend te zijn. In een 6-tal voordrachten zal spr. nu den aanwezigen een inzicht geven van de grondslagen van de verkoopkunde, zal spr. behandelen de rationalisatie van den verkoop. En spr. wijst er dan op, dat men allereerst een inzicht dient te hebben van de psyche van den klant. Op zeer onderhoudende wijze wordt dan de voordracht door den heer Traast vervolgd, en het korte oogenblik dat wij aanwezig konden zijn, gaf ons de overtuiging dat een ieder die met den verkoop zijn brood moet verdienen en daartoe maar eenigszins In de gelegenheid is, deze voordrachtenavonden, die in den vervolge om de 4 weken worden gehouden, moet gaan bezoeken. In de volgende bijeenkomsten zal het gesproken woord nog met lichtbeelden worden geïllustreerd. GESLAAGD. De heer D. P. Rezelman te Amsterdam, vroeger alhier, is geslaagd voor hst candidaatsexamen in de Genees kunde. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien een Donderdag j.1. was bevredigend, maar de prijzen, welke besteed werden, wa ren dunnetjes. De allerbeste koe van de markt kon niet meer opbrengen dan 38 ets, totaal 325 gld. Er.was een verschil: de verkooper sprak van niet hooger als 35 ets., en de slager beweerde van 38 ets., maar het is toch in alle geval lang niet loonend. De aanvoer van kalf- en gelde koeien wordt elke week grooter, maar ook wordt die handel nog nietss beter, het was dan ook zeer kalm. De handel In stieren was weer hetzelfde, stug, kon on geveer 25 ets per pond halen. Graskalveren stug. De handel in nuchtere kalveren was stil. dit is anders de laatste weken goed gegaan, nu was er geen vraag voor, en een heel stuk van den prijs af. De handel in paarden scheen goed te wezen, er waren weer mooie beesten aangevoerd, tot 400 gld. Voor vette schapen werd een lagen prijs betaald, han del stug. De overhouders werden ook goedkoop verkocht handel stug, net als overal. Zoo ging het met de magere schapen hetzelfde, stug. Oude slachtschapen golden van 20—28 gld., ook laag. Dus in de schapenwereld was het ook niet rooskleurig. De handel in vette varkens was aan den stillen kant, 21M ets. was er gemaakt De aanvoer van biggen en schrammen was weer groot, handel matig, prijshoudend Op de kippenmarkt was het bij 't oude. THEATER ROYAL. Liefde op bevel Een succesvolle Dultsch sprekende geluidsfilm, die deze week in Theater Royal draait Het is een satyrieke, oer-komische episode uit de diplomatenwereld van het koninkrijk Guvaria. Reeds langen tijd is het opgevallen in de hofkringen dat de Jonge cn elegante attaché Markies de Saint Laco van het gezantschap der republiek Monteverto zich uit het mondaine leven terugtrekt De Saint Lace, die in Parijs den roep genoot alle charmante vrouwen het hoofd op hol te brengen, schijnt thans voor geen enkel mooi meisje meer oog te hebben. Vooral de gezant van Mon teverto, zijn chef, vindt dat zijn attaché op deze wijze zijn diplomatieke plichten al zeer slecht vervult en steekt deze opinie geenszins onder stoelen of banken. Toch kan de jonge diplomaat hem niet de reden van zijn ingeto genheid mededeelen. aangezien het juist de gemalin van den gezant Is. dc jonge Marie-Anne, die hem tot zijn gedwongen onthouding noopt. Zij en de Saint-Lace heb ben namelijk een liaison en zij Is zóó jaloeracb, dat zij hem belet naar welke andere vrouw ook te kijken. Onder bedreiging zijn brieven aan haar gericht, haar man te overhandigen, legt zij hem aan banden. De republiek Monteverto wil graag een verdrag met Guvaria sluiten, waartegen de Minister van Ooorlog van laatstgenoemd land zich echter hardnekkig verzet. Deze Minister, ove rigens een ongemakkelijk heer, laat zich echter geheel door zijn betooverend sehoone vrouw. Manuela, leiden en de gezant van Monteverto dwingt thans zijn attaché een liefdesbetrekking met deze dame aan te knoopen om door haar invloed op haar man tot sluiting van het begeerde verdrag te geraken. De sehoone Manuela blijkt niet al te afkeerlg van de attenties van den Markies. Deze is wel gedwongen zijn rol te spelen, nu de gezant Manuela vertelde, dat de Saint-Lace zóó dol-verllefd op haar is, dat hij haar portret gestolen heeft om het altijd voor zich te hebben. Manuela quasi-beleedigd, zegt, dat zij dit portret den volgenden dag ten huize van den at taché zelve zal komen terughalen. Zij komt inderdaad en geeft hoog op van haar deugdzaamheid, haar man, de Minister van Oorlog, komt zelfs tijdens haar bezoek de medewerking van den attaché inroepen om haar den internationalen Deugdprijs voor dit jaar te doen gewor den maar de verovering»tactiek van den jongen man zou nog eerder gezegevierd hebben, indien hun téte-ó- tête niet herhaaldelijk verstoord ware geworden door de komst van de jaloerschc Marlo-Anne en haar nlets-ver- moedenden echtgenoot. Toch overwint de Saint-Lace ten slotte en wordt het verdrag geteekend, niettegenstaande de Minister van Oorlog bijna zijn ontslag had moeten nomen. Hoe de geplaagde gezantschapsattaché aan al de moeilijkheden ontkomt, die hem de vrouw van zijn chef bereidt, laat zich hier niet vertellen, doch we kunnen heel goed begrijpen, dat hij bij het einde om verplaatsing verzocht: tusschen Manuela en Marle-Anne la het voor hem In de toekomst niet meer om uit te houden. Zelden zal men vermakelijker Satyre op het dlplomatengedoe gezien hebben dan dit even geestige als amusante film blijspel ons weet te verschaffen... ZONDAG 4 OCTOBER 198L NED. IIERV. GEMEENTE to: Warmonhulzen, nam. 7 uur, Ds. Baar, van AJkmaar. Onderwerp: „De malaise". JEgmond-Binnen, voorna. 10.15 uur, Ds. Nobel, 2 October 193L VERWEER. Mijnheer de Redacteur. Nu de afdeeling Noord-Holland van den Bond van Waterschapsambtenaren in de Schager Courant van 29 September J.1. openlijk onze organisatie meent te moeten aanvallen en daarbij tevens de gelegenheid te baat neemt de waterschapsambtenaren op te wekken, lid van deze zeer onbeduidende groepsorganisatie te worden, onzer zijds het volgende: le. De Bond van Waterschapsambtenaren beweert, dat onze organisatie eerst nu opkomt voor de belangen van het Waterschapspersoneel. Echter vóórdat deze bond zelfs nog maar bestond, was reeds Waterschapspersoneel in onzen bond vereenigd. In Noord-Holland o.a. het per soneel van den Haarlemmermeerpolder, Rijnland en Boemsterpolder. 2e. Bij de behandeling van het reglement in Noord- Holland in overleg met de vereeniging van Waterschaps besturen, welk overleg op initiatief van onzen bond tot stand was gekomen, bleken de vertegen woordigers van den Bond van Waterschapsambtenaren niet in staat te zijn de belangen hunner leden te verde digen. Deze bond liet dit over aaneen uitgever, dio een reglement voor hem had ontworpen. 3e. Uit het verslag van de vergadering blijkt, dat de Bond van Waterschapsambtenaren zijn bezwaren zal in dienen tegen eventueele wijzigingen in het reglement, zooals het tot stand is gekomen in overleg met de ver eeniging van Waterschapsbesturen. Dat deze organisa tie ook hier weer achter de feiten aansukkelt, blijkt wel uit het feit, dat twee vertegenwoordigers van den Bond van Overheidspersoneel reeds op 11 September j.1. een langdurige conferentie hadden met de vertegenwoordi gers van Ged. Staten, de heeren Bruch en Kooiman, als mede den heer Mr. Stufkens. Voor het bestuur der Vereeniging van Waterschapsbe sturen waren de heeren Commandeur en Boersma aan wezig. In deze conferentie werd ons de verzekering gegeven, dat ernstige afwijkingen van het reglement door Gede puteerde Staten niet zullen worden goedgekeurd. De vertegenwoordigers van do Vereeniging van Water schapsbesturen verklaarden zich op ons verzoek gaarne bereid zich ten aanzien van deze zaak tot hun leden te wenden. Tevens kwamen in deze conferentie de instelling van een Scheidsgerecht en het georganiseerd overleg ter sprake. Ten aanzien van deze laatste zaak zal door de Vereeniging van Waterschapsbesturen in overleg met onzen bond een voorstel bij Gedeputeerde Staten worden ingediend. Dat de bond van Waterschapsambtenaren nu zyu be swaren zal indienen is wel haast overbodig. Tevens doet dit voornemen wel een weinig vreemd aan. als men weet, dat deze organisatie reeds hare goedkeuring heeft gehecht aan het sterk gewijzigde reglement voor het Noordhollands Noorderkwartier, waardoor dit personeel in een veel ongunstiger positie is geplaatst dan het personeel bij de overige water schappen; 4e. Voor de behartiging van de belangen der los-vaste ambtenaren heeft de Bond van Waterschapsambtena ren nooit ook maar een vinger uitgestoken; 5e. De wet op den rechtstoestand, zoowel als de pen sioenwet zijn een vrucht van jarenlange actie van de algemeene bonden van Overheidspersoneel, welke bon den steeds den noodigen druk wisten uit te oefenen, zoodat deze belangrijke wetten tot stand kwamen; 6e. Is het logisch, dat de Waterschapsambtenaar als overheidsdienaar tezamen met zijn collega's, in dienst van het Rijk, Provincie en Gemeenten, in één sterken bond streeft naar verbetering van zijn positie; 7e. Het grootste deel van het Waterschapspersoneel begrijpt zeer goed en geeft dit ook volmon dig toe, dat alleen een groote, alle groepen om vattende organisatie met succes zal kunnen optreden, Bepaalde redenen, o.a. verhoudingen tegenover superi euren-leden, houden velen op dit oogenblik nog tegen het hondje te verlaten. Met dank voor de verleende plaatsruimte, J. BURGER. Secretaris van de Afdeeling Schagen en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst. Een bewogen ochtend. Drie veroordee lingen. De rechters uitgejouwd. De Brusselsche corr. van de N-R.Ct. schrijft: Drie der te Antwerpen in preventieve hechtenis ge houden Vlaamsche dienstweigeraars Geerts, Van Dyck en De Keersmaeker, zijn voor den krijgsraad der pro vinciën Antwerpen en Limburg verschenen. Het eerst aan de beurt kwam de milicien Geerts, die uit Vlaamsch-nationale en anti-militairistische beweeg redenen, beslist weigerde aan de jaarlijksche „revue" van afgezwaaide militairen deel te nemen. Deze, ge boeid binnengeleide beklaagde, werd verdedigd door mr Wittemans, die aantoonde, op grond van aanhalin gen uit werken of verklaringen van Tolstoi, Upton Sin clair. Einstein e.a., dat de daad van Geerts geen daad was van rebellie of wederspannigheid maar wel van offervaardigheid ten bate van het vredesideaal. Na het pleidooi werd Geerts opnieuw geboeid en door de gen darmen weggeleid. Vervolgens kwamen Lode van Dijck en Jozef De Keersmaeker, beiden soldaten bij het te Antwerpen garnizoen houdend 6de regiment infanterie, aan de beurt. Ook deze beklaagden verschenen geboeid in de rechtzaal. Zij werden verdedigd door den Vlaamsch- natlonalen senator rar. van Dieren. Lode van Dijck is, als bekend, een recidivist inzake dienstweigering en werd vroeger reeds, wegens hetzelfde feit. tot 2 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Nadat hij de gevange nis had verlaten trok hij heel eenvoudig naar huis in plaats van zich bij zijn regiment aan te melden. Daarop werd hy een tweede maal gearresteerd en opgesloten. Wat de Keersmaeker betreft, deze verklaarde zlsh solidair met Van Dyck en weigerde nog te gehoorza men aan de ln het Fransch gegeven bevelen door officieren die, volgens de wet, hunne compagnie In het Nederlandsch moeten aanvoeren. Door den presideerenden kolonel ondervraagd ver klaarde Van Dyck vast besloten te z'yn in zyne hou ding te volharden, terwyi De Keersmaeker. van zyn kant zelde, met van Dyck. al het mogeiyke te zullen doen om hunne Vlaamsche broeders aan te sporen hun voorbeeld te volgen. Tydens het daaropvolgend getuigenverhoor bleek dat de kapitein en de luitenant van De Keersmaeker geen woord Nederlandsch kenden, wat mr. Van Dieren de bemerking In den mond gaf: „Als de Vlaamsche geest ln het Belgische leger is, zooals in deze Vlaamsche compagnie dan is het erg gesteld met het huidige re gime." De krijgsauditeur eischte, voor Van Dyck, een Jaar en vier maanden gevangenisstraf cn voor de Keers maeker drie maal vier maanden. Het vonnis luidde, voor De Keersmaeker: 6 maanden gevangenisstraf; voor Geerts: 5 maanden gevangenisstraf en 2 dagen militair arrest; voor Van Dyck: 12 maanden gevange nisstraf. Lulde kreten volgden op deze uitspraak. Van Dyck en De Keersmaeker riepen: „Vliegt de blauw voet! Storm op Zee!", hoeden gingen in de hoogte en het publiek zette het Vlaamsche leeuwenlied in. De gendarmen lieten de Vlamingen ongestoord begaan. Enkele minuten later, toen de officieren, leden van den krygsraad en getuigen, het gebouw verlieten, wer den zy, door de menigte uitgejouwd en nogmaals op een Vlaamschen leeuw onthaald. De politie dreef toen, op kordate wyze, de betoogers uiteen. OOK DE VADER EN MOEDER VAN HET OXgj, LUKKIGE HUISGEZIN OVERLEDEN. Nadere bijzonderheden over de oorzaak vaa fe brand. Omtrent den noodlottigen brand in de LonW straat te Rotterdam, waarbit drie kinderen in de men zijn omgekomen en de vader en moeder ei men zijn omgekomen en de vader en moeder ertisj gewond werden (zie ook elders in dit nummer),^ nog gemeld, dat thans ook de twee laatsten bekomen ernstige brandwonden zijn bezweken, »va bij deze ontzettende gebeurtenis 5 menschenlevenj^ te betreuren. Wat het onderzoek oplev^ De justiiieele dienst van het politiebureau heefti terochtend in de woning een onderzoek ingesteld, uitkomsten van dit onderzoek stemmen in hoofdt overeen met wat wij reeds elders in dit nummer dl over mededeelden. De was in het pannetje was vermengd met bent terpentijn en ammoniak, een uiterst gevaarlijk zeer licht ontplofbaar mengsel, dat, toen het int raking kwam met het vuur van de petroleumkad een vlam veroorzaakt heeft die de heele kamer, het vol lag van uiterst brandbaar materiaal alsg< doeken en poetskatoen, in een oogwenk van t&j vlammen heeft gezet. (X« Een verklaring van het slachtfc De overleden Koenen, die te Rotterdam nnilie had. heeft aan een vriend, kort voor zijnta nog een vrij uitvoerig relaas kunnen doen van* er vlak aan den brand is vooraf gegaan. Uit wj;^ heeft verteld is het volgende gebleken. r Koenen was dan bezig met het smelten van waj een pannetje, dat op een brandend petrolew stond. Zijn vrouw zat dicht bij hem aan tafel i_ krant te lezen. Juist toen Koenen het pannetje* het stel wilde nemen en de pit zou uitdraaien, tm zijn vrouw hem het stel aan te laten, omdat zija waschwater wilde warmen. Toen Koenen het pan:»j U~T van het stel tilde, morste hij een paar druppels, dadelijk vlam vatten. De vlam sloeg in de pan.wi uit oogenblikkelijk het vuur hóóg oplaaide en zich stond aan de poetslappen meedeelde. Dadelijk sla de geheele kamer in lichten laaie. Koenen spron* en greep de beide kinderen, die in de bedstede tei pen lagen. Hij viel bij zijn vlucht echter over een en tegelijkertijd sloeg de gangdeur dicht. De vi die het kinderwagentje had gegrepen, waarin jongste kind te slagen lag, raakte in brand. K heeft toen de beide kinderen terug in de be/ gelegd, om de deur te kunnen open maken. Daartji hij zelf in brand geraakt. Zijn vrouw is lanesl heen. de trap afgerend. Hij zag nog, hoe zij als fakkel brandde. Hijzelf is de trap afgevallen. Hij nog weer overeind komen, maar buiten gekomen te hij in elkaar. Van wat er verder gebeurd is, hij niets. Men heeft hun niet durven vertellen welk een selijk lot hun kinderen ten deel was gevallen. D» is gestorven in de overtuiging dat zijn kinderen» waren en ook de vrouw heeft men de waaiM& spaard. INBRAAK IN EEN KANTOORGEBOUW. De brandkast opengebnt Onder de gemeente Steenbergen hebben difl door inklimming langs een raam in den afgeloc* nacht kans gezien door te dringen tot de kanis van de Coöp. Vlasfabriek te Dinteloord. Met een breekijzer hebben ze de brandkast ceerd, waarna zij door openbreking van de ge!$ï hor zich een bedrag van ruim f700 konden toecigena vv Langs een raam zijn ze weer uit het gebouw f* - men en ofschoon de marechaussees van St*«.' gen hedenmorgen vroeg een uitgebreid onder» hebben ingesteld, is van de dares nog geen jx gevonden. HET PONTVEER TE VELSEN. Gister Is de derde groote pont voor den dienstn 't Noordzeekanaal te Velsen is gebruik gesteld^ pont is breeder dan de beide andere en kan is «f reis een groot aantal voertuigen overbrengt drukke dagen zal het verkeer hiermede dus»? diend zijn. Hn r>; hoi lan doe ONDANKS DE MALAISE. Het is zeker een verblijdend feit, dat men*-* „Hsbl." mededeelt, nl. dat in verband raetdef^,;"-* de belangstelling voor dit Nederlandsche en ondanks de malaise de N.V. Kon. Ned. van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg *n te Leiden, sinds geruimen tijd met dubbel* Pj* gen werkt, omdat, zoowel voor binnen- als buiw land de vraag naar deze artikelen blijft toenemen BOERDERIJ AFGEBRAND. Een kindje nit de brandende wonlnfl O*"* Te Buinen (Dr.) ontstond brand in de woning den landman A. Klasens. De vrouw drie kinderen, maar had vergeten een kffldj*» to bed lag, mede te nemen. Buren sloegen aa jj nadat het gevaar was bemerkt, de ruiten Iin. de kleine gelukkig nog kon worden gered. u» was op het land. Er is niets gered; ook *w twee varkens om. Alles was verzekerd. DIT QNTE CO» INGRIJPENDE BEZUINIGING BIJ ONDERWIJS. De begrooting met 10 mlllioen Aneta seint uit Batavia: De noodzakeiykheid tot zeer Ingrijpende ne*"^ zal by het Departement van Onderwas lelden fing van den Onderwijsraad, het gymnasUekonw-^ f het Mulo, fröbel-leerkrachten by bet L O., °n J handenarbeid. Invoering van gesplitste *cb00.yWt fct» Hierdoor zal de onderwysbegrooting naar ver nen worden verlaagd met tien mlllioen gul DE KRAKATAÜ. £o irerldnl opf-lW*' Aneta seint uit Bandong: aDttbooi^ De werking van den Krakatau heeft thans opv De plaatselijke bewaking Is opgeheven.

Schager Courant | 1931 | | pagina 14