SchagerCourant Raad Sint Pancras. Zaterdag 3 October 1931. 74ste Jaargang. No. 8945 Vrijdagavond 7 uur vergaderde de raad van bovenge noemde gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van den heer J. Kroonenburg. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen worden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken en Mededeelingen, De stemmingen zullen aanvangen bij den heer Koelemeij Ingekomen is het jaarverslag over 1930 van het Cen traal Archief en Inlichtingenbureau van de Maatschap pij voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Van Ged. Staten goedkeuring op de wijziging van de begrooting ten behoeve van de kabileering. Van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen bericht dat er over het jaar 1918 te veel aan pensioensbijdrage is ingehouden een bedrag van f 115.23, welk bedrag zal worden gerestitueerd. Er is kasopname gedaan bij den gemeenteontvanger. Boeken en bescheiden waren in orde, terwijl het kas saldo aanwezig was. Van Mej. M. Blok dankbetuiging voor de beschikbaar stelling van een schoollokaal ten behoeve van een door haar te houden naaicursus. Van'Ged. Staten goedkeuring op den ligger der wegen. Van hetzelfde college bericht, dat de behandeling van het in de vergadering van 11 Sept. genomen besluit is verdaagd, daar het onderzoek nog niet is afgeloopen. Van de commissie uit de vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in de 'kantons Hoorn, Purmerend. Alkmaar en Schagen, een schrijven in verband met dc ■werkloosheid. Daarin komt de wensch naar voren om overal dezelfde regelingen te treffen. Doordat een groot deel der arbeiders niet tegen werkloosheid zijn verze kerd, zijn vooral de losse arbeiders, spoedig op het Burg. Armbestuur aangewezen. Niemand kan zich meer onttrekken aan deze verzekering, voor aile vakken cn richtingen is gelegenheid tot verzekeren. De raad moet dan ook stelling nemen tegen de ondersteuning door het Burg. Armbestuur aan dergelijke personen, en wordt op gewekt om erin te werken dat er niet door arbeiders op de algemeene kas wordt geparasiteerd. Bij werkverschaffing wordt verzocht de voorrang te geven aan de verzekerden en in de eerste plaats de ge huwden en kostwinners. Ook om met het loon rekening te houden, wat de arbeiders in de particuliere bedrijven verdienen. Samengevat wil de commissie dus dat er generale maat regelen worden genomen om de arbeiders te dwingen zich te verzekeren. Van dezelfde commissie is bericht ingekomen omtrent de werkzaamheden tot het uitstellen van een doorver binding der politieambtenaren, met het oog op de veilig heid van het platteland. Van de aansluitingen is een lijst opgemaakt Voorzitter deelt mede dat veldwachter Barten is ver huisd. B. en W. stellen voor de kippenboet en de schuur welke Barten achter de ambtswoning heeft gebouwd te koopen voor f 75, en de vruchtboomen en heesters in den tuin te koopen voor f 10. Misschien zal een en ander van nut kunnen zijn voor den opvolger van Barten. De prijs is, naar verhouding van wat Barten er aan heeft besteed zeer laag. Na eenige opmerkingen van de heeren M. Duif en K Lek wordt aldus besloten. Voorzitter vraagt of de heer M. Duif bereid is de con trole op het gemeenteland weer net als de voorgaande jaren to vervullen. De heer Duif antwoordt ontkennend, en voorzitter vraagt de heeren Muurling en Snel of zij het dan op zich willen nemen. Beide heeren nemen het aan. De heer Snel zegt dat het wel noodzakelijk is dat het land wordt gecontroleerd Sommige akkers worden stiefmoederlijk behandeld. Als de akkers niet goed worden verzorgd moet de naam van den bouwer worden genoemd. De heer Lek wil de namen liever niet direct in 't pu bliek noemen, waarop de heer Snel antwoordt, dat dit zijn bedoeling niet is. Eerst een vermaning van de com missie, als dat niet geeft in den «raad. Voorzitter zegt dat de macht in het huurcontract ligt. Als het land niet in orde wordt gemaakt, kunnen wij het voor rekening van den hurder of van de borgen laten doen. De heer Snel merkte nog op dat niet alleen het ge meentebestuur moest schouwen, maar ook het Buig. Armbestur. Daarvan ligt ook land dat er schandalig uit ziet. Voorzitter zegt dat er dan wel eenige aanleiding is er het B. A. eens op attent te maken. Voorzitter delet mede, dat als plaatsvervangend bur gemeester is aangewezen de heer J. van Kampen en als plaatsvervanger voor dezen de heer Muurling. Van den heer II. Barten het eens terug genomen schrijven met een bod van f 800 voor een perceel bouw terrein, groot 10 snees aan den Achterweg. Daar er aan het inrichten als bouwterrein veel kosten verbonden zullen zijn, meenen B. en W. dit bod te moe ten aanvaarden en het stuk grond aan den heer Bar ten af te staan, De gemeente is voor f 800 wel verant woord. al is vroeger f 900 gevraagd. De heer M. Duif zegt, dat indertijd is besloten het voor f 900 te geven en niet minder. Barten kon er toen nog 6 weken over denken, maar heeft het niet aange nomen, Dit bod is dus geheel nieuw. Voorzitter merkt op, dat het briefje van Barten niet in den raad is geweest, Alleen in B. en W. Toen is Bar ten in overweging gegeven f 900 te geven, maar hif heeft zijn brief teruggenomen en nu nader ingediend. De heer Lek zegt, dat het een ongunstige hoek blijft. We kunnen voor het geld straks wel een beter stuk land koopen, wat beter is. Voorziter zegt dat met de economische omstandig heden is gerekend. De heer Snel zegt dat er vast en zeker een huis op komt en de heer Duif Sr. vindt f 900 niet te duur als er een huis op wordt gebouwd of een bedrijfje gesticht. Welk voordeel heeft de gemeente er by? De heer Snel geeft den raad, het maar gauw te geven. Het is een waterput Het voorstel van B. en«W. wordt aangenomen. De heer M. Duif wil aan f 900 vasthouden. Bovenstaande stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Aanbieding begrooting 1932. B. en W. bieden vervolgens de begrooting aan voor 1932, sluitende in ontvangsten en uitgaven met totaal f 53.365.13^, met een post voor onvoorzien van f 1348.47. De kapitaalsdienst sluit in ontvangsten en uitgaven met f 8000.62. Deze begrooting zal door een commissie bestaande uit de raadsleden behalve de wethouders worden onder zocht. Naar aanleiding van een adres van de commissie „Legwedstrijd te Beemster" wordt voor deze commissie nog een subsidie van f 5 op de begrooting bijgeschreven, zoodat de post voor onvoorzien f 5 minder wordt. Steunregeling Transportarbeider* I Van de Transportarbeiders-associatie is een verzoek ingekomen tot het instellen van een steunregeling voor hare leden, bedoeld in een circulaire van den Minister van Landbouw. Hier wonen 4 leden der organisatie, doch voorzitter stelt voor, deze maatregelen niet te treffen. Voor de werkloozen is reeds een heel groote stap ge daan. Ze kunnen net als de andere werkloozen ook bag geren gaan. De heer Lek zegt dat als de winter komt, er wat zal moeten gebeuren. Twee der arbeiders maken het heel slecht. Voorzitter antwoordt dat zoo lang mogelijk van steun zal moeten worden afgezien. Een eerste eisch om een dergelijke steunregeling te krijgen is dat de gemeen'.e- financiën geheel bloot worden gelegd en als dan blijkt dat de gemeente zelf niet noodlijdend is, wordt geen 6teun gegeven. De heer Lek vraagt of, als er straks winter komt. de werkloozen steun zullen ontvangen van het Rijk of van de gemeente. Voorzitter heeft nog geen regeling gezien. Door een arbeider is hem laatst eens een steunregeling gatooni. maar de gemeente heeft er nooit een ontvangen. Wel heeft de circulaire in de kranten gestaan. Na nog eenige discussie zegt voorzitter, dat de trans- porters onder de zelfde regeling vallen als de andere werkloozen. Voor kennisgeving aangenomen. Voorstel B. en W. voortgang baggeren. Voorzitter deelt mede. dat 20 kleine bouwers voor zichzelf baggeren en 19 bouwers laten baggeren. Deze maatregel heeft dus kolossaal ingeslagen bij de gemeen tenaren. Thans zijn alle werkloozen aan het werk. Aan loon is reeds uitbetaald f 249.50. behalve wat nog met de bouwers die laten slikken moet worden verrekend. Dit bedrag zal ook ongeveer f 250 bedragen. B. en W. stellen voor om door te gaan met den maatregel, net zoo lang als het kan al is het tot 1 Januari. De heer Duif Sr., merkt op. dat toch alleen voor zich zelf mogen slikken degenen die het geld noodig hebber. Voorzitter zegt dat het voor hem moeilijk is. aan te wij zen wie niet en wie wel voor uitkeering in aanmerking komt. Degenen die het niet noodig hebben, zullen we', niet komen om uitkeering. Hierna wordt de lijst voorgelezen van personen die zelf slikken en die laten slikken, waarna nog eenige be spreking van personen plaats heeft. Voorziter deelt mede dat arbeiders die aan het mod deren zijn, het werk dat hun wordt aangeboden moeten aannemen. Het gewone werk gaat voor. De heer Snel stelt voor dat als 2 personen samen bou wen. zij één slikkerman mogen hebben. Na eenige be sprekingen van persoonlijken aard, wordt het voorstel van den heer Snel om voor een maand door te gaan op denzelfden voet en tegen de zelfde voorwaarden aangc nomen. Op verzoek van de bewoners van de zoogenaamde laan van Blok zal in deze laan een lantaarn worden geplaatst. Vervoer Zuiderzeewerkers. Voorzitter deelt mede, dat in B. en W. herhaaldelijk is gesproken of de onkosten op de arbeiders ver haald -moeten worden, ja of neen. De verdienste was de laatste weken iets l>eter. Thans zijn er van hier maar drie te werk gesteld. Van Oudorp gaan er 5 mee. B. en W. stellen voor om het verhaal zooals het vorig jaar is gedaan, niet toe te passen. Nieuw volk wordt er niet meer aangenomen. Het werk zal spoedig af geloopen zijn. De heer I.ek had gedacht, dat B. en W. met voor stellen zouden komen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Kasgeldleening voor kabileering. Van den heer J. Bouwstra. caféhouder, is een ver zoek ingekomen om ontheffing van personeele be lasting voor zijn biljarten. B. cn VV. adviseeren hier niet op in tegaan. Hier moet maar een zeer geringe belasting worden be taald. Er worden geen opcenten geheven. De vrijstelling wordt door de heeren Lek en Snel verdedigd. Tot. stemming overgaande, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Lek en Snel. Aanvraag Burg. Armbestuur om kasgeld. Het Burg. Armbestuur heeft weer gevraagd om geld de kas is weer bijna uitgeput. Voorzitter heeft inlichtingen gevraagd. De strop voor liet B. A. is dat de diaconie geen gestichtskosten meer vergoedt. Be heer Snel vraagt, of er niet meer mcnschen in het doktersfonds kunnen. 7e moesten verplicht wor den de fondsgelden te betalen. Voorzitter antwoordt, dat er wel naar wordt ge streefd, maar sommigen hebben nog zooveel achter stallige schuld hij den dokter. Die moet eerst worden betaalt voordat tot het fdlids kan worden toegetre den. Op voorstel van B. en W. wordt weer een bedrag van f 500 beschikbaar gesteld. Voorzitter deelt nog med® dat den gemeente-ont vanger weer drie maanden ziekteverlof is verleend. Het was volgens den dokter noodzakelijk. De functie wordt weer, buiten bezwaar der gemeentekas waar genomen door den zoon van den ontvanger. Hierna sluiting. In de vorige vergadering is besloten een kasgeld leening aan te gaan ten behoeve der kabileering /groot f 30.000.j Van Ged. Staten is een schrijven gekomen, of er met het saldo van f23.000 rekening is gehouden en of het bedrag van f30.000 zal worden opgenomen nadat de f23000 is gehruikt. De rente van ten hoogste 4'/2 is ook te hoog. Voorgesteld wordt hiervoor in «le plaats te zetten ten hoogste 1 hoven het promesse disconto van dc Nederlandsche Bank. We kunnen nu dit besluit intrekken en een sup- pletoire begrootingspost maken van f20.000 ten be hoeve van het Electrisch bedrijf. Aldus besloten. Belegging kasgelden gemeente. Ged. Staten blijven een tegenwaarde eischen voor de gelden hij de Boerenleenbank belegd, anders kan geen goedkeuring worden verleend. Ook moet de mi nimumrente en dc opeischbaarheid van het geld in liet. besluit worden omschreven. Er is aan de Centrale Haiffeisscnbank te Utrecht ge schreven of zij geen onderpand konden geven voor de gelden. Als antwoord werd medegedeeld, dat er geen spra ke van was: De aansprakelijkheid der leden is toch voldoende, volgens de Bank. Voorzitter heeft dit schrijven in Haarlem laten zien. De provincie Noord- Brabant heeft deze clausule voor de Boerenleenban ken laten vervallen. Voorzitter geeft in overweging het besluit voorloo- ipig in te trekken tot de uitspraak van de kroon is verkregen. Door deze wijziging iu de Gemeentewet krijgen we een groote strop door renteverlies. De Bank voor Xed. Gemeenten vergoedt slechts 1% rente. Voorstel B. en W. aanvaard.

Schager Courant | 1931 | | pagina 19