BANNE VALKKOOC. Tuinbouwersbond Langendijker Groentencentrale. Waarnaar men luistert Uitdrukkingen van onzen tijd. boterhandelaar in stellen en een rapport In te leveren. Heden werd dan die dubieuze zaak voortgezet. De verdachte G. was absent. Ook hier werd de heer Wig- gers gehoord, die gelet op de houding door het jonge mensch aangenomen, zijn minimum belangstelling in zijn eigen zaak. geen voorw. veroordeeling kon aanbe velen. In dit geval kon de Officier ook niet medewerken en vorderde 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Schenkcveld behandelde daarop kortelings de belangen der civiele partij contra den verdachte. Hierop werd het onderzoek gesloten. EEN OPPOSANT. DIE DE KNIKKERS WEL KON MISSEN. MAAR HET SPEL NIET WOU VERLIEZEN! Werden we in den morgen onthaald op de verschijning van een appellnnt in dc medische wereld, 'n kwakzalver genoemd. In de middagzitting genoten we de eer Je plaats der „verdachten" te zien Ingenomen door een ech ten en onvervalschten dokter, dio zich echter niet had schuldig gemaakt aan .grobcr Unfug', door zich als arts gecamoufleerd, met do reparatie te belasten van stof zuigers. maar eenvoudig in hooger beroep was gekomen tegen een schriftelijk vonnis van den kantonrechter te Alkmaar van Vrijdag 17 Juni J.I.. waarbij hij ter zake overtreding van artikel 3 der motor en rijwlelwet was veroordeeld tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Bedoelde apellant, de te Alkmaar wonende en prac- tlseerende doctor G. S. stond op de zitting van 8 Mei terecht ter zake een hem ten laste gelegde aanrijding gepleegd op Zonda-g 15 Maart op den rijksstraatweg on der Castricum. waarbij hij onder het Inhalen van een motorrijder, den groentenhondelaar Odulphus de Wit van Amsterdam, dezen heer met zijn luxueuse tweezitter had aangereden, tengevolge waarvan de Wit kwam te vallen en eonige materleele schade bekwam. Ondanks de pertinente ontkentenls van den dokter, ge steund door do verklaringT van zijn als getuige a de charge gehoorde echtgenoote. Mevrouw S„ achtte de ambtenaar, na voortgezette behandeling der zaak op 5 Juni. het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen en werd gevorderd een geldboete van f 40 subsidiair 40 dagen hechtenis. Zooals eohter gezegd, de kantonrechter dacht er mil der over en vermeende dat door het opleggen van f 15 boete of 15 dagen, het feit voldoende was getaxeerd, maar dokter S., hoewel zich natuurlijk als autobestuurder niet onfeilbaar achtende, meende in casu geenerlei schuld te hebben, zoodat hij ook met de geringe hem opgelegde straf geen genoegen nam en In hooger Instantie recht zocht bU de meervoudige strafkamer. Naar het oordeel van dr. St. had hij bij het samen treffen met den motorrijder voldoende naar linka uitge haald, doch had volgens zijn waarneming de Wit een ongeregelde zwenking naar links gemaakt en was toen met zijn stuur in aanraking gekomen met het aohter- spatbord van de auto. wat dr. S. had kunnen bemerken aan een aldaar toegebrachte kraa op het lakwerk. De getuige O. de Wit, was bij de behandeling in appel niet verschenen, van welke niet verschijning acte werd gevraagd en verleend. Alweer dus een strafzaak aan de kimmen! Later eohter arriveerde de Wit nog ter juister tijde. Derhalve annuleering van de acte. Dc appellant was in hooger beroep gekomen, omdat hij zich door het veroordeelend vonnis in zijn rechtsgevoel beleedigd achtte. Hij noemde zich niet schuldig, omdat hij had waargenomen, dat de motorrijder zijn stuur naar rechta- omwierp en dus zelf de aanrijding had veroorzaakt Het door ons bij vorige gelegenheid gereleveerde ge tuigenverhoor. kunnen wij. om niet in herhaling te tre den. onze lezers gevoegelijk sparen. De Wit was. ver klaarde hij ook thans, met het achterapatbord van ap pellante wagen in aanraking gekomen. De president wees dezen getuige op ecnige afwijking in zijn respectieve verklaringen by politie en kanton rechter. Do dokter verklaarde bij eventueele veroordeeling geen bezwaar te hebben tegen het bedrag der toegebrachte schade aan motor en bovenkleodlng, door getuige de Wit geschat op f 50. Ontkend werd door appellant, dat ge tuige de Wit op het moment van de aanrijding de wiel rijders nog niet voorbij was. Mevr. St.. gehoord op verzoek van zijn echtgenoote. ver klaarde. dat 'n motorrijder 'n plotselinge beweging naar links maakte; van eenige aanrijding werd echter in de auto niets bemerkt. De motorrijder was na de aanrijding nog tamelijk luidruchtig opgetreden. Er waa voldoende ruimte gegeven, meende mevrouw. Na hot tegenstrijdige getuigenverhoor meende de heer officier daaruit geen conclusie te mogen stellen en re- quireerde Z.Ed. vernietiging van het vonnis en vrijspraak van den appellant, zoowel wat de subsidiaire als pri maire telastelogglng betrof. Dr. St. had niets meer op te merken, dus volgde slui ting van het onderzoek en de zrtting. Vergadering van het bestuur te Broek op Langen- dijk. Tegenwoordig 26 leden. Voorzitter. Burgemeester Slot, opent met een wel kom, in het hijzonder het nieuwe bestuurslid W. de Hoorder van Schermerhorn, en het plaatsvervangend lid W. Butter van Koedijk. Hierna volgde lezing der notulen, welke onveran derd werden vastgesteld en geteekend. De kcurlijsten over de maanden JuliAugustus en September, welke resp. 27, 6 en 8 keuringen bevatte, werd geen op- of aanmerking over gemankt.. Rapport ingekomen van den accountant, van het C. B., welke op 17 September j.l. de boeken van den pen ningmeester had nagezien, hierin werd vermeld dat alles zoo specifiek mogelijk was nagezien en de boek houding beantwoordde aan de overgelegde bescheiden en bewijsstukken. De exploitatierekening guf per 16 September aan een batig saldo van f 7805,47. Bij het uitbrengen van het rapport over het na zien van bet bctaalkantoor. werd medegedeeld dat in de maand Juli geveild was voor een bedrag van f 306.932.12, waarvan voor: Br. op Langendijk f 40627.23; St. Pancras f 100963.06; St. Pancras R.K. f 19230.48; Heerhugowaard f 10506.61; Heerhugowaard H.K. f 18224.18: Hensbrook f 10190.28; Schermerhorn f9158.80; De Rijp en Omstr. f 7S61.90; Koedijk f 18077.05; Zuid-Schermer f 13168.56; Zuid- Schermer R.Kf 7625.02; De Schermer f20350.58; Ur- scm f4692.63; Oterlck f3104.73; De Rijp L.T.B. f 14313.55; diversen f9231.40. In de maand Augustus was geveild voor een bedrag van f70056.79, waarvan voor: Br. op Langendijk f 11399.63; St. Pancras f 12066.89; St. Pancras R.K. f2471.82: Zuidscharwoude f8293.48; Zuidscharwoude R.K. f 1148.70; Hensbroek f6350.74; Schermerhorn f58.21; De Rijp en omstr. f356.41; Koe dijk f 7141.37: Heerhugowaard f2922.33; Heerhugo waard R.K. f6133.53: De Schermer f845.01; Ursem f607.85; Oterleek Ï7S6.Ö5; De Rijp L.T.B. f 1507.89; diversen f796655. Medegedeeld werd dat in de negen maanden van dit jaar voor f370.000.— minder geveild was. dan in de zelfde negen maanden van het vorige jaar. Aan de orde werd gesteld het tcekencn van den credietbrief voor de huishoudelijke uitgaven. Leze was geteekend door zes bestuursleden als borg en deze meenden dat alle bestuursleden als borg moesten teekenen, dat zeker de vereenigingen meer aan de vei ling zou hinden. Tevens was als reden opgegeven dat het nieuwe ge- houw in onderpand gegeven was voor het bloembol- lencrediet, zoodat zij meenden dat daardoor de borg stelling voor het huishoudelijk crediet zwaarder was geworden. Opgemerkt werd dat niet de vaste goederen van de vereeniging het huishoudelijk crediet dekten, doch wel het veilingspercentage. Uit het veilingspercentage moeten alle kosten en lasten en ook aflossing van het crediet bestreden wor den en als dat met een lagen omzet niet gaat, zal liet veilingspercentage verhoogd moeten worden. Daar allen nog niet bereid waren den credietbrief te teckencn, werd dit aangehouden tot een volgende vergadering. Van de Vereeniging „De Koophandel" was een schrijven ingekomen met verzoek om een boetebepa ling te maken voor het minder leveren dan in de veiling verkocht werd. Over het algemeen werd door de aanvoerders de kool niet gewogen en werd het kwantum geschat naar het vaartuig en werd dan steeds naar de hooge kant opgegeven, omdat men niet gaarno 50 of 100 K.G. te veel heeft, daar men dan de kans loopt, dat men die weer terug moet nemen. Toch heeft het dag. bestuur gemeend er iets voor te moeten doen, niet om de kleine hoeveelheden die wel eens te kort komen, want dat kan door het ongeluk kig of gelukkig wegen veroorzaakt worden, maar wel voor grootere tekorten als er van slordigheid of mis schien fraude sprake kan zijn. Het dag. bestuur stelde het volgende voor: Dat elk te kort gewicht aan den keurmeester opgegeven wordt en wanneer het tekort gewicht van dien aard is. dat er van slordigheid of fraude sprake kan zijn. kan de keurmeester zoo iemand wanneer het bij her haling gebeurd, beboeten met het percentage gelijk aan het tekort gewicht. Dit voorstel werd aangenomen, doch met dien ver stande, dat den kooper, wanneer blijkt dat er 5 moor gewicht is, dit ook moet accepter ren. Een afschrift van een schrijven ingekomen van de vereen. „Do Koophandel", gericht aan het Centraal Bureau, waarin verzocht wordt den minimumprijs voor kool af te schaffen, omdat kool die den mini mumprijs niet kan opbrengen, later toch niet uit de hand verkocht wordt voor een minderen prijs, wat een oneerlijke concurrentie veroorzaakt en maakt dat meerdere kooplieden die practijken moeten uitvoeren. Wanneer de minimumprijs niet afgeschaft kan worden, dat dan de veilingsvereenigingen de niet ver kochte kool voor een bepaalden prijs overnemen, zoo dat de tuinders geen reden meer hebben die kool uit de hand te verkoop en. Van de Tuinbouwvereeniging „De Zuid" te St. Pan cras was een verzoek ingekomen dat de L.G.C. de niet verkochte kool voor een bepaalden prijs zou overnemen, ook al om dezelfde reden als bovenge noemd. Aan het Centraal Bureau is door de L.G.C. geadvi seerd om den minimumfirijs niet op te heffen, maar „Koophandel" te adviseeren om een boetebepaling te maken voor hare leden die trachten die kool voor een minderen prijs uit de hand te verkoopen. Voorzitter zegt om de kool over te nemen voor een bepaalden prijs, zou wel een goed middel zijn, maar er wordt geen middel aan de hand gedaan, waar dat geld vandaan moet komen, daarom is het voor ons niet uitvoerbaar. Beter zou het zijn als de vereeniging „De Koophandel" een boetebepaling maakte voor hare leden, dan zou ook dat kwaad spoedig weg zijn. Opgemerkt werd of het niet mogelijk zou zijn dat de veilingsvereeniging een strafbepaling maakte voor de kooplieden, die zich daaraan schuldig maakten. Secretaris zegt dat ook het vorige jaar. al was het toen in mindere mate, ook gebeurd is dat niet ver kochte kool later voor een minderen prijs gekocht werd. Toen is in de veiling gevraagd of de minimumprij zen afgeschaft moesten worden, doch eenparig was het antwoord van den handel dat de minimumprijzen bestaan moesten blijven. In de algemeene vergadering van Koophandel is dit punt weer ter sprake gebracht en de medewerking in deze gevraagd, waar dan ook de hoop is uitgesproken, dat het dit jaar beter daar mede zou loopon. In het schrijven van Koophandel wordt thans ook weer gesproken van de „uitnemen de maatregel", dus Is het de plicht van heide vereeni gingen om alles te doen dat die verkeerde praktijken die schade doen aan tuinbouw en handel, zooveel mo gelijk tegen te gaan. De Tuinbouw hoeft een strafbe paling voor hare leden die uit de hand verkoopen, doch die kunnen wij in dezen tijd niet toepassen, zoo lang de koopman vrij uit gaat. De Koophandel heeft geen strafbepaling en heeft er tot heden nog niets voor gedaan, om dat kwaad te gen te gaan, zoodat ik meen. als Koophandel geen strafbepaling maakt voor hare leden, wij het dan moeten doen. maar dan in overleg met den Vierbond en Koophandel. F.r waren nog leden, die dit enkel als L.G.C. wilden doen. doch besloten werd deze zaak met den Vierbond en Koophandel te regelen. Ingekomen ,de notulen van een vergadering van de tuinbouwvereeniging „De West" te Koedijk, met verzoek het streven hunner vereeniging, om midde len te beramen om den nood in den tuinbouw te lenigen.. te willen steunen en afgevaardigden te wil len zenden naar een vergadering, welke misschien gehouden zal worden te Amsterdam. Daar deze zaak intusschen overgenomen is door de Provinciale Commissie uit dc veilingen, werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Evenzoo een schrijven van de tuinbouwvereeniging „De Zuid" te St. Pancras. waarin verzocht werd om aan den minister steun te vragen voor de noodlijdende tuin ders. zal eerst de vergadering van de Prov. Comm. afgewacht worden. De vergadering van de Prov. Commissie zal gehou den worden op Dinsdag 13 October a.s., des namid dags te 2 uur in het Landbouwhuls te Alkmaar. Als vertegenwoordigers voor de L.G.C. werden aan- gewpzen dc heeren S. de Boer Kz. en W. Visser. Ver der werden door den voorzitter alle bestuursleden opgewekt om die vergadering bij te wonen. Op de vraag of anderen ook toegang hebben op dio vergadering, werd medegedeeld, dat alle aangesloten tuinbouwers genoemde vergadering kunnen bezoeken. Schrijven ingekomen van mej. M. Vroegop Pd. te Broek op Langendijk. dat zij hare benoeming als te lefoniste der veiling aanneemt. Dankbetuiging ingekomen van de fam. W. Balk voor de ontvangen bewijzen van meeleven en deelne ming bij het overlijden van den heer W. Balk. Verzoek ingekomen van de vereeniging van Oud leerlingen der Rijkstuinbouwwinterschool te Hoorn, om subsidie ter bestrijding van de kosten om meer dere kennis te brengen onder de tuinbouwers, werd afwijzend op beschikt, daar zulke verzoeken gericht moeten worden aan de respect, tuinbouwvereenigin- gen en niet aan veilingsvereenigingen. Rapport ingekomen van de Rijkstuinbouwwinter- school te Hoorn, aangaande het nemen van proeven ter verkrijging van nieuwe, vroege, wrat ziekte-vrije aardappelen. Dit rapport zal in de plaatselijke bladen vermeld worden. In bespreking werd gebracht het sorteeren van uien over de machine. Voorzitter zegt, dat zoolang de machine er is, er nog weinig gpbruik van gemaakt wordt, wat zeer zeker zijn oorzaak wel zal vinden in de lage prijzen, met gevolg dat het sorteerloon er niet af kun Het is voor do vereeniging zoodoende echter een nadeelige zaawkk. omdat daarvoor steeds een man in dienst gehouden moet worden; in verband daarmede stelt het Dag. Bestuur voor om de machine twee da gen van de week disponibel te stellen, dan worden den derden dag de uien geveild en kan in verband daarmede de beambte drie dagen in de week in dienst gehouden worden. De vergadering is echter van meening dat de uiensorteering over de machine dan geheel verloren zal gaan en acht het beter dat deze de geheele week disponibel is en dan met het oog op den geringen aanvoer de beambte voor een lager loon aan te stel len, werd aldus besloten. Mededeeling werd gedaan aangaande de export van vroege aardappelen in de campagne van 1 Juni tot einde Augustus 1931. Over dat tijdvak waren ver- VRIJDAG 9 OCTOBER. HILVERSUM (298 M-) VARA. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Lichaamsoefeningen; 8.00 Tijd sein; 8.01 Gramofoonmuziek. VP-R-0- 10.00 Morgenwijding. V-A-RA- 10.15 Voordracht door Minny Erf man; 10-30 Viool en piano; 10.45 Voordracht; 11.00 Viool en piano; 11.15 12.00 Gramofoonmuziek. AVRO. 12 00 Tijdsein; 12.01—2.00 Het Omroep-Orkest o.I.v. Nico Treep. Annle Lambrechts (zang); 2.002.30 Lezing door A. F. K. Parée: „Noordpoolreizen"; 3.004.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest. V-A-R-A- 4.00 Tijdsein; 4.01 VARA-Septet o.I.v. Is. Eyl; 4.40 Voor de kinderen; 5.40 VARA-Orkest o.I.v. Hugo de Groot; 6.40 Zang en plano; 7.00 Vervolg Concert; 7.20 Causerie door W. Luberti: „De aanval op de salarispositie van het Rijkspersoneel en de onderwijzers"; 7.35 Vervolg Concert VPRO- 8.00 Tijdsein; 8.01 Catechisatie door Mej. Dr. N. A. Brui ning; 8.30 Concert; 9.00 Cursus: „Achtergronden van hedendaagsche religieuse cultuur". Spreker: Prof. M. C. van Mourik Broekman; 1000 Persberichten van het Vrijz. Gods. Persbureau; 10.05 Persberichten Vaz Dias; 10.15 Lezing door Drs. J. P. Eernstman: „Leekenspel"; 10.45 Gramofoonplaten. VAR-A- 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en Sluiting HUIZEN (1875 M-> KRO- 8.00—9.15 Morgenconcert; 10.00—11.30 Gramofoonmuziek 11.3012.00 Een halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.0012.15 Politieberichten; 12153.00 K.R.O.- Salon-Orkest o.I.v. Marinus van 't Woud; 3.003.30 Ver zorging zender; 3 30—5.00 Opera „Butterfly", van Puc- cini (gramofoonplaten); 50O7.00 Aansluiting met de Muziekzaal van de Infanterie-Kazerne te Assen: Con cert door de stafmuziek van het le Reg. Infanterie te Assen. Kapelmeester: S. P. van Leeuwen; 7.007.30 Lezing door Th. Arts: „Een en ander over de bewaring van de oogstproducten"; 7.458.00 P.T.T.-kwartlertje; 8.00—1100 Het versterkt K-RO-Orkest o.Lv. j0h r ritsen; pl.m 915 Berichten van Vaz Diaa; lioc^J Gramofoonmuziek. ZATERDAG 10 OCTOBER. HILVERSUMi 6 457.00 en 7.307.45 Lichaamsoefeningen; gooi sein; 8.01 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. H 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continu-b 12.00 Tijdsein; 12.00—1.00 VARA-Septet o.I.v. I» A-VlT 1.003-00 Concert door het Omroep-Orkest oj.v. j Treep. In de pauze: gramofoonmuziek. vd 3.00 VARA-Mandoline-Ensemble o.I.v. Joh. B. Kok;J Cooperatiekwartiertje; 4.00 Tijdsein; 4.01 Zang mandoline-begeleiding; 4.30 S.D.A.P.-kwartlertje; i VARA-Septet o.I.v. Is Eyl; 6-00 Gramofoonmuziek;! Literair halfuurtje door A. M. de Jong; 7 30 Beceféf der Huismuziek; 7.50 Berichten; 7.55 Gramofooni 8.00 Wekelijksch Nieuws van Teun de KleppermaiTl VARA-Orkest o.I.v. Hugo de Groot; 845 VARA-ToJ Opvoering van: „Menschen in het IJs", hoorberichtd Frldtjof Nansen's tocht met de „Fram"; 9.15 1 mededeelingen; 9 30 Vervolg concert VAR 10.00 Persberichten en Voetbalmededeelingen; lMjjj volg concert; 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1R||| UtI 8.009.15 Morgenconcert; 10.0b—1130 Grai ziek; 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje; I Politieberichten; 12.15—1.45 Concert door de I Balalaika-Kapel o.I.v. Iwan Schustow; 1-452V» Qev 1 mofoonmuziek; 2-304.00 Kinderuurtje; 4.00-411 zorging zender; 415—4.30 nieuwsberichten iali^f ranto; 4.306.20 KRO. Kunst-Ensemble o.lr. fej Lustenhouwer; 6.206.40 Journalistiek Weekc door Paul de Waart; 6.407.10 Cursus in 7.107.30 Lezing door Mr. W. J. L. van Es: nood in China"; 7.307.45 Politieberichten; 7.fr Sportpraatje; 8.0011.00 Het K.R.O.-Orkest o.I.v. 1 Gerritsen; 11.0012.00 Gramofoonmuziek. zonden 370 wagons van 10.000 K.G. tegen het vorige Jaar 1010 wagons. Naar Duitschland waren verzonden 54 H wagon te gen 823 wagons van het vorige jaar. Zwitserland 8 wagons tegen 79 van het vorige jaar; Denemarken 3^ wagon tegen 26 in het vorige jaar en naar Enge land 304 wagons tegen 83 in het vorige jaar. Rondvraag. De heer Muller vraagt, hoe het thans staat met de subsidie voor de kanalisatie. n,u door Ged. Staten onze voorwaarden niet zijn aangenomen. Geantwoord werd, dat. waar het een besluit is van de algemeene vergadering, deze daarover weer zal moeten beslissen. De heer C. Spaans vraagt, of er nog vergoeding gegeven kan worden voor de jas welke op de algem. vergadering is zoek geraakt. Zal daar ter plaatse be handeld worden. De heer A. Hoogland vraagt, of opgezocht kan wor den het besluit, dat het ophouden in de veiling van de eerste uienaanvoerders, vervallen is. Zal een vol gende vergadering meegedeeld worden Spreker geeft verder in overweging om de loonen, salarissen en presentiegelden te verlagen. De l\eer H. Glas sluit zich bij deze woorden aan en vraagt, verder, of het toegestaan wordt dat auto mobielen in het nieuwe gebouw laden en lossen kunnen. Geantwoord werd. dat zulks altijd wordt toege staan en dat het er zelfs voor is ingericht. Hierna sluiting. Wij geven hierbij eenwerklaring van een aantal uitdrukkingen, die men geregeld leest, ofschoon de beteekenis ervan niet al tijd bekend is. Amnestie beteekent vrijstelling van straf. De Duitsohe regeering heeft amnestie verleend aan alle oneerlijke belastingplichtigen, die hun vermogen in het geheel niet of slechts gedeeltelijk hebben opgege ven. mits zij vóór 15 October 1931 alsnog een juiste aangifte doen. Beschermende rechten worden op buiten- landsche artikelen geheven orn de concurrentie met binnenlandsche producten te bemoeilijken. Er zijn n.1. ook in- en uitvoerrechten en accijnzen, die slechts worden geheven met het doel. om den staat inkom sten te verschaffen; dit zijn dus indirecte belastingen. De Big Five zijn de vijf grootste Engelsche ban ken. die ongeveer 85 der Engelsche deposüogelden bezitten en 8000 van de 9400 Engelsche bankkantoren omvatten. Boycot van buitenlandsche goederen beteekent, dat men die goederen niet wil koopen, verkoopen of gebruiken, omdat men van moening is. dnt een volk zichzelf moet kunnen verzorgen zonder invoer van andere landen. In Duitschland wint deze beweging meer en meer veld. Soms richt de boycot zich slechts tegen goederen van één mogendheid, die bijzonder ge haat is. wat men in Britsch-Indiö en China kan op merken. Het Budget van een staat is het plan, dat voor de verdeeling der toekomstige inkomsten en uitgaven is opgemaakt en gewoonlijk voor het eerstvolgende kalenderjaar geldt. Een van de voornaamste plichten eener geordende regeering is. binnen de door het bud get gestelde grenzen tc blijven Dumping noemt men de pogingen van een land om door abnormaal lage prijzen concurreerende mo gendheden van de wereldmarkt te verdringen. Dum ping wordt momenteel vooral door Rusland toege past met het doel. zich een groot afzetgebied voor zijn landbouwproducten en later wellicht ook voor industrie te verzekeren. Den laatsten tijd begint ech ter ook Engeland te „dumpen", vooral op de steen- koólmarkt. Goudpunten zijn de grenzen, waartusschen de koersen der deviezen kunnen schommelen. Wij kun nen dit het beste verklaren door een voorbeeld. De koers van den gulden stijgt in Londen. Een Engelsch koopman, die in ons land een schuld in guldens moet voldoen, zal daarvoor wissels in Nederlandse!) geld koopen. Dit doet hij echter slechts zoolang als het hem goedkooper uitkomt dan goud naar Holland te verschepen. Op een bepaald punt is de koers van den gulden zoo hoog gestegen, dat het aankoopen van goud en de vracht daarop even duur uitkomt. Dan heeft de koers het (hoogste) goudpunt bereikt, boven hij niet kan stijgen. Het andere (laagstel punt ligt daar, waar het voor den Hollanclschem diteur even voordeelig zou zijn om goud te verü] pen als om Engelsche deviezen te koopen. De Groote Duitsche banken zijn df voornaamste Duitsche particuliere banken bij eüsc' Deutsche Bank- und Discontogesellschaft, Daraal ter und Nationalbank, Dresdener Bank en Comas und Privatbank. De circulatiebank, Reichsbantp heeten, wordt bij deze uitdrukking dus niet rekend. De Handelsbalans van een land wordt kregen door de waarde van zijn invoer en van uitvoer tegenover elkaar te stellen. Is de uitvoer ter, dan is de handelsbalans actief, het geld sü (gewoonlijk in den vorm van deviezen) het land ij nen en er heerscht welvaart. Vandaar dat eik* streeft naar een grooten uitveoer en een kleina voer. Kartellen zijn vrijwillige overeenkomsten schen een klein aantal ondernemers met hel al den inkoop der grondstoffen, de productie, denri en den prijs te controleeren met behoud van dezö- standigheid der aangesloten ondernemingen. DeMeestbegunstigingsclausuIe»* der voornaamste paragrafen van bijna elk m&Sfl handelsverdrag. Zij houdt in, dat alle voorrechte! bijzondere tegemoetkomingen, welke door een :-| partijen aan een derde mogendheid worden iw£H staan, automatisch ook jegens de andere parti; t acht genomen moeten worden. Op deze clausule»^j telijk de geheele internationale handel van d«" gonwoordigen tijd gebaseerd. Plutocratie is eenoorspronkelijk Gi woord, dat heerschappij der rijken beteekent. In plutocratischen staat heeft de bezittende klassei heft in handen, terwijl de groote massa van het geen rechten en in geen geval medezeggingschap] de regeering (door middel van het kiesrecht) heeft Transfer is een uitdrukking, die omzetting teekent. gewoonlijk het omzetten van de in Mark uitgedrukte Duitsche herstelbetalingen in geld de betrokken geallieerde mogendheid. Onderbete wesplan was de transfer opgedragen aan eenspec.u- comité, onder het Youngplan aan de Duitsche geering. Schatkistaanwijzingen zijn wisse^r den staat, die gewoonlijk reeds kort na de ÖP vervallen. In elk land is afzonderlijk vastgesttH# welk bedrag zij mogen worden uitgegeven. Vergadering van het College van stuur en van Hoofdingelanden van de hall 11 koog, op Woensdag 7 October. des namidda?* uur. ten huize van den heer M. Kuiper. Voorzitter de heer T. Rens Az., Secretaris «e n-| F. S. v. d. Velde, penningmeester de heer A. r Aanwezig waren alle leden. rtL Na opening «Ier vergadering met een woord welkom, worden do notulen gelezen, die onveratw-!1 worden goedgekeurd. Do heer A. Klerk brengt naar aanleiding nier n len, den dank over van het gemeentebestuur van a Maarten voor de medewerking van de Banne inw werkverruiming. Voorzitter deelt mee, dat j.l. Zaterdag W 1 rentie heeft plaats gehad met een vertegen)*'00' van den Bond van Personeel in overheidsdienst de positie van den wegwerker. Wij dachten (lexe1 lossen dienst te kunnen houden. Maar volgens w lijk voorschrift moet deze na 2 jaar in vasten worden genomen, omdat zijn dienstverrichting riodiek terugkeeren. Toegezegd is dat dit zal g Een paar onbelangrijke ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Kroos**®*"!! Op Maandae 5 October j.l. ia krooaschouw set"™* en uit de uitgebrachte rapporten blijkt *°'k lichtingen van de heeren Berkhout en C. b over 't algemeen alles in orde was. maar en* name genoemde perceelen niet aan den eisen Voorzitter acht het wenschelijk met het benarde tijdsomstandigheden, om direct J^en >- te leggen, maar nog éénmaal te waarschuwen. voor- Regaitn. om*» De Secretaris, de heer Van rfpr yeld®. uitvoerig overzicht van de ontvangsten en y Spr. komt tot de slotsom, dat de uitgaxen x

Schager Courant | 1931 | | pagina 6