Raad Oudkarspel. Allerhande. Donderdagavond 7 uur vergaderde de Raad van deze gemeente ten raadhuize. onder voorzitterschap van den heer A. J. Wijnveldt, burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter opent met een hartelijk welkom tot leden en pers en spreekt den wensch uit dat de discussiën in aangenomen toon en beknopt en zakelijk zullen worden gehouden. De stemmingen zullen bij den heer Zaagman aan- %8De notulen worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en vastgesteld. tfededeelingen. Voorzitter deelt mede, dat als loco-burgemeester is aangewezen de heer Bakker en als plaatsvervanger de heer Kostelijk. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. a. Verslag van de Volksuniversiteit voor Alkmaar en omstreken over 1930. b. Adres van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Ne derland, houdende verzoek om toetreding van de ge meente als buitengewoon lid. Voorzitter zegt dat het overbodig is het nut en het werk van dezen bond te schetsen. Dat is wel alge meen bekend. De contributie, verbonden aan het bui tengewoon lidmaatschap, groot f'25.is wel wat hoog. In het schrijven wordt ook de gelegenheid ge geven voor kleine ge-meenten om een kleiner bedrag als subsidie beschikbaar te stellen. De zustergemeen- ten. waarbij is geinformeerd, geven allen f 10.—B. en W. 'stellen voor, ook een subsidie van f 10.— te geven. Aldus besloten. c. Adres van de Schager Handeldrijvende- en In- dustriëele Middenstandsvereeniging, houdende ver zoek een bijdrage te verleenen van f 10.— voor een te houden cursus tot opleiding van winkelpersoneel. Door B. en W. is den 26 September geschreven hoe veel ingezetenen uit deze gemeente aan den cursus deelnemen. Het bestuur heeft het niet noodig geacht op dit schrijven te antwoorden, zoodat B. en W. voor- iaden, om het adres voor kennisgeving aan te ne em. Aldus besloten. i. Adres van de R.K. Gvmnastiekvereeniging D.V.V. te Noordscharwoude, houdende verzoek om toe kenning van een subsidie van f 25.Voorzitter merkt op dat in 1930 door den Raad voor eenmaal aan de Gymnastiekvereenigingen „Hercules" en „Hygiéa" «n subsidie van f25.is verleend. Daarom stellen B. en W. voor, deze subsidie aan D.V.V. voor eenmaal verleenen voor het jaar 1932. f. Verslag van de commissie voor de malariabe- Itrijding over 1930. f., g. en h. Aanbieding van de begrootingen voor 1932 van de gemeente, de Lichtbedrijven en het Burg. Armbestuur. i. Brief van het Bestuur der afd. Noordholland der Vereen, van Nederl. Gemeenten, houdende uitnoo- diging tot bijwoning eener vergadering te Alkmaar inzake eventueele vorming van districtsschoolartsen- diensten. Uit het schrijven, merkt de voorzitter op, blijkt wel dat het bestuur nog niet is geslaagd met de regeling van deze aangelegenheid, al is het daar reeds gerui- men tijd mee bezig. Daarom heeft het bestuur het noodig geacht de 38 belanghebbende gemeenten tot de bijwoning van een vergadering, welke zal worden ge houden te Alkmaar op den 16en October. B. en W. zijn er, lettende op den geest van den Raad, voor om deze vergadering vertegenwoordigd te zijn om de XVIL KENTERING f De heer S. de Wolff, privaat-docent aan de Amster- daanche Universiteit, waagt zich aan de voorspelling, het eindpunt van de depressie-periode in zicht ts. Men moet dit niet misverstaan. Het beteekent niet, dat de crlas weidra voorbij zal zijn, doch alleen dat wij binnenkort de ergste inzinking gehad zullen hebben en de lijn weer opwaarts gaat Onderwijl „kriselt" het voort en zeker zal de komende winter nog een betl iiechte en harde zijn. tttanchen zal de belangstellende en belanghebbende leier allicht de vraag stellen: Beteekent zulk een voorspelling iet»? moeten ons onbevoegd verklaren om van ant» te dienen. Wel weten we dit: de heer De Wolff ook de komst van de crisis voorspeld, zoodat *r al wel eenige grond aanwezig is, om zijn woorden ernstig te nemen. Het beste is, om hem zelf te laten spreken. In Het °i* ichreef hjj o.m. het volgende: -Een sterke aanwijzing voor het omkeeren der eon- 3 actuur is steeds geweest de sterke drang der onder- DaAr ,0°nsverlaging. Deze drang komt altijd nmt Mrd^erw^ze het aterk»t tot uiting rondom het Als de mogelijkheid in uitzicht komt om «rem op breedere basis te kunnen produceer in, het verlangen naar loonsverlaging in de onder- ®ezsiüas8e het sterkst tot uiting. Heel wat cijfer- «naai, dit dit volkomen bevestigt, heb ik in „Het onomisch Getij" bijeengebracht °Pvatting wordt van onverdachte zijde beves- X Zoo schreef de heer Bölger in de Economische «•roniek van „De Economist" (Juni 1931, blz. 512): "D# Kroote loonconfllcten komen dan ook niet tydens de crisis, doch zullen zich manifesteeren, soodra er weder eenige kans is, dat er, zij het op sterk verlaagd prijsniveau, loonend gewerkt **n worden." "^relnu- de groote loonconfllcten, thans allerwege Vereenigde Staten staalindustrie, chemische J*. waar niet het gebeurde in de laatste n 10 Engeland, al deze loonstrijden zijn de „groote lei<LCOn'liCten die het keerPunt ateed* hebben bege- «Dit wil niet zeggen, dat de ellende geweken is, f «naxlns: Alleen slechts dit, dat het omkeerpunt In ent U, vooral voor de Vereenigde Staten, hoe sterk nog ln den winter de werkloosheid heerschen zal." voor Europa, zegt de heer De Wolff. Is er nu plot- _ng e^n leeiyke ..tegenhouder" gekomen: de Engej- Inflatie, de waardedaling van het Engelsche geld. Ml deze inflatie z.1. niet zoo verwoestend werken indertijd de Dultsche, doch zij zal In elk geval ^belemmering zijn voor den opgang en de depreasie- *7®®® verlengen. dort 1** dus nog geen om de vla"«n te hijschen. ons de voorspelling eens in gedachten hou- xfln la nlet eens noodig: vóór we eer Jaar verder is het economisch getij gekeerd! C**1S EN WEELDE. Als u meent, dat die twee niet kunnen samengaan, h U Mn weraW-vreemde. Men zou haast zeggen: ie fadé*0 elkaar evenals armoede en rijkdom in WU ..normaal" noemen: het een is slechts |e ijk door het ander. Laten wij echter niet gaan plannen te vernemen, de eventueele kosten enz. eens op te nemen. Het verplicht tot niets. Voorzitter stelt zich gaarne voor deze vergadering beschikbaar. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Voorzitter deelt mede. dat, zoodra een raadsverga dering wordt aangekondigd, er altijd nog stukken in komen. Zoo ook nu weer. Deze zullen steeds zoo veel mogelijk in de eerste zitting worden behandeld. Tegen een stuk hebben B. en W. echter bezwaar dat dit zal worden behandeld. Het is nog niet door B. en W. be sproken en onderzocht, zoodat geen prae-advies kan worden gegeven. Van den R.K. Tuinbouwbond L.T.B., afd. Langen- dijk, een verzoek om ten behoeve van een door deze vereeniging ingestelde tweejarige tuinbouwcursus. welke zal worden gehouden in de O. L. School te Noordscharwoude, gedurende de wintermaanden van 1932 en 1933, een subsidie te mogen ontvangen van f 10.—. B. en W. stellen voor, gezien het goede doel, deze subsidie te verleenen. Zij betreuren het echter dat hier in Oudkarspel geen cursus knn worden gehou den. De cursus van den L.T.B. is evenwel open voor een ieder, dus als er in deze gemeente leergierigen zijn, kunnen ze den cursus in Noordscharwoude vol gen. Vorige jaren is ook hier een cursus gehouden, waarvoor subsidie is verleend in den vorm van een verwarmd en verlicht schoollokanl. De heer De Boer kan zich met B. en W. vereenigen. De kas van den L.T.B. zal wel. net als alle kassen van tuinbouwvereenigingen, schraaltjes zijn. Het spijt spr. zeer dat hier in Oudkarspel geen cursus kan wor den gehouden. Voorstel B. en W. aangenomen. Van de vereeniging ,.Het Wit Gele Kruis" is een verzoek ingekomen om over 1932 een subsidie te mo gen ontvangen van 15 cent per R.K. ingezetene, ten behoeve van de R.K. wijkverpleging. Voorzitter stelt voor dit stuk aan B. en W. te ren- voyeeren om deze zaak te onderzoeken. De heer Rijper vraagt of het niet te laat zal wordt behandeld voor de begrooting voor 1932. Voorzitter zegt toe. het vóór 1932 te zullen behan delen. B. en W. hebben zich niet kunnen beraden. Misschien komen ze wel met een nader voorstel voor deze materie. De heer Zaagman zegt, dat het wel gewenscht is dat het bij de begrootinor wordt behandeld. Voorzitter: Het zal zoo spoedig mogelijk gebeuren. Vervolgonderwtjs cursus 1931—1932. Verzoek R.K. Kerkbestuur om subsidie. Voorzitter zegt dat het gaat over het al of niet hou den van een cursus voor vervolgonderwijs. Het aan tal deelnemers bedraagt 10. n.1. 7 jongens en 3 meis jes. De meerderheid van B. en W. is voor vervolg onderwijs en daarvoor aan te stellen als onderwijzer en leider het Hoofd der school en mej. Bossen. De kosten bedragen totaal f 3-40. De heer Kostelijk, de minderheid in B. en W. vindt het aantal deelnemers te klein naar verhouding tot de kosten. F.r zijn maar 3 meisjes bij. De kosten van het handwerkonderwijs, f 80.—, vindt spr. te veel voor die enkele uren. De meisjes kunnen op een andere plaats net zoo goed en nog goedkooper handwerkonderwijs krijgen. Voor vervolgonderwijs is de deelname te klein. Er is hier een 7de leerjaar en een U.L.O. school. Als de ouders hun kinderen iets meer willen laten leeren, is er gelegenheid genoeg en het kost niet veel meer, vroeger was dit anders. Daarom is spr. er tegen. De heer Eecen vraagt hoeveel keer per week en hoe lang het onderwijs wordt gegeven. Voorzitter antwoordt van driemaal per week 2 uur en dat de cursus duurt van ongeveer half October tot half Maart. De heer Zaagman merkt op dat bij de behandeling in het vorig jaar dezelfde klanken zijn opgegaan. Het SjliJf Spr. dat liet aantal leerlingen zoo klein is. Is filosofeeren, doch u doen genieten van het prospectus van het weelderigste Amsterdamscbe hotel, dat aldus bezoekers tracht te lokken: „De ruischende golven, de opwekkende muziek van de zee, de gezellige uurtjes, doorgebracht op de boulevard, zijn weer herinneringen van het ver leden. De vacantie heeft het veld moeten ruimen voor den dagelijkschen arbeid, echter, na dien arbeid, trachten wij de afleiding te vinden die noodig is om ons geestelijk in evenwicht te houden. Dan zoekt men de aangenaamste, en in dezen tyd voordeeligsle wijze voor het doorbrengen der lange winteravonden, dan worden de mogelijkheden, welke Amsterdam biedt, overwogen. Ruischende toiletten, opwekkende muziek, een gezellige sfeer... De mogelijkheden die ons hotel biedt, zijn niet te overtreffen en onherroepelijk zal uw keuze leiden naar dit paleis van licht en leven Het door ons samengestelde programma, waarop namen van 'a werelds meest beroemde artiaten zullen prijken, is waarborg voor de bestendiging onzer reputatie als het brandpunt-van-gezelligbeid- Wij openen het seizoen op Zaterdag 26 Sept. a-s. met een Grand Diner Fleur 1, en waarbij tevens een groote Modeshow gehouden zal worden. In dit verband ls het ons een genoegen U te kun nen mededeelen, dat een schitterende robe ter waarde van Fr. Frs. 2500 ter beschikking gesteld ls, welke op een verrassende wijze aan één der dames, die aan het diner deelnemen, zal worden toegewezen. Ook op Zondag. 27 September, des namiddags bij de Tbé-Dansant zullen de mannequins van een bekend modehuis ln onze zalen defileeren. Van de verdere feestelijkheden in qns etablisse ment hopen wij U geregeld op de hoogte te stellen, en het zal ons zeer aaogenaam zyn U ook uit seizoen weer tot onze geregelde bezoekers te mo gen rekenen." Afgescheiden van het zonderlinge taaltje let eens op die herinneringen van het verleden! is deze uitnoodlging wel een buitengewoon typeerend staaltje van den waanzin, waartoe onze samenleving is verval len. Mlllioenen en nog eens mlllloenen werkloozen over de wereld. In Nederland reeds een paar honderd dui zend en in Amsterdam, dus rondom dat ..paleis van licht en leven", 12 procent der arbeidersbevolking. Laten wy er niet meer van zeggen dan die oude, tee- kenende uitspraak: Dansen op een vulkaan! WETS-UITLEG. Het ls heelemaal niet moeiiyk om een „eigen" school of schooltje te stichten. Beginselen hoeven dasr niet by te pas te komen; men ksn het ook klaar spelen ais een persooniyk Uefhebberytje. Indien slechts een aantal ouders willen verklaren, dat *y van plan zyn straks hun kinderen naar de nieuwe school te zenden. Let wel: zy hoeven dat plan niet uit te voeren en ln theorie ls het mogeiyk. dat by de opening van een nieuwe school de leerlingen ontbreken. Dit ïykt al heel erg. doch de pap wordt nog zouter gegeten. Laten we een bepaald voorbeeld nemen. Het bestuur van de schoolvereenlglng Luther te Am sterdam vroeg den gemeenteraad om geld beschikbaar te stellen voor den bouw van een school ln de omge ving van de Geulstraat. De stukken waren in orde en daaronder bevonden zich de verklaringen van de ouders van 122 kinderen, dat zy hen de nieuw te stichten school zullen doen bezoeken. Dit was dus meer dan voldoende, want art 72 van de Lager-Onderwijs-wet bepaalt: het vervolgonderwijs wel noodig! We moeten niet uit hét oog verliezen dot het f340.— ral kosten. Er Ls niet zooveel animo als wel gewenscht is. Spr. kan niet anders dan met den heer Kostelijk meegaan, hoewel het hem spijt De heer De Boer zegt dat het aantal leerlingen klein is, dat komt door de splitsing van het onderwijs. Als we die splitsing niet hadden, was het iets anders. Ook kan iedereen niet naar de U.L.O. Wat betreft het handwerkonderwijs, heeft de heer Kostelijk ge lijk. Laten we herhalingsonderwijs geven zonder handwerken. De heer Rijper vraagt, hoeveel teerlingen er voor den R.K. cursus zijn. Voorzitter antwoordt van negen jongens. De heer RUper zeg.t voor vervolgonderwijs te zijn. Het spijt spr.. dat er zoo weinig gebruik van wordt gemaakt. Als we de kosten nu eens combineeren. wordt de verhouding toch anders. Dan zou het voor de 19 kinderen f360 kosten. De subsidie voor den R.K. cursus is niet zoo hoog. Voorzitter licht den heer Eecen naar aanleiding van zyn vraag van daar net in, dat in de verordening staat dat ook onderwijs in nuttige handwerken moet worden gegeven en dat in totaal 180 uur per jaar les moet worden gegeven. Voorzitter noemt de jongens en meisjes op, die voor vervolgonderwys in aanmerking wenschen te komen. Ze moeten het allen met het vervolgonderwijs doen en kunnen niet naar de U.L.O. Er is toch liefhebberij voor. Met de R.K. kinderen mee komen we tot onge veer 25 leerlingen. We zitten nu met de gevolgen van de splitsing in het onderwijs. Duizenden guldens worden hiervoor en voor het nijverheidsonderwijs, wat ook veel geld kost. aan andere gemeenten be haald. De gemeentefinancten zijn nog niet zoo, dat gezegd moet worden, dat het er niet af kan. Geeft den kinderen wat des kinds is. Laai de raad nog een maal de hand over het hart strijken. De heer Zaagman zegt, dat het L.O. naar zijn mee ning staatszaak is. Vroeger betaalde de Staat dit De kosten voor de U.O.L. zUn niet zoo groot. De Staat heeft het aan de gemeenten overgelaten, maar zijn die gemeenten ver plicht vervolgonderwijs te geven? Er is toch alle gelegenheid om meer onderwijs te genieten. Men zegt „de kinderen moeten iets verdienen", maar om de West valt nu niet zoo veel te verdienen. Het is een groot verschil, ons vervolgonderwijs of dat der R.K. f34 of ruim fll per kind. De heer Rijper is ook van meening. dat de kinderen van 14 jaar in sommige bedrijven moeten helpen. Ze kunnen daardoor een arbeider vervangen. Dat is wel niet zoo mooi, maar voor den bouwer toch voor- deelig. Ook kan iedereen niet naar de U.L.O. gaan. De heer Bakker ontveinst niet, dat een belangrijk offer wordt gevraagd. Ieder die er voor in aanmer king komt. is aangeschreven. Van de anderen is een groot gedeelte op de H.B.S. en de U.L.O. Spr. betreurt de splitsing in het onderwUs. Als het bij elkaar kon komen, zou er veel voordeel uit te halen zijn. De heer Eecen is voorstander van vervolgonder wys 't Is in het belang van het misdeelde kind. mis deeld, omdat het een kind van arme ouders is. De heer Kostelijk zou willen dwingen tot combi neeren. De gemeente moet het financieren, dus kan deze voorwaarde stellen. Voorzitter merkt op. dat den raden een pluimpje toe komt voor de U.L.O. school. Maar voor de kinderen die overdag by hun ouders op den bouw werken, is het vervolgonderwijs onontbeerlijk. We mogen niet zeggen „het kan niet". Het voorstel van B. en W., om dit jaar den cursus door te laten gaan, en het R.K schoolbestuur een sub sidie van f 100 te geven, wordt aangenomen met 5 te gen 2 stemmen, die der heeren Zaagman en Kostelijk. Ophaaldienst van haardasch en vuilnis. B. en W. stellen voor om een heel jaar haardasch en'vuilnis te laten ophalen. Dit zal dan uitgevoerd worden om de veertien dagen 2 dagen per week. In den schoonmaaktijd 8 weken achtereen 2 dagen per week. Vervolgens 5 extra dagen voor werkzaamheden op het terrein, enz. Dus in het geheel 65 dagen. B. en B. stellen voor, om hiermede te belasten den heer N. Bankersen, die het de twee vorige jaren geduren- de den schoonmaaktijd ook heeft gedaan, tot volle tevredenheid. De vergoeding zal bedragen f 4 per dag, als de gemeente een vlet moet huren en f 4.50 per dag, als de heer Bankersen hiervoor zorgt. In het eerste geval zullen de kosten f260 bedragen, in het tweede geval f292.50. waarbij komt 5 voor den gemeente opzichter is, afgerond f15. De heer Zaagman gaat met dit voorstel accoord en spreekt zijn genoegen over dit voorstel uit. Met het laatste echter, die 5 voor den opzichter, kan spr. geen genoegen nemen. Het gaat niet om het geld, maar om de zaak. Wat moet de opzichter meer doen als gewoon? 't Komt den beer Zaagman vreemd voor. Voorzitter antwoordt, dat de heer Bankersen ge meentewerkman wordt en moet worden gecontroleerd. Volgens de instructie geniet de opzichter voor huiten- gewone werkzaamheden 5 Tenzij de raad beslist, dat er geen controle inoet zijn, heeft de opzichter recht op 5 Dus ia de zaak gezond. De heer De Boer juicht het voorstel van B. en W. toe. Spr. betreurt, dat er zoo veel in sloot wordt ge worpen. en hoopt, op de medewerking der burgerij. De heer Rijper is het met den heer De Boer eens. Spr. geeft in overweging er goed publiciteit aan te geven. Voorzitter zegt, dat 2 maal wordt omgeroepen. De heer Eecen vraagt, of 2 dagen in de week, 1 dag aan den Westkant en 1 dag aan den Oostkant, wordt opgehaald. Voorzitter antwoordt bevestigend. Vrijdag en Za terdag. De heer Eecen wijst op het boomensnoeien. Zal da politie goed toezien op het in sloot werpen van tak ken? Voorzitter antwoordt, dat als op heeterdaad iemand wordt betrapt, onherroepelijk een bekeuring zal vol gen. De heer Kostelijk betwijfelt of takken wel onder vuilnis wordt verstaan. Deze zal men zelf wel moe ten laten wegbrengen. Voorzitter zegt, dat in de stad de takken door den tuinman worden meegenomen naar de reiniging. Hier gooien ze ze zoo maar op straat. Het voorstel zal bij de begrooting voor 1902 worden behandeld. Voorzitter deelt mede. dat de commissie van Beheer der Lichtbedrijven heeft besloten, dat de betalingen voor de kabileering moeten worden gedaan uit tij delijk kasgeld. Als het werk dan gereed is. zal een leening worden gesloten ten laste van het bedrijf. Door elk der gemeenten moet nu een vijfde gedeelte van het benoodigde kasgeld worden verstrekt. Wij kunnen dit fourneeren uit het tegoed bij de Boeren leenbank. Hiervoor is noodig een wijziging van de bogrooting over 1931. Kr zal dezelfde rente worden betaald als de Boerenleenbank geeft. Aldus besloten. Het verzoek van de voetbalvereniging D.T.S. om weer in het gymnastieklokaal te mogen trainen, wordt toegestaan onder dezelfde strenge voorwaarden als verleden jaar. Bij de rondvraag zegt de heer Eecen bij geruchte te hebben vernomen, dat ten behoeve van de Zon dagsschool gaarne eenige lokalen van de O.L. school zouden worden gebruikt. Het Hoofd der school was er echter sterk legen. Voorzitter antwoordt, dat er met hem in kwaliteit als burgemeester niet over is gesproken. Wel in een onderling praatje met den dominé. Als de lokalen ge vraagd worden, moet men bij den raad zijn. Die heeft daarin alleen te beslissen. Hierna Sluiting. „By de aanvrage moet worden overgelegdi a. een verklaring, waaruit blijkt, dat de school zal worden bezocht: in een gemeente met meer dan 100.000 ingezetenen door tenminste 100 leerlingen". Meermalen heeft men echter In Amsterdam al onder vonden, dat er met ouderverklaringen wordt geknoeid. Daarom stelde men ook In dit geval 'n onderzoek in en daaruit bleek, dat er felteiyk ulechta op 85 kinderen gerekend kan worden. Er ia dus niet aan de etachen der wet voldaan, zou ©en nuchter mensch zeggen, maar de jurisprudentie, de rechtsopvatting van de hooge rechtsllchamen. is zóó. dat alleen gelet wordt op de oorspronkeiyke verklaring. Zooala wy hierboven reeds zelden: Indien de ouders van alle 122 kinderen terugkwamen op hun eerste verklaring en zelfs zwoe ren. dat zij hen niet naar de nieuw te bouwen school zouden zenden, dan moest de gemeenteraad nog het aangevraagde geld fourneeren. en den bouw toelaten! Gekkenwerk, zegt U? Jawel, gek en duur. Maar wat er tegen ta doen? IS DAT WAT? Er wordt hier nog al eens geklaagd ovsr de belas tingen en daarvoor Is misschien ook wel reden. Intua- echen zyn belastingen noodzakeiyk en als er wat goeds mee gedaan wordt, ma* men liever veel dan weinig be talen; dat ls ln elk geval een bewya, dat men niet tot de armlastigen behoort! Intusechen kunnen wy de klagers troosten, dat het In andere landen ook niet zoo lekker la. Hier hebben wy bijv. een paar Engelache gevallen: Van het inkomen uit loon la één vyfde deel tot een maximum van 300 pond onbelastbaar. Dan la er nog. wat men daar noemt, een persooniyke aftrek, die bedraagt: voor een ongehuwde 100 voor gehuwden 150 voor 't eerste kind 50 voor volgende kinderen 40 Bovendien zit er ln de belasting een zekere degreasl?. doordat van het belastbaar inkomen van de eerste 175 pond moet betaald worden 2Vt shilling per pond en van de rest 5 shilling of 8 gulden. Dit geeft het volgende resultaat: een gehuwde met 2 kinderen, die 300 f verdient, la vrij; verdient hy 500 f. dan la de belasting 20 V Voor de zeer hooge Inkomens moet nog een extra be lasting worden betaald voor dat deel, dat boven 2000 uitgaat. Iemand met een loon van 1700 en nog 800 andere Inkomsten betaalt byna 500 als hy gehuwd is en 2 kinderen heeft Stygt in een aoortgeiyk geval het Inkomen tot «0.000 waarvan 5000 uit loon, dan Is de belasting 84 925 of byna 60 «fc. Zoo ls de nieuwe regeling in Engeland volgens mede- deelingen van Mr. Mok. in de Soc. Gids van Oct Of men hier ook zoo ver gaat iJÉhet scheren van de schapen naar gelang hun vacht dif la? HOE BRAAF! In het Noord-Brahantache dorp Ruckfen worden de bokken en de schapen streng van elkaar gescheiden. In de bioscoop zitten bijv. de Jongens en de meisjes ieder ln een afaonderiyk gedeelte en ia het naturulijk een net te boel. Van dit soort teedere zorg voor de zedelijkheid hebben we reeds meer voorbeelden gegeven en we dachten, dat ons land daarvan het monopolie had. Thans blijkt ons echter, dat ook elders zulke overheidsbemoeiing voor komt. De bekende schrijfster Mevrouw Buising—van Bmouw vertelt byv. het volgende van 't dorpje Lapua in Finland: „Daar ls het echter nog een graadje erger, daar la zelfs op straat het samengaan van paartjes verboden. Het moet er ln Lapua, ook wel het dorp der piëtisten ge noemd. wel erg somber uitzien, immers het verhaal zegt: „De mannen hebben allen gladgeschoren gezichten, dra gen het haar van achteren hoekig weggesneden en heb ben zonder uitzondering een stijf aandoende scheiding in het midden. By de vrouwen ls alles zwart, kleeren. kousen, schoenen, hoofdoeken en zelfs da Jonge meisje* maken hierop geen totzondering, geen enkele llohte tint streelt het oog niets dan deftig zwart. Bublkopjea worden hier niet gezien, er ia er niet één ln het dorp. Schuchterheid en devotie liggen ais een waas over ge heel Lapua. Nooit gaan ln Lapua en de omliggende dor pen een jongen en een meisje samen op straat. In het nabijgelegen stadje Nurmo staan dea avonds, als de trei nen binnenkomen en de menschen gaan kijken, aan da eene zijde van het perron de vrouwen en aan de andere de mannen nergens desertie. spreken niet met elkander en kyken eikaar zelfs niet aan. Voor sommigen van onze zoogenaamde zedelijkheids apostelen is het om jaloersch op te worden. Dat is eea braafheid die de onze met vele lengten klopt! Ons Interesseert deze vraag: hoe komt men daar tot een huwelijk? Het zal er wel zyn als hier: ze vinden el kaar toch «n als dat niet In het openbaar en in het voil# licht mag gebeuren, welnu dan maar stlekum. Dat de eerbaarheid daarmee gediend sou zyn, kunnen wy moeilijk gelooven. 95 98 95. Volgens de Telegraaf vna 2B September J.1. sou men van het voor munt-doeleind en beschikbare goud een kubus kunnen maken van 95 M. lang. 96 M. breed en 96 M. hoog. De Westertoren te Amsterdam zou er dua ach ter schuil gaan. Het gewloht van dat dobbelsteentje sou bedragen 18.600 000 Kg. en de waarde f 35.286 mlllioen. Gelijk verdeeld over de wereld la het gele metaal niet. Zoo iets komt meer voor. niet waar? Ruim 60 van al het goud bevindt zich ln 2 landen. De Vereenigde Staten beschikken n.1. over 40 en Frankrijk over 20 In vyf jaar tjjds heeft Frankrijk- zonder vyf-jaren-plan zyn goudvoorraad byna vervyf- voudigd en wat de Vereenigde Staten nu bezitten, 5 mll- Hard dollars, is een record-bed rag. Er komen telkens schommelingen voor in de goud voorraden. Hieronder volgt een staatje, dat stellig niet meer past op den toestand van dit oogenblik. Engeland Is er nu bijv. minder goed aan toe en Nederland zeker beter. Zoo'n overzicht geeft niettemin eenig idee hoe de geldmacht verdeeld ie. Wie van cyfera houdt, hale zyn hart op! Verdeeling van den wereldgoudvoorraad in mlllloenen guldens 21 Dec. 80 Juni 1929 1981 Vereenigde Staten 10790 2* 12468.0 Frenkrijk 4112.7 55681 Engeland 1789.5 2010.1 Dultschland 1409.4 892.2 Spanje 1247.0 1178.8 Japan 14220 1*62-5 Argentlnli 1119.9 8869 Italië 688 0 ni.6 Rusland 870.2 «688 Nederland 453.0 503 5 België 411.5 502 2 Canada 880.1 8939 Brltsch-Indié 82-J5 279.3 Anders landen 44488.0 8068.9 Totaal 29004.0 8528ÖJ Het gouden tientje, dat uw horlogeketting siert of dienst doet aja broche, is niet meegerekend. Begrijpen wjj het goed. dan is hier alleen sprake van de goudvoor raden der clróulatle-banken, dat ztjn' c'Ie, welke de bank biljetten uitgeven, de Nederl&ndsche Bonk byv.

Schager Courant | 1931 | | pagina 11