Fakirs en Derwisjen. Uit onze Omgeving. Volksonderwijs Wieringen. WIERINGEN Vergadering van de vereeniging „Volksonderwijs", afd. Weringen, op Donderdagavond in café Veerdig te Hip- polytushoef. Aanwezig 2 dames en 16 heeren. De Voorzitter de heer C. J. Bosker opent deze verga dering met welkom en het doet hem genoegen dat zoo vele aanwezig zijn. In den regel zijn er weinig leden op een huishoudelijke vergadering aanwezig. Het is wel een langen tijd geleden dat we nieuwe leden konden insehrij ven. nu echter zijn twee nieuwe leden aanwezig en dit geval verzoekt Voorzitter met vette letters in de notulen te willen aanmerken. Het groote aantal leden is onze kracht Er staat een tijd van strijd voor de deur. Het verheugt spr. ook dat in de laatste raadsvergadering be sloten is tot den bouw van een o. 1. school te Den Oever. Hij staat er nog wel niet, doch we zullen hoopen dat he*. niet lang meer zal duren. We zijn dank verschuldigd voor het raadsbesluit Voorzitter verzocht den secretaris, C. Duijnker, de no tulen te willen lezen. Na voorlezing doet de heer Sies- ling een vraag naar aanleiding van het lezen hiervan. Het geldt hier geen aanmerking. De Voorzitter geeft hierop een bevredigend antwoord. Den secretaris wordt dank gebracht voor zijn notulee ring. Ingezonden stukken worden behandeld. De algemeene vergadering wordt gehouden op 7 en 8 Nov. te Arnhem. Wordt overgegaan tot benoeming van een afgevaardig de en plaatsvervangend afgevaardigde ter algemeene vergadering. Als afgevaardigde wordt gekozen de heer C. J. Bosker en als plaatsvervangend mevr. G. de Haam —Bosker. Volgt voorlezing van een schrijven over het stichten van een filmfonds. De kosten zullen zijn 10 ots. per lid. Onze afdeeling zal dat dan ongeveer f 15 kosten. Allen zjjn er voor. Alzoo aangenomen. Het geldt hier het vervaardigen van een propagandafilm. Volgt bestuursverkiezing. Aftredend de heeren C. J. Boeker en C. Duijnker. De heer C. J. Bosker stelt zich niet meer herkiesbaar. Verschillende aanwezigen trach ten den heer Bosker nog op zijn besluit terug te bren gen, doch er is geen vermurwen aan. By de stemming wrkrijgt de heer Bosker toch meerderheid van stem men en dit doet hem na wikken en wegen toch zwich ten (Applaus). De heer C. Duijnker wenscht niet meer herkozen te ttrden. In diens plaats wordt gekozen de heer F. Nico- fei. Deze neemt zijn benoeming aan. Den heer Duynker wordt dank gebracht voor al het werk dat hy voor de vereenlging heeft gedaan. OOSTERSCHE MYSTIEK. HUILENDE EN DAN SENDE DERWISJEN. HET WILDE FEEST IN DEN MAANNACHT. DAMASCUS, 29 September 1931. FAKIRS en derwisjen zijn geen legenden. Ze be staan nog en nu en dan ontmoet men er, die kenbaar zijn aan hun kleeding, wat echter niet steeds het geval is. Het b^st zou men fakirs en derwisjen kunnen vergelijken met monniken, doch ge- teel gaat de vergelijking niet op. De derwisjen en fa kirs zijn in broederschappen vereenigd,, in een soort geestelijke orden, maar niet alle lëden dier orden wo nen In kloosters. Velen leven als gewone burgers, 7.yn tsadwerkslieden en komen in een klooster of in een tuis slechts nu en dan tezamen. Andere trekken als bedelmonniken het land door, armelijk, ellendig en ha veloos. Al het aardsche is hun niets. Doch er zijn er ook, die rijk, fantastisch gekleed rondgaan. Persoonlijk ken ik «r een, die den indruk maakt van een Ooster- echen sprookjes vorst. Een hooge, dikke, groene turban draagt hjj op lang afhangend golvend zwart haar. Een groen fluweel met goud bestikt wambuis doet denken Ma middeleeuwsche ridderdracht. Een korte fluweelen broek en hooge bruinlederen laarzen herinneren aan «en soort bozakken-kleeding. Boven een gitzwarte baard glinsteren twee donkere, sprekende oogen. In een breedea gordel heeft hij heerlijk ingelegde messen en dolken. Een prins uit de „Dulzend-en-een-nacht" kan men zich niet anders voorstellen. En toch is deze man «en bedeldewisj. die leeft van de weldadigheid en deze «et: bedelderwisj, die leeft van de weldadigheid en deze dea Koran. Het woord „fakir" beteekent „arm", het woord „der- beduidt „bedelaar", maar vele derwisjen zijn rijk «bedelen niet Zooals ik reeds meerdere malen schreef: in den Oriënt is nu eenmaal alles verward, onbegrijpe lijk, door elkander. Tairyke, met veel oncontroleerbare fantasie begaafde hebben over de derwisjen en fakirs wonder- b«r!ijksie geschiedenissen geschreven, die iemand de ten berge doen rijzen. Ik kan dat voorbeeld niet vogen zonder aan de waarheid te kort te doen. Heb ik binder fantasie of minder geluk gehad, waardoor ik die ontzettende wonderbaarlijkheden miste? Wie zal «eggen? D« beroemdste onder de derwisjen zijn „de huilende derwisjen" en „de dansende derwisjen". Enkele malen eb ik eenige huilende derwisjen gezien. Na een voor- w^iding door gebed, waarbij ze in extase schijnen ie geraken, grijpen ze een stuk ijzer, dat aan de eene zijde goeiend is gemaakt, en lekken daaraan, echter niet «onder dat ze het eerst flink rond hebben gezwaaid, «oodat het ijzer niet meer gloeit, al is het natuurlijk zeer heet. Dit lekken gaat zeer snel. Inderdaad °ort men even een sissen. Is dat het vleesch, dat brandt, of speeksel, dat snel verdampt? Ik geloof het laatste. Dadelijk nadat de derwisjen aan het heete ijzer gelekt hebben, schreeuwen en gillen ze op de erbarmelijkste ^ijze. Heel belangwekkend heb lk dit alles niet kun- °en v*nden en vreemder, fantastischer schenen mij de ®*n*ende derwisjen. De plaats, waar de dansende derwisjen hun vreemde ceremoniën verrichten, kan een zaal zijn, maar meest- In de heete zomermaanden, is het een binnenhof (nar) van een groot huis. Reeds verscheidene dier vreemde feesten der dansende derwisjen heb ik bijge woond. Een dier feesten had plaats op den „dar" van «en Arabische middelbare school, waar ook Fransch wordt onderwezen. De ..sjeik" van deze broederschap derwisjen is de directeur dezer inrichting van on- «rwija( jn j,et gewone i0Ven een rustig man met In- Wligent gelaat, die een zeer goede opvoeding heeft ge goten en ook eenigszins Fransch spreekt Een der an- derwisjen, een leeraar aan dezelfde school, spreekt «I* taal zelfs vloeiend. Een Mohamedaansche Arabier had den „Sjeik" be logen my uit te noodigen een dier merkwaardige dans- Cemoniën bij te wonen en op een avond gingen we ons drieën, de Mohnmedaan. mijn persoon, en dan onvolprezen leidsman, de hoofdredacteur-ultgevei 'HÏ.het d*«b,ad »Lcs Echos de Damas". een Christe- Syriaan. die uitstekend Fransch spreekt, op weg «oot vele smalle, kronkelende straatjes, tot we aan esn foote donkere poort kwamen, waar een petroleum- «mp uithing. DAAr was het! Een der derwisjen in een zwart kleed en met een bruin hoofddeksel, ontving ons en geleidde ons r**1- gang naar den „dar", waar voor ons, eeregas o. eenige stoeien waren gereedgezet dicht bij een •root° «ds met een eenigszins verhoogde» vloer, alsof Bij de bespreking van het a.s. winterprogramma, zou de Voorzitter het wenschelijk achten dat een prop*- gandacommissie werd benoemd, naast het bestuur. Het bestuur mag in deze wel worden bijgestaan. De heer F. Nicolai vraagt waaruit het werk bestaat van die commissie. Voorziter deelt mede, dat hun werk bestaat uit het organiseeren van propagandaavonden en alle propagan dawerk. Volgt bespreking winterprogramma De heer P. Kooij geeft het bestuur in overweging een adres aan den raad te riohten om de oudercommissie weer in te stellen. Over dit punt wordt heel wat gesproken, ook over reeds eer der bestaande oudercommissies wordt gesproken. Voorzitter zegt hier wel voor te zijn, doch voor het uiterlijke moeten we ook werken. Voorzitter zou een avond willen organiseeren waar een spreker optreedt, een tooneelavond. Ook voelt spr. voor de cursussen. Hier zitn meerderen voor. Mej. Dito wil met behulp van een tweede kracht een handwerkcursus geven. De heeren Siesling, F. Nicolai en A. Nicolai stellen zich beschikbaar voor het geven van een figuurzaag- en houtsnijcursus. De propaganda-eommissie zal eventueel benoemd wor den door het bestuur. De heer Siesling vraagt iets naar aanleiding van de rondgezonden circulaire betreffende de bijzonderen schoolbouw te Westerland. Hieromtrent is echter weinig bekend. Mej. Dito zou het beter achten de convocatiebiljetten per post rond te zenden. Het is voordeoliger en ze ko men misschien dan ook beter op tijd in het bezit dor leden. Verschlllendo leden ontvingen hun convocatie de zer vergadering eerst hedenmiddag. Wordt goedgevonden ze per post te verzenden, en iets vroeger als dezen keer is geschied. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit Voorzitter deze vergadering met dank voor de besprekingen en de opkomst Een nieuwe vereenlging. Op Donderdagavond is hier opgerioht een vereenlging van groentehandelaren. Als voorlooplg bestuur zijn daarin gekozen de heeren A. Lont, Voorzitter: P. Doves. Secretaris: J. Vermeulen, Penningmeester. De vereeniging stelt ten doel de belangen der alhier wonende groentehandelaren te behartigen. In deze eer ste bijeenkomst werd reeds besloten een adres aan den gemeenteraad te richten met verzoek een ventverbod in te stellen voor venters van elders. Dagelijks komen zeer vele auto's en karren van elders volgeladen met groenten en fruit, en hier aangekomen, gaan zij elkaar zoo becon- curreeren, dat alles tegen bespottelijk lagen prijs wordt verkocht De hier wonende handelaren zijn van meening dat deze handelwijze ongemotiveerd is. en dat het een gemeentebelang is hiertegen op te komen. Voorloopig zijn dit de eerste werkzaamheden der ver eeniging. deze nis een tooneel ware. In deze nis zaten op kleeden gehurkt, voorname Muzelmannen, allen „hadsji's". Mek- „kagangers en schriftgeleerden. Op den „dar" zaten en stonden een paar hondend Arabieren, alleen mannen, die evenwel het midden van den ,dar" waar het water bekken ruischte, vrij lieten. Aan de eene zijde van de met enkele citroenboomen beplante „dar" was langs de eerste verdieping van een der gebouwen een galerij en daar zaten zwaar gesluierde vrouwen, die gekomen wa ren om toe te kijken. Er heerschte een feeststemming. De meeste menschen waren in hun beste kleedercn, lange, zijden gewaden, turbans in alle kleuren, roode fez' en ze praatten zacht onder elkander, rustig, maar opgewekt, als in verwach ting. Slechts enkele lampen brandden, maar van boven stroomde maanlioht neder. Het water van de bron in het midden ruischte melodieus en een aangename koelte streelde ons. Toen ging plotseling uit de nis een stem op en de anderen zwegen. Een .hadsji" riep Allah aan, loofde hem, prees hem, zelde verzen uit den Koran, maar dan ook weder improviseerde hij woorden van dank, van lief de, van onderworpenheid aan den Allerhoogste. De toe hoorders luisterden rustig, aandachtig. Dan zweeg de stem in de nis en een blinde Mohame daansche priester dien men dicht bU de nis op een rust bank had gezet, begon zacht en dan steeds luider te spreken, met breede gebaren en verrukking op zijn ge baard gelaat, waarin de blinde oogen omhoog staarden, zoekend het licht, dat hun ontbrak. Zijn stem was krach tig. vol en met overtuiging sprak hij, zong hij bijna de voor mij onverstaanbare woorden. Een siddering ging door het publiek. In een hoek van den „dar" begon, ter wijl de blinde priester zyn geluk en zijn geloof aan Al lah uitjubelde, een trommel plotseling heel zacht een vreemde, nerveuse cadens. Dan luider werd de trommel slag evenals de stem van den priester. De toehoorders hadden zich in rijen geschaard, grepen elkander bij de hand, onder den arm en een wiegelende beweging be gon, die langzamerhand in heftigheid toenam. Zonder ling en beangstigend was dit alles In de vale belichting. Toen de priester zweeg zette plotseling een vreemde, opwindende muziek in van een soort klarinetten, bek kens rammelden. De beweging onder de aanwezigen groeide. Gelijkmatig bogen allen het bovenHohaam naar links enrechts. dan weder naar voren en naar achteren. Bij de muziek klonk een gezang op, dat eigenlijk meer een roepen was: Allah! Allah! Sneller werden de bewe gingen. sneller volgden de roepen elkander op. tot de woorden nauwelijks meer te onderscheiden waren. Al lah! Allah! Allah! Een razenü werd het. Plotseling verschenen uit een der deuren, die tot den „dar" toegang gaven, vier man nen, waaronder twee eigenlUk nog kinderen waren, In lange witte jurken en deze vier begonnen in het midden van don „dar" om zichzelf te tollen steeds wilder tot hun witte rokken wijd stonden. En de anderen de toe schouwers, wrongen zich, draaiden, do trommel sloeg zijn vreemde oadens. de klarinetten jubelden hun felle me lodiën cn altijd klonken die stemmen: Allah! Allah' Allah! Allah! Dan verscheen in de open ruimte, waar de vier man nen In 't wit duizelingwekkend snel ronddraaiden om zichzelf, de „sjeik" in lang. zwart, zijden gewaad, op het hoofd de hooge. grauwe hoed met turban, en dansie langzaam en statig temidden van deze fanatieke bewo genheid. Is deze razernij van bezetenen schenen zijn be wegingen rust cn bedachtzaamheid uit te drukken. Onder het zich wringende en steeds roepende publiek herkende ik een Arabisch medicus, die te Genève heeft gestudeerd en Fransch. Duitsch, Engelsch vloeiend spreekt iemand dien ik steeds als een hoog, ontwikkeld volkomen beschaafd man heb beschouwd. En hier...? En dan de directeur van de middelbare school? deze aanvoerder en organisator van dit allee! „De verrukking doet ons korten tijd één worden met Allah", verklaarde een Mohamed&an me. „Lichaamsoefe ning op godsdienstigen grondslag." zelde me een Fransen sprekend deswisj. Het kan zijn, voor een aantal. Voor anderen is het een zonder alcohol, door auto-suggestie gewekte dronkenschap, zoo scheen me. Uren duurde, de razernij, het aanroepen van Allah. Js dans. de wilde muziek op dezen door het maanlioht ver zilverde binnenplaats met het ruischende water. Toen ik laat reeds in den nacht naar huis wandelde, schudde ik niet begrijpend het hoofd. Welk psychologische afgronden bestaan er tusechen de verschillende menschenrassen met hun verschillenden aanleg, hun verschillende opvoeding, hun verschillende karakters, hun verschillende traditie! En wie zal, en op welke wijze, deze afgronden ©val bruggen? J. K. BREDERODE -Bouwat". De vereeniging „Bouwat" hield op Donderdagavond hare jaarvergadering in café Klein te Oosterland. De Voorzitter, de heer M. J. Bosker. opende met een toepasselijk woord. Spr. verheugde zich over de groote opkomst. Vorig Jaar was de opkomst van nieuwe leden ook groot doch toen bleven er maar weinigen over. Spr. hoopt dat de nieuwe cursisten zich met lust aan de les sen zullen wijden. De secretaris. J. H. Oudt. leest vervolgens de notulen der ovrige vergadering, en het jaarverslag. De afgeloopen cursus begon met 40 nieuwe leden in de le klas. en er bleven er 7 tot het einde toe over. De 2e klas had 6 leer lingen en do 3e klas 13: van deze laatste 13 behaalden er 11 het diploma. Verschillende excursies zijn gehouden naar sluis- en andere werken. Leeraren waren de hoe ren v. Meura, Steijnmetx en v. d. Berge. Het oude be stuur blijft aan. Den secretaris wordt dank gezegd voor zijn vele werk zaamheden, den vereeniging bewezen. De penningmeester brengt verder finantleel verslag uit Uitgaven zijn f 795.75, ontvangsten zijn f 804.71, saldo is dus f 8.96. De cursisten zullen op kosten der vereeniging met autobussen worden vervoerd. Naar Oosterland gaat dit met den dienst van Prins, na de les met de autobus van J. Boersen. De cursusavond wordt gesteld op Donderdagavond te beginnen 15 Oct. a.s. Het salaris van de leeraren wordt gesteld als vorig jaar. Ook zal dit Jaar aan verschillende lichamen om subsidie worden gevraagd, ook aan het ge meentebestuur. Het bestuur stelt voor het lesgeld op f 1 per week te stellen. Rondvraag. Enkele vragen gesteld door nieuwe cur sisten worden door den Voorzitter beantwoord. De heer N. Lont vraagt of dit jaar nog meer vakken worden behandeld als vorig Jaar. Dit blijft echter als vorig Jaar, doch het schrijven met redlspcnnen zal wor den beoefend. Voor de nieuwe cursisten wordt vervol gens een nadere uiteenzetting gegeven van de te behan delen vakken. Daarna volgt het slotwoord van den Voor zitter. waarin deze den aanwezigen en in het bijzonder den heeren Sfceijnmetz en v. Meurs dank zegt. Staande de vergadering geven 16 nieuwe leden zich op. Op 24 October zal een excursie worden gehouden naar sluisbouwwerken. Woensdagavond na de gewone wekeüjksche lessen be legde de gymnastickvcreeniging „Wieringen" haar jaar vergadering in het gymnastieklokaal van de nieuwe o. L school te Hippolytuahoef. Aanwezig zijn 20 leden. Na de opening worden de notulen gelezen door den secretaris, den heer P. de Vries, welke ook het jaarver slag voorleest, zonder opmerking worden deze goedge keurd. Op verzoek van de vereeniging VJ.SB. treedt de vereeniging ais donateur dier vereen, toe. De penningmeesteresse, Mej. A. Duijnker doet vervol gens rekening en verantwoording en de rekening sluit met een voordeelig saldo van f 124.02. Besloten wordt om aan de vereen. Omhoog f 100 af te lossen van de schuld aan deze vereen. Volgt bestuursverkiezing. In de plaats van Mej. M Ruitenburg. welke wegens vertrek heeft bedankt, wordt verkozen Mej. Tr. Metselaar Od. te Oosterland. Alle ove rige aftredenden worden herkozen, en allen nemen hun ne benoeming weder aan. Beeloten werd in de eerste week van December a.a een uitvoering te geven met ook tooneel voorstelling. Voor dezen avond zal na 9 uur geen toegang meer worden ge geven. In April a.s. bestaat de vereeniging 5 jaar en al gemeen Is de vergadering er voor In die maand dan een feestavond te organiseeren, door b.v. ook een uitvoe ring te geven. De heer Moe ij es zou liever niet meer in het gymlokaal vergaderen. Wordt medegedeeld dat de leden zoo slecht opkomen ter vergadering. Nu na de les zijn allen present. D. Smit zou de jaarvergadering dan maar wat ge zellig willen maken en de vereenlging de kosten laten dragen. Dit voorstel wordt echter afgewimpeld. S. Slikker stelt voor om dan Woensdagavond te ver gaderen, bij BruuJ. Ailen zijn hier voor, maar er wordt gerekend dat ailen dan opkomen ter vergadering. De verdere besprekingen zijn van meer huishoudelij- ken aard. Het is dan ook aardig laat geworden, zoodat ons verslag niet meer kon worden opgenomen in ons blad van J4. Donderdag. Sportnieuws. Succesnieuws voor a.s. Zondag: Succes INieuwe Niedorp I, om 2 uur. Succes 3—H.R.C. 5 om 12 uur, heiden thuis. Texel ISucces II. Vertrek 8 uur. J.V.C. II—Succes 4. Vertrek 1 uur. Beiden uit. ,.L- R. Wieringen": Zondagmorgen half elf rijles. Voor eerste hulp*bij ongelukken e.d. is een mel- dingspost bij den heer 0. J. Bosker te Hippolytushoef. Kerkplein. Een emaille bordje vermeldende: E. H. Meldings- post, is daanoor aan diens woning aangebracht. A V SA PA V L 0 IV ,V A Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. G. Buik van Zijpe; F. Hoeve van Oostzaan; J. Bas van Weststellingwerf; wed. M. Ko ning van Arnhem; mej. N. Dekker van Zijpe; mej. E. van der Vlies van Den Helder; A. Stoelwinder van Opsterland; J. Mol van Wieringerwaard; W. Oosting en gezin van Odoorn. Vertrokken: N. D. M. Dekker naar Zijpe; F. G. L. v. d. Berg en echtg. naar Den Helder; mej. J. Si- mons naar Den Helder; mej. M. Vader naar Schagen; mej. C Tijsen naar Zijpe; W. Heuvelman naar Wie ringen: S. P. Schrijver naar Harenknrspel; P. de Geus naar Noordscharwotide; mej. G. J. Rosloot naar Lim- men; L. Rozema naar Dokkum. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Cornelis, zoon van G. J. Dorre- stein en M. M. Mol. Egbert, zoon van J. Bijkcr en T. Ennik. Cornelis Johannes, zoon van C. P. Kuijs en A. M. M. Visser. Cornelia Johnnna. dorhter van J. J. A. Verresen en M. H. v. d. Berg; Fridrich Chris* tian, zoon van J. B. Berndt en M. op 't Endc. Maria Johanne, dochter van A. Huiberts cn E. J. Leek. Politie. Gevonden: een rijwielplaatje, een portemonnaic en een dop van een radiateur. De opbrengst der Roode Kruis-collecte in deze gemeente bedroeg f 133.32V4- BREEZAND. Aan den heer M. Broers Jr. is. na lö-jarigen dienst als besteller bij de posterijen, op'zijn verzoek eervol ontslag verleend. De heer G. Meerveld, Ijjnwerker bij de IMJ.S.M. wordt 1 November overgeplaatst naar een wacht post nabij Wognum. Z IJ P E T ZAND. In verband met de algemeen heerschendc malaise, is vanaf heden 0 October, het filiaal der Melkfabriek ..Hollandia" te Purmerend, alhier, stopgezet. Voor pl.m. 3/4 gedeelte wordt de melk bij de leve ranciers welke aan de westzijde van het N.H. Kanaal wonen, gewoon door de melkrijders afgehaald en daar na ter verwerking naar de zuivelfabriek „Vooruit gang" te Julianadorp gebracht. Dat gedeelte der melk dat vanaf de westzijde van hot Kanaal werd aange voerd, uitmakende pl.m. 1 4 gedeelte, wordt eveneens gewoon gehaald en daarna gebracht naar de zuivel fabriek „Volharding" te Wieringerwaard. De boeren worden voorloopig evenals voorheen door „Hollandia" uitbetaald. Het ergste is dan ook dat aan twee der werklieden per 8 dagen ontslag is aangezegd, terwijl het hoofd van het filiaal vooralsnog gehandhaafd blijft voor toe zicht. PETTEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag Is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van den heer J. Vriendjes te Hazepolder. Toen de be woners, man, vrouw en drie kinderen het onheil ont dekten. was het hoog tijd om het perceel te verlaten, zoodat nagenoeg niets gered kon worden. De brand spuit uit Petten is nog ter plaatse geweest, dool» door den straffen wind viel aan blusschen niet te denken. De woning brandde dan ook tot den grond toe af De schade wordt door verzekering gedekt. ST. MAABTENSVLOTBRUG. Onder groote belangstelling hadden hier de volgende kermisvermakelijkheden plaats. Maandagmiddag wedstrijd in het ezeltje prikken. De prijzen werden achtereenvolgens gewonnen door de vol gende meisjes: Corris Schouten. Grietje Kooij, Marle Rondhout, Wllly Homan. Jannie Vriendjes en Gerrla Vcuger. Des Dinsdags had dezelfde wedstrijd plaats voor da mes. De uitalag was als volgt: Mej. G. Molenaar lc pr., Mej. G. Doom. 2e pr.. Mej. H. Delver 3e pr„ Mej. P. Zeeman 4e pr.. Mej. A. Molenaar 5o pr., Mej. K. Erp 6e pr.. Mej. J. Keuris 7e pr., Mej. J. Manneveld 8e pr. Verder werden bij den wedstrijd In het hardfletsen voor Jongens de volgende prijzen behaald: le pr. Jn. Molenaar, 2e pr. W. Visser, 3« pr. KI. Homan. 4e pr. G. de Graaf. Bij het hardfletsen voor mannen was de uitslag als volgt: le pr. A. Erlks, 2e pr. P. SJoerds, 3o pr. Jn. Kla ver, 4c pr. T. Kooij. De prijzen bestonden uit contanten en kunstvoorwer pen. Het doet ons dubbel genoegen dat wij na afloop van de geanimeerde wedstrijden melding kunnen maken van het feit, dat de heer P. Breed, die 25 Jaar als voorzitter van de kermiscommlssle had gefungeerd, door het be stuur gehuldigd werd. Bij monde van don heer J. Keuris werd hem onder hartelijke bewoordingen een wandelstok met zilveren knop overhandigd als blijk van waardeering voor alles wat hij gedurende dit langdurig tijdvak voor de opwekking van gepaste kermisvreugde gedaan had. Alles was van te voren heel „stiekumplcs" gehouden, want „de baas" mocht er niet* van weten. Het spreekt daarom vanzelf dat de heer Breed aangenaam verrast was, en dat hij hartelijk dankte voor dit mooie biijk van erkentelijkheid. Van harte hopen wij dat deze wandelstok hem nog vele jaren tot eteun mag zijn en een prettige herinnering le vens aan zijn 25-jarig jubileum als voorzitter van de kerm iscom missie. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van t.m. 8 October 1031. Geboren: Pet nis, zoon van Arie Tuin en Geertruida Aletta van Schaik. Alida Elisabeth, dochter van Pe tnis Zut cn Grietje Leijen. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Willem Ferdinand Gerard Wiese. 22 jaar, onderwijzer tè Harenkarspel en Geertniida Johanna Vader, 22 jaar, onderwijzeres te Zijpe. Overleden: Trijntje Marees. dochter van Dirk Ma* rees en Aaltje Kramer (overladen te Alkmaar). K 0 E G n ,1 -S JULIANADORP. Dat de wegen in den polder „Het Koegras" in een goeden toestand verkeeren, dat behoeven wij aan de dagelijksche weggebruikers niet te komen vertellen, het Is trouwens al reeds een algemeene bekendheid in Noordhollands Noorderkwartier geworden, dat 't pro cédé dat hier op de wegen wordt toegepast, uitstekend voldoet, zoodat ook reeds andere polders hiermede proeven nemen, hetzij op grooter of kleiner schaal en er ook steeds weer andere besturen van polders naar hier komen om de wegen in oogenschouw te nemen en dan tot de ervaring komen dat het wegdek hier in orde is. De bedoeling van deze enkele regels is echter, om speciaal de aandacht te vestigen op den nieuwen ver bindingsweg tusschen Middanvliet en Doggersvaart:' hoe deze weg in een paar weken tijd van een vrij slechten weg, door toepassing van het beproefde pro cédé, is veranderd in een goed berijdbaren vlakken weg. zoodat diegenen die van of naar Den Helder gaan. met welk voertuig dan ook, hier nu met genoe gen iangs dezen in zoo korten tijd verbeterden weg gaan. Want zooals wij reeds bij vorige gelegenheden schre ven, is deze weg een niet onbelangrijke verkorting van het af te leggen traject tusschen Julianadorp en Den Helder, zoodat ook het gebruik maken daarvan na deze verbetering, wel zal toenemen. Voor de brug aan de Doggersvaart heeft men thans voor dezen weg een groot bord met de bekende witte en zwarte vak ken geplaatst. OUDE S E DO P P Bij een herhaalde oproeping in de vacature voor hoofd der openbare lagere school alhier, hebben zich alsnog 7 sollicitanten aangemeld. S I s T M A ARTE .V Donderdagavond reed de heer T. Appel, uit Zijpe, per auto door onze gemeente en zou bij de kaasfabriek het vehikel draaien Daar deze heer pas autoberijder is. was hij niet met het mechaniek vertrouwd, zoodat hij. in «e veronderstelling zijnde achteruit te rijden, met gang vooruit stoof met gevolg, dat de auto in de wegsloot te recht kwam. Zelf kwam hij er met een paar natte sok ken af. De reddingswagen van de Moor uit Schagerbmif deed het verdere werk. zoodat dit reisje financieel wel tot een dure zal bestempeld worden. L A S G E ,V D IJ K Met den aanleg der kabe>le (electrlclteit en telefoon) schiet men best op. Hat weer loopt over 't algemeen beat mee. Alleen Woensdag toen men in Zuldscharwoude be zig was. heeft de regen wat stagnatie gebracht en was het een ware „prutboel". Op het oogenbiik ia men reeds tot in het midden van Noordscharwoude gevorderd. In St. Panera* Is men met do hulsaansluitingen gereed, zoo dat alles met bekwamen spoed wordt uitgevoerd. Men verwacht, dat met het begin van het volgend Jaar. het heele werk wel zal kunnen worden opgeleverd. We vernemen, dat door een aantal abonné's. die met de Langendijker autobussen naar envan Alkmaar reizen het verzoek tot de onderneemster ia gericht, om even als vroeger, bij uitzondering, van de abonnementskaart ook tweemaal per dag kan worden gebruik gemaakt Intusschen zijn de abonnementsprijzen reeds verlaagd. De wijziging \*an de andere tarieven wacht nog op Js goedkeuring van Ged. Staten. Binnen enkele dagen beginnen de tuinbouwers met het binnenhalsn der wtnterkool Daarvoor zUn arbeiders noodlg, die door verschillende tuinbouwers niet kunnen worden betaald. In St. Panera* en Koedyk is reeds een regeling getroffen, waarbij de gemeente aan tuinders, die daarvoor in aanmerking komen, een toeslag van f 9 per week op 't loon geeft. In de Langendijker gemeen ten bestaat zoo'n regeling nog niet. We weten, dat ver schillende tuinbouwer* het ten «eerste op prijs «ouden stellen als ook door de Langendijker gemeentebesturen tot Instelling eener dergelijke toeslag-regeling werd be sloten. Gezien de tegenwoordige uitkomsten, is daartoe alle aanleiding. NOORDSCHARWOUDE. In de gehouden vergadering van den Noordscharwou- der polder, werd mededeeling gedaan, dat de reglemento- wijzlng door Ged. Staten is goedgekeurd. Hierbij is be paald. dat enkelvoudig stemrecht wordt ingevoerd ter vervanging van het meervoudig stemrecht. In de gehouden vergadering van den algem. Ned. Go- heelonth Bond werd de beschrijvingsbrief behandeld voor de najaarsvergadering der Noord-Holl. Propaganda- commlsste. Als afgev. werden gekozen C. de Jong Jr. en S. van der Veer. Als afgevaardigde naar de boom- plantdag te Hilversum werd gekozen de heer P. de Jong

Schager Courant | 1931 | | pagina 15