Schaper Courant Derde Blad. Onze uitroer ran Zuivel producten naar Frankrijk. Wratziektevrije aardappelen. De gruwel ij ke vondst b ij Helsingfors. Wij I ,(A een pyPJeö* naar «""zin In Rusland moeten ze in de kou zitten. FEUILLETON. VERTELLINGEN. W-SF Brabantsche brieven. Zaterdag 10 October 1931. 74ste Jaargang. No. 8949 BOERDERIJ. Groote ontstemming in Neder land over Fransche maatrege len ten aanzien van den invoer. De Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne jn Den Haag schrift: J decreet van 30 September heeft de Fransche regeering een stelsel van contingenteering afgekondigd, voor den invoer van verschillende producten, waaron der ook de melk- en zuivelproducten vallen. Voor boter is het contingent tevens vastgesteld: Frankrijk laat in de laatste drie maanden van 1930 slechts 1200 ton boter toe tegen een gemiddelden invoer per kwartaal in de eerste helft van 1931 ad ongeveer 6Ó00 ton. Voor kaas iz melkproducten zijn de contingenten nog niet afge- I laodigd; den betrokkenen is een nadere bekendmaking na die contingenten in het vooruitzicht gesteld. Deze reeds getroffen en nog te verwachten maatrege len hebben terecht in kringen van Nederlandsche be- jiaghebbenden ernstige ontstemming gewekt en zulks vtt'i oa twee redenen, lade eerste plaats kan men moeilijk inzien, welke kjnsdere redenen er zijn, om den invoer in Frankrijk ni boter, kaas en melkproducten te 'bemoeilijken, aan- /aa juist in Frankrijk groote belangen van volks- laondheid er mede gediend zouden zijn, indien het verbruik van deze producten dat daar te lande laag ii verhoogd kon worden. De invoer van deze pro ducten in Frankrijk is als een volksbelang voor de Frtnschen te beschouwen. En zij is ook volkomen logisch als men ziet, dat Frankrijk ln zijn productie i:ch meer specialiseert in andere richting. Nederland voorde in 1930 naar Frankrijk uit voor een waarde van Hf millioen gulden aan boter, kaas en melkproducten. Zn ons land betrok in hetzelfde jaar uit Frankrijk voor een waarde van 23.5 millioen gulden aan manu facturen, kleederen, pelterijen en modewaren. Aan wijn kochten wij uit Frankrijk voor 3.5 millioen gulden. In Nederlandsche kringen vraagt men zich af, of men ln Frankrijk niet begrijpt, dat indien het Fransche prin cipe: kunstmatige beperking van den invoer ln ver band met de wereldcrisis juist is, er honderdmaal meer reden ls om den invoer van wijn, modewaren, enz. te beperken dan om den invoer van voor de geheele bevolking buitengewoon nuttige voedingsmiddelen nog meer tegen te gaan, dan reeds door betrekkelijk hooge invoerrechten het geval is. Ook kan men deze Fran sche contingenteeringspolitiek voor levensmiddelen van emtea rang moeilijk rijmen met de protesten, die in "Frankrijk opgingen tegen Engelsche plannen om den invotr van luxe-goederen te bemoeilijken. In de tweede plaats gevoelt men zich in Nederland- «che kringen ernstig bezwaard door de wijze, waarop men in Frankrijk deze op zichzelf niet verdedigbare invoerbeperkingen wil toepassen. De invoer gaat ge woon door, totdat het contingent is uitgeput, waarop de grens dicht gaat. Men krijgt dus eerst een wedstrijd onder de in Frankrijk importeerende landen om een zoo groot mogelijk deel van het contingent in te voe ren, waarna plotseling alle Invoer voor de rest van de periode onmogelijk wordt. Bij den aanvang van de nieuwe contingentperiode herhaalt zich dan telkens Uit spelletje. Deze methode staat dus gelijk met een totale ontwrichting van den geheelen handel. Noch de in Frankrijk importeerende landen, noch de Fransche belangen zijn hiermede gediend. In de kringen der Nederlandsche betrokkenen heeft men niet nagelaten om de regeering op deze twee zij den un het vraagstuk te wijzen en zal men niet na laten de aandacht te vestigen op de consequenties, die dit Fransche ingrijpen met zich kan brengen ten aan zien Ttn de Nederlandsche houding tegenover den in voer van Fransche luxeproducten. Verslag van de proeven met het winnen van nieu- vroege, wratziektevrije aardappelen op den Proef- de Rij kst u inbouw win terschool te Hoorn In 1188 is men te Hoorn begonnen met bet stelsel matig kruisen van aardappelen, om een nieuwe soort !an "ratziekte-vrije aardappelen te verkrijgen, die in de plaats zou kunnen komen van de Eersteling of "Cnotsche muis, omdat deze laatste vatbaar is voor oe gevreesde wratziekte. In 1928 zijn een aantal krui- ringen verricht om meer kans te hebben dat de nieu we soorten onvatbaar zouden zijn voor de wratziekte. Ja' van kruisingen zijn verricht met bestaande onvat bare soorten. Voordat de bloem zich opent, worden de meeldra- ?.en ar uit weggenomen, om te voorkomen, dat die «n J11 Zich 2elf bestuift; een paar dagen later wordt op de stempel van zulk een bloem met een penseel overgebracht van een bloem van een andere *!k e€n gekruiste bloem brengt in den regel bes voort, die de zaden bevat, welke het volgend ^naar moeten worden gezaaid, toch komt het ook voor, dat de kruising mislukt, JffWhrt gebruikte stuifmeel ongeschikt is. De Eer- ri», bevat zoo goed als geen stuifmeel, zoodat om een bes te kunnen vormen, moet worden be oven met stuifmeel van een ander soort Tegen dat U^^n beginnen af te vallen, worden ze afgeplukt l4d sen van e,ke Plant afzonderlijk te rijpen ge- koto ze voldoende rijp zijn, worden de vruchten geknepen en de zaden er uit gewasschen; daar- j^orden ze gedroogd en tot het volgend voorjaar 'n werden op deze wijze 20.000 zaden c,e maanfl Maart van 1929 werden deze za- Wn warme in zaadpannen en kistjes met uitgezaaid, een paar maal verspeend en het Jn.i bloempotjes gezet. Deze planten kwamen in tn» - van onder platglas in bakken, waar U uvL5lnf* ^e' bleven, om daarna op het open veld Ihs uit*ewt- fcfetLir* ongeveer 15.000 planten opge- kom« a "ionafstand werd 75 c.M. en in de rij t,Jrae planten op 50 c.M. Voor zulke kleine plan- kanrf ti t, oen 81"001® afstand, doch om ze nader- tttan 7j J?ni?.en beoordeelen, mogen ze niet te nauw Vfrwi'ia-ÏÏplanten werden zoo vroeg mogelijk in hoii?. L» Planten vertoonden groote verschillen bladvorm, kleur van het blad, enz. In het eind van Augustus werden de planten ge rooid. Toén kwamen groote verschillen voor den dag: sommige hadden nog in het geheel geen knollen ge vormd; bij anderen waren de vormen zoo abnormaal, dat ze in de praktijk niet waren te gebruiken. Van 1259 planten werden de knollen afzonderlijk bewaard. Van allen werd genoteerd: de kleur van de huid. de vleeschkleur, de vorm, de diepte der oogen, het aantal knollen, of ze dicht bij den stam zaten of veraf, enz. Enkele planten gaven reeds een opbrengst van meer dan een kilo. De geoogste knollen werden in 1930 uitgepoot op afzonderlijke regels. Bij de beoordeeling in dat jaar zag men. dat som mige soorten een heel goed gewas vormden. Bij an dere soorten kwamen nog al ziekelijke planten met bladrol en topbont voor; zulke exemplaren werden zooveel mogelijk weer vroeg verwijderd. Bij den oogst werden de poters van 122 dezer nieuwe soor ten aangehouden en in de nieuwe poterbewaarplaats opgeborgen. In het voorjaar van 1931 zijn deze 122 soorten weer uitgezet. De ontwikkeling was voor spoedig, totdat in het eind van Mei de gewone aard appelziekte (Phytophthora infestans) zich vertoonde. Dank zij geregeld bespuiten met Bourgondische pap, heeft de ziekte in het gewas niet veel schade veroor zaakt. De commissie, bestaande uit de heeren: De Boer, Ootjers, en Roosje, heeft twéémaal een bezoek ge bracht aan het proefveld, om mede het gewas en de knollen te beoordeelen. en wel in de tweede helft van Juni en begin Juli. De stand van het gewas was toen over het geheel goed. Van de meeste der nieu we soorten zijn een paar stoelen opgestoken. Bij verschillende soorten was de hoeveelheid kriel te groot, bij andere zaten de knollen te ver van den stam; weer bij anderen was de vorin der knollen on geschikt, of het loof was zoo hoog, dat die soort to taal ongeschikt is voor tusschenteelt. Van een vijftiental soorten waren de eigenschap pen echter goed, zoodat deze worden aangehouden. Bovendien zijn van soorten, die wat laat schijnen, ook enkele soorten bewaard, om ze het volgend jaar nog eens na te gaan. Alle jaren worden weer nieuwe kruisingen toege past en het gewonnen zaad het volgend jaar uitge- zaal. Zoo zijn er in 1931 weer 6500 nieuwe planten uitgezet van het in 1930 gewonnen zaad; hiervan zijn er 1246 stammen gehouden, om ze in 1932 nader te kunnen beoordeelen. Dit jaar zijn ongeveer 40.000 zaden geoogst, welke in 1932 weer worden uitgezaaid. De groote vraag is echter, hoe de nieuwe soorten zich zullen verhouden tegenover de wratziekte. Met dit doel zijn in het voorjaar van 1931 van 44 nieuwe soorten elk 10 knollen naar Dr. Oortwijn Botjes te Oostwolde gezonden, bij wien deze pootaardappelen op besmet veld weiden uitgeplant. Van deze 44 soor ten vertoonden 17 aantasting door de wratziekte. Met deze 17 soorten wordt niet verder gewerkt. Bij die 17 soorten waren' er juist een paar, die door de commissie als geschikt waren beoordeeld; ze waren vroeg vruchtbaar, geelvleezig en ze hadden goed ge vormde knollen. Het zou ook wel heel toevallig zijn, als die soorten tevens wratziekte vrij waren. Bij de andere overgebleven soorten zitten echter allicht nog wel een paar bruikbare en bovendien komen er elk jaar weer een groot aantal nieuwe soorten bij, zoodat er gegronde reden is om te verwachten, dat deze proo ven wel ten slotte resultaat zullen geven. Van de 17 soorten die dit jaar niet zijn aangetast, door de wratziekte, moeten van elk het volgend jaar 100 knollen op besmet veld worden uitgezet, voordat men zeker kan zeggen, of de soort wratziekte-vrij is. Verder worden er in 1932 van verschillende soorten, die nog niet op wratziekte zijn beproefd, van elk weer 10 knollen voor het voorloopig onderzoek naar Dr. Oortwijn Botjes gezonden. Veertien verminkte lijken opgegraven. Een doodgraver aangehouden. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Ct Het onderzoek, dat de politie Instelde in verband met het vinden van deelen van Ibken In een moerasje in de nabijheid van Helsingfors. heeft nu eenige resultaten op geleverd. Het is gebleken, dat men hier hoogstwaarschijn lijk. met een vreeaelijke uiting van bijgeloof te maken heeft. Zaterdag is de politie eindelijk begonnen met het ope nen van een aantal graven op het groote kerkhof te Malm, dat een der begraafplaatsen van de hoofdstad ls. Er was een groote politiemacht op de been. om er voor te waken, dat niemand op het kerkhof kwam, die er niets te maken had. De lijken werden overgebracht naar het lijkenhuisje, daar door een politle-deskundige gefo tografeerd en door eenige medici' onderzocht, waarna de lijken weer in de graven bijgezet werden. Van de veertig lijken, die Zaterdag en Maandag op gegraven werden, bleken er veertien meer of minder ernstig verminkt te zijn. Van vier lijken ontbrak het hoofd, van andere lijken waren de handen of de voeten afgesneden. De medici hebben tevens geconstateerd, dat het vrouwenhoofd, dat In het moeras gevonden ls. niet afkomstig is van een der nu opgegraven verminkte lijken. Het onderzoek op het kerkhof zal daarom voortgezet worden. Omdat het vorige jaar in hetzelfde moeras een afgehouwen hand is gevonden, wordt het noodig geacht alle lijken, die 3edert Juli 1930 op het kerkhof te Malm begraven werden, op te graven en te onderzoeken. Vele honderden nieuwsgierigen staan voortdurend voor de hekken van het kerkhof en de politic heeft vaak de grootste moeite hen tegen te houden. De opwinding en de ontsteltenis van de bevolking van Helsingfors en omstreken is groot. Nabestaanden van personen, die het laatste jaar te Malm begraven zijn. bellen onophoudelijk de politie op. De politie verstrekt uiteraard echter zoo goed als geen inlichtingen. Alleen wanneer een verminkt lijk gevonden wordt, worden de nabestaanden hiervan ln kennis gesteld, zij worden even wel niet op het kerkhof toegelaten. De politie neemt aan. dat de lijken verminkt werden, toen zij in het lijkenhuisje geborgen waren. De dood graver Sarenhiemo, die de sleutels van het gebouwtje heeft, is gearresteerd, maar nog niet verhoord. Het is mogelijk, dat de man krankzinnig is. het is ook mogelijk dat hij de lijken verminkte om de deelen aan medische studenten te verkoopen. het is echter ook geenszins uit gesloten, dat de lijkdeelen werden gebruikt bij bepaalde ceremonieën van een zoogenaamde godsdienstige secte of door bijgeloovige personen om b.v. verborgen schatten te vinden. Algemeen voelt men veel voor de laatste veronder stelling. De directeur van het anatomisch Instituut van de universiteit te Helsingfors acht 't uitgesloten, dat de lijkdeelen aan Finsche studenten werden verkocht Voor de veronderstelling, dat de lijkdeelen bij godsdienstige ceremoniën werden gebruikt wordt aangevoerd dat de doodgraver, volgens verklaringen van lieden, die in de buurt van het kerkhof wonen, vaak omstreeks het mid dernachtelijk uur naar het lijkenhuisje ging en zich daar geruimen tijd ophield, niet zelden ln gezelschap van an dere personen. Bij een onderzoek ln de woning en ln het kantoor van don doodgraver heeft de politie een groot aantal papieren in beslag genomen. Het is niet uitgesloten, dat het onderzoek ook tot het buitenland uitgestrekt zal moeten worden. In het lijken huifje worden namelijk de lijken bewaard van buiten- hroion en repareer» allo soorten FHü»nJ fTT* totdat d.lijken Creien wotlen Kloediltt Kouten daar het vaderland ven den overleden» vervoerd kunnen worden. Zoo werd daar dit vooriaar het lhk bewaard van Tjonge, daar zit spirit in! Deze tabah.'Ns werheiyh waar. Pook ih liever nog dan n sigaar DRAGON" PUPt VIDGIMIÖ SHAG Goedkoop door haar iangzamen brand Pittig en toch niet zuaac Voor pijp of ctgaret itauno - ÖBOrtir.Q«r. en Sokken (ook de allerfijnste). Vraagt onze school- kousen met dobbel gebreide knieën. JAAP SNORt Den Helder, Znidstraat 19. (Let op den gelen winkel). Voor Schagen: C DE MOEL, Noord; voor Alk maar: J. G. VERSPAARDONK. Hekelstmat 23. Let op ons gepatenteerd fabrieksmerk. Worden. Zoo werd daar dit voorjaar het lijk bewaard van een Deensohe gravin. De Deensche autoriteiten zijn reeds van een en ander in kennis gestold en waarschijn lijk zal het stoffelijk overschot van de gravin opgegra ven en onderzocht worden. De politie ls van plan zoo spoedig mogelijk uitvoerige mededeelingen aan de pers te doen. Reeds 4€ lyken opgegraven. Nader wordt nog gemeld: Bij de huiszoeking ten huize van den aangehouden doodgraver heeft de politie een aantal foto's van lijken in beslag genomen en tevens boeken en geschriften over een zekere geneeswijze, waarbij deelen van lijken ge bruikt moesten worden. De politie heeft officieel mede gedeeld. dat de affairo veel grooter afmetingen aan zal nemen dan men ooit heeft kunnen vermoeden. Het on derzoek wordt met kracht voortgezet en het is de vraag of men deze week met 't onderzoek op het kerkhof ge reed komt. Woensdagmorgen zijn op het kerkhof te Malm nog 17 lijken opgegraven, die verminkt bleken te zijn, zoodat i ntotaal reeds 40 verminkte lijken zijn gevonden. De gouverneur heeft den ohef van de centrale recher che te Helsingfors opgedragen het onderzoek voort ts zetten. In de woning van den doodgraver Saarenheimo zijn Dinsdag nog enkele boeken over zwarte kunst ge vonden. o.a. een zoogenaamde Zweedsche dulvelsbijbel en een Engelsch werk uit de zestiende eeuw. De doodgra ver moet met enkele vrienden in het lijkenhuis feesten op touw gezet hebben, o.a nog in den laatsten Oude jaarsnacht. Men vermoedt, dat bij deze .feesten' lijken geschonden werden. Saarenheimo is nog niet verhoord. Hij gedraagt zich zeer rustig en zingt voortdurend psal men. Het is vrij waarschijnlijk, dat de man aan gods dienstwaanzin lijdt Men verwacht dat de politie dezes dagen nog verschillende personen zal aanhouden. Geen kachels stoken. Gevolgen van hel gebrek aan brandstof. Het gebrek aan brandstoffen heeft te Moskou en in andere Russische steden catastrofale vormen aange nomen. De sovjet van Moskou, zoo lezen we in het Hdbld.. heeft daarom een bevel uitgevaardigd, waar door verboden wordt tot een nader door den sovjet vnst te stellen datum de kachels te stoken, zoowel in particuliere huizen als in rijksinstellingen. Do districtssovjets hebben de bevoegdheid gekregen in speciale gevallen, wanneer zij het beslist noodzake lijk achten, verlof te geven één keer om de drie dagen de kachels te stoken vóór den door de overheid vast te stellen datum. Hiervoor komen in aanmerking alleen ziekenhuizen en sommige rijks- en gemeente instellingen. Zij. die het voorschrift van den sovjet van Moskou in zake de stook-regeling hebben overtre den en vóór den officieel vnst te stellen datum hun woningen,- bureaux, e.d. hebben laten verwarmen, worden gestraft met een geldboete van 100 roebel of gedwongen arbeid voor den tijd van 30 dagen. UL.VENHOUT, 6 October 1931. Menier. Vlammend-rood, ln vurlgen flonker staat m'nen wilden wingerd teugen 't achter huis te gloeien. En as 't zonneke 'm overgiet mee overdaad van gouwen glaans. as 't October- windeke dan deur die rijpe blaren woelt, dan is 't, of 'r 'nen waterval van vloei baar brons en goud van de muren stroomt, d'n erft over, die overplast is in fluweelen najaars-cier. In de heele weareld is er ginnen gevel gehouwen in 't sierlijkst ornament, in de weelderigste tiereiatijnen. is er ginnen facade van 't kollesaalst.e paleis, die in schoonheid en in weelde in de schaduw staan kan van ons achterhuis! Waat ons achtergeveltje, amico, is 'nen haangenden tuin, die as 'nen droom, as 'n lévend sprookske-n-is van kleurentoover. Zóów motten de poorten van d'n hemel d'r uitzien! As 'nen droom, die gestolt is in goud or nament Wijnmaand is 't! En lijkt 't zonneke druif 'n dia manten hartje gift. dat 'r te stralen hangt, deur 't gruu ne velleke, as was zoow zocht en onbesmet, zoow 18 de zon zeivers 't stralend hart in 't rijpend najaar! 't Rijpe geel van leste zonnepit-blommen. 't fluwee- lig pèèrs van dalla's, 't giftig zwart van de wilde bee- ziën, 't bloedgekraal van lijsterbes en kersappeltjes, 't zuur oraanje-ni-n 't loover, ollee, 't water lopt uit oewen mond, bij zooveul kieurenschoon. Beuk en berkenboom, in mat en glaanzend zuiver, zijn as de wondere urgelpijpen ln deus muziek van 't kleurenlied. Wa-d-'n wlrke, wa-d-'n zalig wirke! 't Is of de èèrde veert zoow lochtig is 't leven nouw. Ge lopt de èèrde over, uren aanéén deur de ziltige locht. ln 't geslis van de rijpgele blaren, licht as 'n vlrke. D'n witten hemel spiegelt de Mark in tot d'n bojem toe. En 's middags sta-d-'n heel w(js snoekske. dood stil te happen, vlak onder d'n klèèren Mark-spiegel, pralend in z'n llchtend-pèèrlmoeren harnas van schuo- bekens. Schieten gouwen vonken van dleën lichtenden spiegel, as de insectekes daar daansen in de zon. En as 't eugen vieren gaat d'n zonnebol zwaar ga-d- haangen as 'n buigende blom, as ze ons kerke in lichte laaie zet. dat de vlammen deur de hooge gekleurde boogramen wapperen, de velden versmelten ln 't smeu lende licht, de koelte uit de bosschen zucht, d'n hori zon gaat gloeien in pèèrsen asch, dan amico. dan. ia da-d-ls gin gekkigheid, maar dan. dan zou 'k m'n pet je willen aflichten, waant dan is 't of daar gundcr, achter de kerk d'n dag langzaam wordt afgeplukt os 'n schoone, altaarblom veur deus Marla-maand. Zoow is 't Ja! De schoonheid glijdt deur de natuur as 'n heilige fee van d'n hemel; zoow stil maar zoow geweldig ok; zoow prachtig, maar ok plechtig! Maar d'r is ier nle veul tijd om te droomen. amico. Waant deus maand is 'n drukke maand op onzen hof. De èèrpels motten in d'n kuil. Sjecuur, veurzich- tig werk. De kwaaiën motten d'r uitgezocht worren en da zijn d'r veul van 't jaar. De piepers worren duur van d'n winter, jonk! Elk éérpeltje-n-is geld wèèrd, dus 't kuilen is van veul beiaan. deus jaar! Druk zijn me-n-aan 't ploegen. D'n akker mot open veur d'n winterterwe. En al 't uitzaaisel mot ontsmet worren; rog, terwe, gerst, 't mot allegaar deur d'haand. Maar 't werk vaalt nie zwaar, mee zulk schoon wirke. 't Ploegen ls 'n lust Blaauw glimmen de vette èèrde- klonters onder d'n puren hemel. Ze zweeten pèèrlen van vet En as ik deur dieën smeeiigen akker bagger, achter d'n doffen stap van m'n pèrdje, de rijpe, zilte najaarlocht in m'n zielement vuul stroomen, as balsum veur oew longen; as de stilte van 't laand 't snijen van 't ploegmes hcuren doet, d'n halster van m'n Bleske doet rinkelen as 'n bel, 't zonlicht op-piekt uit z'n koper tuigbeslag, z'nen asem over-dèèrde kroelt In krullsn- den daamp, 't geknepper van m'n smeulend pepke in m'n ooren tikt, dan is d'n arbeid feest, amico! En as 'k van den middag zoow m'n akkerlaand deur- trok. achter 't gcpluim van Bles z'nen dartelen stèèrt, d'n galm van d'n klokkeslag d'n Bles z'n ooren trillen dee de stilte uit de open èèrde steeg, dan wiekte daar boven 'n V wilde gaanzen as windgeklapper zoow luid- Ze kwampen van 't Noorden af en klapten naar 't Zuljen, hoog, hoog boven ons torentje. 'n Schoon gezicht. Blek schoot ln 'nen hinnik, die ver over de velden dreef en snukte z'nen kop naar boven van plazler. 't Tuig krokte en 't was of de dieren mekaren wa zeeën. ..Die vliegen naar de zon toe, Blek," zee ik: ,'en wij blijven ier, ln 't laand van d'n duster." Weer schom melde m'n pèrdje z'nen hinnik deur de drijvende stilte, ultkringend de wije ruimte in. En toen! Toen wipte-'n sijske-n-op, uit m'nen vetten akker. Da was 'nen vruugert. amico. 't Eerste winter- bodeke-mee-vleugeltjes-aan. da'k van 't Jaar gezien eb. En van plazier hè'k hot geroepen, effen blijven staan en 'n pepke aangestoken, meteen ziende, naar da lollig veugeltje. waar ie z'n nestje gong bouwen. Ik rokte-'m kwijt ln 'nen wilg. maar nouw za'k 'm wel vinden. Wij worren kammeraads van 't winter... En zoow nimt d'n Herfst mee stukskes en brokskes z'n plak in beslag. Maar 't ls druk. heel druk. Ier! 't Is kuilen, 't is ploegen veur nuuwen. winter, zaai, maar ok la 't oogsten nouw. 't Komt allegaar nouw by mekaar. Winterpeeën, kroten en al dleën aard, mot nouw d'n akker af. 't Loof d'r afgesnejen. de vrucht mot biyven leggen om uit te zweeten. en na ennigte dagen naar binnen gerejen en geborgen. Maar 't wirke is nouw mee 'n scherke geknipt veur zulk werk! Droog frisch koom 't allegaar binnen en 't bergen gift gin laat. Ollee, d'r mot wa gedaan worren. amico. veur gy van d'n winter 'nen daampenden, smeulgen hutspot zit. ge stampt van blomdroge patatten en baard-gezonda pea- en! Maar gin nood. D'r 1 s! Wy boeren zyn zoow duur nle. al zeg 'k 't zeivers. Aan 'n boer. die 't veurnomste op oew tafel brengt, mokt-oew eigen nle gaauw èrm! EndAAr kan ik van meepraten, amico, daar zur- gen de wefkee wel veur, jonk. Sodepm. wa kan da goed ja pingelen. Zoow lief a* ze 'r soms uitzien da zijn d'ergste, waant die denken nog 'n stripke vuer t'emmen» maar zoow aarig as ze-d-'r uitzien, zukke beultjes zijn 1! Ze halen 't bloed onder oew nagels vandaan, die pol- leka-dingskes en... ollee. kwaad kan *k er nJe op worren. Maar dltte-n-ia 'n feit: as d'n baas 's aan d'n wagel komt, wa-d-hoe laanger hoe meer gaat veurkomen. nouw de wefkee de broek aan-emmen. dan verkoop ik veul gemakkelijker. De keerels zeggen wa ze ramen motten en vragen u-a ze motten betalen en daarmee basta! Maar de wefkes. die halen heel oewen wagel overhoop om 't allerbeste, 't grotste en 't lekkerste d'r af te griasen en as 'r betaald mot worren, dan stroopen ze 't vel van oewen nek. Vrijdags em ik ok eiëm by me. „Eiërs by oew. Dré?" „Jazeker*, Juffrouw." „Versch?" „Nog wèrm!" „Groot?" „As ollfaanten-eiers!" ,,'t Zyn toch gin eend-eiërs?" Dan laat ik m'n bonneke zien. En dan? Dan krult da bovenlipke-n-omhoog of 't... of 't... of 't haan-eieren zyn. of 't benneke stinkt! „Zo zyn nle groot. Dré!" „Nouw Juffrouw," zeg ik dan mee 'nen gekken slag: „ge mot 'r maar veur staan as klepke, om zoo'n dlnk kwijt te raken; 'k geef 't oew te doen!" „Daar zulde-gy verstajum van emmen", zeggen ze dan mee d'r ogskes 'n bietje dichtgeknepen. Waant da'a 'n zaak die zekers ia, amico, ze lachen allemaal gèra, horre! ,Wa koeten die prullen?" „Zes en 'n haalf; 'n haalfke onder de mart." „Da zal wol!" „Hoeveul aateblleft Juffrouw?" „Tien; veur zestig cent" „Kan nie, Juffrouw, zes en 'n haalf. horre!" „Dan de stok deurmidden; twee-en-zestlg-en-'n haalf en gin haalfke meer!" „Mensch. ge klee me uit" En dan lachen ze. Den ommen ze 't gewonnen. „•k Zal wel wijzer zyn," zeggen ae dan: „Trui la-'t-'i ok nog!" En zoow, amico. zoow worde van deur tot deur „ge nomen." Nondekees. ge mot nle teer van konflekale zyn, jonk, aa ge mee 't vrouwvolk zaken mot doen. Haard! Haard! Aa «pijkers. Neee. ik geleuf da ge ze mee 'n hoedje beter 'n rgka- daaider kunt overvragen aa mee 'nen boa peeën ééncn cent! 't Ia aarig goedje. OUee, 't ia zoow druk gewieat vandaag, 'k gaai 'n bietje vruuger naar de bedstee; *k schei 'r af. Veul groeten van Trui, die al aan de plattebuis zit te snurken, die mot ok haard veurult deus dagen, en aa alty, gin horke minder van oewen toet a voe DRA,

Schager Courant | 1931 | | pagina 9