De toestand in den tuinbouw. De Sklareks. Rentelooze voorschotten van het Rijk! Wijziging van de handelspolitiek! Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Dinsdagmiddag had in het Landbouwhuis een druk herochte vergadering plaats, uitgeschreven door de provinciale Commissie uit de Veilingen, ter bespre king van den toestand in den tuinbouw. Voorzitter de heer P. Slot, burgemeester van Broek on Langendijk, secretaris de heer J. Glas. Naast een zeer groot aantal afgevaardigden van tuinbouwvereenigingen, zijn ter vergadering aanwe zig de leden van Ged. Staten de heeren Gerhard, Mr. Bomans en A. W. Michels, de heer Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau der Veilingen, Mr. Niemöller, jecteiaris van het Centraal Bureau, de heer Rarendse, voorzitter van den Bond „Westland". Do Voorzitter heet in zijn openingswoord iu het bij- ionder welkom de aanwezige leden van Ged. Staten en wijst er op dat het college meermalen blijk heeft «geven met den tuinbouw mee te leven. Voorts heet |pr. de aanwezige bestuursleden van het Centraal Bureau welkom, benevens de heer Ritscma, tuinbouw- (pnsulent. Helaas staat deze vergadering in het teeken van den nood in den tuinbouw, waarom een extra buiten gewone vergadering is uitgeschreven om den bijzon deren nood te bespreken en mede veroorzaakt door de gehouden vergadering op initiatief van de tuinbouw- vereeniging „De West". De Prov. Commissie achtte een eigen vergadering beter om te hespreken wat ten epzichte van de moeilijke tijden te doen. Spr. geeft dan in een korte inleiding een overzicht nn den nood in den tuinbouw. Vorig jaar was ge dopt, dat evenals in 1923 een tijdelijke geldverlee- c;ng voldoende zou zijn om den toestand te verbete- ,10, doch helaas zit de tuinbouw dieper in den put öjooit te voren en de vraag gesteld kan worden of :0e bedrijven bestaan kunnen blijven. Ook al had l« aardappelziekte niet geheerscht, wellicht zou de d nog slechter geweest zijn, want onze pro- kunnen niet geplaatst worden. Met vrees t dan ook tegenwoordig de rijping van onze pro- •q tegemoet gezien. cijfers is de vermindering van den omzet aan toonen, waarvoor spr. de omzetcijfers van 12 vei- -■n heeft genomen over de 4 laatste jaren. Van die fi veilingen bedroeg de omzet in 1928 f 16.941.000, in JK9 f 14.687.000, in 1930 f 10.316.000, in 1931 f8.862.000. In 1931 bedroeg de omzet 52.31 van den omzet in m. Spr. wijst dan op de hooge invoertarieven, die een belemmering vormen voor den uitvoer onzer produc- 'wn en de vraag doen stellen of onze regeering zoo :t doorgaan met hare handelspolitiek. Als de re- ring prijs stelt op de instandhouding van onzen bouw, clan dient de tuinbouw te worden geholpen. 01 de overheid geroepen is den tuinbouw ter hulp te liomen? Spr. herinnert er aan hoe in de jaren 1915 1919 de overheid heeft ingegrepen in het particuliere (Wrijf en in het bezit van den tuinbouwer. De voed- telvoorziening eischte dit, maar daaruit is tevens ge bleken, welke plaats de tuinbouw in ons leven in neemt. Voor het volksbestaan is de tuinbouw noodig, maar dan is de regcering ook verplicht thans de helpende hand uit te steken. Want spr. wijst er op dat het niet tot de onmogelijkheid behoort dat of weer jorlog komt of een rampspoed in anderen vorm. Men tcet niet hoe de ontknooping van het tegenwoordige warnet zal zijn. Daarom kan noch mag de regeering óch van den tuinbouw losmaken. Het is niet ge makkelijk om te zeggen wat er dan moet gebeuren, maar de Provinciale Commissie acht het niet ge- wenscht een lange lijst van verlangens aan de regce ring voor te leggen, doch te trachten dat wij ons op «n bepaald punt concentreeren. Het bestuur van de Prov. Commissie heeft na ernstige overweging ge mand bij de regeeringe te moeten aandringen op ren- ttbos geldverstrekken en voorts aan te dringen op wijziging van do handelspolitiek. Het eerste dient om ii tuinbouwbedrijven staande te houden en wat het t-.v.?ede punt betreft, de handelspolitiek moet erop ge richt zijn dat de tuinbouwbedrijven een loonend be- Kaan opleveren. Als de vergadering met deze beide voorstellen ac toord gaat, is het de bedoeling om op korten termijn ten bespreking met den Minister aan te vragen. Spr. hoopt op algemeene samenwerking, opdat daardoor wordt bereikt wat noodig is voor ons bestaansleven. De beteekenis van den tuinbouw. Van den heer Ir. Hazeloop, rijkstuinbouwconsulent bericht ingekomen dat hij de vergadering niet te bijwonen omdat hij door het Departement voor «bespreking was opgeroepen. j Dtheer Hazeloop achtte het echter zeer gewenscht kregeering door cijfers een inzicht te gevow van den ipnstigen toestand in den tuinbouw en gaf in over weeg om in een request mededeeling te doen van •terenest, zulks ter vergelijking van het normale >•1028. Het is gewenscht op de groote economische totenis van den tuinbouw te wijzen en op den wei- n.rtf jivoer van tuinbouwproducten en in tegenstel- aarvan op den beteekenisvollen uitvoer, in 1928 «tëö gemiddeld 145 millioen. Een uitvoercijfer dat Mchfcs overtroffen wordt cloor onze allervoornaam- producten, nl. zuivel in 1928 222 millioen, in 1929 ♦19 millioen, akkerbouw respectievelijk 162 en 138 fcllioen. De uitvoer van vleesch bedroeg in de jaren en 1929 respectievelijk 96 en 85 millioen, van «ren respect. 62 en 70 millioen, van vetten 93 en 90 pUioen. En deze uitvoer is noodig om de handels dans in evenwicht te houden. Het betreft hier een -itionaal belang en daarom mag steun van rijkswege •orden gevraagd. D« discussiën. heer P. Kostelijk, Heerhugowaard, verheugt t-ö over de voorstellen van het Bestuur en wijst er °P. dat het verstrekken van rentelooze voorschotten groote beteekenis is. Het is een herhaling van *•1 de L.T.B. organisatie inzake den aardappelver- wuw poogt te verkrijgen en spr. wordt herhaaldelijk Mor de menschen gevraagd, hoe het met de rente nare voorschotten staat. En spr. wijst er vooral op wt directe hulp noodig is. Daarom moet gevraagd «orden wat vonvezenlijkt kan worden. Wat de han- flfcispolitiek betreft, als tuinder zitten we dagelijks ®«t onzo producten in de knel, we moeten uitvoer Mbben en daarvoor hebben we Amerika noodig. Door fl* nooge invoerrechten is handel met Duitschland ««neens onmogelijk. Is dus in dit opzicht wijziging «n onze handelspolitiek gewonscht, een andere zaak *oi de politiek zoo ver doorgevoerd moet worden wt ze een gevaar voor de natie wordt. Onze regee- i? T061 met alle 8roePen rekening houden, ue heer S. de Boer. Zuidscharwoude, gaat ook ac- |2? .tnei de 2 genoemde punten. Het eenig hoognoo- »s geld. Als de tuinders niet zeer spoedig aan PJ worden geholpen, vreest spr. dat groote werk hand zaj ontstaan. Maar spr. wil ook dat de re- 5nn6- door een noodwetje te maken, zal kunnen in- fiJPen wanneer verschillende hypotheken ontijdig te« Wordcn opgezegd. By tuinders bestaat daar af een groote vrees, liet is gewenscht dat via de da» -1Salie Sczamenlijk wordt opgetrokken. Gebeurt 1 niet. dan zal het gevolg zijn dat de geheele tuin- n?* mobiliseert. been» r Jon«?. Grootebroek, hangt een treurig tan? i°^ Van den te8enwoordigen toestand wat den ♦en m- in b'ocmk°ol betreft. Op het vaststellen van Minimumprijs ad 3 cent per stuk is aangedron- r,.,v raaar van den minister is nog geen antwoord angen. Voor derde kwaliteit bloemkool was door de veiling een minimumprijs bepaald van 75 cent, maar het is reeds zoo ver, dat de eerste kwaliteit dien prijs nauwelijks kan gelden en 75000 stuks eer ste kwaliteit bloemkool is onverkocht naar de vuil nisbelt vervoerd. Deze toestand dient den minister medegedeeld te worden en op ingrijpen aangedron gen. De heer Ham, Wijdenes, wijst ook op het gevaar van ontijdige opzegging van hypotheken en wü voor inkomens beneden f 1200, f 1300 of f 1400 vrijstelling Van sociale lasten, wijst op de grondbelasting en wil dat op de uit te voeren producten het regeerings- stempel komt. Spr. noemt het een rampzalige distri butie, waar de producten aan den eenen kant ver nietigd worden, terwijl er aan den anderen kant be hoefte aan bestaat. De organisaties zullen den sociaal- economischen toestand onaer de oogen moeten zien. De heer De Weert, Nederhorst don Berg, waar schuwt er tegen, dat er van de rentelooze voorschot ten niets terecht zal komen. Die voorschotten zullen terugbetaald moeten worden, waarbij de Ned. regee ring geen medelijden zal kennen. Op directen steun moet worden aangedrongen. Spr. is overtuigd, dat na deze crisisvergadering nog een crisisvergadering zal komen en dan het water over de lippen zal zijn geko men. Wij moeten geld hebben dat niet terugbetaald behoeft te worden en aJs bronnen noemt spr. de in komstenbelasting en mindere uitgaaf voor leger en vloot. In wijziging van de handelspolitiek ziet spr. geen verbetering. De tolmuren worden steeds hooger door den economische» nood waarin de landen ver- keeren. Er is geen koopkracht en daardoor is met of zonder wijziging van de handelspolitiek, niets uit te voeren. Het is de concurrentie tusschen de landen onderling die de chaos maakt en zouden wij er dan nog een schepje op doen? Het is het maatschappelijk stelsel dat hier de oorzaak is, de N'ederlandsche re geering moet daarvoor verantwoordelijk worden ge steld en daarom moet als eisch worden gesteld dat de tuinders met geld worden geholpen. Het benoemen van een groote commissie die de zaak met den mi nister zal bespreken, is een wissel op de eeuwigheid. Waar men te Grootebroek nog geen antwoord van den Minister heeft ontvangen, zegt spr., dat men er ook geen antwoord zal krijgen, immers er is al gezegd, dat deze crisis maar moet uitzieken, met andere woorden, wie niet sterk is, moet maar ten gronde gaan. Met een commissie bereiken we niets. Strijd en nog eens strijd zullen we moeten voeren, elke betaling, land- huur, belasting, enz. weigeren en als klap op de vuurpijl een demonstratieve betoaging op touw zet ten. L)at is onze eenige weg. De heer J. Groen Az., Zuidscharwoude, behandelt meer in 't bijzonder de handelspolitiek en wijst erop, dat reeds 5 jaren lang op het groote gevaar onzer handels politiek is gewezen. Het gevaar voor de natie is er reeds, immers voor land- en tuinbouw is elke uitvoer stopgezet. Bij de regeering dient er juist op gewezen te worden, dat door de huidige handelspolitiek de natie in gevaar is. Spontaan dient op de uitvoerbelangen ge wezen te worden. Spr. meent ook dat de menschen zoo spoedig mogelijk aan geld geholpen moeten worden. De heer Hoogland, St. Pancras, had de voorstellen die de Prov. Commissie doet, verwacht, en hem vallen de voorstellen niet mee. Als deze vergadering niet een was van voormannen, maar van tuinders zelf, zou men wel een ander geluid hooren. Spr. meent ook dat de tuinders met nog meerdere credleten niet geholpen zijn en den minister is voldoende bekend, hoe wij er met onze schulden bij zitten. Hoewel spr. er een andere levensbeschouwing op na houdt als de heer De Weert, Is spr. het met hem eens, dat we geen crediet noodig hebben. Spr. wil ook directe hulp, zonder terugbetaling of op zeer langen termijn en becijfert dat de tegen woordige exploitatiekosten ongeveer f 250 per HJL. min der bedragen dan 10 jaren geleden. Daaruit concludeert spr. dat als de bedrijven thans worden geholpen, ze ren dabel zullen zijn. De Voorzitter protesteert tegen de woorden van den heer Hoogland, als zou de waarde van deze vergadering minder beteekenen dan een van de tuinders. Dat is een beleediging. Wij allen zijn als afgevaardigden hier om ons best te doen, het juk dat de tuinders hebben te torsen, te verlichten. In deze vergadering leeft de meening van den tuinbouw, immers de afgevaardigden zijn op organisatorische wijze gekozen. Wat de socia le lasten betreft, spr. wijst op het verschil van mee ning dat hieromtrent bestaat en wijst op een door Prof. Minderhout uitgebracht prae-advies, waarbij opgemerkt wordt dat de bewering als zouden de sociale lasten op de bedrijfsuitkomsten drukken, tot het rijk der fabelen moet worden gerekend. Spr. wijst dan op de moeilijk heid om geen voorschotten maar geld te geven, het geven van toeslag op een product is onrechtvaardig, terwijl toeslag op bebouwden grond ook moeilijk is, im mers, de een gebruikt het land veel Intensiever dan de ander. Spr. beantwoordt dan nog enkele gestelde vragen en meent, dat in dezen tijd geen bank er aan zal denken om een bedrijf aan den balk te slaan. De heer Valstar, voorzitter van het Centraal Bestuur, oordeelt dat op sympathieke wijze de voorstellen van de Prov. Commissie zijn behandeld. De geluiden die uit Noordholland doordrongen, waren niet altijd even sym pathiek en spr. dacht dat de woorden van den heer Hoogland er nog een klein staaltje van waren. Spr. kan het zich indenken, dat men zich in dien geest uit, maar het is niet de goede weg om het doel te bereiken. Spr. noemt het betoog van den heer De Weert een soort sterrenplukkertj en vraagt zich af wat bereikt zal worden met strijd en nog eens strijd, zooals de heer De Weert wil. Men zal er geen boterham meer door krijgen. We zijn tuinders en we willen tuinders blijven. Het verleenen van steun is buitengewoon moeilijk, er drukt een geweldige last over de geheele wereld. De regeering zit voor ontzaglijke moeilijkheden en zal het geld moeten weten te voteeren. Daarom moet op een eenvoudige hulpverleening aangedrongen worden. Het is spr. bekend dat aan de wenschen van den L.T.B. ge werkt wordt, al bekent spr. dat de departementale mo len langzaam maalt Hoewel onze organisatie een vel- lings-organisatie Is. zal zij haar volle medewerking ver leenen aan de pogingen om voor den noodlijdenden tuinbouwer steun te verwerven. Wat de kwestie der handelspolitiek betreft die zou ons thans niet helpen, immers zelfs zonder Invoerrechten zou thans niet aan Duitschland kunnen worden geleverd. Maar als oorzaak van de misère noemt spr. dat de boer den tuinbouwer op do schouders zit Spr. wijst op de geweldige uitbreiding van den tuinbouw, ook in Duitschland, maar gelooft dat we den boer over een paer jaar weer kwijt zijn en juicht den regeerlngssteun aan de tarwebouwers en suikerbietenbouw toe Spr. dringt er vooral aan. één geluid te doen hoo ren en niet allerlei dingen te noemen, Wat de Prov. Commlsie voorstelt aal de landelijke organisatie van harte steunen. Deze zou niet steunen die heele w&sch- lijst, we moeten uitzien naar wat practisch bereikbaar is. De heer J. Groen Az., Zuidscharwoude. heeft gehoord dat in de Telegraaf het bericht heeft gestaan, dat de rentelooze voorschotten wat den aardappelverbouw be trof. is afgedaan, maar spr. is als secretaris der com missie niets bekend. Officieus is hem medegedeeld, dat de regeering nog geen belissing heeft genomen. De heer De Weert herhaalt overtuigd te zijn dat de regeering niet zal steunon en het noodig zal zijn dat de tuinders hun tanden laten zien. Spr. wijst op de groote bedragen die nog onafgelost zijn van de in 1923 ver strekte credieten. En als bron waar de regeering het geld vandaan kan halen noemt spr. do 600 millioen in komen. waarvan maar 45 millioen aan belasting wordt geheven en de reet verdwijnt In de zakken van niet onder de crisis lijdende Nederlandera De heer P. Kostelijk zegt dat er in tuinderskringen een bepaalde ontstemming heerscht De steun moet die nen voor de tuinders die 't meest in de knel zitten. Spr. erkent dat het verleenen van crediet beteekent opschui ven naar normaler tijd en spr. wijst op den mooien steun die de tarwebouwers krijgen. Maar het tarweproduct is niet een tuinbouwproduct. De tarwe Is uitsluitend voor het binnenland, de tuinbouwproducten zijn voor uitvoer bestemd. De heer J. Groen Az. wijst er nog op dat we t.a.v. do handelspolitiek niet alleen moeten letten op Duitsch land, maar op het afzetgebied van Amerika, een afzet die in één slag verdween door de f 1000 invoerrechten die op een wagon kool en uien werd gelegd, terwijl wij alle Amerikaansche artikelen maar vrij inlaten. En zoo heeft Duitschland ook een ontzaglijk groot belang In Nederland als afzetgebied. De heer Hoogland, St. Pancras, ls blij met hot standje dat hij heeft gekregen, het is een bewijs dat hij zicrj duidelijk had uitgedrukt Spr. deelt mede hoe toen de heer De Weert te St Pancras een spreekbeurt vervulde, spr. door een groot gedeelte dier vergadering werd ver weten te veel waarde te hechten aan de Prov. Commis sie. Dat was de meening van 70 pet. der aan'. ..gen en daarom heeft spr. straks zoo gesproken. Over i alge meen bestaat het bestuur uit oude menschen. die beter gesitueerde tuinders kunnen worden genoemd. Maar men moet niet uit het oog verliezen dat wij tuinders thans helaas tot de allerarmsten behooren. We behoeven ons niet te schamen om geldelijken steun te vragen, en spr. zou als die steun werd verleend, strenge selectie door een plaatselijke commissie willen zien toegepast. De Voorzitter bepleit steun om de bedrijven in stand te houden, maar is tegen het verleenen van steun In den vorm van een bon voor levensmiddelen. Het mag waar zijn dat er onder ons zijn van bejaarden leeftijd, maar daar zit een goeden kant aan, n.1. een rijke er varing. In 1923 zijn voorschotten verleend aan 450 tuin ders, tot 3% ton en daarvan is nu circa f 70.000 nog te betalen .terwijl er f 40.000 ten nadeele van de provincie la De heer Hoogland wijst er nog op, dat de tuinders reeds tot hun schouders in de credieten rusten en 'a nachts er niet van kunnen rusten. De heer Valstar wijst er den heer Groen op dat het vandaag niet de dag is om over de handelspolitiek te praten, evenmin als over andere zaken, die ons na aan het hart liggen, wordt gesproken. Het gaat er nu om, den winter door, de zaken op gang te houden. Onze or ganisatie is aotlef genoeg ten opzichte van de handels politiek. We staan ook aan den vooravond van een be spreking over een nieuw verdrag met Duitschland. Den heer De Weert merkt spr. op, dat dit geen vergadering ls om zijn politieke wereldbeschouwing uit te dragen. De heer De Weert protesteert De heer Kennedy, geen afgevaardigde zijnde, geeft in overweging om als eisch te stellen dat de voorschotten niet opvorderbaar zullen zijn bij een inkomen van be neden f 1500 per jaar. Spr. acht het dringend noodig om met man en macht een kracht te ontwikkelen. De besprekingen worden In dezen geest nog wat voort- DE STAD BERLIJN VOOR MILLIOENEN OPGELICHT. Gister het proces begonnen. Berlijn, October 1931. „De Sklareks". Deze twee woorden kunnen dienen als opschrift van de zwartste bladzijde der geschiedenis van de stad Berlijn. En op deze bladzij zou men niet alleen het geval Sklarek moeten noemen, maar ook: het ge val Böss met de onverkwikkelijke pels-affaire, met de aanvallen tegen den burgemeester en zijn bescha mende „afgaan" van het tooneel der gebeurtenissen van dezen tijd: het geval Busch in het middelpunt waarvan het ge storven gemeenteraadslid Busch stond, „van buiten gezien", een keurige beambte, die echter betrokken was bij alle „vuile zaakjes" van de stad (en er wa ren veel van zulke zaakjes in den loop der jaren) en groote winsten had opgestoken; het geval Gabel, dat evenals het geval Degener en Bcnecke met het ontslag van het gemeenteraadslid en tot dit proces leidde; de politieke hetze van allen tegen allen die haar vreeselijkste en meest afstootende uiting vond in die „scène" op het station toen Böss als een geslagen, sidderend mensch uit Amerika terugkwam; de tallooze onderzoekingen in parlement»- en an dere officieele gebouwen, die telkens weer opnieuw malversatie- en corruptieschandalen aan het licht brachten. „De Sklareks". De donkerste en meest oneervolle bladzijde uit de geschiedenis van Berlijn Gister heeft Dr. Kestner eindelijke het pro ces tegen de dertien beklaagden „Sklarek en tra wanten" in de groote rechtszaal in Moabit geopend. 13 beklaagdenhet proces begint op den dertien deneen aanklacht van meer dan 1300 getikte vellende bijgeloovigen schudden het hoofd: wat een eigenaardige verzameling van het cijfer dertien! Als dat maar goed afloopt Neen...... „goed" afloopen zal dit „monster" proces zeer waarschijnlijk niet! De dertien beklaagden: Max, I.eo en Willy Sklarek. de boekhouders Lehmann en Tuch, de gemeenteraadsleden Gabel, Degener en Be- necke, de burgemeesters Schneider en Kohl, de be- amtbten van de stadsbank Schmidt, Hoffmann en Ludwig, zijn besloten zich met alle kracht die ze be zitten, te verdedigen en ook andere beambten van de stad Berlijn,, er bij te lappen" als dat hun eigen schuld misschien wat kan verlichten. Misschien krijgt men ook hier (Dr. Julius Meyer van de recht bank heeft daarover reeds gesproken) toch nog ver rassingen......? Het Openbaar Ministerie in dit proces, dat begrijpe lijkerwijs door geheel Duitschland met de grootste spanning zal worden gevolgd, wordt gevormd door de heeren: Jhr. Mr van Steinücker en Mr. Dr. Wcis- senberg. Zeer waarschijnlijk echter zal ook Mr. Wilde aan alle gewichtige zittingen deelnemen. Opgeroepen zijn voor deze zaak 521 getuigen en 23 deskundigen. De duur van het proces is voorloopig nog niet te berekenen; men hóópt echter dat men nog van het jaar klaar komt De Sklareks schonkenen allen namen! Deze drie menschen. zonen van een Russischen kleermaker, die voor langen tijd emigreerde en in „Berlijn Westend" prachtige villa's bezit, hebben met bewonderenswaardig overleg zich „connectie" weten et verschaffen. Ze werden omgeven door een zwerm van hooggeplaatste personen: als Gemeenteraadsle den, Bankdirecteuren, grondbezitters, Politici van alle richtingen, kunstenaars, beambten en sportlui. En van allen, ja letterlijk van al deze lieden van di verse pluimage hebben de Sklareks wat gewild; al deze menschen hebben zij in hun dienst gedwon gen, al deze menschen hebben ze uitgenut en ge ëxploiteerd met een brutaliteit die zonder voorbeeld is. Hoe ze dat dan wel deden? Met groote bedragen, die weggeschonken werden voor „liefdadige doeleinden" ving het geregeld aan. Dan volgde uitnoodigingen voor diners, en kregen de betrokken personen geschenken (meest alle „aandee- len in de winst' van zaken of wedden op renpaarden. gezet cn tenslotte worden de voorstellen van het bestuur aangenomen, zoodat bij de regeering zal worden aange drongen op het verstrekken van rentelooze voorschotten, maar dan op langen termijn en op wyriglng der handelspolitiek. Na aandrang van den heer S. de Boer zegt de Voor zitter toe dat bij het mondeling onderhoud des Ministers aandacht zal worden gevraagd voor het ontijdig opzeg gen van hypotheken. Door den heer Valstar werd medegedeeld dat de Zeeuwsche boeren deze quaestie reeds onder do aan dacht had gebraoht en de regeering deze zaak In ern stige overweging heeft, en spr. persoonlijk hoeft mede gedeeld, dat het gewenscht zou zijn dat de regecring klaar was met haar voorzorgsmaatregelen, wanneer het noodig bleek. De Prov. Comm. zal, gesteund door het Centraal Bestuur spoedig een onderhoud met den Mi nister aanvragen en overleg zal worden gepleegd met de z.g. aardappel commissie. Do heer Valstar zegt toe, morgen (Woensdag) de ver nietiging van de bloemkool by den minister ter 6proke te brengen. Den heer S. Brugman, oud-voorzitter van den Noor- dermarktbond. had het getroffen dat gesproken was over oude heeren, maar spr. wijst op wat deze men schen tot stand hadden gebracht, ten opzichte van de tuinbouwvereeniging, het veillngswezen, de provinciale en daarna de landelijke organisatie. Maar nauwte maakt grauwte, zegt spr., doch laten we ln 's hemelsnaam hoog houden de organisatie. In zijn sluitingsrede onderstreept de Voorzitter deze waarschuwing. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Uitspraken van Dinsdag 13 October. Hylke de Vr., Enkhuizen, thans gedetineerd, zeden misdrijf art. 247 Wetb. Strafrecht, 10 maanden gev. met 6 maanden voorwaardelijke aftrek voorarrest met 3 proefjaren. Gerrit G., Hoorn, voorheen Alkmaar, mishandeling 5 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren en bijz. voorwaarden. Adr. Petr. Gr., Heiloo, valschheid in geschrifte, f 100 boete of 1 maand hechtenis. Lambertus St., Staphorst, onbevoegd uitoefenen der geneeskunde (hooger beroepzaak), vonnis vernie tigd en opgelegd f 400 boete of 30 dagen. Lambertus St., Staphorst, als voren, 1 maand prin- cipale hechtenis. Dr. G. S., Alkmaar, hooger beroep vonnis overtr. art. 3 Motor- en Rijwielwet, vrijgesproken. die de Sklareks uit eigen zak betaalden). Het scheen dat geld bij de gebroeders geen rol speelde; de duurste geschenken. de schoonste siera den in goud en platina, de prachtigste meubelstuk ken, ja zelfs lijfrenten van 300—5000 Mark waren voor de vrienden der Sklareks nauwelijks goed ge noeg. Op deze manier zou gemeenteraadslid Degener on geveer 63.000 Mark van hen hebben gekregen. Ook een woninginrichting van circa 15.000 Mark en een badkamer, die alleen reeds 2.800 Markt kostte, waren van de Sklareks afkomstig. Gabel kreeg een weke- lijksche rente van 300 Mark, die hem ook werd uitbe taald als hij zich in Parijs bevond. Toen met Gabel's hulp een groot leveringscontract tusschen de stad Berlijn en de Sklareks werd gesloten, wees Leo Skla rek op een wand in Gabel s woning en sprak: Daar moet een grootere hoekenkast staan". Kort daarop arriveerde deze kast en kostte maar 16.000 Mark. De directeur van de stadsbank Schmidt kreeg een koffieservies dat een waarde had van 700 Mark en buitendien „won hij op do renbaan" een bedrag van 3000 Mark. Dat natuurlijk door de Sklareks op zijn bankrekening werd gestort. De bankdirecteur Hoffman, (schuilnaam- „Ham mei") kreeg 9000 Mark op deze manier, behalve nog vele kostbare geschenken. Aan het gemeenteraads lid Benecke schonken de gebroeders Sklarek 5000 Mark voor provisie, omdat hij als bemiddelaar was opgetreden bij het aankoopen van een auto. Toen hij naar Parijs vertrok, werd hem nog een duizendmark- biljet in den zak gestopt. Bekend is de manier waarop Max Sklarek zijn vrienden billijke kleeren verschafte. De maat werd genomen door.een goedkoope firma, de uitvoering echter werd aan eerste klas Berlijnsche kleermakers opgedragen. De Sklareks betaalden daarvoor 300 A 400 Mark en nog meer en vroegen slechts 80 n 90 Mark per stuk. Zoo ging het precies eender bij het bezorgen van pelzen, auto's, meubelen, tapijten, enz. De Sklareks schonken en allen namen. Maar Max, Leo en Willy Sklarek hebben geen cent, geen halfje „zoo maar" weggegeven. Ze verlangden en ontvingen ook „tegenprestaties". De een moest het crediet bezorgen en bij het ver krijgen van de noodige onderpand behulpzaam zijn. De ander moest hen leveringscontracten met de stad Berlijn of met andere grooie lichamen verschaf fen, waarbij het veelal om millioenen ging. De derde moest de Sklareks in kennis brengen met invloedrijke personen, met lieden althans, die de Sklareks voor hun transacties noodig hadden, etc., etc. Op deze manier is de stad Berlijn benadeeld voor een bedrag van meer dan 10 millioen Mark. De on derpanden werden vervalscht, er werden minderwaar dige artikelen aan de stad geleverd, terwijl er voor eerste klas werk moest worden betaald. Materiaal, dat een waarde had van 12 of 15 Mark per stuk, werd voor 30 Mark op de rekening gezet. Inschrijvingen die lager waren dan die van de Sklareks „verdwe nen" plotseling. Maar altijd wist men zich te ver schuilen achter officieele hooggeplaatste personen, zoodat het bedrog niet uitkwam. Het was een dolle handel. De drie Sklareks en hune vrienden zwommen In het geld. De renstal van de gebroeders had een waar de van ongeveer 1.000.000 Mark. Ze maakten groote, zoer dure reizen, ze waren de beste klanten van de meest luxieuze vermaaksinrichtingen, waar ze ver mogens stuksloegen. Ze waren graaggezicne gasten in de Berlijnsche „uitgaande wereld" en hun vriendin nen waren de elegantste vrouwen van Duitschland. Tot dan eindelijk op 28 September 1929 een einde aan de kwestie kwam. Bij afwezigheid van burgemeester Böss, stelde burgemeester Scholz een onderzoek in en de Sklareks werden „ontmaskerd". En toen volgden de publicaties weken en maanden achtereen. De „front page" van de bladen stond vol. De transaties der Sklareks werden beschreven, de geschenken werden opgesomd, de leveringscontrac ten met de stad Berlijn werden bekend gemaaxt en aan een scherpe critiek onderworpen. De banken die rnet de Sklareks hadden gehandeld, ontdekten groo te malversaties, een geweldig aantal beamhten werd zonder vorm van proces op straat gezet. Het grootste corruptieschandaal van Berlijn was ontdekt. En laten wij nu hopen, dat het grondig wordt onder» zocht! Niemand moet, ja mèg gspnard worden, in tegendeel: het geheele Duitsche volk wacht op een verklaring en eischt een voorbeeldige straf voor ieder die heeft meegedaan aan deze malversaties. Te lang hebben de Sklareks geheerscht. Nu moet het recht zegevieren. (Voor de behandeling van het prccts -i-4 men el ders in dit nummer.)

Schager Courant | 1931 | | pagina 7