faer Courant provinciale Staten van Noordholland. AAR ERFDEEL. Radioprogramma Derde Blad. Woensdag 18 November 1931. 74ste Jaargang. No. 8971 BENE BESCHOUWINGEN OVER DE BEGROOTING. j de geringe verschuiving in de samenstel- r Staten de belangrijkste is een versterking ujem. fractie was het naar de meening van Jen logisch, dat ook in het College van Ged. I de bestaande verhouding gehandhaafd weid. Ere leden blijkbaar van den Vrijheidsbond. - verklaarden zich mot de samenstelling van |ege niet ingenomen, aangezien het geen weer ing was van de samenstelling der partijen in m. Zoolang niet een partij de meerderheid yj|n de verschillende groepen op samenwerking ren. Het ging niet aan daarbij een groep van s geheel uit te schakelen. Zij wenschten daar- scherp protest te doen hooren. Er werden psten gevraagd maar een recht, dat deze ras ontnomen. >ote verbazing hadden verscheidene leden ge ilt door de samenwerkende partijen ook de Ge- rde die de financien der Provincie beheert, Srrd herkozen. Men begreep niet, hoe zich dat met den inhoud der artikelen voor eenigen |..De Maasbode" gepubliceerd, rgenover werd betoogd, dat bij de Gedeputeer- iiczing nimmer het beginsel der evenredige Ipoordiging is opgesteld, zoodat van een recht |l Vrijheidsbond geen sprake is. Bovendien deze partij in plaatsen, waar zij in de meer- 'I tegenover andere partijen op dezelfde wijze. I gemeenten in het Noorden van de Provin- bij de samenstelling van het Dagelijksch Ider Gemeenten andere partijen zorgvuldig ft In dit licht bezien is het hier gehoorde pro Tstens eigenaardig te noemen, irtij die niet in het college is vertegenwooi> [hiertegen opponeert, zal zich moeten neerleg- ihet feit, dat zij niet meer is, wat zij is ge let tijdperk van het liberalisme, dat geen en- ■derheid tot de besturende college's toeliet, is K Zeker kostte het eenigc zelfoverwinning Bte stemmen op den Gedeputeerde, die in ver- li en pers zich over de gemeentefinanciën zoo jtijk uitgelaten heeft. Waar echter gecnerlei top die uitlatingen in de gedragslijn van Ge il Staten te bespeuren viel, en de fractie waar- pirijver behoort voor den inhoud geen enkele ordelijkheid aanvaardt, misten zij ten slotte i beteekenis. (.fractie heeft zich bereid verklaard in de ko- riode dezelfde politieke gedragslijn te vol- jltussclien onder voorbehoud, dat onvoorziene dieden zich daar niet tegen zouden verzet- uitspraak werd bevredigend geacht, i zijde zeker de communisten werd dat speciaal de sociaal-democraten zich loding hadden schuldig gemaakt tijden* de (ten. Zij zouden namelijk in hun laatste ma- q kiezers hebben aangeraden op de lijsten K)AP. te stemmen, om belastingverlaging te jen komen nu onmiddellijk met bclasting- r leden wenschte te weten, hoeveel de geld- ider provincie bedragen, waar zij belegd zijn pee financieels instellingen de provincie een onderhoudt. Itidene leden die tot nu toe zich met het I beleid van Gedeputeerden hadden kunnen ra waren zeer teleurgesteld over de wijze, kfcte ontwerp-begrooting is samengesteld, als- r den inhoud van het schrijven, waarbij de egrooting werd aangeboden. In het schrijven |j woorden, gewijd aan den nood der tijden, j&tli door zoo talrijke bewoners der Provincie leid. In de ontwerp-begrooting werd een i«r bezuiniging geheel gemist. Erkennend, teren van kritiek gemakkelijk is. betreurden h dat Gedeputeerden om de begrooting slui- pken door het verhoogen van opcenten op de jasten- en Vermogensbelasting, dezen cen- I weg hadden gekozen en niet getracht had- Vzïlinigon. i gaarne zien. dat Ged. Staten nog eens igaan of versobering mogelijk is. Eenige le- t op den grooten schuldenlast van de Pro- meenden, dat deze niet verder mocht wor- JOgd. Gevraagd werd waarop de schatting 'at de Directe Belastingen in het jaar 1932 FEUILLETON PM Engelsch van Joseph Hocking. -De*' CU* suite* HOOFDSTUK VIL Het voorstel van Ben Briggs. jk niet gaan zitten? vroeg hij haar kortaf, want 1 op pen kleinen afstand van hem blijven Wend tot hij begon te Bpreken. t wel. antwoordde ze vroolyk. me niet vereenigen met je plannen, begon oogenblik stilte. W Dat spijt me werkelijk; ik had gedacht dat P»ehien zou willen helpen. p Je ook helpen, maar niet op deze manier: het het is pure onzin. Jfc dwaasheid? i om van ons weg te gaan en veel geld te 1 zult er noott toe in staat zijn. nooit. 1 k gelooft niet. dat ik in alaat zal zijn mijn verdienen? niet toestaan, dat is alles. T* niet toestaan? Ik ben bang dat ik je ft* mijnheer Ben. bl|Jf je me „mijnheer" Ben noemen? Ik p»ch ook Nancy, zonder er „juffrouw" bij te vo!gd* ecn onaangenaam stilzwijgen, uitbarstte: Jij houdt toch van me, houd ik van je. Ik houd van iedereen, m Yorkshire heb leeren kennen. ik niet; ik bedoel: houden van mij op P** manier. 1.°"" bedoeling niet geweest. dit onderwerp ^"Óke manier aan te roeren, maar hij was van zenuwachtigheid. Hij was het type ®*nach uit Yorkshire. Natuurlijk hadden m« Oxford"farcn hun stempel op hem ge- «J was een product van de Yorkshire-fa- te heffen 80 zouden opbrengen van die in vorige jaren geheven. Zeer vele leden waren van oordeel, dat de Pro vincie zeer angstvallig moet zijn in het verhoogen van het aantal opcenten. Verhooging van de Grondbelasting is niet aan te raden. De Provncie heeft hiermede rekening te hou den. en ook dat de opcenten gelimiteerd zijn tot 40. Ook heeft de Provincie er rekening mede te hou den. dat. door Staat en Gemeente de belasting op in komen en vermogen niet onbelangrijk zal worden verhoogd. Een vermeerdering der opcenten met 5 is waarlijk niet gering. De verhooging bij het vorig jaar is -1."» van 11 op 16. Verschillende voorstellen ter bezuiniging werden aangeduid: A. In dit jaar. in 1931 dus. geen storting van een millioen in het Wegenfonds of terugstorting van wat verleden jaar uit het reservefonds is overge bracht naar het W egenfonds. Een deel hiervan zou dan kunnen dienen om de begrooting '32 sluitend te maken. B. Aan de bedrijven de rente van geleend geld in rekening te brengen van af het oogenblik. dat de pro vincie een leening sluit en niet vanaf het tijdstip, dat zij over het geleende geld beschikken. C. Geen aantasting der loonen, maar wel schrap ping of althans vermindering der vacantie-toeslagen. Verhaal van de pensioen-premie. D. Vermindering der subsidies, bijv. die aan de openbare leeszalen, de Haarlemsche Orkestvereni ging, het Concertgebouw te Amsterdam en de Jeugd herbergen. E. Een lid wilde een deel van de winst der bedrij ven in de provinciale kas storten. F. Een ander lid vroeg of het P.E.N. het ontvangen renteloos voorschot niet vlugger terug kon betalen. G. Versobering op don ziekenhuisdienst, wat ook voor de gemeenten van belang zou zijn. II. Enkele leden meenden, dat op de bestuurskos- ten wel zou zijn te bezuinigen. In 1929 bedroegen die f593.000, terwijl ze nu worden geraamd op f706.000. Zeker moet de versobering niet zoover doorgevoerd worden, dat de werkgelegeiweid vermindert, maar het is in verscheidene gevallen zeer de vraag, of de ramingen niet. zoo hoog zijn, dat de uitgetrokken bedragen niet eens verwerkt kunnen worden. Ten aanzien van de mogelijkheid om groote bedragen als bijv. de één millioen storting voor het Wegen fonds en de leening van 1.6 millioen voor het West- friesche Kanalenplan te verwerken, stond men scep tisch. Een paar jaar geleden heette ook voorziening van de zeewering bij Callantsoog de grootste haastte hebben en men hoort er thans niet meer van. Zoo meende men ook, dat alleen reeds de 2.4 millioen, voor het kanalenplan uitgetrokken, rustig tot zes ton verminderd kon worden, waarmee alleen reeds de 1.8 millioen gevonden zou zijn, waarvoor belasting- verhooging wordt voorgesteld. Enkele leden maakten de opmerking, dat de voor gestelde belastingverhooging ook drukken zal op de kleinere inkomens. Kleine menschen dragen mede den last. Er zou op andere wijze in kunnen worden voorzien. I)e Sttiten hebben de bevoegdheid buiten gewone belastingen te heffen. Is de economische nood van thans geen voldoende motief, om buitengewone maatregelen'te nemen? Men wil dit niet. omdat men het bezit wil sparen. Daarover bestaat bij de verschil lende groepen, buiten die van spreker, een roerende eenstemmigheid. Deze beschouwingen bleven niet zonder krachtige tegenspraak. In de eerste plaats prezen zeer vele leden het, dat het reservefonds niet werd aangetast, aangezien dit appeltje voor den dorst volgende ja ren, als de crisis pas goed in de inkomsten zal gaan doorwerken, nog broodnoodig kan zijn. Ook in nog moeilijker jaren die komen kunnen en verwacht kunnen worden, moesten middelen aanwe zig zijn om de provincie in staat te stellen haar so ciale en cultureele taak te vervullen Had men dus al voor ditmaal door andere maatregelen de belasting verhooging nog kunnen ontgaan, men diende et- voor te waken, dat het gewestelijk schip ook in de moeilijke jaren die men voor den boeg had, water onder de kiel zou houden. Wat betreft het Wegenfonds, werd geoordeeld, dat de jaarlijksche storting noodzakelijk was. Evenzoo het reserveeren van een groot bedrag voor het kana'en- plan. Want wij geven per jaar moer uit dan gestort wordt, teren dus in. Wordt nu alles uit de voor dit doel gevormde reserves genomen, dan is dit spoedig verbruikt, en zal de provincie een groot renteverlies hebben. Het zou wel van belang zijn te weten, hoeveel dit bedraagt. Tegenover de opvatting, dat de belastingen niet brleksstad gebleven. Tot nu toe had hij, ondanks het feit, dat hij populair was bij de meisjes en door zijn vader een echte „lady-killer" werd genoemd, nog nooit echt van iemand kunnen houden. Hij had standvastig be weerd, dat hij niet geloofde in al die sentimenteele din gen en dat hij er niets mee te maken wilde hebben. Daar hij vast besloten was te trouwen, had hij zijn ouders me degedeeld, dat hij dat op een practische, zakelijke manier in orde maken zou als de tijd gekomen was. Ik geloof niet In Idyllen en liefde-romans, had hij zijn moeder verklaard, die hem meer dan eens verweet, dat hij tè lichtvaardig speelde met het hart van de meis jes. Het huwelijk is de meest on-romantische instel ling die er op de wereld bestaat: het is niets anders dan een doodgewone zakenkwestie. Toch dacht Ben allesbehalve gering over zichzelf. Hij was tamelijk knap en daar hij goed zijn brood verdien de. was hij bijzonder in tel bij de meisjes en meer dan eens was het hem gebleken, dat hij zonder een enkel bezwaar ecn meisje uit de beste families van Leeds zou kunnen trouwen. Daarom was het misschien niet te verwonderen, dat Ben een groote dunk had van zijn eigen persoonlijkheid en dat hij er van overtuigd was dat hij zijn hand maar behoefde uit te steken om te kunnen nemen waar hij zin in had. Toen Nancy voor hot eerst op Woolroyd kwam. had hij haar een beetje critisch bekeken en zelfs, met een zweem van achterdocht. Hij wist wel dat ze tot een van de oudste families in Engeland behoorde, maar hij had altijd beweerd, dat hij niets om familie gaf. Er waren er zooveel van in Yorkshire, die allemaal in zaken wa ren gegaan, om het hoofd boven- water te kunnen hou den. Bovendien wist hij dat hij een „goede partij" was, en dat een oude bekende naam geen cent waard was in deze moderne tijden. Daarom had Ben zooals gezegd. Nancy een beetje achterdochtig aangekeken, hoewel hy moest toegeven, dat ze een knap. aantrekkeiyk meisje was. Wat hem ir hooge mate verbaasde, was, dat ze hem in geen enkel opzicht als iets byzonders beschouw de en ook geen enkele poging deed om met hem te flir ten. Ze was heel aardig voor hem. sprak vertrouweiyk en openhartig en ging vriendschappeiyk met hem om. Maar dat was dan ook alles. Heel anders dan Alice Lis- ter. die, zooals zijn vader dat noemde, zichzelf aan zyn voeten gooide, scheen Nancy Jessie's gezelschap boven het züne te verkiezen en scheen veel liever met zyn vader een gesprek te voeren dan met hem. Dat had Ben een beetje van de wijs gebracht. Wat was ze elgenlyk, op stuk van zaken? vroeg hy zich af. Niets mochten worden verhoogd, stelden deze leden de hunne, dat zij de financieele positie der Provincie nog geenszins angstwekkend vonden. Desnoods zouden sommige leden kunnen medewerken tot het voor dit jaar inhouden van de jaarlijksche bijdrage ad f 1.000.000.in het Wegenfonds als hierdoor geen gevaar ontstaat, dat aan het tempo, waarin deze wer ken in uitvoer worden gebracht, wijziging komt. Van verlaging van loonen c.s. kan. naar de meening van sommige leden, eerst in de uiterste noodzaak sprake zyn. Vooral tegen het verlagen van de subsidies maakten enkele leden ernstige bezwaren. Eene 3lge- meene verlaging met een gelyk percentage werd zeer onbiliyk geacht, tewijl bij een verlaging van de met name genoemde subsidies werd opgemerkt, dat deze instellingen en vcreenigingen juist thans in sterke mate behoefte aan middelen hebben en eene vermindering dus in dubbele mate zou worden gevoeld. De vcreeni gingen. die werken ten behoeve der volksgezondheid zouden zeer zeker niet in aanmerking kunnen worden gebracht voor een verlaging. Ten opzichte van het denkbeeld winst uit de bedrijven werd opgemerkt, dat de opzet steeds is geweest om die te bestemmen voor tariefsverlaging. In crisistijd is versobering in alles volstrekt niet aan bevelenswaardig, maar is het in het belang van de werkgelegenheid en van den ongestoorden voortgang van het maatschappelijk leven, wanneer alles zooveel mogelijk zyn gewonen gang blijft gaan. Wat de voorge stelde verhooging der opcenten betreft, vergelijke men ze eens met wat by de vorige crisis in 1921 en 1922 ge heven werd. zooals uit het overzicht in stuk 56 biykt Toen werden er 17 opcenten op inkomsten- en vermo gensbelasting geheven. 34 op gebouwd en ongebouwd cn daarenboven ook 34 opcenten op de personeele belasting, die nu geheel vervallen zyn. doordat die belasting naar- de gemeenten is overgebracht. Zoo kwam het, dat in 1921 te zamen voor ruim 11 en Jn 1922 voor ruim 10 millioen gulden aan opcenten voor de provincie ge heven werd. terwijl dit bedrag zich sinds 1924 om de 4 millioen beweegt en dus bijna twee derden lager is dan tien jaar geleden. De jammerklachten over de begrooting en den sterken aandrang tot bezuiniging, kon men niet anders don dan als uitvloeisel van een paniekstemming. Het valt in Ge deputeerde Staten te loven, dat zij niet op een arm zalige begrooting hebben aangestuurd, waardoor de eco nomische toestand in de provincie selcbts nog slechter zou worden dan die thans reeds Is. Door een der leden werd opgemerkt, dat Gedeputeerden biykbaar geen uit weg zien. Zy stellen slechts voor een verhooging van de op centen van 11 op 16, waardoor de arbeidende bevolking weer het meest getroffen wordt. Het lid hier aan het woord, is van meening. dat deze politiek absoluut dient te worden afgekeurd. Hy en zyn fractie staan op het standpunt, dat zij. die verantwoordelijk gesteld dienen te worden voor de crisis, nu ook de lasten daaraan dienen te dragen. Hy wenscht, dat er wordt ingevoerd een door de wet toegelaten progressieve opcentenbelas- ting. loopende van 5 tot 40 opcenten, waarby de inko mens beneden de f 2500 dienen vrijgesteld te worden. Hij geeft een schaal, waardoor hy komt tot een gemid delde opbrengst van 20.4 opcenten, hetgeen een meerdere onbrengst van rond zes toen meebrengt Deze meer dere opbrengst Is dan te gebruiken voor directen cri- siasteun. Hetzelfde lid is van oordeel dat de bedrUven voldoende reserves hebben om reeds nu over te gaan lot verla ging van tarieven voor de werkloozen en arme tuinders, zelfs tot gratis verschaffing van licht en water. Noodig zal zijn een gecentraliseerde organisatie om meer eenheid te brengen in de huidige chaotische wijze van gezondheidszorg. De subsidieering van zuigelingen zorg heeft by herhaling het dwaze gevolg teweeg ge bracht dat een dokter gesubsidieerd wordt voor de be handeling van zijn eigen patiënten. Hoe staat het thans met de uitvoering van het schoolartsenbesluit cn welke rol vervult de rijksinspecteur? Gewenscht is het terug te komen op het subsidieeren van de vacantieuitzending naar gezinnen, aangezien een Amsterdamsch rapport talrUke gezinsmisstanden aan het licht bracht, die zelfs na zes jaar nog niet uit den weg geruimd waren. Een lid brengt ter sprake de wenschelijkheid van districtsvorming voor de verschillende medische voor zieningen In de Provincie. Thans werken tal van or ganisaties naast elkaar. Door betere organisatie zou veel economischer kunnen worden gewerkt en met de zelfde middelen meer kunnen worden bereikt. Deelen de Gedeputeerden dit gevoelen en kunnen zU in die richting werkzaam zijn? Gevraagd werd. wanneer de aanstelling van den eer sten schoolarts kan worden verwacht In de vorige openbare zitting van de Staten heeft Ge deputeerde Bomans namens het College een toezegging gedaan inzake steun aan beeldende kunstenaars. Een der leden had vernomen dat het personeel der provincie gezameniyk inkoopen deed, b.v. van sigaren. Hy begreep dat hiertegen weinig te doen zou zyn. n-aar hy had tevens vernomen dat deze sigaren daarna weder om aan niet-leden van het personeel werden verkocht, zulks in déloyale concurrentie. Hij vroeg of deze ge ruchten waarheid bevatten en zoo Ja. of het college be reid was aan deze praktyken een einde te maken. Landgoed. De vraag werd gedaan, of de duingronden en gebou wen onder Castricum wel economisch werden beheerd. Deze vraag rijst op. wanneer men de inkomsten met de uitgaven voor dit hoofd vergeiykt. meer dan een schoolkameraad van Jessie en zoo arm als een kerkrat. Als ze me maar een beetje leerde kenhen zou ze wel veranderen. Maar ze was niet veranderd. Ze had gauw genoeg be grepen hoe het met Ben gesteld was en dat hy binnen eenige jaren een van de rykste menschen uit de streek zou zyn. maar dat scheen niet de minste indruk op haar te maken. Gedurende de eerste week van haar verblyf, toen Ben zichzelf moest bekennen, dat ze heel anders was dan de meisjes die hy kende, had hij nog niet aan haar gedacht als aan een toekomstige „Mrs. Ben Briggs". Hij zou met haar geflirt hebben, als ze daar het type voor was geweest, maar dat was dan ook alles. Maar by eiken dag die voorbij ging. begon Ben zich meer voor haar te imteresseeren. In plaats van 's avonds naar zijn club te gaan of buitenahuis bridge te spelen, zocht hy een voorwendsel om bij Nancy in de buurt te biyven en toen hij merkte, dat dit heelemaal geen indruk op haar maakte, voelde hy zich niet weinig teleurgesteld. Toen de eerste week verstreken was. hield hij op uit sluitend een critisch toeschouwer te zijn en begon haar hevig le bewonderen. Ja. ze stond veel hooger dan de meisjes die hy tot nu toe had gekend en in zijn hart gaf hy een oud gezegde gelijk, dat beweerde, dat afstam ming cn familie heel wat waard zijn Het zou een pracht-vrouw voor me zijn. bekende hy zichzelf. En het zou toch ook wel indruk maken als hy kon vertellen, dat hy een Trevanion had getrouwd, waar van de voorouders nog aan het Hof verkeerd hadden! Toen er veertien dagen waren verstreken, wist hy, wat hy van plan was. Alles wel beschouwd, was er geen meisje in heel Leeds dat met Nancy kon vergeleken worden. Er was iets in haar, dat hy nooit te /oren had ontmoet. 25e had wel geen geld. maar dat kwam er eigcniyk weinig op aan; hij bezat genoeg voor hen bei den! Zy bezat iets dat méér waard was dan geld: ze had een karakter, ze was een persoonlijkheid. Hij was vast besloten haar tot zijn vrouw te maken. Want het was geen oogenblik in hem opgekomen, dat Nancy er niet in zou toestemmen. Natuurlijk zou ze hap pig op hem zyn Was hy niet Ben Briggs. een van de beste partijen, uit heel Leeds? Hoe zou het In haar kun nen opkomen om hem te weigeren? Wanneer zou ze weer zoo'n kans krijgen? Als hy niet met haar trouwde, moest het meisje haar brood gaan verdienen als gou vernante of iets dergelijks, en welk meisje zou zoo gek zyn dat te doen als hij haar wilde trouwen? Neen, het eenige dat hem besluiteloos maakte was de gedachte, Nu het prachtige wandelpad langs den strandweg ge reed Is. zouden enkele leden gaarne zien, dat bij het strand een gedeelte der duinen langs dit wandelpad opengesteld werd als „speelduin". Kan, zoo vroeg men, het fietspad in zuidelijke richting niet worden doorgetrokken tot den Ryksweg ten Z. van Castricum? Sommige leden drongen er op aan om evenmin als dat in de Rijksduinen te Schoorl cn elders geschiedt, toe gangskaarten van wandelaars te eischcn. Renteloos voorschot spoor Blokker Grootebroek. Gevraagd werd hoe het komt. dat slechts een zoo ge ring bedrag is terugbetaald. Wordt er nauwlettend toe gezien. dat zooveel mogelijk de verplichting tot terug betaling wordt nagekomen? Wateranoodleenlng. Enkele leden zouden gaarne vernemen, hoe het be drag f 473.880,69 is berekend, dat het Hoogheem raad schap Noordhollands Noorderkwartier zou moeten be talen, indien zyn bijdrage in de watersnoodlastcn niet met de helft der Rijksbijdrage werd verminderd. Strandhoofden. Gevraagd word. hoe het staat met de werkzaamheden aan de 9 strandhoofden bezuiden Kamperduin, waartoa in do zomervergadering in 1920 ter beschikking van Gedeputeerden is gesteld f 540.000 en f 10.000. Gevraagd werd of het geen aanbeveling zou verdie nen om. daar er blijkbaar van eenig gevaar geen sprake is, terug te komen op het in den zomer van 1929 geno men besluit tot het aanleggen van eenige strandhoofden ten zuiden van Kamperduin. Byd ragen voor tuin- en akkerbouw. Het uitgetrokken bedrag werd algemeen te luag ge acht. De vraag werd gesteld, of Gedeputeerde Sta Ven willen mededeelen, hoe zy aan dit bedrag gekomen zijn en of zij meenen hiermede te kunnen volstaan. Meerdere leden gaven hun verwondering te kennen, dat in deze zoo belangrijke aangelegenheid de Staten zoo weinig van de Gedeputeerden hebben vernomen. De nood in den tuinbouw is zeer groot en wordt nog steeds grooter. Kan dit geen aanleiding geven tot een bespoediging van het overleg in het College over het nog steeds niet uitgebrachte praeadvies? Werkloosheidsbestrijding. Er werd gevraagd hoeveel van dezen post ad f 200.000 in het jaar 1931 is besteed. Men sprak voorts den wensch uit dat het in 1932 ge lukken zou het geraamde bedrag geheel te gebruiken, omdat werk het beste middel is om den hecrsch>*nden nood te verminderen. DONDERDAG 19 NOVEMBER. HILVERSUM (299 M> AVRO. 800 TUdsein; 8.01—10.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.01—10 15 Morgenwijding; 10-1510.30 Gramo foonmuziek 10.30—11.00 Voordracht door Mevr. E. da VriesKellersman; 110012.00 Orgelconcert door Pierre Palla, m.m.v. Dzjobs Islng (zang); 12 CO Tijdsein* 12-01—2.C0 Lunchmuzlek; 2.00—230 Halfuur voor (ie vrouw; 2.30-3-00 Rustpoos zender; 3.00—3 45 Knipcursus door Mevr. de Leeuw—van Rees; 3.454.00 Gramofoon muziek; 4.005.00 Ziekenuur door Mevr. Antoinelte van Dijk; 5.00—6.00 Russisch Balalaika-Ensemble .De Vyf Schiray"; 6.00 -6.40 Het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 6.407.00 Lezing: „De Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede en de Ontwapeningsconferentie 1932"; 7.00—7.30 Omroep-Crkest; 7.30—8.00 Engelsche les voor beginners; 8.00 Tijdsein; 8.01—840 Omroep-Orkest; 840 —0.00 Sportpraatje door H. Hollander; 9 00—10.00 Gra mofoonmuziek: Selectie uit De Klokken van Coine- ville"; 10.0010.15 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.15 11.00 Kovacs Lajos en zyn Orkest; 11.1012.00 Gra mofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1873 M) KR-O. 8.000.15 Gramofoonmuziek. NCRV. 10.0010.15 Gramofoonmuziek; 10.1510.45 Korte Zie- kendlenst; 10 4511.00 Gramofoonmuziek. K-R-O. 11.00—1130 Gramofoonmuziek: 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje; 1200 Tijdsein: 12-01—12.15 Politieberichten; 12.15—2.00 Het K.RO.-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen. N C R V. 2 003.00 Cursus Fraaie Handwerken; 3.003.45 Vrou wenhalfuurtje; 345400 Verzorging zender; 4.005.00 Z'.ekenuurtje; 5.00—5.45 Cursus Handenarbeid; 5.45— 6.45 Concert; 6-457.00 Cursus knippen en stofversleren; 7.00—7.30 Vragenhalfuurtje; 7.30—7.45 Politieberichten; 7.45—8.00 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8.008.30 Lezing; 8-30—11.00 Concert door Enka's Man nenkoor te Ede en de Chr. Harmonievereeniging „Ex celsior" te De Lier; 10.00—10.10 Persberichten van Vaa Dlas; 11-00—1130 Gramofoonmuziek. dat hy misschien iets beters zou vinden. Maar hij ge loofde In de Yorkshire-theorie: dat een groot fortuin een noodzakelijke factor was voor een goed huwelyk. Er waren meisjes die vyftig duizend pond bezaten en misschien nog wel meer en die hem graag wilden heb ben. En het trouwen met ecn meisje, dat geen cent be zat. was eigenlijk iets, waaraan hij nog nooit een oogen blik had gedacht Maar op het einde van de derde week was die laatste aarzeling verdwenen. Nancy was „het-eenige-meisje-op- de-heele-wereld" voor hem geworden en zonder haar zou het leven hopeloos en saai zyn. HU zou het haar nooit laten merken: hij wilde de ongevoelige, niet-sentimen- teele blyven. die lachte omalies wat naar liefde zweem de. hoawelzijn hart begon te kloppen als Nancy de ka mer binnen kwam, of hy haar hoorde praten cn lachen met Jessie. Zooals gezegd, had hy met de grootste belangstelling staan luisteren, terwijl Nancy zijn vader haar plannen uiteenzette en meer dan eens stond hy op het punt zich in het gesprek te mengen. Inderdaad hinderde het idee hem geweldig: Nancy een kamer te laten huren In de stad en dan ecn baantje te zoeken als ontwerpster. Hij zou niet toestaan, dat een meisje, dat hy aardig vond, zooiets zou gaan doen, cn hy zou het haar duideiyk ver tellen ook. Maar zyn moed begar hem toen zyn vader en moeder aanstalten maakten om naar bed te gaan en Nancy en Jessie hun voorbeeld schenen te volgen. Aarzeling en verlegen-zyn waren dingen, die Ben Briggs niet kende. Er was veel van John Buil in zyn natuur: als hij zich eenmaal iets had voorgenomen, kon niets ter wereld hem hiervan tegengehouden! Toen ze gesproken hadden over den smaak der tegenwoordige menschen. had hij zich in het gesprek gemengd. Dit bleef een punt van verschil tusschen zyn v&dei en hem en toen Nancy iets had beweerd waar hy het volkomen eens mee was. kon hy zioh niet weerhouden zich aan haar zijde te scha ren: maar voor het overige was hy heelemaal niet met haar eens! Hij had met de grootste aandacht naar haar geluisterd, msar hy was niet over zichzelf tevreden. Hij was kwaad, omdat hy zich zenuwachtig voelde; hy was kwaad, omdat hy de woorden niet kon vinden die hij tot haar wilde zeggen. Niet dat hy een oogenblik twij felde aan het resultaat van hun gesprek, maar hy voelde zich afschuwelijk zenuwachtig. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9