klager Courant PIIROL rijk aan geneeskracht iRomantiek van een ouden Burcht. AAR ERFDEEL. Derde Blad. jDe Heilige Landgravin. Ingezonden Stukken. De Wieringermeerpolder en de Boerenzoons! Zaterdag 21 November 1931. 74ste Jaargang. No. 8973 Bij den 700en sterfdag der H. Elisabeth. door Dr. H. WESTERMANN. een tijd, waarin alle sluiers der romantiek l'ran de dingen en racnschen worden wegge- i >aagd. heeft men in Duitschland den Wart- I burg gerestaureerd in den stijl der eerste ro- Sschc periode, die in onze gedachten verbonden met de geschiedenis van het oude Weimarsche «huis. De Wartburg is altijd romantisch: in de als in de Thuringsche bosschen de knoppen Ingen; in den zomer, als het onweert rondom jn niet het kruis; in den hei*fst, wanneer de in vallen in de nevels, die den Burgberg om- ïooals thans altijd gaat er iets van de oude ering van uit. Een eeuw geleden kwam do hier bijeen, de studenten, die ijverden voor de en tegen de toen heerschende reactie. Daar- j deze burcht verheerlijkt in de schoone mu- [ran Wagner's Tannhauser, waardoor de sagen, laf de vroegste tijden om den Wartburg waren n, aan de vergetelheid werden ontrukt en er _in belangstelling ontstond voor dit historische ;Men reisde hierheen, ook omdat zich hier de itie bevond van het beroemde geslacht der jrtogen van Weimar. En thans is de Wartburg Hbts een herinnering aan het verleden. Er ko- ag weieens dichters bijeen en men doet moeite, eer nieuw leven te wekken, doch het bosch ils een toovermuur om dit bouwwerk, welks ten bewonderenswaardige harmonie vertoonen. Den dezer dagen, wellicht op heden 19 Novem- Iden sterfdag der II. Elisabeth, den Wartburg t en men staat in het van regen druipende in rle boog van het dal onder den burcht, bui- wegen, waarlangs zich het drukke vreemde- «rkeer beweegt, dan vallen de eeuwen weg en jen in de stemming oin de prachtige oude go- uit de late Middeleeuwen te bewonderen, waar gestalten van de grooten der aarde uit den hen tijd zijn afgebeeld in grijze, groene en roocl- e tinten. Het fresco in de zaal, waar de wed der zangers is gehouden, vertoont de figuren ril. Elisabeth en van Tannhauser, die vervloekt jomdat hij in den Venusberg was geweest. En Elisabeth spijzigt de armen. Dakrelief e» Middeleeuwsche schrijn te Marburg. F EU 1 LIET O N 1 hel Engelsch van Joseph Hockiiw. •"«eiijk: riep de jonge man. bulten zichzelf van Dat kun je niet meenen. toch meen ik het »r waarom is het onmogelijk? Neen, dat be lt niet als een redelijk antwoord, en Ben's stem en gejaagd. Je houd me voor den mal, *ol. het is je geenl ernst, toeh moet je het als zoodanig opvatten. Na- S'-ng ze voort, voel ik wat een onderscheiding tne is, maar om je de waarheid te zeggen, is ®oit in mij opgekomen. Tot dit oogenblik is het "U opgekomen, dat je voor mij iets meer voelde r een van je andere meisjes-kennissen, en daair- Mere meisjes-kennissen! zei Ben verontwaar- heb nooit tevoren aan trouwen gedacht Jou is alles heel anders: ik houd zoo zielsveel j^®. scheep me niet zoo af. het kan je toch zün. En het zou niet zoo kwaad voor Je zijn, eens aan. r vond Nancy. dat hij geen ongelijk had. P«a om zich op de manier, die zij zich voor- het leven te slaan, eigenlijk niet dwaas? ontwerpen maken en zou dan misschien krijgen bij een textiel-fabriek. maar zelfs 1 xou slagen zou het dan mogelijk zijn tien J over te houden? Het scheen pure nonsens. ;Ay. de lange jaren van struggle-for-1 ife I PrZi Wertt 600 triestige omgeving, aan de ikjt de Gerookte stad en aan de mogelijk- L« a "j dat alles op een teleurstelling zou uit- drie weken, die ze In Leeds had doorge- o de K meer en moor onder den Indruk geko- j-* macht van het geld. De kamer waarin ze en z® wist, dta alle comfort ter we- zi»' k ltoop is" B°veudlen zou het haar dan p!an ten uitvoer te brengen. Als ze Briggs zou ze Trevarüon Court kunnen al9 men uit het raam ziet, valt het oog op den Ilörsel berg, die daar in de verte ligt lusschen de herfstne- veis. Daar bevindt zich de eigenlijke Venusgrot, eigen lijk geze-gd een grot, waar de Germaanache godin van het woud en van den zegen, die later Vrouw Uölle is genoemd, dus de godin Ilolda van de heidensclv Thüringers, werd vereerd. De Tannhauser, die vo! gens zijn naam in de dennen huisde, was een god var het woud, die na de invoering van het Christendom eveneens niet langer mocht worden vereerd. Van daar het verband tusschen Tannhauser en den Wart burg. De li. Elisabeth aan het spinnewiel. Houtsnede van Burghmair. En wie was nu de H Elisabeth, de hoofdpersoon van zooveel sagen uit den hetooverenden Gothischen tijd? Koning Andreas van Hongarije, die omstreeks 1200 over de Magyaarsche laagvlakten heerschte, had zijn dochtertje Elisabeth als schoondochter beloofd lan den landgraaf van Thüringen. Het volk zei: om- lat Klingsor, de ziener en toovenaar, het geprofeteerd ïad. In werkelijkheid zal het wel een vorstenhuwelijk •reweest zijn, zooals er in dien tijd meer werden ge sloten. Het jonge kind moest reeds dadelijk uit de toesta naar het lieflijke Thüringen, dat in dien tijd echter in het geheel niet liefelijk was. Daar moest zij erder opgroeien. De strijd tusschen de graven van len keizer en de inheemsche en naburige Slaven was log niet vergeten. In elke streek van het keizerrijk reigde de oorlog; 'De"ridtters waren beziekl met den .rang, om het,Heilige Graf te bevrijden. De stem- aing der Kruistochten zweefde over het avondland. In dezen moeilijken tijd van gedrukte gezichten, vu rige geloften en eischen der eeuwigheid, waarin fL prachtigste kerken van alle tijJen zijn on s aan. rei !e het Hongaarsche Koningskind den voor dien tij I ongehoord langen en gevaarlijken weg van haar va Ierland aan den voet der Karpaihcn naar Thüringen aan den Oostelijkcn rand van het toenmalige Duit- che rijk, waar aan het einde van een woc-t, met aosschen begroeid gebergte a's en hoekpilaar de Wai t- uirg lag. Men kan zich nu eenvoudig niet vcrp'aatsen in de gemoedsgesteldheid van die menschen, die over afstanden, welke hun schier oneindig schenen, el kaar kinderen beloofden en huwelijken van kinderen leden sluiten, om dan deze kinderen toe te vertrou- ven aan trouwe dienaars, soms met de zekerheid, •lat zij hen nooit zouden terugzien. Reeds nis kind kwam Elisabeth van Hongarije dus •p den Wartburg. In het tuintje van den burcht peelde zij met den jongen zoon van den graaf, die haar toekomstige echtgenoot was. Mann n in ijze ren wapenrustingen liepen rinkelend om haar heen, ruwe knechten en rijzige blonde edellieden, stijve da mes, waaronder vooral de landgravin, haar schoon moeder, haar vreemd stond. Zij was en trotsche en harde vrouw, meesteres van de burcht, meesteres van het Thuringerland, dat den graaf schatplichtig was. Naarmate de koningsdochter uit het verre land op terug-koopen, zou ze weer eigenares worden van het huls van haar vader. Ze hield niet van Ben Briggs en zijn manier van spreken had haar zelfs gehinderd, maar ze wist, dat hij het eerlijk met haar meende. Hij was ook niet de eerste de beste. Ofschoon hij eigenlijk tot de tweede generatie van de „parvenu's" behoorde, was hij op een goede school geweest en hij had drie jaar aan een bekende Universiteit gestudeerd. Ofschoon hij buitengewoon zelf-voldaan scheen, bezat hij toch een zekere savoir-faire, dat menig Yorkshire- man ontbrak. Bovendien was hij rijk en Nancy haatte armoede. Maar ze kon er niet toe besluiten. Even dierbaar als haar de gedachte was om het oude huis te kunnen te- rugkoopen. even walgelijk leek het haar toe. zich aan een man te verkoopen van wien ze niet hield. Ze was jong en dat maakte haar overmoedig. Ze was ervan overtuigd, dat ze binnen vijf jaar genoeg bezitten zou, om het oude huis terug te krijgen. Ze wist nog niet op welke manier, maar dat was geen bezwaar: het moest! Hoe aanlokkelijk het voorstel van Ben Briggs ook scheen, het zou toch niet In haars vaders geest geweest zijn: Trevanlon Court terugkoopen van het geld van een rijken man, dien ze zonder liefde getrouwd had. Daarbij kwam nog een gedachte, al was die minder sterk: hoe zou haar vader over dit huwelijk hebben gedaoht? Hij had den trots van een edelman gehad; het bloed van de Trevanions stroomde in zijn aderen en ze voelde hoe hij zou neergekeken hebben op dezen „jon gen parvenu." Neen, Mr. Ben, zei ze eindelijk moeilijk en lang zaam, Ik dank u voor de groote eer die u mij aan doet, maar ik moet blijven weigeren. Maar dat mag je geen ernst zijn! Waarom dan toch? Waarom Het is me ernst Dus je wilt die wilde, dwaze plannen toch ten uitvoer brengen? Ja. dat wil Ik. Tot aan dit oogenblik had Ben geen oogenblik aan den ernst van Nancy's weigering geloofd, maar toen hij de vastbesloten uitdrukking in haar oogen zag, wist hij, dat ze het meende. Nancy Trevanion meende wat ze zei en plotseling werd de situatie hem duidelijk. HU. Ben Briggs, had een blauwtje geloopen als de eerste de beste! De heele stad zou hem bespotten, de menschen zouden het hoofd schudden als hij voorbij kwam en iedereen zou er om lachen dat oen meisje, dat geen cent bezat, hem had durven afwijzen. Het was een afschu groeide, voelde zij zich meer en meer een vreemde op den Wartburg. Haar strenge schoonmoeder kwam zij nimmer nader en ook van haar trotsche schoonzuster heeft zij veel te lijden gehad. ZH had iets vreemds, zachts en peinzends over zich, de jonge, mooie en teedere Elisabeth van Hongarije. Er was iets in haar blijven hangen van de melancholieke muziek der Hongaarsche laagvlakten, iets waardoor zij den Christelijke» godsdienst der liefde, die toen op het schoonst biocide, ernstiger en dieper opvatte dan de ridders van den keizer, die een ambt hadden en ecu stand vertegenwoordigden in den naam van dien godsdienst, doch ook in den naam van hun vorst. Zoo werd Elisabeth de vrouw van den jongen graaf Herman en schonk zij hem Kinderen. Doch dit was niet genoeg voor haar christelijke liefde. Zij bad veel e.n diende God volgens alle voorschriften der kerk. Doch als zij in het dal, in de stad Eisenach, de ar men zag en hun leven vergeleek met het hare op den ridderburcht, voelde zij zich verplicht te helpen. Dikwijls ging zij tot de allerarmsten, tot de zieken en verleende hulp. Er was tóen in Thüringen een scheip verschil tusschen arm en rijk. Daar verrezen de pron kerige paleizen der patriciërs, doch daar groeide ook de wrok der handwerkers tegen deze patriciërs. In het naburige Erfurt ontstond om deze reden zelfs een oproer. Elisabeth vond de stad dus in een tijdperk van groote bewogenheid en de geestelijken wezen haar den weg, om aan dit volk barmhartigheid te be wijzen. Doch de trotsche vrouwen op den Wartburg voelden zich gekrenkt en vonden, dat zij zich ver nederde. Zij oefenden hun invloed uit op den jongen graaf, die intusschen de heerschappij van zijn vader had geërfd en hij luisterde naar hen en trachtte Eli- saheth's werken van liefdadigheid te heiemmeren. Nu moest zij de ongelukkigen in het geheim helpen. Hij verrastte haar onderweg en hieruit ontstond de legen de, dat eenmaal het brood, «lat zij onder haar man tel droeg, veranderde in rozen. De familietwist bleef echter bestaan cn toen de landgraaf, gehoor geven'e aan den roep van den Keizer, op kruistocht was ge gaan, durfde Heinrich Raspc. rle echtgenoot van zijn trotsche zuster, Elisabeth zelfs van den War:burg te verdrijven. Vermoedelijk is zijn schoonmoeder hier in zijn slechte geest geweest. Burgers van het Ei senach, die haar toen reeds als een Heilige vereer den, namen haar op. Zoowerd de vorstin uit hot verre land door een fa milietwist er toe gedreven, zich geheel aan haar roe ping te wijden. Alle onderdrukte neigingen, om zich zelf op te offeren, deden zich golden; de gedachten aan de levens der heiligen en martelaars zweefden haar nog duidelijker voor den geest. Gaarne was zij nu de minste en leed zij voor haar medemensehen. Zij reisde naar Bamberg, waar een oom, die een De H. Elisabeth geeft een aalmoes. Staalgravure uil de 17e eeuw. welijke gedachte! En toch. wat was er aan te doen? Ze was een gast In het huis van zijn vader en hij kon haar niet aJsnauwen. ofschoon hij een dollen lust had om Iets grofs en onbehoorlijks te zeggen. Het spijt me, dat ik je gevoelens heb gekwetst, be gon Nancy na een nieuwe, pijnlijke pauze, en. alsof ze zijn gedachten raadde, ging ze voort: laten we uw voor stel als on-nitgesproken beschouwen. Wat bedoel je daarmee? Bovendien, wat moet ik Jessie zeggen als ze vraagt waarover we zoo lang ge sproken hebben? We kunnen eenvoudig zeggen, dat u een andere meening had ten opzichte van mijn voornemens en dat we hierover lang en breed gesproken hebben. Bedoel je daarmee, dat je haar niets van dit alles zult vertellen? Zeker niet We zullen dit voorstel als ongedaan be schouwen. Allemachtig, zei hy. uit den grond van zijn hart je bent een aardige meid, ondanks alles en ik houd nog meer van je, omdat je dit gezegd hebt Dat is dus in orde. zei Nancy. van haar stoel op staande. Goeden nacht, Mr. Ben, dit onderhoud blijft volkomen tusschen ons. En toch kan ik alle hoop niet opgeven! Je denkt misschien, dat je van me afbent, maar dat is niet het geval Goeden nacht herhaalde het meisje en ze stak haar hand uit Hij greep die heftig vast; zijn oogen schit terden. Neen. riep hij uit Ik geef het nog niet op! Ik zal je krijgen! Misschien geloof je dat niet op dit oogen blik. maar even zeker als de zon morgen opgaat even zeker zul je het met me eens worden. Ik heb tot nu toe altyd alles gekregen wat ik wilde cn nu wil ik jou. Je mag gerust weggaan, ik ben ervan overtuigd, dat je bij my terug zult komen. Er kwam een duister gevoel van angst in Nancy's hart, terwijl ze de kamer uitging; de woorden van Ben klonken als een bedreiging! HOOFDSTUK VIII. Mary Judson. Je hebt die dwaze plannen toch opgegeven, niet waar? vroeg Jessie den volgenden morgen, ?oen ze Nancy's slaapkamer binnenkwam. Opgeven? riep Nancy lachend uit. Zeker niet! hooggeplaatst geestelijke was, haar de plaats wees, waartoe zij door haar aard en lot was bestemd. Zij werd een zuster van barmhartigheid: de landgraaf was op den kruistocht omgekomen. Haar kinderen kwamen onder toezicht der geestelijkheid te staan. De II. Elisabeth trad te Marburg in het klooster, waar zij 700 jaar geleden, op 19 November 1231, in 'n reuk \an heiligheid stier. Temidden van sagen en legen den treedt duidelijk het karakter te voorschijn van deze deemoedig dienende figuur, die door de kracht vah haar geloof door een vreesdijke wanhoop werd bewaard. Dat is het ware wonder van de landgravin van Thüringen. IAIii hnnian en repareeren alle soorten ww IJ BJi v7lv?ll wollen Kleeding, Kousen en Sokkon (ook de allerfijnste). Vraagt onze school- kousen met dubbel gebreide knieën. JAAP SNOR, Den Helder, Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). Voor Schagen: C. DE MOEL, Noord; voor Alk maar: J G. VERSPAARDONK. Hekelstrant 23. Let op ons gepatenteerd fabrieksmerk. In het voorjaar verscheen er in de Landbouwbladen een oproep van de Directie van de Lnmlbouweultuur- Maatij. Wieringcrmeer, inhoudende dat er gelegen heid bestond zich op te geven teneinde in de gele genheid gesteld te worden practisch aan te toonen ge schikt te zijn de gronden in den Wieringermeerpol der te bewerken. Kr waren een 1700-tal en er werden 50 bedrijfsleiders en 200 assistenten gevraagd. Er werden ongeveer een 50-tal geplaatst. Een stilzwijgende condiiie was, dat deze menschen na getoonde bekwaamheid, in de gelegenheid gesteld zouden worden op nader op 1c geven voorwaarden land en huis in den polder in gebruik te kunnen krij gen, ten bate van het beheer van den polder. Zonder dit resultaat had de gehccle bedoening toch geen doel! De jongelui en ook ouderen cn gehuwden gingen aan het werk tegen 45 a 48 cent por uur. Ieder deed zijn best om de meeste kans te hebben straks in den polder op een plaatsje to komen. Gedurende 1931 heb ben ze hun beste krachten gegeven om alles zooveel mogelijk pasklaar te maken voor de komende boer derijen en wordt het nu zoo zachtjes aan tijd dat diverse spullen kunnen worden uitgegeven. Doch helaas, de wegen des heeren die de lakens uitdeden, zijn ondoorgrondelijk. Inplaats dat de daarvoor aan het werk zijnde men schen worden aangewezen voor de cvcntueele te ver geven plaatsen, komen er nu geheel vreemden van heinde en ver, waarvan rnr-n niet weet of ze geschikt zijn de hun toegedachte taak goed te kunnen ver vullen, de gereed gemaakte en nog gereed te maken gedeelten in gebruik te nemen. De daarvoor aangewezen personen werden gewoon gepasseerd. Om deze lekker te maken, hebben ze van de Di rectie een schrijven ontvangen dat ze kunnen soliiei- toeren om gedurende 1932 en 1933 aan het werk to blijven en dan denkelijk voor hetzelfde feit ge steld worden. Het is daarom ten zeerste noodig, dat in dezen on derzocht wordt hoe deze zaak zoo geregeld wordt en wie daarvoor verantwoordelijk is. Het is mij niet bekend, dat lot nu toe bij de Zuider* zcewerken van knoeierij gesproken kan worden. Er moet nu ook verhinderd worden dat met de ex ploitatie van den Wieringermeerpolder zulks gebeu ren kan. Vandaar dan ook dat Z. Exc. den Minister van Wa terstaat, plus alle dagbladen met dit schrijven in ken- :rs worden gesteld en mocht blijken dat in dezen geen zuivere koffie geschonken wordt, de bevoogdt» utoriteit de noodige maatregelen neemt om een ver keerden gang van zaken te beletten en de verant woordelijke persoon of lichaam ter verantwoording ie roepen. Men kome nu niet met het praatje dat men voor dit doel oudere menschen moet hebben met verant woordelijkheidsgevoel. Deze zijn er hij de tewerkge- s tolden ook cn buiten dien aan de ongeschikten kan zulks medegedeeld worden. Doch dat doet men niet. Men haalt buiten hen om anderen in den polder die er nog nooit geweest zijn en voor wie geen enkele morcele grond bestaat om bij de anderen voorgetrok ken te worden. Wij blijven voorloopig in afwachting wat er gaat gebeuren, doch we hebben nog een beetje vertrou wen in Waterstaat en hopen dat deze zaak ten be hoeve van de betrokken personen recht gezet wordL EEN OUD STATENLID N.-H. Dadelijk na het ontbijt ga Ik Mary Judson opzoeken en als het eenlgszins mogelyk is, maak ik alles direct met haar in orde. Meen je dat werkeiyk? Waarom niet? Jessie was in een opgewonden stemming. Ze had de uitdrukking op het gezicht van haar broer goed be grepen en was er byna zeker van, dat ze wist waar over die belden gesproken hadden. Het had haar den avond te voren moeite gekost om niet te biyven tot Nancy bovenkwam, om te hooren wat er was voorge vallen, maar Iets van dc oude angst van dc St Andrew School was gebleven. Nancy was drie Jaar ouder dan Jessie en het jongere meisje keek nog steeds naar haar op als een wezen van hoogere orde. Maar heeft Ben dan niet...? Je broer was heel harteiyk voor my. viel Nancy haar in de rede. Hy was het heelemaal niet eens mot hetgeen ik mei je vader besproken heb en opperde een ander plan. Hy vond myn plannen dom cn zei, dat het te lang zou duren voor Ik er eenlg resultaat mee be reiken zou. Maar ,zei het meisje verwonderd, maar zyn Ben en jy dan niet met elkaar verloofd? Ik zou het zoo heeriyk vinden! Je weet niet hoe graag ik je tot zuster hebben zou! Verloofd? Hoe kom je daar aan? Maar heeft Ben Je dan niet ten huwelijk gevraagd? Praat geen onzin. Jessie. Hoe zou Je broer *r aan denken een arm meisje zooals ik te trouwen ?Dat Is toch absoluut onmogelijk. Maar ik weet zeker, dat Ben verliefd is op Jou, en dat... Heeft hij je ooit jets daarvan gezegd? Neen. maar toen ik gisteravond zijn gezicht zag... Luister eens. Jeasie. Ik ben niet van plan over dien onzin verder te praten. Mr. Ben is heel vriendelijk ge weest. gisteravond; hij had een plan dat hem beter toe- leek dan het mijne, dat is alles. Maar Je weet hoe eigen zinnig dat ik ben en dat ik mijn eigen wil altijd moet doordrijven. Daarom wou ik je vragen na het ontbijt met me mee te gaan naar miss Judson! Stel Je voor, dat ik op kamers woon by Mary Judson! Stel je voor, dat ik kapitalen verdien met het ontwerpen van des sins! Maar je moet beloven over dat andere niet meer te praten, ook niet met Je ouders. Zoo stelde Nancy Jessie epn beetje gerust; ze was er nog niet heelemaal van overtuigd, dat Nancy de waar heid had gesproken, maar toen ze na het ontbijt Mary

Schager Courant | 1931 | | pagina 9