Een vreemd heerschap. Uit onze omgeving. Maandagavond werd de 2e nutsavond gehouden van wege 't Dep. Wierlngerwaard van de Mij. tot Nut van het Algemeen, met als spreekster Mevr. Kroonvan Hol ken. die een lezing heeft gehouden over Ned.-Indlë Verduidelijkt door lichtbeelden. Na een opening»- en een welkomstwoord door den Voorzitter, den heer J. Koomen. zei de spreekster dat het haar in de le plaats genoegen deed dat de opkomst zoo goed wns en dat vanavond eens niet aan malaise gedacht moest worden. Men behoeft niet altijd pessimis tisch te zijn. men kan ook blijmoedig bezuinigen. Voor de pauze werd dan een causerie gehouden over verschil lende plaatsen in Indie, welke door lichtbeelden werden aangetoond. Na de pauze werd meer over het leven en de leefwijze gesproken, waarbij de spreekster meer diverse personen aan 't woord liet, b.v.: een jong vrouwtje; een vrijge zel: een man en vrouw met 5 kinderen op een afgele gen plaats, die een oplossing trachtten te vinden om hun kinderen behoorlijk te laten leeren, enz. Er is ons dus een heele boel over Indië verteld, doch wc vermoeden toch wel, dat 't meerendeel der aanwe zigen liever in Holland blijft Het is daar altijd erg warm en alle dagen rijst eten zouden we ook eerst aan moeten wennen. De Voorzitter sprak aan 't einde van haar rede een woord van dank in de eerste plaats aan spreekster voor haar onderhoudende causerie, en vertelkunst; in de tweede plaats aan den heer Sieswerda voor de bediening der projectielantaarn en aan de aanwezigen voor hunne betoonde belangstelling. Dan werd nog medegedeeld, dat de volgende avond met eigen krachten gevuld zou worden en werd iedereen opgewekt daartoe bij te dragen. Het bestuur houdt zich ten zeerste aanbevolen voor aller medewerking. De Centraal Bioscoop van Noordscharwoude geeft, zooals per advertentie reeds la aangekondigd. Zondag avond een uitvoering bij den heer H. v. d. Woude. Op gevoerd wordt „Sub-Marine", of de doodstrijd der S 44. Dit is een aangrijpende tragedie, waarin ons het leven verteld wordt van de bemanning op een torpedoboot. Extra edities vermelden eensklaps dat de S 44 die in de Tropische wateren oefent, is ondergegaan in de botsing met een torpedojager. De onderzeeër ligt 400 voet diep, tot op den bodem der Oceaan. De bemanning wordt reddeloos verloren geacht, daar geen duiker den ontzettenden druk zal kunnen weerstaan en dus geen toevoer van zuurstof mogelijk maken. Een langzame, verschrikkelijke verstikkingsdood wacht den ongeluk- kigen. die zichzelf hun lot maar al te zeer bewust zijn. Het lijden der bemanning is vreeselijk, totdat de red ding komt Het la een film vol actie en leven en diep aangrijpende •ensatie. Het vervaardigen van de film heeft 200.000 dollar ge kost en de heele Stille-Oceaanvloot heeft meegewerkt om dit werkelijk grootsche geheel te verkrijgen. HET TWINTIGDUIZEND TON METENDE ENGEL-1 schade is zeer groot. Het blusschingswerk van het SCHE LUXE-MAILSCHIP „BERMUDA", dat in het brandende zeekasteel dnurde gernimen tijd. dok te Beliast lag, is door brand totaal vernield. De HOOGWOUD AARTWOUD. Zondagavond gaf de afdeeling van den Bond voor Staaispensionneering haar gewone jaarlijksche pro- paganda-avond. Zooals langzamerhand gebruikelijk laat men een tooneelvereeniging van elders optreden. Ditmaal was het „Aurora" van Sijbekarspel, met haar jubileumstuk „De firma Adam en Eva', een blij-ein- digend paradijsverhaal naar het Amerikaansch be werkt door Dirk Witte en C. van Kerckhoven Jr. Vooraf heette de heer Joh. Veerman de aanwezigen welkom, in 't bijzonder de Rederijkerskamer uit Sij bekarspel en wenschte ons een genoeglijke avond. Daarna trad onze oude bekende, do heer K. Hel der, de regisseur van „Aurora", voor het voetlicht, liet was hein een groot genoegen, zoovele oude be kenden te zien. Hoewel hij gewoon was dat de op komst van Aartswoud goed was bij tooneeluitvoerin- gen, voor ditmaalt verblijdde het hem ten zeerste. Hij herinnerde nog even aan „de Kraaienknip" enz. en verzocht tenslotte clementie voor de spelers. En toen ging het gordijn open en konden wij het mooie tooneel de keurige schikking bewonderen. Het stuk zal bijna allen wel hebben voldaan, want het is een boeiend leven, waarin het familieleven op den voorgrond treedt in twee schakeeringen. Was het eerst niets doen en geld uitgeven bij hoopen, later veranderde dit in werken en sparen De spelers scheren wij over een kam. Allen deden hun best om te geven wat zij konden, wa&r hun rolvastheid niet weinig toe bijdroeg. Ze kunnen de critiek volko men doorstaan. De onzichtbare hand van den regis seur was in alles merkbaar. Het was èn voor spe lers èn voor de afdeeling een succesvollen avond. Het publiek ging voldaan huiswaarts. De zaal van Vis ser was propvol en wat wil men nog meer. Aan het einde bracht de heer Veerman den spelers dank en wekte de aanwezigen op lid te worden van de Afdeeling om zoodoende een steentje bij te dragen tot het groote gebouw: „Weg met oud en arm". LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Maandagavond vergaderde de A. R. Kiesvereeniging alhier onder voorzitterschap van den heer van Dijk. Geopend werd met het zingen van Psalm 25. Een Inge komen stuk van de afd. St Pancraa om te pleiten voor actieve Handelspolitiek bij do regeering, werd voor ken nisgeving aangenomen. Verslag werd uitgebracht over de vergadering van den kieskring Den Helder. Door den heer R. Schuil werd een inleiding gehouden over: „Iets van den Schoolstrijd", waarop een aangename discussie volgde. De wedstrijden van den Langendijker Kolfbond zullen dezen keer in 3 klassen gespeeld worden. OUDKARSPEL. Wij werden er op attent gemaakt, dat onze politie nog steeds niet telefonisch is aangesloten in tegenstelling met de andere Langendijker genieenen, waar dit wel het geval is. Het is te hopen dat onze gemeente hiertoe ook spoedig overgaat, daar het In geval van nood wel eens te pas kan komen. BARSINGERHORN Wegens vertrek naar elders heeft Mevr. G. VisJJm- mink bedankt als lid van het Weezen Armenbestuur de zer gemeente. Tegen een Inwoner dezer gemeente ls proces-verbaal opgemaakt wegens het niet voldoen aan zijn verplichting om wielen te schrapen. Men zij dus gewaarschuwd. KOLHORN. De gymnastiek vereen. „U.D.I." zal een openbare uit voering geven op 29 Nov. a.s. in de zaal van den heer S. Kuiper. Het visschersvaartuig K. H. 23 is van de lijst van kustvisschersvaartuigen afgevoerd, daar het te Medem- blik ia stukgeslagen. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Bij aanhouding bleek hjj een vluchteling uit het psychopathengcsticht te Heiloo te zyn- Zondagavond omstreeks 8 uur reed de rijksveldwach ter Kloprogge alhier door Kal verdijk, toen hij aldaar een vreemdeling aantrof, in 't bezit van een zoo goed als nieuw rijwiel, dat aan verschillende personen voor f 5 te koop werd aangeboden. By aanhouding en ondervra ging bleek de man geen Hollandsch te spreken en ook niet te kunnen rijden op het rijwiel. De vreemdeling gaf voor uit Keulen te komen. Daar de zaak verdacht was, nam de politie den man mede naar den burgemeester te Warmenhuizen, waar bU verdere ondervraging bleek, dat de man was ont vlucht uit het psychopatengestlcht te Helloó. He ge sticht werd opgebeld en een paar uren daarna werd de vluchteling door personeel uit de inrichting afgehaald. Zijn naam is Aloiz Arends. KG EGR AS WAT EERLANG ZAL VERDWIJNEN. De oprit werpen. Wanneer eenmaal de vaste oeveiverbinding naar het veer te Nijmegen wordt nog steeds gebruikt tot stand zal zijn gekomen, zal ook dit tot het verle- als welkome gelegenheid om een« den hengel alt te 1 den behooren. JULIA NADORF. In het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen werd gisteravond een blljartmatch gehouden waarby de volgende uitslagen verkregen werden: Handicap: Groep 1: J. J. Constant 75, G. Vader 70. A. Vader 80, A. Hoornsman 40, Hoogste serie ploeg 1: A. Vader 23, C. Vader 23. Groep 2: A. Kossen 35. D. de Graaf 75, C. W. de Graaf 65, M. Minnes 35. Hoogste serie ploeg 2: C. W. de Graaf 24. Gewonnen Verloren 2 2 J. J. Constant C. Vader A. Hoornsman A. Vader C. W. de Graaf A. Kossen M. Minnes D. de Graaf Dz. Voor de biljartllefhebbers een prettigen avond. SINT MAARTEN Maandagavond werd in het lokaal der O. L. school alhier een Ouderavond gehouden, onder leiding van het Hoofd der school. Met een gepast woord werd deze bijeenkomst ge opend, waarna lezing en goedkeuring der notu en volgde. De aftredende bestuursleden, de heeren P. de Geus en D. Koning, werden als zoodanig herkozen, beiden namen aan. Afrekening volgde door het Hoofd der School be treffende het bezoek aan circus Sarrasani met de hoogste 3 klassen en het verstrekken van een reep chocolade aan de kleinere scholieren, wat een totaal bedrag beliep van f44.70. Op voorstel van denzelfde werd besloten, St. Ni co laas te verzoeken om een bezoek aan deze school te brengen en de kosten hiervoor door vrijwillige bij dragen der ouders e.a. te bemachtigen. Als minder aangenaam punt werd in bespreking gebracht dat door onzen Minister van Onderwijs enz. het besluit is genomen om het minimum aantal leer lingen per leerkracht tot 45 te bepalen en gaande midzomer 1932. Door deze bepaling het thans staat, deze school straks tot de z.g.n. mansschool gaan behooren, hetwelk een treuren feit voor het schoolgaande kind daar het verbazende moeilijkheden meebrengt i den betrokken onderwijzer om van klein tot leerstof toe te dienen. Door lezing van dit wordt gehoopt, dat ouders, wier kinderen bijz. school bezoeken en tot onze hooren, hun kinderen thans naar de O. L. school len doen gaan en dat zij, welke voor hun bcdrijl ter beidskracht noodig hebben en deze van elders hier doen komen, met genoemd feit rekening houden. Na dit donker intermezzo volgde een kleine waarbij gelegenheid werd gegeven het werk schooljeugd te bezichtigen. Na de pauze werd door het Hoofd der School lezing gehouden, getiteld „Het schot in het een schetsje uit het leven van een Landstorma Bij eindiging der lezing, hetwelk door voordi tc zoowel els door inhoud de aanwezigen voldeed, de de rondvraag, welke niets opleverde, waard sluiten werd overgegaan en dank werd gebracht' de aandacht aan het gebodene gewijd en de uitgesproken, dat een komende Ouderavond wet zoo n groot bezoek mag rekenen. Pi I-iDdi Gevonden: Een linker, z.g.n. leeren klompsol een leeren motorjas. Inlichtingen ter Secretarie. i ebb •ki ger EVERT CORNELIS, de bekende dirigent, is Maandag in den ouderdom van 47 jaar overleden. Z IJl -Wh *T ZAND. We vernamen omtrent de door de „Centraal van Noordscharwoude j.1. Zondagavond by den Schrieken gegeven voorstelling, dat deze lndw ?m geslaagd mag heeten. Een volle zaal heeft van goede film met heldere beelden genoten. Vertoond' de film Sub-marine' met haar sensatloneelen, nenden Inhoud. Druk bezocht bal tot slot J.1. Zondag is ter hoogte van den heer J. v. G aan den Rijksweg te Koegras, een auto-ongevsl u beurd. Een luxe-wagen, waarin een 4-tal persona Haarlem afkomstig, waren gezeten, is aldaar dotf uithalen voor een ander voertuig geslipt en dwn den weg geslagen. Van de inzittenden heeft een arm gebroken, een ander de pols bezeerd, ter* andere twee er met ontvellingen afkwamen Pf- genheid zijn de reizigers naar Den Helder vervol auto, welke nogal was beschadigd, oa. waren «1 ten kapot, is later weggesleept A-s. Zaterdagavond treedt by den heer Sc! voor de Vereen ,.Nut en Genoegen" alhier op kende humorist Max van Laarhoven. IC ,v l| Sparta gaf Zondagavond een uitvoering In de f zaal van den heer D. A. de Bruin, onder leiding directeur, den heer S. Keesman uit Schagen. MM belangstelling is deze uitvoering door de talrijk! kers gevolgd en zoowel oefeningen aan de toeft*8- vrije en rithmische oefeningen stonden op een MfJ De muzikale leiding bij rhythmische en dam was in handen van Mej. Gré jViir. die voor k*1-'" dienstelijk werk een bloemstu aangeboden Het geheel vormde een goed geslaagde avo* 0 Sparta trotsch op mag zijn en zich gelukkig ten. zich onder goede leiding van den heer te weten. Voor de vacante betrekking van onderwij***^I o. L school te Winkel, hebben zich 7 sollicto# gemeld. Uitslag aanbesteding- Voor rekening van den heer L Spaander werd in café Klein te Oosterland gisterochtend door architect J. van der Leek te Den Helder aanbesteed het bouwen van een woonhuis annex garage a. d. Hofstraat te Den Oever. Ingekomen waren 13 biljetten, luidende als vo!g:t Gebr. Hegeman, Den Oever f 3450; W. H. Hermans, Den Oever f 7240; Gebr. Boersen, Wleringen f 8240; H. Juisting, Wierlngen f 7596; P. Bakker Ezn., Wleringen f 7977; D. Bakker, Wleringen f 7965; A. Dienaar. Den Helder f 7630; S. S. de Boer. Drachten (Fr.) f 3967; Gebr. Van Pelt, Den Helder f 7000; N. J. Poel, Wlerin gen f 7697; J. L. Klein. Wleringen f 7980; J. C. de Vlies, Wierlngen f 7945; G. Hoornsman. Julianadorp f 7ütö0. Laagste inschrijvers waren derhalve Gebr. Van l'elt te Den Helder met f 7000. welk bedrag volgens m»dedee- ling van den architect, nog f 300 f 400 boven ae ra ming bleef. De gunning is aangehouden. De tooneelvereeniging „Nieuw Leven" geeft a.s. Zon dag den 29 November een toonecluitvoerlng, onder led- ding van den heer Loevens van Alkmaar. Opgevoerd zal worden: „Mijn drie Jongens", oorlogadrama in vyf bedrijven. W1ERINGERWAARD

Schager Courant | 1931 | | pagina 8