f Courant ^an^e''^e Ru'tersPort 'n ^et Noorden. SPORT. Derde Blad. Officieele meldingen. Langs den hoefslag. Onze Fransche tegenstanders. Tegen Ruw Spel. Uit onze omgeving. Woensdag 25 November 1931. 74ste Jaargang. No. 8975 Voetbal. Sportberichten uit Den Helder. H-R-C—HAARLEM, t—2- r ]s dezen Zondagmorgen weinig te doen geweest f het Tuindorp-terrein werd slechts één match ge- n.l.H-R-C- 4Schagen 2 (43). Sparta had met rost nog de leiding, maar tenslotte bleek de thuls- de sterkste. 1R-C. b—H-R-C. a werd uitgesteld om het terrein in len toestand te houden voor den middagwedstrijd, rider 6H-R-C. 6 was het belangrijkste gebeuren den Bolweg. Het Racing-elftal won met 21 (rust Er werd weer weinig fraais vertoond, zooals we wens uit deze ontmoetingen gewend zijn. De bond voor deze match den H.R.C.-keeper Goudswaardt esteld, wat ons in een dergelijke match niet juist komt. Bovendien had men van deze verandering nis het Alg. Sportblad zou de heer Mol lelden) het sr-bestuur geen kennis gegeven. H.R.C. 6 is intus- i zoo goed als zeker kampioen. Wer behaalde haar eerste overwinning tegen 3 (42). een ruwe match, die de arbiter in het niet in handen had, Ider 4 verloor al weer, nu in Petten met 5—2. ider 2 kreeg stevig klop van ZF.C. 3 (51). Rust Vlak daarop maakte Helder gelijk, waarna een in- er Lig volgde. Door zwak spel van den rechtsback het al gauw 31. Z F.C. nam daarna het spel vol- in handen en voerde den stand tot 51 op. ilder 1 was vrij, terdag werd het protest van Helder (match Helder ,V.) behandeld en afgewezen. De scheidsrechter, die altijd don doorslag geeft (de verklaringen van de clubs zijn altijd met elkaar in strijd) zei, niet ge- ateerd te hebben, dat de keeper zich bewogen had is dit mogelijk vragen wij ons af, want hij stond sch warempel vlak bij). Wel erkende hij gezegd sbben. dat het zijn inziens niet vereischt was. dat de er stil staat. De Protestcommissie was evenwel omgekeerde meening. Helder zal evenwel met rd: te waarschijnlijkheid allen, in verband met dit pro- gemaakte onkosten, worden vergoed, waardoor Hei rat <kor de uitspraak tenminste geldelijk nfct gedupeerd hl H-R-C.HAARLEM, 1—2. ielijjc de lang verwachte strijd, maar niet in Haar- zooals aanvankelijk vastgesteld was, maar in Den Ier, D» belangstelling was geweldig. Zelden Is het ;ln zo O bezet geweest. Alleen matches H.R.C Hel- troltkcn een dergelijk publiek, zooals b.v. we mee- in 1921, toen deze ontmoeting de beslissing voor irste plaats in de derde klasse moest brengen en met 3—2 won en in het begin van het volgende (uitslag 22) de strijd met het fameuze riot, dè van Jelle Blinkhoff, die zoo een minuut voor het gelijk maakte. Vol, maar niet zooals Zondag was Kk bij H.R.C.—K.F.C. (4—3), het vóór-vorige sei- organtsatle verliep uitstekend. Voor de tribune i«i niet teveel kaarten uitgegeven, zooals men bij wedstrijden vaak doet, zoodat een ieder een be- plaats kon krijgen. In de lengte-richting van terrein, aan beide zijden, was een geïmproviseerde a" ,tribune opgericht, n.1. een rij banken, waardoor ook hier de match goed kon volgen,., tenminste zou hebben kunnen volgen, indien het veld niet »'n diepen nevel gehuld was geweest. Want het soms zoo mistig, dat men vanuit de tribune niet rkfurig kon volgen, wat er zich in de verste cor- Keken afspeelde. Bleef de bal op den grond, dan b:j daar totaal onzichtbaar. torens een bespreking van spel en spelers te ne en, dient een woord van hulde gebracht te worden den scheidsrechter. Oorspronkelijk zou de bekende er Vuijck komen, maar daar deze verhinderd was, de leiding in handen gestel^ van den heer J. J. imeijer, eveneens een onzer beste en bekendste s. En deze heeft laten zien, hoe men nu eigenlijk fluiten. De scheidsrechters die wij hier tot nu toe 1 hebben, zinken bij hem in het niet, wat isiders- Jiteiten betreft. En hij heeft ons nog meer getoond, uitwerking van goede leiding op publiek en spe- Er is niets voorgevallen, hoewel men met het oog tet belang van den strijd een „harde" match zou IJl' *cht n. En het publiek was merkbaar rustig, want wlfs dit had niets aan te merken, hoe veelelschend langs de lijn ook is ten opzichte van de referee's. arlera had 2 invallers voor Rammeijer en Olden- (de eerste is geblesseerd in de match Ajix •.drifc:»msch elftal), dus twee der besten en kwam nu r&a als volgt: Hoeben; Huismans. Boot; De la Mar, Eles- md^r Vreeken; Iseger, Assert, Breeuwer Polane. Seegcrs geheel een goed elftal, zonder bijzondere uitblin- Er werd goed veldspel vertoond. Bieshaar, an- rechtsbinnen, verving Oldenburg uitstekend, fcie een schakel tusschen aanval en verdediging, contact houden met de voohoede werd hem boven- gemakkelijk gemaakt door het steeds uitmuntende Wen.der binncn-spelers. Voor doel was het binnen- tn voornamelijk Breeuwer ongevaarlijk. Het korte >r* tusschen die drietal werd aldoor te ver door- >e. waardoor Racing-backs stteers In konden *0- De kanthalfs waren voldoende. Vreeken, .lis de *nte taak had, o.i. de beste. Van de backs werkte ■**0 de rustigste en zekerste. Van de vier bicas btj de eenige die geregeld zijn aandacht besteedde P-iatsen van den bal en niet maar op goed geluk kerkte. keeper greep vaak in gevaarlijke oogenblikken met ia, maAr werkte met veel bravour, terwijl kalm even nuttig was geweest en minstens even r Alg we ons niet vergissen, hebben wij dezelfde a in het elftal van den Haarlemsche Voetbalbond, '♦alge jaren geleden tijdens het Vierbonden-tour- act'e gezien. t kon als geheel ook op een goeden wedstrijd te- Uitblinkers waren keeper Prins, Sanders en W. De eerste heeft er geweldig veel uitgehaald, k d,d°°r uiUo°P*n- M 1 **3 vaak noodig. want vooral Be ij er miste en ook Si.st- die er de gevaarlijke metho- steeds meteen retour te willen zenden rrj rno°'- 113 de bal Ineens naar den anderen **«chopt wordt, maar men bereikt meer door eerst kijken, waar men naar toe hes d 7*}*n ^an geen vat op den baj krijgen, mls- u ff* door zijn zwaarte hinder had van het 'ron, of door hot goede snel van den Haarlem s- Alle correspondentie betrekking hebbend op deze rubriek, te zenden aan J. C. Vethman. Waardpolder Kolhorn, Tel. 25. Nadruk verboden. De secretariaten, die besloten hebben deze rubriek met hun geëerde medewerking te willen steunen, worden beleefd verzocht zoo spoedig mogelijk hun ledenlijsten in te sturen. Hun leden die dit blad niet lezen, kunnen deze dan ter kennismaking ontvan gen, en daardoor interesse krijgen voor deze rubriek. Medewerkende secretariaten ontvangen dit blad gratis. Het ligt in de bedoeling der Redactie, de secreta riaten te verzoeken hun a.s. vergaderingen, ruiter- avonden, concoursen, demonstraties enz., alsook ver slagen daarvan aan den correspondent te berichten, die deze dan zal vermelden in de rubriek. Gaarne stelt de Redactie de gelegenheid open, in teressante artikelen, gegevens enz. in deze rubriek te plaatsen. De Redactie houdt zich aanbevolen voor goed geslaagde photo's. waardoor do rubriek aantrek kelijk zal worden gemaakt, zoo noodig kan een pho- tograaf via den correspondent worden ontboden. Drukwerken, als programma's, tekstboekjes, schrijf- benoodigdheden, zullen aan medewerkende L. R. te gen concurreerendc prijzen worden geleverd. De Correspondent, J. C. V. midden-beemster. Op de j.1. gehouden Provinciale vergadering van den Noord-Hollandschen Bond van Landelijke Rijver- vereenigingen is tot voorzitter van dien bond be noemd de heer Dz. J. P. Veening, Midden-Beemster, Tel. no. 2. helder". Het bestuur der L .R. „Helder" heeft besloten tot africhting van vier ruiters uit haar verecniging tot trompetter. Tevens is „Helder"' voornemens om het aanbevolen tenue der Ned. Fed. te dragen, daar het algemeen werd beschouwd als practisch, degelijk, en niet kost baar. schagerbrug. Het was „zeer dik", toen de Land. Rijv. „Rossinant „West-Friesland" en ..R.A.P." zich Zondag verzamel den voor café Broer, voor de laatste herfstrit van dit seizoen. Daar men echter op de verzamelplaatsen oor deze tochten alleen de echte paardenmenschen aantreft, een enkele uitgezonderd natuurlijk, die Zondags dienst hebben of op andere wijze noodzake lijk verhinderd zijn, zoo zag men ook nu weer pret tige en de bekende gezichten. Een hartelijk wel komstwoord werd de L.R. „Rossinant" toegeroepen, waarvan vier leden als gast dezen keer mee zouden rijden. Hierna poseerde de Instr. der Ver. met het nieuwe Fed. tenue, dat luide waardeering vond bij het gezelschap. Verschillende leden wenschten hun costuum „tot op de draad verleton". om des te vlug ger dit keurige rijpak aan te trekken; voor Brak al weer een „bof" dat hij zoo plotseling uit zijn kleeren is. De rit geheel weer te geven is in dit geval niet zoo noodig. Genoeg zij te vermelden, dat er „zware" gedeelten in voorkomen. Afgedwaalden werden op snelle manier door den ordonnans-trompetter „Na poleon" weer op het goede pad geblazen. Zijn „Sarra- sanie ros" nam hem deze muzikale uitspattingen zeer kwalijk en kroop een zeker oogenblik haast in den grond. Het eindpunt was ook dezen keer weer vast gesteld bij café „Rust Wat", waar dan ook allen in goede maar natte conditie arriveerden. Nadat de paaiden „carelleristisch" waren verzameld, zat het gezelschap spoedig aan de thee met brokken specu laas zeer terecht dool* Melchior „Duijvis lijnkoek"' genoemd. De eigenaar, de heer Doorn en zijn echt- genoote blijken echte ruitervrienden te zijn, hun ont vangst is steeds echt hartelijk, hun tarieven zeer laag. Doorn s huzarenhart klopt altijd vlugger als hij paardevolk ziet. Mej. Stammes van de „R.A.P." was zoo „vreeselijk warm", dat ze als was het mid den Augustus, op de waranda zonder jas en pet zat uit te luchten. Door den instr. aangemaand ver dween ze weer in haar uniform en moest ze voor straf naast den baas zitten. Daar ze gedurende de geheele rit kranig aan „den kop" was gebleven, werd haar deze zonde ook weer spoedig vergeven. Ook door den leider van „Rossinant" werd nog een spe culaas-amazone geoffreerd. Hierna werd opgebroken Tot weerziens bewoners van „Rust Wat", volgende herfst komen wij vast terug. Door den leider werd dank uitgebracht aan allen die hebben medegewerkt de drie ritten te doen sla gen, inzonderheid aan de leden van Rossinant, die moedige ruiters en prettige kameraden zijn geweest. Nu allen ernstig de Ind. Dressuurpr. No. 3 aange pakt. De energieke leider van Rossinant, de heer Mel chior. dankt uit naam zijner verecniging „R.A.P." en „West-Friesland" voor haar invitatie en hoopt nog dikwijls van de partij te kunnen zijn. en brengt hier na een driewerf „Hoera" uit op de beide vereenigin- gen. Met „Rossinant" aan het hoofd, in marschcolonne met tweeën, langzaam, wordt het gezelschap kleiner, om dan eindelijk geheel op te lossen, her en der waarts. Hoewel naargeestig weer, toch een onvergetelijken middag. Drie vereenigingen en toch één groote familie, met eenzelfde gedachte, het elkander zoo prettig mogelijk te maken. J. C. V. De buitenmanége van West-Friesland jn wording. De „Chief Whip"-club aan het boomen rooien. centerhalf. Stolk speelde niet slecht verdedigend was hij goed. maar zijn aangeven was onzuiver. Juist in dit onderdeel was Sanders heel goed. In de stormiinie was één man waax het van moest komen. Natuurlijk was het weer W. Beneker. Al was het bespelen van het veld niet gemakkelijk, toch had hij den bal volkomen in zijn macht, maar het heeft niet geholpen. Weinig van zijn centers naar de vleugelspelers, vooral naar rechts, wer den door dezen goed voor doel geplaatst. Speciaal Kap- tein faalde, want ai heeft hij nog veel nuttigs gedaan, hij was niet zoo gevaarlijk als gewoonlijk; J. Beneker al evenmin. De binnenspelers deden individueel handige dingen, maar zij zorgden niet voor verband tusschen aanval en halflinie. Het onvoldoende verband in het elftal nu is de voornaamste oorzaak der nederlaag. Over den wedstrijd nog het volgende: Om 2.06 trapt W. Beneker af. Haarlem won de toss, wat dezen middag echter weinig beduidde. De eerste minuten gaan verloren met een ietwat zenuwachtig ter- rednverkennen van beide partijen. Haarlem onderneemt de eerste aanvallen en al gauw wordt de eerste corner op het Racingebied genomen.Sanders plaatste naar Bene ker. die mist. De Racingbacks dringen als gewoonlijk vrij ver op, waardoor verschillende H.-aanvallen op bui tenspel stranden. Polane maakt o.a. een off-side goal. Dan komt het H.-doel voor het eerst in gevaar. De linksback speelt op den keeper terug en deze laat den bal vallen; hij herstelde zich tijdig. Roobol en Kaptein gaan er vandoor, Beneker vangt de voorzet op en scoort, maar hij stond buitenspel. Prins haalt een harden bal uit de hoek. waarna Ra- cing een aanval opzet. Kaptein snelt langs de lijn, plaatst voor doel. Beneker en Hoeden loopen toe. waarbij de Racingmidvoor den bal van richting verandert, de H.- rechtshalf, probeert weg te trappen, maar schiet in eigen deol, 10. J. Beneker krijgt een kans; zijn schot is te zacht. Breeuwer krijgt dan na combineeren met Polane den bal als het ware om 4n doel te leggen; hij wacht ech ter veel te lang en Siersma grijpt ln. Prins probeert een voorzet te onderscheppen, maar mist, wat goed afloopt Tot tweemaal toe schiet Iseger op doel, beide keeren te gen de backs aan. Racing doet weer een serie aanval len; die evenmin als een corner het gewenschte resul taat opleveren. H. is het laatste gedeelte sterker, maar het spel wordt veel te kort gehouden. De buitenspelers krijgen weinig te doen. Eerst vlak voor rust lost Breeu wer een hard schot. Prins slaat oorner, maar deze wordt niet meer genomen. De tweede helft zit R.-voor het H.-doel. Een pass van Kaptein naar Beneker wordt onderschept Een keihard 6chot kan ook geen genade m keepers oogen vinden. De mist trekt thans voor korten tijd wat op. Bieshaar trapt naar Iseger, deze zet keurig voor, maar ook deze prachtkans wordt door Breeuwer gemist Eenige cor ners brengen de Racingveste wel in gevaar, gelegenheid tot schieten krijgen de H.-voorwaartsen niet Tot na 12 minuten Iseger schitterend voorzet en Breeuwer met een onhoudbaren kopbal scoort (11). Onmiddellijk gaat R. er weer vandoor. Een moment aarzelen tusschen Beneker en Marsman is voldoende om Huismans te kurmen laten wegwerken. Nog eens, J. Beneker naar Marsman, deze naar W. Beneker. een knal... op de paal. Hoeben slaat een corner mooi weg. Marsman breekt door, doch de keeper Iaat zloh op den bal vallen en redt zoodoende. Dan haalt hij het leer net voor Benekers voeten weg. Na deze periode van gevaarlijke Racing-aanvallen, wor den de rollen weer omgedraaid. Prins tipt een harden bal van Polane over de lat Bierhaar geeft steeds keu rige passen. Polane benut er één van. maar dit wordt geannuleerd, daar hij buitenspel stond. Breeuwer schiet een trough-pass in. Prins redt uitloopcnd-vallend. Toch wordt het R.-doel doorboord. De H.-linksbuiten schiet ongehinderd van fllnkcn afstand op doel, Beijer wil eerst wegtrappen, laat dan den bal loopen en langs den verrasten Prins verdwijnt deze in de hoek. 12. Polane passeert mooi, Breeuwer bederft de kans door buiten spel te loopen. De H.-overwinning ie nu te verwachten, maar tot het laatste oogenblik is men er niet zeker van. Beneker den ken wij nog bijna te zien scoren, maar reeds heeft Huls mans den bal opgevangen. Iseger krijgt nog een dot van een kans,, allen voor doel, hij is Prins reeds gepasseerd maar schiet nog naast, en het blijft 1—2 tot het einde van dezen in alle opzichten mooicn wedstrijd. nieuwe niedorp. Nieuwe Niedorp I kon het tegen Texel niet bolwer ken. Texel stelde zich volledig op. o.a Winter en N. Ram waren weer van de partij. Direct na den aan vang laat. T. ons zien dat zij niet van plan is zich te laten kloppen. Den geherien wedstrijd hebhen /.ij hard, zéér hard gespeeld, zelfs was haar achterhoede bepaald ruw. bijv. Pijpers speelde levensgevaarlijk. Door een te zacht terugspelen, kwam 'i op fortuin lijke wijze aan de leiding. Er was toen tien minuten gespeeld, tot aan de rust was N.V.V. geheel in den aanval, doch door krachtig optreden der backs ge lukte het N.V.V. niet te scoren. Anderhalve mi nuut voor het einde kreeg Grootes op zoodanige wijze een maasbal, dat het zéér dubieus was of verder spe len mogelijk was. Maar gelukkig kwam onze taaie spil na een korte onderbreking weer op het veld. Scheidsrechter neemt een stuitbal, publiek is nog niet van het terrein en voordat een N.V.V.'er den bal aanraakte ze had alzoo op gelukkige wijze een ste vige 20 voorsprong. Na de hervatting wederom het harde Texel spel en een minder zich gevend N.V.V., deels door de inmiddels opgeloopen blessures, deels door eenige ontmoediging, liet gelukte Texel in deze periode nogmaals te scoren, 3—0. Toen zette N.V.V. er alles op om tenminste de eer te redden, hetgeen haar door Jn. Blokker gelukte, 31. Met welken uitslag scheidsrechter J. Augusteijn twelke zijn dag niet had) het einde aankondigde. Berkhout IIN.V.V. III was voor ons derde elftal een te zware opgaaf. Ze moesten na moedig verzet de overwinning aan Berkhout II laten. Verder verloor ons adsp. elftal met 20 van lieer hugowaard. Al met al voor N.V.V. een schrale oogsL dag. Zondag speelde N.V.V. II op eigen terrein tegen M.V.K. I van Blokker. Met den aanvang bleek al spoedig dat Blokker in de meerderheid was. terwijl het samenspel van N.V.V. soms danig zoek was. Al spoedig had Blokker dan ook de leiding, om met rust een voorsprong tc hebben van 20. Na de rust ging het spel wel gelijk op. Hoewel het ons somtijds meer deed denken aan rugby dan aan voetbal. Hoe het er door N.V.V. ook op»werd gezet, konden zij den Blokker-keeper niet passeeren. wat grootendeels was te wijten aan hel te lang talmen, met schieten. De Blokkers wisten hiervan gretig ge bruik te maken en menige mooie kans ging hierdoor voor N.V.V. verloren. Tot in het laatste kwartier werden aan N.V.V. kort na elkaar twee penaltys toegekend, welke door Toe poel. die thans alle tijd kreeg om te schieten, dood kalm werd ingeschoten. 2—2. Voor de competitiecij- fers ook niet te laten. Hierna zit Blokker er nog eens geducht op. en wordt ten slotte ook Blokker nog een penalty foege kond, welke echter door den N.V.V.-keeper keurig weggewerkt wordt, waardoor de gelijkmaker van N.V.V. weer iets beter tot zijn recht komt. Hiermede komt ook het einde van dezen niet fraaien wedstrijd, waarin Blokker beter spel leverde dan N.V.V'. en een kleine overwinning der gasten wel verdiend was N.V.V. II kan zich met deze overwinning gelukkig achten, door de penaltys. Het Fransche elftal is als volgt samengesteld: Thépot of Tassin, doel; Mattier en Chardar, achter; Finot, Kaucsar en Hornus, midden; Kaufmann, Vei nante. Mercier, Laurent en Langiller. voor. We kunnen op een flinken tegenstand rekenen Onze voorspelling is, dat de onze met -11 verliezen. Of 't uit zal komen? We hopen dat we falikant mi. geraden hebben. Aan supporters zal het 't Oranje-elftal niet ontbre ken. De kelen moeten schor. Daar zullen we wel voor zorgen. Er gaan gemakkelijk duizend- Hollanders mee! We kunnen nu alvast een verrassing vertellen: de Schagor Coonrant zal met een eigen verslag van den wedstrijd uitkomenl Er is in woord en daad in Bondskringen tegen woordig een sterke beweging gaande tegen de ver ruwing van het voetbalspel. Dr. van Prooije, de voorzitter van den K.N.V.B- heeft al een geschriftje opgesteld waarin hij belooft de bondsorganen er op aan te dringen geen clementie te laten gelden bij ruw spel of baldadig en brutaal optreden tegenover den scheidsrechter. En dat blijkt ernst te zij.n Want strooide men vroe ger met straffen van één of twee wedstrijden niet spelen, thans maakt men er meestal zes van. Dat moet ook, want wie niet hooren wil moet hel maar voelen. Gelukkig gaat het in de Noordhollandsche nog vrif gemoedelijk. Maar laat het dan ook zoo blijven. Jullie voetbalt toch waarachtig altijd nog voor je plezier en denkt nu toch eens even na, dat ook je tegenstan der voetbalt, omdat hij van de sport houdt! W ARMENHUIZEN. Bevestiging Ds. Senlijn. Zondagmorgen om 10 uur werd in het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk een plechtige kerkdienst gehou den, in welken dienst de nieuw-beroepen predikant Ds. Senlijn uit Bellingwolde zou worden bevestigd. De dienst werd gehouden door Ds. Reinders uit Zuidwoide, collega en tevens vriend van Ds. Senlijn. Bij het naar binnentreden van het kerkgebouw kon door de bezoekers al dadelijk worden opgemerkt, dat er iets bijzonders aan de band was, daar voor de preekstoel eon schitterende bloemenmand was opge steld en een opgewekte en blijde stemming aangaf. Door het zingen van psalm G8, vers 10, werd da dienst ingeleid en als tekstwoord werd door Ds. Rein ders gekozen: Sacharias 8—13: Weest een zegen vreest niet, laat uwe handen sterk zijn. Spreker vond het een blijde morgen dat hij in de ge legenheid gesteld is den nieuw en predikant te bevesti-j gen. Dankt ook hiervoor Ds. van de Kieboom uit Ber- gen, de consulent, die zoo welwillend deze beurt heeft afgestaan. Spreker constateerde dat het hier een be langstellende gemeente was, omreden men zoo spoe dig weder een predikant wenschte te hebben na het afscheid van Ds. Molenaar. Voor Ds. Senlijn was deze dag een zeer gewichtige dag om in een nieuwe ge meente te worden bevestigd. Hei-dacht de samenwer king die hij gedurende veïe jaren met Ds. Senlijn. in verschillende vereenigingen en hoogere kerkelijke colleges had doorgebracht- Ik weet, dat gij u zult geven aan uw ambt. Ik weet dat gij u zult geven aan uwe nieuwe ge meente en gij voornemens zijt alle zorgen en ver plichtingen tegenover uwe nieuwe gemeente van, harte zult vervullen, met de van u bekende hartelijk heid. Ons tekstwoord is een klassiek woord, geldig voor alle tijden. Veel verandering is gekomen. 1>« mensch is niettegenstaande die veranderingen zich zelf gelijk gebleven. Een gemeenschappelijk verlangen is bijgebleven en wel de goede gemeenschap der menschen is geble ven. Ook zorg en angst bestaat nog steeds. Velen doen in hunne oppervlakkigheid of dat voor hen niet geldt. Allen door Gods licht voortgedragen, onder de men schen zal de duisternis worden opgeheven en de taak. van den prediker is hieraan mede te werken. Daar door wordt opgevoerd een stuk levend menschenge- slacht. Opvallend is de vreugdeloosheid en de krachte loosheid, men zoekt het in genot en materialisme, kunst en wetenschap. Deze materie bestaat en hein ben er mede te maken, doch het is niet het eenige. De geestelijke dingen zijn niet minderwaardig eu door deze voorbij te gaan. geeft de onvrede. Men zal arm zijn, hoewel misschien rijk naar de wereld. Da taak der kerk is om te wijzen naar Jezus, niet alleen in de kerk maar ook vooral in het dagelijksch leven. Dit profetenwoord geldt voor allen, doch colleea Senlijn ik dacht hoofdzakelijk aan u als prediker, dis eiken Zondag weer opnieuw zult hebben te getuigen van de dingen Gods. Die arbeid vraagt veel, telkens de gansche persoon. Gij zijt u zelf gebleven en daar om werd gij in Groningen hooggeacht. Het leven wringt wel eens onze wegen. Ik hoop dat gij moogt worden gedragen door deze Noordhollandsche ge meente. Behoudt mede daardoor uwe idealen. Na de bevestiging werd verzocht staande te zingen Gez. 224 1. Hierna nog een kort slotwoord tot de gemeente. U. gemeente, gij hebt weer een nieuwen predikant, gij hebt gehoord zijn belofte. Werk en Godsdienst nemeu hier nu uw plaats in. Wil er aan denken, dat zal de predikant aan zijn roeping voldoen. Steun en mede werking van u is noodzakelijk en gaat naar uw kerk, geeft ook gij u en opent uwe harteij en uwe huizen. Predikant en gemeente weest voor elkaar een zegen. Intrede Ds. Senlijn. Zondagmiddag 2 utir predikte Ds. Senlijn zijn in trede en het kerkgebouw was evenals des morgens, flink bezet. Allereerst werd verzocht te zingen Psalm 100 vers 3—4. Na het lezen van 1 Corr.13, werd als tekst ge kozen: AI wat uit God is geboren overwint de we reld; en dit is de kracht die de wereld overwint; Uw Geloof. Allerlei herinneringen komen bij mij op, vooral na de ernstige woorden vanmorgen tot mij gesprok: n. Allerlei gebeurtenissen komen nog voor den geest uit Bellingwold" waar ik de gemeente 6 jaar heb ge- dien,!. Op laatst komen dingen naar voren waaruit blijkt, dat banden waren gelegd. Ontroering komt bij mij op als ik voor het eerst spreek in dit eeuwenoude keikgobouw. Dit gebouw waar reeds eeuwen geledra onze voorouders te zamen kwamen. Hier zal ik moe ten spreken over de tijden die zoo moeilijk zijn en dfl eeuwenoude beginselen zal moeten voortzetten. Kerk en pastorie moeten staan midden in den stroom van het gebeuren. Het eerste woord zal zijn een woord van rust en kalmte. Er gaat. zegi Jezus, een stroom door de wereld die levenswekkend is, een stroom van heiligdom. De tempel is neergestort, maar op de puinhoopen is het versterkte geloof weer opgekomen. I)e kracht die menschen kunnen ontwikkelen is gegrond op het heilige. Zoo wij werkelijk geloof hadden zouden wij tot groote dingen in staat zijn. Het geloof past mid den in het werkelijke leven, het geloof is vertrouwen in den loop der dingen. De mensch is meer dan een mensch van verstand. Ook het onbegrij'pelijke leeft in den mensch. Het my sterie van het goddelijke. Moge de rustige ru.-t door ons worden gevonden, als grond van vertrouwen in God. Hierna werd gezongen Gez. 194 vers 1, 4, 5. Hierna nog een enkel woord tot personen en rol- lege's, tot Ds. v. d. Kieboom, ofschoon niet tot den rine behoorende, als consulent heeft gefungeerd eu als bijzonderheid kan niededeelen dat tusschen u en mijn ouders een goede vriendschap bestond. Een woord van dank aan l)s. v. d. Kieboom voor de goe de zorgen tijdens de vacature. Vervolgens woorden van dank aan Kerkeraad, K'-rkvoogden en Notabelen en aan Kiescollege voor alles wat zij hebhen gedaan. Tenslotte nog een harte lijk woord van dank aan de collega's Ds. IJk-mia en Ds. van Dijk en in het bijzonder aan Ds. Reinders, dc bevestiger. Als slotzang werd gezongen Gez. 91 vers 3.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9