illtlltl Billis- Mmttmit- LalMlil START-ACCU'S Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. YOODLOTTIGE BIJ DJAMBI. Lord Snowden's intrede in het Hoogerhuis. NIC. KAMP - KOORD - SCHAGEN. Merkwaardig ongeluk op Engelsch vliegveld. Drie arbeiders bedolven. GOEDKOOP ROOKEN Sterk staaltje van dienstklopperij. Uit het Parlement De vrachttarieven voor Land- en Tuinbonw. Donderdag 26 November 1931. SCHAGER 74ste Jaargang No. 8976 COURANT. verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tng zooveel mogelijk in het eerstuitkomond nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewij9na inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ITCJM3IER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Hoe de „Ophelia" omsloeg. Tragische tooneelen in den zie denden stroom. Slachtoffers nog niet gevonden. .eint uit Djambi d.d. gister: rgetuige van de ramp van de „Ophelia" ver- n den Aneta-correspondent, dat hij zag, hoe al manoeuvreerende dwars tegen een staal- over de rivier gespannen is, werd gedre- staalkabel zakt in het midden eenigszins locale situatie op de rivier brengt mede, dat lia" dicht langs de kust moest aanhouden aldus te kunnen doorvaren onder dezen die bestemd "is voor het trekken van een over de rivier. Gewoonlijk geschiedde dit eon matroos, voorzien van een gaffel, zich den hekwieler plaatst en door middel van den kabel optilt, zondat het schip passeeren heeft de bandjir, welke gedurende den laat- meermalen vermeld werd, de gebeurtenissen itale wijze beïnvloed. Aangezien de „Ophe- lef naar het midden van de rivier en tege- de manoeuvre met de gaffel door dit af- lislukte. kon de ramp plaats hebben, geluk gebeurde op de volgende wijze: de en van de „Ophelia" werd gegrepen door het ingend deel van den staalkabel. Dit had tot lat de zware bovenbouw van het schip om- werd en dat de hekwieler begon water te Dit is voor schepen van dit platbodemtype k. De gebeurtenissen, die elkander nu snel n. worden door den ooggetuige, doordat al oë! geschiedde, eenigszins verward. In ieder at vast, dat kapitein T. F. Fikemschêr, die troep op patrouille ging en die plaats h*d op het bovendek van de „Ophelia", plotse- rkte, dat het schip begon te kantelen. Aan- ong de kapitein overboord en trachtte ver- ivemmend den wal te hereiken. Ondanks (tan werd hij door den sterken stroom afge- !l8 was er alarm gemaakt in het kampe- r in allerijl prauwen werden bemand, die rootsten spoed uitvoeren. Een dezer prau- gecommandeerd door den tweeden luite- nfanterie, O. A. A. Kesselring. Het gelukte ning van deze prauw den kapitein Fiken hij boven water kwam, vast te grijpen en rd te trekken. Naar wij vernemen, heeft 'ikenscher geen nadeelige gevolgen onder- n het ongeval. Hij doet reeds weder dienst. Op zoek naar de slachtoffers. orgen hebben eenige Djambiërs gedoken ijheid van de plaats van het ongeval. In- evatten de berichten niets dat er op lijkt gunstig resultaat, zou zijn bereikt; men rermiste slachtoffers nog niet gevonden, eft zich de gewestelijke ïommandant van f naar Saroelangoen Djambi begeven voor !en van een onderzoek. De Djoeragan van de „Ophelia" is gered en zal der verklaring kunnen afleggen voor de be- toriteiten omtrent de oorzaak van dit on- begrafenis van mevr. Blok zal morgenoeh- lepen uur te Djambi plaats hebben. Het overschot wordt per motorboot vervoerd ira Tambesi. om vandaar uit per autobus ibi te worden overgebracht, legerbestuur is bericht ingekomen dat om lijn de sergeanten Bochem en Slamet, de Goeniwang en elf Javaansche fuseliers, tendien gerappqfteerd wordt, dat 14 kara- ioren zijn gegaan. De passagiers bevonden t oogenblik van de ramp voor het grootste Dn hutten. Bijzonder tragisch is het geval 0UW Blok. die moeder is van zes kinderen htgenoot, die assistent-resident ter besehik- rist een maand geleden zijn pensioen had en verkregen. Zij werd eerst na toeken gevonden en dus waren de levens teken. Tot dusverre zijn geen andere lijken toffers gevonden Echter heeft men een r*n de lading en de postzakken 6 K.M. 'aarts aan den oever gevonden, nmeester van Djambi is met eenige duikers vertrokken .Momenteel is de rivier tien hetgeen de berging van het vaartuig ern- «HJkt. Saroelangoen is het eindpunt der Men en daar is het kampement gelegen. De met Palembang is verbroken, daar gedu- tijd van bandjirs de wegen overstroomd ijl het bereiken van die plaats van Djambi e"n etmaal uitgesloten is. Bovendien lijkt ^verbinding zeer slecht te zijn. *i«ik Saroelangoen te bereiken is, blijkt het stoomschip ,,Wega" eerst Vrijdag op het onheil verwacht kan worden. Kort- de Koninklijke Paketvaart Maat je diensten op de rivier in het Djambische, [romedelijk het vervoer van gouvernements- 'Oor middel van het gewestelijk vaartuig *erd voortgezet. HtXDE TOREN TE HINDELOOPEN. Per Jaar Vfe c.M. scheever. L^*art- architect te Leeuwarden, heeft in trhJj? van Hindeloopen gerapporteerd biMok van den Westertoren. Gewenscht is, "vwordt onderzocht. Volgens de op oe toren per jaar een c.St over. Plechtig ceremonieel. Reuter meldt uit Londen: Gistermiddag heeft burggraaf Snowden bijgenaamd de „ijzeren kanselier", wegens zijn onbuigzamen wil, die gezegevierd heeft over zijn lichaamsgebrek, waaronder hij sedert een ongeluk In zijn jeugd gebukt gaat, ge kleed ln een wijde purperen mantel, afgezet door een breeden hermelijnen kraag, plechtig in het Hoogerhuis SNOWDEN. zitting genomen. Hij heeft daarbij ln werkelijkheid tot ln de kleinste bijzonderheden het gebruikelijke uitge breide ceremonieel in acht genomen. Sedert jaren heeft men niet zoo'n groote opkomst in het Hoogerhuis gezien. Ook vele peeresses waren op de volle galerijen aanwe zig. Geen enkele arbciderslord woonde de plechtigheid bij. De burggraven d'Abernon en Lee of Fareham leid den Snowden binnen. MacDonald, Baldwin, Runciman en andere leden van het kabinet sloegen de plechtigheid van de treden van den troon gade. Steunend op de beide stokken, die hij bij het gaan moet gebruiken, kwam Snowden het Huis binnen, ver gezeld van zijn twee officleele begeleiders, t.w. lord d'Abernon en lord Lee of Fareham. Langzaam nchreed hij toe op den lord-kanselier lord Sankey, die oprees om den nieuwen pair met een handdruk te begroeten. Nadat de oorkonde door een klerk was voorgelezen, legde Snowden een eed af en trok zich met zijn twee begeleiders driemaal buigend terug, om direct daarop weer met drie buigingen den lord-kanselier opnieuw te naderen. Hierna was de plechtigheid, die gewoonlijk heel wat ceremonieel met zich brengt doch met het oog op Snowden's zwakheid aanmerkelijk was verkort na nog geen tien minuten ten einde. Door fabriek GEFORMEERDE en GELADEN voor elk type auto, met garantie f 22.50. Op 20 meter hoogte met elkaar ln botsing. Boven het vliegveld van Kcnley zijn twee toestellen, die tegelijk wilden landen, op een hoogte van nog geen twintig meter, met elkaar in botsing gekomen en neer gestort waarbij de twee officieren, die een der toestel len bemanden, zijn omgekomen. De bestuurder van het andere toestel kwam er ongedeerd af. Klaarblijkelijk hebben de bestuurders van de 2 vliegtuigen elkaar niet gezien, want volgens de toeschouwers zou anders de bot sing gemakkelijk te vermijden zijn geweest Dit ls be grijpelijk, als men bedenkt, dat beide toestellen hadden moeten wenden om ln de juiste richting te landen, zoo dat zij onder een zeer scherpen hoek op elkaar Invlo gen. Er zijn dit jaar bij ongelukken van de luchtmacht reeds 69 vliegers omgekomen. Verleden jaar was het aantal over het geheele Jaar 65 en in 1920 42. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Door een tamme kanw. Bij Heeze (N.-Br.) is de 18-jarige J. C. uit Beesel met zijn fiets tegen een motorrijder, den 42-jarigen J. C. v. d. A. uit Heeze gereden, toen hij 'een tamme torenkauw, die op zijn schouders wilde gaan zitten, afweerde. De motorrijder viel met het voorhoofd op den trottoirband. Hij liep een hersenschudding op en is naar het hospitaal te Venlo overgebracht. De fietser bekwam verwondingen aan been, armen en hand en is in het gebouw van het Gr. Kruis verhon den. INVOERRECHT OP VLEESCH. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant ter bere kening van het invoerrecht op versch vleesch of ge koeld vleesch heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f70; paar denvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f35. Geduren de de maand December 1931 zal mitsdien het invoer recht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorton be dragen 10 pcL van de hiervoor vermelde waarden. Bij de Instorting van 'n put te Ouderkerk a. d. IJsol. Twee dood naar boven ge bracht. Dinsdagavond te ongeveer half tien heeft zich in de gemeente Ouderkerk aan den IJsel een ernstig drama afgespeeld. Terwijl eenige werklieden bezig waren een ondergrondsche buis te leggen voor de mo torinstallatie van de graanmalerij der gebroeders Baas, had bij de diep gegraven put een grondverzak king plaats, waardoor drie werklieden werden be dolven. Door onmiddellijk in het werk gestelde pogingen mocht het gelukken, den 46jarigen metselaar G. Spek levend te voorschijn te brengen. Dit was een zeer moeilijk karwei, want Spek. die klein van stuk is, zat met de beenen onder een plank, terwijl de plank zelf bedolven was met grond. Gelukkig was zijn boven lichaam tamelijk vrij, zoodat zijn ademhaling niet belemmerd werd. De plunk was naar binnen gescho ten, zoodat het zeer moeilijk was te graven. Ook was men bevreesd voor een nieuwe instorting. Men heeft veel moeite gehad Spek weer naar boven te brengen, want in den put was een kleine ruimte, zoodat slechts vier man tegelijk daar aan het werk konden gaan. Bovendien moest men met de noodige omzichtigheid te werk gaan om de slachtoffers niet te verwonden, terwijl alles er op gericht moest zijn om een nieuwe instorting te voorkomen. Een moei lijkheid was ook dat de beenen van Spek als het ware in den grond werden vastgezogen. Eindelijk, na een half uur a drie kwartier hard werken, slaagde men er in Spek naar boven te brengen. Gelukkig is hij er alleen met den schrik afgekomen. Helaas bleken de 37-jarige werkman A. Bos en de 39-jarige werkman L. Krijgsman heiden geheel onder de aarde bedolven te zijn. Toen zij te voorschijn wa ren gebracht, waren zij reeds gestikt. Langdurige po gingen om de levensgeesten op te wekken, mochten dan ook niet meer halen. Beide slachtoffers laten elk een vrouw en drie kinderen achter. De burgemeester en de doktoren van Omme en Blom Jr., alsmede de veldwachters waren op de plaats van de ramp aanwezig. In de gemeente heerscht algemeene verslagenheid over de ramp, die beide families heeft getroffen. DE VERDUISTERING TE OOSTERZEE. Boekhouder let twee en een half Jaar veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden wees gisteren von nis in de zaak tegen den 52-jarigen boekhouder bij de Boerenleenbank te Oosterzee, die tercht leeft gestaan verdacht van verduistering van onderscheidene geld sommen tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 60.000. De eisch luidde anderhalf jaar gevangenisstraf. Gister heeft de rechtbank hem veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. 30 35 40 et por re pond Door de Borlynscho politie. Na afloop van de repuhlikeinsche jougdbetooging in het vroegere Herrenhaus te Berlijn, waar, de Pruisische minister van binnenlandsche zaken Severlng het woord heeft gevoerd over het fascistische gevaar, heeft zich een merkwaardig Incident voorgedaan. Bij zijn vertrek per auto werd Severing voor het zoo juiat door hem verlaten gebouw toegejuicht door een groepje van 20 tot 25 leden van de Rijksvlag, die „Leve de republiek" en „leve Severlng" riepen. Op hetzelfde oogenblik reed een politieauto voor; de beambten spron gen er uit en terwijl de minister wegreed zonder een flauw Idee te hebben, van hetgeen er voorviel, werden do mannen, die hem hadden toegejuicht, ingerekend en naar het nabijgelegen bureau gebracht. Enkele voorbijgangers, die het geheele geval hadden bijgewoond, begaven zich ijlings naar een café waar Severing een kop koffio ge bruikte. De minister haastte zich naar het politiebureau waar het hem na een bespreking gelukte de arrestanten in vrijheid te doen stellen. De politie rechtvaardigde haar optreden met het ar gument, dat de kreten geuit waren binnen de z.g. ban- mijl (een ruimte rondom regeering?gebouwen, waar geen betoogingen gehouden mogen worden). DE NIEUWE DRANKWET GOEDGEKEURD. Door de Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gistermiddag na scherpe be strijding, het wetsontwerp tot regeling van den klein handel in alcoholhoudende dranken mot 2315 slem- men goedgekeurd. UITSTEL VAN GROOTE WERKEN. MotieDe Visser verworpen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de motie van den heer De Visser, waarin wordt uitgesproken dat met het oog op de groote werkloosheid voorgenomen groote werken niet dienen te worden uitgesteld of be perkt, maar zooveel mogelijk moeten worden bevor derd, verworpen met 16 tegen 36 stemmen. De heer De Visser had gisteren stemming gevraagd over het aan de K.L.M. te verleenon subsidie voor 1932. Met 79 tegen 2 stemmen werd deze post goed gekeurd. EEN DERDE KRUISER. Uitstel van gunning van den bouw g«- vraagd. Het Tweede-Kamerlid de heer Cramcr heoft den mi nister van Defensie gevraagd, te willen mededeelen of de inschrijving voor den bouw van den derden kruiser is geschied, en zoo niet, of do minister dan bereid is daarmede en in ieder geval met de gunning te wachten tot na de behandeling van de Defensie begrooting in de Tweede Kamer. De motie-Duys ter verkrijging van reductie op dwe tarieven verworpen. Nadat in de gietermiddag voortgezette behandeling van de WatersrtaAtabegrooting de minister had geant woord. dat het niet aanging, de aanzienlijke tekorten bij verschillende tramwegen alle bij te passen uit 's rijks schatkist en wat betreft de tarieven, deze al zoodanig *Ün gesteld, dat het vervoer van landbouwproducten den Spoorwegen al geld kost. meende de heer D u y s toch. dat er nu mrar eens een beslissing moest vallen en dien de daarom een motie in, waarin was neergelegd, dat de regeering een billijke reductie op het vervoer van land en tuinbouwproducten, welke naar het buitenland worden verzonden, dient te verstrekken. Betreffende de discussies hierover gevoerd ontleencn wtj aan het verslag in het Hsbl. het volgende: De heer K r ij g e r (C.H.) acht de motie-Duys niet noodig. De regeering kan geen reductie verleenen, dat moet de spoorwegdirectie doen. De heer Van Dis (S.G.P.). verklaart tegen da motie-Duys te zullen stemmen. De heer Van de Bilt (R.K.), zegt, dat als da heer Duys gisteravond aanwezig was geweest, hij zou hebben gehoord, dat er veel sterker aandrang op den Minister is geoefend. Er moet meer worden verkregen dan de motie vraagt. Spr. heeft geen behoefte aan die motie. De heer Duys: „Maar gij doet zelf niets!" De heer Van der Y/acrden (S.D.) verd». digt de motie. Er is maar één middel om tot lagere ta rieven te komen. n.1. dat de regeenng, in afwachting van het rapport-De Vries aan de spoorwegen vergoedt, wat zij minder zullen ontvangen door de lagere tarieven Het is te beschouwen als een crisisuitgaaf. De heer Kortenhorst (R.K.) merkt op. dat de heer Duys den inhoud zijner motie niet heeftbegre- pen. Thans krijgt men de zonderlinge situatie, dat d« heer Van der Woerden een bijslag verdedigt, welke het karakter heeft van een uitvoerpremie. waartegen de heer Van der Waerden zich altijd principieel heeft verzet Spr. kan zich begrijpen, dat de heer Duys zoo iets noodig heeft voor zijn propaganda, maar spr. doet aan zulke „verlakkerij" niet mee. De belangen van do tuinders. Motie-Duys verworpen. De motie-Duys raakt niet het Dept van Waterstaat, zegt de minister. Wat den inhoud der motie betreft, merkt spr. op, dat de regeering geen reductie kan ver leenen, zij kan ten hoogste haar invloed aanwenden bij het zelfstandige spoorwegbedrijf. Van reductie op de tarieven kan ook moeilijk sprake zijn. want de voordeelen zouden niet in de zakken ko men, waar zij behooren, nl. van de tuinders. De heer Duys verdedigt nader zijn motie. Wat gevraagd wordt ia precies hetzelfde als voor de aardap pelen is gebeurd. De heer Krijger had geon behoefte aam een motie, maar het gaat niet om de belangen van den heer Krijger, maar om die van land- en tuinbouw (ru-> moer. de voorzitter hamert). Als de heer Boon het een „nonsenslcaje" motie vindt, dan moet hij niet zoo schreeu wen, maar beter luisteren. Onder rumoer en gehamer van den Voorzitter roept spr. den heer Bakker toe: „Huil maar niet, het is niet roo kwaad bedoeld!" De algemeene beschouwingen worden gesloten. De motie-Duys wordt verworpen met 45 tegen - 16 stemmen. Vóór de aanwezige sociaal-democraten, de communisten en de heeren Braat en Floris Vos.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1