it thagerCourant ct Langendijker Groentenveling te Broek op Langendijk. \AI -Tl Zaterdag 28 November 1931. 74ste Jaargang. No. 8977 he Bn: kej ■gadering van liet Bestuur der Langen dij kei jtenveiling te Broek op Langendijk, op Donder- November 1931. twee opende de voorzitter van de L.G.C. de ■dëring en werd overgegaan tot het lezen der no- i van de algemeene vergadering, gehouden 11 H, welke werden vastgesteld en geteckend. pnwoordig 26 personen. Afwezig met kcnnisge- de afgevaardigde van Koophandel, arna werd overgegaan tot het behandelen van igzaken enz., onder voorzitterschap van burge ster Slot, en werden door den secretaris de notu- ran de vorige vergadering gelezen, ar aanleiding daarvan werd een schrijven voor- ra van de a. K. Wagenaar, waarin vermeld dat ra niemand met een klein gedeelte kool naar gestuurd was. sens werd voorgelezen een gedeelte der notulen de algemeenc vergadering van 1924, waarin het uden van producten in de veiling omschreven fis waar den veilingleider de taak was opgelegd H ongemotiveerd ophouden, het veilen dien dag Bieden. ieurlijst over October, welke acht keuringen be werd geen op- of aanmerkingen over gemaakt, het rapport over het nazien van het kantoor, medegedeeld, dat in de maand September ge was voor een bedrag van f 95450.13, waarvan troek op Langendijk f 17171.42, Heerhugowaard .58, Heerhugowaard R.K. f 15938.66, Zuidschar- le f 6539.70, Zuidscharwoude R.K. f2075.70, Hens- f5478.27, Schermerhorn f56.58. De Rijp en O. j.St. Pancras f 18640,75, St. Pancras R.K. f3751.78, gk f10676.94, De Schermer f 1449.36, Ursem ,16, Oterleek f391.46, De Rijp L.T.B. f582.48, Di- d f2202.62. de maand October was geveild voor een bedrag [63337.21, waarvan voor: gek op Langendijk f 15814.99, Heerhugowaard .69, Heerhugowaard R.K. f 8704.83, Zuidscharwou- 431.10; Zuidscharwoude R.K. f 1764.90; Hensbroek 41, De Rijp L.T.B. f52.50; Koedijk f6035.96, St. ras f 10557,91, St. Pancras R.K. f 2667,21, De Scher- 1795,75. l'rsem f 2403.50, Oterleek f768,01, De Rijp istr. f 12.50, Diversen f 1613.55. trijven ingekomen van de Prov. Commissie, ui vermeld was, dat voorstellen konden worden [even voor de algemecne vergadering. (gesteld zal worden dat het Prov. Demonstratie- j( te Heerhugowaard verwarming krijgt in de (of bakken), voor het kweeken van koolplan- R'feten werd om het land bij de laadplaats onder- K te verhuren voor één jaar. Hkivcn ingekomen van de vereeniging „De Koop- met verzoek om subsidie voor de nachttele- JlKliit werd toegestaan. ll^pa bracht de secretaris verslag uit van de ge- vergadering van den Vierbond. 1; Strafbepaling voor kooplieden die kool be den minimumprijs kochten, werd bepaald, dat en verkooper in zoo n geval dezelfde boete op at worden en wel f25 voor partijen beneden j£., grootere partijen naar verhouding. Voor taling was ook de medewerking gevraagd van igsvereeniging „West-Friesland", waar inmid- rgitticht van gekomen was, dat zij dezelfde be- ■b genomen hadden, tt 11 stelde voor om den minimumprijs van en- producten te wijzigen en wel voor breekpeen, i en uien. Voorgeste M werd om breekpeen te tn van f 1.op f 0.60, bieten van f0.80 op f0.60 t*n van f 0.60 op f 0.80. tt wijziging is aan het Centraal Bureau voorge- a en kon daar de goedkeuring wegdragen, 3 van de agendt was van de veilingsvereeni- N.M.B. te Noordscharwoude, welke voorstelde 11 Januari geen verkoopvergunningen meer te om producten uit de hand te koopen. veilingsvereenigingen Obdam en Warmenhui- unden hier niet in meegaan, de L.G.C. te Broek ingendijk wel, daar die reeds het besluit had aen en slechts wachtte op de medewerking van itervereenigingen. Daar echter twee vereenigin- tr niet in mee gingen, werd besloten dat de l en L.G.C. dit punt in hunne groote bestuurs- feringen zouden bespreken, jnaangaande werd dit punt aan de vergadering ChajMegd. Secretaris deelde mede, dat de N.M.B. n had dit besluit ten uitvoer te brengen, spr. dat de L.G.C. dit besluit reeds eerder genomen |och met dien verstande dat de Vierbond dit zou uitvoeren. Thans staan wij voor de keus als twee groote veilingen aan den Langendijk voeren, doch er zullen wel moeilijkheden aan tóen zijn en dat er voor elk bestuur van de aan- <n verecnigingen een belangrijke taak wacht, Swr wij dit besluit ook zullen uitvoerena fcgd werd dat steeds door onze leden op de I 8- vergaderingen er op aangedrongen wordt na geen bonnen meer te geven, zoodat wij zeker geest van de leden handelen, als wij dit be- thans nemen, waarop dan ook besloten werd DTIt 8een bonnen meer af te geven, zoodat elke r I |f met al zijn producten aan de veiling moet Bij overtreding van dit besluit, d.w.z. als ^tde hand wordt verkocht, is de boetebepaling van het verkochte bedrag met een minimum 125. verecnigingen uit Schermer, Heerhugowaard vmeücn of het niet mogelijk was dat zij steeds •Water konden veilen inet het oog op het ver- auto, hetgeen goedkooper is en minder tijd hnar door dezen maatregel de aanvoer aan VOOï «Mag bevorderd kan worden, werd dit verzoek taan. tna werd door den secretaris verslag uilge- Van een gehouden vergadering van de vei erpea m »|)e Koophandel". Het punt boetebepaling hooplieden die kool beneden den minimumprijs werd aangenomen, •'wam op de vergadering sterk naar voren zeer gewenscht was dat er veel meer goed je aardappelen door de tuinders gekweekt w. ten eerste omdat er steeds meer vraag naar ^jtóet komt en ten tweede dat er dezen zomer 1.2' ■tin a-Af op ViA leni c U' waren die hun grenzen voor ongekeurde ^*Men gesloten hielden. Ook hier heeft de land- tóvoerwet het onder de aandacht genomen om voerverbod in het leven te roepen voor onge- '•Pootaardappelen. «innen, z*?gt spr.. heel goed dit verzoek steu- de opbrengst en de prijzen van die aardap- de beste zijn. Verder werd ook aanbevo- verbouwen van middenzommer aardappelen **"»leeschige voor export, daar er steeds wel £*oor dat product en dan ook het verbouwen consumptie-aardappelen, daar die steeds uroerd moeten worden en ze heel best hier tónnen worden. Ook deze laatste verzoeken willen wij gaarne steunen, zegt spr. en zelfs ten zeer ste aanbevelen, omdat het goede producten zijn voor wisselbouw en ook dat wij middenzomerproducten hebben om te verkoopen. Het zal zeker goed zijn als alle tuinders er goede studie van maken, dat ze hun bedrijf zoo inrichten dat ze b.v. het geheele jaar door regelmatig pro ducten hebben te verkoopen, dan is de kans grooter dat het bedrijf loonend zal zijn en hiervoor zijn zeker bovengenoemde aardappelen heel goed te verbouwen. Tevens was op die vergadering nog het verzoek ge daan om als twee partijen kool door elkaar geveild werden, dat dan de kooper het recht had één der partijen te nemen, welke hij gebruiken kan. Over dit verzoek heeft thans de vergadering te beslissen. Na enkele besprekingen was men overtuigd dat dit in de eerste plaats een belang was voor den aan voerder, zoodat besloten werd het verzoek toe te staan en werd den veilingleider opgedragen het in de vei ling bekend te maken. Door het Dag. Bestuur werd voorgesteld om met in gang van 1 Januari 1932 het veilingpercentage te verhoogen tot 2 Ken begrooting over 1932 was aan het bestuur voorgelegd, waaruit de noodzakelijkheid wel bleek, dat tot verhooging moest worden overge gaan. De verhooging werd vastgesteld met de bepaling dat het voor één jaar geldend is, zoodat een volgend jaar opnieuw het veilingpercentage moet worden besproken. Het Dag. Bestuur stelt voor om de salarissen bo ven f500 te verlagen met 10 ingaande 1 Juli 1932; verder de kleine salarissen niet te verlagen en ook de presentiegelden te laten zooals die zijn Wat de salarissen betreft, zulks werd direct goed gevonden, wat aangaat de presentiegelden, waren enkelen van meening en werd door den heer A. Hoogland voorgesteld deze te verlagen van f3. op f2.en dan vrije reiskosten er bij te vergoeden. Dit voorstel werd echter met 22 stemmen tegen en 3 voor verworpen, zoodat de presentiegelden, zijmie f3, blijven gehandhaafd, zonder reiskosten. Verder werd nog door het Dag. Bestuur voorgesteld om de algem. vergadering te houden met de helft dei- afgevaardigden, zooals in art. 13 van het II.R., is be paald, hetwelk luidt: 1 afgevaardigde voor 10 leden, terwijl nu wordt voorgesteld 1 afgevaardigde voor 20 leden. Werd goedgevonden zulks bij referendum door de verecnigingen te laten besluiten. Bij de rondvraag zegt de Secretaris dat hij nog enkele verzoeken heeft aan de vereenigingen aan gaande het lidmaatschap, het teekenen der ledenlijst en statutenwijziging, hetwelk spr. schriftelijk met de vereenigingen zal behandelen. De heer W. Visser vraagt, hoe de verkiezing of wel benoeming gebeurt van secretaris voor de Prov. Commissie en of daar ook sollicitanten voor opge roepen worden. Hierop kon geen antwoord gegeven worden. De heer Hoogland zegt, dat in het reglement om schreven staat, dat de koopman niet meer behoeft te nemen dan in de veiling verkocht is. Spr. vraagt zulks naar aanleiding van het besluit 5 boven ge wicht. Voorzitter zegt. dat bij vergaderiugsbesluit zulke bepalingen gewijzigd kunnen worden. De heer II. Glas zegt, dat de keur op de uien nog steeds door de controleurs gebeurd en zag liever dat dit door onzen eigen keurmeester gedaan werd. Voorzitter zegt, dat het Centraal Bureau op ons verzoek en door het besluit van de alg. vergadering van het C.B. deze regeling aan het U.C.B. heeft voor gesteld, doch tot heden kan het U.C.B. daar nog niet toe overgaan,, daar zij meenen dat er nog te veel veilingen zijn, waar het nog niet aan de keurmees ters kan overgelaten worden. Secretaris zegt, dat het wel te betreuren is, dat die zaak nog niet geregeld is, daar het voor de controle zeker beter is; voor elke veiling kan er geen contro leur aangesteld worden, zoodat thans de controleurs op één dag soms groote reizen moeten maken, wat moeilijk is en het werk belemmerd. De keurmeesters aan de veiling zien het product reeds als het gepre senteerd wordt en zijn steeds bij de lossing, zoodat een betere controle niet mogelijk is. Hierna sluiting. worden Ingekrompen, terwijl ook het U.C.B. wel weg kan. Do heer Jb. Kramer vroeg of het den Nedorlandschen Staat wel ernst was. dat onze bedrijven moeten blijven bestaan. Steun ging bij dezen spreker boven credieten. Steun in den vorm van kunstmest en voorziening in het dagelijksch noodzakelijk levensonderhoud. Hiermee is het bedrijf ten zeerste gebaat. De credieten zouden toch weer in de zakken der banken en crediteuren terecht komen. Voor dezen steun aan het bedrijf zal de regee ring eerder te vinden zijn als voor individueelen steun. Als de tuinbouw verdwijnt is het voor het geheele land een strop. De heer W. Muller zeide. dat als men kon kiezen tus- schen credieten en steun de keus zeer op steun zou val len. De steun, die in deze gemeente wordt gegeven is goed. Er wordt n.1. toeslag op het loon van den arbeider gegeven. Dat komt het bedrijf ten goede, de arbeider ontvangt zijn volle loon, en de gemeente komt er ook met een koopje af, want als de menschen werkeloos werden, zouden ze geheel ten laste der gemeenschap ko men. In de circulaire van den Minister hebben we kun nen lezen dat de gemeenten geen steun van het Rijk zullen krijgen. Wat moeten wij nu vragen? Steun die we niet krijgen of credieten? De heer J. Klingeier vroeg of er met dezen steun of credieten weer personen zouden worden uitgesloten, net als met de aardappelziekte. Na nog eenige bespreking werd een refefendum ge houden. waarbij bleek, dat 32 leden voor steunaanvrage en 19 voor credieten waren. Van deze stemming zal aan den Voorzitter der 2e Kamer mededeeling worden gedaan De heer A. Zwart had nog meer bezuinigingsvoorstel len. Hij wilde n.1. de demonstratiekas en den Proeftuin te Alkmaar weg doen. Spr. vroeg de opinie der verga dering. De vergadering zeide er evenwel niets op. Voorzitter antwoordde, dat het demonstratiebedrijf veel nut heeft gebracht, terwijl ook door het bestur is getracht een cursus in bloembollencultuur te houden, nog geen enkel lid heeft zich aangemeld. Op het gebied van tuinbouwkennis staan we ver bij andere landen achter. Voorzitter vond het treurig, dat hiervoor niet meer belangstelling was. Ook de tuinbouwschool te Alk maar is door gebrek aan belangstelling opgeheven. Er moet versoberd worden. We hebben allemaal een taak. «De zaken moeten niet worden afgebroken. Wat betrof het U.C.B. zeide Voorzitter, dat men de hooge uienprijzen aan dit instituut had te danken. De heer Muller zette uiteen, wat de commissie uit den raad had gedaan bij het onderzoek voor de steunregeling en noemde de normen. Er was gerekend met een bedrijf van minstens 80 snees. Over deze bedrijven moest een bedrag van f 3000, verdeeld over 8 weken, is f 375 per week worden omgeslagen. Daarbij is rekening gehouden met een bedrijf met 1 man, 1 man en 1 zoon. een man en twee zoons, een man en een arbeider, een man en twee arbeiders, en de bedrijverf van minder dan 80 snees. Spr. deelde nog mede. dat in de gehouden vergadering van het Marktbestuur besloten is, de salarissen met 10 pet te verlagen "Cn het veilingspercentage van 1% op 2 pet. te brengen, ingaande 1 Januari 1932. Betreffende den gastdag was besloten, dat inplaats van 1 afgevaar digde op 10 leden er 1 afgevaardigde op 20 mocht ko men. Dit zal reeds een belangrijke besparing geven. NOORDSCHARWOUDE. In café „Concordia" werd een evangelisatieavond ge houden, waar als spr. optrad de heer J. Groen van St. Pancras. Spr. hield een toespraak naar aanleiding van de gelijkenis vtfn de vijf wijze en de vijf dwaze maagden. De bijeenkomst werd afgewisseld door zang uit de bundel van Joh. de Heer. ZUIDSCHARWOUDE Het Kerkbestuur heeft goedkeuring gekregen op zijn besluit om het land langs het Kerkepad aan de ge meente te verkoopen. RECTIFICATIE Blijkens nadere mededeeling is het ongeluk betreffen de den slagersknecht Chattillon niet gebeurd met een vrachtauto der N.V. Nettenbouw, maar mei een van het Prov. Waterleidingbedrijf. ZUIDSCHARWOUDE Ten lokale van den heer Kramer vergaderde Don derdagavond de tuinbouwvereeniging „De Toekomst", met als eenig belangrijk punt op de agenda: crisismaat regelen. We hadden als gewoonlijk weer geen uitnoo- diging tot deze vergadering ontvangen, zoodat we ons licht over het verloop der besprekingen hebben opge stoken bij anderen, die de vergadering wel bezochten, zoodat we weten, dat ondanks de negatie, de lezers van de Schager Courant een juist resumé onder de oogen krijgen van wat de tuinders in Zuidscharwoude over het punt in kwestie hadden te zeggen. De voorzitter wees in zijn openingswoord op den ernst van het onderwerp. Uit de bestuursvergadering is gebleken, dat over den aard der crisismaatregelen verschillende stroomingen bestaan. Al drie jaar leven de tuinders in de verdrukking en vooral het laatste Jaai is iet heel erg. De credieten, het vorige jaar ver strekt, zijn al weer door de verliezen opgeslokt. De winter staat nu voor de deur met een, naar verwacht wordt, een massa winterproducten, grooter dan ooit, zoodat het de winter zal moeten doen. De kooltelling zal nu 1 December plaats vinden. Gewezen werd op de wen- schelijkheid en noodzakelijkheid, dat men niet uitslui tend van de kool afhangt en men met zijn producten meer geregeld aan de veiling moet komen. Het is niet mogelijk, wat sommigen wel zouden wenschen, dat geen goedgekeurde pootaardappels de grens overgaan. De bui tenlanders geven er meer geld voor. De wilde Duc geeft dooreen genomen een loonende teelt, ook '.ouden meer consumptie-aardappelen kunnen worden ver bouwd. Hoewel in 1906 de prijzen ook slecht waren en men toen meende dat Duitschland. ons niet meer noodig had, is wel gebleken, dat men daarin dwaalde. Voor zitter wees op de van de zijde der Provincie <n te stellen studie-commissie voor de stabiliteit der bedrij ven, op den geuiten wensch minimum-prijzen vast te stellen, op de te verwachten rentelooze voorschotten en op de in deze gemeente getroffen steunregeling. De heer Jb. Kramer zeide, dat men toch wel eenig recht had om te vragen. In den oorlogstijd zijn wij onze verplichtingen toch ook nagekomen? Toen werd ook zoo maar beslag op ons goed gelegd. Dat wij dit toen heb ben toegestaan is in de tuinders te prijzen. De regeering Is overtuigd, dat de tuinbouw een belangrijk nationaal belang is, doch doet bijzonder weinig om den nood hier wat te verlichten. Ze doen meer in woorden dan ia da den. Er is geen eendracht genoeg in de tuinderij, men is te veel versplinterd. De politiek moest er eerst eens uit. Als de heer J. Klingeier zegt, dat als er steun wordt verstrekt, het maar aan iedereen moet worden gege ven, antwoordde de voorzitter, dat er dan meer zouden komen. Een toeslag op het product zou goed zijn, maar in Castricum enz. waar de oogst reeds voorbij la. w® dit niets geven. Men kan niet alleen met de koolbou wers rekenen. Heel tuinbouwend Noordholland zit in de knel. Er werd opgemerkt, dat toen de steunaanvrage voor de aardappelziekte werd aangevraagd, de Minister met vacantie was, zoodat dit verzoek niet kon worden behandeld. Is er dan geen plaatsvervaneer? Is de Mi nister alleen de baas? De Voeezitter antwoordde, dat de Minister niet aUeen de baas is, dat er gelukkig nog een Volksvertegenwoor diging bestaat, die een woordje mee kan spreken. Het is jamer, dat de tuinders daarin geen vertegenwoordi gers hebben. De andere heeren die daar zitten, zitten er ook voor hun belangen. De tuinders moeten ook een lijst van menschen uit hun midden maken, die voor hunne belangen kunnen opkomen. De geheele tuinbouw van Nederland moet samenwerken. Hierna komt de heer A. Zwart met bezuinigingsvoor stellen voor den dag. Het veilingswezen kan wel iets

Schager Courant | 1931 | | pagina 29