ilituiti Him:- Mmitult- LiiiliMllil FRISO BAAI Provinciale Staten van Noordholland. STROOPERSDRAMA CHT. TWEEDE KAMER. Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Gevaarljke vondst in den Wieringermeerpolder. EEN GOEDE PIJP TABAK Donderdag 3 December 1931. SCHAEEt 74ste Jaargang No. 8980 COURANT. erschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder» terdag Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tnnveel mogelijk in bet eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. IMEB BESTAAT LIT TWEE BLADEN. De arrestatie van de vermoedelijke daders. „De schrik der stroopers". ïond wordt gemeld: atie van de twee verdachten, den j&chtop- E en diens 22-jarigen zoon, is geschied na ck van den scheikundige Van Waegeningh, it, van de kleeren, wapens en munitie, ten v. d. E. in beslag genomen. De verdachten aiddag door de marechaussee in hun wo- i op een half uur afstand van de plaats aangehouden en per tram naar Roer- icht en ter beschikking van de justitie ge- lagd beweerden z|j, aan het misdrijf geen tbben. De vader was geboeid, den zoon banden gebonden. Het volk liep te hoop Ji verontwaardiging tegen de verdachten, die d en afgemat uitzagen. Stille getuigen. k van het misdrijf is nog eens aan een nauw- fcrzoek onderworpen. Daarbij heeft men, op •aar Zondag de leeren broekriem werd ge- aveneens bloedsporen werden ontdekt, thans bulzen van browningkogels op den weg ge- orts vond men, gelijk gemeld, de rmede de grafkuil is gegraven. Als een be- ndst moet ook gelden een laken, dat door opgespoord. Evenals de schop, moeten de dit na het bedrijven van hun daad thuis lald. Zij gebruiken het om de aarde bij het den kuil op te werpen, om op die wijze zoo iljjk iporen van hun werk achter te laten. «iuigan, die moeten bijdragen tot het vast- de identiteit en schuld der daders wordt trwerpen groote waarde toegekend. Do verdachten. aangehoudenen wordt meegedeeld, dat de L reeds achttien jaar als jachtopziener ln an de familie van Aefferden te Roermond, ekend als een bekwaam, onverschrokken ruw man, doch gold niettemin voor een beambte. Tijdens het meest ruwe weer kon btereen in de bosschen verscholen liggen ri atrooper, die op zijn domein zijn slag laan. Lsmond heette hij dan ook „de schrik der e man is afkomstig uit Gemert ge zoon is ongehuwd en sinds eenige jachtopziener in dienst van burgemeester Posterholt In den nacht. jblad van Noord-Brabant lezen wij: cht. als de stilte en de duisternis zwaar i de hoog opschietende dennen en wan daden slechts te vinden zijn door hen, die jeheel op de hoogte zijn, trekken zij er op op leeftijd, jongelieden, die overigens geen jatie genieten. Arbeiders, handwerklieden, [bosschen in, liggen uren ln natte slooten loschwallen. Zij gaan in jagende houding, 't „schietgeweer cn in gezelschap van een le bosschen of hokken geduldig achter een iter een lichtbak, die het argelooze wild in cirkel trekken moet. Zij dwalen tusschen et „gebroken geweer" of de strikken en mn zakken, bevangen door denzelfden ar het dooden van wild. die bij de jagers >rdt gesanctioneerd door een jachtacte of k leed heeft het stroopen reeds over tal- i gebracht De invloed van het stroopen op t van een gedeelte der plattelandsbevolking er dan die van 't smokkelen. Hecle geain- pvader op vader en zoon staan bekend als iten die jarenlang bestonden, en tenslotte ien uitgevochten zijn herhaaldelijk het ge- pooptochten. Haat tusschen groepen stroo- |chtopzieners, die soms over te weinig er- Ikennis en recherche-wetenschap beechik- j zeer steunen op den politiepenning, laait Ivoert telkens tot conflicten, die de recht- I vol werk geeft om de gerechtigheid te geen rechtszaken, wij constateeren dit ln onze jarenlange loopbaan als rechtbank- paarin zooveel meineed en afgelegd en zoo- htige processenverbaal wonden uitgebracht, de behandeling van de zoogenaamde jacht feeën het juiste inzicht en do boven elko Bande neutraliteit der rechtbanken, kan in dezen doolhof van beschuldigingen, tot aanwijzingen aangedikte persoon- tellingen. alt te loopen op het onderzoek in het i to Echt, dat zulke gruwelijke gevolgen land in ontroering brachten, kunnen l constateeren. dat dit drama weer eens cn te tragisch het licht werpt op den hartstocht te .stroopen." t vermoedelijk zijn weerklank hebben bij "ordiging; er zullen wellicht vragen over de jachtwet, de bevoegdheid der F en over wat niet meer. Maar do mannen 1 Strekken met geweer, Hdhtbeüc en strik- i zullen de stroopers blijven drijven *e wild Alleen met dit verschil, dat de t document beveiligd zijn tegen een tref- I bloedig treffen mei een onbezoldigde. In de zitting van Woensdag zijn alle pogingen om op de defensiebegrooting bezuinigingen aan te bren gen om hals gebracht, blijkt uit het verslag der Tel. De motie K. ter Laan om de lichting 1932 wegens moeilijke omstandigheden niet grooter te doen zijn dan 13.000 man, wordt verworpen met 54 tegen 27 stemmen. Voor stemden de sociaal democraten, ds vrijzinnig-democraten en de heeron Wijnkoop, Flori9 Vos en Braat. Het amendement-K. ter Laan, tot stopzetting van den bouw voor v'oot werd met dezelfde stemmen verhouding verworpen. Voor stemden dezelfde leden. Het amendement-Marchant om ditmaal geen gelden voor het bewapeningsfonds beschikbaar te stellen, werd verworpen met 55 tegen 27 stemmen. Een amendement-K ter Laan om dit jaar geen her halingsoefeningen te houden, werd verworpen met 55 tegen 27 stemmen. Daarna wordt de defensiebegrooting aangenomen met 55 tegen 27 stemmen, en kreeg dus de minister over de geheele linie zijn zin, Daarna is voortgezet de behandeling van het wets ontwerp tot contingenteering van den invoer en be handelde als eerste spreker, de heer Kortenhorst (r.k.) dit ontwerp. Spr. constateerde dat alleen de heer De Visser zich als onverzoenlijk tegenstander had doen kennen. Wat de uitwerking van dit wets ontwerp betreft, zal gezien de onzekerheid der te genwoordige omstandigheden veel afhangen van de toekomst. Spr. meende dat onze betalingsbalans den laatsten tijd weer ongunstiger is geworden. De heer Braat is voor dit wetsontwerp en dringt aan op een behoorlijke vertegenwoordiging van den landbouw in de commissie van advies. Land- en tuinbouw hadden al veel eerder beschermd moeten worden De omstandigheden dwingen ons in deze richting. Nederland is al reed9 op dit gebied de vuil nisbelt der wereld geworden. De heer Lovink (c.h.) meent, dat wij ons verweren moeten tegen de maatregelen van het buitenland en spr. zal dan ook met dit ontwerp meegaan. Spr. en zijn fractie deelen echter het standpunt van den heer Oud, dat repressieve controle gewenscht en noodzakelijk is. Er is nog geen oorlogstoestand. De heer Lovink hoopt op een tegemoetkomende hou ding van den minister, daar anders het ontwerp ge vaar zou loopen, hetgeen hij zou betreuren. Daarna kwamen nog enkele sprekers en vervolgens de minister Verschuur en deze noemde zijn ont werp afgeperst door de uiterste noodzaak. Na de laatste phase van de crisis, de ineenstorting van het Pond, zijn groote veranderingen in de concur rentieverhoudingen opgetreden. Deze ontwikkeling was voor ons bedrijfsleven catastrofaal en bracht 'n toestand teweeg, die niet minder dan zorgelijk ge noemd kan worden. Een enquete over het bedrijfsle ven. uitgebracht op 1 October. toen de toestand nog veel beter was dan thans, biedt, naar de minister met voorbeelden aantoonde, een weinie opwekkend beeld. Thans komen hoe langer hoe meer berichten over in nood verkeerende bedrijven binnen. De minister meent dat vooral niet in te weinig ge vallen deze wet moet worden toegepast. Een goed geslaagde toepassing zal echter, naast alle voor- deelen die zij brengt, ook haar schaduwzijde heb ben. Bij het ingrijpen in het bedrijfsleven is het toe brengen van schade niet te vermijden. Bedrijven waarop het wetje niet wordt toegepast zullen voorts luide van hun misnoegen getuigen. De minister sprak vervolgens over de uitvoering Zooals we reeds in ons nummer van Dinsdag meldden, is dezer dagen in den Wierlnger- meerpolder bij het egailseeren van den zee bodem nabij Siois m cp de Mansholtverkave- ling een projectiel aangelroffen. Het gevaarlijke voorwerp is direct onder bewaking gesteld en kort daarop gedemonteerd geworden. Hierboven zien we bet afgebeeld staan op den kruiwagen met daarnaast de twee vin ders, arbeiders van de aannemersfirma Tan Hasselt en de Koning. Gorgel zonder .glas en water gorgel,droog me) Dooien 25. 45 en 65 cl». van de wet. De vrees voor protectie kan spr. tem peren. Dat contingenteering gekozen is wijst er wel op, dat dit de opzet niet is. Als men in het ontwerp niet anders ziet dan een poging om het productie-apparaat te behouden. i9 er vanzelf geen sprake van protectie. Protectie stimu leert het productie-apparaat; deze maatregel wil het behouden. Dat enkele artikelen in prijs zullen stijgen is niet te vermijden, maar de regeering zal waken tegen ongemotiveerde prijsstijging. Zoo gevoelt de minister er weinig voor het goed- koope huitenlandsche brood te gaan weren, vooral ook omdat zulks de tendens van broodprijsdaling zou stuiten. De vraag of deze wet onderhandelingsmiddel zal zijn. beantwoordde de minister als volgt: het is iets anders een onderhandelingsmiddel te scheppen dan om van een uit anderen hoofde bestaand geschikt middel, zooals dit, gebruik te maken. Het zou onver antwoordelijk zijn als men dit laatste niet deed. De meestbegunstigingsclausule zal daarbij stipt wor den gehandhaafd. Tegen het denkbeeld van de repressieve controle door de Staten-Generaal, zooals het verdedigd is door de heeren Oud en Lovink. bestaat het bezwaar, dat een regeling die. b.v. in verband met de prijsop drijving, k la minute gewijzigd zou moeten kunnen worden, zal bevriezen en verstarren. Gaarne zou de minister 's heeron Oud's bedoelingen te dien aan zien wat nader leeren kennen. 30 35 40 ct per Va pond Hierna lichtte de heer Oud (v.d.) nog eens kort zijn amendement toe. dat strekt om de genomen re- geeringsmaatregel achteraf bij de wet te doen goed keuren, de z.g. repressie-controle. In de Eerste Kamer is het wetsontwerp betreffende de uitkeering Mobilisatieslachtoffers aangenomen. In de zitting van Woensdag zijn de debatten over de begrooting voortgezet en het was de heer Keti laar (v.d.), die eveneens de samenstelling van het college van Ged. Staten besprak. Spr. noemde het een legende dat dit college evenredig zou moeten zijn samenge steld. Wat de heer Bomans had gedaan, beschouwde spr. als een verkiezingsverschijnsol. Men moet in den verkiezingstijd eens wat van zich laten hooren. Spr. ontkent de juistheid van wat de heer Asscher ge zegd heeft omtrent de vergadering te Amsterdam, waar over de samenstelling van het college van Ged. Staten is gesproken. Spr. meent verder dat de pro vincie finantieel geen slecht figuur maakt en behan delt vervolgens het wetsontwerp dor regeering dat aan haar de bevoegdheid zal geven om van de rijks- uitkeering aan de provincies 'n zeker percentage af te trekken als de salarissen der provinciale ambtena ren niet worden verlaagd. Spr. wil dAt de Staten daar tegen met kracht zullen protesteeren. Spr. keurt daarna de houding van den minister af inzake de tolconeessie op de wegen Naarden—Huizen en HuizenBlaricum. De heer Luden (c.h.) geeft zijn vrees te kennen dat als de provincie zoo door gaat, men weer spoedig voor hoogere belastingen komt te staan. Er kan be zuinigd worden meent spr. en wijst met het oog daar op op andere provincies, waar ook door bezuiniging belastingverhooging is voorkomen. Of er een millioen uit het Wegenfonds genomen kan worden, weet spr. niet, dan moeten Ged. Sta ten eerst de boeken openleggen en klaagt in verband daarmee over te weinig voorlichting. Spr. wil voor den aanleg der wegen leeningen sluiten, dan kan ook op ruimer schaal de uitvoering ter hand worden ge nomen. Spr. dringt aan ook op zuinigheid voor de zieken huizen. De heer Hooij (r.k. de verkiezing van het college van Ged. Staten besprekend, meent dat alleen een afspraak is gemaakt volgens welke een zekere ge dragslijn zou worden gevolgd, liggende in de lijn van de democratische politiek die de laatste vier jaar is gevoerd. Spr. meent dat de belastingverhooging nog niet strikt noodzakelijk is, maar er kunnen nog ongunsti ger jaren komen en daarom is het beter thans maar de hoogere heffing te nemen. Bovendien gaan andere provincies nog boven Noordholland uit in deze. Wat den nood in den land- en tuinbouw betreft, vraagt hij of Ged. Staten niet verder zullen gaan dan het halve millioen, waarover in de stukken wordt ge sproken. Spr. meent, dat geen executies zullen mogen worden gehouden, die een gevolg zijn van de crisis. Er is geen aanleiding om korting op de salarissen toe te passen. Ten slotte komt spr. tot de bedrijven en bespreekt de afschrijvingspolitiek en de tarieven van het elec- triciteitsbedrijf. Intense samenwerking zal kunnen leiden tot aanzienlijke verlaging van de opwekkings- kostcn. De heer Droog (r.k.) merkt op dat er in de Sta ten wel geredevoerd wordt, maar dat de voorstellen van Ged. Staten tenslotte worden aangenomen. Spr. vraagt inlichtingen aan Ged. Staten over de voor- en nazorg van geesteszieken. De heer Korff (v.b.) zegt te spreken namens een groep die tegenwoordig de grootste moeilijkheden neeft, n.1. de middenstand. Hij constateert bij de Prov. Bedrijven een streven om de overheidsbemoeiingen uit te breiden. Dat acht spr. zeer ongowenscht. Het doet spr. genoegen dat Ged. Staten in hun memorie van antwoord schrijven, dat het particulier initiatief moet worden gesteund en dat alleen overheidsbe moeiing moet optreden als het particulier initiatief tekort schiet. Spr. behandelt in verband daarmede de samenwerking met particuliere installateurs en vraagt of de vergoeding aan hen is vastgesteld ini overleg met hen. Het cadeau geven van electrisehe strijkijzers enz., acht spr. niet goed en spr. vraagt of daarmee wordt doorgegaan of niet. Ook het afbeta- lingssystcem moet zoo min mogelijk worden toege past, Wat de prijsverlaging bij den Middenstand be treft, toont spr. aan met. eenige cijfers dat de particu liere bedrijven hun prijzen verlagen en de overheids bedrijven ze verhoogen. Na de pauze hesprak de heer Heijermans (s.d.a.p.) de subsidieering voor de krankzinnigengestichten. Het systeem dat wordt gevolgd, achtte spr. niet juist. Het aantal patiënten dat nazorg noodig heeft, is groot en spr. waarschuwt de arbeidstnerapie in de prov. zie kenhuizen besprekend, dat men niet afzakt naar een industricele onderneming. Spr. behandelt de uitzen ding der kinderen naar buiten en bepleit beter toe zicht op hun huisvesting op het platteland. De heer Pothuis (s.d.a.p.) bespreokt de belasting- politiek en onderwerpt het rijkskortingswetje aan cri- tiek en sluit zich in deze geheel aan bij het afkeu rend oordeel des hccren Kooiman in zijn bekende bro chure. Do Staten moeten hun tot dusver gevoerde po litiek volhouden. Spr. behandelt daarna wat voor de werkloosheid wordt gedaan en meent dat wat Amsterdam wil, ge steund moet worden, omdat op de Ontginningsmaat schappij maar een gering aantal menschen kan wor den geplaatst. De heer Guépin (v.b.) brengt Ged. Staten dank voor het voorzichtig finantieel beheer, maar waar schuwt er toch voor dat de provincie op een gegeven oogenblik met een emissie zouden blijven zitten. Spr. acht het onjuist dat ten aanzien van de bedrij ven deze politiek wordt gevolgd, dat zij, voor door da provincie gesloten leeningen ten behoeve van die be drijven, niet worden belast voor rente van het oogen blik af. dat de provincie op die geldleeningen rente verschuldigd is, doch eerst van het oogenblik. dat de bedrijven het geld hij de provincie opnemen. Di< komt voor de provincie op een groot rente-verlies. Spr. deelt dan mede. dat de provincie van de bedrij ven nog een stille bate van f 120.000 kan verwachten. In deze moeilijke tijden, die allen, de een meer, da ander minder, hebben te ondervinden, acht spr. het noodzakelijk, om de belastingplichtigen niet meer dan dringend noodig is, te belasten en berekent daarna dat de storting van een millioen uit het Wegenfond» mogelijk is en dan de 5 opcentenverhooging kunnen vervallen. Spr. komt tenslotte terug op een vroeger voorstel om een commissie voor de bedrijven te benoemen en vraagt of het niet mogelijk is in het reglement voor de bedrijven vast te leggen de toezegging, die GedU Staten hebben gedaan ten aanzien van te plegen over leg. De heer Hoogland (s.d.) bespreekt het buitenge-' woon onderwijs en de arbeidstherapie in de prov. zie kenhuizen. De heer Lambooij (r.k.) zegt aan deze begrooting, behalve enkele onderdeelen, zijn stem niet te zullen onthouden, maar acht een voorzichtig beheer noodig. Hooge ramingen brengen hooge uitgaven mee en spr. wil een ernstig onderzoek voor verschillende posten der begrooting ingesteld zien, opdat wij volgend jaar, weer niet voor nieuwe verhoogingen staan. Spr. vergelijkt de salarissen en die van rijk en de gemeente Hilversum en meent dat de Prov. Ambte naren boven de anderen uitkomen. Daarom is vaean- tietoeslag overbodig. De kosten der ziekenhuizen acht spr. te hoog en daarom moet z.i. de bijdragen der gemeenten voor de patiënten niet worden verlaagd. De heer Reinalda (S.D.) stelt de vraag of hetgeen Ged. Staten hebben gezegd over de handhaving der positie van het personeel alleen slaat op het perso neel der bedrijven of op het geheele personeel der provincie. Voorts vraagt spr. nadere inlichtingen over het mogelijke uitvoeren van wegen in eigen be heer. Hij komt op tegen de handhaving van tollen op onze wegen. De heer Dekker (r.k.) behandelt eveneens de sa menstelling van het college van Ged. Staten en wat daarover Is gezegd en sluit zich geheel aan bij het gesprokene van den heer Hooij. Dat er gebrek aan alles op het platteland is, is onjuist. Er is wel ge-

Schager Courant | 1931 | | pagina 1