GRATIS. Uit Napoleon's geboortestad. SCHAGER COURANT Wederom Rugpijn! Rw"* Wie zich thans abonneert op de ontvangt de nummers tot 1 Januari De geschiedenis van het Corsicaansche bandietisme. den. Spr. vraagt of daarover al Iets bekend is. Spr. hoopt dat het Rijk in deze een voorbeeld aan de ge meente zal nomen. Voorzitter zegt dat er nog niets definitiefs over bekend is. Er is wel ccnige kans op reductie. Vaststelling van het le suppletoire kohier der hon den belasting, dienst 1031. Allen voor. Gratificatie voor extra werk. Verzoek van J. Iloman, Gemeenteveldwachter-bode om een gratificatie voor extra werkzaamheden ge durende de vacature van veldwachter en bode in Noord-Zijpe wegens bet aan A. Noorman verleend ontslag. B. en W. stellen voor een gratificatie van f 100 toe te kennen, wegens het verrichten van extra werk zaamheden gedurende de vacature van veldwachter- bode wegens het aan A. Noorman verleend ont slag welke vacature 3 maanden heeft geduurd en waardoor ruim f 400 minder is uitgegeven. Voorzitter zegt. dat Homan dit bedrag toekomt voor het vele extra werk dat hij als veldwachter en bode heeft gedaan, 14 maanden heeft hij alle werk alleen gedaan. Ook de Secretaris stond sympathiek tegenover dit verzoek, omdat hij ook als bodo veel extra werk had gehad. Vanaf de Zuid-Zijpe had hij alleen als veldwachter alle dienst, gedaan. Bovendien had de gemeente in dien tijd f425 ongeveer in kas gehouden, dus was het ook geen bezwaar met het oog op de finantièn. De heer Smit had liever gehad dat een ander over dit punt iets had gezegd. Spr. wijst op de afwijzende beschikking door den Raad genomen op het adres van Homan voor vergoeding gordijntjes. En nu dat zoo is geloopen, wordt het op deze manier gepro beerd. Wat het vele werk betreft, heeft Homan toch niet meer dan zijn gewonen dienst kunnen doen. meer niet. En als bode heeft hij misschien wel eens een extra wandeling moeten doen, maar dat is toch zoo erg niet en goed voor zijn gezondheid. Spr. zegt, dat al is het maar f 100, er thans de tijd niet voor is om meer uit te geven dan noodig is, elke redelijke besparing moet in het belang der ge meente worden betracht. Nu mag de bcgrooting nog sluiten, maar,spr. ziet het voor 1932 heel wat don kerder in. Voorzitter zegt, het al reeds tot Homan te hebben gezegd: 't spijt mij dat je niet eerder met dit adres bent gekomen, want je zult hooren dat men nu zegt dat je het nu op deze wijze probeert. Maar dat is toch niet 't geval. Homan heeft dit bedrag dubbel en dwars verdiend. En dat er veel meer werk is ge weest. kunnen mijnheer De Boer en ik het best be- oordeelen. Bezuinigen is goed en zooals u zegt, elke redelijke bezuiniging moet worden aangegrepen, maar dit is geen redelijke bezuiniging om een beambte het loon dat hem toekomt, te onthouden. Als men zoo over den man zijn werk spreekt, kunnen wij wel steeds met 1 veldwachter toe. De heer Smit: Heel best Voorzitter: Het is algemeen gebleken dat u weinig met de politie op heeft. Wellicht komt het nog wel eens zoover dat u ook zelf politie noodig hebt. Den man komt de f 100 toe. I)e heer Doorn heeft het een verkeerd besluit ge vonden om Homan de f75 voor verhuiskosten enz. niet te geven. Deze aanvraag acht spr. minder op haar plaats, Als men wat meer werk heeft, moet men niet direct om vergoeding aankloppen. Maar waar de raad ten onrechte de f75 heeft geweigerd, zal spr. nu voor het toekennen van f 100 stemmen. De heer Bruin beroept zich op de voorlichting in deze van Burgemeester en Secretaris en zal voor f 100 stemmen. Het voorstel van B. en W. om f 100 te geven, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de hce- ren v. d. Oord, Smit en De Boer. Productieve arbeid an steunregeling. Adres van de afd. „Oudesluis" en „St. Maartens brug" van den Ned. Landarbeidersbond en van de afd. ,,'t Zand" van den R.K. Landarbeidersbond, houdende verzoek: le. productieve arbeid voor werkloozen; 2e. invoering van de volgende steunregeling: aan gehuwden en kostwinners een toeslag van f0.(i0 per dag op de uitkeering uit de werkloozenkas, benevens een toeslag van f0.75 per week en per kind beneden 15 jaar; aan uitgetrokken gehuwden en kostwinners uit keering van een bedrag, gelijkstaande met dat, wat zij uit hun werkloozenkas en toeslag te zamen zou den hebben ontvangen; aan uitgetrokken ongehuwden een uitkeering gelijk aan het bedrag der uitkeering uit de werkloozenkas. De meerderheid van B. en W. stelt voor, voorloopig niet over te gaan tot vaststelling van een steunrege ling, doch alle pogingen in het werk te stellen met geldelijken steun der gemeente het verschaffen van werk te bevorderen. De heer Nannis zegt, dat het voor de zooveelste maal is dat hij dit adres verdedigt. De toeslagrege ling wordt door het Rijk niet toegestaan, alleen als het een crisistoeslag wordt. Maar heerscht hier dan geen crisis? vraagt spr. Als er dan geen crisis is, zijn wij er zcor slecht aan toe. Er werken een 30 men- schon aan Stnatsboschbeheer en verdienen een loon van f 15. De gemeente gaf eerst 33 van dat loon, nu moet het worden 65 en geeft het Rijk de rest. Het heeft spr. in hooge mate getroffen dat het Rijk zoo durft op te treden, f 15 loon voor onze arbeiders veel te kort. Spr. heeft het voorstel om reductie op de pachtprij zen te geven toegejuicht, ook do 100 voor een R.K. Armbestuur. Dit alles is toch evengoed steun. En nu onzo georganiseerde arbeiders om toeslag komen, nu moeten wij zeker de boodschap geven, het Rijk wil het niet. Volgens de meerderheid van B. en W. moet er maar werk gezocht worden. Best! Maar hoe moet dat steeds gaan? Spr. is teleurgesteld door het Polder bestuur. Wel is er een lichtpunt, want er is samen werking tusschen polderbestuur en gemeente. De ge meente geeft 50 in wat er verwerkt wordt. Maar het polderbestuur heeft voor een groote polder van ÖOOO bunder maar f700 uitgetrokken voor wcrkeloo- 7en7.org. De Dijkgraaf zeidê, we hebben niet meer. Spr. had zoo gaarne een hooger bedrag uitgetrokken gezien, gehoopt dat men een ruimer standpunt zou innemen. Er is in onzen polder toch zooveel produc tieve arbeid en het is ons aller plicht om voor werk te zorgen. Spr. vreest groote werkeloosheid en wil dan gewapend zijn daartegen en daarom moet de raad besluiten de gevraagde toeslag te geven en aan Ged. Staten en Rijk verzoeken dit goed te keuren. De heer Dignum wijst er op. dat de 100 die aan het R.K. Armbestuur is toegezegd, ook voor werke loosheid is. De toeslagregeling heeft spr.'s sympa thie. maar de gemeente is in deze onmachtig. Wij we ten het nu eenmaal dat het Rijk het niet toestaat. Waarom dat nu nog weer te probeeren? Spr. meent dat hot met de zorg voor de werloozen nu de goede richting uitgaat. Hebben de werkcloozen straks geen werk meer, dan zal de gemeente hen wel aan brood helpen. De heer Blom acht hier voor de werkeloozen de crisis aanwezig. De boeren lijden onder de crisis, dus de arbeiders eveneens. Bij het Staatsboschbeheer moet nu 65 toeslag worden gegeven. En nis het nu begint te vriezen, wat moet er dan gebeuren? Zou den wij dan geen steun mogen verleenen, omdat er zoogenaamd geen crisis is? De heer Nannis wil in deze een uitspraak van den Raad en Ged. Staten en Rijk om toestemming vragen. De heer v. d. Sluijs zegt. dat het bij B. en W., noch bij den Rand onwil is. De georganiseerde nrbeiders weten nu wel dat de gemeente ten opzichte van do werkeloozenzorg een flink standpunt inneemt. Als men nagaat dat f 10 wordt bijgepast voor het Staats boschbeheer, dat is f200 per week. Dan de vergoeding Voortdurend pijn in de lendenen, of scherpe ste ken als gij u bukt of opricht, wijzen op verzwakking der organen in den rug. Des te meer als gij tevens blazen onder de oogen, duizeligheid, hoofdpijn of urinestoornissen kunt opmerken. Verwaarloozing dezer verschijnselen kan aanlei ding geven tot ernstige kwalen. Er bestaat gevaar voor maandenlange pijn of werkeloosheid door rheu- matiek. ischias, spit, blaaszwaktc, waterzucht, enz. Laat Fostcr's Rugpijn Pillen de organen weder tol gezonde werking brengen, zoodat het urinezuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit spe ciale middel naam door tallooze mannen en vrou wen van eiken leeftijd hun gezondheid en kracht te hergeven. Bij alle drogisten enz. a fl.75 per flacon. aan de autobussen, enz., vordert dat toch een groot bedrag. Er is op de gemeentebegrooting wel een flink bedrag uitgetrokken, maar er moet toch op de finan- tiën worden gelet. Als wij aanstonds eens voor een groote werkeloosheid worden gosteld, dan zullen de werkeloozen wel ondervinden dat het gemeentebe stuur hen voor gcheele inzinking zal behoeden. Men heeft nu toch wel den indruk gekregen van B. en W. en ook van den raad dat men in deze het goede wil. Om nu bij voorbaat dit aan de georganiseerde arbei ders toe te zeggen, terwijl straks voor allen wellicht een regeling moet worden gemaakt een basis moet worden vastgesteld, acht spr. verkeerd. Wij moeten een open oog hebben voor de beloopen der arbeiders klasse. maar mogen toch ook niet vergeten het oog te houden op de draagkracht der gemeente. Spr. meente dat de arbeidersklasse safe den winter kan tegemoet gaan. De heer Nannis wijst op wat in 1928 is gebeurd en het standpunt toen door den heer v. d. Sluijs inge nomen. Toen werd de steunregeling goedgekeurd en als een recht van den arbeider erkent, ook door den heer v. d. Sluijs. En als het Rijk niet was tusschen- beide getreden, was de steunregeling gebleven. En nu heet het afwachten. Spr. acht dat verkeerd en beveelt den raad warm aan de steunregeling goed te keuren. De heer v. d. Sluijs zegt in 1928 de zaak te hebben bekeken in verband met de omstandigheden van 1928. Nu beziet spr. de zaak in de omstandigheden van thans en dat maakt een heel groot verschil. Spr. wil de arbeiders bewaren voor algeheele inzinking maar moet eveneens letten op den algemeenen toe stand. Het is spr. verweten dat de belangen van de wer keloozen bij hem niet veilig zijn. maar spr. wijst dit verwijt met kracht van zich af en zegt dat op hem ten volle mag worden gesteund, om de arbeiders klasse te helpen, maar spr. moet ook op de finan- tiën letten. De heer Doorn wijst er op, dat 100 steun aan de R.K. Armbesturen is toegezegd voor de werkeloozen. Waarom nu daar wel steun en hier niet, alleen uit hoop dat het niet noodig is. Dat acht spr. verkeerd. De regeering doet zelf niet anders dan steunen: bietenverbouwers, tarwebouwers, land- en tuinbouw- enz. enz., waarom zal het ons als gemeentebestuur dan verboden zijn? Spr. wil werkeloozen den gang naar het Armbestuur besparen. Spr. acht echter de gevraagde toeslag wat hoog, 60 cent had 30 cent moe ten zijn en 50 cent per kind. De prikkel om te wer ken moet blijven bestaan. Met een uitkeering van f9.60 plus f3 toeslag kunnen de mcnschen tevreden zijn. Als er werk is. dan werken, dat is altijd beter, maar als er geen werk is, moet er gesteund worden. De heer Bruin duldt geen aanval op het polderbe stuur. Spr. is er trotsch op dat cr nu een regeling is. lusschen gemeente en polder om de werkeloozen te helpen. 17 menschen zijn er nu reeds op den weg en aanstonds nog meer. Het polderbestuur moet let ten op de begrooting. Van de landeigenaren wordt te genwoordig al meer dan genoeg gevraagd, dat er ook op de finantiën moet worden gelet. De heer Nannis zegt, geen aanval op het polderbe stuur te hebben gedaan. Het doet spr. genoegen dat het poldeTbesluur meehelpt. Maar het heeft spr. te leurgesteld dat van zoo'n grooten polder maar f700 beschikbaar is gesteld. Zoo wordt de werkeloosheid zelfs niet ten deele opgelost. Het polderbestuur had met de gemeente in overleg moeten treden om een al gemeen plan vast te stéllen. Wij hadden graag ge holpen. De heer Bruin: En waar haal je het geld vandaan? Do heer Nannis: llad hot Polderbestuur dan 100 aan de gemeente gevraagd. Wij hadden het gegeven. Want het is niet alleen voor de arbeiders. Het is ook een groot belang voor den Middenstand. Het is een openbaar belang. En als het Polderbestuur, zooals spr. hoopt, verder wil gaan, kan het op de gemeente reke nen. De heer Blom vindt het mooi al wat er gedaan wordt om werk te krijgen. Maar als het straks vriest, wat dan? Geef steun, dan behoeven do menschen niet naar het armbestuur. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren: Blom, Rens, Doorn en Nannis. Benoeming van een hoofd der St. Maarïeusbrug (vacature C. v.1b54, De voordracht luidt: 1. Job. Leeuwen, hoofd der school te Sloten (Fr acte landbouw; 2. R. Keldcrhuis, hoofd der school te ZuidT. land (Texel); 3. A. van Meertcn, onderwijzer te Den Helder. Voorzitter zegt dat no. 1 alleen acte land- er.L bouw heeft. Met algemeene stemmen wordt benoemd d»., Joh. Leeuwen. De heer Wit informeert naar de bruggen teH| en Stolpen. Voorzitter zegt dat men hieromtrent reeds richt heeft kunnen lezen in de Schager Coura deelt mee, dat hij een onderhoud heeft gehad q heer Ringers, Dir.-Gcn. van Waterstaat. Dcz« mcc dat er nieuwe brug kwam bij de Stolpen was het plan 1000 M. ten noorden van de. Stolp wordt liet 250 M. ten noorden.. De vlotbrug i Stolpen zou naar 't Zand. Op spr.'s vraag of i 3tand aan 't Zand dan zoolang rpoest blijven, nu is, werd gezegd dat cr nu de oude vlotbrug gerepareerd. Spr. hoorde niets meer, allerlei g ten liepen. Hij wendde zich tot den Technisch zichter te Den Helder, den heer Bottcma, ei bracht het antwoord dat hij de zaak eens zou men en met voorstellen zou komen. Spr. heet aan den heer Ringers geschreven dat dit toch in was met wat hem beloofd was. Do heer Doorn vraagt naar de begraafplaats! groote gat dat er is. a Voorzitter zegt dat de oude boomen zijn er komen* nieuwe, de gaten worden gestopt. S;: er in comité inlichtingen over geven. Hierna sluiting. duh ges-, eige rijn aebi Juis gd ondi roe retel pens Bijzondere correspondentie. AJACCIO, December 1931. „Vermoorden de Corsicanen elkaar nog steeds?" vroeg Napoleon Bonaparte in zijn schrijven aan een landge noot. toen hij vanaf Corsica, via republiek en keizerrijk Frankrijk, via Elba en Waterloo veilig en wel in Sint- Hclena opgeborgen was. En zelfs tegenwoordig moet men deze vraag nog met een volmondig „ja!" beant woorden. Dat is wel getoond gedurende de laatste maan den. toen de Fransche regeering eindelijk de noodzake lijkheid inzag van een strafexpeditie. En dat deze straf expeditie, bestaande uit zeshonderd veldwachters, onder leiding van generaal Huot, met kanonneerbooten en ma chinegeweren. met twee oorlogstanks en tal van bloed honden op vrijwel niets is uitgeloopen, spreekt reeds voor zichzelf! Men wist slechts een twaalftal mannen en vrouwen gevangen te nemen, waarvan men vermoedde, dat zil met do bandietenlelders in nauwe relatie ston den. Daaronder bevond zich o.a. ook een zekere Seve- rlno Santoni, wethouder van Ziehavo, een man van aan zien. maar gevangen genomen wegens heling en hulp bij heling, alsmede herberging van bandieten. In een kachel werden verbrande papieren gevonden. Uit de resten daar van kon men opmaken, dat men hier te doen had met de lijst der aangesloten roovers bij de bende van Bartoli, terwijl andere papierresten overblijfselen bleken te zijn van nauwkeurige afrekeningen over gestolen en afge perste gelden. De wanhopige houthandelaar. Bartoli, die de typische bijnaam „Parcittore" (belas tingontvanger) droeg, is niet in gevecht met de gendar merie, maar als slachtoffer van zijn onverzadiglijken dorst naar geld gevallen. Hü had in de laatste jaren 400.000 tot 500.000 francs „verdiend" en van dit geld liet hij een soort kasteel bouwen in de plaats Falueca. Nu zou men denken, dat hij zoo langzamerhand het hoogte punt zijner idealen had bereikt Maar neen, hij wilde steeds meer geld verzamelen, zijn afpersingen namen steeds grootcr omvang aan. Tot slachtoffer had hij zich in dien tijd een zekere Simonetti, een houthandelaar, gekozen, die hij uitkneep als een citroen. Simonetti, be vreesd voor de macht van dezen bandiet betaalde alles, wat Bartoli, de „belasting-ontvanger" van hem ver langde. Toen hij tenslotte geen geld meer had. wilde Bartoli hem dwingen tot het omhakken van boomen en het verkoopen daarvan, uit de uitgestrekte bosschen, die Simonetti bezat Doch daartegen kwam Simonetti toch in opstand. Het gevolg was, dat Bartoli door middel van dreigbrieven de arbeiders van Simonetti zoo wist te be angstigen, dat zij het werk neerlegden. In zijn wanhoop nam Simonetti toen het besluit de leeuw in zijn hol zij het dan ook een luxueus hol te Palueca te gaan opzoeken. Hij kwam inderdaad ongestoord te Pulueea. bracht een bezoek aan het kasteel en zeide tot Bartoli: „Kom mee dan zal ik je betalen!" Bartoli, in wien het zelfs niet opkwam, dat zoo'n nie tige burger en handelaar hem. de groote „belastingont vanger". in het nauw zou durven drijven, legde zijn buks over den schouder en trok met Simonetti mee in het woud. waar zij op een veilige plaats van buidel zouden verwisselen. Maar zU Hepen zoo lang voort, dat Bartoli ten langen laatste ongeduldig werd en uitriep: „Nu zijn we veilig genoeg kom nu met je geld te voorschijn!" Toen bekende Simonetti hem. dal hij geen halve sou bij zich had. In blinde woede bracht Bartoli zijn buka in den aanslag, maar Simonetti had zijn revolver reeds in de hand en joeg hem twee doodelijke schoten door het lichaam. Correspondentie met de hoteldirectie. ..Zeer geachte heeren: Ik verzoek U beleefd, mij per omgaande de som van 20.000 francs te willen overmaken, daar ik anders tot mijn groots spijt genoodzaakt zou zijn, Uw geacht hotel in de asch te leggen! Ingesloten treft U een postwissel aan, voorzien van adres, welke U slechts hebt in te vullen!" Dergelijke brieven ontvangen de groote hotels te Ajaccio vrij geregeld. Het betreft een soort van jaarlijksche tol aan 't bandietisme. Het schrij ven is eigenhandig onderteekend en draagt een stem pel: bandiet De hoteldirectie antwoordt naar waarheid, dat de eigenaar van de onderneming rich in Nice bevindt en men zonder zijn voorkennis niet over zulke groote be dragen mag beschikken. Onmiddellijk daarop komt een tweede brief: „Ik dank U zeer voor Uw zakelijk ant woord, maar ben helaas gedwongen U erop te wijzen, dat de 20.000 francs mij zonder eenig uitstel moeten worden toegezonden. Op welke wijze U zich dit geld ver schaft is niet mijn zaak. doch ik maak U met beleef den nadruk erop attent dat ik, wanneer ik niet binnen 8 dagen in het bezit van bovengenoemd bedrag ben ge komen, tot mijn spijt Uw hotel in vlammen zal moeten laten opgaan!" Dergelijke afpersingen komen gelukkig niet al te dik wijls voor, daar de bandieten hun slachtoffers altijd weer eenigen tijd met rust laten, teneinde hen niet geheel en al te plukken en zoodoende een goede „klant" te moe ten verliezen. Het is nauwelijks vijf weken geleden, dat de roover Cavigliolo een ander hotel „belegerde", een rei ziger, die aan het venster verscheen, neerschoot en met de gendarmes een soort veldslag leverde, waarbij hij zelf werd neergeschoten. Maar ook de luitenant der gendar merie Tomi en een onderofficier vielen in dit gevecht en vele anderen liggen nu nog met zware verwondingen door schoten en houwen in het hospitaal van Ajaccio. Verkiezingspropagandist en advocaat De bandieten hadden vanzelfsprekend ook grooten, politieken invloed. „Koning Romanetti", bijvoorbeeld, die zelfs ais held van een Fransche film beroemd geworden en gevierd is, was in zijn district candidaat voor de Kamer en voor den Senaat, terwijl hij tevens propaganda voor zichzelf maakte, door verschlllendo redevoeringen In het openbaar. Deze Romanetti wordt door allen, die hem gekend hebben, afgeschilderd ais een vroolijke, ach tenswaardige en gemoedelijke man. Hij heeft honderden Fransche reizigers geplunderd, maar ook honderden zijn gastvrijheid aangeboden, al naar gelang zijn luim en naar de belangstelling, die hij voor iemand koesterde; velen hebben hem gefotografeerd en zelfs uitgetee- kend. Ook de vermoorde Bartoli was een groote figuur in de Corsicaansche politieke wereid. Hij en de burgemees ter van zijn dorp Palueca, de vroegere ambtenaar Ma- r.etta, brachten hun candidaten naar voren en hun pro tectie was veel gewichtiger, dan die van den machtig- sten regeeringsprefect En op dezelfde wijze is iedere roover weer heer en meester in zijn woonstreek. Hij verlangt van den zakenman, als ©en soort pacht, een deel van zijn winst en uitkeering van geldsommen, hij helpt ongeduldige erfgenamen een handje door den per soon, die maar niet sterven wil, een voetje te lichten; als er kwesties over een testament gerezen zijn, en de rechtmatige erfgenamen kunnen tengevolge van juridi sche moeilijkheden niet dadelijk over het testament be schikken, zet de rooverhoofdman een beetje haast bij de zaak, door de tegenpartij te dreigen of zelfs naar de an dere wereld te helpen. Zoo wordt de bandiet tevens de trouwe beschermer van zijn „gunners", hun advocaat en incassobureau en tevens in zekeren zin hun executeur. Dit gcheele „bedrijf" is een gevolg van de sinds on heuglijke tijden op Corsica hcerschcnde „bloedwraak" of „vendetta". In Albanië, bij de Arabieren en sommige andere Oostersche volken, treft men deze thans ook nog aan. Thans in deze verlichte tijden neemt men het gebod der bloedwraak op Corsica ook niet meer zoo nauw, als in vroegere tijden, maar ieder jaar vallen er honderd tot tweehonderd personen aan de vendetta ten offer. De bloedwraak of vendetta. Welk een rol de vendetta speelt en hoe uit betrekkelijk klein© conflicten d® grootst© onaangenaamheden en rom kom gen Khn gen-v waai Zes door ling waai wou< arch bèta ragd smai dat Hc tijd, bevo paris druk nen reu» ziet stera steer pen kunnen ontstaan, toont de volgende statistisch stelling duidelijk aan: Een lid der familie Rochlnk de een hond, die het eigendom was van de famli fanie. Beide familiën zijn bijzonder groot en er bal te tusschen hen wel geen bloedvete, maar tocc m kero jaloersche en eerzuchtige rivaliteit Het a van den hond was de vonk in het vat buskruit! S jaar telde men In de beide familiën zevenUetsi en twee gewonden, twee maanden later voigdcerj drie zware verwondingen. In totaal was er dxJ 100 menschen „slag geleverd". Dat „slag levear*, altijd plaats in het zoogenaamde „maquis", d.i.k te kreupelhout dat het typische Corsicaansai overal bedekt en zoo'n prachtgelegenheid aaa dieten biedt zich verdekt op te stellen. Als ed caan, tijdens de nakoming van zijn oude, ongat Corsicaansche wetten met de gohate, Fransche» ving in conflict komt... zoekt hij zijn heil in h?. quls, en... wordt bandiet Tenminste als hij tód zijn familieleden wordt ondersteund. Dan behcd niet door roof en plundering in zijn „ondeitnf voorzien. Hij sluit zich bij een bestaande bendes gaat eerst alleen op pad, vormt naderhand een om zich heen en... wat eerst een soort noodwwr een -vreemde, door hem onbegrepen, staatsraad! blijkt een rijke winst en een gemakkelijk leve:# gelijk te maken. Bandiet te zijn, is hier niet on's maar de bloedwraak, die steeds verder loopt, a wel voor, dat deze menschen, die zich zelf zoo 1 weten te helpen, niet te lang meer blijven levs D© gehoorzame postbode. Het klinkt soms haast ongelooflijk, als men bij wien de bandieten al niet sympathie en hl den. Eens gaf do onderprefect van het arrondli Sartene den commandant der gendarmerie be een bloedwreker, die juist gearresteerd was, voeten te stellen, omdat deze „zijn vriend en gv Of toen de gemeenteraad van Ciamanacce een een jaargeld toestond van 1000 frans omdat d(ü aanleiding van een vendetta zijn leven eenigen de bergen in veiligheid had moeten stellen en (M gehinderd was in de uitoefening van zijn burger! Iedere ras-Corsicaan gehoorzaamt in de eers^ aan de bandieten en daarna pas aan de regeert* b.v. „koning Romanetti" eens uit ontevredeaW een daad der posterijen het geheele postverkeer district Prunelll had verboden, legden op den I de afkondiging van dit verbod alle postbeamV drachtig hun werk neer; ieder van hen wist, te wachten stond, als hij niet gehoorzaamde. sen en b opsu het - staal in st vers: het Opschriften van stilets. De vooruitgang der wapentechniek heeft ztöl lijk ook op Corsica doen gelden... vooral bij dieten. De vroeger gebruikelijke geweren en worden tegenwoordig stilzwijgend vervangen handige automatische revolvers en pistolen. zal geen enkele Corsicaan verzuimen een zich mede te dragen. Deze echt. Corsicaat wapens zijn op de klingen gegraveerd «j spreuken, als: ..Vendetta Corsa" of „Morte („Corsicaansche bloedwraak" of „Dood aan and!") Toen eens een Fransche reiziger in van een Corsicaanschen wapenhandelaar, dergelijke dolken voor de étalage uitgestald opmerking maakte, dat dergelijke opschriftenj iemand tot moord prikkelen kreeg hij het woord: Mo eosa vuolo 1'amieo non si uccide!" I zou U dan willon; men doodt zijn vriend niet!") Dit is een waarlijk typisch-Coi woord. Wanneer zal men de benden kunnen uitroeien? In de laatste honderdtwintig jaar heeft d'J regeering op geregelde tijden groote strafei Corsica ondernomen teneinde bandieten! uit te roeien, maar de resultaten waren I droovend. Ook de bevolking verzet zich uit^ tegen een aanslag op „hun" bandieten. Nog gendarmen van de expeditie uit Corsica t" cn zoekt men naar de hoofdleiders der f" men volkomen zal slagen? Maar laten het hoofd hangen en hebben het aloude, romantische bandietenheerlijkheid I dwenen zal zijn. Wie zal het zeggen? (Nadruk verboden). Uren |k«n. E Bt&r v |4ur. B W i - sa l- D y pid0 !v Jl Aaa cy.

Schager Courant | 1931 | | pagina 18