Steun aan den tuinbouw in West-Frisland. Kerstgroet van H. M. de Konigin. Inbraak bij den Radioraad te Den Haag. Geld verduisterd. Journalisten zoek. De brandstichtingen in S t r ij p. P E Brutale overval. Sneltrein in Polen ontspoor Geweldige brand te Banglil e: Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. De Voorzitter zegt in openbare vergadering niet graag over personen te willen spreken. Wat Van Ros- suin betreft, deze beeft de electriciteit in het raadliuis aangelegd, onder leiding van den heer Van Heijdam en zeer tot diens genoegen. Het is volkomen juist wat de heer Gaijaard beeft genoemd als reden waarom de Daad over «Ie 11400 is heengestapt. Door Kans is na drukkelijk gezegd, dat onder bet werk dat door inge zetenen zou kunnen worden uitgevoerd, niet was be grepen bet lood- en zinkwerk 6D dat daarbij Inbegre pen was de levering van liet sanitair, wisten B. en W. niet, doch de heer Faus heelt verklaard dat de aan sluiting hiervan ook door den lood- en zinkwerker dient te geschieden. Wellicht had het saniair zelf door een ingezetene geleverd kunnen worden. De lieer Kooij zegt, dat het waar is, dat hij hem zinkwerk is verricht, maar als Faus de verantwoor ding voor dat werk, uitgevoerd door een ingezetene, niet op zich neemt, dan doet spr. dat ook niet. De heer Scheltus vindt het vreemd, dat B. en W. wel een elcctricien uitnoodigen prijsopgaaf te doen, maar dat dit niet gebeurt ten aanzien van het smids- werk. Het smidswerk is nu uitgebuit geworden, door dat de aannemer ook prijs gevraagd "heeft bij buiten- mcnschcn en de plaatselijke smid bet werk persé wil de hebben. Voorzitter deelt mede, dat de aannemer aan de plaatselijke smeden prijsopgave had gevraagd, maar die prijsopgaxe kwam niet in en daarna is door den aannemer onderbands met Coops onderhandeld. Dat het werk is uitgebuit geworden, is heel jammer, maar dat had dan ook t.u.v. den electricicn moeten gebeu ren. De heer Scheltus zegt dat er dus een bevoorrechting van Van Rossum heeft plaats gehad, tegenover de an dere mcnschen. Was er ook een inschrijving voor de electrlEche werken gehouden, dan zou de gemeente X 200 a f 300 in den zak hebben gehouden. De Voorzitter merkt op, dat men voorzichtig moet wezen met het noemen van cijfers. De hoer Gaijaard merkt op, dat het dan geen voor dcel voor de gemeente, maar voor den aannemer zou zijn geweest. De heer Borst had gehoopt, dat ook De Geus was uft- genoodigd, waarop do Voorzitter de vraag stelt waarom de smeden dan geen prijsopgaaf van het smidswerk inleverden. De heer Borst oordeelt dat men 34 vaklui bij elkaar had kunnen laten komen, maar de Voorzitter zegt, dat het toch niet de bedoeling mag wezen, dat er een opzet komt Spr. merkt verder op. dat het B. en W. niet bekend is of Faus buitensmeden om prijsopgave heeft gevraagd. Do electriciteitswerken dienden in één hand te blijven. De heer Scheltus merkt nog op, dat door De Gjus heclcmaal niets is geleverd. De Voorzitter zegt dat De Geus sinds 1 Januari hier is en diens vader heeft uit de hand de valbrug mogen leveren Klachten zijn er nooit bij B. en W. gekomen. De heer Olie kan niet over de aanbesteding spraken, daar was hfj niet bij. maar wat de verdeeling der werkzaamheden betreft, heeft hij den indruk gekregen, dat die goed geregeld is. Straks krijgt De Geus weer werk'van het Armenhuis. Ook de zaak en de onder nemer moeten bij de verdeeling van het werk in aan- emrking worden genomen. De Geus ia nog jong. hij doet het werk met Leguit en op deze wijze gaat het werk toch voor de helft weer de gemeente uit Mis schien is het een fout bij de aanbesteding geweest, dat Faus niet voldoende aan banden is gelegd. Spr. merk te nog op dat hij het niet noodlg oordeelde, dat adres santen hier werden uitgenoodigd, dat zou dan telkens moeten gebeuren als verzoeken of adressen werden in gediend. De heer Gaijaard zegt dat als adressanten waren uit genoodigd, misschien spoediger tot een oplossing was gekomen. De Voorzitter zegt dat in openbare vergadering adressanten niet aan de bespreking hadden kuunen deelnemen. De heer Gaijaard deelt mede. nu we het toch over den aannemer hebben, gehoord te hebben dat éèn van de timmerlieden is ontslagen, omdat hij bedankt had voor de voetbalclub. Ais dat juist is, vindt spr. dat een beetje heel erg. Den Voorzitter is hiervan officieel niets bekend en geen enkele klacht is Ingekomen. Allen lubben recht- Spr. merkt verder op, dat de raad in de kwestie der vaklieden geen beslissing behoeft te nemen. B. sn W. hadden alle recht naar hun inzicht te handelen, maar zij hebben toch deze zaak in den raad willen bespreken. De heer Gaijaard zegt dat de raadsleden het recht hebben inlichtingen te vragen. De heer Olie: En de menschen hebben het recht te zeggen, dat we het niet goed doen. Productieve» arbeid en maatschappelijk hulpbetoon. Adres van den Winkeler Bestuurdersbond, waarbij aangesloten zijn de Land- en Tuinbouwarbeiders at- deeling Nieuwe Nlcdorp in zake het verschaffen van zoo mogelijk productieven arbeid aan werkloozen en over het instellen van een Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. De Voorzitter zegt dat het de ernstige bedoeling is van B. en W. om zooveel mogelijk productieven arbeid te laten vorrichten. Wat de hulpverleening betreft, die wordt verzorgd door de Algemeene Armenadminlstra- t!e en bovendien bestaat het voornemen om te komen tot oprichting van een crlsls-oomité. te vormen uit ver tegenwoordigers van de verschillende corporaties en vakvereeniglngen. In dezen vorm wordt dus voldaan aan het verzoek. Wordt goedgevonden. Voorstel tot aankoop van een gedeelte van het achter de nieuwe school liggende land van de D. G. Kerk te gen een prijs van 80 ct per M2. en tot een grootte van ongeveer 500 M2. of zooveel meer of minder als noodlg is om voldoende grond te verkrijgen voor ophooging van het schoolterrein. Het is een werk dat zeer goed In de termen valt voor productief werk. De heer Gaijaard vraagt of spoedig met het werk kan worden begonnen, want dc menschen die aan den Langereisdijk werken, schijnen spoedig gedaan te krijgen en de loonen zijn niet van dien aard, dat ze er 14 dagen op kunnen teren. De Voorzitter zegt dat dit een reden temeer is om het voorstel te accepteeren. Aldus wordt besloten. Voorstel tot het aangaan van een kasgcldleening voor het Jaar 1932. groot f 40.000 tegen een rente vsn ten hoogste 1 pet. boven het promesse-disconto. Wordt goedgevonden. Voorstel om op de beide in de vorige vergadering aangehouden adressen om huurvcrlaglng en om de landerijen in het publiek te verhuren, afwijzend ie be schikken. De Voorzitter zegt dat als tegen een matigen prijs %ordt verhuurd, dit voldoendo compensatie zal zijn. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Volgt de vaststelling van het raadsbesluit tot het on derhands verhuren van de gemeentelanderijen voor den tijd van een Jaar. Een perceel, dat van Deugd, is niet verhuurd. De pacht der landerijen varieert van f 75 tot f 100 van het bouwland van f 60 tot f 80 por HA. Eveneens wordt vastgesteld het raadsbesluit tot onder- handsche verpachting van de opbrengst der slulsgelden te Verlaat, en wel aan den heer Helleman wederom voor f 650 per jaar. De raad vcreenigt zich met de voorgestelde wijziging der gemeentebegrootirvg voor het loopende Jaar tot een bedrag van f 4287.79. Benoemingen. Aan de orde komt de verkiezing van een lid der gas- commissie wegens aftreding van den heer G. Gaijaard, en van 2 leden der Ned. Herv. Weezenadminislratie we gens aftreding van de heeren J. Stammes en P. Haring huizen. De openbare vergadering wordt geschorst, na herope ning wordt tot Ud der gascommiseie herbenoemd de hoer G. Gaijaard, met 6 stemmen, 1 stem werd blanco uitge bracht De heeren J. Stammes en P. Haringhuizen worden met algemeene stemmen herbenoemd als leden der Ned. Wee- zenadministratie. De heeren Gaijaard en Haringhulzen verklaren de be noeming aan te nemen. Ais Armvoogd, vacature-K. Blokker, overleden, wordt met 6 stemmen benoemd de heer G. Gaijaard, 1 stom blanco. Onder dankzegging voor 't In hem gestelde vertrou wen neemt de heer Gaijaard de benoeming aan, waarna de Voorzitter hem feliciteert er op wijzende dat het in dezen tijd geen gemakkelijke taak is, doch dat de heer Gaijaard wel weet wat hem staat te wachten. Vastgesteld wordt ©en suppletoir kohier hondenbelas ting. De Voorzitter deelt mede, dat het besluit tot het aan gaan van een geldleenlng ad f 7000 tegen een rente van 4% pet door Ged. Staten is goedgekeurd, doch dat het niet gelukt is de ieening onder te brengen. Wel 's een cor.h'd gedaan tegen 5 pet, bij vroeger aflossing vsn 1 pet. Goedgevonden wordt op dit aanbod in te gaan. De rondvraag. De heer Keesom vraagt om gedurende den winter des morgens te vergaderen Inplaata van 'a avonds. Dc Voorzitter zal het overwegen. De heer Olie wijst op de slechte verlichting te Terdiek. De Voorzitter zegt dat getracht zal worden verbetering aan te brongen. De heer Borst zegt dat hetzelfde euvel bestaat bij Botman. De Voorzitter zegt dat dit dezer dagen verholpen zal worden. De heer Borst vraagt of de menschen die bij het Hoog heemraadschap aan de verbetering van den weg op den Langereisdijk werken, toeslag op het loon krijgen. De Voorziter zegt dat de gemeente buiten de loonen van het Hoogheemraadschap staat en bij het gemeente bestuur niet is gevraagd om toeslag. De heer Borst vraagt verder, hoe het met de gasfa briek staat. Spr. heeft gehoord dat er in verband met de ciectrificatle 50 meters zijn weggehaald. Spr. vraagt of dit geen reden is om dc meterhuur af te schaffen of het vastrecht, of om op andere wijze het gasverbruik te ani meer en. De Voorzitter wijst er op dat dit een zaak is die bij de gascommissie thuis behoort. Als er moeilijkheden zijn, zullen ze daar wel onder de oogen worden gezien, de Voorzitter der gascommissie is daartoe actief genoeg. De heer Gaijaard komt terug op de kwestie die door den heer Borst is aangeroerd, n.1. de loonen die door het Hoogheemraadschap worden uitbetaald. In een uit voerige toelichting deelt spr. mede dat aan menschen die hetzelfde werk doen 50 en ook 40 cent per uur wordt be taald en dat de menschen daarover ontstemd zijn. En beweerd wordt dat het de loco-burgemeester is, aan wien het is te wijten, dat 40 cent per uur wordt verdiend in plaats van 50 cent. Spr. heeft reeds gezegd, dat de loco- burgomeester geen toezegging had kunnen doen, buiten medeweten van den raad, dat toeslag van 10 cent zou worden gegeven en spr. heeft over deze zaak reeds met den voorzitter gesproken, doch acht het gewenscht dat deze in openbare vergadering toelichting geeft De Voorzitter deelt dan mede dat door een vooraan staand persoon van den bond van landarbeiders werd medegedeeld dat arbeiders aan bedoeld werk te werk konden worden gesteld voor 50 cent per uur. Spr. oor deelde dat dit met beide handen moest worden aangegre pen, Eerst strubbelde het nog wel wat doch na een paar dagen werden er arbeiders geplaatst. Later werd medegedeeld, dat wel 50 cent per uur kon worden ver diend mits de gemeente 10 oent per uur bijpaste. Spr. wist van een dergelijke regeling of afspraak niets of en heeft bij het Hoogheemraadschap geïnformeerd. Immers Nieuwe Niedorp had daar niet op gerekend en het werk dat uitgevoerd werd, stond op de begrooting van het Hoogheemraadschap. Bij het Hoogheemraadschap werd toegelicht dat hot loon van 50 oent werd gegeven aan menschen die al Jaren dergelijke werkzaamheden ver richten, zij het ook wel in lossen dienst. Overigens werd 40 cent betaald omdat het hier betrof vervroegd werk, dat op de begrooting voor 1932 stond, en dat voor be strijding van do werkloosheid reeds in November werd uitgevoerd, maar daardoor wel duurder werd. De heer Gaijaard noemt 't het ergste dat aanvankelijk 8 uur per dag werd gewerkt, maar nu 7 uur en spr noemt het een karig loontje, f 16 por week. Het mag vervroegd werk zijn, maar het is toch productief werk. Van een lichaam als het Hoogheemraadschap is het een schriel loontje. Spr. weet wel dat 't niet allen grond werkers zijn, maar er zijn toch ook volslagen grondwer kers bij die 40 cent per uur verdienen. Aanvankelijk zouden niet anders dan Nieuwe Niedorpers te werk war den gesteld, en daarin kon zijn opgesloten dat er eenlge toezegging ta.v. toeslag werd gedaan. De Voorzitter zegt dat er nooit eenige toezegging is gedaan, en dat ailcen Nieuwe Niedorpers te werk zouden worden gesteld moet op een vergissing berust hebben Spr. acht het niet goed dat hier loonen, die waterschap pen geven, besproken worden. Hierna volgt aluting. hoorende tot den inventaris van het bureau, stuk getrapt. De politie, die voor de goed orde op de hoogte werd gebracht, kwam ter plaatse tot de bevinding, dat de inbrekers waarschijnlijk door overklimming van 'n muur langs de zg. huisjes van Schuddegeest of door een brandgang en verder door een W.C.-raampje aan den achterkant van het perceel zijn binnengekomen, om langs omgekeerde route het gebouw weer te ver laten. Zij kreeg voorts den indruk dat diefstal de be doeling van den inbrekers is geweest. Uitzending naar Oost en West. Nader kan worden gemeld, dat de korte Kerstgroet die op Vrijdag 25 dezer, des middags om vier uur door H.M. de Koningin voor de radio zal worden uit- gesproken, tegelijkertijd zal worden uitgezonden naar Oost- en West-Indië via do zenders van het Staatsbedrijf der P.T.T. te Kootwijk. Tevens kunnen wij hieronder het progTamma me dedeelen, dat door de N.C.R.V. als verzorgster van het algemeen programma via Huizen op golflengte 1875 M zal worden uitgezonden: 4 uur namiddag. Uitzending uit het koninklijke Paleis aan het Noordeinde te 's Gravenhage. Kerst groet van H.M. de Koningin tot het Nederlandsche volk. Muzikale medewerking wordt verleend door de Haarlcmsche Motet- cn Madrigaalvereeniging onder directie van den heer Sem Dresden. 1. Hoort de klokken (vrij naar het Roemeensch); 2. O Kerstnacht (van Joost van den Vondel); 3. Inleidend woord en kerstgroet van H.M. de Ko ningin. 4. Stille nacht, heilige nacht (le en 3e couplet). 5. Gezang 229, de verzen 1. 5 en 7. De liederen zijn vierstemmig gezet voor het Motet- en Madrigaalkoor door den heer Sem Dresden. Een geringe balt van 95 cent. Het bureau van den Radioraad aan de Suriname straat 1. heeft in den afgcloopen nacht, terwijl het col lege, inclusief de algemeen-programmn-commissie en omroep controlecommissie, en het ambtcnarenperso- neel niet de Nederlandsche zenders in diepe rust waren, onaangekondigd bezoek gehad. Toen gistermorgen om 8 uur de Nederlandsche zen ders den aether weder deden trillen en de raad zijn werk wilde hervatten, bleek uit eenige achtergelaten sporen, wat daar in het holle van den nacht aan de hand moest zijn geweest. Kasten waren geforceerd en de inhoud ervan overhoop gehaald en er bleek zrifs geld te zijn gestolen, zij het ook tot een som van niet nieer dan 96 cent. Vermoedelijk teleurgesteld over een zoo luttelen buit, hebben de inbrekers een kistje met sigaren, be Adres van den Ned. R.K. Middenstands bond aan de Tweede Kamer. In verband met de bij de Tweede Kamel aanhan gige voorstellen inzake steun aan den tuinbouw in West friesland, heeft, het bestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond zich tot de Tweede Kamer ge wend met een adres, waarin wordt gememoreerd, dat de bond eenigen tijd geleden bij den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aangedrongen op het verleenen van steun nan den tuinbouw iii West-Fries land, mede met het oog op de benarde positie, waarin te lossen, zullen de middenstandsbedrijven, voorzoo- noodtoestand in den tuinbouw gebracht zijn. Daar echter, zoo vervolgt het adres dan o.m. de vol gende aanhangige voorstellen aan de tuinders te ver leenen crcdietcn in hoofdzaak zullen dienen om de bedrijven weer in werking te kunnen stellen en niet zullen mogen worden gebezigd om oude schulden af te lossen, zullen dc middenstandsbedrijven, zoorzoo- ver zij zitten met grootcre bevroren credieten wegens levering van artikelen en prestaties aan de tuinders, door den voorgcstelden maatregel niet worden ge baat. Wij meenen goed te doen er uw aandacht op te ves tigen, dat indien mocht blijken, dat de middenstands bedrijven door de thans voorgestelde maatregelen practisch niet voldoende zullen zijn geholpen, ook in de kapitaals en credietpositie van de kleinhandels- en amhachtsbedrijven in de betreffende streken even als dit thans ten aanzien van de tuinbouwbedrijven geschiedt zal zijn te voorzien. Msb. Spaarpenningen tot een halve ton verantwoord. Door de politie te Enschede is aangehouden de nu. keiaar H. G. Hij wordt verdacht van verduisterd van spaargelden welke bij hem als agent ecner sp* inrichting waren ingelegd. De bedragen werden door G. wel in de spaarboet vermeld, doch niet aan het hoofdkantoor afgedra» De verduisteringen, welke ongeveer gedurende jaren zijn gepleegd, bedragen tenminste 50.000 gu^ G. is verdacht van verduistering en van valsctk in geschrifte en ter beschikking van de justitii, steld. Daders gearresteerd. Sinds maanden werd het landelijke Strijp onder de gemeente Eindhoven, bij voorkeur des Zaterdags- nachts tegen half een opgeschrikt door brandalarm. Het vuur had nu eens een boerderij, dan weer een woning op onverklaarbare wijze aangetast, zonder dat men ooit een spoor van den dader kon ontdekken, want dat er kwaadwilligheid in het spel moest zijn, stond vast. Evenwel sinds den laatsten brand meende de po litie een draad in handen te hebben, die tot ontdek king kon leiden en zij verdubbelde haar waakzaam heid. Als gevolg daarvan heeft zij toen nu Zaterdag nacht wederom onder verdachte omstandigheden een brand uitbrak, de hand weten te leggen op een tuin man, zekeren van L. uit Eindhoven. Deze arrestatie werd gisteren gevolgd door die van een bakkers knecht V. Voor den commissaris van politie hebben zij be kend alle branden, die den laatsten tijd in Strijp hebben gewoed, te hebben gesticht en daarbij zijn in totaal zeven boerderijen en vijf huizen een prooi der vlammen geworden. Ze hadden de branden steeds in eikaars gezel schap aangestoken na het sluiten van de café s en deden het uit louter brooddronkenheid. Bij het blus- schingswerk stonden ze altijd in de voorste rijen toe te zien. UIT EEN FIETSMANDJE GEVALLEN. De moeder kreeg een zenuwtoeval. Op den Rijksstraatweg nabij Sloterdijk is Maandag middag een lJ4-jarig kind door het breken van een riem uit een fietsmandje gevallen. Het kind brak beide armpjes, terwijl het tevens een bloedende ver wonding aan het hoofd bekwam. De moeder, welke het rijwiel bestuurde, kreeg van schrik een zenuw toeval. Moeder en kind werden per auto naar hun woning te Amsterdam vervoerd. Msb. Dwars door de Sa, Twee stoutmoedige Parijsche journalisten, diei jit Colombe Bechar in Marokko waren vertri dwars door de Sahara naar Goa aan den Niger,i einde een van de minst bekende gedeelten vaaj zwarte wereld te exploreeren, worden reeds een tijd vermist. Het zijn Leo Gerville Rcache en Mathieu van den „Matin". Zij hadden in hun gepantserde auto reeds dei woestijn bereikt, die halfweg ligt op den weg Timboektoe en in welk gebied de "slavernij nog bruikelijk is. Het laatste, dat men van hen gehoord had, is 1 bericht geweest, dat zij den eersten December middel van hun draagbare zendinstallatie haddenj zonden. Zij meldden toen, dat zij tusschen twee l bische nomadenbenden in zaten, die poogden gevangen te nemen. Er bestond echter nog een dat zij zouden ontkomen. Sedert dit bericht men echter niets meer van hen gehoord. Een vuurgevi Naar het W. B. uit Berlijn meldt, heeft gisti gen een brutale overval plaats gehad op den ji iier Brodowski in Tempelhof, door drie mannen, per auto gekomen, plotseling zijn winkel bici drongen en hem trachtten tegen den grond te s Er ontstond een woeste vechtpartij, waardoor aandacht werd getrokken van de voorbijgangers.! drie mannen snelden daarop den winkel weer achtervolgd door den juwelier. Zij konden echter la auto bereiken, waarmede zij in groote vaart tve}» den, daarbij voortdurend met revolvers schietend^ nun vervolgers, van wie echter niemand gewtf werd. Of de roovers, die konden ontkomen, nog iets i ben kunnen meenemen, wordt niet gemeld. Het werk van misdadigers. Geen ,A schenlevens te betreuren. 8001 V.D. verneemt uit Warschau: In de nabijheid van het station Rogow bij Lodza spoorden gisterenavond de locomotief en vijf ware van den D-trein WarschauW'ecnen. Bij onderzoek bleek, dat de rails waren losgeschroë zoodat men klaarblijkelijk te doen heeft met een slag. Aangezien de trein het station Rogow pas h&d un laten en nog geen groote snelheid had, werd eenj ongeluk voorkomen. De locomotiefkoppeling brak en dc machim reeds honderd meter verder tot staan komen. Van de vijf ontspoorde wagons stortte een s1m:u| gen onderstboven en kwam in een greppel te*:; zonder dat het rijtuig ernstige schade opliep. Eenige passagiers werden licht gewond enér| de conducteur van den postwagen liep ernstig^ wondingen op. Vijfhonderd flinke huizen afgekat Reuter seint uit Bangkok: Een geweldige branii hevigste ooit in de geschiedenis van de stad# teekend, heeft gisteren Bangkok geteisterd. Er zipi de Chineesche handelswijk vijfhonderd stevige ha vernield, waaronder ook het gebouw van de Bankj Kanton. Er zijn tweeduizend menschen daklottl stoffelijke schade wordt op een half millioen sterling geschat. Mat Of r>rdr -eec kt We: U r k d ur tón Mul Col In. 246. Was het een droom, een vergissing? Waar bleef dan toch de vliegmachine? Was de vliegenier doorgevlogen? Had h|j den jongen niet gezien? Och, de zee scheen hem al meer te 1 De golven waren aan zijn voet Hij zou nu maar aan zijn moeder derüM 't Was voor haar zijn laatste* groei. De Jongen was, woedend, opgesprongen, Bedacht hoe hij zich wreken kon. Vergat, dat h|j zelf straf verdiend had, Voor 't stelen van den luchtballon, Wim greep de zeeppot nog steeds woedend, En hij smeet de pot door het glas Waardoor de zaak van den kapper Van de melksalon geschc'd»n was. wt U xi« t U 1 vaa 'Wijk I Oou

Schager Courant | 1931 | | pagina 8