lliiiiii Nitiis- limit- Liilliitllil GRATIS 20°|o korting UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. TWEEDE KAMER. ONDERWIJS. op alle Stoomprijzen Fa. 8.8 8 KGHIG, Hoogzijle C 8 Telel. 48 BENZINEBELASTING. Felle brand te Haarlem. Franschman beroofd. 1 pakje KERSTKRANSJ 2 halve ponden KEG's KOFFIE Geldig t.m. Donderdag 31 Dec. 1931 Bij alle winkeliers verkrijgbaar. Door een auto verpletterd. Jack Diamond doodgeschoten Zaterdag 19 December 1931. SC1AGE1 74ste Jaargang No. 8989 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentlën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomond nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENt TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. De Minister heeft zijn antwoord aan de Kamerleden voortgezet en zich verweerd tegen de opmerkingen ge maakt over de toelatings- en eindexamens der mid delbare scholen en spr. meent dat de regeling goed is en trouwens directeuren en rectoren zich verklaard hebben voor de bestaande regeling. Wat het gevraag de staatsexamen betreft, dit heeft naar het oordeel van den minister ook zijn bezwaren, vooral het klaar stoomen en ook hier wordt het examen mede afge nomen door leeraren die met de opleiding belast zijn. Dat de schoolcommissies niet betrouwbaar zouden zijn, wil de minister niet accepteeren. Bij het Nijverheidsonderwijs was er weer een lange rij van sprekers. Er werden inlichtingen gevraagd omtrent het bczuinigingsverslag inzake het nijver heidsonderwijs voor meisjes. De opleiding werd te ge concentreerd genoemd en men bepleitte de belangen van het avond-nijverheidsonderwijs. De ambachtsonderwijsgelegenheden werden in de groote steden nog niet voldoende geoordeeld. Men moest het onderwijs aan de Middelbare scholen niet te erg opschroeven en zoo waren er nog meer wenschen en opmerkingen. De minister meende, dat de afdeeling Nijverheids onderwijs de eenige afdeeling is die nog een stijging der uitgaven toont, wel een bewijs dat de regeering er veel voor voelt. Toch heeft de minister meer moe ten bezuinigen dan hem lief is. De commissie voor het Middelbaar Technisch On derwijs die de heer Ketelaar wenschte, eischte zeide de minister, ernstige voorbereiding. Van het opdrij ven van de eisehen voor het middelbaar technisch onderwijs, is de minister niets bekend. Het onderwijs op de avondscholen zal gerationali seerd worden, er moest nog f 40.000 worden bezuinigd, Aaarom zal het aantal weken worden beperkt en er ja minder worden geteekend. De deskundige inspectie heeft inkrimping van het jneisjes-njjverhcidsonderwijs goedgevonden. Toen de minister dit bezuinigingsstandpunt had uiteengezet, ook nadat er was gerepliceerd, diende de heer Ketelaar een motie in, waarin het uitstellen de zer bezuinigingsmaatregelen werden gevraagd. Over het Gewoon Lager Onderwijs werden enkele opmerkingen gemaakt, maar hierover zal wel meer gezegd worden als het voorstel wijziging L. O. wet aan de orde komt. Het algemeen beleid van den minister werd nog aan critiek onderworpen en werd een vrijwillige stop zetting van den scholenbouw bepleit. Dat esperanto op de lagere scholen onderwezen moet worden, was de heer Ketelaar het niet eens. Wel met de opmerkingen over het teveel op het land laten wer ken van kinderen, die door de heeron Zadelhoff en Loerakker waren gemaakt. Ook werd onderwijs gevraagd voor het Friesch op de Friesche scholen. Verplichte lichamelijke oefening oost van het leerplan verdwijnen. Een nieuwe geest in het geschiedenisonderwijs werd -ogst noodig geacht, evenals een wijziging wat de eftijdsgrens voor de toelating betreft. De salariskorting mocht niet gelden voor de wacht el ders. Stopzetting van de subsidies aan nieuwe kweek scholen werd noodig geoordeeld, enz. enz. De minister voelt eveneens veel voor vredelievend geschiedenisonderwijs, maar karakter en inrichting der school doet hier alles. Watjiet onderwijs in het Friesch betreft, zal het rapport van den Frieschen Onderwijsraad worden ge publiceerd. De minister was een voorstander van het vak: lichamelijke oefening. Spr. beloofde een onder zoek inzake het landbouw verlof en het nakomen der leerplichtwet. Dat de wachtgelders ook wat lager salaris krijgen, acht de minister niet onbillijk. Hij zal het verhoogen van den minimum leerplichtigen leeftijd overwegen. Daarna werden er nog enkele opmerkingen ge maakt bij de artikelen die volgden en het slot was dat de begrooting voor Onderwijs werd aangenomen zon der hoofdelijke stemming. Een initiatiefvoorstel. Bij de Tweede Kamer is ingediend een initiatief voorstel van de heeren Albarda c.s. tot wijziging van art. 87 der Grondwet in dien zin, dat voor de mobilisa tie de voorafgaande goedkeuring van de Staten-Gene- raal noodig zal zijn. MotieKetelaar verworpen. De motie-Ketelaar waarin de wensch werd uitgespro ken dat. de reorganisatie van het avond-nijverheidson derwijs in geen geval zal ingaan voor het begin van den nieuwen cursus, is met 30—36 stemmen verwor pen. Vóór stemde de linkerzijde. Interpellatie toegestaan. De aanvraag van den heer Van Dijk, om zooals reeds in dit blad is vermeld, een interpellatie te mo gen houden over den zenderbouw, is toegestaan. Zij zal worden gehouden op een nader aan te geven da tum. Het Gemeentefonds. Dit was het laatste punt der Rijksbegrooting, dat "erd behandeld en waarbij de heer De Wilde een overzicht vroeg van de voorloopige werking der wet. De heer Vliegen deed opmerken, dat vele gemeen ten reeds aan de maximumheffing der opcenten wa ren. Hoe komen ze aan meer geld, vroeg spr. De minister De Geer zeide, dat' de feiten nog niet r&ststaan, dus dat er moeilijk mededeelingen konden worden gedaag^Voor de gemeenten is een nadeel dat het acrès van het fonds niet gelijk is gebleven aan de stijging der bevolking. Het rijk en de pro- Vincie blijven bijdrageD geven aan noodlijdende ge meenten. De minister wilde de begrooting sluitend maken met een tijdelijke verlaging.der rijksbijdrage aan hei Invaliditeitsfonds. Daartegen kwam de heer Van der Waerden op, die dit noemde een aantasten van het vermogen van invaliden en ouden van dagen. Mr. Oud had de meening, dat het geheele stelsel van fondsvorming verkeerd is en heeft dus geen bezwaar tegen deze wijziging. Ds. Kersten hield een daverende rede tegen sociale verzekering en zoo eindigde eindelijk het lied en het ontwerp werd goedgekeurd. Na nog wat klein goed ging de Kamer met Kerst- vacantie. TELEFOON 1523 (3 lijnen), TIJDELIJK Depöt voor Schagen: Aan de Alkm. Crt was het volgende verzocht op te nemen, wat ook voor vele van onze lezers van belang la. Ter voorkoming van onaangenaamheden wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat ingaande 1 Januari 1932 een bijzonder invoerrecht ad f 6 per 100 K.G. ben zine wordt geheven. Dit bijzonder Invoerrecht wordt ook nagevorderd van alle benzine, die op 1 Januari 1932 ln een opslagplaats in het vrije verkeer voorhanden is als mede van de benzine die op dien datum in vervoer naar zulk een opslagplaats is. Ónder opslagplaats wordt ver staan leder gebouw, bewaarplaats, erf of terrein, alsook vervoermiddelen, waarvan niet blijk,t dat zij onderweg zijn naar een opslagplaats. Indien iemand in dezelfde gemeente meer dan één opslagplaats heeft, worden deze als één opslagplaats aangemerkt, met uitzondering van benzinepompen met ondergrondsche tanks, die elk als een afzonderlijke opslagplaats worden beschouwd. Ieder, die in vorengenoemde opslagplaatsen meer dan 200 Kg. benzine (pl.m. 250 tot 260 liter) in voorraad heeft met Inbegrip van de hoeveelheden die daarheen in vervoer zijn, moet op 2 Januari 1932 hiervan een ondertee- kende schriftelijke aangifte doen bij den Ontvanger der invoerrechten of accijnzen over zijn woonplaats, vermel dende naam van den aangever, plaatsen waar de ben zine zich bevindt en hoeveelheid benzine per opslagplaats. Bovendien moeten eigenaars van benzinepompen in die aangifte den juisten stand van het telwerk van hun benzinepompen bij den aanvang van 1 Januari 1932 op geven. Het verschuldigde invoerrecht moet voor 15 Fe bruari 1932 bij genoemde Ontvangers worden betaald. Indien inlichtingen gewenscht, vervoege men zich bij de ambtenaren. Meubelpakliuis een prooi der vlammen. Vonken in houtwol waarschijnlijk do oor zaak. Gisteravond tegen acht uur is brand uitgebroken in een meubelpakhui3 aan de Ripperdasteeg te Haar lem. De brand greep zeer snel om zich heen, zoodat in korten tijd de vlammen hoog opsloegen en zware rook wolken boven de huizen uitdreven. Toen de brandweer kwam stond het drie verdiepingen hooge pakhuis in lichte laaie. Met een groot aantal stralen werd het vuur van verschillende kanten aangegrepen. Men was den brand na een half uur meester. Het pakhuis is met de groote voorraad meubelen, waarmee het geheel vol stond, volkomen uitgebrand. De oorzaak is vermoedelijk het vatten van vonken in hout wol. Gistermiddag was papier verbrand in een pot en men vermoedt, dat vonken in de houtwol zijn terecht gekomen en daar den geheelen middag hebben liggen smeulen. Het pakhuis hoort aan de firma Schoenmaker, die in het land verschillende opslagplaatsen heeft voor haar verkoopinrichting op afbetaling. Het pakhuis en de meu belen waren verzekerd. Er was een groote menigte op de been, die afgeko men was op de groote rookwolken en vlammen achter de huizen bij het Stationsplein zichtbaar. Op den Scheveningschen weg te 's-Gravenhage. In het struikgewas langs het verhoogde voetpad van den Scheveningschen Weg in Den Haag,, ter hoogte van de Israëlitische begraafplaats, heeft gisteravond omstreeks halfacht een loopjongen een man in bewus- teloozen toestand gevonden. Hij waarschuwde de poli tie, die ter plaatse een onderzoek instelde. Het blek, dat de man verwondingen had opgeloopen, en vermoedelijk in het struikgewas was geworpen, ten gevolge waarvan hij het bewustzijn verloren had. De ge neeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis, waar zijn wenden verbonden werden, en zijn bewustzijn langzamerhand terugkeerde. MET AMANDELTJES wanneer U koopt (uitgezonderd Sumatra Koffie van 24 ct. p. 'I2 pond) KEG's KOFFIE in prijs verlaagd, thans 65, 55, 50, 45, 37'/,, 30 en 24 cent per halfpsndspak Bij zijn verhoor door de politie verklaarde hij een Franschman te zijn. 40 jaar oud en tijdelijk verblijf hou dende te Rotterdam. Hij deelde verder mee, dat hij gisteravond omstreeks halfzes toen hij op het voetpad wandelde, door twee mannen werd aangesproken. Voor dat hij zich kon verdedigen, hadden zij hem beetgepakt en met vuistslagen op het hoofd en in de maagstreek neergeslagen. Later hadden zij hem in de struiken ge gooid. Zijn portefeuille was uit zijn zak gehaald en op den grond geworpen. De Franschman verklaarde, dat er twee biljetten van 100 Fransche francs en 7 biljetten van 100 Belgische francs uit waren gestolen. Voorts miste hij nog een gouden horloge met ketting en een gouden ring. Van de daders kon hij geen enkel signalement opgeven. De verwondingen van den Franschman zijn onbe duidend. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Voerman van zyn wagen geslingerd en tusschen auto en kar terecht gekomen. Donderdagavond heeft te Bergeyk (N.-Br.) een doo- delijke aanrijding plaats gehad op den rijksweg Val- kenswaard-Hasselt. De aannemer P. van der V. uit Eindhoven kwam met zijn luxe auto in de richting Bel gië gereden, terwijl nabij het Hollandsche douanekan toor twee met kunstmest geladen karren hem tege- moetreden. De auto heeft toen met zijn linkerspatbord het lln- kerwiel van de voorste kar gerepen, die een zwenking maakte en de tweede kar in de flamk reed. De voerman, de 28-jarige L. Verhoeven is daarbij tus schen den auto en de kar verpletterd. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Na een uur is hij over leden. Ook het paard is doodelijk gewond. De chauffeur brak drie ribben en werd per auto naar een geneesheer te Eindhoven gebracht De auto is totaal vernield. De chauffeur beweerde door een mistbank de kar niet tijdig te hebben gezien en niet tijdig te hebben kunnen stop pen. Men vermoedt echter, dat hij niet voldoende aait den rechterkant van den weg heeft gereden. Het slachtoffer was kostwinner voor zijn vader. De politie heeft beslag op het lyk en den auto ge legd. VAN EEN TREIN GESPRONGEN. Donderdagavond sprong nabij Borsselen een te Goes wonenden conducteur der N.S., J. Zwertsloo, bij het rangeeren van een trein en kwam daarbij zooda nig te vallen, dat de dood spoedig intrad. Eenige uren na zijn vrijspraak. V.D. verneemt uit Albany: De beruchte bandietenleicler Jack Diamond werd door revolverschoten gedood. Hij werd gistermorgen in zijn hotelkamer dood gevonden, vermoedelijk door leden zijner hende vermoord. Met Diamond verdwijnt een der beruchtste revol verbandieten van de Vereenigde Staten. Hij was pas 36 jaar en zijn leven was een aaneenschakeling van misdaad geweest. Zijn vrouw en de hoteleigenaar gearres teerd. Reuter meldt nader uit Albany: De eigenaar van het hotel, waar de bendeleider Jack Diamond werd vermoord, verklaart dat deze een feestje op zijn kamer had georganiseerd, naar men moet aannemen ter gelegenheid van zijn vrij spraak. Terwijl het feest, gisteravond begonnen, in de eerste uren van den ochtend nog in vollen gang was, arriveerden twee personen, die zich onder de feestgenooten mengden. Eerst tegen het aanbreken van den dag werd de bendeleider naar men gelooft gedood, want om dezen tijd snelden alle genoodig- den naar buiten en namen de vlucht. Een verschrik kelijke doodstrijd had zijn stempel gedrukt op het be- zicht van den verslagene, die aan het achterhoofd het spoor te zien gaf van een kogel uit een revolver van groot kaliber, welke a bout portant was afge- vuurd.è Twee kogels waren ook in het gezicht gedron gen. De vrouw van Jack Diamond, die op het politie bureau wordt vastgehouden, rookt onophoudelijk ci- garetten en betuigt haar onschuld. Ook de eigenaar van het hotel is gearresteerd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1