SchagsrCourant PUROL er op! Derde Blad. Dit den gemeenteraad van Alkmaar. De Zenderbouw. De meerderheid nam de beanen. Iet noodweer Op het nippertje gered. Winter in Duitschland. Uit onze Omgeving. Onvoorzichtige kinderen. Zaterdag 19 December 1931. 74ste Jaargang. No 8989 Kerstgave voor werkloozen. Crisiscomité en sociaal-democraten. In den Donderdag gehouden gemeenteraad te Alkmaar langdurig gedebatteerd over het verzoek een supple toir crediet van f 20.000 voor het gem. bureau van Maat- icbappelijk Hulpbetoon toe te staan omdat wethouder Westerhof (S.D.A.P.) daarbij had medegedeeld dat f 5000 daarvan bestemd waren voor een extra Kers tui tdeeling voor de werkloozen. Verscheidene katholieke leden en ook raadsleden Van <jjrlsteli.ike zijde wezen er op. dat voor hun werkloozen door de kerken gezorgd wordt. Ook de leden van den V. B. waren van oordeel, dat deze Kerstuitdeelingen van particuliere zijde moeten geschieden en niet door de ge- neenschap behooren te worden betaald. Enkele katho lieken waren bereid ditmaal het geld toe te staan, om dat gebleken ls. dat in het algemeen voor de werkloozen door het particulier initiatief tot dusver niets gedaan en zij do werkloozen van deze nalatigheid n'et de dupe wilden laten worden. Tenslotte werd het geld met •j tegen 7 stemmen toegestaan. De burgern6®3*01" deelde mede. dat hö het plan heeft dagen een plaatselijk crisiscomité op te richten. De heer Westerhof (s.-d.) wethouder van financiën, ver klaarde zich waarschijnlijk in overeenstemming met ten door de plaatselijke afdeeling genomen besluit niet genegen daarin zitting te nemen, waar hij van mee ting bleek, dat de gemeenschap en niet particulieren in den nood der tijden moeten voorzien. De heer Van Drunen (s.d.) liet zich scherp over chris tenen uit die niet naar den bijbel handelden, wat he vige verontwaardiging wekte, ook bij de r.k. leden der raadsmeerderheid. Zooals bekend, wordt deze meerder heid gevormd door de verbonden soc.-democraten en r.- kathol leken. De raad ging vervolgens over tot het houden van al- lemeene beschouwingen over de gemeentebegrootlng. Over het algemeen werd den r.-k. verweten, dat zij te ipoedig met de s.d. in zee gegaan waren, omdat ook de andere partijen het program van de meerderheid best konden onderschrijven. Den heer Westerhof. s.-d. wethouder van financiën werd verweten, dat hij veel te optimistisch was en men vreesde, dat de malaise zich in een volgende begrooting wel degelijk zou laten gevoelen ook al verzekerde de wethouder, dat de volgende begrooting kan aangevan gen worden met eenzelfde overschot van f 160.000 als dat met deze begrooting het geval was. Men drong in het algemeen op bezuiniging aan, vooral wat betreft de uitgaven voor onderwijs, het aantal bo ventallige onderwijzers en vroeg een betere verdeeling der kunstsubsidies, zoodat niet f 1000 voor één enkele volkstooneelvoorstelling worden gegeven. DB INBRAAK BIJ DEN RADIO-RAAD TE DEN HAAG. Omtrent den Inbraak, welke dezer dagen In het ge touw van den Radio-Raad te 's-Gravenhage heeft plaats gehad, vernemen wij nog het volgende: Uit verschillende aanwijzingen blijkt, dat men hisr te ioen heeft met een beroepsinbrekcr, die zelfs de voor- sorgcn genomen heeft met handschoenen te werken. Niet alleen op 't bureau van den Radio-Raad, doch ook fc <!e vertrekken van het Centraal College voor de re- thsseering, welke genootschap een étage lager geves tigd is, heeft de inbreker een bezoek gebracht en alles epengebroken. Alle bureaux, alle kasten en alle berg- >!aatsan zijn opengebroken. Het merkwaardigste is ichter, dat er behalve het geringe bedrag aan geld -niets vermist wordt Het archief van den Radio-Raad is geheel Intact en er iielfs niet in gerommeld. Op een desbetreffende vraag »n den secretaris van den Radio-Raad, werd aan de 1-R.Ct. dan ook medegedeeld, dat er geen enkel docu- *nt vermist wordt. Het Kamerlid Van Dijk vraagt een inter pellatie. Ia de Donderdagmiddag gehouden zitting van de le Kamer heeft de heer J. J. C. van Dijk (A. R.) verzoek gedaan, lettende op de omstandigheid, dat versterkte Hllversumsche zender niet aan de ver- itingen heeft voldaan, aan den minister van Water- it eenige vragen te mogen stellen betreffende do :elen, die de minister zich voorstelt te nemen ten te bevorderen, dat zonder verspilling van gelden aan alle technische eischen voldoende zendappara- tot stand kome. Een motie van wantrouwen. ^Woensdagavond zou de gemeenteraad van Kerkrade raderen en alle leden waren aanwezig. Toen de voor ter had geopend, nam weth. Ackens echter het woord eischte. dat de voorzitter een motie aan de orde zou welke hij in de vorige vergadering geweigerd 1 In behandeling te nemen. In deze motie werd afkcu- S uitgesproken over de houding van den burgemees- Inzake het loco-burgemeesterschap, waarbij de weth. ekens als 2e loco was gepasseerd. |T>e Voorzitter bleef echter ook thans nog weigeren. stonden 15 van de 25 raadsleden op en verlieten L E>e Voorzitter sloot toen de vergadering, welke tien gluten had geduurd. in Noord-Afrika. Da gevolgen thans eenigszins te overzien. Na het noodweer een Qroote sneeuw- P n Val' gevolgen van het noodweer, dat in de afgeloo- - dagen in Tunis heeft gewoed, zijn thans eenigs te te overzien. JIu het slik. dat na d* overstrooming van de Med- PKnlah op een groote uitgestrektheid land is achter- PWiven, heeft men tot nog toe zeven lijken gevon- doch men vreest, dat er nog meer slachtoffer-s ptdekt zullen worden. Na het woodweer begon ver Pr het binnenland in een groote hoeveelheid sneeuw [F vallen, een ongewoon verschijnsel voor de bewo- "s van dit gedeelte van Afrika, voor zoover zij jr l.°P de bergen thuishooren. Op sommige plaatsen «reikte de sneeuw een hoogte van CO C.M., zoodat te verkeer eenige malen werd gestremd. De Christelijke Gymnastiekvereniging Excelsiorte Schagen, die Woensdagavond in de zaal-Igesz een goed gestaagde uit voering gaf. Rechts de leider, de heer Wismeijernaast hem de heer Boon uil Breezand. Schipbreukelingen 17 dagen hulpeloos op ree rondgezwalkt. Donderdag ls te Southampton het stoomschip Aztcc aangekomen, dat op den Atlantlschen Oceaan vijf non van de bemanning van den schoener Ria uit Saint Jcan (New Foundland) gered heeft, op het oogenblik -lat zij nog slechts een zak uien als mondvoorraad hadd;n en regenwater moesten opvangen, om hun dorst te les3Chen. Gedurende 17 dagen had de bemanning hulpeloos rond gedreven op het schip, dat In een storm lek geslagen was en zijn masten had verloren. Alles wat men aan Doord had, tot het grootste deel van de kleeren, hadden de schipbreukelingen gebruikt, om er toortsen van te lm- proviseeren, waarmee zjj de aandacht van voorbijgaande schepen hoopten te trekken. Toen de Aztes de schip breukelingen aan boord nam, waren zij volkomen uit geput Zij zijn te Honduras aan wal gebracht Het schip, dat een gevaar voor de scheepvaart opleverde, is in brand gestoken en gezonken. „GEEN GEVAL ZOO ERG ALS HET MIJNE", zegt een oude rheamaüek-lijder. Na 77 en flinker dan 20 jaar geleden! „Zes jaar lang heb ik erover gedacht oi brief te schrijven, net mag vreemd lijken, maar ik heb deze zes jaar steeds in de krant gekeken of e> ook één geval genoemd werd, dat zoo erg was al- het mijne, maar ik heb er géén gezien! Ik had altijd iast van zware hoofdpijn en leed aan rheumatick, zoo erg als het maar kon. Jk kon niet loopen zonder twee stokken; ik kon niet om de tafel loopen, zon der me daaran vast te houden. Toen was ik nog geen vijftig. Nu zal ik bij leven en welzijn in Maart H worden, ik heb meer dan '22 jaar lang Kruschen Salts gebruikt en geniet een uitstekende gezondheid, beter dan toen ik nog vijftig was Ik heb geen spoor van rheumatick, heb het al sedert jaren niet meer. Als dus iemand Kruschen .balts kan waardeeren, ben ik het wel. Ik voel me niets ouder dan toen ik vijftig was en ik kan zonder eenige moeite 6 K.M. per uur loopen." F. L. Geen middel kan rheumatiek blijvend genezen, ten zij het drie afzonderlijke functies verricht. lJeze zijn: i. oplossen der naladscherpe urine-zuurkristallen. die de pijn veroorzaken. 2. het afscheiden van deze kris tallen, uit het lichaam; 3. voorkomen dat het urine zuur zich weer kan ophoopen. Ken enkelvoudig zout hee.t maar een enkelvoudige werking en dal is niet voldoende. In Krusschen vindt U een combinatie van zes verschillend* zouten. Twee dezer zouten zijn de meest werkzame oplossers van urinezuur, die de me dische wetenschap kent. Zij ronden spoedig de scher pe kanten af van de pijnlijke kristallen en veran deren deze in een onschadelijke oplossing. Andere zouten in Kruschen sporen de werking uer nieren aan en helpen deze om de opgeloste urinezuur- kristallen op natuurlijke wijze te verwijderen. Verder bevat Kruschen nog andere zouten, welke voorkomen, dat het voedsel in Uw organisme kan gaan gisten en zoodoende verdere vorming van kwaadaardig urine zuur voorkomt. Hieruit ziet U dus de eenvoudige verklaring, waarom rheumatiek niet kan bestaan in een lichaam, dat regelmatig „de kleine, dagelijk- sche dosis" krijgt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten u f0.90 en f 1.00 per flacon. (Adv.) Onverwachts zün Intocht gedaan. De winter heeft In Duitschland tamelijk onverwachts zijn intocht gedaan. Overal la veel sneeuw gevallen. In de hooggelegen streken was het gisternacht zeer koud: zoo werd van de Zugspitze, het hoogst gelegen punt van Duitschland, een temperatuur van 23 gr. Celsius bene den het vriespunt gemeld, terwijl het gisteren slechts 12 gr. vroor. In Oost-Pruisen en Zuld-Duitschland vriest het 7 4 10 gr. In het gebied van den Rijn ia het weliswaar iets warmer, maar overal blijft het kwik beneden het vriespunt. Te Berlijn vroor het In den afgcloopen nacht 3 gr. en In de buitenwijken 5 gr. Gisteren steeg het kwik weder tot op een halven graad onder nul. In den voor middag moesten ongeveer drie duizend man worden uit gezonden om de straten schoon te vegen, daar het ver keer door do diohtc laag sneeuw die overal lag zeer moeilijk was geworden. EEN GROOT AUTOBUSSTATION. Nabij het Victor.astation te Londen verrijst een gToot autobusstation, dat elr.d Februari In gebruik zal worden genomen. Het station biedt plaats aan meer dan 70 but sen en wordt het uitgangspunt van een dertigtal onder nemingen die autcbusdiensten onderhouden over het geheele Vcreenigde Koninkrijk. Het station, dat wat zijn gemakken betreft, met een groot spoorwegstation zal te vergelijken, zal ongeveer 30^000 pond kosten. Het komt in de plaats van het huidige tijdelijke station dat dit Jaar ongeveer 9 millloen verwerkt heeft. .4 .V X .4 P .411 LO IV V .4 Het vijfjarig zoontje van den heer J., wonende In de Voomitgang3traat te Haarlem, was Donderdagmiddag op een met paard bespannen wagen geklommen. Achter den wagen reed een auto. bestuurd door den heer E. v. B. uit Lisse. Toen deze den wagen wilde passceren en dit door signalen had kenbaar gemiakt, sprong plotseling het knaapje van den wagen af. De bestuurder van den auto kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het knaapje werd tegen den grond gewor pen en aan hoofd en armen gewond. Het werd naar het SL Elisabcthgasthuis overgebracht waar het kort na aankomst is overleden. Den autobestuurder treft geen schuld. In de Muntsteeg te Utrecht is gisteren een 9-jarig knaapje, dat achter op een rijdenden vrachtauto was geklommen, komen te vallen, waardoor hij een snijwon- de boven het rechteroog opliep. Bij onderzoek in de Aca demische kliniek bleek de Jongen waarschijnlijk een hersenschudding te hebben bekomen. Hij ls toen naar de Neurologische kliniek overgebracht SET BELGISCHE BROOD IN NOORD FRANKRIJK. Een protestactie der Fransche bakkers. Uit Rijsel: De bakkerijen van het Noordelijk departement heb- en. ten teekon van protest teg» n den invoer van o! ;isch brood, in de twee K.M.-zoue hun zaken ge sloten. De heer J. de Boe Jz.. is benoemd als bedrijfsboer ln den Wierlngermeerpoldcr. Tweede lozing over Indlë. De heer Zuidervllet, voor leden en introducé's van de afdeeling der Holl. Mij. v. Landbouw, vertellend van z'n reis naar Indië, moest de vorige week z'n verhaiü af breken. toen hU zoover gekomen was. dat hij te Medan op Sumatra aankwam. Op dezen tweeden avond z'n ver haal vervolgend, vertelde hij over de eerste Indrukken, die opgedaan werden en z'n verdere bevindingen ln Me- dan en ln dat deel van Sumatra, dat door hem bereisd was. Zoo volkomen vreemd staan wij, Europeanen .tegenover het leven in Indië. het ls daar zoo geheel anders dan bij ons. zegt spr., dat het voor hen. die voor den eersten maal Sn onze Oost komen, eigenlijk een sterven en we der opstaan is. Iedere wijk van Medan (voor 60 a 80 jaar nog oer woud! heeft haar eigen bevolking, iedere bevolking haar eigen beroep. Zoo ls een kling altijd melkboer of groen teboer, een Chinees timmerman, een Mnlelor-chauffeur, en elk ziet met verachting neer op 't beroep van den ander. Als men één dag in Medan is en de verhoudin gen ziek aldus spr., begrijpt men. dat de leus ..Indië los van Holland" onzin is. Het Hollandsch bestuur houdt de menschen bijeen en in team. Zou daaraan een eind komen, dan viel geheel Indië uiteen in een onnoemelijk aantal, elkaar vijandige volksstammen, die elkaar ln de haren vlogen. Zoo ook leert men, nadat de angstige stilte van den In- dirchen nacht ls doorleefd, begrijpen de eentonige ga- melang-muziek van de inlanders en de eeuwig-onveran derlijke gezichten in hun beeldhouwkunst Na gewezen te hebben op den ontzettenden last. dien muskieten en mieren veroorzaken, en iets meegedeeld te hebben over de tabakscultuur werd door spr. verder verteld van eenige autotochten, o.a. naar het Tobameer, dat zoo prachtig is gelegen, dat door een der reisgenoo- ten gezegd werd: wie het Tobameer zag, heeft het mooi ste plekje van Gods aardbodem gezien. Ter illustratie werden eenige prachtige opnamen op het doek vertoond en de heer Zuidervllet besloot z'n vertelling met de opwekking van de vorige week te her halen aan leder, die verwanten of vrienden in Indië heefk om toch vooral iedere week en zelfs de kleinste bijzonderheden te schrijven. De heer Rezelman. voorzitter d?r afdeeling gaf gele- genhoid vragen te stellen aan den spreker. Toen niemand daar gebruik van maakte werd gesloten mot de mede- deeling, dat over deze reis nog één avond verteld zal worden en dat op een vierden avond een onderwerp, ver band houdende met de economie, in behandeling zal ko men. Als iemand voorkeur heeft voor een bepaald on derwerp kan dat op den derden avond opgegeven worden en anders zal hat bestuur over de keuze met den heer Zuldervliet beraadslagen. BREEZAND. De heer L. Voorthuisen, wonende aan den Balgweg. kwam Donderdagmorgen, ongeveer zeven uur, tot de ontstellende ontdekking, dut z'n motorboot, waarmee hij de vlscbvangat beoefent, in brand stond. Met emmers water kon het vuur gebluscht worden, doch het achter ste deel van het schip was totaal uitgebrand en motor en 9chip hadden zoo geleden, dat het overblijvende als geheel waardeloos beschouwd kan worden. Voor den eigenaar, die niet verzekerd was, niet al leen een schadepost, van wel f 800 ongeveer, doch tege lijkertijd ls hem hierdoor het uitoefenen van z'n bedrijf onmogelijk geworden. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Llfkpen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Hot verzacht en geneest. Aanvankelijk dacht men ook dezen brand aan kwaad» willigheid te moeten toeschrijven, daar men ln de om geving vreemde voetsporen meende te ontdekken. Later kwam men meer tot de overtuiging dat men waarschijn lijk met een geval van zelfontbranding te doen heeft, die plaats had, nadat het hout In de nabijheid van den uitlaat van den motor was beginnen te smculsn. De boot was den vorigen dag gebruikt om netten uit te zetten en dus had toen de motor gedraald. In den avond, toen de boot al in het Nieuwe Balgkanaal aan den kant vastge legd was, heeft één der buren wel een brandlucht be merkt, maar geen vuur gezien. Het is dus niet onmoge lijk dat toen de boel al smeulde en dat veel later pas de brand ls uitgebroken. 14 ARS1XG F. RHORX Bij gehouden stemming is de heer K. Jonker, wonende te Alkmaar, herkozen tot Voorzitter van de Banne Ha ringhuizen. Naar wy vernemen zal de tooneelvcreonlging „Houdt Moed" alhier een uitvoering geven voor de afdeeling Barsingerhorn van den Bond voor Staatspenaionneering op 10 Jan. 1932 in de zaal van den heer A. do Graaf. Opgevoerd wordt het tooneelspel in drie bedrijven „Dok ter Bavino" van den bekenden schrijver HL Bakker. Woensdagavond is ta de zaal van den heer De Graaf een propaganda filmavond gehouden door en vanwege het Provinciaal Electrisch Bedrijf. De heer Leonard, ver tegenwoordiger van het P.E.B. opende den avond met een welkomstwoord tot de aanwezigen, die echter niet ln grooten getale waren opgekomen. De spreker gaf een duidelijke uiteenzetting van het bedrijf in al zijn gele dingen, waarnaar met aandacht werd geluisterd. Ver volgens werden een aantal films afgedraaid, waarbij de heer Leonard een aangename en geestige explicatie gaf. Aangetoond werd dat het gebruik van electriclteit zoo langzamerhand onmisbaar is geworden. Dergelijke propaganda-avonden zullen er ongetwijfeld toe bijdragen, dat het gebruik van electrische apparaten zal toenemen, hetwelk daarmede natuurlijk ook wordt beoogd. W E R I N G E N Aanbesteding onderhoudswerken. Op 13 Januari 1932 zal ten kantore van de Directie der Zuiderzeewerken te Den Haae worden aanbe steed het onderhouden gedurende het jaar 1932 van: I. Wieringerrneerdijk met toebehooren; II. den zeedijk van den proefpolder nabij Andijk, met toebehooren. Haming perceel I f53900; perceel II f4700. Bestek no. 138 Z.W. te bekomen bij de Alg. Lands drukkerij. Inlichtingen bij de ingenieurs J. F. R. v. d. Wall te Den Haag en J. C N. Ringeling te Den Oever. Voor een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noordholland is behandeld de eerste aanvrage om concessie voor een autobusdienst in den Wieringer- meer, n.1. van M. Geel. Daarbij zijn o.m. behandeld be zwaren, ingebracht door bet gemeentebestuur van Hoorn, dat wees op het helanv van eenheid ln het vervoerwezen in liet nieuwe gebied. Volgens dit be stuur moet gewaakt worden tegen versnippering en stelselloosheid in de verbindingen. Bepleit werdi het vorleenen van een enkele concessie voor een hoofdlijn \an Hoorn door den Meer, met diverse zijlijnen. De voordeelen van deze verbinding werden nog nader ge motiveerd. doordat gewezen werd op de goede onder wijsinrichtingen van Hoorn en de verbinding met het Zuiden. De uitspraak van Ged. Staten zal later volgen. Door een aantal bewonere van de 'Elft is een adres gezonden aan het gemeentebestuur, om bij de nieuwe school een brandslang te plaatsen, tiaar de onderteekenaars voortdurend watergebrek hebben en bij vorst niet uit de slooten kan worden gehaald. O O G U' O V D AARTS WOUD. Het Kiescollege heeft tot Diaken en Ouderling her kozen. de heeren A. Schagen en Joh. Leeuw. ■S V 7' )t .1 R T E V Zooals bekend, hadden de heeren Van Drunen en Breed, leden van den Raad, zich tot Goj. sialen ge wend, omdat zij er bezwaar in hobl>en dat de vér- bouw van bet oude raadhuis was op_'dra.:on aan den timmerman, den lieer P. de Geus. die tevens be last is met het toezicht op de naleving van de bepa lingen der woningwet en van de bouw en woning- verordening. We vernemen dat door Ged. Staten thans is geantwoord, dat zij geen termen aanwezig achten, om hun. door adressanten gevraagde tus- schenkomst te vprleenen. I)e Raad dezer gemeente vergadert op Dinsdag '22 December a.s., des morgens half tien.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9