KfiUIDENIERSZiAK, Het Paradijs der Tcovenaars. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Nagekomen Berichten. Dienstweigeraar Arts opgebracht ONZE KAASMARKTEN. Felle scheepsbrand te Rotterdam. Notaris te Arasterdam gearresteerd. Fa. Gebr. ROTGANS De „naieve Amerikanen" uitgebuit, EEN AFSCHEID. Op onze openbare lagere school was Woensdagmorgen evenals dat op alle scholen wel het geval zal zijn, ge weest, de gewone vacantiestemmlng merkbaar. Immers nog een paar uurtjes van Inspannend werken en dan brak de Khrstvacantie aan. Maar voor één der klassen was ditmaal naast die va- cantiestemming, ook een gevoel van spijt bij de leerlin gen; n.1. in de zesde klasse. Want het begin van do kerstvacantie beteekende tevens een afscheid van mees ter Schlamilch. En ons is meerdere malen gebleken dat meester Schlamiloh niet alleen bij het hoofd onzer o.l. school en by zijn vrouwelijke en mannelijke collega's een zeer geziene persoon was, maar ook dat hij bij zijn leerlingen zeer „getapt" was. Meester had er slag ven om met zijn leerlingen om te springen op z'n tijd eens een grapje, maar overigens wist meester de noodige respect en goede orde te handhaven. En dat de leerlingen den prettigen omgang op prijs wisten te stellen, bleek nu bij zijn heengaan. In alle stilte was het overgroote deel der klasse naar den fotograaf getogen, en was daar van het vroolyko clubje een heel mooie foto gemaakt, die meester des morgens bij den aanvang der lessen werd overhandtgd. Een paar andere leerlingen kwamen met het boek ..David Drenth" van Ellsabeth Zernike aandragen, en ook een reuze-sigaar kreeg meester. Het spreekt van- zelf dat meester door deze ondubbelzinnige blijken van sympathie dankbaar was gestemd. Om 12 uur namen alle leerlingen met een handdruk afscheid van hun leer- aar, terwijl ook het hoofd der school en de collega's afscheid kwamen nemen van den heer Schlamilch. Ook de heer Schlamilch had den fotograaf ontboden en van de geheele klas een foto gemaakt, maar nu met haar scheidenden meester erbij. CINEMA KOLHORN. In het bioscooptheater van den heer Igesz komt alle drie de feestdagen de Cinema Kolhorn met een pracht programma, dat twee hoofdnummers telt en een zeer mooi bijprogramma. Daar de Cinema Kolhorn steeds haar beste beentje voorzet, om iets goeds aan te bie den, kunnen belangstellende bioscoopliefhebbers wel er op rekenen, dat er wat moois te genieten valt Het le hoofdnummer is getiteld: De Jantjes van Toulon, een geschiedenis die u een lach en een traan ontlokt. In het 2e hoofdnummer treedt Maurice Che- vallier in de hoofdrol op, verdere aanbeveling is over bodig, dat word't een lachsucces. POLITIE. Verloren: een handbeschermer; een jas; een rijwiel- plaatje. SCHA GEN. 24 Dec. 2 geldekoeien. meg. f130—170, 2 idem, vette f220— 230 2 graskalveren f60—75 4 nuchtere kalveren f8— 10, 210 overhouders f 16—22, 7 varkens, mag. f 14 2 idem, vette, p. Kg. f 0.34, 129 biggen f 7—12, 25 konij nen f 0.50—2.50, 36 kippen f 0.75—1.25. EEERVEELIN GSCHAGEN, 24 Dec. Aangevoerd zbn 80 partijen 68000 stuks kipeieren. 2 partijen 150 stuks eendeieren. De prijs liep van: kip eieren f 4.605, kleine f 33.10, eendeieren f 3. De veiling duurt voort AMSTERDAM, 23 December 1931. Aardappelen. Bericht v. d. Mak. Jac. Knoop. Zeeuwsche bonten f 4-50—5.10, blauwen f 4.50—5, bra- vo's f 4—4.50, bl. eigenheimers f 3.50—3.75, roodstar f 3.40—3.50, Juin per 50 Kg. f 1.80—2, eigenheimers f 3— 3.30, blauwe en bonte poters f 2.10—2.25, Bevelanders f 33.10, Vlaamsche eigenheimers f 33.30, IJpolder eigenheimers f 3—3.30, roodstar f 3.40—3.50, bravo's f 4— 4.50, roodstar f 3.40—3.50, Bevelanders f 3—3.10, Andij ker blauwen f 2.40—2.50, Anna Paulowna zand f 3—3.25, Hillegpmmer f 2.80—3.50. Castrlcumsohe Zand-aard. 8-50 —3.75, Drentsche eigenheimers f 2.10-^.50, Flakkee- sche eigenheimers f 3.40—3.60, bl. eigenheimers f 3.50— 3.75, Juin 50 Kg. f 2—2 50. eigenh. poters f 2.50-2-60, Spuische eigenheimers f 3.503.75, eigenh. poters f 2.75-3, Friesche borgers f 3—3-30, blauwe borgers f 3.40—3 50, Friso's f 2.903.10 per H-L. AMSTERDAM, 23 December 1931. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 155 vette kalveren, le kw. 74—84 ct, 2e kw. 68—74 ct., per Kg. levend gewicht 25 nuchtere kalveren f 8—15, 250 vleesch- varkens, 90110 Kg. 4041 ct. zware varkens 3940 ct, vette varkens 38—39 ct per Kg. slachtgewicht Aan het abattoir werd heden geen Deensch vleesch aangevoerd. WIERINGEN, 23 Decemlber 1931. Aanvoer aan den Vischafslag: 29 balen Wulken f .10.10 tot f 14.80 per baal. WIERINGEN, 22 Dec. Aanvoer aan de vischafslag: 36 balen wulken f 9.50— 11.80 per baal; 200 pond bot 18 cent per pond. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Dec. Aangevoerd 40 stuks bloemkool reuzen f 11, 23000 Kg. roode kool f 0.80—2.10, 9000 Kg. gele kool f 0.70—1.40, 23000 Kg. Deensche witte f 0.80—1.70, 14000 Kg. uien f 5.50—6, grove uien f 5.30—5.80, drielingen f 5.50—5.80, 350 Kg. bieten f 2.30, 330 Kg. spruitjes f 3.905. NOORDSCHARWOUDE, 23 Dec. Aanvoer: 16800 Kg. uien: drielingen f 5.50—5.60, uien f 5.50—5.80, gTOve uien f 5.20—5.70, 31400 Kg. roode kool f 1.40—2.90, 2e soort f 0.70—2.50, 198C0 Kg. D. witte kooi 1.10—1.90, 2e soort f 1.10, 5400 Kg. gele kool f 1.20—1.70, WARMENHUIZEN, 23 Dec. Aangevoerd. 4500 Kg. roode kool le kw. f 1.40—2.50, 2e soort f 1.10i 1600 Kg. uien: drielingen f 5.30—5.60, uien i 5.605.80, grove uien f 5.605.70. EIERVEILING HELDER, 23 Dec. Aangevoerd: 9322 kipeieren: bruin f 4.20—5, wit f 4— 5.20, kleine eieren f 3.603.80, 725 eendeieren f 3. DEN HELDER, 23 Dec. .Afgeslagen Gem. Vischhal Noordzeevisscherijtongen f 0.30—0.18, kleine tongen f 0.160.04, tarbot f 4.504 per stuk, schol I f 7.50—5, II f 2.70—1, scharren 1 2—1 per kist; Kustvissoherij: bot per Kg. f 0.35—0.25, garna len per Kg. f 0.08. HEERHUGOWAARD VEENHUIZEN. Wij vernemen dat de dader van den inbraak bij den heer J. Zijp, Veenhuizer Middenweg, reeds gevonden js. en zich al in hechtenis bevindt. Het is een zekere w. R., een broeder van de buren, die hetzelfde huis van den heer Zijp bewonen. TANGEND IJ K OUD KARSPEL. De Bond van Landpaohters, afd. Oudkarspel, kwam in een ledenvergadering byeen in het lokaal van den heer C. Vis. De voorzitter, de heer IJff, opende de ver gadering, waarna de notulen werden, gelezen en goed gekeurd. Bij punt „Mededeelingen" werd opgemerkt, dat door de actie hier ter plaatse zeker gewezen mag wor den cp resultaten als reductie en betere pachtvoorwaar- den. Ook werden meermalen door den Bond kuurkwes- ties der leden gunstig beinvloed. Vervolgens werden behandeld de punten waarvoor het Bondsbestuur actie wil voeren. Een moratorium voor pacht en hypotheekschulden, ontbinding der paohtcontracten op 1 Mei 1932 met recht van wederinhuur voor zittende huurders. Oprichting Staatshypotheekbank met lage rente voor levensvatbare bedrijven. Deze 3 punten, waarover in den breede werd gediscuseerd, werden met aigeoieene stem men goedgekeurd. Dit was niet het geval met het Bondsvoorstel om hoogo Invoerrechten te heffen op ingevoerde landbouw- en vee teeltproducten. Algemeen werd een dergelijke protectie verkeerd geacht, ook in verband met repressaille maat regelen. Wat betreft de demonstratie en groote vergadering in den Haag, stelde men zich op het standpunt, meer heil te verwachten van een Provinciale actie, mede in ver band met de kosten. Als punt van bespreking werd naar voren gebracht voor de a.s. Bondsvergadering „Sociale lasten". Allen voor. Hierna sluit de Voorzitter met eenige kernaohtige woorden de vergadering. NIEUWE N I EDO R t' Zich geen enkel incident voorgedaan. De dienstweigeraar Jb. Arts is Woensdagmorgen door de gemeente- en rijkspolitie opgebracht naar Den Helder. Bij de arrestatie deed zich geen enkel incident voor. Arts zelf is tegenstander van geweld en keurde dan ook het optreden af van hen die zijn arrestatie op 12 Dec. j.1. meenden te moeten verhinderen. Het deed ook wel wat eigenaardig aan, dat menschen die zeggen niet te willen vechten, zelf daartoe toch, als het volgens hun oordeel noodlg is, bereid blijken te zijn. Dan doet de houding van Arts, geen geweld met ge weld beantwoorden, toch sympathieker aan. LAN GEREIS. De heer L. Galis heeft zijn café met kruidenierswin kel uit de hand verkocht aan den heer Visser van Scharwoude. Hij zelf blijft als verver aan de Lange- reis gevestigd. Dikke rookwolken dreven over de rivier en tot ver in den omtrek was de vuurgloed te zien. Als men over den rand van het laadhoofd keek, zag men diep onder zich één groote vuurpoel. Rose, roode en gele vlammen loeiden links en rechts en voor en achter. Onder het geweld van het water week het vuur op de eene plaats iets terug, maar om op een andere plek des te heviger weer op te laaien. Boven het geloei van de vlammen uit klonk af en toe het doffe knallen van het springen van een vat olie. De brandweerlieden verzaagden niet, maar bleven kalm de 10 stralen op het ruim richten. De keeren, dat het vuur naar boven sloeg werden minder en allengs werden de tusschenpoozen ook grooter. Tot op het oogenblik, dat dit bericht verzonden werd, tegen nog dikke rookwolken uit het schip op, doch de brand was aan het minderen. Ruim II is afgedekt en onder stoom gezet. Het ge vaar voor uitbreiding is nog niet geweken. Uit voorzorg zijn de logies van de Chineesche be manning ontruimd. In het stoomschip „Oostkerk". Groote voorraad coprah, olie en grondnoten in vlammen opgegaan. Gisteravond, omstreeks kwart voor twaalf is brand ontdekt in het onderruim van ruim I van het aan de Wilhelminakade te Rotterdam aan den steiger van de HollandAmerika-lijn liggende stoomschip Oostkerk van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij, welk stoomschip op de Holland-Oost Azië- lijn vaart. Op genoemd uur was men bezig ruim één te lossen, toen plotseling uit dit ruim rook op steeg. Bijna onmiddellijk daarna sloegen de vlammen fel naar buiten. De arbeiders zochten in allerijl een goed heenkomen en waarschuwden den opzichter van het terrein, dat bij de Holland—Amerika Lijn in gebruik is. Met drie stralen van het materiaal van deze maat schappij werd aanvankelijk het vuur aangepakt, ter wijl voorts onmiddellijk de brandweer gealarmeerd werd. Het vuur was inmiddels sterk in omvang toegeno men. In het bewuste ruim lagen coprah, lijnolie, soja-r boonen en grondnoten, een uiterst brandbaar mate riaal, waarin de vlammen gretig voedsel vonden. VERGADERING VAN AANVOERDERS EN KOOPLIEDEN OP DE PURMEREN- DER KAASMARKT. Het gemeentebestuur van Purmerend heeft, zoo ver neemt de Purm. Crt, In zijn Vrijdagmiddag gehouden B. en W. vergadering, besloten do aanvoerders en han delaren op de Purmerender kaasmarkt uit te noodigen tot een gezamenlijke bespreking op Dinsdag 29 December a.s. over den toestand op de Purmerender kaasmarkt Vergadering van aanvoerders op de Purmer ender kaasmarkt. Naar genoemd blad nog verneemt, is door het bestuur der Zuivelfabriek „Bamestra" te Beemster het Initiatief genomen tot het houden van een vergadering op Don derdag (heden) in het „Heerenhuia" te M. Beemster, ui sluitend van aanvoerders op de Purmerender kaasmarkt In de oproeping wordt door het bestuur als zijn oor deel uitgesproken, dat het instituut kaasbeurs reeds zyn levensvatbaarheid heeft getoond, maar dat het hem ge- wenscht voorkomt naar ruimere gelegenheid uit te zien. Verdacht van verduistering te hebben ge pleegd. Dinsdag is te Amsterdam gearresteerd een notaris, die zich aan verschillende delicten heeft schuldig ge maakt De man is voorlooplg op het hoofdbureau van politie in verzekerde bewaring gesteld. Een bericht, dat deze notaris verduisteringen zou hebben gepleegd ten nadeele van zijn cliënten, werd van officieele zijde tegengesproken. Een aantal bescheiden werd in beslag genomen. De arrestant werd naar het hoofdbureau van politie over gebracht en door den substituut-officier, die zijn aan houding had bevolen, gehoord. Na dat verhoor werd hij in verzekerde bewaring gesteld. Vandaag wordt hij naar het Huls van Bewaring over gebracht Barometerstand cp Donderdagmorgen 9 uur: 777 ui Vooruitzichten: kans op regen. Themperatuur: 42 gr. F. is 6 gr. C. GEDIPL. OPTICIEN V.V.O. EOCGZIJDE Cl Beste BAROMETERS, maar ook beste BRILLQ. Vakkundige uitvoering staat bij ons op het een plan. Daarom zijn onze Brillen zoo besten goedkoop. DE AANVARING OP HET IJ. Het kinderlijkje aangesp*) Omtrent de aanvaring op het IJ tusschen het u „Adriatrica" en een tjalkschip (zie ook het bericht ders in dit nummer) wordt nader gemeld, dat het van het 1%-jarig kindje, dat te water geraak en onda herhaald dreggen niet teruggevonden werd, thaoj Schellingwoude is aangespoeld. DE BRAND TE STUTTGART. Drie doodt Het aantal slachtoffers van den brand in het oti paleis te Stuttgart is, naar Wolff meldt, tot drie j>' stegen. TE KOOP, wegens dubbele zaken: in het centrum van flink groot dorp in het Noorden van Noord-Holland laaromzet f 10.000. Goederen factuur prijs. Huis te koop of te huur. Brie- ven letters G. S Bureau v. d. blad. Gevraagd: Een JONGE BOERENKNECHT leeftijd 15 16 jaar. kunnende mel ken. bU D. SCHERMER, Nieuwe Niedorp. Te koop gevraagd een partij ge- brulkt nog in goeden staat zijnde 'i HAFMONICAGAAS. A. DE HOOP. Koegras. Waarzeggers verdienen 25 mlllioen Dollar per jaar! door JAQUES HOMÉDOIT. NEW-YORK, December 1931. D© macht van Ra-Olam. OP de 22ste verdieping van een wolkenkrabber der 133rd Avenue te New-York, in de buurt van Broadway, in een met koel-zakelijke meubelen van stalen buizen, met Indische matten, tele foon e.a. uitgeruste bureaukamer heeft Juist een ge wichtige conferentie plaats, die beslissen zal over een millioenenzaak. De conferentie loopt op haar einde. De bankdirecteur, een volbloed Hoover-type, met sneeuw wit haar en koude, groengrijze oogen, leest juist de verschillende overeengekomen punten nog eens door, voordat hy het contract met zb'n handteekening bekrach tigt. De aanwezige heeren ademen zichtbaar op, als bij de vulpen neemt, het dopje eraf schroeft en nog een maal vluchtig onderzoekend de paragrafen doorvliegt. Het is een harde strijd geweest, voordat men dezen machtigen „ouden man" van de rentabiliteit dezer trans actie kon overtuigen! Wekenlang achtereen koortsach tige spanning, conferenties, honderden uittreksels, docu menten, lijsten, papieren. ...Maar nu is het beslissende oogenblik gekomen, nu lachen zij weer opgelucht Het is in orde, en mevrouw de eohtgenoote kan weer een nieuwe paarlen collier of een nieuwe achtcyllnder koopen! Daar rinkelt de telefoon! De bankier neemt de hoorn op, luistert aandachtig, mompelt een Instemming, legt de hoorn weer op den haak en verklaart: „Mijne heeren, ik kan niet teekenen, ik trék mij terug!" Totale verslagenheid... een millioe nenzaak in nevelen opgelost! De bankier heeft met Ra- Olam, zijn magiër, gesproken. Deze heeft geen gunstige toekomst voor deze transactie in de sterren gelezen en daarom blijven de machtige petroleumbronnen in Roe menië in den schoot der aarde verborgen. Het landhuis te Riverside. Voor een eenvoudig, maar groot landhuis te River side, het millionnadrskwartier, parkeeren van den mor gen tot den avond elegante auto's waaruit een onaf gebroken stroom heeren en dames der „high society" vloeit. Mannen van middelbaren leeftijd, gebogen grljs- Een glimlachende Chinees maakt een buiging:.. aards, Jongelieden, matrozen en „girls"; allen belust op het geheimzinnige daarbinnen! In de halfdonkere hal, waar men nauwelijks eikaars gelaatstrekken kan onderscheiden, ontvangt een geluld- looze, geschoolde rij lakeien de gasten en brengt ieder naar een discreet afgezonderd kamertje, waar de „klant" een formulier vindt liggen. Zeven-en-tachtlg vragen moeten precies worden ingevuld, waarna het formulier in een soort brievenbus wordt geworpen. Na een half uur wachten, waarin men zich den tyd kan korten met het doorbladeren van allerlei lectuur over toovenarij, alchemie en wonder-doenery, kliinkt een lage stem, die uit een luidspreker schijnt te komen: „Ga gerust weer heen. De zaak zal volkomen slagen!" Of: „Laat Ik U waarschuwen voor deze operatie! Een be handeling met kruiden zal U beter en meer afdoend helpen!" Ook wel: „Uw man is U in zUn hart trouw. U hébt geen angst te koesteren voor onaangenaamheden. Binnen enke^ weken zult gy hem vanzelf weer terug zien!" „Gentleman, ik kan niet teekenen, ik trek mii terug!" Dan volgt er stilte en op een lichtbord met cyfers vlamt er rood licht achter de „100 Dollar" op. Tegeiy- kertyd gaat de deur open en een glimlachende Ohiaeea maakt een buiging en houdt U een presenteerblad voor. Een bankbiljet fladdert erop neer. En getroost staat de hulpzoekende weer te midden van het verwarde, harde maar veelbelovende leven. Een slimme Na poli taan schenkt the©.-.. Een theesalon in Brooklyn. Een langwerpige, vrcolijk verlichte ruimte, smalle tafeltjes met bloemen versierd, blonde, knappe kellnerlnnetjes, by de toonbank een blinkende, koperen ketel, waaruit statig teere stoom wolk;]'es omhoogstijgen, sandwiches en andere heeriyk- heden op oud-porce!e!nen schalen. De bezoeker ontvangt een kop heeriyke Oeyloo-thee, naar believen sandwiches of Iets anders, zelfs clgaretten worden op zilveren schaaltjes geserveerd. Een luidspre ker is zachtjes ingesteld en schudt zijn smachtende jazz- melodieën over do goed-verzorgde, verlegen en nieuws gierige gezichten uit. De directeur, een gebaarde Itali aan met goedige oogen, brengt de rekening: 20 Dollar per consumptie! Maar op de keerzyde van de rekening is in schrijfmachineschrift een korte mededeeling te le zen: „De schedelkenner heeft de gasten, die dit wen- schen, ongezien gadegeslagen en zyn raad zal hen de verloren rust teruggeven, hen voor vertwijfeling, voor zelfmoord e.d. behoeden." Daarop volgt de „raad", die meestal voor iedereen op enkele termen na geiyk is. In derdaad gelukt het hem dlkwyis zijn „klanten" hun ge moedsrust terug te geven. Het is een slimme Napoli- Middeleeuwen of twintigste eeuw? tnn.fi, deze baardman, en reeds als jongen versl hij zich in de haven van de schoone Italiaanse* over de naive Amerikanen, over de groote lticde* hem thans zoo goed helpen, spoedig miljoenair tij Astrologen, Numerologen, hand lazers, media en spiritisten. New York is het Paradijs van duizenden'en dt^ doortrapte oedriegers, die zich voor waarzeg) logen, handlljnkundlgen, numerologen, media, 1 ten. schedelonderzoekers, Perzische magiërs enl melingen van Egyptische priesters uitgeven. F ter wereld treft mon een publiek aan, dat gevr voor bovennatuuriyke dingen, voor mysteriën e narij, dan In de zesmlllioenenstad aan do Hui" coufanten volt men over de annonces, millk velingsbrieven worden door hen verzonden en oscopen worden reclames van hen opgenomer theaters maakt men in de stukken zélf recl hon. Ze beweren, raadgevers te zyn geweest gen, van filmsterren en van bankiers, van en generaals, en niet altyd is dat een leugen. laag komt by hen aankloppen, zy nemen de T de armen en het 100-dollarblljet van de rijke gevestigd in de duistere krotten van HarlemJ palelzen aan de Park Avenue. De politie kan W hen optreden, want zy zijn specialisten in het der strafwetten, die voor waarzeggery cn 1 zes maanden gevangenisstraf voorschrijven. zou men advocaten noodlg hebben, als deze ren om gaten te vinden, waardoor men weer ten van het strafwetboek kon ontsnappen? 1 dekt zijn beroep met een godsdienstig mante" der geeft zich uit voor geleerde cn onderzoekt nen door de arm der wet niet bereikt worde«| tie schat de inkomsten der magiërs op circa I dollars per jaar. Slechts door het vaststellen tÉ belastingaangifte gelukt het soms verschillij van dit gilde achter slot en grendel te kri" Natuurijk zijn er versohillende individuen <j de hen toevertrouwde mededeelingen misbrtf latere chantagezaken, diefstallen, afperserijen J zwendelarijen. Dezo verdwyncn na een geslal duiken eenigen tyd later onder een ander P weer in een ander deel van de stad. waar oude beroep weer opnemen. Een goede i kranten, eenige betaalde wervers in de hot^ nachtclubs, en het nieuwe „bedrijf" bloeit l in deze menschen diep ingewortelde geloof machten, de wensch dezo te bezweren, zin, enz., drijft hen in handen van bedri tans, kwakzalvers en zigeuners. Zij kunnen 4 luk spreken, als zij met geldelijk verlies, r lichamelijke of geesteiyko nadeelen uit hun ten te komen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2