SchagerCourant HEEREN-BAAI Tweede Blad. Algemeen Watersckpsreglement. Het Wegenplan. Alkmaarsche kaasdragers demonstreeren. De instorting in het Vaticaan. Ingezonden Stukken. Uit onze omgeving. IK BLIJF ZE ROOKEN jUléMVttl D.nderdag 24 December 1931. 74ste Jaargang. No. 8992 Provinciale Staten. De Staten kwamen Woensdag nogmaals bijeen ter bespreking van de voordracht tot wijziging van bij zondere reglementen van bestuur en van-kracht-ver- ldaring van het Algemeen Waterschapsreglement voor Noordholland. De heer Stapel (v.b.) bespreekt het stemrecht in de polderbesturen en vroeg waarom in bepaalde gevallen het meervoudig stemrecht was toegepast en in andere gevallen niet. Uitbreiding van het meervoudig stem recht werd gewenscht geacht. De heer Wijnkoop (c.p.) oordeelt dat enkelvoudig stemrecht regel moet zijn en wil de algemeene invoe ring daarvan zonder uitzonderingsgevallen. De heer Zeeman (s.d.a.p.) is voor de toekenning van stemrecht ook aan kleine grondbezitters. Niet alleen hun bezit, maar ook het hebben van meerdere lan derijen in pacht, geeft daartoe alle reden. Spr. wil kleine banbesturen opheffen en onderbrengen in groo- te polderbesturen. De heer Kooiman (v.d.) geeft aan hoe Ged. Staten In deze denken. Zij meenon, dat de wet de gemeente besturen niet altijd voldoende beschermt togen do pol derbesturen wat betreft de bevordering van de volks gezondheid. Amsterdam heeft dan ook gevraagd aan de gemeente als groot grondbezitster meer stemmen toe te kennen dan aan de andere ingelanden. Spr. deelt den heer Zeeman mee, dat Ged. Staten reeds bun aandacht, schenken aan de vraag, of enkele klei ne bannen kunnen worden opgeheven. Er is een ge val in behandeling, waaromtrent nu geen mededee- lingen kunnen worden gedaan. Do voordracht wordt z.h.s. aangenomen. Vervolgens worden enkele andere wijzigingen van j reglementen vastgesteld. Toegestaan wordt een be- drag van f40.000 als bijdrage in de kosten der ver nieuwing van het noordelijke havenhoofd van de ha ven beoosten Oude Schild op Texel. In het Provinciaal Wogenplan hebben Ged. Staten verschillende wijzigingen aangebracht. Dit geeft en kele leden aanleiding om speciale wenschen naar vo ren te brengen, waarna de voordracht wordt aangeno men. Verschillende voordrachten zijn daarna aan de or de, en worden in deze de voorstellen van Ged. Staten aangenomen. Akkï Een vreedzame Inval op het Ifaagsche Bin nenhof. Veel bekijk van Kamerleden en publiek- D 1 ®innenhof te 's-Gravenhage waar de Eerste kl\ I Kamer gisterochtend vergaderde, verschenen omstreeks 10 uur een aantal afgezanten van de ook in het buiten- j land beroemde Alkmaarsche Kaasmarkt. De ambtenaren op de departementen om het Binnen hol moeten vreemd opgekeken hebben, toen daar plot seling waren de dragers van het Oranje en het Gele 1 Veem, met hun bekende 150 K.G. wegende „berries" en ondanks de koude, gekleed in hun witte pakken met kleurige stroohoeden. Het was een Alkmaarsche Kaas markt in miniatuur. De bedoeling was, onze senatoren te herinneren aan den deplorabelen toestand, waarin de Nederlandsche kaas-export zich bevindt, hetgeen dui- 'EI* W lelijk gemaakt werd op een zevental groote borden, waarop o.m. stond te lezen: ,,Wat doet onze regeering? Prima Edammer kaas kost al6 hoogste marktprijs 22 wnt per pond. In Spanje zjjn de invoerrechten 38 cent Toch worden de sinaasappelen hier vrij ingevoerd". Ook op de invoerverboden en hooge invoerrechten ?aa andere landen werd de aandacht gevestigd. Lang *ou dit demonstreeren echter niet duren, omdat het be- hiur der Vereeniging van Kaashandelaren in Noord- felland, waarvan deze demonstratie uitging en dat ver sgen woord igd was door de heeren G. G r o n d s m a, fooraitter uit Alkmaar, C. Kroon uit Hoorn, secrata- 1* en C. Keg uit Zaandam, bulten den waard gere end had, in casu de politie, die deze demonstratie, vreedzaam ook, niet kon toestaan. Zoo werden de kazen en de berries in een hoek van '®t Buitenhof gedreven, waar ze neergezet werden. On- lerwijl gjng het bestuurslid Keg aan het hoofdbureau politie vergunning vragen. Verschillende Eerste Ka arleden, die zich naa rhet Binnenhof begaven namen 'et geval in oogenschouw en ook minister de Geer toon- |e zijn belangstelling door kennis te nemen van hetgeen de borden stond. Na lang wachten arriveerde ce feer Keg met twee politiemannen in een taxi en bracht vergunning mede. De stoet begaf zich toen langs den Langen Vijver- ®rg, het Tournooiveld, de Koningskade naar het taatsspoorstation, vanwaar de terugreis naar de kaas- tad weder werd aanvaard. 3.95 5.95 AANVARING OP HET IJ. Een kind verdronken. °P het IJ. nabij den LJdijk, heeft een aanvaring plaats shad tusschen het s.s. „Adriatica" en een tjalkschip. e schipper van laatstgenoemd schip zag de aanvaring uikomen en gaf zijn 1%-jarig kind over aan een per ron. zich bevindende op een naast de tjalk liggend klip- srschip. Juist op dit moment geschiedde de aanvaring, aardoor bedoelde persoon en het kindje te water vie- Bedoelde persoon kon worden gered, doch het kind srdronk. Personeel van de politieboot heeft ter plaatse töregd, doch zonder resultaat HET DRAMA TE OPENDE. De toestand van het meisje vooruitgaande. Omtrent den moordaanslag te Opende bij Grootegast arneemt de Msb. nog, dat ook réeds Zondagavond de ruzie had gehad met 't meisje, waarop hij thans moordaanslag pleegde. De politie zag zich genood- ®kt den man voor dien nacht in arrest te houden, lag heeft hij zich daarna van een revolver met 50 men voorzien. iTte toestand van het meisje, dat in bet Academisch •enhuls te Groningen wordt verpleegd, ia thans voor- "~~de. Tot dusver drie lijken geborgen. Omtrent de instorting in de Vaticaansche bibliotheek wordt nog gemeld, dat behalve het lijk van den ge leerde, zooais we reeds meldden, ook nog de lijken van twee werklieden onder de puinhoopen vandaan zijn gehaald, zoodat tot op het oogenblik bij het onge luk totaal drie dooden zijn te betreuren. De lijken (Ier twee werklieden werden gisterochtend bevrijd en hielden elkaar in doodstrijd omklemd. Men vermoedt, dat. er nu nog twee arbeiders be dolven zijn. Officieel wordt medegedeeld, dat in de leeszaal een deel der verzameling over Engeland en een aantal boeken over Duitschland worden vermist. De aanblik van de ruine is ontzettend; het is één kalk- en puinhoop. Van het plafond van de Vaticaansche bibliotheek is gelukkig alleen het middengedeelte over een lengte van ongeveer 13 Meter ingestort. De muren van den vleugel, die ongeveer 65 M. lang en 20 M. breed is, staan nog overeind. Gelijk reeds gezegd werd, zijn van de in de bibliotheek ondergebrachte 450.000 boe ken en 50.000 manuscripten, ongeveer 20.000 door de instorting getroffen. In deze verzameling bevinden zich manuscripten van Virgilius, Luther, Thomas van Aquino en teekeningen van Raphael. Het puin ligt op de plaats van het ongeluk gedeeltelijk meters hoog. Oorzaak van het ongeluk. Het ongeluk werd volgens nadere berichten veroor- oorzaakt door het instorten van drie zuilen in de groo* te Sixtijnsche zaal. Het verluidt, dat kortgeleden reeds was opgevallen, dat de noordelijke vleugel der bibli otheek teekenen van verval begon te toonen, en men was juist met de herstelwerkzaamheden begonnen. De slag der instorting was in de geheelc Vatikaan Stad hoorbaar. Kardinaal Pacelli, de pauselijke staats secretaris en vele andere kerkelijke autoriteiten snel den onmiddellijk naar de plek van de ramp. Vierde slachtoffer gevonden. Volgens het laatste bericht is bij het opruimings- werk in het ingestorte gedeelte der Vatikaansche Bi bliotheek het lijk van een vierden vermiste gevonden. DOOR EEN MOLENWIEK GEGREPEN. Het slachtoffer aan de gevolgen overleden. Te Klimmen is Dinsdagmiddag de 65-jarige M., bij den molen van den Braakhuis, door de wieken gegrepen. Hij liep een ernstige schedelbreuk op. Des avonds is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. ONDER EEN AUTO. Knaapje doodgereden Bij den rijksweg Slttard-Heerlen te Oirsbeek, ge raakte het 7-Jarig jongetje B. onder een auto. In deernis- wekikenden toestand werd 't jongetje naar het zieken huis te Sittard overgebracht, waar het eenige uren la ter overleed. Mijnheer de Redacteur Mag ik beleefd een plaatsruimte vragen in uw veel gelezen blad. bü voorbaat mijn dank. In het raadsverslag van St Maarten in de krant van Woensdag lezen we: De heer Van Drunen wijst er nog op dat er in hel Armenhuis dit jaar 6 personen zfjn gestorven. Vijf der doodkisten zijn door 1 vakman gemaakt, 1 door een ander. enz. Nu wil ondergeteekende er alleen zijn edelachtbare even op wijzen, dat 3 stuks van deze doodkisten aan hem door de familie zijn besteld en betaald. Dus 2 stuks doodkisten zijn door ondergeteekende gemaakt voor re kening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Nogmaals mijn dank. St. Maarten, 24 Dec. 1931. P. DE GEUS Cz. Hoogwoud, 22 Dec. 1931. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling las ik hedenavond uw bericht: „De Wieringermeer blijft droog", en U meent uit het feit, dat H.M. de Koningin afwijzend heeft beschikt op het ver zoek van den gemeenteraad van Medemblik om B. en W. machtiging te geven tot afgifte van eene bijzondere ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in een inrichting voor maatschappelijk verkeer in den Wieringermeerpolder, te mogen afleiden, dat geen vergunningen voor den verkoop van sterken drank voor dien polder zullen verleend mogen worden. Deze gevolg trekking is m.i. absoluut onjuist. Voor eene inrichting voor maatschappelijk verkeer kan ingevolge de Drank wet nooit eene vergunning voor den verkoop van sterken drank verleend worden boven het vastgesteld maximum De drankwet maakt onderscheid tusschen een inrichting voor maatschappelijk verkeer en eene buitengewone in richting voor maatschappelijk verkeer. Wanneer het eene inrichting voor maatschappelijk verkeer geldt, en daar wordt eene vergunning voor noodig geacht, dan kan deze verkregen worden door toepassing van artikel 26 der Drankwet, d.i. het overschrijven van een vergunning van den een zijn naam op een ander. Een juiste definitie van inrichting voor maatschappelijk verkeer wordt in de Drankwet niet gegeven en elk geval wordt op zich zelf beoordeeld. Bij deze handeling wordt dus het maxi mum aantal vergunningen van een gemeente niet ver hoogd. Nu kan het voorkomen, dat er in een gemeente een tentoonstelling wordt gehouden of iets dergelijks, waar tijdelijk veel bezoek verwacht wordt. Wenschelijk zou het zgn, dat daar gelegenheid was om gebruik te maken van sterken drank, maar er is geen vergunning, en er is ook geen vergunning beschikbaar. Dan mogen B. en W. daar geen vergunning verleenen, want zij zijn ge bonden aan het maximum. In een dergelijk geval kan dan de weg bewandeld worden als Medemblik gedaan heeft en kan de raad machtiging vragen. Hier betreft het dan een buitengewone inrichting van maatschappe lijk verkeer en deze vergunning gaat boven het maxi mum. De Wieringermeerpolder behoort voor een groot gedeelte onder de gemeente Medemblik en de bevolking van dien polder telt voor die gemeente mede voor het bepalen van het maximum aantal vergunningen. Is er dus in die gemeente een vergunning beschikbaar en zijn er geen gegadigden die den voorrang moeten hebben ingevolge art 13 der Drankwet, dan zal een verzoeker uit den Wieringermeerpolder de vergunning moeten krijgen, als zijn localitelt voldoet aan de gestel de eischen en hij niet in overtreding is geweest enz. (zie art. 8). De gemeenteraad kan echter ingevolge art. 7 de Drankwet bij verordening bepalen, dat B. en W. geen vergunningen mogen verleenen in den Wieringer meerpolder. Een dergelijke verordening moet aan Ged. Staten worden medegedeeld. Hoogachtend, Uw dw. D. HOOGEBOOM. 7'IJ P E OUDESLUIS- Zondag 27 December zal het Kerstfeest alhier gevierd worden in de Ned Herv Kerk onder leiding van De, Wit kop. Aangevangen zal worden 's avonds te zeven uur, terwijl het kerkgebouw om half zeven reeds opengesteld ia voor ouders en kinderen, U koopl (zonder prijsverhooging) een half pond D*E Echle Friesche Heeren-Baai, misschien mede om de fraaie trommel, waarin wij tijdelijk deze tabak verpakken. 't Meest voldaan zult U. echter zijn over de kwaliteit van DE Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid! Reeds na de eerste pijp is het oordeel van iederen rooker: -Ik blijf ze rookenAJIeen om de kwaliteit!" Uw Winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per V: pond. ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS verschaft U wolkm wm genot. L A N G E N D IJ K ZUIDSCHARW OUDE. De afd. van den Bond van Landpachters besloot, zich tot de Boerenleenbanken te wenden met het verzoek, uitstel van betaling der versohenen rente van opgeno men gelden te verleenen. Vanwege het gemeentebestuur zal den tuinbouwers weer gelegenheid worden gegeven hun land te laten be mesten met modder door werkloozen, op wier loon dan door de gemeente een toeslag va.n 50 pet zal worden ver leend. Het is maar te hopen, dat vele bouwers van deze gelegenheid zullen gebruik maken. De vèrschlllendé kolfelubs, aangesloten bij den Ned. Kolfbond, worden in de gelegenheid gesteld in de res pectieve banen mee te doen aan een wedstrijd in 3 klas sen, welke tusschen 1 Jan. en 1 April 1932 kan worden gehouden. In iedere club wordt de uitslag door het be stuur resp. secretaris opgenomen. NIEUWE N I EDO R P De afd. Winkel der IA.M.V. hield Dinsdag een verga dering in de zaal van den heer Kossen. Spreker was Gé Nabrink met het onderwerp: „De dienstweigeraars moeten vrij". Er waren ongeveer 60 personen aanwezig niettegen staande de vergadering zoo kort was afgekomen en het daardoor vooral niet was bekend gemaakt. De heer Plet Dekker zegt in zijn openingswoord dat deze vergadering is belegd naar aanleiding van het feit dat toen eenige weken geleden Jaap Arts door de mili taire politie zou worden gehaald, geestverwanten en ook andere Inwoners, door te protesteeren, tegen de daad van de arrestatie van een dienstweigeraar dit hebben verhinderd, door hun spontaan optreden. Hierna spreekt de heer Gé Nabrink een vlot uitge sproken rede uit Eerst wordt gesproken over den cri sis. Het proletariaat ziet geen oplossing in deze wereld, en ook de bourgeosie ziet geen oplossing, en in het ka pitalisme openbaart zich een geest, het ook niet meer te weten. Godsdienstigen zien in dezen crisia een gods oordeel. Hierna wordt besproken het ruilmiddel: het goud. Geld of goud ia een godheid. Wie goud bezit bezit de godheid en wordt daarom goddelijk en krijgt het recht om de wereld te regeeren. In Europa zijn 20 millioen werkloozen die geen uitkomst meer zien en die iedere oplossing beter vinden dan zoo voort te leven. Spr. wijst verder op het werk der reactie. Met het Tribune-verbod is de vrijheid van drukpers aangerand. Demonstreeren moet voortaan worden aangevraagd bij de politie. Vrij heid van de openbare straat bestaat niet meer. Men heeft in Nederland altijd het reoht gehad vrij te vergaderen. Men begint systematisch zalen af te drijven van de zijde der politie. Die ontbindt soms zelfs vergaderingen. Te genover de politie zijn de arbeiders vogelvrij. De dienstweigeraars willen geen kapltalistischen staat en geen socialstisohen staat. Spr. schetst de behandeling van de dienstweigeraars in de gevangenis. De daad van een dienstweigeraar is een daad voor het proletariaat Wanrieer men tegen den oorlog strijd wil voeren, moet men tegen het stelsel strijden dat den oorlog heeft voort gebracht, dat is het kapiallstlsche stelsel. De eenige oplossing voor de crisis la de liquidatie van het kapitalisme, van den staat. Waar de dienstweigeraar voor zit ia voor de vrijmaking van den mensch, de vrij making van het proletariaat aJs klasse. Vooral werden er in dit betoog scherpe verwijten aan het adres der S.D.A.P. gedaan. Hierna volgde sluiting. W I ER INGE N Feestavond T.O.V. 23 Januari geeft de vereeniging van Zuiderzeeperso- neel van bovengenoemden naam een feestavond in „Conoordia" te Hippolytushoef. Als er één schaap over den dam is volgen er meer! Na de A.T.O. heeft een tweede autobusonderneming, n.1. de firma van der Zee en Groenhof te Sneek bij Ge deputeerde Staten van Noordholland eene aanvrage in gediend om over den vermoedelijk in 1932 te sluiten af sluitdijk WieringenFriesland een autobusdienst In wer king te mogen brengen. De aanvrage is bedoeld voor een busdienst van Alkmaar over Koedijk, 't Zand, Van Ewijoksluis en den Oever naar Sneek en terug. Verplaatsing werkcentrum. De afdeeling I der M.U.Z., tot dusverre werkende te Breezand (afsluitdijk) heeft haar werkcentrum overge bracht naar de „Vlieter" in verband waarmede de Uit voerder van genoemde afdeeling, de heer A. Visser, met zijn ark „Waterlelie" ligplaats heeft gekozen in de-Bin nenhaven, bjj de verkeersbrug te Den OeVer, De viesdhersvereeniging D.E.T-V. zal op Zondag 2T Dec. a.s. haar jaarvergadering houden in café Veerdig te Hippolytushoef. Sportnieuws. De elftallen van Succes zijn met de a.s. Zon- en feestdagen vrij van voetballen. Er zijn geen wed strijden uitgeschreven. ANNA P AU 10WNA Liefhebbers van mooie accordeonmuziek kunnen Za terdag en Zondag genieten in café Slikker alhier, waar de beroemde Amsterdamsche accordeon-virtuoos Jan Overweg optreedt met zijn groote vijfrijer met 125 bassen. De elftalcommissie van de R.K. voetbalvereeniging „Zwaluwen A. P." heeft de spelers als volgt ingedeeld: le elftal (van rechts naar links). Voorhoede: B. Leek, F. Alkemade, P. Alkemade, P. Looijestein, G. Lemmers; midden: C. v. d Hoek. E. Kerkhof. C. v. d. 2k>n. achter: J. B. Leijen, F. v. d. Hoek; doel: G Philipsen. 2e EJJftal (van rechts naar links) Voorhoede: G. da Boer, J. Hoek, A. v. d. Berg, J. Meijer, P. Winnubst; midden. P. Swiers. Th. Warderdam, C Leek; achter; K. van Dijk, H. Looijestein. doelP. Huibers. Reserve: G. Timmer, C. Smiers, Th. v. Steijn Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. M. Vlaar van Hoorn. Vertrokken: M. Matyslk naar Oberh. Buschhausen (Duitschland); Mej. F. Pranger naar Dantumadeel; J. van Erkelens naar Lonneker. Burgerlijke Stond* Geboren: Lieuwe Cornelis, zoon van Jb. Rezelman en H. Bil; Janke, dochter van J. v. d. Vaart en G. de Jong. Politie. Verloren: Een dames armbandhorloge. SINT MAARTEN EENIGENBURG- Woensdagavond vergaderde de tuinbouwvereeniglng De Noordwest in het café van den heer K. Visser. Aanwezig 20 leden. Voorzitter, de heer W. Meijles, opende deze bijeen komst, er op wijzende, dat dit een buitengewone ver gadering is en wel met als reden de algem. vergadering der Centr. Vereeniging, welke Maandag a.s. zal worden gehouden met als punten ter bespreking als aangege ven op het coavocaat. Deze vergadering houdt verband met de crisis, zooals bijna alles verband hiermede houdt, de gesprekken, de courantenverslagen, etc., etc. Voorz. hoopt dat de bespreking der agenda op zakelijke en kalme zal worden gehouden, waarmede de zaken bet best zullen worden gediend. Hierna lezing der keurig gestelde notulen. Naar aan leiding hiervan vraagt de heer Jïb. Zutt of de vereen, al eens antwoord op haar adres heeft gehad, hetwellc aan den Raad der gemeente Sint Maarten is gezonden. Voorzitter antwoordt ontkennend, maar meent dat de Schager Courant van heden het antwoord bevat. Hierna worden de notulen goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat voor de leden bloemkoolzaad beschikbaar is en dit kunnen verkrijgen door spoedige opgaaf, daar de voorraad gering is. Thans volgt het kardinale punt en wel de beschrij vingsbrief. Bij het voorstel: 2.2 heffing veilingsperce.n- tage wordt dit bij meerderheid van stemmen goedge keurd en de 5 pot. verlaging der salarissen keurmees ter, telefoniste en schoonmaker veiling wordt tot 10 pet. gebracht en goedgekeurd en 20 pet. korting op secreta^ ris en voorzitter toe te passen. Een en ander ging ge paard met de noodlge op- en aanmerkingen. Ook het presentiegeld der Centr. Vereen, wordt van de f 2.50 tot f 2 gereduceerd, hetwelk de goedkeuring kon weg dragen. Voorta wordt op voorstel van het Bestuur voor dit jaar het presentiegeld der hestuursverg. in eigen vereeni ging van f 1 tot f 0.50 teruggebracht en dat der afge vaardigden naar de algem. verg. van f 2.50 tot f 1.25 en ook dit vond instemming. Besloten werd om ook dit jaar weer sneezengeld te heffen en wel 1 cent per snees, benoodigd voor de be rooide kas. Goedgekeurd. Als afgevaardigden naar de algem. vergadering worden gekozen de heeren Jb. Zutt, P. Zomerdijk, P. Blom, K. Kalf, D. Visser, C. v. d. Stoop, G. Meijles C. Filmer en C. Meijles en als plaatsverv. de heeren P. Bood, K. Meijles en G. Tesselaar. Bij de rondvraag, die nu volgde, werd op voorstel van den heer Jb. Zutt besloten een adres voor steun aan tuinders aan den gemeenteraad te richten, hetwelk de algeheele goedkeuring kon wegdragen. Hierna sloot voorzitter de vergadering, dank uitspre* kende voor de kalme en zakelijke wijze van vergade ren en tevens de pers voor zijn aanwezigheid, er de hoop bijvoegende, dat de toekomst voor ons betere tij den moge brengen,

Schager Courant | 1931 | | pagina 5