de centrale veilingsvereeniging „warmenhuizen en omstreken". Kerstvergadering S.D.A.P. te Amsterdam. Ernstige vechtpartij. Stopzetting van steenfabrieken, Liefdesdrama in Rotterdam. Een bediende met f 60.000 er vandoor. Auto van den dijk geslagen. Tabak in biervaten. Smokkelaarsbende gearresteerd. De mindere omzet maakt ber.ulnigings- maalregelan noodzakelijk. Verhoo- ging van de veilingskosten. Verlaging van de salarissen. In de kolfbaan van het cat'é „De Moriaan" van den lieer II. Slikker te Warmenhuizen werd Maandag 28 December 1931 's middags 2 uur een buitengewone algemeene vergadering van de Centrale Veilingsver- eeniging „Warmenhuizen en Omstreken" gehouden. Voorzitter de heer P. Slot. secretaris de heer P. Klant. De Voorzitter heet namens het Bestuur de afge vaardigden en pers welkom, op deze buitengewone algemeene vergadering. Spr. herinnert zich nog den lijd dat de leden meerdere malen werden opgeroepen tot buitengewone vergaderingen, het was ook in clcn nood der tijden, wij waren toen ook slachtoners, doch geen beklagenswaardige, doch we werden toen ge prest om offers te brengen. Nu zoeken wij contact met de regeering niet omdat wij steun moeten ver- leenen, maar thans opdat de regeering ons steune. Het doel van deze vergadering is wel niet nauwer contaci met de regeering, maar onze verceniging is noodlijdend en middelen moeten worden beraamd om een tekort te dekken. De veilingsopbrengsten zijn tot het minimum ingekrompen en een eerstvolgende al gemeene vergadering niet kon worden afgewacht. Spr. hoopt dat de vraagstukken zakelijk zullen wor den besproken, geen persoonlijkheden naar voren zullen worden gebracht. De notulen worden door den heer Klant gelezen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. De Voorzitter herinnert aan de buitengewone alge meen vergadering van den Noordermarktbond, met als gevolg een vergadering van den Vierbond, die zich met een request tot de regeering heeft gewend, waarin aangedrongen is op een regeling, waardoor de geheele tuinbouw is gediend, dat een toeslag wordt gevraagd van f 1 per 100 kilo kool, het voeren van een actieve handelspolitiek en het beschikbaar stellen van deviezen. De heer Duin vraagt, of dan voor de toeslagrege ling de contractteelt niet buitengesloten kan worden. De Voorzitter meent dat op een eventueele regeling niet vooruit geloopen kan worden. Adressant is zelfs nog niet in de gelegenheid gesteld het verzoek toe te lichten. Door een afgevaardigde wordt ontkend dat de tuin ders erkentelijk zijn voor de toegestane f700.000, het is niets. De Voorzitter zegt, dat als hij geweten had dat een dergelijke opmerking zou zijn gemaakt, hij deze zaak niet ter sprake had gebracht. De Minister heeft me degedeeld, dat dit een eerste stap was, dat hij naar aanleiding van de ontvangen mededeelingen dit be drag beschikbaar wilde stellen. We dienen toch te vreden te zijn dat de regeering deze eerste stap heeft gedaan. De verhoogicg van de veilingskosten. Aan de orde is dan het voorste! van het Centraal Bestuur om met ingang van 1 Januari a.s. de vei lingskosten te verhoogen tot 2.2 en tevens om de navolgende bezuinigingsmaatregelen toe te passen a. de presentiegelden met 2tf te verminderen; b. de salarisen te verminderen als volgt: Markt- opzicbrer-Keurmeester 5 Telefonist 5 Schoon maker getouw 5 Secretaris-Penningmeester 5 Voorzitter 20 en Veilingleider 20 Deze voorstellen hebben de volgende toelichting: Bij de begrooting voor het boekjaar 1931 is de om zet begroot op f 800.000. De werkelijke omzet zal waarschijnlijk niet meer bedragen dan f 600.000, met als gevolg een geringere ontvangst van ongeveer f2000 aan veilingskosten. Ook andere baten, zooals huur van ligplaatsen, entreegelden en extra-heffing zullen belangrijk beneden de begrooting blijven. Van de uitgaven zal de post onderhoud worden overschre den. Het gevolg van deze ongunstige uitkomsten zal zijn dat in plaats van een batig saldo moet worden gerekend op een nadeelig saldo van ongeveer f2000. Bovendien moet in aanmerking worden genomen dat op de gebouwen niets kan worden afgeschreven. Het Centraal Bestuur acht het bij dezen stand van zaken niet verantwoord om tot de gewone algemeene vergadering te wachten met het nemen van maat regelen om de ontvangsten en uitgaven in evenwicht te brengen. Vooral omdat in Mei a.s. de maanden, welke het grootste gedeelte tot den omzet van het boekjaar bijdragen reeds zijn gepasseerd. Om bovengenoemde redenen meent het Centraal Bestuur thans met voorstellen te moeten komen, welke leiden tot eene verhooging van de ontvangsten en eene verlaging van de uitgaven. Voor een juiste beoordeeling van de laatstbedoelde voorstellen diene dat het presentiegeld voor de be stuursleden momenteel f2.50 bedraagt, en dat de te genwoordige salarissen zijn van: Marktopzichter- Keurmeester f1300; Telefonist f350; Schoonmaker gebouw f350; Secretaris-Penningmeester f300; Voor zitter f400 en Vcilingleider f500. De heer Boekei, „Samenwerking", wil eerst de vorstellen a en b behandelen, want zijn vereeniging wil, uit vrees voor concurrentie van Noordscharwou de. de veilingskosten op 2 laten. De Voorzitter vreest die concurrentie niet en denkt dat ook Noordscharwoude het veilingspercentage wel zal verhoogen. Spr. kan zich niet voorstellen, dat de salarissen nog meer verlaagd kunnen worden dan het bestuur voorstel, die verlaging zou al zeer drastisch moeten wezen, wil het veilingspercentage op 2 be paald kunnen worden. Het bestuur gaat niet verder dan een percentage van 2.2, omdat het nog hoopt dat de toekomst zich ten gunste nog wat zarwijzigen. Aan corporaties enz. moet immers nog wat worden afgelost van de rente- looze voorschotten. De heer Boekei handhaaft zijn standpunt dat eerst a o n b behandeld dienen te worden. De heer K. Molenaar, Centraal Bestuur, heeft er reeds eerder op gewezen, dat de begrooting niet in orde is, want voor aflossing zal geraamd dienen te worden. Het is, met een houten veilingsgebouw niet goed dat niet afgelost wordt en spr. wijst er op dat nu reeds op de huishoudelijke zaken een tekort ver wacht wordt. Spr. denkt dat met een percentage van 2.2 niet volstaan kan worden, immers op de huishou delijke zaken blijft nog een tekort van f700. Daar tegenover staa» natuurlijk de kans dat het omzetcij fer ©enigszins honger wordt. De heer De Geus zegt dat ook „Groenteteelt" van oordeel was dat, zoo mogelijk het percentago niet hoo- ger dan 2 dient, te worden bepaald. Als de omzet methooger wordt dan f600.000, gaan we allemaal on dersteboven. De heer Jonker vraagt naar het bedrag dat jaarlijks moet. worden afj/elost, waarop de Voorzitter mede deelt, dat dit bed ag f 2100.— is. De Voorzitter begrijpt niet hoe op een post van f3200 aan salarissen f2000 bezuinigd moet worden. Do hoer De Geus zegt dat van de f2000.er 11200.— gevonden kunnen worden door verhooging van het heffingspercentage van 1.8 op 2, do restee- vendc f800.— dan wellicht op presentiegelden en sa larissen. Het resultaat is dat in stemming komt het voor- stel-Boekel, om allereerst de voorstellen genoemd on der a en 1) te behandelen. Dit voorstel wordt aange nomen met 49 %?gen 36 stemmen. Allereerst komt dus aan de orde het voorstel om de Presentiegelden met 20 te verminderen. Thans be dragen ze f2.50 en f5.indien te Alkmaar wordt ver gaderd. Zonder bespreking wordt dit voorstel aanvaard. De salarissen. Vervolgens wordt in behandeling genomen het voor stel genoemd onder b. De Voorzitter licht de bestuursvoorstellen nader toe. Op den voorgrond stond het verhoogen van het vei lingspercentage, omdat elke tuinder een offer diende te brengen om het veilingswezen gezond te houden. Doch gezien de mentaliteit der tuinders, werd het gewenscht geoordeeld om ook de salarissen te verla gen. De salarissen waren absoluut niet te hoog, ja zelfs te laag, maar omdat ze de laatsto jaren zoo wa ren geweest en de levensomstandigheden goedkooper waren geworden, werd een verlaging der salarissen gewenscht geoordeeld. Het bestuur is van meening dat de offers die aan het personeel gevraagd worden minstens opwegen tegen de offers der tuinders. Ie mand die voor f2500.veilt, brengt een affcr ad f8 a f 10.—, en daartegenover stelt spr. de offers van het personeel. Daarom meent het Bestuur dat vol staan moet worden met een vermindering van 5 voor het personeel. De heer Boekei, „Samenwerking" stelt voor den post marktopzichter-keurmeester te combineeren met den post schoonmaker gebouw. Zijn verceniging stelt dan voor het gecombineerde salaris op 1400.— te be palen. De heer Barsingerhorn, „De Noord", wijst op het vele werk van beide personen en wil deze functies absoluut gescheiden houden. De heer Zomerdijk deelt mede, dat „De Noordwest" deze salarissen met 10 wil verlagen inplaats van met 5 als tenminste een salarisvermindering mo gelijk is, omdat het. personeel voor een jaar is aan gesteld. De heer Mink, „De Noord", wijst, er op, dat. de bei de personen elkaar vervangen bij ziekte. Als het voor stel van „Samenwerking" werd aangenomen, zou een regeling ontworpen moeten worden. De Voorzitter wijst er op, dat niet aan de orde is een ontslag aan iemand van het personeel. Het is goed gezien dat de aanstelling van personeel aan het, Bestuur is en niet aan de algemeene vergadering. Spr. betreurt dat het standpunt wordt ingenomen, dat nu ook voor een ander het salaris op het noodpeil gebracht moet worden, als het tegenwoordige van de tuinders. Spr. wijst op het werk van den marktopzich- terkeurmeester, op diens noodzakelijke onpartijdig heid. Het salaris moet ongeveer voor zijn gezin vol doende zijn. Ook spr. wijst op mogelijke ziekte van iemand van 't personeel en waarhij tot nu toe 't werk zonder bezwaar van de vereenigingskas is geregeld. Spr. doet mededeeling over de werkzaamheden van den schoonmaker van het gebouw. De heer De Groot, L.T.B., afd. Warmenhuizen, vraagt of we dan het recht hebben om de salarissen met 10 te verlagen, of om ze met 5 te verlagen, lagen. De Voorzitter zegt dat de algemeene vergadering noodig was om het veilingspercentage tc verhoogen. Een verlaging van 5 is niet weinig. De heer Nannis, L.T.B., afd. Warmenhuizen, merkt op, dat het rekensommetje van den Voorzitter niet opgaat, want een opbrengst van f 2500.is geen netto opbrengst, het salaris van den marktopzichter-keur meester is wel een netto-salaris. De heer K. Molenaar beantwoordt de vraag van den heer De Groot, z.i. is de algemeene vergadering gerechtigd om een salarisvermindering voor te stel len. De heer De Groot, L.T.B., afd. Warmenhuizen, is het niet eens met de uitdrukking van noodpeil, en wel met het oog op de goedkoopere levensomstandig heden. Ook de heer C. de Geus wijst hier op, en is voor een salarisverlaging van 10 Spr. wijst ook op de ont vangsten van de vaartuigen en op de pensionneering. De heer K. Molenaar meent dat de ontvangsten der vaartuigen buiten bespreking gelaten dienen te worden, omdat Pronk dit werk 's avonds doet. De heer Jonker, L.T.B., afd. Tuitjenhorn, zegt, dat juist het belang van de veilingsvereeniging voor oogen gehouden dient te worden. We moeten alle maal met minder toe. De Voorzitter zegt, dat juist alles gepoogd wordt, om dit laatste te verbeteren en desondanks trachten de tuinders de loonen zoo laag mogelijk te houden. Verschillende stemmen gaan tegen deze bewering op. De heer Barten, „Groenteteelt" weerspreekt, dat met het voorstel van 10 dc salarissen op noodpeil worden gebracht en wijst op de schulden van de tuin ders. Als een ambtenaar 10 salarisvermindering krijgt, mag hij van geluk sproken. De tuinders hebben in 3 jaar geen inkomsten genoten. De Voorzitter noemt dit sterk overdreven, een amb tenaar is niet in de gelegenheid om iets extra's te verdienen. Het is nog mogelijk dat na dezen winter de toestand voor don tuinder dragelijk is. en ook volgend jaar. Spr. verwacht niet dat het in dat ge val de bedoeling is den ambtenaar weer tegemoet te komen. De hoer Blokdijk, Centraal Bestuur, bepleit ook een salarisvermindering van 10 uitgaando van de mee ning, dat de salarissen op behoorlijk peil waren ge steld. De heer Pronk, marktopzichter-keurmeester, vertelt dat hij 126.per week verdient en als na dc kosten voor pensioenbijdrage nog 10 op het salaris wordt verminderd, dan zal hij f20 per week overhouden, een bedrag dat toch niet hoog is voor een gezin van 11 personen. In stemming komt het voorstel van het bestuur om de salarissen van marktopzichter-keurmeester, telefo nist,, schoonmaker gebouw en secretaris-penning meester met 5 te verlagen. (Door Samenwerking was ingetrokken hei voorstel om de functies markt opzichter-keurmeester en schoonmaker gebouw te combineeren.) Het voorstel van 't Bestuur wordt verworpen met 31 stemmen voor en 55 stemmen tegen. Besloten is dus de salarissen met 10 verlagen. Dan komen aan de orde de bestuursvoorstellen om de salarissen van den voorzitter en van den veiling- leider met 20 te verlagen. De heer Mosch, L.T.B., afd. Warmenhuizen, zegt dat zijn vereeniging voorstelt het salaris van den voorzit ter met 50 te verlagen en dat van den veilinglei der met 30 De heer C. Barsingerhorn, De Noord, verzet zich sterk tegen dit voorstel en wil den voorzitter niet voor een appel en een ei laten loopen en zou het dan liever zonder voorzitter willen redden en dan de functies voorzitter en veilingleider maar liever combi» neeren. De Voorzitter vraagt naar de motiveering van het voorstel van den L.T.B. afdeeling Warmenhuizen. waarop de heer Mosch vraagt naar de werkzaamhe den van den voorzitter. De Voorzitter-zet de verschillende bemoeiingen uit een en zegt dat van combineeren thans, gezien het besluit der vorige algemeene vergadering geen spra ke kan zijn. De heer Pronk, L.T.B. afd. Tuitjenhorn, deelt mede dat de heer Molenaar zelf gezegd heeft wel f150 te willen laten vallen en daarom is spr.'s vereeniging voor 30 verlaging van het salaris van den veiling leider. De heer Mosch deelt mede, dat zijn vereeniging het voorstel om het salaris van den voorzitter inet 50 te verminderen, intrekt, maar mee gaat met het voor stel om het met 30 te verlagen. De heer C. Barsingerhorn trekt het voorstel com bineeren dan ook in, maar bepleit een vermindering met 20 De heer Gutker bepleit het voorstel van het Be stuur. t Tot stemming wordt overgegaan; het bestuurs voorstel wordt aangenomen met 58 tegen 25 stem men, blanco 3 stemmen. De verhooging van het heffingspercentage Aan de orde is dan het voorstel van het Bestuur om het heffingspercentage van 1.8 op 2.2 te brengen. De heer Van der Stoop wijst nog eens op het gevaar dat de monschen zullen overgaan naar de veiling te Noordscharwoude. De Voorzitter meent toch, dat de leden uiteindelijk hun veiling moeten steunen. Ook nu reeds zijn er leden die wel eens naar een andere veiling gaan. bpr. constateert dat met algemeene stemmen t bestuurs voorstel is aangenomen. (Applaus.) De heer K. Molenaar bepleit nog eens om den Maandag als veilingdag in te schakelen. Nog enkele huishoudelijke zaken worden ter sprake gebracht, en daarna volgt sluiting. Op den eersten Kerstdag was de groote zaal van hei Concertgebouw te Amsterdam gevuld met belang stellenden voor de jaarlijksche Kerstvergadering der S.D.A.P. De heer L. R. de Miranda opende en de heer li. J. W. Albarda sprak de rede uit. De spreker behandelde uitvoerig de economische crisis, wees op de donkere dagen en meende nog niet veel verbetering te zien voor de komende dagen. De oorlog had het economische leven ontreddert. En in plaats van elkaar te helpen, tracht elk land ziclizeir te helpen. Steeds hooger worden de tolmuren en wij gaan terug naar den tijd dat elk land een afgeslo ten economisch gebied was. Daardoor wordt de cri sis slechts erger. Allen worden geteisterd, de kapi talisten, de middenstanders, de boeren, maar het zwaarst de arbeiders. Millioeonen arbeiders zijn er in de wereld, en in Nederland alleen 400.000 werkloos. Er zijn fabrieken, grondstoffen, transportmiddelen: er is ook behoefte, maar tevens honger en gebrek aan veel, omdat de kapitalistische voortbrenging heeft gefaald. Het Aalt niet te loochenen, dat het kapitalisme wat goeds heeft gebracht, het heeft de voortbrenging en de productiemiddelen verbeterd, maar de toestand van nu is de grootste aanklacht te gen de kapitalistische samenleving. Die toestand toont aan de noodzakelijkheid van een organisatie van het economische leven door verwezenlijking van het socialisme. En het is slechts te verwezenlijken door den klassestrijd. Ook onder de kapitalistische samenleving is het mogelijk uit de grootste ellende te komen door sa menwerking der volken. Maar de internationale po litiek schiet te kort. Bazel heeft slechts een zwak geluid doen hooren; dringend noodig zijn de ver- eenige staten van Europa. En noodig is vooral een internationale regeling van den arbeidstijd. Een arbeidsweek van 40 uur is de eisch. Maar het initiatieg der regeeringen blijft weg. Be wapening gaat voor alles en de kapitalisten gaan samen in hun strijd tegen de arbeiders. De loonen moeten omlaag. De arbeiders zijn de groep geworden met de grootste koopkracht. Als men de loonen ver laagt, daalt, die koopkracht. Nergens is de crisis af genomen door de loonen te verlagen. Daarom moeten de arbeiders doof blijven voor elk beroep op vrijwillige loonsverlaging. Nu overal de arbeiders in het defensie zijn is de strijd zwaar en zonder veel perspectief. De textiel arbeiders bijten nu de spits af. De vraag hoe groot de loonsverlaging is, en of zij noodzakelijk is voor de industrie is niet meer de voornaamste vraag. Het is nu een strijd om de heerschersmacht, een strijd voor de eer van de arbeiders. Spr, wekt 6p de stakers in Twente te steunen. Spr. behandelt eveneens de ontwapening en zegt dat internationale ontwapening slechts mogelijk is door een internationaal besluit en dat kan alleen ko men van den Volkenbond. Dien Bond moeten wij versterken. Hoe geringer het vertrouwen is, hoe meer het noodig is, dat ver trouwen grooter te maken. Alleen een groote inter nationale actie kan het verzet tegen internationale ontwapening overwinnen. In dezen tijd van depressie zijn voor de meeste landen de uitgaven voor de bewapening haast on mogelijk. Ontwapening kan misschien een middel zijn om dien financieelen nood te lenigen; opheffing der tolmuren is slechts mogelijk na ontwapening. Een mislukking van de conferentie van Üenève zal niet alleen de crisis verscherpen, maar ook den strijd in bewapening in hevigheid doen toenemen. De strijd voor de nationale ontwapening moet wor den voortgezet. Hij is niet in strijd met den eisch voor internationale ontwapening, want hoe sterker in elk land op nationale ontwapening wordt aange drongen, hoe meer de regeeringen worden genood zaakt zich met andere landen te verstaan. Ontwape ning kan slechts succes hebben als de'Vredeswil bij de volken aanwezig is. Twee gevaren bedreigen de menschheid; crisis en oorlog. Als de tijden beter worden, dan hangt ons de volgende crisis al weer boven het hoofd. En nog altijd is er het oorlogsgevaar. Die beide bedreigingen zouden de arbeiders het vertrouwen in de toekomst kunnen ontnemen, als daar niet was de schoone belofte van het socialisme. Maar het socialisme komt niet als een geschenk; het moet worden veroverd met strijd, opoffering en moed, met den moed, die weet vol te houden ook in tijden van tegenslag, ook al wordt daardoor mis schien het vertrouwen verloren van hen, die een an deren weg op willen. Met dien moed der zelfbeheer- sching- zal de arbeidersbeweging opgaan naar de overwinning van het socialisme! Orgelspel en zang luisterden de bijeenkomst op. Veenendaal, 26 Dec. In den voornacht van den Eersten Kerstdag, heeft op den Nieuweweg een "echt- partij plaats gehad, waarvan zekere B. v. d. W., oud 59 jaar, en afkomstig uit Veenendaal, het slachtoffer is geworden. v. d. W., die zich omstreeks drie uur op genoemden weg bevond in gezelschap van den 40-jarigen J. L-, werd evenals laatstgenoemde plotseling door een man aan gevallen. Hierbij kreeg v. d. W. dwars over het geiaat een zeer diepe messnede, waardoor beide oogen v/erden getroffen, Na geneeskundig onderzoek, waarbij kwain vast te staan, dat hij het linkeroog zal moeten missen, terwijl voor het andere oog wordt gevreesd, is v. d. W, naa/ de Klinieken te Utrecht overgebracht. L. bekwam eveneens eenige snijwonden aan het ge zicht, doch deze waren niet van ernstigen aard. Ver moed wordt ,dat hier een oude veete in het spel Is. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Tot op heden heeft men den dader nog niet kunnen vinden. In een Donderdag gehouden vergadering van steen,- fabrikanten, aldus meldt men uit Arnhem aan de Tel., is definitief besloten tot stopzeting der fabrieken voor den tijd van drie maanden. Deze stopzetting zal voor het gebied der groote rivie ren aanvangen op 1 Februari a.s., voor de overige groe pen tusschen 1 Januari en 1 Maart 1932. Rotterdam, 25 Dec. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in een café aan den Schiedam3chedijk t« Rotterdam de 31-jarige Mej. J. M. H. v. d. Z. door den 26» jarigen werkloozen zeeman L. v. Z., verblijf houdende t» Rotterdam, met een dolkmes op dusdanige wijze ver wond, dat zij bijna onmiddelijk is overleden. Mej. v. d. Z. kende den zeeman reeds sedert eenigen tijd. toen ze hem Donderdagavond in een café aan den Schledam- schedijk ontmoette. De zeeman verkeerde onder den invloed van sterken drank en begon direct ruzie te ma ken. Hij gaf mej. v. d. Z. een klap op het hoofd, waarop ze de vlucht nam. De caféhouder probeerde hem te Kal- meeren en uit zijn inrichting te verwijderen, hetgeen hem niet gelukte. Toen nu Mej. v. d. Z. eenige uren later terugkwam, was v. Z. nog aanwezig; hij viel haar met een dolkmes aan en verwondde haar in de borst en buik. Ze was nagenoeg op slag dood. In het Coolsingel-zïeker.- huis, waarnaar ze werd vervoerd, constateerde men 8 diepe snijwonden. De dader werd door het publiek ge grepen en aan de politie overgeleverd. Hij legde een volledige bekentenis af en verklaarde uit jalousie te hebben gehandeld. Over de grens? Een Landbouwbank te Amsterdam zou Donderdag middag een bedrag van f 60.000 verzenden naar een kantoor te Eindhoven. Toen de brief gereedgemaakt was, deelde een der bedienden mee, dat de brief terug moest naar den directeur. De brief werd aan den be diende ter hand gesteld en deze vertrok, doch naar later bleek, niet naar den directeur. Vrijdagmiddag werd uit Eindhoven bericht ontvangen, dat de brief met f 60.000 aldaar nog niet was aangeko men. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de direc teur den brief niet had teruggevraagd en niet beter wist. dan dat hij verzonden was. Verder bleek, dat de bankbediende, de 28-jarige Th. J. M. K., met de f 60.000. bestaande uit 50 bankbiljetten van f 1000 en 100 bankbiljetten van f 100 op reis was gegaan. Aangifte bij de politie volgde, en deze verzoekt thans opsporing en aanhouding van den bediende, die ver moedelijk in gezelschap van een vriend vari hem,^ den kelner H., via Nijmegen over de grens is gegaan. K. 13 1.80 M. lang, als heer gekleed, met blond krullend naar, is glad geschoren en heeft blauw-grijze oogen. Zijn go- zond uiterlijk geeft hem het type van een provinciaal. Twee gewonden. Op den zeedijk is de vrachtauto van den heer P. W. Noordhoek uit Haamstede geslipt, waardoor het voer tuig met groote vaart van den hoogen dijk afgleed. De auto sloeg eenige malen overzij, waarbij de bestuurder en zijn knecht uit den wagen werden geslingerd. De bestuurder P. W. Noordhoek kreeg vrij ernstige verwondingen aan het hoofd; zijn knecht J- Evertse kreeg een diepe beenwond. Beiden zijn naar het zie kenhuis te Noordgouwe vervoerd, vanwaar zij, na ver bonden te zijn, naar hun woningen konden worden overgebracht. Een uitgebreide smokkelhandel aan Dultsch- Limburgsche grens ontdekt. Men schrijft vaai de Llmburgsoh-Duitsche grens aan het „Vaderland": De Duitsohc douanebeambten zijn een belangrijken smokkelhandel op het spoor gekomen, n.1. het verzen den van smokkelwaar, voornamelijk tabak, in biervaten van de Maiinzer Akfcienbrauerei. De vaten werden in Aken midden d-aargezaagd en over de breuk werd een ijzeren band gelegd. Per auto werden de vaten vervol gens naar de plaats van bestemming gebracht over de Roermond erstraat. Aan het grenskantoor Pannesheide (gelegen naast het kantoor Bleierheide) vroegen en ver kregen de smokkelende bierbrouwersknochten een be wijs, dat de vaten met bier gevuld waren, aangezien de beambten, die overigens zeer scherpe controle uitoefe nen, niet den geringsten argwaan koesterden. Tusschen de Duitsche kantoren Pannesheide en Strasz, dus langs de z.g. Nieuwstraat, de Nederlandsche grens bij Kerkrede, werden de vaten geopend en gevuld met allerhande smokkelwaar. Na dit Intermezzo werden de vaten of ze gevuld werden op Nederlandsch of Duitsch gebied kon nog niet worden vastgesteld in de vracht auto geladen. Aan het kantoor Strasz toonden de smok kelaars het vervoerbewijs van de beambten van Pannes heide ook de cfeuanen van Strasz hadden geen achter- dooht. De smokkelvaten werden vervolgens van het sta tion Herzogenrath per trein verzonden naar Hamburg, waar de handlangere de biervaten in ontvangst namen. De ledige vaten maakten vervolgens weer de reis naar het station Aken-West; werden daar geadresseerd ont vangen. Dan begon het smokkelspelletje opnieuw. Sinds gerulmen tijd hebben de smokkelaars hun winst gevend bedrijf kunnen uitoefenen. Thans is het voorbij. Vermoed wordt, dat het hoofd der smokkelbende in de grensgemeente Herzogenrath woonachtig is, en dat ook Nederlanders bij deze geraffineerde smokkelzaak betrok ken zijn. Eén doode* Oostende, 26 Dec. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bemerkten tolbeambten de Belgische motor boot ,,'1-Aurora", welke gestrand was tusschen Zee- brugge en Blankenbergh. De bemanning, bestaande uit vier koppen, wierp na de stranding de lading in zee. Deze bestond uit een twintigtal Liter-bussen, weike alcohol bevatten. Daarop sprongen de opvarenden zelf in zee om de aanspoelende bussen op te pikken. De douane-ambtenaren, welke zich verdekt hadden opge steld, achtten toen het oogenblik gekomen om in te grijpen. Ze zagen op het zelfde moment een vijfde per soon, welke op den uitkijk stond in de duinen, in de na bijheid van een auto. Toen de man zich ontdekt zag sprong hij op een gereedstaande fiets en reed weg. Twee der douane-ambtenaren snelden den man achterna. Toen de man niet voldeed aan hun verzoek om te blijven staan, losten zij enkele schoten in zijn richting. De :i\an werd in den rug getroffen en viel dood neer. H9t bleek te zijn een zekeren van der Gucht, voor wie de smokkel waar bestemd was. Ondertusschen hielden de andere drie tolbeambten de matrozen van de boot in bedwang. Een gevecht ontstond, waarna de mannen tensloite werden aangehouden. Het waren V. Seynaeve uit Lende- !ede en de drie Nederlanders J. Desmedt, A. Saycke, beiden uit Terneuzen en Jacob Allaert uit Zoute. De motorboot en de auto werden in beslag genomen. HOTEL DOOR GROOTEN BRAND VERWOEST. Londen, 27 Dec. Door een grooten brand is Zon dagmorgen vroeg een hotel in Cornwall geheel ver woest. De hotelgasten moesten in nachtgewaad het hotel verlaten. Zij hebben hun reisbagage grootendeels verlo ren. Tot de gasten behoort ook de Hooge Commissaris voor Zuid-A frika. Eerst in den loop van den avond is het gelukt, het vuur te blusschen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7