provinciale Commissie uit de veilingen in Noordholland. De tuinderscredieten. De minimumprijzen en een daarvoor te stichten fonds. Als de Zuiderzeewerken stilliggen. Uit onze omgeving. Pe jaarvergadering van de aangesloten veilingen werd Dinsdag 29 December 1931, des middags half 2, In het Landbouwhuis te Alkmaar gehouden. Voorzitter de heer P. Slot, Broek op Langendijk; waarn. secretaris do heer J. Glas. O.a. zijn aanwezig do hoeren D. Kooiman, lid van Ged. Staten, Mr. Niemöller, secretaris van Centraal Beheer, de heeren Ir. Hazeloop en Rietsema, rijkstuin- 'bouwconsulenten. Ce opening. De Voorzitter spreekt een uitvoerige openingsrode uit, wijzende op de bijzonder drukkende omstandig heden. Spr. heeft vorig maal de aandacht gevestigd op den nood waarin de tuinbouw verkeert, en op de plaats welke hij in ons volksleven inneemt en waar om bij de regeering om steun mag worden aange klopt De toestand is sindsdien nog slechter geworden en spr. wijst dan op de pogingen welke den laatsten tijd worden aangewend om onze organisatie af te breken en te bemoeilijken. Spr. herinnert aan de 10 jaren geleden door hem ge houden rede over: „Onze Organisatie", toen in de eersic na-oorlogsche jaren eene lakschheid in onze kringen was ontstaan en spr. aandrong op krachtige organisatie. Thans zijn wij in een ander uiterste gevallen en wordt van de organisatie compleet alles verwacht. In con noodtoestand als thans is het een klein kunstje om de organisatie in gebreke to stellen. Wij moeten deze wijze van doen sterk vcroordeelen. Er moge geen reden zijn om hoog op te geven over datgene wat is bereikt, maar aan den anderen kant mogen we het toch ook geenszins gering achten. Wie zijn de leden van onzen Prov. Bond? Toch de veilin gen. Een regelmatige uitnoodiging vindt plaats. Spr. meent dat als onze mannen liet niet goed doen, welnu als er verkiezing is, stemt dezulken niet, maar neemt anderen. Spr. gaat op een en ander uitvoerig in, om dat men reeds bezig is met het stichten van nieuwe bonden, om naar spr, hoort, den oorlog te verklaren aan de huidige organisatie. Spr. laat een waarschu wend woord hooren en sluit zich aan bij de woorden van den oud-voorzitter van den Noordermarktbond, den heer S. Brugman. Eendracht maakt macht, zegt spr. Meer dan ooit hebben we thans de eenheid te be waren. Wel meent ook spr. dat met de f700.000 rentc- looze voorschotten volstrekt niet het eind van onze wenschen is bereikt en al zeer onaangenaam heeft spr. getroffen de beperking tot een bepaalde streek. Ook is een ernstig bezwaar, dat de gemeentebesturen bij deze credietverlcening te sterk worden betrokken. Maar onverstandig komt het spr. voor om de men- schen tegen deze wijze van hulpverleening op te zweepen. Als we nagaan dat ten vorige jare door pro vincie en gemeenten, over geheel Nooordholland is verstrekt 'n bedrag groot f 675.000, dan gaat het niet aan om het millioeon dat thans kan verstrekt worden en wat waarschijnlijk ook nog mag klimmen, zooda nig te kwalificeoren of het een peulschilletje ware, dat gaat ri. veel te ver. Hoevele van onze kieine be- drijfsmenschcn zujlen deze hulp met dankbaarheid aanvaarden, temeer wijl deze voorschotten renteloos worden verstrekt. Het is dan trouwens ook veel ver standiger om de hulp die geboden wordt aan te ne men. tevens te trachten ze te verbeteren en waar deze onvoldoende wordt geconstateerd, met vereende krachten verder te gaan en do regeering tc overtuigen dat hier werkelijk ernstige dingen op het spel staan. Dat zal veel heter zijn dan door allerlei tweedracht te zaaien, te bereiken dat wij in verschillende richting ons verliezen op doelpaden en daarmede onze kracht gaan breken. De tijden zijn moeilijk en ernstig en gc- doo.een niet dat wij iets dergelijks zouden doen. Spr. wijdt daarna waarclcerende en zeer sympa thieke woorden aan de nagedachtenis van den overle den secretaris, den heer W. Balk. De Voorzitter doet mededeeling over de stappen die zijn gedaan sedert de vergadering van 13 October en de pogingen om het bedrag van f700.000 te doen over schrijden, wat ook wel, verwacht spr., zal geschieden. Ook zijn pogingen gedaan om de steunverleening niet tot een bepaalde streek te beperken. Waar vorig jaar de provinciale steunverleening niet renteloos is geschied, wordt bij de provincie ge tracht het daarheen te leiden dat een regeling wordt verkregen in overleg met de gemeenten, t.a.v. de rente betaling, omdat er tuinders zijn die deze rente niet kunnen betalen. Na het ontslag en 't overlijden van den secretaris, den heer W. Balk, is tot waarnemend secretaris be noemd de heer J. Glas. Definitieve benoeming zal weldra plaats vindon. D® notulen van de vergaderingen van 30 Dec. 1929 en 2 October 1930 worden goedgekeurd. Besloten wordt de notulen der vorige en deze ver gadering in het jaarverslag op te nemen. Het jaarverslag. Uit het jaarverslag van den secretaris hebben we reeds het een en ander medegedeeld, evenals van het linantieel verslag 19301931. Ze werden goedgekeurd. De vereenigingen Warmenhuizen, Avenhorn en /.waag worden aangewezen als leden der finantieele commissie voor het volgende boekjaar. Contributie 1931-1932. Het bestuur stelt voor de contributie te bepalen op 1/30 van den omzet, met een minimum van f 10. (Vorig jaar was de contributie 1/40 van den om zet.) Wordt goedgevonden. De begrooting 1931-1932. aangeboden begrooting sluit op een bedrag van 5366-66, waarbij de omzet der aangesloten veilingen geschat wordt op f 14.000.000. (Omzet 1929 f 22.074.603.45, omzet 1930 f 15.527.580.35.) De heer Rustenburg vond den sluitpost f 36.66 zeer gering, een opmerking die door den Voorzitter be aamd werd. maar het bestuur durfde een nog ster- n6 yerll0°."inK van contributie niet aan. De begrooting wordt zonder discussie onveranderd vastgesteld. Bestuursverkiezing. Wegens periodieke aftreding van de heeren W. Gut- i -D'. Koolhaas en Th. Roosje moet een bestuurs verkiezing worden gehouden. De aftredenden worden met algemeene stemmen herkozen, die de benoeming aannemen. De credieten van 193L Aan de orde komt een voorstel van de Coöperatieve Veilmgsvereeniging „Nieuw Leven W.A." te Naarden- Bussum, luidende: De vergadering draagt het Bestuur op, ten spoedig ste met alle middelen te trachten, dat de Regeering geheel voor hare rekening neemt, de credieten, welke oor tuinders, in het voorjaar 1931 onder garantie van rovincie en Gemeenten, zijn opgenomen. Toelichting: Ter verkrijging van credieten stelden de Provincie en eerdere Gemeenten zich in het voorjaar van 1931 garant tegenover geldschieters ten behoeve van nood lijdende tuinders. Reeds toen werd dus van Overheidswege de rood- zakelijkheid ingezien, dat hulp aan den tuinbouw moest worden verleend. Waar nu de resultaten van het seizoen 1931 algemeen bekend mogen worden geacht, zal wel niemand willen ontkennen, dat deze tuinders opnieuw zijn getroffen en het een onmogelijkheid zal blijken te zijn, de rente der opgenomen credieten te betalen, om maar niet eens te spreken van het geheel of gedeeltelijk aflossen daar van. Adressanten zijn van meening, dat het verstrekken van credieten niet heeft beantwoord aan de verwach tingen en deze tuinders thans onder weer zwaardere lasten gebukt gaan. Verlichting in hun toestand is slechts mogelijk door het verstrekken van steun, waar onder zeer zeker te betrekken, het geheel voor Regee- rings-rekening te nemen van meergenoemde credieten. Prae-advies van het Bestuur: Het Bestuur meent aanneming van dit voorstel te moeten ontraden. De Voorzitter herhaalt dat het bestuur reeds pogin gen heeft gedaan om gedaan te krijgen dat de rente door provincie en gemeenten wordt overgenomen. De heer De Weert deelt mede, dat de afd. Hilver sum het voorstel van „Nieuw Leven" ondersteunt. Door een afgevaardigde van Naarden-Bussum wordt op uitvoerige wijze het voorstel toegelicht, waarbij de Voorzitter op bekorting aandringt. De afgevaar digde meent dat de organisatie te slap is in haar optreden. De organisatie werkt z.i. te veel in het bejang van kapitaalkrachtige tuinders met het ver krijgen van ciedieten. De Prov. Commissie moet niet tegen haar zin de thans door de regeering verleende steun aanvaarden. De Voorzitter heeft uit het voorgelezene geen na dere toelichting van het bestuur kunnen vinden. Wel aantijgingen jegens het Centr. Bestuur en de Prov. Commissie. Spr. zal daar niet op antwooruen, omdat dit niet aan de orde is. Het lijkt de Prov. Comm. toch wel wat te dwaas, om terwijl nu op anderen steun wordt aangedrongen, thans te vragen de door prov. en gemeenten verleenden hulp over te nemen. Er wordt nu getracht nieuwe hulp van de regeering te vragen. Provincie en gemeenten zijn aansprakelijk voor de hulp die in het voorjaar 1931 is verleend. De heer De Weerd zegt, dat het hier gaat om steun of om.crediet. Alleen de regeering kan t dragen de credietverleening van de provincie om te zetten in steun. De regeering heeft aan den suikerbietenbouw f 14.000.000 gegeven, kunnen wij dan niet een derge lijk verzoek tot de regeering richten, waar de regee ring alleen nog maar voor den tuinbouw credieten heeft verleend, doch geen cent steun? Het voorstel N'aarden-Bussum wordt in stemming gebracht, het wordt verworpen met 47 stemmen te gen en 4 stemmen voor, blanco stemde de Noorder marktbond, omdat geen bestuursvergadering was ge houden voor deze te behandelen agenda. De minimumprijzen. Het vormen van een fonds. Het Bestuur van den „Noordermarktbond" stelt voor. om het daarheen te leiden, dat er een uitbetaling kan plaats vinden van de eenmaal vastgestelde minimum prijzen der aangevoerde producten. Het meent dit doel te kunnen bereiken door het vor men van een fonds hiervoor, waaruit de geldelijke aan gelegenheden, hiervoor benoodigd, zouden kunnen wor den bestreden, welke voor de tuinders een waarborg zal beteekenen ,dat ze voor hun aangevoerde producten eenige uitbetaling zullen ontvangen. Toelichting: Sommige producten zijn bij herhaling gepresenteerd, zonder dat er een kooper voor de vastgestelde mini mumprijzen gevonden kon worden, waardoor de aan voerders troosteloos gedwongen worden deze producten te vernietigen of, een aanleiding vonden om dezelfde tegen een nog lageren prijs onderhands van de hand te deen, deel somdat ben er niet toe over kon gaan hun mooie producten over boord te gooien en anderdeels om er toch nog iets voor te ontvangen dat op eenige tege moetkoming geleek. Hoewel men deze laatste handelingen niet goed kan keuren, waren ze in vele gevallen wel verklaarbaar. Om deze leemte, welke hierin schuilt, te ondervangen, meent het Bestuur van den Noordermarktbond een middel te zien in het vormen van een fonds, waaruit men geheel of ten deele den minimumprijs zou kun nen uitbetalen en aan alle handelingen, in strijd inei de genomen besluiten, een einde zou maken, terwijl tevens een ieder meer bevredigd zou zijn. Het Bestuur van den Noordermarktbond meent dat dit fonds voor een deel door de tuinders zelf moet worden bijeengebracht door een kleine verhooging van het marktgeld. Zij vleit zich verder met de hoop dat er, met deze ernstige poging der tuinders, een zelfde bij drage van Overheidswege, als steun aan den geheelen Noord-Hollandschen tuinbouw, in het fonds zal worden gestort, waardoor een uitvoering hiervan mogelijk zou gemaakt kunnen worden. Elke veiling zou dan geheel naar eigen inzicht en middelen in dit fonds kunnen bijdragen en naar even redigheid hierop aanspraak kunnen maken. Hiervoor zal voor elke veiling een afzonderlijke en eenvoudige boekhouding bij gehouden dienen te worden, welke het gaarne aan onze Provinciale Organisatie zou willen opdragen, welke het dan tevens tot haar taak mag achten om alle pogingen in het werk te stellen om namens den Noord-Hollandschen tuinbouw, biervoor op goede gronden een gelijke bijdrage te bepleiten bij het Rijk en (of) Provinciaal Bestuur. Al zal dit te vormen fonds voor het loopende seizoen niet, of in niet voldoende mate van kracht kunnen zijn, zal dit toch voor den tuinbouw een goed wapen in de hand zijn voor eventueele strubbelingen in onze bedrij ven. Prae-advies van het Bestuur: Hoewel het Bestuur deze zaak belangrijk genoeg acht, meent het, met het oog op de vele practlsche be zwaren. die er aan verbonden zullen zijn, een dadelijke beslissing te moeten ontraden. De heer P. Kostelijk verdedigt het voorstel van den N.M.B. De tegenwoordige regeling voldoet niet, dik wijls uit. onmacht. Niet alleen om finantieele redenen, maar ook wel eens uit gebrek aan saamhoorigheid. Practische bezwaren zijn er wel. Van de landelijke organisatie hebben we nul op het request gekregen, maar een regeling van localen aard is naar spr. s meening wel mogelijk. Bij de handhaving van mini mumprijzen gaat het maar om het plaatsen der pro ducten. Als geen plaatsing der producten wordt ver kregen, dan zal vernietiging van het product moeten volgen. Hiertoe gaan de tuinders niet eerder over, dan wanneer de minimumprijzen niet worden be reikt. In dat geval komt er verruiming van den han del en dat zal verhooging van den prijs tot gevolg hebben. Aan de tuinders zal een offer worden ge vraagd. De fondsvorming vergt een kapitaal van tamelijken omvang, maar daar is niet aan te ontkomen. Op het oogenblik kan de tuinder wel geen cent missen, maar in dezen tijd moeten we een zaak klaar ma ken, die in een volgenden slechten tijd hulp voor den tuinder zal beteekenen. Wat betreft het uitspreken van de hoop, dat eenzelfde bijdrage van overheids wege zal worden verleend, citeert spr. uit de notu len van de Statenvergadering en wel met name de mededeeling van den heer Michels. die het vormen van een dergelijk fonds een zeer sympathieke ge dachte vond. Spr. meent dat de Prov. Comm. met haar prae-advies deze zaak geen goed heeft gedaan. De heer D. Kooiman, voorzitter van de vereeni- ging Beemster, Purmerend, e.o. vindt het vormen van een dergelijk fonds zeer toe te juichen. De po ging om zich onderling voor kwade tijden te dek- den verdient aller steun. Het is hier een groot alge meen belang en als in deze richting wordt gewerkt is er alle reden voor steun van de overheid te vra gen. Ongetwijfeld zullen er belangrijke offers worden gevraagd, maar bij voorbaat moet men niet zeggen dat 't niet mogelijk is. Hoe de regeling dient te wor den, zal nader onder de oogen moeten worden gezien, want fraude dient zooveel mogelijk voorkomen te worden. Laat men niet direct een besluit nemen, maar bijv. de zaak brengA bij een commissie, die door het Prov. bestuur wordt aangewezen, om deze zaak te onderzoeken, of dat de Prov. Commissie zelf een onderzoek instelt. Niet alleen finantieele moei lijkheden zijn er aan verbonden, doch ook organisato rische moeilijkheden. Doch deze laatsten zitten ook aan de tegenwoordige toepassing van de minimum prijzen. Het moet niet alleen zijn een streven om schadeloos te worden gesteld voor dt producten die vernietigd worden, maar een streven om te zorgen dat het onverkoopbaar zijn van de producten niet meer mogelijk is. En daarom moet spr. een beschou wing houden over het systeem van distributie. Wat wordt er niet een tijd vermorst door al die detaillisten en wat niet de bedrijfskosten verhoogd. Overheids steun om verbetering te krijgen in het distributiestel sel zal noodig zijn. Grondwet en gemeentewet bieden de mogelijkheid tot ingrijpen. Men denke aan den distributietijd, toen er teeltplannen enz. waren, en is de tegenwoordige toestand niet even ernstig? Men moet dus deze zaak niet bij voorbaar onuitvoerbaar achten. D, heer S. de Boer, voorziter der aLngenrijker Groen- tencentrale juicht het voorstel toe. In slechte tijden ko men wel eens goede denkbeelden naar voren en als zoodanig beschouwt spr. dit voorstel. We hebben in goede tijden wel wat te roekeloos gehandeld, het is zoo mooi in tijden van nood zicth te kunnen redden. De heer Hoogland, St.-Pancras is voor het voorstel maar wil niet direct een besluit nemen. Want het ge volg zal zijn dat het veilingspercentage moet worden verhoogd en daarover dienen eerst de veilingsvereeni- gingen te beraden. Of wij er den stoot aan moeten geven om het distributiestelsel gewijzigd te krijgen, betwijfelt spr., het is z.i. meer op den weg van de con sumenten. Spr. is er bovendien niet voor dat 't van hoo gerhand geregeld wordt. De heer Rustenburg meent dat er teveel bezwaren zullen zijn, de koolbouw b.v. zal er door worden bevor derd. Inkrimping van den koolbouw aoht spr. wensche- lijker. De heer Ham stelt voor om aan het bestuur op te dragen deze zaak met bekwamen spoed te onderzoeken en in de volgende vergadering met omlijnde voorstellen te komen. De heer D. Kooiman acht het wel gewenscht, dat het bestuur zijn voelhoorns naar alle kanten uitsteekt. De heer J. Kliffen, N.M.B., acht het wenschelijk dat de vergadering een beginselbesluit neemt. De Voorzitter zegt dat het Bestuur deze zaak wel ernstig heeft besproken, maar verschillende bezwaren werden naar voren gebracht Niet moet worden voorge steld alsof in onze provincie alleen kool wordt ver bouwd. Een besluit kan niet direct worden genomen. Het Centr. Bur. heeft reeds een achttal jaren aan dacht aan het distributiestelsel geschonken. Door het Bestuur zal over de fondsvorming een ernstig onder zoek worden ingesteld. Het zal dienen te zijn een ge westelijke regeling. Het bestuur zal na onderzoek met daadwerkelijke voorstellen komen. Algemeen goedgevonden. De teelt van groenten In Amerika» De heer Ir. A. W. van de Plassche, rijkstuinbouwcon- sulent te Goes, doet enkele mededeelingen over de teelt van groenten in Amerika. Spr.'s studiereis naar Amerika heeft in hoofdzaak bedoeld het maken van studie voor de fruitteelt en daarom zullen spr.'s mededeelingen teleurstelling wek ken bij de aanwezigen die komen uit een koolcentrum. Maar toch is er eenig verband en wel door den ex port van kool, uien en peen. De bevloeiingswerken in Amerika dwingen bewondering af. In Amerika moet men ongeveer evenveel betalen om het water binnen te krijgen als wij in Nederland moeten betalen om het water uit het land te krijgen. De Hollanders hebben in Amerika een goeden naam als tuinders en staan bekend als een rustig volk. Voor moeilijke cultures zal men dan ook veelal Hollanders gebruiken. De tuinbouw in Amerika is ook niet zoo ge varieerd, al hebben de tijdsomstandigheden eraan mee gewerkt, dat er thans meer gemengde bedrijven komen. De vrachten van Nederland naar Amerika zijn beduidend lager dan in Amerika zelf en daarom is begrijpelijk, dat Amerika zulke hooge invoerrechten behoefde. Voor 45 kilo kool is de vrachtprijs van Rotterdam naar New- York f 1.25, van Californië naar New-York is de vracht prijs f 4-32. In Holland heeft de glascultuur meer vor dering gemaakt dan in Amerika. Behalve komkommers kunnen in Amerika alle producten op den vollen grond worden geteeld. Spr. doet dan mededeelingen over de koolteelt, in hoofdzaak wordt witte kool geteeld^ alleen waar veel Duitschers wonen, wordt roode kool ge teeld. Het klaarmaken van groenten kent men in Ame rika niet. Door de uitbreiding van de koolteelt in het noorden van Amerika wordt weinig bewaarkool ge vraagd. In de jaren dat er gebrek aan kool is, reist de Hollandsche kool echter door geheel Amerika neen. Uitvoerig behandelt spr. de secten-aantasting, de ziek- tenbestrijding, de importcontrole, de onvoldoende zorg aan onze kool als handelsproduct, Wat door Amerika, is tot stand gebracht, is door de telers zelf in het le ven geroepen, zonder overheidsbemoeiing. De uitvoerbe- palingen berusten niet op een wet, maar de telers en handelaren en bootmaatschappijen hebbeneen certifi- raatregeling ontworpen. Alleen is er een z.g. standerisa- tiebureau, doch alleen met een adviseerende stem. Wat de door den heer Kooiman naar voren gebrachte verbetering van het distributiesysteem betreft, is spr. niet zoo voor regeeringsmaatregelen, doch geeft spr. de voorkeur aan het Amerikaansche systeem, een onder linge regeling. Maar ook daar is een groot verschil tusschen wat de producent ontvangt en de consument betaalt. De Voozitter brengt den inleider een woord van har- telijken dank. Proeven met zaailingen van aardappelen. De heer S. Boot, leeraar aan de Rijkstuinbouwwinter- school te Hoorn, doet mededeelingen over de proeven met zaailingen van aardapelen, n.1. met een nieuwe soort wratziekte-vrije vroege aardappel. 44 Soorten zijn er van 't voorjaar door Prof. Oortwijn Botjes op besmet ve'd gepoot en daarvan waren er 17 soorten ziek, dus 27 soorten vrij van de wratziekte. Op den ingeslagen weg zal worden voortgegaan en als er voldoende pootgoed- is, kan de proef door de heeren practici wordenvoort gezet Ook dezen inleider wordt een woord van dank gebracht. De rondvraag- Den heer Bakker, Beemster, heeft het verwonderd dat de Vierbond alleen toeslag op de kool heeft ge vraagd, terwijl in de Beemster veel spruiten worden ge teeld en ze ook daar toeslag voor behoeven. De Voorzitter zegt dat juist met het oog op het door den heer Bakker genoemde bezwaar de Prov. Comm. van oordeel was, dat de Prov. Comm. geen toeslag be hoorde te vragen. De heer Bakker vraagt of de zusterverenigingen zich bereid willen verklaren haar eigen producten onder, het eigen merk te veilen. De heer Ham, Venhuizen, komt terug op den bitteven toon die in het openingswoord van den Voorzitter tot ,uiting kwam. Z-i. is er alle reden dat bjü een neutralen bond sociale zaken worden behandeld, maar spr. meent dat beide vereenigingen niet tegenover elkaar moeten staan, doch naast elkaar. De Voorzitter acht het in dezen boozen tijd niet ge wenscht, om te versplinteren. De heer Schoenmaker, Medemblik, brengt den Voor zitter dank voor de vele moeite die deze zich neeft ge troost, t.a.v. de hulpverleening. Zijn afdeeling acht het voorts gewenscht om op de volgende begrooting den post reclame te halveeren, omdat het buiteniand toch. de deuren sluit De Voorzitter meent dat voor reclame niet spoedig te veel gedaan kan worden, vooral niet waar Noordholland provincialen steun geniet. Hierna volgt sluiting. Wieringen, 28 Dec. 1931. Nu de werken ten behoeve van de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee, zoomede die, daaruit voortvloeiende, gedurende een korte periode, onaf scheidelijk verbonden $an het winterseizoen en de feestdagen aan het einde van het jaar, stilliggen, heeft eene excursie naar de voltooide werken eene geheel andere bekoring dan al9 alles in vol bedrijf kan worden aanschouwd. Verlaten en eenzaam ligt daar de machtige afsluit dijk, welke tusschen Wieringen en Friesland slechts op één plaats nog het Noordzeewater gelegenheid geeft vrijelijk in het toekomstige IJsselmeer te stroo-. men en wel door de „Vlieter". Hier bruist en kolkt, het water als wilde het zijn onmetelijke kracht nog eens demonstreeren, eene kracht, niet te onderschat ten bij de poging tot algeheele sluiting van het dijk- lichaam, als 1932 voor de helft zal zijn verstreken en dezelfde stroom dan in boeien zal zijn gekluisterd.: ITet geluid van het water in de „Vlieter" en het ge klots der tegen den dijk hoog opspattende golven is, behoudens het monotoom geluid der waddenvogels,' vrijwel het eenige wat hoorbaar is. Iveeten zijn ontvolkt, locomotieven rusten uit van het zware werk, in het afgeloopen jaar verricht, de betonwegenbouwmachines zijn in slaap gedommeld, de cantines voor de Zuiderzeewerkers, anders gezellig bevolkt in de vrije uren, doen thans troosteloos en verlaten aan. Materieel is op het werk niet te bespeu ren. Het bevindt zich in winterslaap in de werkha- ven of op de scheepswerven te Amsterdam, Sliedrecht, Dordrecht en andere plaatsen, waar de reparaties aan vele anderen werk verschaffen. Het geknars der baggermolens, het stöomgefluit der sleepbooten, het geluid van werkende zuigers en zwoegende kranen, kortom alle geluiden, welke den dagelijkschen arbeid zooveel luister bijzetten, zij wor den thans niet vernomen. In grooten getale zijn zij vertrokken, de stoere werkers aan de Zuiderzee. De laatste dagen voor Kerstmis reden autobussen dag en nacht om een ieder in kortst mogelijken tijd naar zijn bestemming te brengen, teneinde het kerst feest en de jaarwisseling in huiselijken- of vrienden kring te kunnen vieren als belooning voor hetgeen werd ontbeerd. Naar Drente, Brabant, Zuidholland en. Zeeland gingen ze, volle autobussen brachten het Zuiderzeepersoneel naar de, indien niet al te lang durende, gaarne beereerde rust. Het is stil op den Noord-Oostpunt van Wieringen. Winkeliers krijgen in deze periode een gevoeligen klap. De arbeiders kunnen niet. zonder hen leven, doch de winkeliers evenmin zonder de arbeiders. Zij derven de voornaamste bron hunner inkomens, die welke de werken hun bieden. Zij beschouwen dezen tijd ook als eene vacantie, zij het dan ook zeker niet eene begeerde. Slagers, kruideniers, bakkers, kappers, groenten- en melkhandelaars, autoverhuurders, ma- nufacturiers en niet te vergeten de bottelaar en de kasteleins, zij allen vragen zich af wat er met hen zal worden als dat groote bedrijf, dat M.U.Z. heet, eenmaal niet meer te Wieringen zal zijn gezeteld. Van 1927 dateert de groote bedrijvigheid te Wierin gen; elk wintergetijde kwam die gedwongen rust periode, doch nimmer werd deze periode zoo aange voeld als thans, in dezen tijd, waarin alles mogelijk, niets meer onmogelijk is, tijd van verontrustende werkloosheid, grootste kenmerk der huidige crisis, waarvan het einde, hoewel reikhalzend door oen ie der tegemoetgezien, nog niet is te bespeuren. Het einde van het jaar nadert met rasse schreden; 1932 zal de beslissing brengen of aan duizenden, in direct of indirect bedrijf bij de uitvoering der Zuider zeewerken werkzaam, een langere rustperiode zal moeten worden gegeven dan die waarvan thans sprake is. WINKEL Maandagavond vergaderde de ijscluib te Winkel, ten huize van den heer R. Laan. De vergadering was slechts matig bezocht. Na opening door den voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedge keurd. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening worden benoemd deheeren P. Krabman en A. de Rid der. Uit het onderzoek blijkt, dat van den gewonen dienst de ontvangsten hebben bedragen f 185.85, de uit gaven f 246.57%, nadeelig saldo f 60.72%. de feestelijke herdenking van het 40-jarig bestaan, de ontvangsten f 267.70, de uitgaven f 135.03, batig saldo f 132.67, ver minderd met het nadeelig saldo van den gewonen dienst f 60.72%, zuiver bezit als batig saldo f 71.94%. De commissie stelt voor de rekening tot deze bedragen goed te keuren, en den penningmeester met dank voor zijn gehouden beheer te deohargeeren. Overeenkomstig het voorstel van de commissie wordt besloten, de penningmeester gedechargeerd en de com missie bedankt voor haar onderzoek. In verband met de rekening deelt de voorzitter mede dat voor de uitzending van den heer W. Keetman Wz. naar Davos. door den Ned. Sohaatsenrijdersbond een be langrijke bijdrage werd gevraagd, aanvankelijk scheen van de uitzending niets te kunnen komen, doch de N. S. B. gaf te kennen, hoezeer de uitzending op prijs zou worden gesteld, de eisch van bijdrage niet kon worden, losgelaten. De ijsclub te N. Niedorp heeft er zich ook voor geïnteresseerd en besloot f 20 bij te dragen. De ijs- club Winkel heeft toen besloten f 30 bij te dragen. Tot bestuursleden worden herbenoemd de heeren P. Kralbman, J. Romar en D. Otsen Jr., terwijl in de va cature ontstaan door het vertrek van den heer J. Korff, wordt benoemd de heer Jb. Broersma en in de plaats van wijlen den heer G. Stuij wordt benoemd de heer S. van. der Wal. De voorzitter brengt verslag uit van de gehouden al gemeene vergadering van den Ijsbond Hollands Noor derkwartier, waar door de afd. worden geloot voor het hebben van een wedstrijd; komt het voor dat de afd. die het lot trekt, daarvoor geen gelegenheid heeft en dit overdoet aan een afdeeling die het graag heeft Daar voor wordt dan gewoonlijk f 50 gevraagd door de afd. die haar lot afstaat Nu deed zich de vraag voor, hoe moet het nu als er geen winter komt en de wedstrijd niet kan doorgaan, over welke vraag geschil was gerezen Op de algemeene vergadering is uitgemaakt, dat in zoo'n geval geen betaling verschuldigd is. Voorts wordt in het verslag gememoreerd, het afscheid van den voorzitter, den heer Minnema, die 35 jaar voor zitter is geweest en oprichter van den Bond was, en voorts de benoeming van den heer Stikkel te Alkmaar tot voorzitter. Aan den voorzitter en zijn medelid, den heer P. Ho- ningh wordt een woord van dank gebracht voor het verslag en het bijwonen dier vergadering.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7