Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. HELDEN IN IJS EN SNEEUW, t Het eerste werk van den nieuwen voorzitter is een circulaire, inhoudende het plan om te komen tot een instelling van Bondsdagen, bedoeld als een grootsche de monstratie, te houden op de 9 H.A. groote ijsbaan te Alkmaar. Spannende wedstrijden voor heel Holl. Noor derkwartier moeten daar gehouden worden. Voor deel name kan elke afdeeling 1 deelnemer boven 18 jaar aan wijzen. Naast prijzen voor de rijders, worden geldprij zen beschikbaar gesteld voor de uitzendende afdeeling. Dit plan, grootsch van opzet, slaat aanvankelijk in, doch bij de nu volgende bespreking, vreest de voorzitter dat de reserve wel noodig is, en dat dit plan wel eens tot gevolg kon hebben tweedracht tusschen N.S.B. en IJ.H.N. Zoo vreest de voorzitter ook, dat de goede rijders, die bijna allen lid van den N.S.B. zijn, aan deze wedstrijden geen deel zullen mogen nemen, en derhalve de rijders van naam daar niet zullen verschijnen. Andere leden juichen 't plan toe en zien daarin een bondsbelang. Verschillende besprekingen, ook in de districtsverga deringen zuilen nog noodig zijn en daarvoor wordt aan het bestuur vrij mandaat verleend. De rondvraag levert niets op. Sluiting vöigt. Tijdens den tweeden Kerstdag werd In het café van den heer R. Laan een handicap-biljart-wedstrijd gehou den, waarvan de uitslag was als volgt: lste prijs de heer M. Fijnheer Wz., 2e pry's de heer C. Honingh, 3e prijs de heer J. Blom, 4e prijs de heer J. Bijhouwer. Prijs voor de hoogste serie de heer P. Bart De prijzen bestonden uit geldprijzen. BARSINGERHORN Politie: Verloren: een portemonnaie met inhoud. Inl. ter secretarie OUDE NIE D 0 RP De arbeider N. Ursem alhier zou Maandagmorgen voor zijn huisbaas den schoorsteen zijner woning boven op het dak eens reinigen. Op het dak gekomen klampte N. U. zich aan het bo veneinde van den schoorsteen vast. wat te veel geeisoht was van de hechtheid van het metselwerk, zoodat N. U. imet het bovenstuk van den schoorsteen naar beneden tuimelde Gelukkigerwijze kwam N. U. eir best af, alleen kreeg hij het afgebroken stuk steen op een zijner handen en moest zich deswege onder behandeling van den dokter stellen. Het door bovenstaande veroorzaakte ongeval pleit niet voor de soliditeit van het metselwerk, dat nog slechts 13 jaar oud was. SINT MAARTEN Maandagavond was een vergadering belegd, ten huize van den heer S. Schrijver om aldaar verslag uit te bren gen van de onlangs te Hoorn gehouden vergadering, uit gaande van den boerenbond, waar was besproken: „De nood der tuinders enz.", teneinde de belangstellenden en -hebbenden van het aldaar besprokene op de hoogte te brengen. De vergadering bezocht door een 26-tal tuinders, werd geleid door den heer C. Groet welke in zijn openings woord de nadruk er op legde, dat de tijd van thansjvoor den tuinder armoede en honger medebrengt en dat door rijk, enz. weinig of niets wordt gedaan ter leniging hier van en ons met de dooddoener van „er is geen geld" met een kluitje in het riet stuurt Daar spr. er van overtuigd is dat er geld te over is, maar men dit liever voor andere doeleinden besteedt wekt bij de aanwezigen op om met hun te strijden voor directe hulp aan de tuinders. Hierna was het de heer P. Slot, die verslag uitbracht over de te Hoorn gehouden vergadering. Na lezing was het de heer P. Breed, welke aldaar ter vergadering was geweest, die mededeelde, den indruk te hebben gekregen, dat de aangegeven strijdwijze op die vergadering zijns inziens wel was om mede in op te gaan De heer De Weert welbekend, deed ook op zijn beken de welsprekende manier deze vergadering nog eens de revue passeeren en knoopte hieraan nog een mooie rede ter opwekking om ook hier te komen tot een öiobile afd. der Boeren en Tuinderbond. De heer De Weert heeft dan gezegevierd, daar alhier zoo'n afd. met aanvankelijk 25 leden is opgericht, wiens eerste werk zal zijn een comité te benoemen, hetwelk met de eerste voorkomende werkzaamheden zal worden belast. Dit waren de heeren P. S4ot, C. Groet F- Breed, Jb. Tin en W. Bijpost Jz. Besloten werd om mede te dem onstree ren in Den Haag ten einde de regeering duidelijk te maken dat het de menschen ernst wordt Daar dit een groote kosten met zich brengt, zal men evenals elders, reiskassen vormen en voor dit doel zal door het benoemde comité 1 keer per week een buscollecte gehouden worden bij al de in woners van hun wijk. Voorts kwam in bespreking, het adres, door de tuin- bouwvereeniging aan het gemeentebestuur gericht. Daar men echter niet wist hoe dit door den secretaris dier vereeniging geformuleerd was. besloot men nader te informeeren om daarna te besluiten of men er zijn goed keuring aan kon hechten of met een ander adres naar voren zou komen. Hierna sloot voorzitter de vergadering en ging de commissie over tot regeling der huishoudelijke zaken. 4 K 0 E G R A S JULIANADORP. De uitslagen van de twee gespeelde partijen biljart in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen luiden al volgt: J. J. Constant. J. van der Laan. Serie Totaal Beurt Serie Totaal 7 7 1 0 0 3 10 2 0 0 2 12 3 47 47 7 19 4 0 47 7 26 5 0 47 11 37 6 8 55 14 51 7 20 75 15 66 8 5 80 5 71 9 70 150 32 103 10 7 157 10 113 11 33 190 6 119 12 0 190 0 119 13 19 209 20 139 14 17 226 6 145 15 89 315 0 145 16 18 333 4 149 17 0 333 0 149 18 76 409 1 150 19 Daar deze partij gespeeld werd 150—600 carambo les, werd deze door J. J. Constant gewonnen. De vol gende partij ging om hetzelfde aantal caramboles als volgt: A. Vader. J. van der Laan. Serie Totaal Beurt Serie Totaal 0 0 1 92 92 1 1 2 18 110 2 3 3 2 112 2 5 4 51 163 12 17 5 117 280 2 19 6 0 280 4 23 7 6 286 6 29 8 0 286 2 31 9 1 287 3 34 10 2 289 3 37 11 1 290 10 47 12 121 411 9 56 13 2 413 1 57 14 11 424 28 &5 15 40 464 15 100 16 1 465 20 120 17 99 564 10 130 18 36 600 Deze partij werd dus door Van der Laan gewonnen. HEERHUGOWAARD Benoeming buitengewoon veldwachter. De heer Th. Voskuil, lijn werker bij het G.E.B. werd door den Cornm. der Koningin in deze provincie be noemd tot buitengewoon gemeenteveldwachter. Waar thans door hem in handen van den burgemeester de vereischte eeden zijn afgelegd, heeft deze benoeming kracht gekregen en kunnen eventueele bekeuringen wor den gedaan. Maandagmiddag vond alhier in het gemeentehuls de samenkomst plaats ter vorming van een crisiscomité. Ongeveer 20 personen hadden aan den omroep gehoor gegeven. Na een zeer geanimeerde bespreking, waarin de verschillende manieren, waarop hulp kon worden gebo den, naar voren werden gebracht, werd tot opriohting besloten en een bestuur1 gekozen. Dit benoemde later uit zijn midden tot voorzitter Dr. Spierings, tot secretaris de heer H.' Hoogland, tot pen ningmees teresse Mevr. Tromp—V. d. Pal. Leden van het bestuur zijn bovendien mevr. Bommeztj Schaak (Zuid) en de heeren C. v. Langen (Noord), J. Leegwater (Basserweg) en C. Hartog (Kruis). Of 254. De vliegenier, een zeer moedig man, Trok Pim dra op zijn machine, En legde toen den verheugden knaap Zacht in de kleine cabine. „Mijn jongen," zei hij, „wij gaan weer voort, De motor is blijven draaien. Het is goed dat ik op tijd gekomen ben. Je was anders voor de haaien". 255. Wim, na zijn avontuur met de zeep, Dacht aan nieuwe avonturen, Toen hij al slenterend langs de vaart, Door 't gat van den wand ging gluren, Den slapenden man zag hij weldra, Die suffend vasthield zijn hengel. Met hem haal ik gauw een grapje uit, Dacht Wim, die leelijke bengel. C ALLANT SOOG Onze lezers herinneren zich ongetwijfeld den stout- moedigen kano vaarder Karl Schmidt, die op een pro- paganda-reis voor het Esperanto uit Bochum (Duitscli- land) over de Zuiderzee was gekanood en vervolgens langs de Noordzeekust, op welken tocht hij ook eonige dagen te Callantsoog vertoefde. De moed en handig heid van den jongenman werden algemeen geprezen, en toen het gerucht de ronde deed dat Karl Schmidt verongelukt was, wekte dat diepe deernis. Intusschen is dat gerucht nooit bevestigd en velen sloegen er geen geloof aan. Gisteren echter heeft men een levenstecken van Karl Schmidt, te Schagen ontvangen, bij de familie T., bij wie de kanovaarder bij zijn vertoeven te Cal lantsoog veel gastvrijheid had ondervonden, aan nu twijfel een einde gemaakt. Het was een NieuwW felicitatie van den volgenden inhoud: „Nach 5 monatiger Faltbootfahrt wieder Hause, sende ich Ihnen in dankb&rer Erinn#- rung an meinen Tagc in Callandsoog die hen. lichsten Grüssc und wünsche Ihnen ein lichcs ncues Jahr. Ihr KARL SCHMIDT.' Deze attentie werd- door de familie T. zeer op prji. gesteld, temeer omdat nu het gerucht van het ver! ongelukken van den sympathieken kano-man ten du|! delijkste ongegrond is gebleken. Ook velen op Callantsoog zullen dit met genoegen vernemen. MEDISCHE PRAKTIJK IN NOORD-CANADA. Door Prof. VREDENDAAL. Eenigen tijd geleden circuleerde door de pers het bericht, dat een bekende specialiteit uit Montreal in een vliegtuig honderden kilometers afgelegd had naar een afgelegen politiepost in het uiterste Noorden van Canada, waar men radiotelegrafisch zijn hulp had in geroepen voor een ernstige zieke. De dokter vloog er heen, verrichtte een moeilijke operatie, liet de noodige medicamenten en voorschrif ten achter en was na twaalf uur weer terug in Mon treal. En dan is het enkele jaren geleden nog veel moeilij ker geweest. Afstanden, die een dokter nu in een uur aflegt met een vliegtuig, kostten hem vroeger soms weken. Toen reisde hij met hondensleden en leed onderweg de grootste ontberingen om maar hulp tc kunnen brengen aan de afgelegen posten der Hudson Bay Company, die sinds eeuwen een handelsmono polie in het Hooge Noorden bezit. Doch er werden altijd artsen gevonden, die bereid waren om alle moeite en gevaar te trotseeren om de eenzaamsten on der de menschen, de politie ambtenaren en handels agenten in de eeuwige ijswoestijn, te helpen. Er wer den heldendaden volbracht, die nooit zijn bezongen en menige dokter, die de vrocselijke reis over het ijs begon, om een zieke te redden, kwam met bevroren ledematen terug, wanneer hij niet geheel en al ver loren ging in het onmetelijke gebied. Een post van de Hndson Bay Company. Dr. Fitzhugh Green, de leider van den gezondheids dienst der Hudson Bay Company, heeft kortgeleden de ontzaglijke moeilijkheden beschreven, welke een medische expeditie heeft ondervonden op een reis naar het Hooge Noorden. De afgelegde afstand was niet grooter dan die, welke de specialist uit Montreal per vliegtuig aflegde, doch inplaats van twaalf uur in een comfortabel vliegtuig, waren de leden der expeditie twaalf weken onderweg, temidden van de ernstigste ontberingen. De uitrusting bestond uit vier sleden, elk met twaalf honden bespannen en beladen met gasoline, thee in dobbelsteentjes geperst, pemrai- can (geconserveerd vleesch, dat zoowel menschen als honden tot voedsel dient) en beschuit, verder een extra voorraad van met bont gevoerde schoenen en handschoenen, hondentuig en hooi om in de schoenen te leggen en als wetenschappelijke uitrusting een sex tant, kaarten, een thermometer, een barometer, ver bandgaas, aether, eenigc instrumenten en medica menten, w.o. cocaïne tegen sneeuwblindheid. Het begin van de tocht doet niets onaangenaams vermoeden. De honden springen overeind, de zweepen knallen in de koude lucht met een scherp geluid als van pistoolschoten en de eene slede na de andere rijdt weg. Spoedig is elk span verdwenen in de wolk, die door de uitwaseming van menschen en die ren in de ijskoude lucht wordt gevormd. En in het be gin is de reis ook niet onaangenaam. Menschen en honden zijn nog krachtig genoeg en de bekoring van het nieuwe ligt nog over de reis. De eerste vier we ken van de tocht, welke door Dr. Green beschreven wordt, verliepen dan ook zonder bijzondere moeilijk heden. Daarna werd het echter anders. De honden kun nen nooit Hun wolfsaard verloochenen; hun flanken zijn ingevallen en in hun oogen licht een onbestemde haat. De menschen zijn stil geworden. Bijna mecha- nich worden de noodige handgrepen gedaan. Een on zichtbare lijkwade schijnt over de karavaan te lig gen. Eiken avond wordt er in het vale schemerlicht halt gehouden. De honden gaan liggen en de vier menschen verrichten als automaten het werk om het kamp te maken. Twee snijden met groote slagers messen blokken sneeuw uit, een derde geeft de blok ken aan en een vierde begint ze in een kring te leg gen. Als er 50 blokken zijn uitgesneden en een uur is gewerkt, is de sneeuwhut gereed. De man, die haar binnenin staande heeft gebouwd, snijdt een 60 c.M hoogo, ronde deur uit. er worden ski's door naar bin nen gereikt en deze worden belegd met droge hui den. Dan kruipen allen in de hut De kleine ïcachel, die werkt volgens het principe van de steekvlam, wordt aangedraaid. Het duurt lang, voordat de pan met stukken ijs, welke erop is gezet, zich met water Slechts zelden ontmoet de expeditie menschen op haar weg. vult. .Maar de blauwe vlam van de gasolinekache! sist het eerste prettige geluid van den geheelen dag. Een half uur lang blijven drie mannen stil zit. ten en soezen voor zich heen, terwijl een vierde de pan in het oog houdt, waarin langza.am het ijs van 30 graden onder nul verandert in kokend water! Wanneer hij het deksel oplicht om er een blokje thee in te werpen, vult een wolk van stoom de kleine hut, totdat een der mannen een klein gaatje in den wand stoot, zoodat de dampen kunnen wegtrekken. De „kok van den dag" slaat met een bijl het Mik met pemmican open en met een slagersmes en een hamer snijdt hij vier stukken van een pond af tan het steenhard, leverkleurig blok. De thee wordt in dt blikken bekers gegoten, acht scheepsbeschuiten worden verdeeld en men kan gaan eten. Er zijn slechts twee maaltijden per dag en het eenige verschil tusschen beide is, dat de eene gevolgd wordt dot* werken en de andere door slapen. De mannen «en zwijgend.De een doopt zijn bevroren pemmican in de thee, de andere zijn beschuit; een derde bewaart een gedeelte van zijn vleesch, om wat te eten te hebba, als hij 's nachts wakker wordt. Intusschen is de temperatuur in dc hut boven tet vriespunt gestegen. Dat wil zeggen dat een nmtis hij op den grond neerknielt, zijn bovenkleed iw uittrekken om tc zoeken naar de kleine plaagpwtn, die van de honden overgesprongen zijn naar bSbüq- dergoed, dat hij in deze temperatuur nooit vems» len kan. Den volgenden morgen wordt weer hetzellfo maal van thee, pemmican en scheepsbeschuit pe- bruikt en dan gaat men weer naar buiten in de snij dende koude. Daar liggen de honden. Twee hellen den kop op, de andere slechts dc oogon. De snuit blijft onder den staart verborgen liggen. Drie honden geven geen enkel teeken van leven; zij zijn verstijfd en doodgevroren. Het duurt een vol uur, voordat ma gereed is om weg te rijden, iets wat bij een normale temperatuur nauwelijks tien minuten zou vereischen. Dan gaat het weer verder, tien uren, die een kwelling zijn en men komt weer eenige kilometers dichterbij het doel, om weer in ©en andere sneeuwhut te over nachten. Ongeveer eens per week bereikt de expeditie een handelsstation van de Hudson Bay Company. Dan kunnen dc mannen weer eens slapen in de betrekke lijke comfort van de stevige blokhutten. Zij hebben geen gebrek aan warme, droge pelzen. Doch zij moe ten dan ook zwaar en ingespannen werk verrichten. De door de vorst gesprongen handen moeten het ope raticmes hanteeren, want de Indianen van het Pool gebied hebben hun angst voor den blanken arts over wonnen en wachten geduldig weken lang op de komst van de medische winterexpeditic. De kleine huisapo theek, die zich in elke handelspost bevindt, wordt na gekeken cn aangevuld. Gevallen van srorbut en sneeuwblindheid moeten worden behandeld en de doktere worden ook hun eigen patiënten, want op de moeilijke tocht hebben zij huiduitslag en wonden door de koude opgeloopen! Na twee dagen rijden de sleden weer verder door, den kouden wind over de onheilspellende witte, woestijn, die slechts in den winter kan worden over-] gestoken, omdat zij in korte zomermaandon verander in een borrelend moeras, waarboven milliarden mu kieten zweven. Op de lange tocht treft men in ell zelfgebouwde sneeuwhut, in elke eenzame ham' post weer hetzelfde tooneel aan. Eerst wanneer sleden weer een Zuidelijke richting inslaan, woi de zwijgende menschen opgewekter en komt er nieuw leven in hun oogen. De vermoeienis wordt makkelijker verdragen, want nu zal spoedig het dergoed, dat door de leeren bovenklccren verteerd: kunnen worden weggeworpen, nu zal de worden vervangen door versch vleesch en het uitzicht van een bad, een heerlijk, warm bad, s een onbeschrijfelijke weelde. Eindelijk bereiken sleden de rails van de Northern Pacific. Eiken» rijdt hierover één trein naar het Westen en één 3 het Oosten. Men ziet in de sneeuw verscholen boff huizen, waar de rook uit de schoorsteenen ops Dat is een ontroerend, vertrouwd gezicht. De (W van de Hudson Bay Company heeft van den K zijn ronde gedaan. Gaandeweg verzwakken ook de honden.

Schager Courant | 1931 | | pagina 8