Julianadi Jrp en in 1931 Koegras Sportjaar 1931. 0UDEJ AARSREKENING. 'n Terugblik.. Weer is bijna een jaar ten einde, en van den wensch, die wij aan hot einde van het vorig jaar over zicht neerschreven, dat wij in het komende jaar een jcder alles goeds en voorspoed toewcnschten, is tot he den niet veel in vervulling gegaan. Integendeel is de algemeene toestand nog slechter geworden, en in vele gevallen is zulks dan ook maar al te duidelijk waar te nemen. Voor onze omgeving in de eerste plaats, maar ook voor de gchcele gemeente is deze achteruit gang van zaken in het landelijk deel van de gemeen te, een geduchte mislukking niet alleen, maar vergt daarboven nog offers van de gemeenschap. Wij zullen echter hierop niet al te diep ingaan, daar de crisis overal hare grijparmen heeft uitgespreid en niets en niemand spaart. En al is het nu voor het oogenblik een benarde toestand, wij mogen toch alles niet door den allerzwartsten bril bezien, een klein beetje opti misme is in deze tijden toch ook nog wel goed en men moet toch nooit vergeten de woorden van het aloude spreekwoord: „Dat achter de wolken toch de zon schijnt." Wij willen verschillende onderwerpen thans afzon derlijk bezien en beginnen met den Landbouw. Dit onderdeel van onze boerenbedrijven was dit jaar in het geheel niet loonend, en er zullen er wel geweest zijn, die daar nog geld bij hebben moeten leg gen. Ook het Veehoadersbedrijf ging in het afgeloopen Jaar niet van een leien dakje. Dat wil niet zeggen dat de productie er niet geweest is, maar de prijzen voor de zuivelproducten en vee- afzet verkregen, v erschilden zooveel met vorige jaren, dat al mag hier nog niet direct van verlies gesproken worden, de winst toch ook niet groot is. Wellicht dat nu zoo hier en daar de pachtprijzen omlaag gaan, ook hier wat evenwicht zal zijn te bereiken. De veestapel die wel niet geheel van het mond- cn klauwzeer verschoond bleef, heeft er gelukkig toch ook niet ernstig mee te kampen gehad. Ook nu is het nog heerschende. De prijzen voor de Tuinbouwproducten bleven in vele gevallen, beneden het middelmatige. Over den groei van de diverse gewassen was dit jaar geen ernstige reden tot klagen. Ook dit bedrijf wordt meer en meer gemoderniseerd, daar de verschillende tuinders veel plat glas, z.g.n. éénruiters gebruiken. In den Proeftuin heeft men bovendien een groot waren huis en een verwarmde kas. Ook in onzen polder treft men op een paar plaatsen nog een dergelijk wa renhuis aan. De Pluimveeteelt wordt door velen fn het klein beoefend, en door enke len in het groot. Men neme het bedrijf gevestigd aan den Strooweg en dat van den heer Zander hier bij het dorp. De uitkomsten hiervan mogen bevredigend ge noemd worden. De Bijenteelt in het Koegras heeft wel eens betere Jaren gekend dan dit. De meeste imkers hebben, een enkele uitgezon derd, zoowat geen honing kunnen oogsten, een gevolg van hot oneure weer tijdens den bloeitijd van ver schillende bloemen, zoodat de hijenvolken geen gele genheid hadden om do nectar te kunnen verzamelen. Volgt nog Bloembollenteelt. Dft bedrijf waarop velen hun hoop hadden geves tigd, is in dit jaar wel zwaar getroffen. Vele bedrij ven rijn geruïneerd. Velen van deze harde werkers zijn afhankelijk geworden van anderen. Groote kapi talen gelds zijn verloren, en het zijn thans de meest sterken, die hunne bedrijven als gewoon op gang we ten te houden, of wordt bij ieder de grootst mogelijke zuinigheid in acht genomen. Groote complexen grond hggen ongebruikt, terwijl slechts weinig menschen in dat bedrijf werkzaam zijn. Er zijn thans minder hol en geplant dan het vorige jaar. Op het oogenblik üggen alle beplante velden onder hun winterdek. De opbrengst van de bollenvelden bleef dit jaar een derde beneden dat van het vorige jaar, terwijl de financieele uit komsten van dit bedrijf niet nader besproken be hoeven te worden. Met verschillende kweekers spra- *en WÜ over dezen toestand, maar geen van allen durfde ons in het nabije verbetering hiervan te voor spellen. Wij willen echter hopen dat zulks niet te Ifu? °P z'ch laat wachten, vele in onze gemeente nebben daarbij zeer veel belang. Zoo in het kort hebben wij de verschillende be- onjfstakken een beurt gegeven en laten wij nog ttnige andere onderwerpen volgen, en wel De woningbouw, die de laatste paar jaren een geweldige uitbreiding aan ons dorp heeft gegeven, werd in het begin van d|t jaar nog voortgezet en thans ziet men nog spora disch het bouwen van een nieuwe woning. Wie ech ter ons dorp in cenige jaren niet gezien heeft, zal bet nu zeker niet meer kennen, zooveel als er veran derd is. De bevolking die met den aanbouw van huizen gelijken tred hield, js eveneens tot stilstand gekomen, en vindt men zoo r,en ^aar recc^s woningen leeg staan, die ook weer wachten op betere tijden om bewoond te worden. Het wegennet in onzen Polder is als steeds, voorbeeldig in orde ge houden. De verbindingsweg Middenvliet—Doggers vaart werd door den Polder van de Gemeente overge nomen en in een korten tijd zoodanig onder handen genomen, dat dezen weg gelijkvormig werd aan hel overige wegennet. De nieuwe wegen in het uitbrei dingsplan werden ook wat meer gefatsoeneerd, doch deze zijn nog geen eigendom van den Polder, zooals ue andere wegen op ons dorp. Jnbilea. zlJ'n er ook nog ecnige te vermelden. De afdeeling Den Helder van de Ver. tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland herdacht haar 5-jarig bestaan. De Der. Meisiesvereeniging „Wees een Zegen" herdacht haer 10-jarig beslaan. De Voetbalvereeniging J.V.C. niet een 3-duags feest eveneens haar 10-jarig bestaan. De Vereeniging „Koegrasser Belang" bestond dit Jaar een kwarteeuw. En ten slotte nam de heer J. de Vries, na 43 jaar bij het onderwijs te zijn werk zaam geweest, daarvan op 30 Sept. jl. afscheid, na spontaan voor dezen arbeid te zijn gehuldigd. Het vereenigingsleven. breidde zich uit met de oprichting van een Afd. Ju- hanaderp van de S.D.A.P., een Afd. Julianadorp van den N.a. "Sportbond, de oprichting van een Tooneel- gezelschapje en de heroprichting van de vereeniging nSportlust". gevestigd aan de Blauwe Keet. De vertegenwoordiging van het Koegras in onzen Gemeenteraad Werd hij de verkiezingen weer op 1 lid, den heer A. Speur, gesteld, door het bedanken van ir. S. T. Hon- hemius kwam de heer P. van der Veer ook in de Raadszaal, zoodat Koegras 2 vertegenwoordigers heeft, terwijl de heer Terra, die wel te Huisduinen woont, toch de belangen van het Koegras voorstaat. Behalve enkele ver in het land gelegen huizen zijn alle perceelen aangesloten aan de waterleiding, hetwelk sinds dit bedrijf hier in werking is, reeds veel ongerief voor de bewoners heeft weggenomen. Aan het electrisch net zijn ook op een enkele uitzondering na alle wonin gen aangesloten, terwijl ook de straat- en wegenverlichting daarop geheel is ingesteld. De namen van wegen enz. werden vastgesteld en ter plaatse aangebracht, ter wijl de nieuwe hnisnammering nog in voorbereiding is. Een welkom gebeuren was de belastingwijziging en ook dat het Koegras voor de Personeele Belasting van de 8e in de 7e klasse geplaatst werd. De politie bleef hier in den functionaris dezelfde, terwijl door dezen niet in ernstige gevallen behoefde te worden opgetreden en diverse andere zaken steeds met groote activiteit door haar ten uitvoer werden ge bracht. Dq brandweer behoefde dit Jaar bij ernstige branden geen dienst te doen. een paar maal slechts bij hooibroei. Post. telegraaf en telefoon. Het aantal telefoonaansluitingen nam toe, het aantal te behandelen telegrammen steeg, terwijl 2 maal per werkdag de post door geheel Koegras be steld wordt. Des avonds kunnen belanghebbenden hun poststukken ook nog afhalen. De g.emeentereiniglng functioneert ook door geheel Kogras, en iedere week wordt alle huisvuil enz. weggehaald. Een groot ver schil bij eenige jaren terug. Door den autobusdienst van Scheijen is ons dorp uit zijn isolement verlost en het zou een groot ongerief zijn wanneer deze dienst er eens niet meer was. In het kerkelijke leven kwam hier geen verandering en bleef een en ander zooals het was. Nieuwe winkelzaken werden gesticht door den heer J. Stuurman en mej. J. Speur en den heer G. H. Kuit. De zaak van den heer Th. N. Noot Mz. werd verbouwd tot een moder nen en goed geoutilleerden winkel, terwijl de heer J. Sevenhuijsen de bestaande kapperszaak op het hoekje voortzette. De verkiezingen. voor Prov. Staten en Gemeenteraad hadden hier een vlot en vredig verloop. Aan de Sport kunnen wij nog toevoegen, dat de pogingen om hier een Rijvereeniging op te richten, niet zijn geslaagd De volksgezondheid over het algemeen liet in het afgeloopen jaar niet veel te wenschen over. hetwelk een gelukkig ver schijnsel mag worden genoemd. De werkloosheid heeft tot heden geen ernstige afmetingen aangeno men, hetwelk in hoofdzaak te danken is dat veel personen in den Wieringermeerpolder aan het werk zijn. De ziekenzorg die door diverse vereenigingen wordt uitgevoerd, is de laatste jaren op hooger peil komen te staan, het welk algemeen wordt gowaardeerd. In een der lo kalen van de O. L. school no. 1 wordt een Landbonwcnrsns gehouden, die aan een aantal jongelui de noodige kennis van het bedrijf bijbrengt of vermeerderd. Wij willen dit beknopt overzicht eindigen met onzen wensch voor 1932, dat in alle takken van bedrijf of organisatieleven in het komende jaar een opleving ten goede mag plaats hebben, zoodat de sombere gevoelens daaraan als bij tooverslag plaats mogen maken voor blijdere inzichten en gedachten. Zal het Jaar 1931, evenals 1930, in 'a menschen heuge nis geboekstaafd blijven als een zeer zwaar en moeilijk jaar, een jaar van sombere orisisgedachten, van 3leohte zaken, de sportliefhebbers zullen het jaar 1931 vast houden als een met zeer prettige herinnering! Hebben we dit jaar niet meegemaakt de herrijzenis van ons Internationaal voetbalprestlge, een gevolg van een organisatorische revolutie, een omwenteling op speltechnlsch gebied. In de eerste maanden des jaars heeft zich de verande ring van werkwijze bij de verkiezing van ons Nationaal voetbalelftal geopenbaard in den grooteren ijver die de uitverkorenen bij hun gemeenschappelijke training aan den dag legden en de hechte vriendschapsband tusschen de spelers onderling. Wy waren Juist op weg om door fiksche nederlagen op de internationale markt uitgeschakeld te worden, toen de vruchten van de gemeenschappelijke oefening op het V.U.C.-veld begonnen te rijpen. We speelden tegen België en we wonnen met 3—2! Daarna kwam de zware wedstrijd tegen Duilschlaud. Onze buren werden op fraaie wijze bedwongen. Dit goede verloop zou al te mooi geweest zijn als we niet onze traditioneels Antwerpsche nederlaag hadden geïncasseerd, wat het enthousiasme gelukkig eenlgs- zins deed luwen. Zoo zelfs dat velen de Oranje-hemden met een bang hart naar de Deensche hoofdstad *sg*n gaan. Men had 'n Jongeling van 17 jaar in de üoeg opgenomen, n.1. Weber, die hoe durfde men! boven een geroutineerde speler als Van Kol werd ver koren. Maar het experiment slaagde. Evenals de proef Adam binnen en Wels buiten. Want de kleine Gorcum- sche rechtsbuiten legde de ballen op zoo degelijke wijze voor de voeten van het Rotterdamsche kanon, dat het Nederlandsche elftal mede door hem een mooie 20- zege behaalde, Er ls daarna een zeer lang intermezzo gevolgd. Van Juni tot eind November had het Ned. Elftal als zoo danig rust Direct na do heropening van het voetbalseizoen heeft Karei Lotsy echter alle hens aan dek geroepen en de gezellige reeks trainingeavonden bij V.U.C. werd hervat. De boog werd gespannen. Een klein voorproefje kreeg Rotterdam op 15 November te zien, toen ons elftal met 90 van een zeer zwakke Rotterdamsche combinatie won, die 't uit den aard der zaak buiten Van Heel, Pauwe en Lagendaal moest stellen. Toen ging het gebeuren. „Nu of nooit^-was 't parool waarmee de Oranje-mannen naar de Lichtstad trokken. En ziet, ze wonnen! Wonnen door eendracht, door prachtige vriendschap en zelfopoffering. Het jaar 1931 is ten einde, maar die clou, die de climax in de reeks van successen historisch vastlegde, zal in ons die dat aanschouwd hebben, en in hen, die mèt Hollander, de voortreffelijke omroeper, den wed strijd mee hebben „ondergaan", een niet spoedig uit te wisschen indruk gemaakt Nu staan we voor vijf interlandwedstrijden! Op 14 Februari komt de eerste. Dan zien we Van der Meulen en zijn mannen tegen België. Enfin, op deze dingen zullen we niet voorultloopen. Ajax is in het afgeloopen seizoen kampioen geworden, en... verdiend ook! De Ajaxcieden vertoonen als eenige jaren Neêrlands beste clubvoetbal. Weliswaar zijn de Amsterdammers wel eens geslagen, maar die tegenstan ders hebben hen dan zeker niet in spelcapaciteiten over vleugeld! Athletiek» In de athletiekwereld is niet die vooruitgang geko men, die men na het buitengewoon gunstige seizoen 1930 had mogen verwachten. Chris Berger werd enkele malen op overtuigende wijze geklopt door buitenland- 6che sprinters en Van der Zee haalde z'n 3.85 meter ook niet meer. Niettemin ls de verbreiding van de athletiek als zo mersport voortgegaan. En ook in onze omgeving hebben we een prettige gebeurtenis beleefd, n.1. de opening van het nieuwe sportterrein te Wieringervvaard. Op het gebied der zwemsport hebben we weer een nieuwe ster gekregen, n.1. Willy den Ouden, die, gelijk Zus Braun destijds, record na record omlaag haalde. Maar „Zus" liet zich niet zoomaar verdringen. Hoewel ze, in September getrouwd, van wedstrijdzwemmen zou afzien, kon ze van het natte element, waarin ze was op gegroeid, geen afscheid nemen en onder den naatm Me vrouw PhillpsenBraun verbeterde ze onlangs nog een paar records. En ze heeft ondertusschen ook al beloofd om naar Los Angeles mee te gaan. Verder moet Mej. Kasteijn ook buitengewoon goed zwemmen. Op (dames)zwemgebied kunnen we dus wel eenige Olympische successen behalen. Nu we het toch over de Ol. Spelen hebben, die in Augustus a^. In Los Angelos op de kust van Californië worden gehouden, moeten we gewag maken van den strijd die er over het al of niet gaan is geleverd. Er was reeds aangenomen dat we wegens finantieele bezwaren niet zouden kunnen gaan, maar de K.N.V.B. heeft het balletje opnieuw aan het rollen gebracht door zich voor een bedrag van f 10.000 garant te stellen. Nu gaan we dus wél naar de O. S. Groot zal de deelname van onzen kant niet zijn voetbal-spelen worden niet gehouden maar door scherpe selectie zal men trachten te bewerk stelligen dat onze driekleur toch minstens éénmaal aan een der masten zal worden geheschen. Ruitersport- Verder is er op ruitersport gebied wel Iets belangrijks gebeurd. Deze sport heeft n.1. gaandeweg de sympathie van een leder verworven en in 't afgeloopen jaar is het getal actieve landelijke ruiters dan ook weer gestegen en er zijn tevens enkele vereenigingen bijgekomen. De rubriek van den heer Vethman in dit blad zal z'n propa gandistische uitwerking ook niet missen. Misschien krijgen we hier nog wel eens zoo'n centrum, dat de Nationale kampioenschappen hier gehouden kunnen worden. H. JONKER Hz. Weer wordt opnieuw een jaarkring afgesloten, De wijzers draalen, stug en onverdroten, En vader Tyd gaat onverstoord zijn gang, Dat doet hij nu al vele eeuwen lang. Hy vraagt daarbij niet naar 't „waaroan" der dingen, Dat is voor reek'nlng van de stervelingen, Die zetten daarbij een bepaald gezicht, Al naar den aard van lot en tijdsgewricht! Zoo stond dit jaar in 't teeken der MALAISE, Met veel azijn in 's levens mayonnaise, Wèl hem, die bij die zuurs nog zoets ontdekt, Dat hem tot hoop en tot verkwikking strekt! Het oude jaar bevatte vele zaken, Die nauw de wereld en baar toekomst raken, Zoo TELDE men hier, naar beproefden trant, HET VOLK per hoofd in 't weetgraag Nederland. Men stelde heel veel onbescheiden vragen, De tellers telden lange, lange dagen, En wat men vroeg was werk'lijk ongehoord, Je naam, je stand en 't nummer van je boord! MISS HOLLAND werd met braaf fatsoen gekozen, En hoorde alzoo tot de bolleboozen, Men haalde ze al juichend uit de les Van de verbaasde, nette H. B. S. Ze had een 10 voor gratie en voor vormen, Wat 't Ideaal van alle schoonheids-normen En haar mama riep met een jubeltoon: „Is 't geen succes? Zoo jong en reeds zoo schoon!" DE AUTO'S RAASDEN SNELLER LANGS DE WEGEN Da's geen bezwaar, maar kunnen ze er tegen? RENZINE-ZONDAG gaf zoo vaak bescheid. Dat onbesuisdheid naar den afgrond leidt! We wennen echter aan zoovele dingen, Die ons de tijdgeest kalm weet op te dringen, Zoo lazen we, of 't niets bizonders was, Het voorschrift voor DE MASKERS VAN HET GAS, Hoe de gemeente puik voor ons zal waken Als ooit een gasbom ons tracht af te maken, Want komt de oorlog in ons vaderland, Dan gaan we allen naar „de onderstand.". GEBR. KWELDAM wenschen hun Cliëntèle en bekenden een gelukkig Nieuwjaar. In Frankrijk is de oorlogsheld gestorven, Die zich den roem van redder heeft verworven, Want als dat land geen JOFFRE had gehad, Dan was Parijs wellicht geen Fransche stad! Heel even leetk het of men ging begrijpen, Dat uit zoo'n oorlog slechte vruchten rijpen. Frankrijk-Italië zochten een accoord, En eind'lijik klonk het: „Alles wel aan boord!" Men was alleen ten halve slechts genezen, HET VLOOT-ACCOORD bleek geen accoord te wezen 1 Toch kwamen hoopvol te Genève saam Veel hooge heeren met een puiken naam, Die zouden ECONOMISCH eens gaan praten Tot heil der wereld en der vele staten. Men heeft daar veel uit zijn verband gerukt, Tot ook die CONFERENTIE was mislukt, Net als ALFONSO in het zonnig Spanje, Zijn koningschap werd tot een zwerfcampagne, En Frankrijk vond den wachtenden BRIAND Voor president niet den geschikten man! Maar wie wel slaagde, zij 't dan niet compressor, Dat was PICCARD, de luchtige professor, Hij keek zeer koel vanuit de stratosfeer Op het gewriemel van het menschdom neer! Hij zocht de stilte, beu van al 't krakeelen, En graf wat uit de hoogte zijn bevelen, Hij werd gekroond tot tijd'lijk ideaal, Zoo ging het ook den grooten LAGENDAAL! De OUDE GULDEN is van ons gescheiden, De trouwe makker uit verdwenen tijden. De stille held van een bewonderd ras, Die bij een fuifje zoo welsprekend was!. Wanneer hij plotseling omhoog kwam duiken, Wat was hij dan vaak prima te gebruiken, En nooit vroeg iemand, hij stond best bekend, Ben jij, o schalkje, nog wel 100 cent? Dat sprak vanzelf, daar zou geen mensch naar vragen. Ach ja, die oude, degelijke dagen! Nu gaan we scheef van wereld-politiek. En menig munt is afgeleefd en ziek! DE RAADSVERKIEZING kwam ons wat verpoozen, Toen was de kiezer één der bolleboozen, Men vleide hem, men gaf hem goeden raad, En in een zaaltje sprak de candidaat Maar nu de heeren allen zijn gezeten, Is ook de kiezer zoetjes aan vergeten! En ondertusschen ging de tijd zijn gang, De wereldcrisis woedde van belang, De groote HOOVER had het lek gevonden, Amerikanen hébben groote monden, Speciaal wanneer het om den Dollar gaat Komt deze zakenman niet graag te laat Hij stuurde Duitsohland naar 'n sanatorium. Maar noemde dat heel deftig MORATORIUM, En toen begon, uit louter lijfsbehoud, De zeer moreele oorlog om het GOUD. Men zamelde, men dreigde en men schraapte, Terwijl voor Duitschland diep de afgrond gaapte. Ministers gingen hooggestemd op reis, En brachten heel de wereld van de wije. MAC DONALD ging eens wat met BRuNING praten LAVAL met HOOVER, o, die diplomaten, En ondertusschen gleed HET ENGELSCHE POND Vanaf zijn gouden standaard op den grond! Steeds verder ging deez* wankele comedie. En ieder land zocht voor zich een remedie In een TARIEFMUUR, hoog en sterk in schijn, Die voor de welvaart eens de dood zal zyn! Dan zijn er nog wat reeds vergeten klanken, CARNERA maakt kennis met de planken, HET NIEUWE RIJWIELPLAATJE werd weer oud, Dat is van dit product een reuzen-fout! DE AUTOPED loopt op haar laatste wieltjes, En streelt niet meer de kinderlijke zieltjes. Maar wat we nooit vergeten? 't Document! De goede daad. dat is 't PETITIONNEMENT VOOR DE ONTWAAP'NTNG met millioenen wenschen Voor ware vrede tusschen alle menschen, Dat als iets moois door deze tijden ging Van egoïsme en ontreddering, Het smeekschrift van millioenen Nederlanders: ,Geen oorlog meer! Genève, het kan anders!" Dan blijft daar nog d'erlnnering bewaard, Aan hem, die werkend lauweren heeft vergaard, Die immer zocht en wond'ren heeft gevonden. Die 't licht, de stem des menschen heeft gebonden. Aan zijnen wil, omdat die wil dat kon, Het sterfjaar van den grooten EDISON! Maar ook het sterfjaar van de stille helden, Die kreunend vielen op de verre velden Als zonen van het durvend Nederland, Zoo eenzaam ver van 't wachtend vaderland, Op 't hoogtepunt van groote levensplannen, Een laatsten groet aan WTERSMA EN ZIJN MANNEN! Zoo nadert dan het einde der revue, En heel de wereld vraagt verward: „Wat nu?" Er is alreeds BEWAPENINGS-VACANTIE, Maar dat is een zeer wankele garantie, Dat lijkt ook meer een kwestie van fatsoen, 't Verpliobt tot niets en men moet toch wat doen! In tusschen gaat men ginds in MANDSJOERIJE Maar lustig voort met twist en bakkeleie', Zelfs geest en letter van het Kellog pact Blijkt in practijk bedenkelijk verzakt! Een menschenleven heeft maar weinig waarde, Het bandietisme woekert langs de aarde, EEN OVERVAL is niets bizonders meer, Men neemt het geld en slaat de menschen neer! We eindigen, verzwakt door de malaise, Het goud danst op de maat der Marseillaise, WERKLOOSHEID stijgt, de nooden stijgen mee. GEDENKT EN STEUNT HET CRISIS-COMITÉ Vaarwel oud jaar, dat weinig hebt gegeven, Dat zorgen bracht in 't soms geteisterd leven, Met diepe zelfzucht tot een somb're tolk In 't dagelijksch bestaan van volk tot volk. Dat voorspoed knakte, zonder te genezen, Dat duizenden voor hun. bestaan deed vreezen! Vaarwel oud jaar, al ging er veel te loor, Al raakte ook de welvaart uit het spoor, Eens zal het lot de tijden doen verkeeren, WE HOUDEN MOED EN BLIJVEN DOORMARCHEEREN! I December 193L (Nadruk verboden).

Schager Courant | 1931 | | pagina 11