Stbapr Courant Raad Warmenhuizen. Vierde Blad. Bij Ruwe Gesprongen Handen Theater Royal. Donderdag 31 December 1931. 74ste Jaargang. No. 8995 Vergadering van dcrr Raad op Woensdag 30 Decem ber 1931. des middags 2 uur. Voorzitter dc heer H. Nolet, burgemeester, secretaris de lieer H. G. Hijs. Alle leden zijn aanwezig. Na opening wordt medegedeeld, dat. de vaststelling der notulen wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. Ingekomen stukken. De volgende stukken kwamen in: Een dankbetuiging van de N.H. Ver. Het Witte Kruis, voor de subsidie voor de ontsmettingsinrich ting over 1932. Een dankbetuiging van den A.N.W.B. voor de ver leende subsidie over 1932. Een schrijven van den Armenraad te Alkmaar, waarin wordt medegedeeld dat er te Alkmaar be staat, een commissie inzake onderhoudsplicht en ten behoeve van instellingen in onze gemeente werk zaamheden zijn verricht. Het gaf de Diaconie een be sparing in 1931 van ruim f800. Het reglement der commissie zal bij de raadsleden drculeeren. Over do uitbreiding van den Armenraad zal nog na dere bespreking plaats vinden. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangeno men. Het proces-verbaal vanopname van kas en boaken van den gem.-ontvanger en tuinbouwbedrijf. Boeken en kas werden in orde bevonden. Het jaarverslag van het centraal archief en inlich tingenbureau inzake maatschappelijk hulpbetoon. Zal circuleercn. De bemesting der landerijen. Een schrijven van de bewoners van de Fabrieks- straat om maatregelen vast te stellen tegen de wijze van bemesting der landerijen gelegen achter de wo ningen in die straat. B. en W. zijn van oordeel dat de wijze, waarop de bemesting geschiedt, oorzaak is, dat de bewoners veel last ondervinden van den stank. Dwangmaatregelen zijn hiertegen niet te nemen, omdat deze mest verza meling zich niet in de bebouwde kom der gemeente bevindt. l)e fa. Wagenaar heeft evenwel toezegging gedaan, dat voor het volgend jaar vermoedelijk an dere maatregelen zullen worden gevonden, waardoor de hinder zal worden voorkomen. Dc heer Dekker merkt op, dat de bedrijfsleider vo rig jaar ook al toezegging heeft gedaan dat er een andere wijze zou plaats vinden. Als do wil om mede tc werken er maar is, is de zaak al veel verholpen. Anders zouden er toch naar spr.'s meening dwang maatregelen getroffen moeten worden. Dat mag dan niet gemakkelijk zijn, maar hot is den betrokken per soon toch wel lastig te maken. Verondersteld wordt dat nu wel medewerking zal worden verleend. Een schrijven vnn den heer J. Terpstra tot aanne ming benoeming lid van de c. t. w. van schoolver zuim te Schoorldam. Een schrijven van den Raad der gemeente Ilpen- dam om adhaesie te betuigen aan haar besluit, waar hij aan de Prov. Staten wordt verzocht de regeling niet rendabele uitbreiding te herzien, zoodat aan sluiting aan het buizennet van het P.W.N. zoo goed als algemeen zal kunnen zijn. Voorgesteld wordt adhaesie te betuigen. Aldus wordt besloten. Ministerie van Landbouw. Een schrijven van B. en W. van Welil, adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad der gemeente, gericht tot de Kroon, om tot instelling van een mi nisterie van Landbouw over te gaan. Voorgestold wordt het verzoek voor kennisgeving aan te nemen en mede te deelen, dat men zich kan wenden tot dc Ver. van Ned. Gemeenten. Dc heer Mink zegt dat we toch allen wel overtuigd fijn van het belang van een dergelijke instelling. Het is misschien wel gewenscht dat er nu van een andere zijde getracht wordt een ministerie te krijgen. De Veroeniging van Ned. Gemeenten is een krachtig lichaam en spr. kan wel met het advies meegaan, als er maar in deze zaak wordt gewerkt. Conform het advies van B. en W. wordt besloten. Het verslag van dc adviescommissie der N.H. Ver. van Gemeenten voor Bouwontwerpen en Uitbreidings plannen over 1929 en 1930. Zal circuleeren. De salarissen van burgemeesters, secreta rissen cn ontvangers. Aan de orde komen de bekende adressen van de gemeenten N'oordschanvoude en Oterleek en van den hed. Bond van Gemeenteambtenaren, afd. N.-Holland. .B. en W. stellen voor de adressen voor kennisge ving aan te nemen. De hoer Tesselaar kan met het advies meegaan, met andere gemeenten hebben wij niet noodig. Do heer Slot zeet, dat dit het motief van B. en W. niet is, maar er worden verschillende dingen ge vraagd en het is beter, dat een algemeen verzoek om herziening aan Ged. Staten wordt gezonden. Do heer Mink vraagt of B. en W. van oordeel wa ren dat dc salarissen wel aan den hoogen kant wa ren. De heer Molenaar meent dat dit wel bij een der vol gende punten naar voren zal komen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Reductie op pachtprijzen. Een schrijven van de leden der afd. Warmenhuizen van den Bond van Landpachters, verzoekende: le. over to gaan tot hertaxatie huur gem.-landerijen; 2e. 40 reductie op do huur der landerijen over 1931 te verlecncn; 3e. de betaling der huurpenningen to be palen voor of op 30 April van ieder afgeloopen huur jaar: ie. tewerkstelling bij tuinbouwers en biervoor een toeslag te verleenen. Werkverschaffing, steunregeling, enz. Een schrijven van het voorloopig bestuur van den eigem. neutralen hond van boeren-, land- en tuin bouwers, over tewerkstelling wcrkloozen, steunrege ling, benoeming adviescommissie cn credietverschaf- hng door het rijk. Het werk in de duinen daar heeft de gemeente niet aan, maar wel is er werk te verrichten bij de tuin ders. Een schrijven van den L.T.B., verzoekende: le. de pachtsom van het grasland met 30 te verminderen; 2e. uitstel pachtbetaling van bouwland te verleenen tot April a.s. Een schrijven van de tumbouwvereeniging „de Noord" Als voren. In verband met vorenstaande adressen stellen B. en W. het volgende voor: le. op de huur van het weiland over 1931 een reductie te verleenen van 25 pcL; 2e. te bepalen, dat de huur van het bouwland moet zijn betaald, de eerste helft voor 1 December en de tweede helft voor 1 April; 3e. voor het bouwland vooralsnog af te wachten de resul taten van het tuinbouwbedrijf. Tot hertaxatie van de ver huurde landerijen, wenschen B. en W. niet over te gaan Verder wordt medegedeeld, dat B. en W. aan den Mi nister van Binn. Zaken en Landbouw machtiging heb ben gevraagd om werklooze arbeiders bij tuinders te kunnen plaatsen en een steunregeling vast te stellen voox alleen werkende tuinders. Antwoord hierop is nog niet ontvangen. De betaling van de huur geldt voor volgend jaar, voor dit jaar dus uitstel tot 1 April. De heer Dekker wil den gulden middenweg bewan delen en stelt voor 30 pet. reductie te verleenen. De heer Slot vindt het bewandelen van den midden weg een eigenaardige uitdrukking. B. en W. hadden de zaak reeds onder de oogen gezien voordat de adressen inkwamen. De voorgestelde reductie is al belangrijk cn spr wijst er op dat er hier geen opdrijving van hjur- prijzen heeft plaats gehad Twee jaar geleden zijn ze door den raad op normale prijzen vastgesteld. Hoe zcu de gulden middenweg bewandeld moeten worden ais een verzoek om 80 pet. reductie was ingekomen? De heer De Groot vraagt inzage van de lijst van huurprijzen. De heer Dekker kent de huurprijzen niet, maar de uitkomsten waren toch zeer slecht. De heer Slot noemt het een verzuim van de raadsleden als ze niet bekend zijn met de huurprijzen, dan kan toch niet worden voorgesteld om 30 pet. reductie te verleenen. De heer Dekker zegt dat dan ook eerst de landerijen in oogenschouw genomen zouden moeten worden,, wat de Voorzitter aanleiding geeft tot de opmerking dat men daarom in tut geval in het voorstel van B. en W. vertrouwen moet stellen. De heer Dekker vertrouwt dat de huurprijzen rade- Üjk zijn, maar gezien de uitkomsten der bedrijven ateit spr. voor 30 pet. reductie te verleenen. Nadat de huurprijzen zijn medegedeeld, zegt de heer De Groot dat er een perceel is dat per bunder f 1S5 doet en geiien de slechte bedrijfsuitkomsten acht spr. 30 pet. reductie gemotiveerd. De heer Molenaar meent dat die zaak moeilijk tfc be- oordeelen is; in het algemeen zijn de prijzen 2 jaar ge leden redelijk vastgesteld, zóó dat er orood op was te verdienen. Dikwijls komt bij dergelijke zaken dc ge voelskwestie erbij. Onze gemeente heeft heel wat land en al Is het deel van dit gemeentelijk budget niet op de huurders te verhalen, toch dient rekening te wor den gehouden met deze bron van inkomsten. Een re ductie van 25 pet. is een belangrijke tegemoetkoming voor de huurders, het beteekent alleen voor het weilana voor de gemeente een mindere ontvangst van f 1800. Den heer Tesselaar is gebleken, dat de huurprijzen van het weiland verleden jaar nog zijn verlaagd. De heer Mink daarentegen meent dat de prijzen roor grasland toch nog al aan den hoogen kant zijn. Maar het betreft hier een belangrijke tegemoetkoming voor de gemeente, terwijl er particuliere verhuurders zijn, die heelemaal geen reductie verleenen. Spr. kan daarom met het voorstel van B. en W. meegaan. De heer Dekker wijst erop dat het Kath. Kerkbestuur 50 pet. reductie heeft verleend, maar spr. zoowel al.* de heer de Groot verklaren, met het voorstel van B. en.W. accoord te gaan. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Ten aanzien van het bouwland zal in Maart overwogen worden hoeveel reductie zal worden verleend. Voor dit jaar wordt het uitstel van betaling tot 1 April goedgevonden, voor volgende jaren stellen B. en W. voor, dat de eerste helft voor 1 December, de twee de helft voor 1 April betaald moet zijn. De heeren Tesselaar en Mink achten den datum van 1 December voor de eerste helft wat te vroeg. De heer Slot wijst erop dat op het gemeentehuis altijd coulant wordt opgetreden, zoodat geen bezwaar Legen het voorstel van B en W. behoeft te worden gemaakt. Het voorstel van B- en W. wordt aangenomen, tegon stemden de heeren Mink en Dekker. Hertaxatie vinden B. en W. niet gewenscht, beter is het in dozen abnormalen tijd den toestand elk jaar onder de oogen te zien. Wordt goedgevonden. Wat de steunregeling voor alleen werkende tuinders betreft, wijst de heer Mink op den grooten nood waar in sommige tuinders zijn geraakt, een toestand waarin zij de eerste levensbehoeften niet kunnen betalen. Spr. heeft een onderzoek ingesteld bij neringdoenden, naar hunne vorderingen. Drie winkeliers en 2 bakkers had den thans vorderingen tot f 6130, wat den toestand toe kent, Een winkelier had nu een vordering van f 1084, eind 1929 f 170, twee bakkers thans f 2446, eind 1929 f 1401. Wel is de toestemming tot het verleenen van steun niet gemakkelijk te verkrijgen, maar spr. wil het toch probeeren. Voor den te verleenen steun is een lee ning te sluiten. Spr. noemt een uitkeering van f 10 per week. Als eerst de raad zich maar uitspreekt voor het verleenen van steun. De heer Glas is het met den heer Mink eens. De heer Dekker is wel overtuigd van den nood, maar welken weg de raad moet bewandelen, weet spr. niet. Van de overheid za lweinig te verwachten zijn, We zul len onze eigen boontjes moeten doppen en een leening te sluiten. De heer Teselaar vreest ook dat de toegezegde cre- dieten niet voldoende zullen zijn. Bakkers en winkeliers zullen straks niet meer kunnen leveren. Ook de werk lieden vallen erover, als de tuinders ze niet aan *t werk kunnen houden. De heer De Groot ziet ook de noodzkelijkheid in om direct te steunen. De Voorzitter zegt dat op de een of andere manier geholpen moet worden, maar op welke manier is door de heeren niet aangegeven. B. en W. oordeelen het 't verstandigst zich tot den minister te wenden, omdat er dan nog kans ls op subsidie. We hopen dat met be kwamen spoed do regeling der credietverleening afkomt. Om op eigen gelegenheid een steunregeling in 't leven te roepen, is onmogelijk, daar is geen geld voor. Aller eerst zal het de vraag zijn of het werd toegestaan en in de tweede plaats of we het geld zouden krijgen. Daarom is het beter bij den Minister op antwoord aan te drin gen. x De heer Molenaar zegt, dat uit het prae-advies van B. en W. wel blijkt, dat zij voor steunverleening gevoelen. Maar het geld is de ziel der negotie. Ook in andere gemeenten kan om dezelfde redenen niet veel gedaan worden. Met het verleenen van de reductie lan de pachters is de post onvoorzien reeds opgesoupeerd. De werkloosheidsbestrijding kost ons reeds f 300 per week- De gemeente is dus op regeeringssteun aangewezen. De heer Slot wijst ook op de vele bemoeiingen an B. en W. t.a.v. de werkloosheidsbestrijding, van alles is onder de oogen gezien, maar steeds zit het vast op de centen, de minister remt steeds. De finantieele toe stand onzer gemeente is zoo, dat spr. hoopt dat er hulp van regeeringswege komt De heer Mink zegt dat het bewandelen van den ge wonen weg veel te lang duurt en laten we dan als ma nifestatie iets doen. Men moet overtuigd worden dat hier nood is. De heer Slot gevoelt zoo weinig voor een dergelijke parade voor de tent. We weten vooruit dat het afgewezen wordt, bij voorbaat reeds door den Minister. De Voorzitter denkt dat de door den heer Mink aan gegeven weg nog langer duurt. De heer Mink oordeelt dat tegenwoordig eenige mani festatie op haar plaats is, dat hindert niets. De Voorz. vraagt den heer Mink dan een initiatief voorstel te doen en waar de heer Mink een oproeping wil doen, dat de menschen zich aanmelden, die xneensn voors teun in aanmerking te komen, wijst de Voorzitter op het pijnlijke voor B. en W. om bij de menschen de hoop op te wekken, terwijl B. en W. overtuigd zijn, dat het op niets zal uitloopen. - De heer Slot zegt dat hij juist om die reden tegen een voorstel-Mink zou stemmen Als er maar eenige kans van slagen was. zou spr. willen meewerken. Goedgevonden wordt dat B. en W. op den ingeslagen weg doorgaan en bij den Minister op antwoord aan dring, vandaag of morgen zal dat telegrafisch gescnle- •'en. De heer Minkn eemt met deze toezegging ge noegen. De heer De Groot vraagt of de tewerkstelling van de werkloozen tot 2 Januari duurt. De Voorzitter heeft vertrouwen dat die termijn wordt verlengd. De here De Groot vraagt of het nie mogelijk is de menschen hier productief werk te laten doen. De Voorzitter zegt dat hiervoor toestemming van den Minister is gevraagd. Naar aanleiding van een opmerking van Ged. btaten stellen B. en W. voor de beheersverordeningen van 1e be drijven te wijzigen en opnieuw vast te stellen. Wordt goedgevonden. In verband met een schrijven van Ged. Staten hetrei- fende de gemeenterekening 1929. stellen B. en W. /oor deze alsnog te wijzigen in dien zin. dat in ontvangst en uitgaaf worden opgenomen de door de bijzondere school besturen gestorte waarborgsommen. Goedgevonden. Mededeelingen. B. en W. deelen mede. dat door hen aan den minister van Justitie een verzoek is gericht om deze gemeente in te deelen bij het kantongerecht Alkmaar. Het vervoer van steenkolen voor het gasbedrijf ls voor den tijd van 2 jaren gegund aan schipper Schrijver, voor f 1.60 per ton afgehaald van Amsterdam en te lossen op het terrein van de fabriek. Goedgekeurd is het besluit van den raad tot aanwij zing van talkken van dienst bedoeld in art, 252 der ge meentewet. het gemeentegasbedrijf en tuinbedrijf, het besluit tot wijziging van de gemeente-begrooting 930, het besluit tot wijziging rekening-courant-overeen- komst voor hét gemeente-gasbedrijf. Do Burgerstraat Daar de eigenaren van het geëxploiteerde bouwterrein gelegen aan de Dorpsstraat hebben voldaan aan de be palingen gesteld in de bouw- en woningverordening en de in verband met deze bepalingen nader door B. en W. vastgestelde voorwaarden, wordt voorgesteld, deze stra ten in eigendom en beheer over te nemen met de ba lans- en loopbrug, tegen den prijs van f 1. Verder wordt voorgesteld de over te nemen straten te noemen naar wijlen burgemeester Burger en wel „Bur gerstraat" Oud-wethouder Swan had het denkbeeld gehad de straat Burgemeester Burgerstraat te noemen, maar de persoon van burgemeester Burger wordt evengoed vol doende geeerd met den door B. en W. voorgestelden naam en de naam Burgemeester Burgerstraat is wat lang Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Do pensioensbijdragen. Prae-advies van B. en W. inzake het heffen van pen sioensbijdragen. B. en W. deelen den raad mede, dat ingevolge het vast gestelde ambtenarenreglement da organisaties, waarbij de ambtenaren zijn aangesloten zijn gehoord en door deze organisaties sohriftelijk advies is uitgebracht. Verder stelt de meerderheid van B. enW. voor bet hef fen van pensioensbijdragen uit te stellen tot einde Maart 1932, de minderheid om tot heffing over te gaan ingaande 1 Jan. 1932 en wel 3 pet voor eigen en 5% pet voor weduwen- en weezenpensioen van den pensioen grondslag verminderd met f 500, en aan Ged. Staten te verzoeken dit eveneens toe te passen op de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. De heer Vulink, vertegenwoordiger van den RK. bond van personeel in overheidsdienst verkrijgt gelegenheid de bezwaren tegen de voorstellen too te lichten, een voorstel, dat loonsverlaging zal beteekenen voox de amb tenaren. Voor de belasting beteekent het weinig, maar voor de betrokkenen ls het van belang. De loonen zijn hier niet hoog. Tot het voorstel van B. en W. overgaande, deelt de Voorzitter mede, dat de meerderheid van B. en W. voor stelt de heffing uit* te stellen tot einde Maart, in de hoop. dat de toestand zich ten gunste zou wijzigen. Mocht dat niet het geval zyn, dan zou ook de meerder heid van B. en W. zich met de heffing, zjj het noodge dwongen, kunnen vereenigen. Wel kan deze bezuinigings maatregel de gemeente niet redden, maar men moet de diverse bezuinigingsmaatregelen met elkaar bezien, niet afzonderlijk. De heer Molenaar maakt zich bekend als minderheid van het college van B. en W. Als men uitstel wil, was het beter geweest om te wachten tot de a.s. begrooting. Eventuëele stijging van de prijzen der producten mag hier toch geen doorslag geven, ta.v. de vaststelling der salarissen. Spr. aoht *t op 't oogenblik billijk tot verla ging over te gaan, gezien en algemeenen toestand .In tijden van hoogconjunctuur worden ook de salarissen verhoogd. De prijzen van de levensmiddelen zijn zooda nig gedaald, dat er feitelijk geen sprake is van loons verlaging. Spr. handhaaft zijn voorstel, ovenwei met dien verstande, dat dc loonen van de fitters, stokers, terreinwerker, gemcenteopzlchter, gemeenteveldwachter en ambtenaar ter secretarie met f 1.25 per week worden verhoogd. Door deze wijziging van het voorstel door de minder heid van het coltoge van B. en W. kan de heer Geus zich met het voorstel vereenigen, want spr. vond het niet goed dat met verlaging van onderaf wordt begonnen. De heer Slot verwondert zich over de wijziging van het voorstel door den heer Molenaar. Aanvankelijk zou een eensluidend voorstel zijn gedaan. Wijziging geeft al tijd verwarring. Wat het voorstel van de meerderheid betreft, meent spr. dat de loonen zooveel mogelijk con- staan moeten blijven Als de vooruitzichten van den toestand niet zoo ongunstig waren, zou het voorstel wellicht niet zijn gekomen. En omdat verbetering van den toestand niet uitgesloten is, wil de meerderheid van B. en W. dit be middelingsvoorstel. De heer Mink wil dat bemiddelingsvoorstel accepteeren De heffing der pensioensbijdrage van burgemeester, secretaris en ontvanger, daarvan zal misschien weinig komen en door het gewijzigde voorstel-Molenaar zou de heffing dan practisch betreffen den directeur en den klerk van het gasbedrijf en om zich tot zulk een klein aantal personen te bepalen, daar zou spr. niet voor we zen. De heer Tesselaar vereenigt zich met het standpunt van den heer Molenaar. De Voorzitter komt op tegen het oordeel van den heer Molenaar, als zou de meerderheid van B. en W. overtuigd zijn geweest dat haar voorstel niet zou war den aangenomen, maar dat zij het voorstel deed om een goed figuur tegenover de ambtenaren te maken. Tenslotte komt het voorstel van de meerderheid van B. en W., uitstel tot einde Maart 1932, in stemming, het wordt verworpen, met 4 tegen 3 stemmen; voor stem den de heeren Mink, Geus en Slot. Het voorstel-Molenaar om tot de heffing van pensi oensbijdrage te besluiten, maar de loonen van de hier boven genoemde ambtenaren met f 1.25 per week te ver- hoogen, (de vermindering met f 500 vervalt dus) wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen stemden do heeren Mink en Slot B. en W. stellen voor de huishuur voor de school wo ning tte Schoorldam vast te stellen van 1 Aug.31 Dec. 1931 op f 200, en vanaf 1 Jan. 1932 op f 250 por jaar, zulks in verband met de aangebrachte veranderingen in de woning. Het hoofd der school had tegen de regeling geen bezwaar. De heeT Slot bepleit een huurprijs van f 225 in verband met de verhouding tegenover de andere schoolwoningen. De heer Molenaar wijst er op dat het hoofd der school met den huurprijs van f 250 accoord ging en door het voorstel-Slot wordt de zaak tot een twistappel gemaakt Na discussie wordt besloten den huurprijs op f 250 te stellen, tegen stemden de heeren Geus en Slot. GasprijsverLaging. Overeenkomstig het advies van de gascommissie stel len B. en W. voor met ingang van 1 Jan. 1932 den gas- prijs met 1 cent per M3. te verlagen, zoodat de prijs van het gewone gas en het muntgas op 10 cent per M. wordt gebracht. Verder wordt voorgesteld voor elke M3. gas boven de 40 M3. in een maand verbruikt, 6 cent per M3< in rekening te brengen. Voorts wordt ^voorgesteld de meterhuur te herzien. De verlaging van de gasprijs wordt voorgesteld in ver band met de mindere afname van het gas. De verlaging van den gasprijs wordt geraamd op mindere ontvangst van f 7000, de verhooging van de meterhuur op een meerdere ontvangst van f 2500. Dan is er de goedkoopere kolenprijs, geen rekening is gehouden met cventueele vermeerdering van het gasverbruik. Alleen bij meerder verbruik zal er nu winst worden gemaakt- Algemeen acht de raad het gewenscht dat er iets in deze richting wordt gedaan, al wordt opgemerkt dat het voorstel geen voordeel zal beteekenen voor de kleinver bruikers Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Ovenbouw. Overeenkomstig het advies van de gascommissie stel len B. en W. voor, alsnog f 500 beschikbaar te stellen, waardoor de in het vorige jaar ingebouwde oven door oen nieuwen boveninbouw beter zal voldoen. Na toelichting door den Voorzitter wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Geprezen wordt de cou lante wijze waarop de ovenbouwer hier handelt De agenda is hiermede afgehandeld, het is inmiddels half zeven geworden, zoodat we de rondvraag ditmaal maar niet hebben afgewacht, vooral waar onze collega's reeds om half 5 huistoe waren gegaan. „ANNA CHRISTIE". Greta Garbo spreekt.... Greta Garbo spreektde eerste film waarin deze filmdiva hara stem laat hooren aan de millioenen menschen, die haar tot nu toe alleen in levende lijve aanschouwd hebben, die alleen haar ranke gestalte en haar gelaat kenden. De stem van Greta Garbo is de stem van „Anna Christie", de film van dezen naam, die vanaf Nieuw jaarsdag in Theater Royal vertoond wordt. „Anna Christie" is een gedicht van de Zee. een noodlotstragedie, als men het zoo noemen wil. De Zee speelt er een groote rol in. Want de zee was in de eerste plaats oorzaak, dat Anna Christie, een dochter van een ouden zeeman, haar jeugd ver van het ouder lijk huis moest slijten. Zij werd bij familie, ergens in Minnesota opgenomen, omdat haar moeder gestorven was, en haar vader als zeeman niet in de gelegenheid was zich met de opvoeding van zijn kind te bemoeien, Anna's vader, de oude Chris, is, als do film begint,- een aan lager wal geraakte zeeman, wiens leven op een kolenbark weinig verheffends biedt en die zijn meesten tijd in het kroegje slijt. Zijn simpele leventje met de oude Marthy, die ook in den drank vergetelheid zoekt, is zonder groote emoties. Totdat plotseling een b.ief komt: Anna hoeft het plan om naar huis te keeren, teneinde wat uit te rusten en om eens te zien of het leven bij haar va der misschien beter is dan dat, wat zij tot nu toe ge* leid heeft. Achttien jaar is zij weg geweest, achttien jaar heeft de oude Chris zijn dochter niet gezien, het is te be grijpen, dat deze brief den ouden man in verwarring brengt. Ineens is zijn ziel vervuld van de dochter, aan wie hij zich jaren lang niets gelegen heeft laten lig gen. Hij denkt aan vroeger tijden, smeedde plannen, maar boven alles uit groeit het besef, dat zijn Anna goed verzorgd moet en dat hij moet beletten, dat zij. ooit met een zeeman trouwt. Want de zee, die oiide duivel die vraagt -maar en vraagt maar en geeft niets Zoo komt dan Anna Christie in het leven van haar vader. Geen meisje van vleesch en bloed, zooals men verwachten zou van iemand, die op hot land is groot gebracht. Het leven hoeft al zijn sporen al op dit. meisjesgezicht gedrukt. Zij ziet er verwaarloosd-da- mesachtig uit en in het eerste gesprek, dat zij met Marthy in het kroegje voert, geeft zij volmondig toe, dat zij niet de onschuldige Anna is, die haar vader verwacht te zien. Zij heeft met het harde leven ken* nis gemaakt, zij is vertrapt en opgojaagd en tenslotte is zij ondergegaan. Zij moest toch leven En haar familie,ach, die zoons en die knechts alle mannen zijn toch eender! Marthy, een goede ziel onder een ruwen bolster, zwijgt. Zij 'wil de illusie niet verstoren en gaat heen. En dc oude Chris ontvangt zijn dochter vol liefde maar blind voor de dingen, die ieder ander bemerkt zou hebben. Op de kolenbark, waar de frissclie wind waait en het kabbelende water een gezonde zilte lucht doet op stijgen, ondergaat Anna Christie een metamorphose, Zjj krijgt do zee lief en is tevreden met haar eenvou dig leven aan boord, een leven, dat tijd tot droomon en denken laat. En ook de vader leeft op, ziet weer een doel voor zijn leven, nu zijn Anna, zijn verloren dochter weer bij hem is. Maar de zee heeft met deze menschen nog niet af gerekend. Een storm woedt een schipbreuk met moeite kan de oude Chris een paar schipbreu kelingen redden. Onder hen is Matt, een jonge, oer sterke Ier en zijn komst brengt het conflict. Hij wordt hals over kop op de mooie Anna verliefd, tot groote woede van den vader, die niet alleen zijn zoo aan gename bestaantje reeds ziet. verdwijnen, maar vast besloten is, om zijn dochter niet aan een zeeman te geven. Zoo hevig bezit hem deze obsessie, dat hij er niet van terugdeinst om Matt met een mes te lijf te gaan. Hij zal nog liever een moordenaar zijn, clan toe te zien. dat zijn dochter met den jongen Ier trouwt. Want zeelui zijn trouweloos en vrouwen van zee lui hebben een slecht bestaan. De oude Chris lieeft het. zelf meegemaakt cn hij wil niet, dat Anna een zelfde lot zal krijgen als haar moeder. Sedert het oogenblik, waarop de oude man zoo dreigend voor den jongen indringer staat, hccrsclifc op de bark een gespannen verhouding. Telkens en telkens komt het in de kleine kajuit tot twisten en uitbarstingen. Totdat Anna op een gegeven oogen blik, walgend van de bekrompenheid en de zelfzuch tigheid van de beide mannen ben de vreeselijke

Schager Courant | 1931 | | pagina 13