De voornaamste gebeurtenissen in binnen> in het afgeloopen jaar en buitenland Donderdag 31 December 1931. SCHAGER COURANT Zesde blad. No. 8995. BINNENLAND JANUARI. EINNENLAND MAART. TREEDT AF. De Voorzitter van den Franseben Senaat. Paul Dou- mer wordt tot President der Fransche Republiek geko zen. Briand trekt zijn candidatuur na de eerste stem ming in. Dr. Curtius verdedigt in de Europeesche Studiecom missie het plan inzake een Duitsch-Oostenrijksche Tol- unie. De hyper-moderne Duitsche Pantserkruiser „A" wordt te water gelaten en „Deutschland" gedoopt. Te Parijs hebben bij den terugkeer van Briand vijan dige demonstraties plaats. De Belgische hoogleeraar Piccard stijgt met een as sistent te Augsburg op voor het instellen van veen on derzoek der stratospheer. Na alle hoogterecords gebro ken te hebben landden zij met hun ballon in het Etsch- dal. Te Geneve wordt de 15e Internationale Arbeidsconfe- rentie geopend. Turkije wordt door hevige overstroomingen geteisterd, die vele slachtoffers eischen. Op last van Mussolini worden te Rome alle Katholieke jeugdclubs gesloten. Er ontstaat een ernstig conflict niet den Heiligen Stoel, Bij Groningen heeft een spoorwegongeluk plaats, waarbij drie personen gedood en twee zwaar gewond werden. Hierboven de totahl vernielde coupé. De Eerste Kamer aanvaardt het ontwerp van wet tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. De KL.M. besluit over te gaan tot het vervoeren van reizigers op de lijn AmsterdamBatavia. Te Bilthoven vermoordt een lnlandsche bediende zijn meesteres enjiaar belde kinderen. BUITENLAND JANUARI. In het kolenbekken van Wales breekt een groote mijn werkersstaking uit, die betrekkelijk spoedig wordt bij gelegd. Het Vlootverdrag van Londen wordt door Hoover of ficieel ln werking gesteld. In Panama breekt de revolutie uit. waarbij de regee ring wordt ten val gebracht, terwijl de President wordt afgezet. Tengevolge van een aardbeving in den Peloponnesus wordt Korinthe verwoest. De Philippijnen worden door een typhoon geteisterd. Het Italiaansche luchteskader bereikt Natal in Bra zilië. Twee toestellen van de tien zijn onderweg ver ongelukt. In de mijnen in £et Ruhrgebied en in Opper-Silezië breken wilde stakingen uit De opstandige beweging in Burma (Britsch Indië) breidt zich bedenkelijk uit. Het rapport van de Internationale Enquete Commis sie inzake de slavernij in Liberia brengt sensatloneele onthullingen. Tengevolge van een aardschok, waardoor een trein bedolven wordt, komen in Ecuador 175 personen om bet leven. Los Andes in Argentinië wordt door een aardbeving geteisterd; vele dooden en gewonden. In de Engelsche Katoenindustrie wordt een groote Uitsluiting afgekondigd. In den Duitschen Rijksdag wordt het 60-jarig bestaan van het Duitsche Rijk op plechtige wijze herdacht. Het rapport-Wickerham verklaart zich voor hand having van het drankverbod in de Vereenigde Staten, waarmede President Hoover zich accoord verklaart. Door Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië wordt •en vredes-manifest opgesteld, dat door de Europeesche Conferentie wordt aangenomen. Tengevolge van hevige stormen vergaan op de Zwar te Zee meer dan 30 schepen De Volkenbondsraad besluit, dat de Internationale Ontwapeningsconferentie op 2 Februari 1932 te Geneve zal bijeenkomen De Onder-Koning van Britsch-Indië gelast de in- vrijheidsstelling van Gandhi. BINNENLAND FEBRUARI. De Hooge Raad concludeert tot verwerping van het Cassatieberoep van Jan Hoek, den verdachte in de Ben- nekonisohe lustmoordzaak. Blijkens officieele mededeelingen zijn er tussohen de Nederlandsche en Belgische Generale Staven geen be sprekingen gevoerd omtrent de nieuwe militaire ont werpen voor de Belgische landsverdediging. Te Amsterdam heeft in de Nieuwe Kerk een Van Speyck-herdenking plaats. De Nederlandsche zanger Thoenls wordt op gerond van gefingeerde beschuldigingen uit Saksen geëxterneerd. Bij Blerik wordt een autobus door een trein gegrepun, tengevolge waarvan vier personen werden gedood, acht zwaar en verscheidene anderen licht gewond. Te Amsterdam wordt in het Rijksmeusum Rembrandt's schilderij „De Anatomische Les" door een bezoeker opezttelijk beschadigd. De Eerste Kamer neemt de Handelsconventie van Geneve aan. De Eerste Kamer keurt het ontwerp-Tarwewet goed. Tengevolge van den hevigen mist hebben op de Noord zeekust en op de Zuiderzee verscheidene scheepsrampen plaats- In het Moeara-Laboesche richten bandjirs ontzettende schade aan. Dooden en vermisten. Te Heerlen wordt een bende smokkelaars in verdoo- vende middelen onschadelijk gemaakt Den 28ste® Januari werd tot burgemeester van Hoog woud benoemd de heer D. Hoogeboom. Op 4 Februari d.a.v. werd hij op feestelijke wijze door zijn gemeente naren ingehaald Te Den Haag wordt in een pakhuis het lijk van den. oer Eschauzier aangetroffen. De dader van den moord 1 zijn medeplichtige worden kort daarop gearresteerd n leggen een volledige bekentenis af. Hr. Ma. „Sumatra" loopt nabij Billiton op een onbe- ond rif. De Eerste Kamer keurt het wetsontwerp tot steun- -rleening aan den Suikerbietenteelt goed. Tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië wordt Jhr. Mr. B. C. de Jonge, oud-Minister van Oor log, benoemd, BUITENLAND MEI. De 1-Mel-viering verloopt in het buitenland «eer on- ustig. Met name te Barcelona, Lissabon, Johannesburg en op Cuba komen ernstige botsingen voor. Te Parijs worden tientallen personen gearresteerd. De vijandelijkheden op Madeira worden gestaakt. Da opstandelingen geven zich onvoorwaardelijk over. Mustapha Kemal Pascha wordt herkozen als Presi dent der Turksche Republiek. Te Parijs wordt door den President der Republiek, Doumergue, de Internationale Koloniale Tentoonstelling geopend. Te Leuven wordt ter nagedachtenis van wijlen Kardi naal Mercier een gedenkteeken onthuld. Te Madrid hebben bloedige botsingen plaats tusschen monarchisten en republikeinen. Er worden tallooze kloosters in brand gestoken. Galicië. wordt een vrije staat binnen het kader der nieuwe republiek. De rust wordt geleidelijk hersteld. In de Sovjet-Unie wordt het distributiestelsel prijs gegeven en de handel gereorganiseerd. Verscheidene tollen, o.a. bij Zaandijk, Vlaardingen, Deventer, Sneek en Doetinchem, worden opgeheven. Midden-Java wordt door hevige overstroomingen ge teisterd, waardoor vele dorpen worden verwoest. Door het stijgen van het Maaswater, komen in tal van plaatsen, o.a. te Maastricht en Nijmegen, overstroo mingen voor. De damwand tusschen de oude en nieuwe Scheve- ningsohe Haven bezwijkt; geen persoonlijke ongelukken. Het conflict in het Visscherijbedrijf wordt bijgelegd. De eerste inheemsche leden van den nieuwen Volks raad worden gekozen. Tot President van het Internationale Hof te Den Haag wordt Adatsji gekozen. Vice-President wordt J. Gustavo Guerro. Een door derden ingediend gratieverzoek voor Kapi tein Borren wordt door de Koningin afgewezen. Op Midden-Java worden tallooze lnlandsche woningen deer rrrdrchokken verwoest Vele dooden en gewonden. BUITENLAND FEBRUARI. Het besluit tot beperking van de suikerproductie op Cuba wordt afgekondigd. Op Nieuw Zeeland woedt een geweldige aardbeving, waardoor de gemeenten Napier en Hastings verwoest worden; honderden dooden en duizenden gewonden. Bij Plymouth verongelukt een watervliegtuig. Negen dooden en drie gewonden. Te Menemen in Turkije worden 28 reaetionnaire sa menzweerders door ophanging geëxecuteerd. Miss France wordt uitgeroepen tot Miss Europa. Duitsche Hitler-aanhangers verlaten en bloc den Rijksdag, verklarende voorloopig geen deel meer te zullen nemen aan de bespreking in dit „Young-Parle- ment." Het Spaansche Kabinet-Berenguer treedt af. Graaf Romanorios wordt Kabinets-formateur, doch slaagt er niet in 'n nieuw Ministerie te vormen. Het blijft gisten te Madrid: Koning Alphonso benoemt Admiraal Aznar 'ot Kabinetsformateur. Bepaald wordt, dat in Juni nieuwe verkiezingen voor «le Cortes zullen worden gehouden. Bij een ontploffing in de mijn Eschweiler-reserve bij Aken worden 32 personen gedood. Briand opent te Parijs de Conferentie inzake het In ternationaal Landbouw-Crediet. De Tweede Conferentie betreffende de unificatie van j het wissel- en chequerecht wordt te Goneve gehouden. Frankrijk en Engeland sluiten een vlootaecoord. In weerwil van het veto van Hoover keert de Arae- rikaansche Senaat het wetsontwerp inzake den oonus aan de oud-strijders goed. Engeland en Italië sluiten een vlootaecoord. Bij Luik sterven verscheidene personen tengevolge van 't inademen van vergiftige mist in de Maas-vallei. De voorstellen van Lord Irwin worden door het Uit voerend Comité van het Indisch Congres verworpen. Het officieele rapport over het verongelukken van de R. 101 schrijft de ramp aan gasverlles toe. Te Managua komen honderden menschen door een aardbeving om het leven. BINNENLAND APRIL. Besloten wordt de ambtenaars-salarissen in Indië mei 10 pet. te verlagen. Overal worden protestdemonstraties gehouden. De Tarwewet-CommJssie wordt geïnstalleerd. De „Statendam" van de H.A.L. loopt bij Wight aan den grond. De Koningin opent de nieuwe haven van Vlissingen. De verkiezingen der Provinciale Staten worden gehou den. De Partai Nationaal Indonesia in Nederlandsch Indië wordt ontbonden. Er wordt een regeeringscommissie inzake verbetering van de afwatering der Geldersohe Vallei benoemd. BUITENLAND APRIL. Het Congres van de Belgische Arbeiders Partij spreekt zich uit tegen een eenzijdige ontwapening. De mijnwerkersstaking in het Noorden van Frankrijk komt tot een einde. Op Madeira breken opstandige bewegingen uit, die het ergste doen vreezen. De Portugeesche regeering zendt een straf-expeditie en begint een honger-blokkade. DE SPAANSCHE KONING Op de Sehotsche kust vergaat de Nederlandsche trei- ler IJM. 132 „Noordpool". De geheele bemanning komt om het leven. Wethouder Abrahams brengt de onderhandelingen met de Ford-directie tot een goed einde; de Ford-fabriek komt te Amsterdam. De multi-millionnair Vanderbilt bezoekt met zijn luxe- jacht „Alva" Amsterdam. Charley Chaplin bezoekt ons land. De Eerste Kamer keurt het wetsontwerp inzake steunverleening aan de aardappelmeelindustrie goed. De minimum-lengte van dienstplichtigen wordt met ingang van 1932 van 1.55 M. tot 1.60 M. verhoogd. De Eerste Kamer keurt het wetsontwerp inzake de verplichting van Amsterdam met den boven-Rijn goed. De heer van Tijen, die een solo-zakenvlucht naar Indië heeft gemaakt, wordt te Amsterdam op grootsche wijze gehuldigd. De Nederlandsche Bank staakt de uitgifte van gouden tientjes in hét binnenland. MAART. De toestand 1® Span. wordt steeds critieke: Koning Alphonso treed onverwachts af en ver laat het land, waarna d' republiek wordt uitgeroe pen. Zamorra wordt Ka binets-formateur en Kolo nel Macia proclameert den Catalaansohen Staat. Alle politieke gevangenen worde® in vrijheid ge steld. De eerste Mei wordt tot nationalen feestdag verklaard. De Koninklijke Familie vestigt zich voor loopig te Fontainebleau Een van ue meest brutale inbraiieu, die in het afge loopen jaar op het platteland in West-Friesland hebben plaats gehad, is wel die te Nieuwe-Niedorp geweest, in den nacht van Vrijdag 23 op Zaterdag 24 Januari. Daar toch werd een roofoverval gepleegd op den boerenleen bank en ondanks het krachtige verweer van den kas sier, den 79-jarigen heer Schoorl. maakten de gemas kerde aanvallers een bedrag van 10.000 gulden buit Of schoon een belooning van f 1500 voor het aanbrengen der daders was uitgeloofd, is het, voor zoover bekend, tot nu toe nog steeds niet gelukt om eenig spoor van hen te ontdekkea Tusschen Frankrijk, Engeland en Italië wordt een al gemeen acccord inzake de maritieme bewapening ge sloten. Gandhi en de onder-Koning van Britsch-Indië, Lord Irwin, komen tot overeenstemming inzake de zout-kwes- tie. Het Nationaal Congres bekrachtigt dit acooord. Mostapha Kemal Pascha ontbindt het Turksche Par lement en schrijft nieuwe verkiezingen uit. De Australische bankiers weigeren hun medewerking aan de regeering wegens haar financieele maatregelen, die tot een inflatie moeten leiden. De ongehoorzaamheidscampagne in Britsch-Indië wordt gestaakt Een deel van Macedonië wordt door ontzettende aard schokken verwoest Dooden en gewonden. In Spanje worden vijf personen, verdacht van rebellie, ter dood veroordeeld. De Economische Conferentie te Genéve komt niet tot overeenstemming betreffende de handelsconventie, zoo dat deze niet van kracht wordt. V Op de Philippijnen richt een aardbeving groote schade aan, vele dooden en gewonden. Duitschland en Oostenrijk sluiten onverwachts een douaneovereenkomst Dit wekt bevreemding bij de groote mogendheden, die om opheldering vragen. Te Parijs komt de Studie-commissie van de Europee sche Unie bijeen. Te Madrid breken hevige onlusten uit, waardoor door studenten het portret van den koning in het openbaar wordt verbrand. Overal worden stakingen afgekondigd. In Peru wordt een militairen opstand onderdrukt, het geen vele menschenlevens eisoht Te Milaan wordt de Belgische leeraar Moulin gear resteerd, die verdacht wordt van anti-fascistische pro paganda. Een en ander geeft aanleiding tot groote pro test-demonstraties in België. In het Marine-laboratorium te Rio de Janeizo heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor tallooze perso nen gedood of gewond werden. BINNENLAND MEI. De nieuwe K.LM. verbinding tusschen Amsterdam en Kopenhagen wordt geopend. De Minister van Oorlog de Brocquevllle verklaart ln de Belgische» Kamer, dat België's verdedigings-stelsel niet tegen Nederland is gericht en dat overigens een oorlog tusschen België en Nederland monsterachtig zou zijn. De Eerste Kamer hecht haar goedkeuring aan het onteigenlngsontwerp voor het aanleggen van een bosch door de gemeente Amsterdam.

Schager Courant | 1931 | | pagina 21