BINNENLAND JUNI. De beeldtelegrafie-dienst tusschen Nederlandsch-Indië en het moederland wordt geopend. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen installeert een commissie inzake de opleiding voor machinisten en stuurlieden. Te Amsterdam wordt een monument voor Dr. Aletta Jacobs onthuld. De H.B.S. aan de Keizersgracht te Amsterdam, een bouwstuk van Jacob van Campen, stort tijdens de ver bouwing in, waarbij de aannemer gedood wordt De Koninklijke Familie bezoekt te Parijs de Koloniale Tentoonstelling. President Doumer wordt begiftigd met het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. De Hooge Gasten vestigen zich voorloopig te Chevreuse en vertrekken daarna naar de Vogezen. Te Den Haag wordt het P.E.N.-Congres gehouden. Te Utrecht worden grootsche Lustrum-feesten gevierd. Het Nederlandsch Paviljoen op de Koloniale Tentoon stelling te Parijs brandt in de nachtelijke uren door on bekend gebleven oorzaak tot den grond toe af. Tal- looze kostbare kunstschatten gaan verloren. Het pa viljoen wordt op bescheiden schaal herbouwd. Hierboven een gedeelte var. het indrukwekkende bouwwerk, alvorens het door het vuur vernield werd. I BUITENLAND JUNI. Z.H. de Paus teekent scherp protest aan tegen Musso- lini's maatregelen tegen de Katholieke Actie. Rijkspresident Von Hindenburg vaardigt nieuwe noodverordeningen uit. De DOX arriveert na een tallooze malen onderbro ken reis, behouden te Natal in Brazilië. Brüning en Curtius voeren besprekingen op het land goed van den Engelschen Premier „The Chequers". Bij Wai-Hai-Wai zinkt na een aanvaring de Britsche duikboot „Poseidop". Meer dan twintig leden der be manning komen om. Te München brandt het bekende Glazen Paleis tot den grond toe af. Het conflict tusschen den Paus en Mussolini wordt als geëindigd beschouwd. In de monding van de Loire zinkt het pleziervaartuig „St. Philibert", waarbij meer dan 500 personen om het leven komen. De Internationale Arbeidsconferentie keurt het ont- werp-conventie inzake den arbeidstijd in de kolenmijnen goed. Gomez wordt herkozen als President der Venezolaan- sche Rpubliek. De Vereenigde Staten worden geteisterd door een hittegolf, die taloloze menschen het leven kost President Hoover stelt een moratorium voor, betr?k- king hebbende op alle regeerings-, schadevergoeding en wederopbouwschulden. Op het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken blijkt een aantal hoofdambtenaren het ambtsgeheim ge schonden te hebben door cijfer-telegrammen voor ozurs- speculaties te gebruiken. BINNENLAND JULI. De Eerste Kamer hecht haar goedkeuring aan de wijziging van de Woningwet. Dz Amsterdamsche Gemeenteraad neemt een motie- Van den Bergh aan, inzake de bruikbaarheid van het Paleis op den Dam voor gemeentelijke doeleinden. De Raad besluit voorts tot demping van de Vijzelgracht. Het Rokin zal niet gedempt worden. In het Gooi woedt over een groote oppervlakte een heidebrand. De luchtverbinding RotterdamHaemstede wordt ge opend. De Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" or ganiseert een Ontwapeningspetitionnement, waarvoor overal in den lande druk geteekend wordt. Bij meer dan honderd personen te Erica in Drente komen na het gebruik van ondeugdelijke worst vergif tigingsverschijnselen voor. In Drente blijkt een aantal gemeenten in ernstige financieele moeilijkheden te verkeeren. Ramsay MacDonald reist per vliegtuig van Berlijn naar Londen en verblijft enkele uren te Waalhaven. Te Drachtstercompagnie geraakt een autobus in brand, tengevolge waarvan alle 25 inzittende meisjes gewond worden. De Koningin en Prinses Juliana keeren in ons land terug. BUITENLAND JULI. De „Graf Zeppelin" maakt een tocht naar IJsland. Te Korea" worden talrijke Ghineezen om het leven ge bracht. Te Parijs komen de groote mogendheden tot overeen stemming inzake het plan-Hoover. In Kwantoeng komen meer dan vierduizend personen tengevolge van overstroomingen om het leven. De Vereenigde Staten zullen deelnemen aan de Ont wapeningsconferentie. De financieele toestand in Duitschland wordt in hooge mate critiek.. Enkele groote banken staken hare betalingen en de Rijksbank verhoogt haar disconto tot ongekende hoogte. De Berlijnsche effectenbeurs blijft gesloten Te Parijs confereeren de groote mogendheden over steunverleening aan Duitschland. De conferentie wordt te Londen voortgezet. In Spanje komt de Cortes bijeen. In tal van plaatsen hebben in Spanje communisti sche onlusten en werkstakingen plaats. In Roemenië wordt de leider van de spionage voor de Sovjet-Unie gearresteerd. Ttal van andere arrestaties volgen. De „Graf Zepeplin" maakt via Leningrad een tocht naar het Noordpoolgebied. Henderson en MacDonald bezoeken Berlijn. De President der Chileensche Republiek Ibanez treedt af en vlucht. BINNENLAND AUGUSTUS. Het Westen van ons land wordt door hevige onwe- ders geteisterd, tengevolge waarvan op tal van plaatsen branden en persoonlijke ongelukken plaats hebben. Te Den Haag wordt een plechtige zitting gehouden van de Internationale Academie voor Vergelijkend Recht Ter herdenking van den Tiendaagschen Veldtocht heeft op het standbeeld van Koning Willem II te Den Haag, vanwege de vier officleren-vereenigingen, een kranslegging plaats gehad. Te Arnhem wordt op het buitengoed „Pre3ikhaaf" het Internationale Esperanto Instituut geopend. De Rpgeering verstrekt aan den Volkenbond gegevens inzake de Nederlandsche bewapening. De „Graf Zeppelin" passeert ons land. Het herbouwde Nederlandsche Paviljoen op de Kolo niale Tentoonstelling te Vincennes wordt door Mr. D. Fock geopend. Het contact tusschen den Minister van Waterstaat en de A.V.R.O. wordt hersteld. Don Alphonso, de ex-koning van Spanje, brengt een kort bezoek aan ons land. Te Amsterdam wordt een Soclaal-Ecoomisch Congrc3 gehouden. Te Delft wordt in de Nieuwe Kerk een Grotius-ge- denkraam onthuld. Te Amsterdam wordt een gedenkteeken, ter nage dachtenis van Domela Nieuwenhuis onthuld. BUITENLAND AUGUSTUS. De Amerikaansche duikboot „Nautilus" verlaat Ber gen (Noorwegen) en begint haar Pooltocht, die een éclatante mislukking blijkt te worden. Brüning en Curtius brengen een bezoek aan Rome en confereeren met Mussolini. Het Nationale Referendum over ontbinding van den Pruisischen Landdag mislukt De commissie van experts inzake het plan-Hoover komt te Londen tot overeenstemming. Te Macao vliegt een munitiedepot in de lucht, waardoor vele tientallen personen gedood of gewond worden. Het tusschen de Spaansche regeering en de Katholie ke geestelijkheid gerezen conflict neemt scherpe vormen aan. De „Graf Zeppelin" maakt een tocht naar Engeland. Naarmate de economische toestand in Duitschland crltieker wordt neemt het aantal noodverordeningen toe. In België wordt voor den twaalfden keer de Nationale IJzer-bedevaart gehouden. Bij Jütei-bog stort de sneltrein BazelBerlijn tenge volge van een dynamiet-ontploffing gedeeltelijk van den spoordijk. Er zijn tientallen gewonden, doch geen dooden. Het Engelsche Labour-Kablnet treedt af. Er wordt een nationale regeering gevormd. Tengevolge van overstrooming van de Jangtse-rivier komen naar schatting ruim 250.000 personen om het leven. BINNENLAND SEPTEMBER. Het Permanente Hof van Internationale Justitie ver klaart de Dultsch-Oostenrijksche Tolunie in strijd met het Protocol van Geneve. Te Arnhem wordt door Prinses Juliana een Lorentz- monument onthuld. De Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indlë, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff draagt het bewind over aan zijn opvolger Jhr. Mr. B. C. de Jonge. De Staten-Generaal worden met de gebruikelijke plech tigheid geopend. In de Millioenen-nota wordt het tekort op de begroo- ting-lS32 op bijna 200 millioen geschat Overwogen wordt dit tekort o.a. te dekken door verlaging van de ambtenaarssalarissen met 5 pet., tariefsverhooging en opschorting van de inpoldering der Zuiderzeewerken. Bij het Departement van Financiën wordt een fraude ten bedrage van enkele tonnen ontdekt. De dader blijkt inmiddels overleden te zijn. Te Geneve wordt het Ontwapeningspetitionnement van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagoladpers" aangeboden. In verband met de sluiting van de Londensche beurs blijven de Amsterdamsche, Rotterd&msche en Haagsche beurzen eveneens gesloten. Spoedig daarop worden zij echter weer opengesteld. De Nederlandsche Bank verhoogt het disconto. Op Schiphol heeft de feestelijke viering plaats van de opening der geregelde wekelijksche luchtdienslen op Nederlandsch-Indië. Er wordt een nationaal lucat- vaartmonument onthuld. BUITENLAND SEPTEMBER. Te Genéve wordt de 64ste zitting van den Volkenbonds raad gehouden. De „Graf Zeppelin" maakt een tocht naar Pernam- buco in Zuid-Amerika. Tusschen de Italiaansche Regeering en het Vaticaan wordt overeenstemming bereikt. De Belgische leeraar Moulln wordt in Italië tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Schober en Curtius verklaren, dat zij de Tol-Unie in trekken. In Chili is een opstandige beweging gaande, die is voortgekomen uit muiterij onder de matrozen. De muite rij wordt onderdrukt. De Volkenbondsvergadering wordt geopend. Mexico aanvaardt de uitnoodiglng als lid tot den Volkenbond tce te treden. De vliegers Herndon en Pangborn volbrengen een on. onderbroken vlucht over den Stillen Oceaan. Japan zendt oorlogsschepen naar China en vele in jit land woonachtige Japanners repatrieeren. Er volgt een Japansch-Chineesche notawisseling en de toestand wordt dermate critiek. dat de Raad van den Volkenbond vergadering vervroegt. Lava! arriveert te New York en komt na een cojjftL rentie met Hoover te Washington tot o ver eens temm]n- inzake coördinatie van de middelen der Fransche Amerikaansoho banken. De ongekroonde Koning van de Chlcagosche onder, wereld All Capone, wordt tot elf jaar gevangenisstraf" veroordeeld. Op Cyprus breekt een opstandige beweging uit, di« door Engelsche oorlogsschepen wordt onderdrukt In Bengalen komen honderden personen tengew,. van overstroomingen om het leven. Op den nieuwen President van Peru wordt een s aanslag gepleegd, die mislukt Bij de Parlements-verkiezingen in Engeland de „nationalen" een overweldigende overwinning BINNENLAND NOVEMBER. De Gemeenteraad van Leiden besluit tot een atg, voudlge opdracht inzake den bouw van een nieuw rasi huis met behoud van den oorspronkelijken gevel. Te Schiplulden bij Delft slaan twee roovers den kas sier van de Boerenleenbank neer en ontvreemden f 10.000 uit de kas.. Zij worden gearresteerd. Hierboven het gebouw, aan de achterzijde waarvan het kantoor der Boerenleenbank gevestigd Is. De Nederlandsche Bank publiceert een communiqué blijkens hetwelk de Engelsche regeering niet bereid is de aanspraken krachtens het pondenbezit te erkennen; de goud waarde van den gulden wordt gehandhaafd. Nabij Putbroek in Limburg worden de begraven lij* ken gevonden van drie jongelieden, die door schoten om het leven zijn gekomen. Als verdacht van ders moord worden eenige jachtopzieners gearresteerd. BUITENLAND NOVEMBER. China dient nogmaals bij den Volksraad een klacht' over het optreden van de Japansche troepen. Het nieuwe nationale kabinet van MacDonald betf uit 11 tories, 5 liberalen en 4 nationaal-Labour-aank ge ra Op den Chineeschen ex-Keizer wordt een bomaaw gepleegd, die mislukt Op Corsica wordt door gendarmen en politie e$! fensief tegen de bandieten geopend. De Japanners beginnen een offensief ln Mandsjflf De toestand wordt zeer critiek. De Koloniale Tentoonstelling te Vincennes word' fideel gesloten. Communisten en Nationaal-socialisten behalen groote overwinning bij de verkiezingen in Hess» Snowden wordt in den adelstand verheven. Grandi bezoekt Hoover. De Spaansohe Cortes verklaart Don Alphonso sch> aan hoogverraad. Hij wordt mitsdien vogelvrij verJ^ Bij een mijnontploffing te Bentley komen 23 art*"1 om het leven. Laval houdt In de Fransche Kamer een Sr0C|k'' waarin hij handhaving van den gouden standaard* kondigt, en felle critiek oefent op Duitschland. De Prins van Wales opent de Ronde Tafelconfei* inzake Birma. y In Duitschland worden onthullingen gedaan over hoogverraadplam van de Nationaal-sociallsten. Het Ontwapeningscongres te Parijs mislukt volk* tengevolge van gebrekkige organisatie en tumult zaal. Te Lausanne heeft een groote aardverschuiving r Er worden talrijke hongeroptochten naar WasW georganiseerd. Gandhi arriveert te Londen om aan de Ronde Tafj'- Conferentie deel te nemen. De conferentie heeft echter weinig sesultaat opgele verd en zijn terugkeer dezer dagen te Bombay in Rrltsch Indlë, waarbij hij in een toespraak tot de geweldige massa, die hem verwelkomde, onheilspellende woorden heeft gesproken, heeft weinig hoop op een verbroedering tusschen Briisch-Indië en het moederland gegeven. De hoofdstad van Honduras Belze wordt door een storm geteisterd, die aan 1000 menschen het leven kïst. De Oostenrijksche -burgerwachten doen een staats greep, die echter mislukt. Op den Orient-Express wordt in Hongarije een aan slag gepleegd, waardcor de trein in een viaduct start; 25 dooden en 50 gewonden. Op grond van de voorgestelde tractementsverlaging breekt op de Britsche vloot, die juist manoeuvres maakt, lijdelijk verzet uit. De manoeuvres worden afgelast. Naar aanleiding van onvoldoende bescherming van de Japanners in China breekt een conflict met Japan uit Japansche troepen bezetten Moekden en successievelijk het overgroots deel vrn Mandsjoerije. De Volkenbonds- raad tracht te bemiddelen. Engeland heft den gouden standaard op. De Londen sche en vele andere beurzen blijven gesleten. Dit is de inleiding tot een economische wereldcrisis van ongeken- den ernst Laval en Briand bezoeken Berlijn; er zal een Fransch- Duitsche commissie worden benoemd. Te Londen wordt de Internationale Kolenconferentie gehouden. BINNENLAND O C T O B E R. De Fransche Minister van Koloniën Paul Reynaud brengt een bezoek aan Nederlandsch-Indië. Mr. G. Vissering treedt af als President der Nederland sche Bank en wordt begiftigd met het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. BeeJaerts van Blokland installeert in het Vredespaleis te Den Haag het Eere-Gerechtshof voor Journalisten. Java wordt geteisterd door een pestepidemie, die vele measchenlevena kost In alle groote plaatsen van ons land worden protest- betoogingen gehouden tegen de voorgestelde korting op dc salarissen der Rijksambtenaren. Bij den Pensioenraad te Den Haag worden eenige ge vallen van fraude ontdekt Enkele personen worden ge arresteerd. In het Hotel des Invalides te Parijs wordt een gedenk plaat onthuld, ter nagedachtenis aan de Nederlandsche vrijwilligers, die tijdens den wereldoorlog in Franschen dienst sneuvelden. Van regeeringswege wordt een onderzoek ingesteld naar den financieelen toestand der Nederlandsche Ge meenten. Besloten wordt, dat uit bezuinigingsoverwegingen in 1932 geen herhalingsoefeningen zullen-worden gehouden. Minister Reymer opent de nieuwe brug bij het Kei- ze rsv eer. O C T O B E R. Tusschen de Spaansche regeering en den Heiligen Stoel wordt in beginsel overeenstemming bereikt. Boven Rome worden door een vliegtuig anti-fascisti sche strooibiljetten uitgeworpen. Rechts: MATUSCHK/ De notaris W. C. S. wordt in zijn kantoor in Gortn- chem vermoord; uit zijn brandkast is een groot bedrag aam geld ontvreemd. De dader (hierboven) wordt spoedig gearresteerd, en legt een volledige bekentenis af. De Tweede Kamer keurt de regeerings-bezulnigingg. maatregelen goed. Besloten wordt, dat de salariskortii^ in Maart 1932 zal ingaan. De Textielarbeiders in Twente proclameeren een b]« gemeene staking wegens aangekondigde loonsverlaging De Jongeren Vredesfederatie houdt te Utrecht een groot nationaal congres. Prinses Juliana installeert het Nationaal Crlslwoatf. té. De regeering stelt f 750.000 beschikbaar. In Djambi zinkt de „Ophelia" tengevolge waarna U personen om het leven komen. De Hongaarsohe industr: ëei Matuschka bekent, dat hij de dader is van de spoorwegaamslagen bi„ Anzbach, Jüterbog en Bie Torbagy.

Schager Courant | 1931 | | pagina 22