Neerlands twaalfde provincie 2 0000 H.A. land aan ons gebied was toe gevoegd. Het afgeloopen jaar zijn honderden land arbeiders dag aan dag den nieuwen polder inge trokken om het land voor de cultuur geschikt te maken en den eersten October jl. kon men reeds zeggen, dat met een paar maanden 2/3 deel van de Wieringermeer verkaveld zou zijn, en het komende voorjaar 5000 H.A. zou zijn ingezaaid. „En nog", zoo schreven we omstreeks eind Juli, .biedt het. grootste deel van den nieuwen polder een beeld van onmetelijkheid en troosteloosheid, nog ziet men vanaf het machtige gemaal „Lely", dat met zijn drie electrische pompen 1500 M3. water per minuut kan uitslaan, uit over een vlakte vol kuilen en poe len, slechts doorsneden door de diüe breede kana len, die ieder het water van een der polderafdeelin- gen aanvoeren". Dit gold echter alleen voor het Zuidelijk deel dat met het Noorden een hemelsbreed en verbijsterend verschil maakte. Daar immers golfden al de bijna on afzienbare rogge- en havervelden, lagen frissche groene weiden, was leven en vertier, vooral in de da gen van Augustus, toen men met het binnenhalen van den oogst begonnen was: de eerste belangrijke oogst van den pas drooggelegden zeebodem, waar boven nog veer luttele maanden terug de wijde zee golfde, op wier zachte deining de ranke botters voortdobberden Maar het menschelijk vernuft had hier andermaal gezegevierd en den 15den Augustus konden aan H.M. de Koningin-Moeder drie bouquetten gladiolen wor den aangeboden, die in den Wieringermeerpolder geteeld waren en door ingenieur Van Oppen van den bloemist F. Brakenhof waren aangekocht. Meer nog! Op dienzelfden dag was de eerste rogge uit den nieuwen polder gedorscht en aangekocht door bakker S. Halfweg te Haukes. Van de nog ver- sche rogge heeft de bakker het eerste echter Wie- ringer roggebrood en ook Groninger brood gebakken. Ook de weilanden in den nieuwen polder bedekten als een frisch groen kleed den pas drooggelegden zeebodem. Een scherp beeld van den treurigen toe stand in den landbouw was wel het feit, dat men da weiden maar openstelde voor hen, die er vee in wil de brengen, omdat men ze gaarne beweid wilde heb ben. Doch het was begin Augustus, toen de eerste nog komen moest. Toch zou ook dit historische moment, waarop het eerste vee in den nieuwen polder werd aangevoerd, in het jaar 1931 van de geschiedenis der Wieringer meer kunnen worden opgeteekend. Den 29sten Au gustus kon nl. de Schager Courant voor haar lezers een foto reproduceeren, waarop stond afgebeeld het eerste honderdtal schapen, aangevoerd van het eiland Texel, dat op de proefboerderij nabij De Hau kes, waarop de heer List bedrijfsleider is, werd on dergebracht. Natuurlijk worden bij de cultiveering van de Wie ringermeer de meest moderne werktuigen gebruikt en is er een stroom van uitvinders geweest om hun uitvindingen te demonstreeren. En naast de veie goede vindingen waren er even zoovele, die hope loos schipbreuk leden. Zoo werd bijv. heel uit Bo livia een graafmachine van f30.000 gezonden, die echter reeds afgekeurd was, voor zij 100 meter den polder in was geweest. Ook een Amerikaansche firma had iets nieuws. Z.g. catterpillars, die buitengewoon geschikt waren met het oog op de slapte van den bodem, waar al les in wegzonk. Die catterpillars dan konden overal gaan „waar een zwaluw kon staan". Zoo heette het tenminste; wel een beetje Amerikaansch en dit laat ste bleek alras, toen de eerste aankwam en het geen 10 meter van de schuit het land inbracht. Thans zijin er een 25-tal van deze machines van 80 c.M. breede rupsbanden voorzien en voldoen ze goed. Hoe schitterend de vooruitgang van het werk ook' is, het ontbreekt natuurlijk niet aan tegenvallers. Behalve de hierboven genoemde, hadden de zand verstuivingen soms een omvang die niet te voor zien was en dio noodzaakten tot het twee-, driemaal uitbaggeren van hetzelfde kanaal. Op vele punten trad drijfzand op, op andere was de bodem zoo slap, dat alles er in wegzakte en om machines van 6 tot 20.000 K.G. weer uit den slappen bodem of uit een sloot op eenigszins vasteren grond te sleepen was vaak een werk van dagen. Ook de bewoning van de Wieringermeer schreed voort en met den bouw van de drie, door de direc tie ontworpen dorpen is bereids een aanvang ge maakt. De foto's van den laatsten tijd hebben ove rigens meer dan voldoende laten zien, hoe of de mensch zich reeds van het nieuwe land heeft mees ter gemaakt, zooals we het in één der onderschrif ten neerschreven. Ook aan verrassende vondsten ontbreekt het niet. Tal van wrakken zijn reeds aan de oppervlakte ge komen en zelfs is er barnsteen gevonden. Voorts ont wikkelt er zich een flora, geheel afwijkend van wat elders gevonden wordt. Het eerste verkeersongeluk in de Wieringermeer had den 13den October plaats, toen bij Sluis I een driewielige bakfiets kennis maakte met een Ford auto. De fiets moest natuurlijk bet onderspit delven. Overigens demonstreert dit ongeluk, dat het ver keer er reeds op normale wijze plaats heeft, of schoon wij dezen zomer persoonlijk hebben moeten ondervinden dat toen de bodem voor een eenigszins zwaar type luxe auto nog niet die hardheid had, die men er wel voor zou wenschen. Den 5den September heeft een colonne van acht Ford-auto's ook toen konden nog geen zware reiswagens worden gebruikt waarin verscheidene provinciale autoriteiten wa ren gezeten, een tocht vanaf Nieuwe Sluis (Wierin- gerwaard via Sluis I naar Sluis III gemaakt. Zonder stagnatie werd d?ze tocht volbracht. Dit korte overzicht, hoe beperkt overigens ook, zou niet volledig zijn, wanneer we nog niet melding maakten van de wilde staking, die omstreeks einde Maart onder de arbeiders, werkzaam bij de Ned. Heide Maatschappij, voornamelijk tusschen De Hau kes en Sluis I, uitbrak. De staking, die zich aan vankelijk nogal ernstig liet aanzien, zoodat ver sterkte politiemacht moest worden gerequireerd om den toegang tot den Wieringermeerpolder te Kol- horn te bewaken, omvatte naar schatting 250 k 300 man. Wanordelijkheden zijn echter niet voorgeval len en lang heeft het niet geduurd dat het tot een oplossing tusschen de directie en de arbeiders geko men is. De woelende zee in vruchtbaar land herschapen. Wieringermeerpolder. BINNENLAND DECEMBER. De Spaansche Grondwet wordt met aJgemeene stem men goedgekeurd. AlcaJa Zamorra wordt tot eersten President der Spaansche Republiek gekozen. De Nobelprijs voor den vrede wordt toegekend aan Mr. Jane Ad&ams en Prof. Nioholas Marray Buttler. In Chili hebben binnenlandsche onlusten plaats. Op de Fhillppijnen wordt een groote samenzwering ontdekt Starhemberg, de leider van de Oostenrijksche Burger wachten dreigt met revolutie. Te Nanking hebben tegen de Chineesche regeering gerichte onlusten plaats, welke voornamelijk door stu denten worden aangesticht Smetona wordt herkozen als President der Lithausohe Republiek. Den 6en December werd een zwarte bladzijde in de geschiedenis van onze K.L.M. Het retour- Üegtuig „Ooievaar" werd tijdens de start var et vliegveld te Bangkok in Siam verwoes' mgevolge waarvan vijf personen werden gf lood. Hierboven het verongelukte toestel me 'niks en rechte de omgekomen piloten Van On langs en Wierema. dat de drooglegging van de Zuiderzee in 't alge meen en den Wieringermeerpolder in 't bijzonder, te zien en te leeren geeft, is bijna ondoenlijk. Doch bo ven alle gebeurtenissen die zich in den loop van 1931 bij dit werk voordeden, steken toch wel enkele uit. En wanneer we dan eerst de drooglegging in het algemeen bezien, dan merken we op, dat de afsluit dijk Wieringen-Friosland op het oogenblik de groot ste belangstelling heeft. Telkens wanneer weer twee (Jijkgadeelten tot elkander zijn gebracht, dan is dit een stap nader tot het oogenblik, waarop straks de Zuiderzee nog slechts in naam zal blijven voortle ven, tenzijmaar neen, onze Hollandsche, over de gansche wereld vermaarde waterbouwkundigen, zullen ook nu, als zoovele malen, in den strijd tegen het somwijlen door de natuur-elementen tot alles verwoestende, opgezwiepte water, zegevieren. Den sten Juli werd het sluisgat, de z.g. Java- ruggen, waarvoor kort geleden het tragische ongeluk met de sleepboot „Veergat" had plaats gehad, en waarbij drie wakkere mannen in diepte werden ge sleurd, en jammerlijk verdronken, gedicht. Den 26sten September verscheen in de couranten het bericht, dat de sluiting van de „Blinde Geul", beoosten Breezand, nog die zelfde week gereed zou komen. En inderdaad was den 29sten September deze totstandkoming een feit. In den volksmond werd deze geul „De Geheime Geul" genoemd, welke bena ming was ontstaan, doordat ettelijke kubieke meters grond, welke hier gestort werden, door de feilen stroom meegesleurd werden en alzoo op geheimzin nige wijze verdwenen. Oorspronkelijk bedroeg de diepte op deze plaats ongeveer zes meter, doch door den krachtigen stroom was de bodem uitgeschuurd en de diepte tot zestien meter opgevoerd. Hieruit is wel te zien, met welke geweldige moeilijkheden men daar te kampen heeft. Bleven nog over „de Middelgronden", de opening ter lengte van 1565 meter, gelegen nabij de Friesche kust, ten westen van Kornwerderzand en de „Vlie- ter", ongeveer 3.7 K.M. beoosten Wieringen en 2792 Meter lang. Het plan was aanvankelijk dat deze beide laatste openingen in den winter van 19311932 open zouden blijven. Doch mede door het goede weer en den snel len voortgang der werkzaamheden werd later beslo ten om te trachten de „Middelgronden" nog in 1931 dicht te krijgen. En dit gelukte. Op Zondag den 22en November had dit belangrijke feit, in de geschiede nis der Zuiderzeewerken plaats. Tegen veler ver wachting in, want over het slagen van dit werk wa ren de meeningen altijd zeer verdeeld geweest. Doch het zou blijken, dat zij, die er „een zwaar hoofd in hadden", het doorzettingsvermogen van de vermaar- Ie Hollandsche aannemers op dit gebied hadden mderschat, welke laatsten met het bereiken van dit verrassende resultaat opnieuw hadden bewezen, hun, )ok ver over de grenzen bekende, uitstekende repu- atie hoog te kunnen houden. En thans richten zich aller oogen van de water bouwkundige wereld met belangstelling op het belangrijkste moment in de geschiedenis van de afsluiting der Zuiderzee en wel de dich- ing van de „V11eter", waarmede in het a.s. ,-oorjaar zal worden aangevangen, terwijl, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, berekend is dat leze einde 1932 zal plaats vinden. Het groote conflict In de Twentscho textiel-i ndustrie, waarbij 14000 arbeiders zyn betrokken. Den Sisten Augustus van het vorige jaar was alle water in de vier polderafdeelingen van de Wie ringermeer in de diepste afdeelingen tot 5 M. N.A.P. afgemalen en kon worden gezegd, dat Nabij Eoht wordt het lijk opgegraven van een sedert Augustus vermisten man. In Nederland kenmerken de parlementaire werkzaam heden zich evenals trouwens in andere Europeesche door beraadslagingen over allerlei maatregelen van economlschen en finantleelen aard. Tusschen de hoofdstad en het Rijk wordt een overeen komst aangegaan inzake de kasgeldvoorziening van die gemeente. In Twente neemt het aajital stakers toe. De onderhan delingen met de textiel-industrieelen blijven zonder re sultaat en. nadat ook tusschen de vakvereenigingen on derling overeenstemming is bereikt inzake het ultkeeren van steun aan de stakers, gaat de groote staking in. Hierbij zijn meer dan 14.000 werklieden betrokken. Het Internationale Hof te Den Haag, uitspraak doen de in de zaak betreffende den toegang tot en het ver blijf van Poolsche oorlogsschepen in de haven van Dan- zig. concludeert, dat Polen in dezen geen rechten heeft Te Rotterdam en ook te Amsterdam komen ernstige werkloozenrelletjes voor. Het Departement van Binnenlandsche Zaken en Land bouw wordt gereorganiseerd in Binnenlandsche Zaken. Het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid wordt Departement van Economische Zaken en Land- b 5P*iiSMp op den len Kerstdag heeft H.M. Koningin Wilhelmina een Kerstgroet uitgesproken door de Radio. BUITENLAND DECEMBER. In het Belgische Parlement wordt tijdens een econo misch debat een entente tusschen Frankrijk, België en Nederland bepleit De Britsche Ronde Tafelconferentie wordt ln een sfeer van harmonie gesloten. MacDonald doet loyale toe zeggingen inzake inlossing van de aan Indië gedane beloften. In het Japansch-Ohineesohe conflict treedt eenige ont spanning in als gevolg van de bemoeiingen van den V.B.-Raad. De Japansche militaire partij neemt echter een lntranslgante houding aan, waardoor het conflict weer dreigende vormen aanneemt Er worden hevige Japansche vliegeraanvallen in Mandsjoerije ondernomen. Nabij Weenen wordt een clandestiene communistische zender ontdekt Te Bazel wordt een internationaal onderzoek ingesteld haar de betalingscapaciteit HET Flevo-meer, het woelende Almeri, de stille Zuiderzee, de groene Wieringermeer Ziedaar de opeenvolging door de eeuwen heen, wanneer de kroniekschrijver wat van zijn ge dachten zal gaan neerschrijven en daarbij merkt, dat onze dagen op aarde een schaduw zijn en dat al het gebeuren zoo ras vervliedt, dat een terugblik op een afgeloopen jaar onwillekeurig de vraag doet stel len of dit allemaal geschied is. En het is geschiedt! Sedert in Juni 1918 onder het ministerschap, van Dr. Ir. Lely de wet tot stand gekomen is, waarin bevolen werd de werken aan te vangen, wordt de Zuiderzee langzaam maar zeker verdrongen om plaats te maken voor vrucht bare landen en polders. Sedert dat oogenblik zijn aan haar kusten lood sen gebouwd en zijn baggermolens aangevoerd en bazalt en huizenhooge stapels materialen. Geweldige kranen, die schijnen te spotten met alle wetten van de zwaartekracht; die hun grijpers met angstige zekerheid naar alle zijden schijnen uit te strekken, om de zee zijn prooi te ontrukken. Men wordt bij het zien daarvan overweldigd. Hun machi nes, het kloppende hart van ijzer en staal, function- neeren verbijsterend. Dat is geen doode materie en je verwondert je, dat er menschen waren, die deze stalen gevaarten wisten te bezielen tot leven tot een machtig en pulseerend leven. Ja, zoo is het gansche werk; een machtig en pul seerend leven, dat de woelende zee weet te herscha pen in vruchtbaar land door wat enkel menschelijk vernuft was. Maar genoeg! In onze overpeinzingen zouden wij het doel van dit schrijven voorbij streven. We willen immers een overzicht van het afgeloopen jaar geven. Maar ach, waar te beginnen? Om ook maar een eenigszins volledig overzicht te geven van het vele,

Schager Courant | 1931 | | pagina 23