Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schggen. Eerste Blad. Nieuwjaarswoorden van Hindenburg. Ontzettend tramongeluk, te Luik. Meer dan 100 dooden Minister Deckers naar Neder I.-I n d i DOODSLAG OP OUDEJAARSAVOND. Gezin door gas vergiftigd. Oorzaak van de ramp der „0 o i e v a a r". Vrachtauto door den tram gegrepen. VELDWACHTER VERMOORD. Fa. Gebr. ROTGANS Zaterdag 2 Jnuari 1932. SCEÜGfR Alpittilfitm- 75ste Jaargang No. 8996 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsg, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgei* uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in hel eerstuitkond nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prij9 per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLAD!. Opwekking aan het Duitsche volk. De rede door een communistischen zier gestoord. Woensdagavond heeft Duitschland's president, A Hindenburg voor alle Duitsche zenders zijn Niet jaarsgroet aan het Duitsche volk gebracht Met zeldzaam krachtige en volle stem voor een 80-jar begon de Rijkspresident, stipt op het aangekondij uur: Duitsche mannen en vrouwen! Mijn arnhi als rijkspresident en het feit dat ik mijn leeftijd een betrekkelijk groot stukvan Duits< land's geschiedenis heb meegemaakt, geven mij 1 recht een paar woorden tot u allen te richten bij 1 einde van een jaar van kommer en zorgen, om u helpen de nooden van het oogenblik te kunnen d gen. Ik sta hier m het volle bewustzijn van de v schrikkelijke offers die ieder van ons dit jaar he moeten brengen om ons plan te helpen volvoer van het overwinnen der crisis door onze eigen kra« ten. Maar daarom verdient het Duitsche volk e woord van waardeering en diepen dank voor z bereidwilligheid om de lasten die ons opgelegd zi, te dragen in het bewustzijn van de noodzakelijkli* daarvan. Dit wilde ik vooropstellen, maar onmidd lijk als mijn meening daaraan vastknoopen, dat de opofferingsgezindheid ons eveneens het ontwijfell re recht geeft om van de andere volkeren te eische dat zij onze lasten niet verzwaren zullen tot het pu waarop zij volkomen ondragelijk zouden word* want daardoor zou onze herleving en gezondmaki opnieuw in gevaar worden gebracht. Wij zijn ontwapend, maar ons recht op veilighe is daardoor niet minder geworden dan van ieder a der volk en onze stem zal op de a.s. ontwapening conferentie niet minder luide klinken. Onwillekeurig gaan mijn gedachten terug na Tannenberg. Ook toen was onze situatie moeili; Uiterst gedurfde beslissingen moesten worden ger men en aan de troepen moesten hooge eischen word gesteld om zooveel mogelijk succes te waarborg* Menigeen heeft toen wellicht innerlijk bezwaren had, maar de band van wederzijds vertrouwen, trc we kameraadschappelijkheid, innige vaderlandslief en geloof aan ons zelf hielden ons vast bijeen, zood de beslissingen na verscheiden dagen van heet strijd te onzen gunste uitviel. „Ook heden roep ik, opnieuw in een ernstigen t: geheel Duitschland op tot het betrachten van deze de trouwe door het lot bijeengehouden eenheid. Lat wij hand in hand onversaagd de toekomst met lia ernstige beslissingen tegemoet treden. Dat niema: onzer wankelmoedigheid betoone, doch dat een ied met onwankelbaar geloof aan de toekomst van 1' vaderland vasthoude. God hoeft reeds menigraa Duitschland uit bitteren nood gered; Hij zal ons o thans niet verlaten. „En thans wensch ik het Duitsche volk in zijn j heel en iederen Duitscher afzonderlijk uit de volhe van mijn hart een gelukkig Nieuwjaar". Nadat de Rijkspresident zijn rede had beëindig speelde de muziek het Deutschlandlied. De storii Toen de president begon met de woorden: „Onw lekeurig gaan mijn gedachten terug klonk 1 plotseling: „Achtung, Achtung, Deutschland steht im Zeich von Rot-Front". De communistische spreker, die verder nog spr. van de eenheid van net proletariaat en opriep i den strijd tegen de dictatuur der noodverordening* kon daarna weer van de golflengte, waarop zijn u zending plaats had, verdrongen worden. Het vermoeden ligt voor de hand dat de Duitse communisten liet krachtige station te Moskou hebb overgehaald om voor contra-propaganda te zorgen. Nadere bijzonderheden over de storii Nader wordt nog door V.D. uit Berlijn vernom* dat de oorzaak van de storing in een zoogenaam kabelbundel ligt. De daders hebben er Kans toe g zien, uit een groote bundel kabels, juist de lijn vinden, waarover de Rijkspresident sprak. Daartoe is behalve een langdurige voorbereiding ook een groote technische kennis noodig. Wanneer eenmaal de juiste kabel gevonden is, zijn er slechts geringe technische hulpmiddelen noodig om het tusschen de uitzending door spreken over denzelfden zonder mo gelijk te maken. Uit dit alles leidt men af, dat hier lieden aan het werk zijn geweest, die niet alleen met de telefonie en de radiotechniek, doch bovendien ook met den plaatselijken toestand, zooals de positie der onderaardsche kabels, nauwkeurig op'de hoogte moe ten zijn geweest. Men neemt aan, dat personen, die indertijd aan den aanleg of aan reparatie van den kabel hebben meegewerkt, de hand in het spel heb ben. Hierdoor concentreert het politie-onderzoek zich tot een bepaalden kring van personen. Naar verluidt zou de politie reeds belangrijke aanwijzingen hebben. Het onderzoek naar de communistische uitzending tijdens de radiorede van den Rijkspresident heeft uit gewezen. dat van den hoofdkabel naar Koenigsvvus- terhausen in het open veld achter Frankenhaus—Neu- koelnne de isolatie was weggesneden. Het onderzoek wordt voortgezet. Overvolle tram in volle vaart door weigering der remmen. gewonden. omgeslagen 1 doode, 33 V.D. verneemt uit Luik: Gistermiddag- heeft alhier een vxeeselijk ongeluk plaats gehad. In een sterkhellende, bochtige straat weigerden plot seling de remmen van een overvollen tramwagen, zoodat het voertuig in volle vaart omsloeg met het onzettend gevolg dat niet minder dan 34 gewonden uit den ten deele vernielden wagen gehaald werden. Zij werden bijna allen naar het ziekenhuis overgebracht waar eenigen hunner ter verpleging moesten worden opgenomen. Een der zwaargewonden, de 66-jarige mevrouw M. Tondelier, is aan de gevolgen harer verwondingen overleden. Voor het leven van een tweede vrouwelijk slachtoffer wordt gevreesd. Een onderzoek wordt ingesteld. in Amerika. Voor een bezoek aan de instellingen der Ko- nink. Marine 8 Januari vertrek. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: De minister van Defen sie, mr. dr. L. N. Deckers, is voornemens naar Ned.- Indlë te gaan, teneinde aldaar de instellingen der Koninklijke Marine te bezoeken. De minister, die van zijn adjudant, den luite nant ter zee le klasse, G. G. Bozuwa, vergezeld zal zijn, hoopt zich den 8en Januari a.s. te Mar- seüle op de „Slbajak" van den Rotterdamschen Lloyd in te schepen en begin Maart in Neder land terug te keeren. MINISTER DECKERS. Droeve statistiek van de Nieuwjaarsviering V.D. verneemt uit New York: De jaarwisseling in de Vereenlgde Staten heeft aan slachtoffers van ongevallen bij het afsteken van vuur werk. roofovervallen, verkeersongevallen, zelfmoord en slachtoffers van het drinken van vergiftige alcohol meer dan honderd dooden geëischt Te Chicago reed een auto met twee families, tezamen uit negen personen bestaande, waarschijnlijk tengevolge van dronkenschap van den chauffeur, in het water. Alle negen inzittenden van den gesloten wagen verdronken. Tragische gebeurtenis le Berlijn. V.D. verneemt uit Berlijn: In het Noorden van Berlijn heeft zioh een tragische gebeurtenis afgespeeld, die drie slachtoffers heeft ge ëischt. In hun woning aan de Strehlilzerstrasse hebben de 58-jarige invalide Franz Wernitz. zijn 47-jarige vrouw en hun 21-jarige dochter gezamenlijk zelfmoord door gas- verstikking gepleegd, nadat zij hun familie in een brief van hun voornemen op de hoogte hadden gesteld. Toen eenige familieleden op Nieuwjaarsmorgen de woning van de ongelukkige familie betraden, was het reeds te laat en waren de drie slachtoffers reeds overleden. Het echtpaar heeft gehandeld uit economische nood, aange zien het pensioen, dat de man kreeg, onvoldoende was om in het noodzakelijk levensonderhoud te voorzien. De dochter was reeds eenige jaren geestesziek. Revolverdrama in duister Amsterdam. Man doodgeschoten. De dader gear resteerd. Op den Achterburgwal te Amsterdam heeft zich op Oudejaarsavond een drama afgespeeld. Op deze gracht woont in perceel 9 een vrouw, die met een man leeft. Op Oudejarsavond kwamen daar op be zoek een gehuwde zoon met zijn vrouw. Vermoedelijk zijn beiden gekomen met auto. Over dien wagen is een twist ontstaan tusschen moeder en zoon. Op die twist zijn omwonenden afgekomen, die den ruzie maker uitnoodicden naar beneden te komen De zoon foen met een revolver in de hand op straat ge gaan en heeft met dat wapen gedreigd, veronderstel lende, dat de menschen wel op den loop zouden gaan. Toen dat niet gebeurde is hij weer naar boven ge- Kaan. Zijn stiefvader heeft toen gevraagd of hij niet durfde schieten, waarop hij bevestigend heeft geant woord. Ook heeft hij toen gezegd, dat het wapen on gevaarlijk was, daar er geen patronen in zaten. De oudere man is toen naar de straatdeur gegaan, ook met een revolver, en gezegd dat hij wèl durfde Inderdaad heeft deze man toen een paar schoten ge tost op de te hoop geloopen menigte en een van de kogels trof een zekeren Stuffers in den bil. De getrof fene, die 36 jaar oud is een op den Achterburgwal 44 woont, werd naar het Binnengasthuis gebracht. Op zijn verzoek is hij naar huis gebracht door een politie agent. Het slachtoffer kreeg onderweg hevigen pijn en de agent heeft hem met moeite in zijn woning ge kregen. Er is toen geneeskundige hulp ingeroepen. S«"*sheer verklaarde, dat de man on middellijk moest worden opgoilomen in het gasthuis T°eli het slachtoffer daar aankwam is hij enkele oogenbhkken later bezweken. Vermoedelijk is de ko gel doorgedrongen in de buikholte en is de getrof fene tengevolge van inwendige verbloedingen overle- dcn.De dader, een man van 56 jaar, die inmiddels was gearresteerd, heeft verklaard te hebben geschoten, maar uit noodweer te hebben gehandeld. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. „Geen sprake van overbelasting". De directie van de K.L.M. deelt het volgende mede: Nadat wij op 24 December een uittreksel hadden gege ven van de voornaamste gevolgtrekkingen waartoe de chef van den technischen dienst bij het onderzoek van de overblijfselen van het vliegtuig „De Ooievaar" te Bangkok was gekomen, zien wij ons thans genoodzaakt (naar aanleiding van de vele onjuiste berichten, weike uit de Indische bladen in de Nederlandsche pers zijn overgenomen) om af te wijken van ons aanvankelijk voornemen geen mededeelingen meer te doen voordat het officieele rapport is gepubliceerd, om nogmaals uit drukkelijk te verklaren, dat de oorzaak van de ramp niet in overbelasting moet worden gezocht. Zoover thans bekend, wijzen alle gegevens er op, dat de aanleiding tot het ongeluk gezocht moet worden in een openstaand of opengaand noodluik. De K.L.M. zal na inzage van het officieele rapport verdere mededeelingen aan de pers doen. Op een onbewaakten overweg. De auto gekanteld en de bestuurder op slag gedood. Uit Lichtenvoorde wordt aan V.D. gemeld: Op den onbewaakten overweg op het baanvak Neede Eibergen is een vrachtauto van de wasch- en strijkin- richting firma Slijhuis, te Groenlo, door een trein uit Neede gegrepen. De auto kantelde en de bestuurder, de heer F. Kiskamp, die naar men vermoedt uit zijn wagen trachtte te springen, kwam onder de vrachtauto terecht. Hij was op slag dood. Zijn lijk werd naar het ziekenhuis te Eibergen vervoerd. Hij was gehuwd, 35 jaar en va der van vier kinderen- Drama in den Oudejaarsnacht te Kerkdriel. Met messteken afgemaakt. Drie gebroeders gearresteerd, van wie twee een volledige bekentenis afleggen. V.D. verneemt uit Zalt-Bommel: In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft te Kerk driel een moord op een Rrijksveldwachter plaats gehad. Ostreeks 1 uur in den nacht werd aan den overkant van den dijk, het „Hinten", gevonden het lijk van den Rijksveldwachter Tap. Het bleek, dat hij was vermoord. Hem waren verschillende messteken toegebracht, waar door de dood is ingetreden. De moord heeft plaats ge had op den dijk en daarna heeft m enhet lijk van den dijk laten rollen. Het staat vast, dat de moord is ge pleegd tusschen 12 en 1 uur. want tot middernacht had Tap wacht bij de steenfabriek. Op weg naar huis schijnt hij te zijn overvallen en vermoord. Hoewel hieromtrent geen zekerheid bestaat, schijnt de moord te zijn gepleegd door een drietal jonge mannen uit Kerkdriel, die op Oudejaarsavond omstreeks 11 uur ruzie met den Rijks veldwachter moeten hebben gehad. De politie heeft in den loop van Nieuwjaarsdag eenige personen aange houden. Of dit de daders zijn, konden wij heden niet te weten komen, evenmin of zij in arrest gehouden zijn. De Rijksveldwachter Tap was gehuwd en had geen kin deren. Hij woonde sinds ongeveer vier maanden in Kerkdriel. De daders gearresteerd. Omtrent de in verband met dezen afschuwelijken moord aangehouden personen, verneemt V. D. nader dat dit zijn de drie gebroeders Rovers, uit deze gemeente. Twee der broers hebben aan de politie verklaard, dat de messteken zijn toegebracht door den derde gearresteer de, den 28-jarigen G. Rovers, die echter blijft ontkennen. Het parket uit Tlel en de districtscommandant van de Rij'ksveldwacht uit Arnhem hebben ter plaatse een on derzoek ingesteld. Het zou zijn komen vast te staan, dat er tusschen den vermoorden veldwachter en de fa milie Rovers een veete bestond, die ontstaan is naar aan leiding van een bekeuring. De drie jonge mannen zouden op Oudejaarsavond zeer luidruohtig zijn geweest en en- Barometerstand op Zaterdagmorgen 9 uur: 760 m.M. Vooruitzichten: Onzeker. Temperatuur: 46° F. 8° C. GEDIPL. OPTICIEN V.V.O. - HOOGZIJDE E 103. DE BESTE BRIL KOOPT U BIJ ONS. Voordeelige aanbieding LUXE KLAPETUIS VOOR BRILLEN, gedurende de maand Januari. Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt een ieder een Klapétui tegen den prijs van 60 ct. kele malen door den veldwachter zijn gewaarschuwd. Volgens de verklaringen der twee broers zou de veld wachter door de gladheid zijn gevallen, waarna de der de broer zich op hem zou hebben geworpen. Ook is in den loop van den dag gearresteerd een ze kere Van Malsen, eveneens uit Kerkdriel. De gearres teerden zullen morgen van het politiebureau te Zaltbom- mel, waar ze thans verblijven, worden overgebracht naar Tlel. Het slachtoffer was 31 jaar oud. WIELRENNEN. DE BRUSSELSCHE ZESDAAGSCHE. PijnenburgBraspenning winnen? V.D. verneemt uit Brussel: De Brusselsche zesdaagsche behoort weer tot het verleden. Gisteravond te tien uur was het pleit beslecht en gingen het Nederlandse h e koppel Pijnenburg- Braspenning als eerste over den eindstreep! Er was in totaal 145 uur gereden, dus één uur meer dan zes dagen. Afgelegd zijn 3655.930 K.M. De gebroeders Van Kempen kwamen op de zesde plaats op vijf ronden. Zij hadden het hoogste aantal winstpunten n.1. 757. Het koppel Charlier-Deneef, dat tweede werd, heeft onmiddellijk na afloop van den strijd geconlracLeerd voor Amerika. Vermoedelijk zullen Pijnenburg en Bras penning eveneens een contract voor wedstrijden in de Vereenigde Staten afsluiten. UIT ONZE OOST. GEVALLEN VAN FRAUDE. Ontstellende onthullingen omtrent fraude bij den Artillerie Constructifewinkel te Bandoeng. f 50.000 verduisterd. De Raad van Justitie te Batavia, aldus een Aneta- lelegram, vernam ontstellende onthullingen tijdens het verhoor van een boekhouder, beschuldigd als ad ministrateur van den Artillerie Constructiewinkel te Bandoeng fraude te hebben gepleegd ten bedrage van vijftigduizend gulden. Volgens beklaagde graaide heel het personeel van hoog tot laag in de kas en niet altijd werden daarvoor schuldbekentenissen afgegeven. Vast staat ook reeds, dat zelfs zeer hooge officieren zich niet ontzagen om van een zeer ondergeschikt bur gerambtenaartje groote bedragen te leenen, terwijl het hun niet recht duidelijk geweest kan zijn, hoe dat burgermannetje aan zooveel geld kwam. Bovendien leende deze man nog groote sommen uit aan heeren van het afdeelingsbestuur en van het hoofdbestuur van het I. E V. voor wie hij een redder in den nood bleek te wezen. Nog vier gevallen van fraude. Chi nees verdobbelt f 50.000.—. Verder seint Aneta uit Batavia: Er zijn vier nieuwe gevallen van fraude geconsta teerd. Uit Kota Winangoen werd gemeld, dat de waarnemend beheerder van het Pandhuis met de ge- heele kas, welke tienduizend gulden bevatte, ge vlucht was. Hij werd in den loop van den dag gear resteerd, en had toen nog slechts zevenhonderd gul den over. Een tweede bericht uit Bangkinang, Sum. Westkust, meldt, dat een opzichter feesten organi seerde en de kosten daarvan declareerde als ar beidsloon. Een derde bericht komt uit Tjiandjoer, waar een bekend Chineesch manufacturenhandelaar vijftig duizend gulden van de gelden der firma bleek te hebben verdobbeld. Hij werd gearresteerd, toen hij juist bezig was door een nieuwe dobbelpartij het geld terug te winnen. Een vierde kleinere fraude werd eveneens uit Tjiandjoer gemeld, en vond plaats bij het gemengd electriciteitsbedrijf Bandoeng en Omstreken, welke echter ^ijdig door de inspectie werd ontdekt,

Schager Courant | 1932 | | pagina 1