Uit onze omgeving. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Stakingsoploopjes te Enschede. Rumoerige stemming. Molestatie van werkwilligen. Een persoon wegens oprui ing gearresteerd. Ofschoon het de laatste weken in het textielgebied, ondanks de uitgebreide staking zeer rustig is geweest, hebben zich Maandagavond bij het uitgaan der fabrie ken op verschillende punten te Enschede ongeregeldhe den voorgedaan. Maandag was er reeds een meer dan gewone belang stelling voor de fabrieken van de firma Jannink aan Haaksbergerstraat en Zuiderhagen in verband met het feit, dat deze firma haar bedrijf wederom in werking zette na een 10-daagsche vacantie. Het personeel, dat er nog werkzaam was, hoofdzakelijk de z.g. vaste arbeiders en de Duitsche wevers, zou dien morgen na genoten Kerstvacantie weer aan den arbeid gaan. Een gedeelte der Duitsche arbeidskrachten was reeds Zondag gearri veerd, anderen kwamen in den loop van Maandag. Deze Duitschers komen uit het kleine Westfaalsche plaatsje Vreden. Hoewel de organisaties in samenwerking met de Duit sche arbeidersorganisaties vorige week geprobeerd heb ben, deze werkwilligen van hun voornemen af te bren gen den arbeid te hervatten, zijn ze als gewoon het werk gegaan. Tot het vaste personeel dat Maandagmor gen den arbeid heeft hervat, behoorden ook de stokers, die te voren in staking waren gegaan. Eveneens was er Dinsdagavond voor sommige fabrieken groote belang stelling. Op enkele punten in de stad ging het vrij rumoe rig toe. Voor de fabriek der firma Jannink aan de Haaksbergerstraat stond een menigte van ruim 600 men- schen de werkwilligen op te wachten. De aanwezigen werden door de politie aangemaand door te loopen. Meerdere werkwilligen werden hinderlijk gevolgd door de stakers. Een hunner werd hierbij van de fiets getrok ken, doch onmiddellijk daarop door de aaitwezig zijnde politie in bescherming genomen. Bij een anderen werkwillige werd een ruit van een woning ingegooid. In de arbeiderswijk „Pathmos" trok ken ongeveer 500 man onder groot rumoer langs wonin gen van werkwilligen. De politie zag zich genoodzaakt de menigte uiteen te drijven. Voor de fabriek „Schuttersveld" aan de Hengelosche straat hadden zich ruim 1000 personen verzameld, die de weinige werkwilligen indeze fabriek (meest vast per soneel en ouden van dagen) stonden op te wachten. Zoodra eenige menschen de fabriek verlieten, werd er gejoeld en geschreeuwd. De politie dreef ook hier de menigte uiteen, terwijl een persoon wegens opruiing moest worden gearresteerd. Het schijnt, dat bij al deze samenscholingen volgens een vast systeem werd te werk gegaan. De politie zal bij komende wanordelijkheden streng op treden. Maandagmiddag hebben de communisten een demon stratie met optocht gehouden. Kantoorbediende aangerand. Door z'n aanvaller op het hoofd geslagen- Dank zij het flinke optreden van den jongen, de aanslag mislukt. In de Ververstraat te Amsterdam is Maandagmiddag een laffe aanslag gepleegd, op een 16-jarigen kantoor bediende, die voor zijn patroon een bedrag van f 1600 had gehaald van het gemeente-girokantoor. De dader heeft blijkbaar geweten, dat de jongens een belangrijk geldbedrag zij zich had en is hem net zoo lang gevolgd, totdat zich een gunstig oogenblik voordeed om ziin slag te slaan. In de Ververstraat sprong de onbekende aanrander plotseling op den jongen toe, terwijl hij uit riep: „Geef hier dat geld". Tegelijkertijd haalde hij een hard voorwerp voor den dag en slc^g den jongen daar mee op het hoofd. De slag was echter niet zoo goed gemikt, dat de jongen het bewustzijn verloor. Integen deel wist hij zich nog los te rukken uit den greep van den aanrander. Deze snelde hem echter achterna en sloeg opnieuw met het harde voorwerp, dat bij in de hand had, op den jongen in. Ditmaal werd de laatste aan het voorhoofd getrofftn. Door de openstaande deur van het eerste het beste kantoorgebouw vluchfte de jongen naar binnen. Hij liep haastig de trap op, zijn tasch met geld nog altijd onder den arm gekneld. De beroover durfde hem niet verder volgen en koos het hazenpad. Toen hulp opdaagde was de aanrander reeds goed en wel verdwenen. Alles is zoo snel in zijn werk gegaan, dat men den dader niet heeft kunnen tegen houden. De politie, die slechts een vrij vaag signalemené heeft, heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek inge steld. Vee in de vlammen omgekomen. Veertien koeien en tien paarden verbrand. Gisternacht is te Waterlandkerkje afgebrand de groote landbouwschuur van C. de V. Veertien run deren en 10 paarden zijn in het vuur omgekomen, ter wijl verder de geheele oogst verloren ging. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Een schuur met klein vee afgebrand. Te Pelze is de schuur van den heer Nieboer afge brand. Df^zoon van den eigenaar liep bij het blus- schingswerk ernstige brandwonden op. 20 varkens en 60 kippen kwamen in de valmmen om. Angstige oogenblikken. Paard op hol met drie jongens op den wa gen. Een der* knapen onder de wielen. Te Oud-Gestel sloeg een met kar bespannen paard van den landbouwer L. Bartelen op hol. terwijl op den wagen drie knapen, n.1. de 15-jarige L. Bartelen, de 12-jarige M. Lazeroms en de 9-jarige A. Bartelen waren gezeten. In volle vaart rende het dier met den wagen door het dorp, waarbij de wagen in botsing kwam met een melkkarretje van P. Masseus, dat grootendeels werd vernield. Door den schok tuimel den de drie beangste knapen van de kar, waarbij de 12-jarige Lazeroms onder de wielen terecht kwam. In zorgwekkenden toestand moest het ventje naar het ziekenhuis worden overgebracht, terwijl gelukkig de beide anderen met den schrik vrij kwamen. Het paard was inmiddels verder gehold naar het erf van zijn baas,'waar het uit zichzelf tot staan kwam. Door electrischen stroom getroffen. Aan de gevolgen overleden. Toen Maandagavond een begin van brand uitbrak in een zakkenpakhuis van de oliefabriek „Vrede", te Wormerveer, werd de 49-jarige machinist K. Huis man, wonende te Wormerveer, bij het inschakelen van dc electrische brandblusch-inrichting, door den electrischen stroom getroffen. Hoewel men drie uur lang door middel van een zuurstof-apparaat de levensgeesten trachtte op te wekken, moest de aanwezige geneesheer tenslotte den dood constateeren. De getroffene was gehuwd en va der van twee kinderen. Het begin van brand was spoedig gebluscht. Weer een veldwachter aangevallen. In den nacht door een onbekend gebleven persoon bewusteloos geslagen. De veldwachter der gemeente Vlagtwedde A. Nieuw- hof, is toen hij in den nacht van Zondag op Maandag op surveillance was, door een onbekend gebleven per soon besprongen en neergeslagen. Hij raakte bewuste loos en toen hij weer bijkwam, ontdekte hij dat hij een groote wonde aan de rechterhand had, welke hij in hot ziekenhuis te Winschoten heeft laten hech ten. De aanvaller is onbekend gebleven. AANGEHOUDEN. De verduisterde f500.— opgemaakt. Door de politie te Nijmegen is aangehouden een ze kere S. uit Amsterdam, die door de politie aldaar werd gezocht wegens verduistering van ongeveer f 500.—. Dc gearresteerde had bijna alles opgemaakt. Ontduiking van benzinebelasting. Ruim 5000 liter niet aangegeven benzine op verschillende plaatsen ondergebracht. Door rijksambtenaren en politie ont dekt. Te Haastrecht hebben rijksambtenaren uit Gouda in samenwerking met de Haastrechtsche politie ruim 5000 liter niet aangegeven benzine opgespoord. De heer B. had zijn voorraad bijzine bij diverse per sonen ondergebracht en zorg gedragen, dat hij min der in voox-raad had dan de toegestane 200 K.G. Het was de politie te Haastrecht echter niet ontgaan, dat er met vaten benzine was gescharreld. Na ingesteld onderzoek hebben de Rijksambtenaren der invoer rechten en accijnzen te Gouda in samenwerking met do politie te Haastrecht op den morgen van 3 Ja nuari reeds vroeg de voorraden van den heer B. op gespoord en deze heeft alsnog onder dwang zijn ge zamenlijke voorraad aangegeven voor de heffing van het bijzonder invoerrecht, terwijl hem tevens proces verbaal van bekeuring is aangezegd. De voorraad bedroeg ruim 1800 K.G. (pl.m. 2500 L.) Den heer E. verging het niet betei-. Ook deze werd gedwongen aangifte te doen van een voorraad van bijna 1600 K.O (pl.m. 2200 L.) deels bij anderen on dergebracht. Tegen hem is eveneens proces-verbaal opgemaakt. Verder is bekeurd de heer K., die zijn voorraad van bijna 300 K.G. (pl.m. 400 L.) eveneens bij ande ren had opgeslagen. Veiligheid door snelheid. Bevredigende resultaten van een mini mum-snelheid te Chicago. Moet de lang zame rijder verdwijnen? Onder den titel „Moet de langzame rijder verdwijnen?" 3chrijft de Auto-kampioen: De invoering van een minimum-snelheid van 40 mijl op den Oostelijken verkeersweg naar Chicago heeft zeer bevredigende resultaten opgeleverd. Gedurende de maand, waarop de nieuwe regeling is ingevoerd, ie het aantal ongelukken op dien weg sterk verminderd. Op- eenhooping is een van de voornaamste oorzaken van verkeersongelukken heeft de voorzitter van de Autorao- bielclub van Chicago verklaard. Op drukke wegen is de langzame rijder een zeer ern stige hinderpaal, bestuurders die haast hebben, trach ten hun langzamen voorganger voorbij te komen, wst op wegen, waar geen éénrichtingsverkeer is ingevoerd, vooral dikwijls groote bezwaren heeft voor de tegen komend» voertuigen. I# Massachussetts worden de bestuurders, die een flinke snelheid niet kunnen volhouden, wat natuurlijk voor zware vrachtwagens zeer goed mogelijk is, wel op de openbare wegen toegelaten doch onder verplichting zooveel mogelijk den uitersten rechterkant van den weg te houden, zoodat het doorgaande snelverkeer links van hen kan passeeren. Op een der hoofdverkeerswegen van Indianapo'.is is voor de Zondagen de minimum-snelheid van 40 KM. ingevoerd. Voertuigen, welke de voorgeschreven snel heid niet kunnen volhouden, worden door de politie naar zijwegen gezonden. En ook hier zijn sedert de invoering van dezen maatregel geen verkeersongelukken voor gekomen. TRAGISCH ONGELUK. Door een grafsteen gedood. Op het exiiositieteri-ein van een beeldhouwer te Bochum, heeft een tragisch ongeval plaats gehad. Een zevenjarige scholier betrad met zijn twaalf jarig broertje het terrein. Plotseling werd hij door een neerstortenden grafsteen tegen den grond gewor pen en kwam met zijn hoofd terecht onder den steen. Zijn oudere broertje zag geen kans, hem uit zijn be narde positie te bevrijden en liep naar de nabijgele gen oudei'lijke woning om hulp. Toen familieleden toesnelden, bleek het jongetje echter reeds overleden te zijn. „Een vroiïw du'zend mannen te erg." Een bende georganiseerde misdadigers door een vrouw ten val gebracht. Uit Chicago komt een verhaal dat ons bij uitstek geschikt lijkt om te worden gebezigd voor een film scenario, schrijft de N.R.Crt. Er bestond in de groote stad aan het Michigan- meer een organisatie van „kidnappers", d.w.z. van lieden die er hun werk van maakten personen te ont voeren en gevangen te houden tot voor hen van ver wanten of vrienden een losprijs was bedongen. Deze bende was perfect georganiseerd, had overal haar medeplichtigen en beschikte alom in den lande over helpers. Maar nu is het met de glorie dezer misda digers gedaan; en het was een vrouw die hen ten val bi-acht. Eenigen tijd geleden werd zekere dr. Gecht ont voerd. maar nadat hij twee dagen was gevangen ge houden. beloofde hij losgeld te zullen betalen. Nu was, hij onderhandelingen tusschen de bende leiders en mevr. Gecht, de hoofdman van de ban dieten zeer peimponeerd door mevr. Gecht. Deze mooie en pittige jonge vrouw had den bandiet zoo bekoord, dat deze haar het hof begon te maken en haar met presentjes begon te begunstigen. Het vrouw tje liet den verliefden bendeleider zijn hofmakerij voortzetten, maar wist door oog en ooren terdege open te houden, heel wat omtrent de bende te we ten te komen. Zij hield voortdurend de politie op de hoogte en toen deze het moment gekomen achtte, werden de hoofdmannen van de bende en velen van de vooi-naaraste handlangei-s geknipt. Het was een zeer uitgebreide organisatie, die hon derden dienstboden in soldij had om achter de par ticuliere geheimen te komen van de familie bij wie hij of zij in dienst was. De bende had vooral in het Midden-Westen van de Ver. Staten haar jachtveld. Mijnramp in Si 1 ezi Veertien arbeiders bedolven. De onge- lukkigen waarschijnlijk om het leven ge komen. Uit Breslau (Silezië) wordt gemeld dd. gister: In een mijn bij Beuthen heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Door neerstortend gesteente zijn 15 mijnwerkers bedolven en van de buitenwereld afge sloten. Met het reddingswerk is terstond een aan vang gemaakt. Het gelukte een der ingeslotenen le vend te redden. Later volgde echter weer een nieuwe instorting, waardoor het reddingswerk belemmerd werd. Vanmorgen om 7 uur werd bericht, dat het red- dingswerk slechts langzaam vordert, doordien steeds nieuwe instortingen plaats hebben. Het is niet ge lukt, met de ingesloten mijnwerkers door kloptee- kens vei'binding te krijgen en men moet met de mo gelijkheid rekening houden, dat zij zich niet meer in het leven bevinden. Geen hoop meer op redding. V.D. verneemt later uit Beuthen: Op de plaats des onheils in de Kaï-sten-mijn was de toestand Dins dagmiddag laat nog onveranderd. De bergingspogin gen vorderen slechts uiterst langzaam, ondanks de groote opoffering der reddingscolonnes. Aangezien er nog steeds beweging is in de aardlagen, moet met groote omzichtigheid worden gewerkt. Dat de ingeslo ten 14 mijnwerkers allen den dood hebben gevonden, staat, volgens de meening der deskundigen, thans buiten eenigen twijfel. Het gaat er thans nog slechts om de lijken der verongelukten te bergen. Bloedige .stakingsonlusten in Spanje. Zes dooden, waaronder vier vrouwen. V.D. verneemt uit Madrid: Heden is het tusschen stakende arbeiders van een schoenenfabriek in Arnedo (provincie Logrono) en de guardia civil tot een botsing gekomen, waarbij laatst genoemde zich gedwongen zag van de vuurwapenen ge bruik te maken. Zes dooden, waaronder 4 vrouwen, be nevens 16 zwaargewonden bleven op de plaats van het treffen liggen. Ook in Ciudad Real werd de guardia ci vil, die werkwilligen beschermde, aangevallen door steen worpen en pistoolschoten. Bij de hierop volgende ge vechten werden 4 arbeiders gewond/ Brutale diefstal te Londen. Juweelen buitgemaakt ten bedrage van bijna 2 ton. Autobandieten te Londen zijn er in geslaagd een aantal juweelen, ten bedrage van bijna 20.000 (bij de tegenwoordige waarde van het pond sterling bijna twee ton) buit te maken. De chef van een ju welierszaak in Maddox-Street had juist van een bank in de buurt een aantal juweelen gehaald, welke daar gedurende 't week-end waren opgeborgen. Plotseling naderden per auto eenige bandieten, die bij hem stopten, uit den wagen sprongen, hem den hoed over de oogen sloegen, hem tegen den grond wierpen, zich meester maakten van de cassette en por auto weer verdwenen. Het geheele geval speelde zich in enkele seconden af. De bandieten verdwenen dan ook zonder herkend te zijn. Kort daarna werd in New Bond Street een winkelruit ingeworpen door een man, die uit de etalage voor 500 juweelen stal en eveneens per auto wist te ontkomen. TOREN INGESTORT. Gister is in het centrum der gemeente Fagnolles in België de toren van het door toeristen druk bezochte oude versterkte kasteel ingestort Het slot dagteekent uit de twaalfde eeuw en werd naar beweerd wordt door Baudewyn van Constantinopel op gericht. Men was druk bezig aan het herstellingswerk toen de grondvesten van den toren het begaven en deze instortte. De toren was 8 verdiepingen hoog. Het is een der voornaamste historische monumenten uit de streek tusschen Sambre en Maas, welke hiermede gedeeltelijk word; vernield. 261. De man bleef suffen op zijn tabouret, Had Wim ook niet zien komen, „Wat slaapt die hengelaar gerust',, dacht Wim, „Waar zou hij wel van droomen?" Wim zocht een tak. Hij vond hem dra. Nu kon het spel beginnen, Wie iemand voor 't lapje houden wil, Die meet r-??r_ iets verzinren. NIEUWE N1 EU O EP De uitrfagen van de twee partijen in het café van den heer H. J. Kossen luiden als volgt: J. v. d. Laan N. Stammes Serie Totaal Beurten Serie Totaal 58 58 1 15 15 36 94 2 18 33 0 94 3 14 47 2 96 A 2 49 24 120 5 6 55 16 136 6 3 58 6 142 7 11 69 3 145 8 2 71 36 181 9 18 89 4 185 10 o 89 3 188 11 11 100 41 229 12 5 105 0 229 13 4 109 21 250 14 4 113 0 250 15 1 114 8 258 16 1 115 37 295 17 6 121 56 351 18 14 135 54 405 19 2 137 69 474 20 3 140 16 490 21 2 142 110 600 22 De eerste partij werd in 22 beurten gewonnen door v. d. Laan. Stammes moest 150 punten maken. J. v. d. Laan N. Stammes Serie Totaal Beurten Serie Totaal 2 2 1 10 10 34 36 2 6 16 1 37 3 0 16 0 37 4 8 24 21 58 5 2 26 7 65 6 3 29 5 70 7 3 32 1 71 8 9 41 5 76 9 4 45 1 77 10 51 69 146 11 4 55 1 147 12 60 52 199 13 4 64 9 208 14 73 41 249 15 7 80 29 278 16 1 81 13 291 17 0 81 66 357 18 21 102 18 375 19 3 105 79 454 20 3 108 47 501 21 2 110 20 521 22 0 110 79 600 23 Dus ook de 2e partij werd gewonnen door Van der Laan. Stammes had hetzelfde aantal caramboles ta maken. BARSINGERHORN Van de personen, die door den Burgemeester zijn aan gezocht om zitting te nemen in het plaatselijk crisis- comité, hebben deze benoeming aangenomen: de dames Mevr. BreebaartStins, Mevr. WardenaarWagenma ker, Mevr. Wernerde Graaf, Mevr. van der KuijlSlot, Mevr. Loggersvan der Werff, Mevr. KooijmanKuiper Mevr. BlaauboerBraaf en de heeren Ds. R. van der Veen. Dr. J. J. Werner, J. Schenk Az., Jm. Blaauboer üz., G. D. Geertzema, Jb. RtUtker Azp Fnngoro fio&r-taris van het comité is de heer G. G. Loggers. Binnenkort zullen de werkzaamheden van het comité onder leiding van den burgemeester een aanvang ne men. Voor den dienstplicht, lichting 1933, werden in deze gemeente ingeschreven 15 personen. Door 6 Ingeschrevenen werd een aanvraag om vrijstel ling van den dienstplicht wegens broederdienst ingediend Door Ded. Staten is goedgekeurd het Raadsbesluit tot het verleenen van een reductie van 20 pet. over 1931 op den huurprijs der aan de gemeente toebehoorende lan derijen. 260. Ze vlogen alras een ijsberg voorbij. Pim voelde waarlijk de koude, Huizenhoog stak de berg boven de golven uit, „Zooiets", zei Pim, „ik nimmer aanschouwde". De ijsberg dreef statig de golven door, Men hoorde hem steunen en kraken, ,,'t Is goed", zei Pim, dat wij boven hem zijn, Hij kan ons nu niet raken. Of .4*

Schager Courant | 1932 | | pagina 2