k flkM STOUT Raad Oudkarspel. ZOO ZUIVER tójfc IS? iu Donderdagavond 7 uur, vergaderde de Raad dezer jemeente ten Raadhuize, onder voorzitterschap van den heer A. J. Wijnveldt, burgemeester. De heer Eecen is met kennisgeving wegens ziekte verhinderd. De Voorzitter zegt. dat al heel spoedig in het nieu we jaar de leden ter vergadering zijn opgeroepen. Zooals het oude jaar is geëindigd, zoo zet het nieuwe jaar in; dc wereldcrisis heerscLt alom en elke ge meente ondervindt daarvan den terugslag. Maar, niet waar, ook de donkerste wolken hebben hun zil veren randen en zoo zal eenmaal, laten wij hopen van spoedig, het zonnetje weder doorbreken en gunstiger tijden aanbreken. Laten wij eendrachtig met elkander samenwerken en beproeven met de middelen, welke ons ten dienste staan, het leed te verzachten. Moei lijke oogenblikken zullen wellicht in de toekomst zich nog voordoen en daarom doe ik een beroep op uw aller steun en medewerking. Ik wonsch u met uwe gezinnen een gelukkig jaar 1932 toe en uit hier mijn beste wenschen voor het spoedig geheel herstel van uw medelid, den heer Eecen en spreek hierbij de hoop uit, dat hij de volgende vergadering weder in ons midden mag zijn. Ook de vertegenwoordigers der Pers mijn hartelijken gelukwensch en ik hoop, dat zij zullen voortgaan om getrouw de besprekingen te zullen weergeven, welke in 1932 in deze zaal zullen worden gevoerd. Met den wensch, dat de discussies beknopt en zake lijk zullen worden gehouden en de goede toon zal worden gehandhaafd, opent spreker de vergadering. De notulen der vorige vergadering werden goedge keurd en vastgesteld. Mededeelingen. De Voorzitter doet de navolgende mededeelingen: a. Bericht van aanneming van zijn herbenoeming tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs van den heer G. IJff. b. Goedkeuring van Ged. Staten dezer provincie op het raadsbesluit tot het aangaan cener geldleening van f36.000, ten behoeve van het gem. electriciteits- bedrijf. c. Goedkeuring van hetzelfde college van de be grooting van den Keuringsdienst voor Waren voort gebied Alkmaar voor 1932, waaruit blijkt dat de bij drage voor deze gemeente is vastgesteld op f281.27. d. Brief van burgemeester en wethouders van Alk maar, houdende mcdedeeling, dat het subsidie over 1930 van het Centraal Ziekenhuis aldaar voor deze gemeente bedraagt het daarvoor gestelde maximum of f 447.—. e. Goedkeuring van de Kroon op het raadsbesluit tot vaststelling eener verordening op de heffing van schoolgeld voor Lag. Onderwijs en Vervolgonderwijs. f. Bericht van Ged. Staten dezer provincie, dat zij hun beslissing ten aanzien van de gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1932 verdagen. Voor kennisgeving aanvaard. Ingekomen stukken. a. Adres van den gemeenteraad van Ilpendam, houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan zijn verzoek aan de Prov. Staten dezer provincie in zake niet rendabele gedeelten waterleiding. Werd zonder bespreking besloten adhaesie te be tuigen. b. Adres van den gemeenteraad van Wehl, houden de verzoek adhaesie te willen betuigen aan zijn tot de Kroon gericht verzoek om over te gaan tot de instelling van een apart Ministerie van Landbouw. B. en W. adviseeren tot adhaesiebetuiging. Voorzit ter sprak er zijn spijt over uit, dat het Ministerie van Landbouw indertijd is opgeheven. Conform het voorstel van B. en W. besloten. c. Adres van den gemeenteraad van Oterleek, hou dende verzoek adhaesie te wilLn betuigen aan zijn verzoek aan Ged. Staten dezer provincie inzake ver laging salarissen van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in Noordholland en weer invoering van het 8Vz verhaalsrecht voor pensioenstorting. Voorzitter zeide, dat dit eenzelfde verzoek was als van Noordscharwoude. Wat betreft het verhaalsrecht der 8y2 pensioensdijdrage is de gemeenteraad van Oterleek echter abuis. Ged. Staten hebben nimmer verboden om de pensioenstorting te verhalen, doch dan moest het bedrag der salarissen met dit bedrag worden verhoogd. B. en W. adviseeren dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Ged. Staten zullen zelf wel inzien wanneer de tijd voor de salarisverla ging gekomen is. De heer Kostelijk zeide, eigenlijk wel voor adhaesie betuiging te zijn. Het is spr. een raadsel, dat er nog geen salarisverlaging heeft plaats gehad. Spr. be grijpt ook niet waarom er dezen verloopen zomer nog vacantietoeslagen zijn gegeven. Spr. is er niet voor, dat adhaesie wordt betuigd aan een college, dat niet wil bezuinigen. Wat betreft het pensioen zeide spr., niet te kunnen meegaan met de vrijstelling van pen sioensbijdragen. Als er een voorstel zal worden ge daan, zal spr. voor adhaesie stemmen. De heer Zaagman zeide, dat de heer Kostelijk van meening was, dat men overbelast is met ambtenaren en wel in dezen crisistijd. Inplaats, dat er wordt be zuinigd, wordt de dienst nog uitgebreid. Hiervan moet een statistiek worden, gemaakt, daarvan weer wat anders. Dat is wel mooi, maar het kost veel geld. Er wordt een heeleboel rommel bewaard en dat eischt veel ambtenaren. Oterleek wijst alleen op de Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers, die menschen, die 2 jaar geleden vrijgesteld zijn van pensioensbij drage. Toen is door Oterleek geen klacht geuit. Was de melk toen duurder in Oterleek, zou men geksche rend kunnen vragen. Doch dit adres heeft een diepere grond. Als Ged. Staten het aannemen, zal ook de ge meente de lagere ambtenaren verlagen gaan. Als men nu de ambten van Burgemeester en Secretaris eens ging scheiden, verdienen ze dan zoo veel? Neen. Het zou veel eenvoudiger zijn als men de verschillen de kleine gemeenten bij elkaar voegde. Wat doen we met zooveel gemeenten? Spr. kan niet met Oterleek meegaan. Het verzoek werd voor kennisgeving aangenomen. d. Brief van den gemeente-arts J. G. Vogelenzang, houdende mededceling, dat hij voor 1932 10 van gijn salaris afstaat. De heec Rijper zeide, dat dc dokter toch ook ge meente-ambtenaar is. Men is niet voor verlaging van de salarissen van Burgemeester, enz., dat is goed, maar nu kunnen wij dit toch ook slecht aannemen. Laat de dokter het bedrag aan het B. A. geven. Spr. vond het een beetje gek, als het aan de gemeente teruggegeven werd. De Voorzitter antwoordde, het niet met den heer Rijper eens te zijn. Door de slechte tijdsomstandighe den stelt de dokter dit bedrag beschikbaar en moet dit in de gemeentekas blijven. Het de gemeente ten goede komende bedrag zal f 150 bedragen. De heer Rijper vraagt, of het geen gekke verhou ding is. Met de salarissen van Burgemeester en Se cretaris moet worden gewacht tot het van hooger- hand wordt verlaagd, moeten we nu hiermee voor gaan? De heer Kostelijk kan den heer Rijper niet begrij pen. Als we dit geld hebben, kunnen we het toch besteden. Dc daad van dokter Vogelenzang heeft wel eenigs- zins de sympathie van den heer Zaagman, doch spr. voelde meer voor de idéé van den heer Rijper. Het adres geeft geen reden op en is voor allerlei uitleg gingen vatbaar. Het kan best de bedoeling zijn, dat als dokter het doet, dan doet een ander het ook wel uit vrije beweging, dus is het feitelijk een aan slag op de andere ambtenaren. Laten we ons er dus niet over verheugen. Spr. stelde voor, afwijzend te beschikken en den dokter te berichten, dat het Burg. Armbesluur vpor deze gave open staat. De heer De Boer kon zich met het plan van den heer Vogelenzang vereenigen. Wij moeten het niet belemmeren als dokter het afstaan wil. Het was te wenschen, dat iedereen het deed, die het kon, dan zou de wereld er anders uitzien. Als straks alle loo- nen naar beneden moeten, zullen er wel bij zijn, dio het niet kunnen missen. De heer Kostelijk zeide, dat men een gekregen paard niet in den bek moest zien. Het was beter, dat dit punt niet was besproken. Spr. kon met den heer De Boer mee gaan. De heer Bakker was het met den heer Kostelijk eens, dat het beter was geweest, als het niet was be sproken. Spr. is het wel met den heer Rijper eens, dat het beter was als het B. A. de som kreeg. Als de dokter het missen wil, moet hij dit doen. Spr. ge loofde niet, dat bij dokter Vogelenzang de lage ge dachte voor zat, dat als ik het doe, doet een ander het ook wel. Als raen van een ambtenaarssalaris 5 af doet, gaat dit van zijn heele inkomen af, zoo dat hij zijn levenspeil moet veranderen. Als de dok ter 10 afstaat, gaat dit van een klein gedeelte van zijn inkomen af. Wij moeten het dus aanvaarden. De heer Zaagman onderschreef de woorden van den heer De Boer, dat elk persoonlijk op zichzelf zoo moest zijn, doch men kijkt teveel naar elkaar. Spr. ging gaarne accoord met de aanvaarding van de korting onder de volle persoonlijkheid van den dokter en trok zijn voorstel in. Aldus besloten. e. Overzicht van de ontvangsten en uitgaven van het genoten verhoogde subsidie over 1931 ten bate van de Wijkverpleging. Voor kennisgeving aange nomen. f. Verhandeling van den Armenraad te Alkmaar over den onderhoudsplicht ten aanzien van behoef tige bloedverwanten. Ligt ter inzage. g. Adres van de gezamenlijke moderne, Katho lieke, Christelijke en federatieve werknemersorgani saties aan den Langendijk, houdende verzoek de vast stelling van een steunregeling voor georganiseerde werklooze arbeiders of het verschaffen van produc tief werk. (Het geheel adres met de toelichting zie het nummer van de Schager Courant van 5 Januari pjl. derde blad.) Voorzitter zeide, dat dit verzoek nog van zeer re- centen datum was. Al is het College van B. en W. ook zwaar belast met de verschillende werkzaam heden, toch heeft het dit stuk in den breede bespro ken. Voorzitter stelde daarom voor, het adres punt voor punt te ontleden. Er wordt gesproken over georganiseerde arbei ders, dus dat wil zeggen, arbeiders die bij een or ganisatie zijn aangesloten. Die zijn er in deze ge meente niet, dus hadden B. en W. kunnen volstaan met te zeggen, er zijn geen georganiseer den, dus af. De transportarbeiders zijn georganiseerd, dan hebben we nog de landarbeiders, waarvan er 1 georganiseerd is en de fabrieksarbeiders. Er wordt gezegd, maakt voor de georganiseerd en een steunregeling. Ook dat is gebeurd. Voor de transportarbeiders is een steun regeling in werking. Verder wordt er gevraagd, om als er een steunrege ling is, de betaling over de vakorganisatie te doen plaats hebben. Dit gebeurt reeds over den kassier van den Bond. In een vorige vergadering is door den heer Zaag man gezegd, dat hij met het verzoek der transport arbeiders sympathiseerde, omdat ze georganiseerd zijn. Wij doen al veel voor de georganiseerde arbei ders. Aan de arbeidsbemiddeling is over 1929 f 145 per jaar betaald, over 1930 f 109 en over het eerste kwartaal van 1932 f 110. Als dat zoo doorgaat wordt dit f500 per jaar. Omdat de arbeiders hier niet ge organiseerd zijn, gaat dit geld naar elders. Omdat ze het vertikken om zich te organiseeren. Volgens de wet van 1917 kunnen de georganiseerde arbeiders vanaf 1 December 13 weken steun trekken van hun organisaties, zoodat zo dan den winter door zijn. Voorzitter begrijpt hèt adres heelemaal niet. Men had eerst moeten zorgen, dat de menschen zich or ganiseerden en dan met hun verzoek komen. Nu ont zeg ik hun dat recht. Wat betreft de werkverschaffing heeft Voorzitter de behoefte nog niet gevoeld. Toen men zich voor ka- bileering kon opgeven, hebben zich 30 personen aan gemeld. Toen er door mij 5 personen werden uitge zocht, bleven er nog 25 over, maar die heb ik nooit meer teruggezien. De menschen hadden zich opgege ven, omdat er een goed loon was te verdienen, wat hun heelemaal niet te misprijzen valt Op het oogen- blik staan er 15 ingeschreven, doch er zijn er enke len bij, die reeds weer lang werk hebben, doch zich niet hebben laten afschrijven. Er zijn reeds 3 valide werklooze arbeiders bij de kabileering aangesteld en als de werkzaamheden in Oudkarspel een aanvang nemen, worden er nog 4 bijgeplaatst. Dan blijven er nog vier ongehuwde inwonende zoons over. De invalide arbeiders kunnen niet te werk worden gesteld en het spijt me het te moeten zeggen, maar die hooren bij het B. A. thuis. Men moet zich eerst op de hoogte stellen. Er zijn op het oogenblik nog minder werkloozen dan in Januari 1931. Voorzitter heeft met de Arbeidsbemid deling te Medemblik gesproken en heeft de toezegging gekregen, dat er in het laatst van Januari weer per soneel aan de Zuiderzeewerken kan worden geplaatst uit deze gemeente. In den koolhalerstijd was het zelfs zoo, dat de zuur koolfabrikant Hart bij voorzitter kwam om te vragen of deze nog eenige menschen voor hem had, omdat hij eenige menschen had afgestaan en ze niet terug kon krijgen. Wat de stichting van ene Bureau voor Maatschap pelijk Hulpbetoon betreft, vraagt Voorzitter zich af, of men wel weet hoe het Maatschappelijk Hulpbetoon werkt. Hier heerscht geen werkloosheid. Men is hier soms eenige dagen zonder werk. Voorzitter zou den menschen willen dwingen zich aan te sluiten bij de organisaties, daar ze anders geen steun zullen ont vangen. Ditzelfde is ook in St. Pancras gebeurd. De heer De Boer wilde iets zeggen over georgani seerd en ongeorganiseerd en geeft als de oorzaak aan. dat er geen werkloosheid voorkomt. De loonen zijn in het tuinbouwbedrijf heel laag en is een contributie van 80 cent per week een heel bedrag voor een ar beidersgezin. Men beeft hier al eens een vereeniging gehad, doch op het laatst bleven er maar 3 over. Voorzitter: Dan moet men zich bij den Landelijken Bond aansluiten. De heer De Boer vervolgde met te zeggen, dat men de behoefte niet had gevoeld zich te organiseeren. De heer Rijper is het met den heer De Boer eens, en heeft het uit ervaring geleerd, dat men 80 cent contri butie per week niet kan missen als men een huishou ding heeft. En sommige fabrieken geven nop minder dan de tuinbouw. Van loonen van f28.—- a f29.— kan wel contributie af, doch van f 16.a f 17.niet Wat betreft de werkverschaffing, kan spr. niet meegaan. Spr. had gedacht dat B. en W. een werkprogram had den. De menschen, die altijd arbeider zijn geweest, kunnen niet 3 weken zonder werk en tien werkloozen vindt spr. al veel voor zoo'n kleine gemeente. De werkloozen kunnen niet wachten op de kabileering. Dat duurt te lang. Ze hebben geen reserve. De heer Zaagman valt Wethouder Bakker aan. De modderschuit nog eens ter sprake. De heer Zaagman zeide. dat men bij de begrooting elk jaar algemeene beschouwingen houdt Die kan men in twee richtingen leiden. Het kan opbouwende kritiek zijn, doch men kan elkander ook „de jas uit vegen", zooals de Voorzitter zegt Spr. leest zijn al gemeene beschouwing bij de begrooting 1932 nog eens voor. Eerst was op de post werkverschaffing f500.— uitgetrokken, doch voor 1932 heeft men deze gebracht op f2500.Voor Werkverschaffing, niet voor steun, dus dacht men, dat B. en W. werk op het oog hadden. Als B. en W. f2500— uittrekken, moeten ze ook de consequentie dragen, dat dit goed zal worden be steed. Nu is spr. op straat aangehouden door eenige werkloozen, die hem om werk vroegen. Spr. heeft deze naar het Raadhuis verwezen. Waarom hebben B. en W. geen werkprogram klaar. De eerste wethouder is nog wel een arbeldersverte- genwoordiger. Als er gezoedeld wordt met de arbeiders belangen, dan doet deze het wel. Het is een schande aan het socialisme. Ik heb bij de algemeene beschouwingen gezegd, dat U op een modderboot stond. Thans wordt er door een rooden wethouder met modder naar de arbei ders gegooid. Het is meer dan schande. Voorzitter: U moet niet persoonlijk worden, mijnheer Zaagman, maar zich tot den voorzitter richten. De heer Kostelijk zeide, dat men dezen herfst van gedachte was, dat er met Kerstmis veel arbeiders ios zouden komen. Spr. had toen al gezegd, dat het wel niet zoo'n vaart zou loopen en dat is uitgekomen. De werkloosheid is nihil. Gisteren heeft spr. er al weer twee zien werken, die nog Ingeschreven staan als werk loos. En als er een werkverschaffing In het leven wordt geroepen, zal het loon toch zoo moeten zijn, dat de ar beiders naar wat anders moeten uitkijken. De kabilee ring Is wat verlaat, dat ls ons tegengeloopen, doch de andere week zijn ze aan ons toe. Iemand, die werk kon krijgen, wachtte liever op den kabel. Spr. vond het sterk gesproken van den heer Zaagman. De heer Bakker zeide, dat het heel mooi zou zijn, als de arbeiders georganiseerd waren, dan zou men ook be ter kunnen zien, wie werkloos zijn en wie niet Spr. onderschreef de meening van de heeren Rijper en De Boer, doch vond organiseeren nog noodlger dan dokters fonds. Toen het N.V.V. werd opgericht, waren de loonen nog lager. De organisatie kan het loon nu nog op peil houden. Spr. heeft ln den raad van Hoogwoud hooren spreken over loonen van f 6 met een kopje boter, doch het ls niet te hopen, dat het weer zoo wordt, Spr. hoopt, dat er een sterke vakorganisatie komt Wat de aanval van den heer Zaagman betreft, dat ls niets anders, dan dat deze een relletje tegenover mij wil hebben. Ik ben echter verplicht hem te antwoorden. Uit de woorden van den heer Kostelijk heeft de heer Zaagman echter wel begrepen, wat de bedoeling is. Als de Minister van Landbouw zijn taak begrijpt en den tuinbouw steunt, is de werkloosheid ook over.'Omdat de Minister zijn taak niet zal begrijpen, hebben wij dat bedrag op de begroo ting gezet. De heer Zaagman zegt, dat B. en W. klaar moesten zijn met plannen, maar wat ls er ln deze kleine gemeente te doen? Voor het slooten moeten v.e eerst het polderbestuur aandoen. Om het kerkhof te vergrooten zou het geld ontoereikend zijn. Een geheel nieuw kerkhof is niet voor uitvoering vatbaar. Als wet houder heb ik veel voor de arbeiders gedaan. Spr. wijst op het vergoeden der buskosten en het kostgeld aan de tewerkgestelden in de Zuiderzee. Als er werk loozen zijn, probeeren we werk te geven aan de kabi leering en bij Hart. Als er geen werk is moet een steunregeling in het leven worden geroepen. Ernstige werkloosheid ls spr. niet bekend. In het arbeidsbureau zijn slechts twee personen ingeschreven. Zaterdag voor het eerst zijn er een paar arbeiders bij spr. aan huls geweest, die hem hebben verteld, dat zij met Kerstmis geen werk meer hadden. Wat betreft het gezegde „mod der" van den heer Zaagman, dat is een relletje. Zaag man zegt, dat het hem spijt het te zeggen, doch liy kan gerust zeggen, dat het hem een groote vreugde is. Toen de heer Zaagman pas was gekozen, heeft deze tegen mij gezegd, dat wij wel samen konden werken en toen ik zeide, dat dat natuurlijk niet kon, zeide de heer Zaag man: „Dam ge je er aan". Het heeft mij eerst wel eens leed gedaan als de heer Zaagman mij een z-g. bittere pil liet slikken, omdat wij eerst zoo bevriend waren, nu echter niet meer. De Voorzitter zeide, dat er Ieder jaar voor de werk verschaffing f 500 is uitgetrokken. Een keer, met den strengen winter is er gebruik van gemaakt, door ln het loon van de IJsclub bij te dragen, waarvoor f 445 is betaald. Als hier de winter inviel kwamen er steeds werkloozen. Bij dien strengen winter, toen er meer werkloozen werden verwacht, dan anders, kon men slechts 3 werkloozen krijgen voor de IJsclub. Werkloos heid is er nog niet Er is bij de behandeling der be grooting gezegd, wat een schrille toestand zal het zijn, als ze allemaal op straat komen te staan, daarom is die f 2500 uitgetrokken. Doch dit ls niet gedaan om ze op te maken, en moet ook met de belastingbetalers reke ning houden. We hebben reeds een tekort voor 1931, waarvoor we moeten beschikken over het vermoedelijk batig saldo van 1932. En hoe zal de begrooting voor 1933 er uit zien? De heer Zaagman zegt: maak een nieuwe begraafplaats, doch er zijn op de begraafplaats nog voldoende graven over bij een normale sterfte voor vier jaren. Het is op leder dorp zoo, dat men lusschen de grafzerken door moet loopen om de graven te be zoeken. Voorzitter had Inplaats van deze woorden eenige woorden van hulde verwacht aan het Dag. Be stuur. Voorzitter heeft, trots zijn drukke werkzaamheden, toch zitting genomen in het Plaatselijk Crisis-Comité, terwijl er eenige ingezetenen zijn, die niet bereid zijn zitting te nemen, omdat ze geen tijd hebben. En de Roode Wethouder is een gevoelsmensch. Ook de andere Wethouder geeft zijn volle medewerking. Als ik ze 's avonds om 7 uur bijeenroep en het wordt over elven voor we klaar zijn, zal deze niet zeggen, we moesten nu maar sluiten, ik moet er morgen weer vroeg uit Mijnheer Rijper, stel U eerst op de hoogte als U wat wilt zeggen. We moeten werk verschaffen aan valide arbeiders. Deze zouden al reeds aan het werk zijn ge weest als de monteurs niet van Kerstmis tot Nieuw jaar met vacantie zouden zijn geweest. Deze vacautle moesten ze hebben. En goede andere monteurs kan men niet krijgen, zoodat B. en W. zich er by hebben neergelegd. Óver een paar dagen kunnen de menschen beginnen. Voor het vergrooten van de begraafplaats zouden vaartuigen en andere gereedschappen noodig zijn. Voorzitter wil altyd ter wille zijn. Als de heer Zaag man deze vergadering niet had aangevaagd, zou Voor zitter geen vergadering belegd hebben. De heer Zaagman ls biy, dat deze woorden :.yn ge vallen en wijst er op dat Wethouder Bakker zyn plicht niet heeft gedaan. Voorzitter: Dat heeft hy wel. De heer Zaagman zeide, dat de heer Kostelyk de werkloosheid nihil noemt. Als B. en W. daar dan van overtuigd zyn, waarom hebben ze dan f 2500 op de be grooting geplaatst? De heer Bakker is nu propagandist voor de organisatie. Spr. heeft hem aangevallen, om dat hy, door niet voor de werkverschaffing te zorgen, zyn plicht niet heeft gedaan. Het had niet moeten voor komen, dat hier enkele menschen zonder werk zyn ge weest en Bakker had niet mogen rusten voor een werkobject was gevonden. Daar had hy voor moeten zorgen. Dat is zyn plicht Voorzitter: Mijnheer Zaagman De heer Zaagman: Ik heb het woord. Voorzitter: Maar ik heb de leiding. De heer Zaagman zegt, alle respect te hebben voor het werk van den burgemeester persooniyk, doch het is aan B. en W. te wyten, dat er menschen drie aagen zonder werk hebben geloopen. Voorzitter: Maak er dan een voorstel van. De heer Zaagman merkte op, dat het nu weer over den raad moest. Dat ls een afmaaksysteem, mynheer de Voorzitter. Het bedrag stond op de begrootlng. Ook de post „ambtenaar" stond op de begrooting en toen werd er ook gezegd, dat het op de begrooting stond en dat het kon worden gebruikt. Hoe denken B. en W. over werkverschaffing door de gemeente? Men verzekert zyn huls toch niet, als het reeds in brand staat De heer Kosteiyk zeide, dat het hem een beetje koud op het dak kwam vallen. Verleden jaar waren er racer werkloozen en toen ging het heel anders. Toen ging der aad er over. Het bevreemdt spr. dat B. en W. nu maar kunnen doen, wat ze willen met dat geld. Spr. doet het persooniyk liever niet en zou er eerst den raad in willen kennen. Aan het kerkhof kunnen we niet beginnen met vandaag 1 man, morgen geen en over- mogen acht man. Dat moet aangenomen worden en kan niet ln den winter gebeuren. De heer De Boer zeide, dat er verleden week een paar werkloozen by hem kwamen die op het raadhuis waren geweest, doch er was geen werk zeiden ze en moesten ze daarom naar het B. A. Zyn er niet meer werkloozen? Spr. vindt het een zware gang voor een werklooze naar het B. A. Zyn er geen kleine werkjes uit te voeren? b.v. een sloot uitgooien? Spr. noemde nog een gat by de pomp van bakker Evers aan het Zuidelnde. De menschen werken lieveT dan dat ze hun hand ophouden. De heer RUper zeide, dat de eerste wethouder zijn goe de hoedanigheden heeft ongelepeld, doch tot stand ge bracht heeft hy niets. Spr. vindt het jammer dat geen werkobject is gevonden. In de vorige vergadering is di rect besloten steun te verleenen aan de noodlijdende tuinders. Voor de werkloozen heeft men het echter niet over. Als de heer Zaagman en ik deze vergadering niet hadden aangevraagd, zou hy niet zyn gehouden. De Voorzitter antwoordde, dat de vergadering evengoed zou zijn gehouden in Januari, doch als er 15 a 20 werk loozen zouden zyn geweest, die vast en zeker drie maan den geen werk zouden hebben, had Voorzitter den raad nu ook byeengeroepen. Het groote bezwaar is echter, dat het water ülemaal verkocht is. Spreker betreurt dit ten zeerste. Alleen over het Waardje hebben we nog Iets te zeggen. Spr. blUft ook voortdurend in verbinding met de Arbeidsbemiddeling te Medemblik. Degenen, die dezen winter zyn gebleven gaan ook niet uit de Zuiderzee vandaan. We mogen den post aanspreken, maar moeten het niet doen. Het moet niet alleen op de schouders van B. en W. worden gelegd. Door het relletje ls de eerste wethouder aange vallen. doch dan zijn de anderen ook aangevallen. We zyn collegiaal en hebben de functies onder elkaar ver deeld. Ik zou bijna hopen, dat er 25 werkloozen waren. Dat sou de gemeente geld koeten, want ik zou ze niet laten werken voor een hap zuurkool. Maar moeten we nu productief werk zoeken voor inwonende ongehuwde zoons? De heer Bakker zeide, dat de 31 Augustus, toen de wethouderszetels zijn verdeeld een zwarte bladzyde ls in de gesohledenis van de andere heeren. Volgens hen zitten de bestuurders de verkeerde kant van de tafel. Als die het heft In handen zouden hebben, zou het hier een eldorado voor de werkloozen zyn. Wij moeten volgens hen zorgen, dat er meer menschen over de brug gaan van de houtzaagmolen. Moeten we soms hout voor die firma zien te verkoopen? Als er een kanaal was, zoodat er een goede verbinding met de Wieringermeer was. en een weg door het Geestmerambacht, zou dit voor de boutzagerij een groot voordeel zyn, doch de heer Zaag man was tegen dit alles, al zou het maar f 1 kosten. Ook zou er heel wat productief werk zijn. Persooniyk heeft de heer Zaagman my aangevallen, dat Ik niet ge noeg deed voor de arbeiders» Pp eerste werkloozaia ech ter Zaterdagavond aan mijn deur geweest en hen'ik dit in B. en W. besproken. Meer kan men toch niet verlan gen. Ik kan slecht zeggen, ga daar maar naar toe te werk. Hoe gaat het ln Zaandam? De Voorzitter zegt, dat in Zaandam de menschen eerst worden gesteund door het B. A. De heer Bakker is het met den heer De Boer eens, dat er geholpen moet worden. Men moet werk zoeken, en als er geen werk kan worden gevonden een steunregeling in het leven roepen. Er moeten werken uitgevoerd wor den, die uitgevoerd kunnen worden. Spr. wyst de ver* dere aanvallen van den heer Zaagman af. De heer Zaagman zegt, dat nu alle mannen het woord hebben gevoerd, doch niemand heeft nog de plicht weg geredeneerd. Eens heb ik gezegd dat U een zwak wet houder was, mynheer Bakker, en ik had gedacht, dat U daar leering uit zou trekken, doch dat hebt gy niet ge daan. U hebt zelf gezegd, dat er geen arbeider 1 dag zonder werk mocht zijn. In de laatste vergadering is be sloten de tuinders te steunen en werd een bedrag van f 1500 beschikbaar gesteld en U vindt het goed. Nu gaat het voor de arbeiders en U doet niets. Voorzitter: Wat kunnen we uitbetalen? Waar komt de gemeente dan voor te staan? De heer Zaagman zegt, dat de Voorzitter heeft gezegd dat het kerkhof nog voldoende ls voor 2 a 3 jaar. Dan moet het toch nog eenige jaren stil liggen. Waaraan moet het geld beter worden besteed dan aan een nieuw kerkhof? Als we over 4 Jaar verplicht zyn het uit te breiden, waar moet dan het geld vandaan komen? Nu wordt dan die f 2500 nog nuttig besteed, en over drie jaar uitgespaard. De heeT Bakker moet de arbeiders niet beleedigen met steun. Spr. heeft heelemaal geen veete tegen den heer Bakker. In mijn algemeene beschouwing heb ik gezegd, dat als de heer Bakker zoo door ging, het zou gebeuren. De Voorzitter zeide, dat het debat niet op hoog peil heeft gestaan. Spr. uit een hevig protest tegen de woor den van den heer Zaagman, als zouden B. en W. hun plicht niet hebben gedaan. Spr. zegt, ultdrukkeiyk te hebben laten uitkomen, dat, omdat er geen werkloosheid was, er geen productief werk ls gezocht De heeren moe ten zich eerst maar eens op de hoogte stellen hoe het in de groote steden gaat U moet het College ln het geheel aanvallen, maar niet persoonlijk. Het is niet zooals ln de groote steden, dat men de verschillende wethouders heeft Spr. wyst den aanval dan ook af. Spr. stelt voor aan de arbeiders een circulaire te richten om aan ta dringen op organisatie. Wat betreft de contributie is er ook nog een middenweg. U weet nog niet hoe het ln de gemeente gaat Er zijn er zelfs die verdienen en toch hun contributie voor „Hulp In Nood", doktersfonds en Zie- kenhulsverpleglng niet betalen. Dat wordt allemaal dooi het B. A. betaald. Spr. ontzegt den heer Rijper het rechl om hierover te oordeelen. De heer Zaagman zegt, de volle verantwoordeiykheld van het door hem gesprokene te dragen. De heer Bakker zegt, dat de heer Zaagman hem per sooniyk heeft verweten de belangen der arbeiders niet te behartigen. De heer Zaagman interrumpeert De heer Bakker zegt, dat de heer Zaagman heeft ge zegd, dat spr. geen gevoel voor de arbeiders zou heb ben. Doordat ik wel gevoel voor de arbeiders heb, ben Ik socialist en wordt er nog ln gesterkt. De heer Zaagman: En laat de arbeiders zonder werk. De heer Bakker: Ik zal er niet meer op ln gaan. Als de heer Zaagman dan wel gevoel voor de arbeiders heeft laat hy dan zijn gevoel eens laten spreken en die arbei ders die het niet kunnen betalen, vrije verloskundige hulp geven. De heer Zaagman: Er zyn exploitatie-armen en werk- armen. maar aan de laatste denkt U niet De heer Bakker: De arbeiders zullen gesteund worden en stel voor om een Commissie uit den raad te benoemen en f 1500 besohikbaar te stellen. De heer Zaagman: Dat ls maar gemakzucht Er is f 2500 voor werkverschaffing uitgetrokken en daar moet U voor zorgen. Het advies van B. en W. werd z.ha. aangenomen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 14