Uit onze Omgeving. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. ïen te ontzeggen en zich stipt te houden aan het alléén genezing-brengende recept: geheelonthouding! Wat de wederspannigheid betrof, refereerde hij zich volkomen aan het proces-verbaal van den hoofdagent ter Horst, daar hij zelf zich het gebeurde niet meer kon herinneren. Wel had hij na zijn gewichtig besluit nog eenmaal gefaald, doch de bekeerling had zich vast voor genomen. dat een dergelijke hervatting niet meer zou plaats grijpen. Enfin, ook de kantonrechter hoopte er het beste van en veroordeelde den overtreder van artikel 426 tot f 8 boete of 8 dagen. HET GEMESTE KALF WAS ZEKER GESLACHT. De 20-jarige bakkersknecht J. P. B. was op 26 October in zijn geboortedorp Heerhugowaard, dat hij voor lan gen tijd verlaten had, teruggekeerd en deze eclatante gebeurtenis werd feestelijk gevierd met ijverige deel neming van diverse vrienden en kennissen. Het kon niet uitblijven dat de flesch flink werd aangesproken en tot laat in den nacht gaven de feestelingen luidkeels uiting van hun vroolijke stemming, zelfs in die mate, dat de heer Bleijendaal. die als veldwachter heeft te waken voor de nachtrust der gemeentenaren, de heeren waar schuwde, zich wat kalmer te gedragen. De jubileerende bakker werd echter door die inmen ging ten zeerste gepikeerd en stak die meening in ver van aangename bewoordingen niet onder stoelen of banken. Doch Bleijendaal toonde zich niet genegen,dit op treden te tolereeren en nam de vrijheid den "erloren zoon op de bon te plaatsen ter zake het verwekken van burengerucht, voor welk feit artikel 431 van het Wetb. v. Strafrecht precies te pas kan worden gebracht. Als gevolg van een en ander onderging de thans werklooze en geheel gekalmeerde bakker een kleine aderlating in den vorm van f 5 boete of 5 dagen. De heer Kantonrechter sprak tevens zijn verwondering uit, dat ook een bakker tot de werkloozen kon behooren. ONVOLDOENDE GEWAARDEERDE GEMEENTE LIJKE OVERHEIDSZORG. De heer P. den O., zioh voorstellende als conciërge aan de Rijkskweekschool te Alkmaar, had in den nacht van 27 op 28 October zijn rijwiel onafgesloten en onbeheerd achter gelaten op den openbaren weg voor zijn woning, 'n nonchalance, die in bedoelde gemeente strafbaar is gesteld, omdat men daar de talrijke zwijntjesjagers zoo min mogelijk in de gelegenheid wil stellen hun jacht gebied te vergrooten. Deze nalatige stond alzoo terecht, doch scheen de bemoeiingen der politie te dier zake niet overmatig te apprecieeren, althans hij ontwikkelde ver schillende bedenkingen en bezwaren tegen het systeem, die echter niet voldoende bleken om een veroordeeling tot f 2 boete of 2 dagen te ontloopen. Bovendien was het merkbaar dat de heeren in toga den materieele verzor ger van een zóó belangrijke onderwijsinrichting een bree- dere opvatting omtrent dit wettelijk voorschrift hadden toegedacht. EEN ZAAK, DIE INEEN ZONK ALS EEN LEKKE HARMONICA Aan den heer Anth. R., tuinder en motorrijder te Nieuwe Niedorp was ten laste gelegd dat hij op 11 Oc tober te Bergen op de Breelaan nabij Duinvermaak, een aanrijding had veroorzaakt met het rijwiel, waarop de 17-jarige scholier A Mak. die met een oom per fiets uit de richting Schoorl kwam aanpeddelen. De schade aan het rijwiel bedroeg f 3.50, die de heer Mak natuurlijk graag uit de portemonnaie van den tuinder geklopt zag, doch de heer R. kon echter vrijwel overtuigend aantoo- nen. dat de carambole een gevolg was van een samen loop van noodlottige omstandigheden, met het aange name resultaat dat hij werd vrijgesproken en zijn duim op het laadgat kon houden. DEN VOGEL OVER HET TOUW LATEN VLIEGEN. Een 33-jarige te Zuidscharwoude wonende koopman, de heer H. B., geraakte op 2 April van het vorige jaar op een brug nabij het veilingsterrein aldaar door een of andere omstandigheid, die zooals de hooggeleerde pro fessor Einstein theoretiseert, den mensch vormen, met zijn rijwiel van het rechte pad, kwam in botsing met den sluiswachter P. de Moei en bracht diens rijwiel daardoor een tamelijke schade toe. De onderhandelingen over de schaderegeling werden met de el uitgemeten en toen ten slotte de heer B. te laat toehapte om de helft van de schade te voldoen, kwam hij na verloop van ongeveer 9 maanden toch nog bij den kantonrechter terecht, welke magistraat hem nu veroordeelde tot f7 boete of 7 dagen en voldoening van de geheele schade, begroot en vastge steld op 12 pop, kosten en rechten begroot op nihil. DE GEHANDICAPTE KAPPER, DIE IN VERBODEN TIJD ZIJN ASSISTENT-KAPPER KAPPEN LIET. De heer J. C. B., kapper te Bergen had op 23 Nov. zijn bediende J. G. van Kooten, kappersarbeid doen ver richten in een tijd, waarop het kappen door een kappers bediende wettelijk is verboden. Dit exces kon in een ge meente, waar zorgzame overheid, speciaal aan barbiers, sigarenhandelaars en slagers haar speciale aandacht wijdt, niet verborgen blijven en het gevolg was dan ook, dat de heer B. heden, trouwens zéér clement, want onze kantonrechter is geen bewonderaar van al die fratsen, werd veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen. VERMINDERD TARIEF IN DEN CRISISTIJD. De trawlervisscher zonder engagement, Jan V. te Eg- mond aan Zee, was op 25 Nov. de duinen van den heer Van Reenen Ingetrokken met het doel 'n konijntje mach tig te worden. Hij begon dan ook te delven met het vuur van een Spaanschen schatgraver, doch zijn moeite werd karig beloond en kwam hij inplaats van met malsche konijnen met 'n ver van malsche bekeuring thuis. He den terechtstaande riep hij de goedertierendheid in van den kantonrechter met betreking tot de op te leggen straf. Hij moest een gezin, vrouw en 3 kinderen onder houden met een inkomen van slechts 10 gulden per week. De heer kantonrechter moest toestemmen, dat dit in derdaad geen vetpot was en veroordeelde den delinquent waar f 30 boete of 30 dagen was gerequireerd, tot de helft van de gevorderde straf. HET NAJAARSZONNETJE, DAT SCHEEN OP DE RUITEN! Het lieflijke najaarszonnetje, dat op 23 October den Kanaaldijk onder Bergen met een gouden gloed overtoog, draaide ook den vrachtautochauffeur, J. de G., die met een lading ledige groentenkisten van den Helder kwam, met bestemming voor Giezen Nieuwkerk, een leelijke loer, want door het helle schijnsel op de voorruit was hij niet bij machte den rijweg voldoende te overzien en gaf hij een aan den rechterwegkant staande bakfiets zoo'n opstopper, dat na deze executie inderdaad zeer veel fantasie noodzakelijk was, om uit de overblijfselen nog een fatsoenlijke bakfiets te reconstrueeren. De chauffeur, die bemerkte, dat geen levend wezen was getroffen, reed met onverminderde spoed door, doch was toch zoo spor tief om uit eenige plaatsen waar hij door reed, te tele- foneeren, dat de vernielde bakfiets voor zijn rekening kwam. Deze fiets werd dan ook door de verzekering ver goed, benevens de handelsartikelen, die er mee vervoerd waren, totaal tot een bedrag van f 209. De chauffeur stond heden zelf terecht en het gelukte hem aannemlijk te maken, dat de zonneschijn hem destijds parten had gespeeld. In verband met deze omstandigheid werd hij veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen en uitkeering van f 2 tijdverzuim aan den berijder der vernielde bakfiets, J. Slooten, aan welke verpliohting de uiterst geschikte veroordeelde direct voldeed. DE GANGMAKER VOOR 1932, De heer G. K., ingezetene van Zuidscharwoude, was een der eerste alcoholovertreders in 1932, die kennis maakte met artikel 453. Hij werd n.m. op Nieuwjaarsdag in de Krebbesteeg te Alkmaar aangetroffen in zoodanigen fuifstemming dat de politie verplicht was zich voor hem te interesseeren. Heden echter terechtstaande ont kende hij nóch den Prins te hebben gesproken, nóch van den Prins eenig kwaad te weten, zoodat aanhouding der zaak werd gelast, teneinde den verbalisant gelegenheid te geven ook een woordje mee te praten in deze drank aangelegenheid. OMNE PRINCIPIUM GRAVES! ALLE BEGINSELEN ZIJN MOEILIJK Bij den verlofhouder M. K. te Bergen werden op 25 November in het buffet aangetroffen 'n zestal flesschen inhoudende een heel wat pittiger borreltje, dan het hem veroorloofd was zijn clientèle voor te zetten. Bedoelde flesschen bevattende schilletjes, pommerans, cherry, bran dy, en dergelijk stevig spul, werden in beslag genomen en konden voor den verlofhouder als verlosser worden beschouwd. Voorts werd hij veroordeeld tot f 40 boete of 40 dagen. De aldus getroffen caféhouder beweerde sinds korten tijd als zoodanig te zijn opgetreden en dus nog niet op de hoogte te zijn van de wettelijke „onderschei dingen". Verwacht wordt echter, dat hij aldoende wel zal leeren. DE ZWAKSTE REMMEN PLUKKEN HET KRACH TIGST DEN AUTOGANS, De landbouwer Th. B. uit St Maarten, wilde op Kerst mis j.1. ook eens den gebraden haan uithangen en huur de een reuze Chevrolet, die aan wel 6 vrienden of fami lieleden plaats bood. Op 26 December werd de plezier tocht aanvaard naar Alkmaar, alwaar op den Kennemer- straatweg de pret al spoedig leelijk vergald werd door de activiteit der Alkmaarsche politie, die constateerde dat de remmen van het gehuurde Chevroletje in bedroe- venden toestand verkeerden. Hoe slap echter ook, zij wa ren nog sterk genoeg om een flink gat in de beurs van den spatzierenden landbouwer te persen, aangezien hij heden, na veel gemopper van den ambtenaar, werd ver oordeeld tot f 20 boete of 20 dagen. r-LEEUWARDEN- WARMENHUIZEN Bond van Landpachters. «Zaterdagavond hield de Bond van Landpachters, afd. Warmenhuizen, een algemeene ledenvergade ring in „Ons Huis". Aanwezig 14 leden. 1. Opening. Door den Voorzitter, den heer G. Groet, werd de vergadering geopend en heette de aanwezigen wel kom. 2. Notulen en mededcelingen. Aan den secretaris, den heer P. Barsingerhorn, werd verzocht de notulen van de laatste vergadering te willen voorlezen. Onder dankzegging aan samen steller en zonder aanmerking ging men tot goedkeu ring over. Uit de mededeelingen is ons gebleken, dat op het verzoek gericht aan het Gemeentebestuur om de be taling der pachten te doen plaats vinden op 1 Mei, het volgende bericht is ontvangen:::d at de betaling van de pacht van het bquwland moet geschieden de eerste helft op 1 Dec. en de tweede helft op 1 April en van het weiland de betaling te stellen op Kerst mis en betaling ineens. Gezien het verzoek zijn we er niet op vooruit ge gaan, zegt Voorzitter. Van het Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk was bericht ontvangen, 20 reductie op de pachten te laten vallen voor bouw- en weiland. Algemeen was de vergadering van oordeel met dit besluit niet accoord te gaan, aangezien de toe stand van dien aard is en 20 reductie pertinent onvoldoende geacht kan worden. Besloten is, alvorens verdere stappen te doen, te wachten tot half Maart. Van het Algemeen Armbe stuur was bericht ingekomen de houding van het Gemeentebestuur af te wachten. Het verzoek gericht aan de Herv. Diaconie, zou Zondag 10 Januari worden behandeld. Punt 3. Bespreking over afscheiding van den Bond van Landpachters. eventueele aansluiting bij den Neutralen Bond of Boerencomité. Voorzitter merkte op. dat in principe is besloten op de laatste vergadering om aan te sluiten bij den Neutralen Bond. De kosten tot toetreden bedragen fl inleggeld en 30 cent contributie per lid. De onkosten zijn dus merkelijk minder dan bfj den 3. v. L., waar men f4 contributie betaalt, het aansluiten bij het Boerencomité is momenteel echter gratis. We moeten echter spoedig beslissen, daar op 1 Februari definitief tot oprichting van den Neutralen Bond wordt overgegaan. Enkele leden moeten worden afgovaradigd en tevens moet geprobeerd worden een paar leden van onze vereenjging in het Hoofdbe stuur geplaatst zien te krijgen. De heer K. Mink vindt het wcnschelijk om hij het Boerencomité aan te sluiten. We weten dat de lei ders van deze organisatie personen zijn waarop men kan vertrouwen en die zoover we weien, beslist ijve ren voor de land- en tuinbouwers. Is het gewenscht, vraagt de heer C. Mink, de afd. Bond van Landpachters op te heffen? Wij hebben toch verzoeken loopende op naam onzer vereeniging. Voorzitter merkte op, door dezen Bond op te doe ken, geen gevaar te kunnen loopen. De verzoeken die gericht zijn, worden gewoon afgehandeld op naam van onzen Bond, we zijn tot het einde toe al len aansprakelijk. De heer P. Mink vond aansluiting bij het Boeren comité niet zoo gewenscht. Het laatste stukje, gele zen in ,De Courant", hoe of over het Boerencomité werd geoordeeld, leek spr. minder sympathiek. Ver der keurde spr. de versnippering ten zeerste af, het is Boerencomité, Neutralen Bond, Chr. Bond v. L. en Tuinb. Door meer eensgezindheid dacht spr. meer te bereiken. De heer K. Mink merkte op, dat men zich niet te veel moest verdiepen in courantenberichten Als voorbeeld haalde spr. aan berichten uit „De Tele graaf", een blad om de mcnschen iets wijs te ma ken en wel te noemen de goede zaken die de tuin ders maakten dat de laatste kool weggegaan was voor f 16, de goede, uitkomsten van de aardbeien dezen zomer, maar het juiste lees je nooit. Wensche- lijker zou het wezen volledig de stukken van De Weerdt 'te plaatsen, dan zouden de menschen de oogen opengaan. Door den heer C. Mink werd voorgesteld te stem men over aansluiten bij Boerencomité of Neutralen Bond. Uitslag 7 voor en 7 tegen. Besloten aan te hou den tot de vergadering van de volgende week. Vervolgens stemming of tot afscheiding van den Bond van Landpachters wordt overgegaan. Uitslag 1 stem tegen afscheiding. Het Hoofdbestuur van den Bond v. L. zal zoo spoedig mogelijk met dit besluit in kennis worden gesteld, dat tot afscheiding is over gegaan. 4. Rondvraag. De heer K. Mink informeerde of het toelaatbaar werd geacht dat een gasstoker land huurt en dit aan de gemeenschap ontrukt. Door den heer P. Mink werd geoordeeld, dat het moeilijk was dit tegen te gaan, als het bouwland wordt bewerkt door zijn zoons. Door den Voorzitter werd dit oordeel betwist, omre den hij het dagelijks zelf al bewerkt en vindt het on eerlijke concurrentie. Iomand met een vast loon, die als concurrent gaat optreden, vindt spr. streng af te keuren. Het zal door den Raad ook niet toelaatbaar worden geacht de vrije uren zoo te besteden. Voor de gevolgen hieruit voortvloeiende, zijn wij tenslotte en de geheele gemeenschap aansprakelijk voor. De man is nog nauwelijks van zijn ziekte genezen. Het lied van den nood wordt eentonig de hulpverleening door de gemeentebestu ren wordt al verder uitgebreid de verschillende koolsoorten brengen lage prijzen op r. kool gemiddeld geen f200 gele kool nog minder Deensche witte idem grootere aanvoeren van roode en witte kool uion beste prijzen, dank zij vraag uit het buitenland voor peen be vredigende prijzen aanvoer spruitjes, rapen, bieten. Wie de kranten zoo'n beetje bijhoudt, zou met Multatulli gaan zeggen, dat het eentonig wordt, de klacht van den noodlijdenden tuinbouwer niet alleen, maar ook de methode, volgens welke de crisis volgens verschillende schrijvers van ingezonden stukken moet worden opgelost. Het aantal van hen, die meencn den steen der wijzen te hebben gevonden, is nu tot een zestal uitgedijd en men kan geen krant ter hand ne men, of van één van deze zes treft men er een epistel in aan, dat moet aantoonen, hoe de economische wijs heid in deze hoofden is saamgevaren. Wij willen in 't geheel niets afdingen op de activiteit, welke deze mannen aan den dag leggen, integendeel, we kunnen niet anders doen dan te prijzen de warmto en de over tuiging, waarin hier bepaalde mceningen worden ver kondigd. En we kunnen ons best indenken, hoe be lemmerend het werkt, als dc groote massa zoo moei lijk in beweging is te brengen. Doch men heelde zich niet in, dat de gevolgen, van de crisis te overwinnen zijn door plaatselijke acties. De oorzaak zit daarvoor tc diep. De internationale verhoudingen deugen niet cn die verandert men niet door een paar ingezonden stukken. De knapste economen twisten over stelsels en methoden cn blijken het maar niet eens te kun nen worden. Moet daaruit door den leek misschien do conclusie worden getrokken, dat dc oplossing, of lie ver de tijdelijke saneering, niet in een of ander stel sel moet worden gezocht? En dat de geleerden te weinig rekening houden met de mentaliteit van den individueelcn mensch cn veel te weinig met die van dc collectieve of de natie. De problemen lijken ons zoo ingewikkeld, dat het nog een heelen tijd zal du ren, eer alles weer op z'n pootjes terecht is gekomen en dat, als de menschen hun gezond verstand en hun plicht van naastenliefde niet luide laten spreken, er nog een massa leed zal worden geleden, dat voorko men had kunnen worden. Altruïsme is thans dure plicht en egoïsme een nog groot er misdaad dan het dat. reeds in gewone omstandigheden is. Het lied wordt eentonig, doch wij achten het. nood zakelijk op het volgende te wijzen. De nood der tuin ders stijgt, met den dag en er wordt in hun gezinnen groote armoe geleden. Verschillende gemeentebestu ren beijverden zich reeds enkele weken geleden, om te trachten den nood hunner ingezetenen te verlich ten, andere keken de kat nog wat uit den boom en nog andere deden niets, omdat ze meenden, dat dc financiën het niet gedoogden. Wat ziet men nu de laatste weken gebeuren? Sommige gemeentebesturen zien blijkbaar in, dat het niet langer aangaat de tuin bouwers aan hun ellendig lot over te laten en de tuinbouwers zelf beginnen zich in andere gemeenten te roeren en doen een beroep op de medewerking van de gemeente. De gemeente Hugowaard, die in den afgeioopen zomer al met steunbonnen heeft getracht, in den nijpendsten nood te voorzien, zal thans weor bijspringen en de tuinbouwers steunen met een maxi mum-bedrag van f 11.por week. St. Maarten heeft een bedrag van f3000 uitgetrokken, om daarmee de menschen door den ergstcn nood heen te helpen. Ha renkarspel is er noodgedwongen toe moeten over gaan om in te grijpen en te voorkomen dat de tuin ders tot pauperisme vervallen. Schoorl en Warmen huizen blijven niet achter. Koedijk en St. Pancras houden vol, ondanks de weinig tegemoet komende houding van de regeering. Hensbroek tracht bij al de armoede, waarin de gemeente verkeert, nog iets te doen, opdat de menschen daar het leven nog wat kunnen rekken. En ondertusschen wacht de heele tuinbouwstreek, waarvan Langcndijk het centrum is. op de uitkeering der rentcloozc voorschotten van Rijk en gemeenten. De tijd gaat zijn gang en de menschelijke behoeften vragen haar bevrediging. De Staten blijven het elkaar maar moeilijk maken en de hoofdproducten van den Langendijker tuinbouw brengen zoo goed als niets op. Bij deze toestanden behoort geen commentaar over de zich wijzigende mentaliteit der burgers. Van de aanvoeren en prijzen der verschillende groenten vermelden we het volgende: Spruitjes werden aan de Broeker veiling verkocht voor f2.70f4.30, aan de veiling te Noordscharwoude brachten ze f6.80—f8.30 op. Aan beide veilingen werden rapen aangevoerd. Te Noordscharwoude golden ze f 1.30, aan de Broeker veiling f 0.40—f 0.60. De hoofdschotel bij den aanvoer vormden de vei> schillonde koolsoorten met de uien. Roode kool werd in de afgeioopen weck vrij veel aangevoerd, echter nog te weinig in verhouding tot de aanwezige voorraden. Het meeste, wat wordt ge- veild, behoort tot het doorschot, dat moet worden op. geruimd, omdat de hoedanigheid niet toelaat, het langer te bewaren. Over 't geheel genomen Weken de prijzen weinig af van die der vorige week. Maandag werd aan de Broeker veiling voor eerste soort f 1— f3.40 betaald, voor doorschot f 1—f2.60. De hoogstel prijs kan in het verder verloop zelfs niet gehand haafd worden, laat staan, dat er nog verbetering in trad. Zoo werd de twee laatste dagen als maximum prijs slechts f3 besteed voor eerste soort en f2.30 als tweede soort, terwijl op de laatste drie veilingen den minimumprijs van fO.GO voor doorschot weer werd bereikt. Uit deze noteeringen volgt dus, dat de meest gezochte kool f3 of iets meer per 100 K.G. heeft op gebracht en dat voor de groote kool fl of iets meer per 100 K.G. werd betaald. Dat het doorschot van de meest gevvcnschte grootte f2.20f2.60 opbracht en de grootste f 0.60 of iets meer. Men mag daaruit op maken, dat de aanvoerders gemiddeld niet meer dan f200 per spoorwagen zullen ontvangen en gezien het gewichtsverlies, dat er op geleden wordt, een betee- kenend nadeel op den verbouw van roode kool wordt geleden. Aan beide veilingen werden rond 112 spoor wagens verhandeld. Laag bleven ook de prijzen der gele kool. Aan de Broeker veiling noteerde ze Maandag f 0.60—1.60, aan de veiling te Noordscharwoude f 1.201.60, voor eer ste soort Bijna eiken dag werd aan de eerste veiling de minimumprijs van f 0.60 besteed, terwijl te Noord scharwoude zonder uitzondering die prijs betaald werd. Doorschot bracht op f 0.60—1.30. eerste soort f0.602,60. Deze laatste prijs kwam echter bij uit zondering voor en meestal werd ongeveer f2 als maxi- mum-prijs besteed. Van deze kool werden aan beide veilingen ongeveer 30 spoorwagens aangevoerd. Grooter was de aanvoer van Deensche witte kool en wat de prijzen betreft, kan worden vermeld, dat de 3-ponds kool iets minder goedkoop was dan de vorige weken. Aan de veiling te Noordscharwoude werd Maandag voor eerste soort f 1.50—2.10 betaald. Don derdag f 1.60—2.70, Zaterdag f 1 20—2.20. Aan de Broe ker veiling weken de daar bestede prijzen weinig van de genoemde af. Doorschot werd verkocht voor prij zen tusschen f0.60 en fl.80, al naar de grootte en qualiteit. Aan de Broeker veiling werden ruim 21, aan die te Noordscharwoude ruim 30 spoorwagens Deensche witte kool aangevoerd. Met de uien ging het gelukkig weer beter en de prijzen waren nog hooger dan verleden week. Te be grijpen is het, dat de bouwers voor die beste prijzen hun uien opruimen. De voorraden slinken dan ook sterk en wie eens een kijkje gaat nemen op de ak kers, bemerkt, hoe weinig uienhoopen en hokken er nog maar staan. Gewone uien brachten Maandag te Noordschar-' woude f7.80—f8.40 op, Zaterdag f8.40—f 9.50. Voorr grove uien werd van ruim f7 tot f8.50 betaald. Drie lingen werden verkocht voor prijzen, liggende tus schen f7 en f8.60, terwijl voor nep van f7.20--9.2DI werd betaald. Dank zij de vraag uit hM. buitenland konden deze hooge prijzen worden bedongen. De to-* taai-aanvoer aan beide veilingen beliep ongeveer 20t' spoorwagens van 10000 K.G. Bevredigend waren de prijzen van wortelen. Voor groote werd f 3f 3.80 betaald, kleine brachten f 1.20—f 2.10 op. Bieten bleven laag in prijs, nl. f0.80—f2.G0 per 100 K.G. Besloten werd het Gemeentebestuur met een en ander in kennis te stellen. Door den heer C. Barsingerhorn werd verslag uit gebracht over de bijwoning van de laatstgehouden raadsvergadering. Spr. deelde mede, dat de verzoe ken en voorstellen door de Raadsleden heel goed zijn verdedigd, maar dat momenteel niets kan worden gedaan buiten de regeering om; de raadsleden ver- leenen de volle medewerking. Voorzitter merkte op uit het Raadsverslag die me dewerking niet te prijzen met het oog op de pacht van het weiland. Spr. merkte op volstrekt geen me dewerking van den Raad te krijgen. Wanneer de Raad tenslotte geen medewerking van hooger hand krijgt, is het maar wenschelijk, dat de gemeente de heele boel maar overgaf en laat de regeering er mee doen wat ze wil. Zij en wij moeten aanstonds toch wat. Hierna volgde sluiting. Afdeeling R.K. Mlddenstandersbond. In eene onlangs gehouden vergadering is besloten tot het oprichten van eene afdeeling van den R.K. Middenstandersbond, 15 leden traden onmiddellijk toe. Een eigenaardige vondst. Dezer dagen vond men in een slootje aan den Oost- wal tegenover het perceel van den heer K. Kosscn een motorfiets, die bleek afkomstig te zijn uit Alk maar en behoorende aan den heer Ludeke, wonende aldaar. Genoemde motorfiets, die voor het perceel Ludeke stond, schijnt laat op den avond te zijn weggenomen en wel vermoedelijk door iomand die te laat was voor de tram. De recherche uit Alkmaar was hier spoedig ter plaatse om gezamenlijk met de politie de zaak te onderzoeken. Een brutaal stukje en we hopen dat de dader spoedig zal worden gevat. HOOGWOUD AARTSWOUD. Op Vrijdag 8 Januari, 's avonds 7 uur, werd in. bet catechisatielokaal alhier een ouderavond gehouden. 23 personen waren aanwezig, waaronder eenige dames en het volledige personeel der school. Voorzitter, de heer G. Hemke, heet allen welkom, ln het bijzonder het pas in functie getreden hoofd der school, den heer Maij en Burgemeester Hoogeboom en opent de vergadering. De secretaris, de heer de Boer, leest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. We stippen hieruit aan, dat men had besloten de vergaderingen wat ge zelliger te maken, wat volkomen gelukt is, dank zij een kop koffie, een koekje en een sigaar. Het woord is thans aan den heer Maij, die in wel gekozen woorden dank brengt aan de commissie en de ouders waarmee hij heeft kennis gemaakt Met ge mengde gevoelens ben ik naar hier gekomen, van een 9-mans- naar een 3-mansschool. Als rasechte, stoere Westfies, verlangde ik weer naar Westfriesland, terwijl mijn vrouw er ook toe meewerkte, de balans naar Aartswoud te laten overhellen. Ik ben hier gekomen om 't onderwijs te dienen en aangenaam met de ouders en verdere burgers samen te werken en te leven, en hoop op aller steun en medewerking. Punt 2 vermeldde: deelname aan de te Hoorn te to houden protestvergadering tegen het ontwerp- Terpstra. Niet genoeg kan hiertegen geageerd worden, omdat de openbare school hierdoor een gevoelige knak krijgt, waardoor deze minstens 75 jaar ten achter wordt gezet. Immers, het ontwerp beoogt het aantal leerlingen per onderwijzer te brengen op 45. Hierdoor zullen vele onderwijskrachten worden afgedankt en het onderwijs zeer veel verslechteren Teekenend is, dat de bijzondere scholen buiten dit ontwerp vallen Het meerendeel der vergadering geeft zich voor deelname op. Men besiuit een autobus te laten rijden. Rondvraag. Burgemeester Hoogeboom geeft een overzicht van de vorderingen betreffende verbouw of nieuwbouw van onze school. Binnenkort is in deze een beslissing te verwachten. De heer Kriek wijst op eenige vuile boeken der school bibliotheek en op schriften, welke de kinderen mee krijgen uit de school. De heer Maij zegt verbetering in deze toe. Punt 4. Wijziging schooltijden. Het hoofd der school stelt voor van 9—12 en van 1Muur. Dit wordt uit voerig toegelicht in verband met het lesplan. Veie aan wezigen hebben hiertegen bezwaar en ten slotte doet de heer Veerman het voorstel van 8.45 tot 11.45 en van 1.15 tot 3.15, hetgeen algemeen wordt goed gevonden. Dit zal spoedig als proef in werking treden, Volgt bespreking zomertijd, doch daar men hierover wel een heelen avond kon praten, wordt besloten dit maar te laten rusten tot later. Verkiezing bestuursleden voor de Oudercommissie. Aftredend zijn de heeren W. G. de Boer, die niet meer in aanmerking komt, daar hij geen schoolgaande kinde ren meer heeft en Jac. Louw, die niet meer in aanmer king wenscht te komen. Gekozen worden de heeren P. Grootes en P. Hartog Cz. Burgemeester Hoogeboom wijst op het vertrokken hoofd der school, den heer Van Ree, die toch zeker zeer veel voor het onderwijs heeft gedaan en altijd gezellig en aangenaam heeft samen gewerkt Spreker stelt voor een brief te zenden, waarin namens de ouders dank wordt betuigd. Dit vindt algemeen In stemming. Tevens hoopt spreker, dat zijn opvolger, ds heer Maij, eveneens aangenaam met personeel en oudera en kinderen mag samenwerken. Nogmaals belooft de heer Maij van zijn kant alles t» zullen doen en voegt er aan toe, dat alle ouders, welke Inlichtingen wenschen omtrent hun kinderen, zich ten allen tijde bij hem aan huls kunnen vervoegen. Hierna dankt de heer W. G. de Boer bij zijn afscheid voor de aangename samenwerking. Voorzitter gaat over tot sluiting met woorden van dank voor de aangename wijze waarop is vergaderd en voor de opkomst. Alhier zal een lijst circuleeren om de aanvrage van de fa. Keetman en Schoorl, betreffende autodienst Win kelAartswoud—de GouwHoogwoud, te steunen. Hier door zal een betere verbinding tot stand komen naar Hoorn en Schagen. BARSINOERHORH, KOLHORN. Met ingang van 16 Jan. 1932 wordt geopend hei poststation op Sluis III, Wieringermeer. En als Uw delijk stationhouder wordt aangesteld de heer K Heerschap, cantinehouder aldaar.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10