SchagerCourant i tooi Tweede Blad. STIMSON NAAR GENEVE. ite Lijk gevonden van Nederlandsch militair. IS! STATISTISCH ZAKBOEK 1931. De wedstrijden te Engelberg Justitieele inval bij „De Tribune". Vroege lente in de Rotterdamscbe Diergaarde. Bui tenland. Regeeringsverklaring van Laval. De brand bij Sarrasani. Radiumrijke grond ontdekt. Abonnementsgelden» Woensdag 20 Januari 1932. 75ste Jaargang. No. 9006 an oo ds n- STIMSON. VF. role* van shoef. Hij zal persoonlijk de Amerikaan- sche ontwapeningsconferentie lei den. V.D. verneemt uit Washington; De gebeurtenis van den dag is de benoe ming van Staatssecre taris Stimson tot leider der delegatie van de Vereenigde Staten naar de Ontwapeningsconfe- rente te Genève. Generaal Dawes, die oorspronkelijk als lei der der delegatie zou optreden, blijft in Ame rika Hoover heeft den am bassadeur benoemd tot leider van de groote op- bouwmaatschappij ter oplossing van het cre- dietvraagstuk. welke maatschappij zal wer ken met aen kapitaal van twee milliard dol lar: Reuter voegt aan dit bericht nog toe: Terwijl het grootste deel van de Amerikaansche delegatie Woensdag naar Genève vertrekt, zal Stim son daar eerst aankomen, wanneer de voorloopige besprekingen der ontwapeningsconferentie beëindigd zijn. In afwachting van zijn komst zal de Amerikaan sche gezant te Brussel, Gibson, hem als leider der delegatie vervangen. De herstelbetalingen. Verder seint Reuter uit Washington: De jongste Fransche démarche met betrekking tot een eventueel verlenging van het aan Duitschland verleende moratorium vindt hier geenerlei aanmoe diging. De Amerikaansche regeering zal den Fran sehen premier waarschijnlijk mededeelen, dat de op lossing van het vraagstuk in Europa dient te wor den gezocht. In regeeringskringen wenscht men de deur niet te sluiten voor de mogelijkheid van nieuwe Ameri kaansche concessies, maar men acht het een onmis- Ibare voorwaarde, dat in Europa afdoende maatrege len worden genomen voor het herstel van het ver trouwen aldaar, alvorens een voorstel tot het ver kenen van een nieuw uitstel voor de betalingen op de oorlogsschulden ook maar eenige kans kan heb ben op een sympathieke ontvangst bij het Congres. Opnieuw wordt er op gewezen, dat er tusschen de herstelbetalingen en de oorlogsschulden geen ver band bestaat. Het, voorstel tot vorming van een een heidsfront der schuldenaars tegenover de Vereenig- de Staten wordt als onlogisch beschouwd. Toegege ven wordt, dat sommige schuldenaars thans wellicht niet ten volle aan hun verplichtingen kunnen vol doen, maar, zoo wordt verklaard, dit is een kwestie welke voor elk geval afzonderlijk zal moeten worden onderzocht en het is niet mogelijk, te dien opzichte reeds bij voorbaat algemeens toezeggingen te doen. Onzekerheid betreffende Lausanne. Geen beslissing vóór het einde der week. In goed ingelichte kringen, zoo meldt Reuter uit Londen, gelooft men, dat de mogelijkheid van een uitstel van de herstelconferentie niet uitgesloten is. Vóór het eind van de week kan echter geen beslis sing worden genomen. De onderhandelingen over de conferentie tusschen de verschillende crediteur-staten en Duitschland zijn nog niet beëindigd. sn, V.D. verneemt uit Antwerpen: Enkele dagen geleden werd te Hevst bij het uit roeren van grondwerken een menschelijk geraamte bloot gelegd. Alles wees er op, dat het geraamte on geveer honderd jaren in den grond moest hebben gestoken. Er werd een onderzoek ingesteld van wege de fa milieleden van den huidigen burgemeester van Mid- delkerke. den heer Degroote, waaruit blijken zou dat men staat voor het overschot van een Nederland- schen soldaat. Deze werd in 1830 te Heyst zwaar gewond, be zweek aldaar aan zijn wonden en werd hegraven ter plaatse waar het geraamte is teruggevonden. De plaats was vroeger een akker. OVERSPANNEN HUURDER. en Zijn huisbaas mei een klomp bewerkt. Op den Amsteldijk te Nieuwer Amstel ontstond Dinsdagmiddag twist tusschen een huiseigenaar, die de huur in ontvangst kwam nemen en een bewoner •ldaar. Op een gegeven moment liep deze twist zoo hoog, dat laatstgenoemde zijn tegenstander met een klomp een slag op het hoofd toebracht, waardoor een gapende wonde ontstond. De gewonde werd per auto naar een geneesheer vervoerd, die een voorloopig verband legde. De driftige bewoner had het zoo op zijn zenuwen gekregen dat hij den boel thuis begon kort en klein te slaan. Vier man waren tenslotte iioodig om hem in bedwang te houden. Hij verkeerde in een dusdanigen overspannen toestand, dat hij ter observatie naar een ziekeninrichting moest worden overgebracht. BIJ HET VERLATEN VAN ZIJN AUTO GEGREPEN. Gisteravond omstreeks half zes is de chauffeur A. v. d. Vloet, op den rijksweg onder de gemeente Gilze, (N.B.) terwijl hij zich even uit zijn wagen verwijderde, door een uit tegenovergestelde richting komende auto gegrepen en tegen den grond geslingerd.Twee doctoren die spoedig ter plaatse verschenen waren, verleenden de L ®6rste hulp. De getroffene had wonden aan hoofd en hals bekomen, terwijl het rechteronderbeen zoo goed als verbrijzeld was. Hij is op medisch advies per auto naar het St, Ignatius Ziekenhuis te Breda overgebracht, HOE DE BODEM WORDT GEBRUIKT. Laat ons om te beginnen, vaststellen, dat ruini één vijfde van de totale oppervlakte van ons land niet wordt gebruikt Dat wil zeggen: één vijfde staat voor 1929 te boek als ongecultiveerd: 725789 H.A. van de 3.267.734. Hiervan zijn 931.341 H.A. woeste gronden, een opper vlakte bijna zoo groot als Noord-Holland en Utrecht samen. Het is nog wel erger geweest: in 1910 waren er 542.877 H.A. woeste gronden, zoodat daarvan in 19 jaar ruim 150.000 H.A. in ontginning zijn gebracht. Dat is een mooie prestatie: zeven keer de oppen-lakte van de Wie- ringermeer! Dat nieuw ontgonnen gebied zal echter wel niet zoo vruchtbaar zijn als onze jongste groote droogmakerij! BOUWLAND ENZ. Met het gecultiveerde deel van onzen bodem staat het de laatste jaren als volgt: (in H.A.) Blijvend Jaar Bouwland grasland Tuingrond Bosch Totaal 1910 867.274 1.210.431 76.661 260.222 2.414.588 1920 905.614 1.219.084 93.700 247.785 2.466.183 1929 893.303 1.283.760 111.157 253.725 2,541.945 Deze cijfers geven niet alle reden tot juichen. Let eens op de bebossching. Die beslaat nu nauwelijks 8 pet van de totale oppervlakte. Nederland hoort dan ook tot de boscharme landen. Wat hout betreft, zijn we in sterke mate afhankelijk van het buitenland en mis sen we veel natuurschoon. Laten wij dus boomen planten en bosch aanleggen, waar do omstandigheden het mogelijk en wensohelijk maken. Sinds 1920 zijn we weer op den goeden weg, doch tijdens den oorlog is er veel hout gesneuveld. Tot de regeering Ingreep en met kapverboden ging werken. De stijging van het aantal H.A. blijvend grasland zal wel grootendeels aan de ontginningen te danken zijn. De cijfers omtrent „tuingrond" worden op deze wijze onderverdeeld. Tuin- en ooftbouwgrond Jaren Tuinen, war- Boom-, bloem- Totaal moezerijen en bloembollen en ooftteelt kweekerijen 1910 69.210 7.451 76.661 1920 85.146 8.554 93.700 1929 98.429 12.728 11L157 Wij zullen hieraan maar geen bespiegelingen vast- knoopen. De crisis is er nog altijd en zoolang het buiten land niet wil en kan koopen, blijft Hollands tuinbouw en wat daarmee annex is, in last. DIJKEN EN WEGEN. Tot de ongecultiveerde worden o.a. gerekend de dijken en bermen, die te zamen een oppervlakte hebben van 23.346 H.A Verder vallen hieronder de veld- en spoorwegen ter grootte van 40.842 H.A. Naar mate de verbetering van de wegen vordert, zal deze uitgestrektheid aanzienlijk grooter worden. BETELING. In 1929 waren 45.435 H_A bezaaid met tarwe. De ge middelde opbrengst bedroeg 43.1 H.L., weinig minder dan in het recordjaar 1928, toen per H.A. 43.8 H.L. werd ge- dorscht In 1920 werd tarwe geteeld op 61.489 H.A In 1929 was het dus 16.000 H.A minder. Dat ging vol gens velen den goeden kant uit, omdat de tarweproductle tegen wereldprijzen hier toch onmogelijk zou worden. Of dit juist gezien was, laten wij in het midden, doch wat ons buitengewoon interesseert is dit: welke invloed zal de Tarwewet hebben? Op deze vraag zal het zakboek 1932 het begin van een antwoord kunnen geven. Even wachten dus. Dit geld ook voor de suikerbieten. In 1920 namen deze 66.599 H.A in beslag en in 1920 nog maar 55.002 H.A., dus 11.597 H.A minder. Sindsdien is het Bietenwetje gekomen en de gevolgen daarvan, die nog in het duister liggen De wereldsuiker prijs stoort zich daaraan niet en het klimaat van Java en Cuba blijft gunstiger dan het onze. Het zou niet de eerste maal zijn, dat onze landbouwers van producten moeten veranderen. Dat geeft wel eens moeilijkheden, doch die zijn in het verleden overwonnen en dat kan in de toekomst ook. Een voorbeeld van een verdwijnende cultuur is de boekweitteelt: 1910 1920 1929 14.220 H.A 6.711 722 H.A Met het systeem van heide-branden verdwijnt de boek- welt en een verlies is het niet. Aan een boekweit-wetje schijnt nooit gedacht te zijn. VARKENS EN KIPPEN. Sinds 1901 zijn we echte kippenboeren geworden en ook is ons bezit aan varkens sterk gestegen. Zoo spreken de cijfers: Jaar Varkens Hoenders 1901 763.601 4.561.001 1910 1.259.844 9.777.962 1921 1.519.245 9.660.799 1930 2.017.781 24.637.204 y ergens ae opmerKing, dat bij deze hoenders de kippen zonder kop nog niet eens zijn meegeteld. Maar ook daarzonder is het al erg genoeg. Intusschen kakelen die kippen met koppen geld in het laatje: in 1930 had de uitvoer van eieren en eiproducten een waarde van 62 millioen. Daarmee behaalden ze in de ranglijst nr. 7. terwijl kaas en boter op nummer 4 en 6 stonden resp. met een waarde van 68 en 63 millioen. De uitvoer van gezouten en van versch vleesch ver tegenwoordigde een waarde van 47 en 36 millioen. Welk aandeel onze varkens daarin hebben, staat niet vermeld, doch bekend is. dat de Engelschen er verzot op zijn. Onderwijl zijn echter de omstandigheden voor onzen uitvoer niet beter geworden en bij wijze van spreken werd dezer dagen beweerd, dat de biggen hier en daar maar voor het meenemen waren. Het volgend Zakboek zal ook van deze malaise de weerspiegeling geven. PAARDEN. Het aantal paarden vermindert wel, doch de levende P.K. legt het voorloopig nog niet geheel af tegen de mechanische. Jaar Motorrijtuigen Paarden Jaar v. alle soorten 1901 301.645 1 Jan. '28 95.883 1910 327.377 1 Aug. '28 111.600 1921 363.668 1 Aug. '29 128.884 1930 299.152 1 Aug. '30 143.922 In 2 jaar en 7 maanden groeide dus het aantal motor rijtuigen aan met 50 pet. Wij leeren het ook om een beetje op z'n Amerikaansch uit de kluiten te wassen. We konden niet ontdekken, hoeveel P.K.'s al die mo toren samen sterk zijn. WIJ BOUWEN! Onze woningvoorraad vermeerderde in 1930 met netto 44.523 woningen. Voltooid werden er 51.824 en 7301 kwa men te vervallen. Dat is een mooie winst, die sinds 1921 elk jaar terug keert met een gemiddelde van ongeveer 42.000. Te voren moeten de woningtoestanden dus heel wat te wenschen overgelaten hebben. In 1930 hadden er openbare aanbestedingen plaats tot een totaal van 185 millioen, aldus verdeeld (in milll- oenen guldens). Voor rekening van: Rijk en polders: 41.7; Gemeen ten: 50-8; Woningbouwvereenigingen: 15.4; Spoorwegen: 3.6; Particulieren 73.5; Totaal 185.1. Van zulk een bedrijvigheid proflteeren ook de steen- en pannenbakkerijen, de verffabrieken, enz. FAILLISSEMENTEN. VERMOGENS. INKOMENS. De gegevens hierover gaan we stilzwijgend voorbij. Er is sinds 1929'30 zoo ontzettend veel veranderd, dat het geen zin heeft oude koeien uit de sloot te halen. A.s. jaar spreken wij elkaar nader. Een geanimeerd slot. Uit Engelberg wordt gemeld: Begunstigd door schitterend weer zijn hier Zater dag en Zondag de hardrijvvedstrijden om den Hol land-beker, gesticht door den heer Couvee, gehouden over de 500, 1000, 15000 en 5000 meter. Zaterdag was de ijsbaan nog wat stroef, maar Zon dag was zo in uitnemenden staat. Op de( 500 meter werden geen erg snelle tijden ge maakt. s Middags, nadat de zon er een flinke poos op geschenen had, was de baan sneller. Van de Ruit, die nu nieuwe schaatsen had, bleek opeens veel sneller dan tevoren. Zondagochtend op de 1000 meter zijn er eenige val partijen voorgekomen, die wel zullen voortspruiten uit gebrek aan wedatrijdroutine. Het begon met Ben Blaisse, die in zijn stijl veel verbeterd is, maar die, uit de eerste bocht komende, viel. Zijn broer Huib rijdt ook in keurigen stijl maar is minder strk. Langendijk, rijdende tegen Keetman, viel eveneens in de eerste bocht en Keetman, die ook in het buitenland steecs op klompen loopt, zoodat er gevraagd werd naar een foto van hem met in de linkerhand een bloembol en in de rechter een Edam mer kaasje, tuimelde in de tweede bocht. Beiden wa ren vlug weer op de been en reden de baan af. Ook Schenk viel op het rechte stuk vlak voor de finish, hij reed tegen Simon Heiden en was tot het laatst een stuk voor en zou misschien den tijd van Riedl op dezen afstand geëvenaard hebben. Op de 5000 meter heeft Koops een mooien wedstrijd gereden. In de eerste twee ronden verkreeg hij een kleinen voorsprong op den door Riedl gemaakten tijd door een extra snellen start en dien kleinen voor sprong heeft hij tot het einde weten te bewaren. Heiden heeft over het geheel genomen een goeden wedstrijd gereden. Gedurende twintig minuten heeft hij den besten tijd, op een buitenlandsche baan ge maakt, op zijn naam gehad met 8.44 voor de 5000 M„ indertijd door van der Scheer in Davos op 8.44.7 ge bracht, maar nu door Koops weer verbeterd tot 8.41.6. 's Avonds vond een buitengewoon geanimeerde prijs uitreiking plaats in hotel Schweizerhof, waar een groep Hollanders, onder leiding van den heer van den Berg uit Amsterdam, er in slaagde een echt jo lige stemming te brengen. De heer Couvee reikte de prijzen uit van den wed strijd om den Twenthe-Cup, de heer van Laer deed zulks voor den Holland-Beker. Na een donderend hoera maakte Koops een eere rondje op de schouders door de zaal, toen hem de eerste prijs op de 5000 meter was uitgereikt en even later werd ook Riedl tot „luchtreiziger" gepromo veerd, toen de heer van Laer mededeelde dat Riedl het Oostcnrijksch record op zijn naam had gebracht VERBETERDE HOUDING BELIGIë—NEDERLAND- Verklaring van Senator Segers. Reuter meldt uit Brussel: In het rapport van de senatoriale commissie van Bui tenlandsche Zaken verklaarde de heer Segers, dat het hem aangenaam is een verbetering in de verhouding tot Nederland te kunnen constateeren. De justitie te Amsterdam heeft gister in den namiddag een huiszoeking verricht in het perceel Amstel 85, waar gevestigd zijn de redactie- en administratieruimten van het communistische dagblad „De Tribune". Aanwezig waren o.m. de Substituut Officier van Ju stitie, Mr. Dr. J. A. van Thiel en eenige rechercheurs. Verschillende bescheiden zijn in beslag genomen* Het eerste struisvogel-ei. Op 16 Januari, hartje winter dus, heeft in de Dier gaarde te Rotterdam een. opzienbarende gebeurtenis plaats gehad. De struisvogels, die door de zoele Zui denwindjes al weken lang de kluts kwijt waren, be reikten na een voorspel van verscheidene dagen, waarbij volgens de regels van het struisengebruik de fraaiste bruiloftsdansen waren uitgevoerd en een prachtige nestkuil was uitgehold, het eerste hoogte punt van hun broedperiode. Juist drie maanden voor den dag, waarop in vori ge jaren dit heugelijke feit zich voordeed, legde me vrouw Struis haar eerste ei! Dat overigens deze vroegtijdige bruiloft, afgezien van het merkwaardige, op z'n minst genomen als on welkom wordt beschouwd, behoeven we zeker niet te zeggen, schrijft de N.R.Crt. Verleden zomer is door het slechte weer het struisenbroedsel mislukt, wat zal er nu van komen als straks het weer omslaat en een duchtig nawintertje invalt? Het is nu eenmaal met struisvogels niet als met kippen: hoe eerder aan den leg hoe voordeeliger. Thuis wacht U een gezellig uurtje, 'iedere week opnieuw, indien U zich abonneert op ons OEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD. Abonnementsprijs; T2y2 oL p. kwartaal. Elk nummer telt 16 bladzijden groot formaat. Abonneert U bij de Uitgevers van deze oaiiraat. Fjfoefmuumar gratis* Frankryk's recht op herstel bljjve onaange tast. Handhaving van Briands politiek. De Fransche regeering heeft zich Dinsdagmiddag aan de Kamer voorgesteld. Minister President Laval las de regeeringsverklaring voor, waarin de houding der regeering nopens de groote internationale vraagstukken herstelvraagstukken en ontwapening wordt vastgelegd. Laval legde er den nadruk op dat de Fransche regeering niet zal kunnen toestemmen in een oplossing van het herstelvraagstuk, welke, zonder de crisis te overwinnen, de Fransche be langen en rechten zou schaden. Frankrijk laat zich de rechten op de herstelbetalingen niet ontnemen. Het heeft de plicht te verhinderen, dat offers worden gebracht zonder dat tegelijkertijd de eigen schulden worden ver laagd. Bovendien moet ieder verdrag een gerechtvaar digde verhouding van productie en kosten van levens onderhoud scheppen. Wat de a.s. Ontwapeningsconferentie betreft, zal Frankrijk, aldus vervolgde Laval. zich houden aan het memorandum van 15 Juli 1931. Deze politiek is niet slechts die van Frankrijk, doch ook de politiek van den Volkenbond. Alle partijen In Frankrijk, hebben er steeds weer den nadruk op gelegd dat het succes der Ontwa peningsconferentie eerst dan verzekerd zou zijn, indien zij binnen een nauw omschreven kader zou worden ge houden. Dit kader moet zijn: Waardeering voor verdra gen, wederzijdsche steun, resp veiligheid. Men vergist zich, indien men van Frankrijk zwakheid of toegevend heid zou verwachten. Zijn vaste wil, den vrede te orga- niseeren, sluit het een zoowel als het ander uit. Toen Laval zijn redevoering had beëindigd, riep de linkerzijde: „Vive Briand". Na Laval nam de president der Kamer, Bouisson, het woord. Deze wees er eveneens op dat het aanzien van den Volkenbond niet mag worden verzwakt. Vervolgens werd aangevangen met de debatten over de algemeene politiek der regeering. Het lot der olifanten. Zooals we reeds meldden, heeft de gearresteerde, ge wezen stalknecht van Sarrasani, die verdacht was van brandstichting, een alibi kunnen opgeven dat juist is bevonden. Daar hij echter zonder middelen van bestaan is, zal hij door de Belgische gendarmerie naar de grens worden geleid. De justitie volgt thans een ander spoor, hetwelk verband zou houden met de campagne, door middel van suggestieve plakbrieven, vóór de komst naar Antwerpen, tegen het circus Sarrasani te Luik ge voerd. Verrassende onthullingen en arrestaties wor« den in dit verband voor zeer waarschijnlijk gehou den. De toestand der bij den brand gewonde olifanten baart nog steeds veel zorg. Een tweede olifant „Adèle' is gestorven. Twee of drie andere olifanten zullen, naar men vreest, hunne wonden eveneens niet overleven. De voorstellingen van het circus zullen waarschijn lijk deze week ./orden hervat. MIJNGASONTPLOFFING IN SPANJE. Drie personen gedood; ettelijke gewond. Reuter meldt uit Madrid: In een mijn bij Moreda in de provincie Oviedo heeft gister een hevige mijngasontploffing plaats gehad, waar bij drie mijnwerkers werden gedood en versoheiden, ar beiders gewond, onder wie zes zwaar. ONTBINDING JEZUÏETENORDE IN SPANJE? Decreet zou zeer spoedig verschijnen. Een B.TA.-bericht uit Madrid meldt dat het waarschijn lijk is dat het staatsblad een dezer dagen een besluit van den minister van justitie zal publiceeren, verklaren de, dat de Jezuietenorde ontbonden is. Het rijkste terrein van Europa. V.D. verneemt uit Ween en: Naar verluidt heeft Franz Niegl, te Neuhaus nabij Linz in Opper Oostenrijk een terrein ontdekt, dat het rijkste is aan radium in Europa, Van Offioleele zijde wordt medegedeeld, dat 11000 ton grond van dit terrein een hoeveelheid radium zou opleveren vai) 1 K.G., het geen het hoogste percentage vormt, dat tot dusverre ontdekt ia Betaling 4e kwartaal 1931. Aan onze lezers buiten Schagen doen wij het ver* zoek het abonnementsgeld dez Schager Courant over het vierde kwartaal 1931, ten bedrage van fL80 (voor courant met Zondagsblad f2.53). vóór 1 Februari a.s. aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten* geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Ztj, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Graciense, enz. zijn geabonneerd, kunnen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 4e kwartaal 1931, op dezelfde wijze toezenden. Na genoemden datum wordt geschikt met 10.14 verhooging. Toezending is dus voordeeligl Voor De Prins Is het bedrag f2-53 Voor Het Nieuwe Modeblad fl.25 Voor Gracieus© 12.16 Voor Panorama f 2.60 Voor Het Leven 12.50 DE ADMINISTRATIE.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5