Landelijke Ruitersport in het Noorden. Voordeelen van betalingen door overschrij= vingen en de rol, die de Coöp. Boeren* leenbanken daarbij voor den Landbouw zouden kunnen vervullen. Alle correspondentie betrekking hebbende op deze rubriek, te zenden aan J. C. Vethman, Waardpolder, Kolhorn, Tel. 25. Officieele meldingen. Nadruk verboden Ruiter avonden L. R. .West Friesland" en „R.A.P." 23 Jan. a_s. des avonds 7.30 uur te Schagerbrug, café Broer. Ruiters c.q. amazones die al reeds een Fed. costuum bezitten, worden beleefd verzocht hierin te verschijnen. L. R. „Texel", 3 Febr. Standaard ultr. „Het ruiteraan- zoek". L. R. „Beiaart", 6 Febr. a.s. L. R. „Wieringen", 20 Febr. L. R. „Heiloo en Omstreken", 19 Maart a.s., 5-jarig bestaan. Verstelde datum: L. R. „Helder", op 20 Febr. a.s., „Het ruiteraanzoek", Standaarduitreiking. FED. TENUE. Voor het aanpassen en maatnemen van het nieuwe costuum zal de firma Bakker op 23 Jan. op de volgende uren aanwezig zijn te: „H e 1 d e r". Hotel Centraal, 10.00 voorm. „T e x e 1" bij aankomst bus van boot 12.20, in ho tel Texel. „W i e r i n g e n", pl.m. 4 uur n.m.. Schagerbrug: 6 uur n.m. Secretariaten worden er op attent gemaakt, dat pro gramma's, tekstboekjes, schrijfbenoodigdheden en alle voorkomende zaken voor uw ruiteravonden tegen zeer concurreerende prijzen worden geleverd. Wie een interessant ruiternieuwtje heeft plaatse dit In onze rubriek. Vethman. Langs den hoefslag. L. R. „Rossinant" te Winkel. Het was een echte kille wintermorgen, toen wij IJ. Zondag een bezoek brachten aan de nog jonge Land. Rijv. „Rossinant", niettegenstaande waren bijna alle le den present. Een goed teeken. Er zijn ook L. R. lessen die per motor worden bezocht, of in 't geheel niet Wie om dezen tijd de rijles bezoekt, bewijst hiermede liefhebber te zijn. Het moet prettig zijn voor een leider vast op zijn menschen te kunnen rekenen. Ook wij had den dc bagagewagen op stal gezet en waren per paard op visite gegaan. Onderweg haalden wij de jonge Splunter in, waarmede het al zeer prettig praat. Deze vond 'tbest weer, wat wij onderstreepten, als echt ruiterweer. Al zeer spoedig hadden wij 't over Rossinant en kregen wij te hooren dat de vereen, reeds 13 leden telt, een mooi aantal om mede te oefenen. Een kort galopje en Winkel was bereikt en daarmede de manége. Rossinant's open manége is mooi gelegen, rondom tus- schen boomgaarden, zomers een ideaal plekje, nu wat modderig, maar niet glad. Wat sintels etc. zal veel ver betering brengen. Door 't bestuur, de heeren Melchior, Voorz. en Reijne, mede de instructeur Keener, werden wij hartelijk welkom geheeten. Het veelbestreden Fed. uniform vond ook hier ingang. Mej. Smit vond 't ten minste „een fijn kleurtje". Dames zien graag „mooie dingen", dus een goede recommandatie. Hierna nam spoedig de les een aanvang. Zeer goed werden verschillende manégefiguren uitgevoerd: de nog zeer jonge leden in aanmerking genomen. Natuurlijk viel wat te verbeteren, het is echter zoo gemakkelijk aanmerkingen te maken, en het ligt niet aan ons, deze te becritiseeren. Vervolgens werd de Ind. Dres. Pr. No. 3 gereden, wat reeds aardig gaat. Er zijn eenige goede paarden bij de afd. Vooral de nieuwe schimmel van jongenheer Reijne belooft veel bij goed oefenen. Tot slot werd afdeeling gereden en blies de hoorn blazer Molenaar, eenige fanfare's, inderdaad goed zuiver. Nog wat meer bolle wangen, een trompet is geen gewoon muziekinstrument! Wij dankten den instructeur die op de hem eigen rustige manier de les keurig leidde en den ruiters voor 't ons getoonde en noodigden hun als dank op den Ruiteravond van West Friesland en R.A.P. els. Za terdag. Dat ze er allen mogen zijn, deze prettige ruiters en amazóne's. De les werd door vrij veel publiek bijge woond, een bewijs dat Rossinant de sympathie heeft van de bevolking. Wij merkten op den dierenarts, den heer Rempt, een steeds bekender wordend figuur in onze ruiterkringen; de heeren Poortermans, Keetman, Van Splunter; inderdaad mensch, die Rossinant zeer ze ker tot zeer grooten steun zullen dienen. Samen met den enthousiasten voorvechter der ruitersport, Melchior, re den wij naar diens woning, waar onder 't genot van een kop thee nog eens flink „op de groote volte werd nage reden". Zeker zullen wij „Rossinant" dit seizoen op de wedstrijden zien. Het is een afd. met goed materiaal en goede ambitie.. Algemeene jaarvergadering „West Friesland." Aanwezig het geheele bestuur, met uitzondering van den heer Eriks. die hiervan kennis heeft gegeven, ter vergadering 14 leden. Voorzitter Schoorl spreekt het gebruikelijke openings woord, waarop door den Secr. Rens de notulen worden voorgelezen, die geen critiek verwekken, en worden goedgekeurd. Volgt Financieel verslag door de commissie die voor 't nazien de r rekening was benoemd, hetwelk door den heer J. v. d. Plas op zeer bijzondere wijz wordt gedaan. Het geheel is in een komischen vorm gegoten en wekt in hooge mate de lachlust van de aanwezigen op. Waar 't echter om gaat, is in keurige orde bevonden en e.a. sluit met een belangrijk saldo. Een compliment door den Voorz. aan het adres van den Secr., mede aan zijn reohterhand in dezen, Mej. E. Rens, is hier zeer op zijn plaats. De ingekomen agenda der Prov. Comm. van Noord- Holland blijkt geen moeilijkheden op te leveren. Voorzitter zal er op aandringen, het aantal wedstrij den zoo klein mogelijk te houden, gezien den huidigen toestand. Bij het kiezen van afgevaardigden naar Alkmaar, wordt de wenschelijkheid uitgesproken, ook een der leden hier naar toe te zenden. Na stemming wordt de heer Geerligs hiervoor aangewezen. Voor afgevaardigden naar Utrecht worden benoemd 4 heeren van het bestuur. De aftre dende bestuursleden, de heeren 't Hart en Boontjes worden met algemeene stemmen herkozen. De secretaris stelt voor inplaats van per week, nu per maand de contributie af te dragen. Goedgevonden. Hierna vraagt dc hr. v. d. Plas 'n oogenblik 't woord en vertelt hoezeer 't hem ook spijt, als lid van „West Fries land" te moeten bedanken. Reeds werd de laatste jaren door hem niet medegereden, maar bleef hij toch lid van „West Friesland", dit neemt nu een einde, maar v. d. Plas doet toezegging als donateur voortaan de vereen, te willen biijven steunen. Voorzitter dankt den heer v. d. Plas voor zijn vele werk in 't belang van de afd. en spreekt den wensch uit, dat door het scheidenden lid nog in lengte van ja ren de groote lijnen van „West Friesland" gevolgd zul len v: orden. Vo'.gen nog eenige besprekingen over a.s. ruiteravond, van huishoudelijken aard. Vervolgens komt het hoofddeksel, dat bij het a.s. nieu we costuum zal worden gedragen, nog eens ter tafel. Door eenige leden is bezwaar gemaakt tegen het dragen der platte pet, en willen zeer gaarne de z.g. kwartier- muts gehandhaafd zien, als zijnde veel goedkooper en gemakkelijker op te bergen. Na gehouden besprekingen wordt besloten hierover nogmaals te stemmen. Uitslag is dat een gelijk aantal stemmen worden uitgebracht, hetgeen tot gevolg heeft, dat dit punt wordt aangehou den tot volgende vergadering. Hierop volgt sluitingswoord. ALG. VERG AD ERIN G DER L. R. „ANNA PAULOWNA". In zijn openingswoord heet de voorzitter, de heer V. Kaan, allen welkom en deelt mede, dat het ijverige be stuurslid, de heer J. A. Waiboer, door familie-omstan digheden verhinderd is op de vergadering aanwezig te zijn. Hierop leest de secretaris de notulen van de laat ste alg. vergadering, welke onveranderd worden goed gekeurd. Volgt verslag over den stand der rekening over 1931, welke niet zoo rooskleurig blijkt te zijn. Dank wordt echter gebracht aan den penningmeester, den heer G. W. Waiboer, die zijn zware taak tot in de puntjes heeft verzorgd. De financieele zorgen van den penningmeester zijn niet alleen die van de L. R., maar ook van het jaarlijksche concours-hippique. De slechte toestand der kas is ook dit jaar weer veroorzaakt door het totaal mislukte concours. De geweldige slagregens hielden de bezoekers thuis, ondanks dat werd 't programma tot 't laatste nummer verreden, en was een financieel fiasco het gevolg. Hierna komt de agenda voor de els. Prov. Verg. ter tafel, welke geen besprekingen verlangt Als afgevaar digde naar Alkmaar en later naar den Nat. Ruiterdag te Utrecht wordt weder benoemd de secretraris, de heer Vethman. Een belangrijker punt blijkt het a.s. concours 1932 te Anna Paulowna te zijn. Voorzitter wil weder trachten een wedstrijddag te houden, wat ook het algemeene idéé van de vergadering is. Spr. stelt voor een datum te bepalen, welke in overleg met den heer Slikker wordt bepaald op Zondag 19 Juli as. Hierna vraagt .voorz. hoe deze dag zal worden gevuld en hoe een en ander in de rekening zal komen te staan. De secretaris geeft hierover een beschouwing ten beste, wat ongeveer neerkomt op een zeer prettigen dag, die tot tevredenheid der deelnemers moet verloopen en een zeer lage uitgavenlijst. Voorzitter verzoekt den secretaris een begrooting samen te stellen en na gereed komen hiervan een ver gadering te beleggen. Ook voorzitter is tegen opheffing. Anna Paulowna, als groot centrum van 't Uoorderkwar- tier, is voor een dergelijken dag zeer goed gelegen, en spreekt den wensch uit, dat ditmaal R.A.P. succes zal hebben bij haar streven voor de goede zaak. Vervolgens deelt Mej. Tine Saai mede, dat ze als lid de R.A.P. gaat verlaten. Door allen wordt dit zeer be treurd en voorzitter spreekt dan in hartelijke en waar- deerende woorden het vertrekkende lid namens allen toe. Mej. Saai is steeds een waarachtig onderdeel van de Vereeniging geweest en heeft steeds getracht, datgene voor „A. P." te zijn wat in haar vermogen lag. De R.A.P. zal Mej. Saai als lid en als mensch zeer zeker missen. Bij de rondvraag wordt besloten de manége zoo spoe dig mogelijk in orde te maken en wordt 25 Jan. a's datum hiervoor vastgesteld. Voorzitter dankt hierop de aanwezigen voor de pret tige besprekingen en zeer goede opkomst en hoopt lat de verschillende besprekingen weder goede vruchten zullen afwerpen. Hierna sluiting. VETHMAN. L. R. „WIERINGEN". Bij gunstig weer zou onze L.R. j.1. Zondag rijden. In de vroegte van den dag is het alles regen, en er waait een halve storm over het veld. Doch het klaart in de vroegte op en de rijles zal doorgaan. In de manége rijden, daar is echter geen sprake van, dus we gaan uit rijden. De tijd van verzamelen is aangebroken, en Jam mer genoeg zijn maar 5 leden aanwezig. De overigen laten op zich wachten. Zij hebben stellig beloofd te zullen komen, dus wij wachten nog even, maar er komt niets. Waarom toch altijd dat beloven en niet doen. Zeg dan nog liever: ik kom niet, dan weten de overigen tenminste waar ze zich aan houden kunnen. De stem ming is er echter niet minder om. Bij de afrit sluit Jan van de Bakker zich nog bij ons aan, hoewel anders een man van tijd, nu ook een half uur te laat. Met z'n zevenen rijden we tenslotte in vlug tempo af in <?e richting Oosterland. Een frissche wind waait ons in den rug en ?r is stemming onder de leden. Te Oosterland op het erf van ons bestuurslid Bakker even rusten en dan vervolgen we onze rit naar Den Oever. Het helde re paardengetrappel op de straat brengt ons echoën tegemoet en klinkt ons als muziek in de ooren. Ik bemerk, dat de amazones en ruiters er op letten, het geklepper is als begrijpelijk zeer onregel matig, doch soms als bij uitzondering even gelijk, alsof de paarden in den pas draven, doch het is van korten duur en worden de geluiden al dadelijk weer onregel matig Maar dit geluid hooren ook anderen als onge woon, deuren worden geopend en gordijnen op zij ge schoven; wij zien nieuwsgierige gezichten. Sommigen zien ons voor vreemdelingen aan. Anderen lachen naar ons en enkelen wuiven ons na. We rijden Den Oever door en hebben overal veel belangstelling. Mulder heeft als gewoonlijk sjans. Ze loopt hem met boemen na. de heele Oever door. Hij heeft de gewoonte om zoo af en toe één oog dicht te knijpen, en dan heb je dat. De terugweg zit aan den heenreis vast. Ons plan was om langs den dijk terug te gaan. doch de gladde kruin is onberijdbaar, We gaan dus langs denzelfden weg terug als we zijn gekomen, tot Oosterland, vandaar den polder door terug. De wind doet de slippen van de jassm wapperen en alles wat niet vast aan ons zit, wappert ten slotte. Er staat een flinke bries. Niettegenstaande wordt het achterste gedeelte der colonne met grappige gezegdes van KooiJ bedeeld, waar als altijd om wordt gelachen. De voorste zingen voor ons bekende liederen. De amazóne's wenschen het laatste stuk van den polder weg te galoppeeren. De instructeur staat dit gaarne toe en zoo gaat het op behoorlijke afstand van elkaar naar de Burge. De modder spat ons evenwel om de ooren en ook bij sommigen er misschien wel ln. De orde wordt weer hersteld en we rijden de Elft door naar huis. Annie zegt nog terloops: Vader had eigenlijk gezegd, je mag niet in galop hoor, Flip het al 3 weken niks gedaan, dus denk erom. Nu, er is om gedacht hoor vader, en we heb ben niet gegaloppeerd. Als vader dit nu maar niet leest. Och, dan is hij het wel weer vergeten. Hij is niet zoo kwaad als hij groot is. Te Hlppolytushoef aangekomen, gaan allen weer huis-toe. Het was een echte ruiterdag. A.s. Vrijdag alle heeren aanwezig; om 2 uur manége opknappen. Gereedschap medebrengen. De leden welke den ruiteravond van West-Friesland wenschen bij te wonen, moeten dit opgeven voor Vrij dagavond 7 uur. Er zal dan voor gezamenlijke vervoer- gelegenheid worden gezorgd. Instructeur HIS WILMS. Cursusvergadering van de Vereeniging van Oudleerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. De heer Th. J. Visser, hoofdinspecteur van de Cen trale Bank te Utrecht, vervolgt zijne inleiding. Spr. heeft dus behandeld de rol van de Coöp. Boe renleenbanken en daarbij verondersteld: A. Het giro- verkeer tusschen rekeninghouders van eenzelfde boe renleenbank onderling. Inleider komt dan nu aan de tweede mogelijkheid. n.1.: B. Het giroverkeer tusschen rekeninghouders van de eene Boerenleenbank met rekeninghouders van een andere Boerenleenbank. De schuldenaar B, aan wien betaald moet worden, woont in een andere plaats dan de schuldenaar (A). Beide zijn rekeninghouder van eene Boerenleenbank. Daar het volgens de statuten der Centrale Bank niet toegestaan is, dat twee Boerenleenbanken met el kaar in geldverkeer staan, wordt hier de opdracht tot overschrijving doorgezonden aan de Centrale Bank. Deze deelt de betrokken Boerenleenbank mede, dat ten gunste van schuldeischer B een bedrag is over geschreven op verzoek van schuldenaar A, bij de andere Boerenleenbank. B.'s Boerenleenbank zendt dezen bericht van crediteering. C. Giroverkeer tusschen rekeninghouders van eene Boerenleenbank met rekeninghouders (niet Boe renleenbanken) van de Centrale Bank. Dit is vooral van belang voor de Vereenigingen op het gebied van den Landbouw en hare geweste lijke of landelijke Centrales. Als voorbeeld noemen we de betaling door middel van overschrijving, door Aankoopvereenigingen aan het Centraal Bureau. Vrijwel alle Aankoopvereeni gingen (Landbouwvereenigingen) zijn leden en reke ninghouders bij onze Boerenleenbanken, terwijl het Centraal Bureau in finantieele relatie staat bij de Centrale Bank. Contante geldzendingen hebben hier vrijwel nooit plaats. De Aankoopvereeniging geeft opdracht aan de Boerenleenbank, deze weer aan de Centrale en de Centrale schrijft de rekening van het Centraal Bureau tegoed. Daar deze overschrij vingen zoo veelvuldig voorkomen, worden er ook bij zondere formulieren voor gebruikt. Een ander voorbeeld is de vereffening van de schulden door de Nationale Coöp. Zuivelvèrkoopver- eeniging te Amsterdam aan hare leden Zuivelfabrie ken. Deze Centrale Verkoopvereeniging ontvangt dc Zui velproducten van do bij haar aangesloten fabrieken en moet de opbrengst daarvan aan die fabrieken doen toekomen. Men bedenke, welk een ontzettend werk er aan verbonden zou zijn, wanneer aan deze fabrieken alles in contanten zou worden toegezon den en men begrijpt welke 'oordeelen ook hier aan een eenvoudige overschrijving op rekening door mid del van de Centrale Bank is erbonden. D. Giroverkeer tusschen rekeninghouders van de Centrale Bank (niet-Boerenleenbanken) onder ling. Daar er slechts enkele gevallen zijn, heeft dit ver keer uiteraard weinig beteekenis. Volledigheidshalve mocht echter vermelding niet achterwege blijven. D. Giroverkeer tusschen rekeninghouders van de Boerenleenbank met rekeninghouders van andere instellingen waarvan de Centrale rekeninghou der is. Een geval dus, waarbij verondersteld wordt, dat de schuldeischer geen rekening heeft bij een Boeren leenbank, maar wel bij een andere bank of in stelling. De Centrale nu onderhoudt een rekening courant met de Nederlandsche Bank, andere Bank instellingen en den Post cheque- en Girodienst. Daardoor is het mogelijk, dat personen, vereeni gingen of instellingen, welke rekeninghouder zijn van een Boerenleenbank, en die schulden moeten beta- len aan crediteuren, n'importe waar die crediteuren wonen, hunne of hare betalingen per giro kunnen doen. De kring is volledig, wanneer de crediteur een rekening heeft bij de betrokken instellingen. Maar zelfs wanneer deze er geen heeft, dan is de rekening houder toch van alle drukte af, daar tenslotte de Boerenleenbank of een andere bank in of nabij de woonplaats van den crediteur bereid zal worden ge vonden het geld te zijner beschikking te houden, na dat hij kennisgeving van overschrijving heeft ontvan gen. M.H., Ik ben aan het einde gekomen van de be handeling der gevallen, welke ik me voorstelde hier vandaag te bespreken. Er zijn er wellicht nog enkele te bedenken, zoo als het geval, waarin de schuldenaar geen rekening bij dc Boerenleenbank heeft en een bedrag wenscht over te maken naar een crediteur, rekeninghouder bij die Boerenleijbank, een andere Boerenleenbank of eenige finantieele instelling. Ook heb ik nog niet gesproken over het gemak, dat de Bóerenleenbanken ervan hebben, dat ze hun overtollig kasgeld door middel van storting op den Postchèque- en Girodienst kunnen overmaken naar de Centrale, waarbij de risico verbonden aan de ver zending verdwijnt en ze terstond bij de storting het bewijs van ontvangst heeft. Het zal helaas nog wel langen tijd tot de vrome wenschen behooren, dat ook zelfs die stortingen in 'wk- i w* f hai contanten bij het postkantoor zullen vervallen en dt ook de geldzendingen van Centrale naar de B<*. renleenbanken komen te vervallen. Ik wil er nog op wijzen, dat wanneer het girover. keer goed ingeburgerd is bij onze Boerenleenbanke» en alle realties eraan deelnamen, do groote verschik ving van gelden in de Boerenleenbanken en va; Centrale naar Boerenleenbanken en omgekeerd, z&, zou worden beperkt. Ook ben ik er van overtuigd, dat dan ook de grooti fluctuaties in de middelen der Centrale Bank, voor al ook de groote April—Mei fluctuatie zeer zou den verminderd en we een meer stabiel bedrijf den. Immers thans worden vanuit de Centrale tegen 3 April van elk jaar millioenen guldens aan bant papier verzonden, terwijl na 1 Mei geleidelijk ec groot deel van dit bankpapier terugvloeit. En dat er veel bankpapier is, dat den kringloo? Centrale BankBoerenleenbank—Rekeningcouraw- houdersandere Rekeninghouders-Boerenleenban kenCentrale Bank medemaakt, heeft de praktijd dikwijls geleerd. En door de Centrale Bank èn door de Boerenleen banken zou er zeer veel kunnen worden bespaar: indien door meerder gebruik van de overschrijving als betaalmiddel die contante geldzendingen zou-' den kunnen worden ingekrompen. Veel minder groote mutaties, veel minder koste: van geldverzending en assurantie, veel minder na deloos gederfde rente, minder groote kassen bij q Boerenleenbanken, minder kans op berooving, die stal, enz. Er zal echter nog wel heel wat water door den R? moeten stroomen, vóórdat we aan de algemeene 1» oefening van het giroverkeer, ook bij onze Boer» leenbanken toe zijn. Vele Boerenleenbanken zijn er ook voorshands nfc toe geëigend om het op groote schaal aan te pakket en nog steeds zal de wondere bekoring van het c« tante geld een rem zijn voor de ontwikkeling. (Br heeft immers ook tientallen jaren geduurd voor mt op het platteland met dezelfde liefde bankpapit als hard geld aannam.) Maar door propaganda, door het voorbeeld der It ders, door het vóórgaan der landbouw-organisatia zullen we stilletjes aan de goede richting uitgat Forceeren is uit den booze; men moet niet gedw» gen worden maar moet door overtuiging tot. den 5 wenschten stap komen. Het is nog niet zoo lang geleden dat bij al Boerenleenbanken uitsluitend het contante geld» keer voorkwam en we zijn nu toch al zoover derd, dat het giroverkeer bij allen bekend, bij beoefend en bij meerdere van groote beteekenis» Een soepeler geldverkeer, uitbreiding van zak in het belang van de leden voor zoover dit 5 uitsluiting van meer dan gewone risico's kan gebc ren, naast dc zorg voor de soliditeit, de liquidht en de reservevorming zijn echter inderdaad e« overdreven eischen, welke men aan eene Boer? leenbank kan stellen. Een conservatief beheer van onze Banken is prijzenswaardig, maar al te veel conservatisme f de aan te wenden middelen is voor de ontwikkel® van onze Banken en voor de ontplooiing van de! drijven der leden niet bevorderlijk. Door de concurrentie zal men ook wel eenten gedwongen worden zich aan te passen aan t eischen van den modernen tijd, met andere behoCfl dan in den tijd, toen de eerste Boerenleenbanken! stonden. Dan moeten onze voormannen paraat zijn. j Ik hoop, M.H., dat gij, die reeds in de bes» van onze Boerenleenbanken zitting hebt en gij.u ongetwijfeld nog zult worden geroepen om strak® leidende functies in onze landbouworganisatie^ p te nemen, door het weinige wat ik ervan gezegd niet geheel vreemd en afwijzend zult staan t« over een meer modern betalingsverkeer bij. Boerenleenbanken en or in het belang van de matige, gezonde en krachtige ontwikkeling der' ken en in het belang van de bij haar aangesloteïj den uw voordeel mede kunt doen. (Applaus.) De vragen die gesteld en de opmerkiai die gemaakt worden. De heer Joh. De Veer, Schagen, zegt dat dooré kassier der Boerenleenbank te Schagen in het js verslag over het afgeloopen jaar gewag werd maakt van de toename van het giroverkeer en voordeelen eraan verbonden, werden opgesomd. wijst er dus op dat dit reeds een stem uit de pn tijk was en ook speciaal op de veiligheid werd: wezen. De heer Dokter, Alkmaar, merkt op, dat ah zuivelfabrieken voor de uitbetaling, der melkjteld gebruik zouden maken van de gelegenheid tot op schrijvingen, de taak van den kassier der Boert leenbank geweldig uitgebreid zou worden. De letf van de zuivelfabrieken hebben op z'n tijd toch nondig, zoodat er dagen zouden komen dat tienir len leden zich om geld bij de Boerenleenbank den vervoegen en de kassier nogal wat geld dis: nibel zou moeten houden. Sommige kassiers hooi nii alleen enkele uren per week zitting, en als dusj zuivelfabrieken door middel van de Boerenleeifc ken uitbetaalden, zouden die Boerenleenbank meer gewone banken worden. De heer Visser zegt dat de door den heer Dot genoemde moeilijkheden inderdaad niet geheel te ontzenuwen. De administratieve werkzaam!» van den kassier zullen toenemen, maar daartee over staat, dat die voor den directeur der zuivêj briek zullen verminderen. En we moeten dezen i normalen tijd uitschakelen en er rekening mee b den dat voorheen van het ontvangen melkgeldl wat bij de Boerenleenbank bleef staan. In derd zien we de toename van dc overschrijvingen bij Boerenleenbanken, wier kassier den geheelen zitting houdt, dus bij de grootste kantoren. heeft in zijn inleiding al doen uitkomen, dat 1 zaok niet moet worden geforceerd. Een proef genomen kunnen worden met rekeninghouders, tevens leden zijn van de zuivelfabriek. Als er deelen zijn verbonden aan de door spr. genoemd» talingsmethode, moeten we het om het meerdere niet laten. br De heer P. Visser, Wieringerwaard, wijst er~ dat door de tarweorganisatie ook reeds wordt taald via de Boerenleenbanken en wanneer dü blijkt te voldoen, dan zouden coöperatieve bieter eenigingen enz. het voorbeeld kunnen volgen. Door verschillende personen worden den inl« nog vragen gesteld over zaken de Boerenleenbsix of de Centrale Bank in het algemeen rakende,I ke vragen door den inleider uitvoerig en naarj noegen worden beantwoord. Sfe De Voorzitter is overtuigd uit naam van alle-' spreken, als hij den heer Visser hartelijk danlU de voor zijn inleiding. Door den heer Visser is zool rakteristiek gesproken over den kringloop van. geld en we zien dat des Donderdags zoo dui# als in een café de uitbetaling plaats vindt doo: zuivelfabriek, de kassier eener Boerenleenbank* zitting houdt en ook de administrateur van del ^eej peratieve aankoopvereeniging. Spr. gelooft dat el ~jer dit opzicht nog heel wat te doen is, en spreetr eve dan ook zijn genoegen over uit dat er vandaag veel kopstukken van de Boerenleenbanken an zig zijn en die het giroverkeer per Boerenletffl j)u] zullen willen bevorderen. Spr. hoopt dat deff eXp zing sterk zal moge bijdragen tot bevordering eiei het gireeren en sluit dezen ochtendcursus. plu

Schager Courant | 1932 | | pagina 6