Tchapr Courant Tweede Blad. OTEL E LANDBOUW.." Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Donderdag 21 Januari 1932. 75ste Jaargang. No. 9007 Schagen. Dezer dagen opening van het verbouwde perceeL De verbouwing van het hotel-café-restaurant van den jbeer W. Mul op het Stationsplein ls thans In zooverre gevorderd dat een dezer dagen de officieele opening ls te verwachten. Men zal zich nog wel uit een voorgaand berioht her inneren, welke deze plannen waren, die onder architec tuur van den heer Joseph R. Vlaming zou- Iden worden uitgevoerd. Dit bericht dateert van ongeveer lidden Mei van het vorige jaar. Alstoen werd door den t*enaar besloten, het bestaande pand om te bouwen in ben hotel-cafe-restaurant met woning, annex 5 vrije wo elingen alsmede een garage met een vloeroppervlak van pngeveer 200 vierkante meters. Met het werk werd den 6den Juli aangevangen, dus de tijd van bouw en afwerking van het geheele complex ia ongeveer een half jaar geweest. Toen wij dan nu voor de ramen van het hotel zagen jgekondigd, dat het gebouw heropend zou worden, i wij eens een kijkje gaan nemen. Natuurlijk verwacht ten we geenszins, dat alles ai tot in de puntjes zou zijn kfgewerkt, want als met ieder bouwwerk wacht men |dit oogenblik doorgaans niet af, omdat de eigenaar liefst zoo spoedig mogelijk zijn zaken wenscht verder te drijven. Zoo was het ook hier het geval. Wat betreft het uiterlijk van het gebouw, reeds sedert I weken hebben wij ons hier een voorstelling van kunnen I vormen, en veler conclusie zal het ongetwijfeld geweest I zijn. dat het er sierlijk uitzag. De gevel is, in zooverre I gewijzigd, dat het gebouw met een verdieping is ver hoogd. Dit is niet eenvoudig gedaan door er een verdle- Mng „op te plakken", maar er is wel degelijk rekening ihouden met smaak en stijlgevoel. De voor- en zij-gevel [zijn eenvoudig, niet protserig, ofsohoon geenszins het •namentale of de versierende vormgeving ontbreekt, integendeel, juist deze eenvoud als een kenmerk van f het ware zouden we zeggen laat ons zien, hoe de maker (ln dit geval de bouwmeester) op buitengewone knappe wijze alles heeft weten op te lossen. Wanneer we nu tot een nadere bespreking van het verbouwde perceel overgaan, dan zien we dat van het oorspronkelijke gebouw het torenhoekhuis gehandhaafd is gebleven. Een verlichte electrische klok, waarvan de wijzerplaat een doorsnede van 85 c.M. heeft, draagt er veel toe bij het geheel te verfraaien en met genoemden toren het een forsch aanzien te geven. Behalve de ingang naar de koffiekamer en restaura- tiezaal, die er steeds is geweest, is er nu aan den kant van den Landbouwstraat nog een ingang bijgekomen, die toegang geeft naar boven voor de hotelgasten. Ook van hieruit is echter de koffiekamer te bereiken. Van de garage vertelden we reeds, dat die een opper vlakte had van 200 vlerkante meters en naast den in gang aan de Landbouwstraat, nu ook een in- of uit gang aan den kant van den Stationsweg heeft. De ge bruikers kunnen dus nu rondrijden, wat zeer zeker zijn .voordeelen heeft De uitnoodiging van den heer Mul om het uitgebreide pand eens door te loopen, namen we gaarne aan. I Aan den Stationsweg bevinden zich de twee aparte Ingangen naar de bovenwoningen. Deze ruime woningen, zijn geriefelijk ingericht en hebben een schitterend uit- zicht Veel licht en lucht en alles aan den weg gelegen. EEN KIJKJE IN DE KOFFIEKAMER. Trouwens wat dit laatste betreft, alle vijf woningen en ook de woning van den eigenaar grenzen aan voor- of zij-gevel, zoodat ze in dit opzicht alle ideaal gelegen zijn. Iets wat den architect zeker wel eenige hoofdbrekens gekost zal hebben. Een trap naar de tweede verdieping voert naar de lo geerkamers, een drietal, welke naast elkaar gelegen zijn en alle van stroomend water zijn voorzien. Aan de sanitaire inrichting is ook verder in het geheele gebouw aan alle eischen voldaan, die men tegenwoordig daar aan mag stellen. In dat opzicht zijn zeker geen kosten gespaard. Dit bewees ook wel de badkamer, die op de bovenste verdieping is gelegen. Verder trof ons hier een gezellig ontbijtzaaltje, dat zoo noodig voor vergaderzaaltje kan worden Ingericht. Hier is het uitzicht misschien nog mooier, dan een verdieping lager, want hier reikte onze blik over het stationsgebouw ver in 't vlakke land. Hierdoor kregen wij eenig idee, tot welke hoogte het gebouw was opgetrok ken. Wanneer we dan weer naar beneden gaan, belanden we in de koffie-kamer. die eveneens eenige verandering en het moet dadelijk gezegd: ten goede heeft on dergaan. Het geheel is rustig gehouden met smaakvolle kleuren en door een verlaging van het plafond, waarby bovendien de wandbetlmmering en -beschildering in die van het buffet overgaan, is een gezellige en intieme ruimte verkregen. Hiermede is in korte trekken de inrichting van het vernieuwde hotel „De Landbouw" weergegeven, en wij hopen dat de ondernemingsgeest van den eigenaar in alle opzichten beloond mag worden, wanneer hij dezer dagen officieel zijn zaak zal openstellen. Schagen in leder geval is een flink gebouw rijker ge worden, dat zal blijken een versiering te zijn voor de plaats in het algemeen en voor het steeds drukker wor dende Stationsplein in het bijzonder. Der indruk, dien de reizigers van Schagen zullen krij gen, wanneer ze het station uitstappen zal er zeker door op vooruitgaan. Eenigo technische bijzonderheden. Voor hen, die nog eenige technische bijzonderheden wenschen omtrent den bouw, het volgende: De vraag naar een grootcr en moderner hotel-café restaurant en garage, en een opgaaf bovendien nieuw in bouwen van 3 afzonderlijke complete heerenhuizen, ver- eischte studie en moest met zeer ingrijpende gevallen op technisch gebied, rekening worden gehouden, aangezien het bestaande begane-grond-gedeelte van het gebouw, :L0të een tl ader I vBcp sp* HET HOTEL „DE LANDBOUW". op een bestaande paalfundatie rust, zoodat uitbreiding van fundatiemuren zooveel mogelijk vermeden moest worden. Gebruik is daarom gemaakt van gewapende beton grondbalken, én waar versterking ln fundatie noo dig bleek, zijn eenige extra heipalen machinaal in den grond gedreven. De nieuwe bovenbouw, welke als het ware uit twee verdiepingen bestaat, is zelfs grooter dan de bestaande benedenbouw, wat betreft de oppervlakte. Hiervoor en voor een solider bouw was het gewenscht een stalen geraamte, bestaande uit verscheidene stalen balken met kolommen te construeeren, en bovendien zijn de buiten muren rondom voorzien van 3 hoog zoogenaamde ket- tingankers, in metselwerk en met genoemde constructie verbonden. Het gebouwencomplex bevat thans 3 afzonderlijke hee renhuizen, geriefelijk ingericht en voorzien van vaste waschtafei. Modem gezellig ingericht café, ontbijt- en vergaderzaal, hotelkamers ingericht met vaste wasch- tafels en in het geheele gebouwencomplex stroomend water, badkamer en woning ten dienste van het hotel, ruime zolderruimtes, terwijl rekening is gehouden met de mogelijkheid voor eventueele uitbreiding van het ho- telbedrijf. In de café-zaal bevind zich een Ahorn hardhoutvloer, het plafond ls thans gestucadoord en met een Keimsche Mineraalverf overtrokken, de box afscheidingen by de ramen zijn van meubelhout en verfraaid met glas in koper, p&neelen in gezellige kleuren uitgevoerd. De toren is voorzien van een wijzerplaat, welke een diameter heeft van 85 c.M., voorzien van transparanten wijzerplaat, die des avonds helder verlicht is, terwijl de wijzers worden aangedreven door een electrïsch uurwerk. Voor het optrekken der buitenmuren der verdieping- bouw en toren is op het gebied van gevelsteen, werke lijk iets bijzonders toegepast, het zijn lichtgele hand- vormsteenen, de klei, waarvan deze steenen zijn gebak- •ken la van een bijzondere kleur. De garageruimte is aanmerkelijk vergroot en heeft thans een oppervlakte van pl.m. 200 M2.. De vloer is geheel uitgevoerd ln gewapend beton, en voorzien van 2 werkkuilen (kelders) zoodat 2 wagens tegelijk grondig kunnen worden onderzocht en hersteld. De grooter ruimte is verkregen door' achteruitbouwing en de nood zakelijkheid mede bracht de bestaande woningen boven de garage, op zware stalen balken te laten rusten. Ais vanzelf sprekend vereischte de uitvoering van deze werkzaamheden uiterste voorzichtigheid. Voor den nieu wen achterbouw zijn eveneens nieuwe heipalen en gewa pend beton grondbalken aangebracht, waarop de metsel werken der garage zijp opgetrokken. Het totaal bebouwd grondoppervlak van het gebouwen complex beslaat 414 M2. Totaal meer nieuw vloeren op pervlak in het complex 510 M2. Totaal vloerenopperviak nieuwbouw en verbouw in het complex 834 M2. Totaal inhoud in kubieke meters van het complex, met uitzon dering van de twee bestaande woningen boven garage, 3204 M3. Verwerkte stalen balken en ijzerconstructie in totaal 12.000 K.G. Aannemer is de heer C. Leegwater te Verlaat (Oude Niedorp). Onderaannemers (schilderwerk) de heer C. van Trienen te Waarland (Harenkarspel). Stucadoor de firma De Nijs te Heiloo. Electrische installatie en Sanitair: firma Leijen, Noordscharwoude. De electrische buitenklok werd gelevérd door de Firma W. Schuur man te Alkmaar. Leverancier der metselmaterialcn: Firma Stoel. Alkmaar. Steenhouwwerkén: Firma Volten te Schagen. Smeedwerken: Firma Van Rijswijk, smede rij, Markt. Schagen Zitting van Dinsdag 19 Januari. NACHTELIJK STROOPERSDRAMA IN DE DUINEN VAN EGMOND-BINNEN. In den nacht van 20 op 21 Augustus hielden eenig* jachtliefhebbers zonder acte. of vergunning zich on ledig met het stroopen op hazen of konijnen (allen waren welkom) in de duinen van den heer v. Vliet te Egmond Binnen, zulks met behulp van een bran dende carbidlantaarn, de moderne lichtbak. Deze bedrijvigheid in Hollands blonde duinen werd alras opgemerkt door eenige jachtopzieners, waar onder ook de heer J. Kuelewijn en overeenkomstig plicht, haastten Koelewijn en zijn collega De Winter zich om te trachten aan deze strooperij een einde te maken. De botsing tusschen wilstroopers en jacht opzieners is gewoonlijk niet zoetsappig en kunnen er rake klappen vallen tusschen de mannen, die 'Ver schillende belangen hebben. Ook hier bleef een gewelddadig samentreffen niet uit en raakte Koelewijn in heftige worsteling met een der lichtbakkers. Gedurende dit bakkelijen kreeg de strooper gelegenheid den jachtopziener een slag toe te dienen met de carbidlantaarn en een stok, waarop hij wist te ontkomen, den overwonnen jacht opziener bloedend verwond achter latende. Het eenige wat van zijn tegenwoordigheid ter plaatse blijk gaf, was een achter gelaten pet. De jachtopziener ver meende echter in zijn tegenstander den 21-jarigen visscher Jan D. uit Egmond aan Zee en deze stond dan ook thans als verdachte van mishandeling te recht, doch hij ontkende deze ten laste legging en be weerde dat de bedoelde pet, ter zitting aanwezig en die hem, om de waarheid hulde te doen. wel wat „krap" was toebehoorde aan zyn broeder Cornelis. Het bleek echter dat verdachte zijn heldendaden in de duinen zelf had uitgebazuind voor zekeren heer C. Apeldoorn, d.ie heden echter helaas niet ter zitting aanwezig was. Bovendien was Jan D.'s aangezicht ge wond, als gevolg van de worsteling en op het gelaat ven broeder Cornelis was niets van dien aard waar te nemen. Deze broeder verscheen nu ook als getuige, doch had geen lust een eed af te leggen, 'n formaliteit, die hem vermoedelijk wat riskant toescheen. Op zijn verklaringen, werd alsnu door de rechtbank geen prijs gesteld, De weduwe Smit, ln wier woning Jan D. beweerde dien nacht te hebben doorgebracht in gezelschap van haar zoon A. Smit, qualificeerde dit als een leugen. Wel was Jan den volgenden dag bij haar geweest en had toen een wondje aan het hoofd, terwijl Jan haar ook mededeelde, dat hij met Koelewijn in de duinen "aan 't baltkelyen was geweest. Hoewel Cornelis D. niet als getuige werd verlangd, mocht hij wel de pet opzetten en werd hem dit hoofd deksel zelf opgepast door den president! De heer C. Apeldoorn, inmiddels uit Rotterdam ge arriveerd, en zwager van verdachte, had dien nacht ook deel uitgemaakt van het jachtgezelschap met den lichtbak. Hij zag echter in 't duin ook andere licht schijnsels, zoodat hij het maar veiliger achtte het hazen pad te kiezen, liever dan door een jachtopziener bij de kladden gepakt te worden. Aan dezen zwager had Jan dan later in extenso ver haald, dat hij met Koelewijn in conflict was gekomen. Volgens diagnose van verdachte stond ook zijn zwa ger te liegen. De heer Officier memoreerde het stroopersincident in de duinen en deed uitkomen dat het hier niet Kees, doch Jan D. was geweest. Aanvankelijk werd Cornelis verdacht, doch later bleek meer duidelijk, dat aan Jan. de twijfelachtige eer toekwam, zooals de Officier, hoe wel met moeite sprekende, meer uitvoerig aantoonde. Ten slotte gaf de Officier te kennen, dat het stroopen, vooral in de tegenwoordige omstandigheden, hem niet zoo vreeselijk voorkwam, doch geweldpleging tegen een jachtopziener kon spreker niet door de vingers zien en ter zake dit ernstige feit, requireerde de c^ficier 2 maanden gevangenisstraf. DE AUTOBESTUURDER, DIE GEEN SCHULD VOELDE. De 25-jarige heer Joh. Mart. F., wonende Kerksteeg te Hoorn, had volgens het oordeel van den Kanton rechter te Hoorn op 4 October met zijn motorrijtuig een aanrijding veroorzaakt op den Walingdijk, nabij Ursem, met een ford, bestuurd door een waschfabri- kant uit Alkmaar, de heer C. Veer. Naar de bescheiden meening van den veroordeelde was dit veroordeelend vonnis echter niet juist en trof hem geen schuld, zoodat hij alle reden meende te hebben, in hooger beroep te komen. Als gevolg van deze handeling werden we dan heden weer eens onthaald op een uiteraard zeer verve lend hooger beroep-zaakje, ontleend aan de motor- en rijwielwet. De appellant beweerde dat niet hij, doch de heer C Veer de schuld droeg van deze aanrijding. De^e heer had in de verte de lichten van een naderenden auto gezien en had uit voorzorg rechts van den weg gestopt en de remmen vastgezet. Niettegenstaande deze maat regelen werd zijn wagen toch aangereden. Voorts had hij zijn lichten gedempt. De rechtsche wielen stonden tegen de wegberm aan, dus was er ruimte genoeg om te passeeren De aanrijding veroorzaakte een linker- band-barst. Volgens den appellant stond Veer met zijn wagen niet recht, doch scheef op den weg. Na de aanrijding bleek de radiateur van den door appellant bestuurden wagen beschadigd en liep het water er uit Als getuigen werden mede gehoord echtgenoote en dochter van den heer Veer, welke verklaarden overeen komstig de getuigenis van het hoofd des gezins. Voorts werden nog gehoord een drietal leden der familie Ver- duin, vischhandel uit Hoorn,, die zich bevonden in den door appellant bestuurden auto. Volgens waarneming van den vischkoopman Verduin stond de kar van Veer niet scheef, maar wèl de voor wielen gedraaid. De verklaringen der heeren Veer en Verduin kwamen niet overeen met betrekking tot het inmengen van politie in de zaak en de schaderegeling. Veer kon geen v veldwachter vinden en toen zou worden besloten reen aangifte te doen en de verzekeringen de schade te doen i-egelen. Ten opzichte van dit belangrijke punt ver schilden nu de verklaringen van de heeren Veer en Ver duin en zullen we het hierbij maar bij laten. De heer Officier vestigde de aandacht op het beken de verschijnsel, dat de verklaringen der belanghebbenden niet overeenkwamen en na het gebeurde kortelings te hebben besproken, achtte de heer Officier de voorstel ling van de fam. Veer als de meest juiste, reden waar om Z.Ed. bevestiging requireerde van het vonnis van den kantonrechter, waarbij appelllant werd veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen. EEN VERKEERSDRAMA, DAT EEN DERDE OPVOERING BELEEFDE. Op den 21 Juli vierde de veelbelovende schooljeugd uit 't Zand, gem. Zijpe, haar jaarfeest in den vorm van een uitstapje per automobiel, 'n excursie, die den heer Maurits N., 'n eerzaam koopman uit Amsterdam, Am- stel 62, in groote ongelegenheid zou brengen. Op den Heiderschen weg toch, tusschen Koedijk en Mkmaar, naderde de file diverse motorrijtuigen, door de bezitters welwillend beschikbaar gesteld ten dienste van de Zandtemer spes patria, van de andere zijde kwam aangereden heer Maurits in zijn 4-cylinder, ter wijl geheel rechts van den weg de heer Joh. v. Heugten, bloemist te Alkmaar, met zijn jeugdigen zoon Piet fietste. De automobilist trachtte alsnu tusschen de schoolfeestauto's en de wielrijders door te laveeren, doch had daarbij het ongeluk, het rijwiel van jongeheer Piet te raken, met gevolg, dat dit jongmensch kwam te vallen en zijn rijwiel werd beschadigd. Tegen den heer N. werd proces-verbaal opgemaakt en stond deze heer op 18 September terecht. Hij ontkende echter de schuld aan deze aanrijding en kwam aandragen met de traditioneele opheldering, de geliefkoosde schuldverschuiving van alle !.n een verkeersongeval gewikkelde automobilisten, dat de knaap, misschien geschrokken door het gegeven signaal, onverwacht een zwenking naar links had gemaakt, waardoor een aanrijding onvermijdelijk werd. Ten dienste van den automobilist gelastte de Kan tonrechter aanhouding der zaak en werd deze op 30 Oct, j.1. voortgezet met het hooren van eenige nieuwe ge tuigen van gevarieerde pluimage, namelijk de brigadier- der-rijksveldwacht, het schoolhoofd en een melkcontro- leur, die allen het uitstapje hadden medegemaakt als geleiders. Deze voortgezette behandeling pakte helaas niet uit in het belang van den heer Maurits N. De Kantonrechter kwam lang niet malsch uit den hoek en gaf het voor nemen te kennen, zeer streng te zullen optreden tegen, roekelooze automobilisten, waarop hij den tamelyk ver slagen verdachte veroordeelde tot f 30 boete of 30 da gen, schadevergoeding aan den heer Van Heugten tot een bedrag van f 14.20, benevens, en dit was voor den zakenman, die zijn karretje geen dag kan missen, dan genadeslag, ontzegging van diens rijbevoegdheid voor den tijd van 3 maanden. Het was direct aan het somber vertrokken gezicht van den veroordeelde wel te zien, dat hij met dit von nis zeer zeker geen genoegen zóu nemen en hij kwam dan ook in hooger beroep, dat dan heden werd behan deld. De appellant had zich thans van rechtskundigen bijstand voorzien en als verdediger gekozen Mr. I. S. de Vries uit Amsterdam. De appellant ontkende schuld en noemde het ongeval een samenloop van omstandigheden. De heer Officier requireerde bevestiging, terwijl de verdediger de kracht van zijn betoog hoofdzakelijk richtte op de ontzegging der rijbevoegdheid, 'n bijko mende maatregel van veiligheid, waardoor de heer N. als handelsman, ten zeerste werd gedupeerd. EEN SLINGERENDE AUTOBESTUURDER BI EEN ONVERLICHTE WAGEN. De in 1886 geboren heer Matthijs van E., chauffltwr, wonende te Den Helder, was door den Kantonrechter aldaar veroordeeld tot f 50 boete of 10 dagen, benevens

Schager Courant | 1932 | | pagina 5