Schager Courant Raad Sint Pancras. Een Chr. Tuinbouwschool te Broek op Langendijk. Donderdag 21 Januari 1932. 75ste Jaargang. No. 9007 Woensdagnamiddag 3 uur vergaderde de Baad de zer gemeente ten Raadhuize, onder voorzitterschap van den heer J. Kroonenburg, burgemeester. Alle leden zijn aanwezig, benevens de lieeren Arm voogden, in verband met, de behandeling der rekening van bet Burgerlijk Armbestuur. Voorzitter sprak er zijn genoegen over uit, allen hier bij elkaar te zien, dat is een bewijs, dat men een goede gezondheid geniet. Het is jammer, dat ik over den toestand een pessimistischen klank moet la ten hooren. Met de financicele aangelegenheden der tuinbouwers is het treurig gesteld. We moeten daar tegenover stellen, dat men het hoofd koel moet hou den om den toestand het hoofd te bieden. Spr. re kent op eensgezinde samenwerking der leden en opent de vergadering met den wensch, dat Gods ze gen oj» den arbeid van den Baad moge rusten en de crisis spoedig tot bet verleden mag behooren. De notulen werden hierna voorgelezen en onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeelingen. Van Ged. Staten is de goedkeuring ingekomen op het raadsbesluit tot de heffing van opcenten op de Gemcentefondsbelasting. Van Ged. Staten bericht, dat de beslissing over de begrooting voor 1932 is aangehouden, aangezien het onderzoek nog niet ten einde is. Van den Inspecteur der directe Belastingen te Alk maar is een raming ingekomen voor de grondbelas ting voor 1932, aan hoofdsom f2200.en opcenten f 1200.— bedragende. De hoofdsom der personccle be lasting is geraamd op f 3(500.waarop geen opcen ten worden geheven. Voorzitter deelde mede, dat er onderhandelingen zijn gevoerd indertijd met de N.V. Thermochemische Fabrieken te Amsterdam inzake de destructie van af gekeurd vlcesch, doch dat geen resultaten zijn be reikt. Men heeft zich tot den Directeur van het Ge meenteslachthuis te Alkmaar gewond, van wie een antwoord is ontvangen. Deze deelde mede, dat door hem aan het Gemeentebestuur was voorgesteld, liet. afgekeurde vleesch te doen verbranden in den ver brandingsoven van do Gemeentereiniging. Dit zou een voordeel geven hoven aansluiting hij de Verwer kingsinrichting te Schagen van f 400.a f 1100. Tevens had de directeur voorgesteld, om, in verhand met de moeilijke tijden geen verhaal toe te passen op de Kringgemecntcn. Als de gemeenteraad van Alk maar dat dus aanneemt, zal onze gemeente niet voor bosten komen te staan. Van den A.N.G.O.B., afd. Langendijk, was een dank betuiging ingekomen voor de verleende subsidie voor 1932. Ook is vanmorgen nog een schrijven ingekomen van de ingestelde Commissie voor de Schade door de aardappelziekte, waarvan men na de vergadering op bet Stadhuis te Alkmaar, nooit meer iets had ge hoord. Er werd in dit schrijven gevraagd om een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur op een 23 Januari, 's middags 2 uur, te Hoorn in Hotel „Het Park" te houden vergadering, waar de resultaten dor Commissie zullen worden besproken en zal wor den getracht een eensgezinde formeele regeling van het percentage der garantie welke de gemeenten wordt opgelegd, inzake de credietverleening door het Rijk, te krijgen. Van de Transportarbeidersorganisatie was een ver zoek ingekomen, een steunrergeling in bet leven te roepen voor de alhier wonende transportarbeiders, waarin werd gewezen op het feit, dat in alle gemeen ten, behalve de onze, oen dergelijke regeling was in gesteld. Voorzitter zeide, dat reeds eerder een dergelijk ver zoek was ontvangen en dat toen afwijzend was be schikt. Voor de werklooze arbeiders is een regeling en daar kunnen ook de transportarbeiders van genieten. Broek op Langendijk had ook een steunregeling met medewerking van den Minister, welke tot 2 Januari liep en niet is verlengd, daar de transporters tot een loon konden komen van f25.per week. Ook kun nen de arbeiders nu weer van de werkloozenkassen trekken. In Oudkarspel worden ook geen uitkeerin- gen verstrekt. Voorzitter stelde daarom voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Lek vroeg hoe het ging in Zuidscharwou- de. Daar is het toch wel toegestaan, daar laat men het toch over Broek op Langendijk loopen en be taalt men het door deze gemeente betaalde terug. Voorzitter: Dat was tot 2 Januari, nu is het bui ten werking. De heer Lek wilde aanhouden tot de volgende ver gadering, waar Voorzitter niets op tegen had. Wethouder Van Kampen zeide, dat de transportar beiders onder dezelfde regeling vallen als de tuin- bouwarbeiders, zoodat ze ontvangen fl.80 en den kindertoeslag. Wethouder Muurling merkte op, dat de transport wel wat werk heeft, doch niet ten volle en als ze twee dagen werken, kunnen ze niet stempelen. Daarom is in Broek de steunregeling met een toeslag op het loon, met de hulp van den Minister ingesteld. Aan stonds zal er echter werk genoeg zijn, want de pro ducten moeten toch weg, al brengen ze geen geld op. Als de kool dan weg is, kunnen ze stempelen. Spr. is voor aanhouden. Het adres werd aangehouden tot de volgende ver gadering. Voorzitter deelde mede, dat de benoeming van een dienaar van politie nog niet is gevallen. Er zijn 75 sollicitanten. Geen voortzetting der steunverleening door bonnen. Voorzitter deelde mede, dat B. en W. van oordeei zijn, dat zij de vrijheid niet. hebben, de in de laatst gehouden vergadering besloten steunregeling, door middel van bonnen, door te zetten, daar van bevoegde zijde mededeelingen zijn ingekomen, waardoor B. en \V. zijn teruggeschrokken. Degenen, die in broodnood zitten, moet men dan maar naar het Burg. Armbe stuur verwijzen. Als we op hetzelfde pad voortgaan, zullen er onaangenaamheden komen. De administree- rend Armvoogd heeft ook eenige onaangename er varingen opgedaan. Op een vraag, hoeveel bonnen er zijn teruggezon den, antwoordde de Voorzitter van één. Bovengenoemde stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Verlenging 1 maand verpleging. W. Gootjes. Voorzitter deelde mede. dat van het Witte Kruis Kruis een schrijven was ingekomen, met verzoek de toegestane verpleging van 5 maanden van den zoon van C. Gootjes nog met 2 maanden te willen verlengen. Voorzitter zeide, den vader hierover te hebben ge sproken. die echter door andere inlichtingen van meening was. dal 1 maand voldoende was. Spr. had hem nog gewezen op het advies van den, dokter, doch de vader heeft de verantwoordelijkheid op zich ge nomen. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten, de verpleging op dezelfde voorwaarden met 1 maand te verlengen. Vaststelling Rekening Burg. Armbestuur 1931. De rekening van het Burg. Armbestuur sloot met een totaal aan ontvangsten van, f 5479.27waaronder het subsidie van de gemeente van f2175. Uitgaven f 4897.20 K, waaronder het bedrag der bonnenuitkee- ring. Batig saldo aldus fG12.07. Deze rekening is na gezien door de raadsleden, behalve de beide Wet houders en werd door den rapporteur, den.heer C. Duijf, geadviseerd tot vaststelling, daar alles in de beste orde was bevonden. De Voorzitter dankte de commissie en stelde voor de rekening aldus vast te stellen. Spr. richtte een hartelijk woord van dank tot den administreerend armvoogd, den heer Jb. Kloosterboer Dz., voor het vele werk dat door deze in het jaar 1931 is verricht. 1931 was lang niet gemakkelijk, doch Kloosterboer heeft het altijd met opgewektheid gedaan. Spr. hoopte op zijn steun. Spr. beval den heer Jb. Duijf, die dit jaar administreerend armvoogd is, eenzelfde behar tiging aan, doch sprak den, wensch uit, dat de werk zaamheden dit jaar veel minder zouden zijn. Aldus besloten. Voorwaarden Regeeringssteun Tuinbouw. Voorzitter zeide. dat dit wetsvoorstel nog in de Eerste Kamer moest worden behandeld, doch $r kun nen alvast voorloopige maatregelen worden genomen. Kr zijn, ook reeds maatregelen genomen, de formu lieren voor credietaanvrage zijn reeds besteld. Spr. wilde de Raadsleden eerst inlichten hoe de zaak in elkander zit. dan kunnen ze, als er hun misschien eens iets werd gevraagd, de noodige inlichtingen ver schaffen. Voorzitter las het schrijven van den Minister voor, waarbij gevoegd was een model van de voor de aan vrage bestemde formulieren, tevens een afschrift van het plan van uitvoering. Deze stukken zullen onze lezers wel alreeds bekend zijn. Voorzitter zeide, dat de 30 voor hem een open vraag is. Krijgen we 70 "/0 der aangevraagde credie- ten en moeten, we zelf die 30 voorschieten? Als dat het. geval is, zal de gemeente moeten leenen en na tuurlijk ook rente betalen en de credieten worden door het Rijk renteloos verstrekt, dus zal de ge meente elk jaar een post rente hebben te betalen. Als eens f50.000 wordt aangevraagd, zou de garantie f 15.000 en de rente, berekend a 5 f750 per jaar be dragen. Als door de gemeente eenige terugbetaling ontvangen wordt, moet hiervan direct 70 aan het Rijk worden overgemaakt. Ook moet een lijst worden hijgehouden van, gegevens met opgave van de bedrijfs- grootte, de culturen en de in het bedrijf werkzame personen. De Voorzitter zeide, dat hel niet zijn bedoeling was een principieele beslissing te nemen, doch over een paar dagen als de formulieren klaar zijn, de aankon digingen te doen aan de plakborden en in de scheer winkels, dat men. decze kan halen. De invulling der formulieren is heel moeilijk. De correspondent der arbeidsbemiddeling, die op de vergadering aanwezig was, was bereid tegen een kleine vergoeding, de mcnschen behulpzaam te zijn. Over de garantie kun nen we later wel spreken. De heer Lek was van meening. dat het bedrag der garantie wel minder zou zijn als voor de andere cre dieten. Er was nog een nader schrijven van den Minister ingekomen met een formulier waarop de bereidver klaring der gemeente om garant te zijn. Een en ander voor de bespoediging. Ook een lijst, waarop gespeci ficeerd moet worden opgegeven, waarvoor en voor welk bedrag er was aangevraagd. De heer Snel vroeg, hoe het stond met het ophalen der 'kuilen in den weg, waarop Voorzitter antwoordde, dat Termaat hiermee bezig was. Van het Hoogheem raadschap was nog geen bericht gekomen. Nu is ook nog gevraagd omtrent de overname van den Be- nedenweg, Achterweg, Steenenlaan en Kerkelaan. De heer Snel drong er op aan, dat zoo spoedig mo gelijk zou worden begonnen. Voorzitter zegde dit toe. De heer Snel zeide, dat de bewoners der laan van Blok genegen waren de voor het ophalen van "die laan benoodigde sintels te halen, als deze door de ge meente beschikbaar werden gesteld. Voorzitter antwoordde, dat men sintels kon halen als anen dit aanvroeg. Hierna sluiting. Herhaaldelijk is de wensch el ijkheid geuit dat in een tuinbouwstreek als Langendyk meer gelegenheid zou worden geschapen om zich de noodzakelijkste theore tische kennis eigen te maken, die noodig kan worden geacht om op de meest geschikte en op de meest eco nomische en productieve wijze den tuinbouw uit te oefenen. Een tuinbouwschool is daartoe in den tegen- woordigen tijd het meest aangewezen instituut. Al mogen de zoogenaamde tuinbouwcursussen van eenige beteeke- nis zijn, de breedere grondslag, waarop het lager luin- bouwonderwijs behoort te rusten ontbreekt daarbij. En al is een. lagere tuinbouwschool nog niet het ideaal, wie er van overtuigd is, dat de toekomstige' tuinbouwers practisch en theoretisch beter onderlegd moeten zijn, om te midden, der hevige concurrentie paraat te kunnen hlyven, zal een tuinbouwschool een nuttige inrichting achten. Uit die overweging is dan ook meerdere malen de' wensch geuit, dat er in het centrum van dit tuinbouw- district een, school zou worden gesticht, die aan het genoemde doel zou kunnen beantwoorden. Op 't oogen- blik is deze stichting in een stadium aangeland, waarbij de verwachting kan worden uitgesproken, dat de tot standkoming verzekerd is. Het gemeentebestuur van Broek op Langendijk heeft n.1. besloten, alle medewer king te verleenen, zoodat de voorbereidende maatrege- üen nu wel verderen voortgang zullen hebben en ver wacht mag worden, dat in die gemeente een inriching voor lager tuinbouwonderwys zal verrijzen. In den gemeenteraad van Broek op Langendijk hebban de heeren Bonnet en Van der Molen intusschen bedan king geopperd omdat het de bedoeling is, medewer king te verleenen tot de stichting van een christe lijke tuinbouwschool. Deze heeren voelden meer voor een, neutrale school, doch de voorzitter was van oor deel, dat een christelijke tuinbouwschool geen bezwaar kon ontmoeten, omdat die voor ieder, ongeacht zijn poli tieke of godsdienstige overtuiging, toegankelijk was. On danks deze geruststelling van den voorzitter, komen ons de bedenjtingen van genoemde raadsleden toch alleszins gerechtvaardigd voor en we begrijpen niet al te best de noodzakelijkheid van de oprichting van een christelijke tuinbouwschool, als die voor ieder, van welken godsdienst of politiek hij ook is, toegankelijk is. In het centrum van deze tuinbouwstreek, die niet over wegend christelijk is, zooals men dat in deze gemeente verstaat, ligt Broek op Langendijk. De bevolking van deze gemeente is voor twee derde deel christelijk, het overige deel is vrijzinnig. Maar in verschillende andere, neen in alle andere gemeenten, die tot dit tuinbouwdis- trict behooren, maakt de christelijke bevolking slechts een geringe minderheid uit. Dat nu Broek op Langendijk van omstandigheid, dat de meerderheid zijner bevol king tot de christelijken behoort, misbruik maakt om in die gemeente een confessioneele inrichting voor lager tuinbouwonderwijs te verkrijgen en niet een, die ook inderdaad allen toelaat, ongeacht zijn overtuiging, is niet de behartiging van een tuinbouwbelang, waartoe de over heid verplicht kan worden geacht, doch is een dwang middel om dat onderwijs alleen beschikbaar te stellen als het van een bepaald etiquet is voorzien, dat anders denkenden niet kunnen aanvaarden. Wil men een on derwijsinrichting, die voor ieder toegankelijk is, dan moet dat zijn een school, die op neutralen grondslag staat, een waar ook de kinderen van ouders uit Zuidschar- woude, Noordscharwoude, St. Pancras, Hugowaard en meer andere in de onmiddellijke omgeving van Broek op Langendijk gelegen plaatsen, onderwijs kunnen ont vangen volgens hun overtuiging. Als er een tuinbouw 'school wordt gesticht, dan moet dit niet zijn ten behoeve van twee derde deel der Broeker inwoners, maar dan moet dit geschieden ten gerieve der heele tuinbouwbe- volking van Langendijk en omstreken. Het zal noodzakelijk zijn, dat de tuinbouwersorganisa ties deze zaak met spoed en den noodigen ernst behan delen. Er moet op actieve wijze worden geijverd voor de stichting van een neutrale tuinbouwschool en de Mi nister moet er van worden overtuigd, dat deze tuinbouw streek geen christelijke maar een neutrale tuinbouw school wenscht. De tuinbouwvereeniging „De Toekomst" heeft al een stap in die richting gedaan en we veron derstellen en vertrouwen, dat ook andere tuinbouwor ganisaties voor hetzelfde zullen ijveren. Deze actie moet niet beperkt blijven tot vereenigingen, bij de Langendij- 'ker Groentencentrale aangesloten, doch ook die, behoo- rende tot den Noordermarktbond, moeten hieraan anee- 'doen. Daarmee wordt niet alleen een tuindersbelang ge diend, doch er wordt mee bereikt, dat een onnoodige splitsing en verdeeldheid, naar godsdienstige en politieke >vertuiging, wordt tegengehouden. Dat streven heeft al zoo veel kwaad gedaan, dat er noodig paal en perk .an moeten worden gesteld. Bovendien kan 't meewersn om schijnheiligheid en sofisterij een halt toe te roepen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9