een net Meisje, Nagekomen Berichten. Steunregelingen voor tuinbouwers en arbeiders. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Dak ingestort te Helmond. Hoe komen wij aan onze regelmatige gezichten? Advertentiën. OPENBARE VERGADERING Ds. SMIDIS van Oen Helder. JET OORLOGSVRAAGSTUK". Persoonlijk ben ik van meening, dat het goud op zichzelf niet veel af of toe doet aan het optreden van de dépressie, doch w e 1 het feit, dat we gewoon zijn alles in goud uit te drukken, aan goud te meten. Door wederzijdsche beinvloeding van de goederenmarkten ontstaat dan. hetgeen Prof. Goudrian noemt: syn- chone is gelijktijdige prijsdaling of prijsstijging met in het laatste geval hausse en productiestimilatie en in het eerste geval baisse en depressie. Het is toch wel een zeer ongelukkige economische i instelling, dat we afhankelijk zijn van één z.g. zeld zaam metaal, dat we met veel moeite uit de goud- mijnen opdelven, om het te verhuizen naar de kel ders van de circulatiebanken, waar het weer begra ven wordt. Feitelijk berust ons geheele vertrouwen op dat goud in die kelders op een fictie. Onze samen leving wordt geen automobiel, geen huis. geen schaap of koe, geen kanaal of weg rijker, wanneer we goud opdelven in Zuid-Afrika om het in Parijs. New 1 York of Amsterdam weer te begraven. Goud heeft zeer weinig uit te staan met de bevrediging van onze behoeften, maar omdat we in de fictie van het goud gelooven, omdat we het goud hebben gemaakt tot onzen afgod, inplaats van tot onzen dienaar, kan het goud zooveel macht over ons economische leven krij gen, als nu weer blijkt. Ferdinand Fried zegt over dat goud: Stel U voor(, dat door een macht de goud voorraad van de circulatiebanken naar den onder grond werd afgevoerd, zonder dat de bankiers dat merkten. Er zou aan ons economische leven niets veranderen. Geen fabriek zou behooren stil te staan, geen boerderij zou verlaten worden. Alles zou door kunnen gaan en de menschen zouden hun behoeften kunnen blijven bevredigenMaar, wanneer het ontdekt zou wrden, dan was de geheele wereld in last. dan konden de fabrieken niet meer draaien, moesten de boerderijen worden verlaten enz. We heb ben dus feitelijk ons geheele economische leven ge bonden aan het geloof in het goud in het gouden kalf. Wordt vervolgd. ANNA PAULOWNA HEERHUGOWAARD Door den heer P. Kostelijk Pz., lid der provinciale Staten, werden, naar we vernemen, de navolgende schriftelijke vragen tot heeren Ged. Staten dezer pro vincie gericht: Zijn Ged. Staten bekend met de steeds moeilijker wordende toestanden, zoowel voor tuinders als voor gemeentebesturen in de koolstreek Langedijk en om geving? Zoo ja, dan zal het hun bekend zijn dat verschillen de gemeentebesturen een steunregeling hebben inge steld, zoowel voor werklooze arbeiders als voor kleine tuinders. Zijn Gedeputeerde Staten niet van meening, dat met speciale subsidies ook van provinciewege behoort te worden bijgedragen in deze door de tijden zoo hoog noodige voorzieningen, zoo noodig door steun in de kosten van de gemeentehuishouding? Zijn. Ged. Staten er mede bekend, dat voor de ge meenten Koedijk en Heerhugowaard steunregelingen voor kleine tuinders functionneeren met Rijksbijdrage? Is het juist, dat een verzoek van het gemeentebestuur van Koedijk om ook bij deze steunregeling subsidie van de provincie Noordholland te mogen ontvangen, door Ged. Staten van de hand is gewezen? Zoo deze vraag bevestigend mocht worden beantwoord, zijn Ged. Staten dan niet van oordeel, dat, waar het Rijk in deze reeds voorgaat met een bijdrage van 40 pet, en gezien de geringe financieele draagkracht van vele plattelandsgemeenten, er toch alcl reden voor is dat ook een provinciale bijdrage wordt gegeven? De heer J. de Jong, armenvader in het Tehuis voor Ouden van Dagen, zal 1 Februari a.s. deze functie 12% jaar hebben bekleed. De iepenboomen in de kom der gemeente, worden thans door een vakkundig persoon gesnoeid, wat onge twijfeld als zij hun zomerpakje weer aan zullen gaan trekken, veel tot verfraaiing van den Middenweg bij zal dragen. De vereen. „The singlng boys", onderafd. van de Ma- rlacongregatie, gaf Zondag een uitvoering voor ouders en genoodigden in de zaal van den heer J. Swaerts. Misschien zouden we beter kunnen spreken van een ge- zelligen avond, met een bont programma, zooals ook gegeven werd ten bate van Herwonnen Levenskracht. Pastoor Van der Eem heette allen welkom. Hij was verheugd zooveel ouders te zien. De congregatie, zoo zeide spr., is een vereeniging voor jongelingen, die reeds op eigen beenen moeten staan. De steun der ouders kan echter niet gemist worden. Spr. besloot met een opwek king aan de introducé's om zich na dezen avond nauwer aaneen te sluiten en lid te worden van de congregatie. Hierna traden „the slnging boys" op. Over het ge heel genomen, zoowel wat muziek als spel betreft, ging het het clubje beter af dan den vorigen keer. Het was een succesvolle avond voor hen. Het luide applaus en vaak schaterend gelach bewees, dat het gebodene naar den smaak van het publiek was. Pastoor Van der Eem dankte aan het slot van den avond de aanwezigen voor de belangstelling en sprak de hoop uit, allen bij een volgende gelegenheid weer terug te zien. Een gezellig bal hield velen nog langen tijd bijeen. R.K. Volksbond De R.K. Volksbond heeft tegen 31 Jan. een feestavond georganiseerd, welke gehouden zal worden in de zaal van den heer W. Kossen en waaraan de tooneelvereen. Concordia haar medewerking zal verleenen. O-a. wordt opgevoerd een klucht in twee bedrijven: „Het rare kosthuis." Politie. Gevonden: Een portemonnaie, een huissleutel en een melkbus. WINKEL Door de gemengde zangvereenlging „West Frisia" al hier, zal vermoedelijk op 14 en 21 Februari a.s. worden opgevoerd de operette „La Tzigane". Deze operette over treft de andere door deze vereeniging opgevoerde, en belooft Iets moois te worden. Zang en spel hebben veel oefening gevraagd en daarnaast het muzikale gedeelte, waarvoor welwillende krachten hun medewerking zullen verleenen. Tooneelaankleeding, costumes enz. verelschten even eens veel zorg. doch de vereeniging stelt zich voor ook dit naar beste krachten uit te voeren, en zich daardoor evenals .vorige uitvoeringen, veler belangstelling te ver werven. WARMENHUIZEN Aanvraag tuinderscredieten. Naar wij vernemen zijn door de tuinders alhier 170 credietaanvragen ingediend. De aanvragen vormen te samen een totaal bedrag van f 270.000. TWEE VROUWEi: DOOR GAS BEDWELMD. Door lek in gasgeyser. In een zaak in hoeden en heeren-mode-artikelen, gevestigd Reguliersbreestraat 47 te Amsterdam, zijn gisterenmiddag twee personen door gas bedwelmd geraakt. De politie en de Geneeskundige Dienst waren spoe dig ter plaatse en konden de slachtoffers weer snel bij krijgen. Het waren de vrouw des huizes en haar dienstbode, die tengevolge van het lek worden van de toevoerleiding van een gasgeyser. een dosis gas hadden ingeademd. De beide slachtoffers behoefden niet naar het ziekenhuis vervoerd te worden. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE MILITAIRE ADMINISTRATIE TE BREDA. Tegen leveranciers proces-verbaal opge maakt. Het onderzoek naar de bij de militaire administra tie te Breda ontdekte onregelmatigheden is ook uitge breid tot de handelingen der leveranciers, die de be trokken militairen met steekpenningen hadden bewo gen om de inschrijvingen voor de verschillende leve ranties aan het garnizoen tot een bepaalde groep le veranciers te beperken, waardoor een aanzienlijk hoo- gere prijs kon worden gemaakt. Thans is tegen eeni- gen van hen proces-verbaal opgemaakt terzake van het omkoopen van ambtenaren. 271. Wim, die de handschoen in zijn zak had gedaan, Had daarin een flink stuk touw gevonden, O, dacht hij, dat komt me heusch goed te pas, Daarmee wordt de agent gebonden. Hij maakte een lus van het stevige touw, Om den agent daarmee te vangen. En hij zocht ook een spijker in den wand, Om daarover 't touwtje te hangen. Ga zitten op mijn rug, sprak de piloot, Je behoeft niet angstig te kijken, Ik ga eens zien, of ik al zwemmende, Het gindsche land kan bereiken. Ziet ge, de machine houdt ons niet lang, Dit kan ona niet lang meer dragen, Daarom is het beter, jonglief, Dat wij nog een kansje wagen. AUTO IN ELKAAR GEREDEN. Bij een botsing met een autobus. Op de brug bij het Engelbert van Nassauplein aan de Baronielaan te Breda, kwam een autobus met voet ballers uit Zeeland in botsing met een luxe-auto van den heer M. uit Breda. De auto werd geheel in elkaar gedrukt. De cchtgenoote van den heer M. werd met een bloedende hoofdwonde bewusteloos uit den wa gen gedragen en in het nabije „Rusthuis de Mark" gebracht. Het schijnt dat de chauffeur van de autobus het stuur heeft omgegooid om een aanrijding met wiel rijders te voorkomen. BENZINE-VERSTOPPERS. Een sloot gedempt met gevulde vaten benzine. Door belastingambtenaren en Amsterdamsche re chercheurs is bij een inwoner van Amstelveen, Maandagmorgen een belangrijke hoeveelheid benzine ontdekt, welke in 35 vaten netjes onder den grond verborgen waren. De gevulde vaten waren aange wend voor slootdemping. De geheel voorraad ruim 7000 liter, werd in beslag genomen. Tegen den eige naar werd proces-verbaal opgemaakt. Twee gewonden. Gister bij het vallen van den avond is bij de Firma Gebr. de Haas. rijwielhandelaren in de Molenstraat te Helmond, 't dak van een in verbouwing zijnd pand gelegen achter den winkel, ingestort. De werkzaam heden waren wegens het invallen van de duisternis juist beëindigd. Een der aannemers, de heer A. de Haas. die zijn gereedschap wilde opbergen en een achttienjarige rijwielhersteller, werden onder vallen de steenen bedolven. Beiden werden met ernstige verwondingen naar het St. Antonius Ziekenhuis over gebracht. Daar korten tijd voor het ongeval nog een tiental kinderen naast het pand aan het spelen was, wist men niet zeker of er nog meerderen door het, puin bedolven waren en werd daarom in allerijl met het opruimingswerk begonnen. Om zes uur was men hiermede zoo ver gevorderd, dat men de zekerheid had, dat er geen personen meer onder het gesteente lagen. Morgen zal een onderzoek naar de oorzaak worden ingesteld. De man met een neus van twintig centimeter en een linkerbeen dat bleef doorgroeien. TIMMERLIEDEN, die een tuishuisje of een kippen hok moeten bouwen, weten precies, hoe groot ze het moeten maken, omdat de architect of ont werper hun de juiste maten heeft opgegeven. Maar weten de cellen van den neus, van een jongen man, en de cellen van het oor van een jongedame, wan neer ze moeten ophouden met groeien? En hoe komt het, dat die cellen soms het juiste moment vergeten, en dat het meisje een neus krijgt, die beter in het gezicht van haar vader zou passen? Natuurlijk is de menschelijke machine niet alleen verschillend bij ieder individu, maar ook bij de diverse menschenras- sen. Het negerras heeft bijv. een bepaald soort neus, die verschilt van den neus van het gele ras en van den „witten neus". Er wordt geen zuiver kind van het witte ras geboren met een uitgesproken nagerneus, en negerneusgaten. Schoonheidskoninginnen zijn voorbeelden van men schen met een harmonisch geheel. Al hun lichaamadee- len zijn „regelmatig", zijn in de juiste verhouding ten opzichte van elkaar. Maar niet ieder menseh heeft zoo'n volmaakt geheel Er zijn verscheidene voorbeelden van menschen, waarbij dat evenwicht ten eenenmale ont breekt. Thomas Wedders, een Engelschman, had een neus, die twintig centimeter lang was. Hij was het gesprek van den dag. van zijn generatie in Engeland en de rest van de wereld. Wedders maakte goed gebruik van zijn abnormaien neus en verdiende veel geld door hem overal ten toon te stellen. Voor hem was het geen be- leediging, als men zei, dat hij niet verder keek, dan zijn neus lang was. Miss Frances O'Rien, een knap Amerikaansch meis je, was eveneens het slachtoffer van haar onregelmatig gestel. Toen ze de normale lengte bereikt had, be merkte ze dat haar linkerbeen door bleef groeien tot het vijf c.M. langer was, dan haar rechterbeen. Frances had zoo'n moeite met loopen, dat ze haar linkerbeen 5 c.M. korter liet maken, hetgeen zonder eenig gevaar geschiedde en het euvel volkomen verhielp. Men neeft nooit een bevredigende verklaring voor den abnormaien groei van het lichaamsdeel kunnen vinden. Bijna ledereen is nieuwsgierig te weten, wat den groei zoo goed controleert, dat iedereen er „mensche- lijk" uitziet, en dat alle menschen. behoudens kleine verschillen zooveel op elkaar gelijken. De wetenschap is tegenwoordig in staat al deze verschijnselen te ver klaren Het is al lang bekend, dat bepaalde klieren stoffen afscheiden, die den groei van beenderen en weefsels bevorderen. Als b.v. een deel van de slijmklier, die onder de hersenen ligt, erg productief is, wordt een man zoo lang als Abraham Lincoln; als die klier minder stoffen afscheidt, ontstaat een kleine man als Napole on. Door een minieme afscheiding of door overproduc tie kunnen dwergen en reuzen onstaan Dat is allemaal heel begrijpelijk, als alles in verhou ding groeit, maar wie zegt de klier op te houden, als de persoon 21 jaar wordt? Het beroemde historische voorbeeld van Thomas Wed ders, den welbekenden Engelschman, wiens nens een lengte van 20 cun. had en toentertijd het wonder van geheel Engeland was. Het is het Engelsche legerraadsel „Who is the pup, that wakes the bugles up?" (Welke rakker maakt den hoornblazer wakker?) Bovendien verklaart het niet, waarom een man als Cyrano de Bergerao overal aan zijn neus te herkennen was, Is het mogelijk dat de klier een bepaalde stof afscheidt voor ieder deel van het ingewikkelde systeem van weefsels? Nu kwam de ontdekking van een zekere „Veto"- kracht in ons lichaam, die even sterk is als de stimu- leerende organen. Zonder deze remkracht zouden we tot in het oneindige kunnen doorgroeien, hetgeen zeer onaangename gevolgen zou kunnen hebben. In het Rockefellejvinstltuut te New York hebben Dr. Alexis Carrel en zijn assistenten al verscheidene jaren het hart van een kuiken bewaard, dat uit het lichaam genomen was. vóór het ei was uitgebroed. Als dit kui- kenhart voldoende voedingstoffen gegeven zouden wor den, zou het in enkele jaren zoo groot als een huis wor den. Hier groeit dat hart zonder de hulp van een of andere klier en toch houdt de groei van het hart van ieder dier op een zeker oogenblik op. Er moet een of andere verbiedende, stoppende, remmende kracht zijn, die iedere centimeter van het weefsel-systeem bewaakt en op het goede oogenblik „Halt" roept. Nu blijft nog de vraag, hoe deze kracht weet, wanneer de groei gestopt moet worden. Als deze kracht niet goed zou functionneeren, zou iedereen zijn pakken en zelfs zijn schoenen moeten laten aanmeten. Het negerras, het gele ras, het blanke ras. De karakte ristieke verschillen van neuzen, neusgaten en lippen van de drie voornaamste rassen der menschheid. Twee Amerikansche geleerden, Dr. Summer en Dr Stanley Kirk meenen één van deze „stopzetters" gevon den te hebben, want er schijnen een groot aantal te zijn. Zij hebben gevonden, dat er overal in de natuur een even wicht bestaat tusschen tegengestelde krachten. De cel len houden op een zeker oogenblik niet uit zichzelf op met groeien. Als deze cellen zich vermenigvuldigen, schijnen ze een stof af te scheiden, die de stimuleeren- de kracht, daarin tegenwerkt. Als er een bepaald aantal cellen zijn, zijn de remmen de en de stimuleerende krachten aan elkaar gelijk. Dat is dus een automatisch systeem, waartegen niet gezegd hoeft te worden, verder te groeien. Indien door een of andere omstandigheid (verwonding) een aantal cellen, vernield worden, is het evenwicht verbroken en komen er weer nieuwe bij. Volgens de theorie van Dr. Summer, is de groei van ieder lichaamsdeel beperkt en het bepaalt zelfs de grens. Hij noemt dat de „Zelfbeperking" van ieder lichaams deel. Als dat allemaal volmaakt zou functionneeren, zou iedereen er eender uitzien. Dat zou erg eentonig zijn, niemand zou meer brillen dragen, of iedereen zou op een bepaalden leeftijd een bril van die en die sterkte moeten dragen. Met deze theorie probeeren enkele Amerikaansche ge leerden het ontstaan van kanker en suikerziekte te ver klaren. Als ons lichaam met eigen middelen een bepaal de ziekte bestrijdt, kan dat ergens anders schade aan richten. Het lichaam kan bij tipheuse koortsen bijv. stof fen produceeren, die het voor nieuwe aanvallen immuum maakt Het komt dan wel voor, dat de weerstand tegen tu berculose geringer wordt. Wat men bij het eene wint, verliest men bij het andere. Het geheimzinnige is, dat er op deze manier geen con flicten meer ontstaan, als men bedenkt, dat alle chemi sche processen zich in dezelfde bloedstroom afspelen. Het is alsof duizenden scheikundigen op hetzelfde oogen blik verschillende proeven doen in dezelfde kolf... Burgemeester en Wethouders van CALLANTSOOG brengen ter algemeene kennis, dat het door hen opgemaakte en vastgestelde ontwerp van den ligger der wegen binnen deze gemeente met de daarbij behoorende schetskaart, gedurende drie weken, en wel van 12 Februari tot en met 4 Maart aan staande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage is neder- gelegd, terwijl zij, die tegen het ont werp bezwaren mochten hebben, deze schriftelijk, met duidelijke opgaaf van naam en woonplaats, vóór 12 Maart daaraanvol gende moeten ter kennis brengen van den Gemeenteraad. Callantsoog, 25 Januari 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, H. KRUISVELD. D. BREEBAART. JULIANADORP. op Vrijdag 29 Jan. 1932, des avonds 7.30 uur, in het lokaal van den heer KOSSEN. Spreker Onderwerp Vrije toegang voor een ieder boven de 18 jaar. Het Bestuur van lulianadorp „Vooruit". Gevraagdin (zakenmenschen), klein burgergezin voor dag en nacht, niet beneden 16 jaar, genegen alle voorkomende werk zaamheden te verrichten. Zij, welke goede behandeling boven hoog salaris stellen, schrijven onder letters Z Z, Bureau Schager Courant. Te koop gevraagd: 600 K.G. of meer Grauwe Erwten, kort- stroo voor zaai geschikt, tevens 500 K.G. of meer A gekeurde Eigenhei mers, idem Schotsche Muizen, deze mogen ook ongekeurd zijn, ook wel onder- of bovenmaten, alsook 100 H.L» of meer prima Zege-Haver, le nabouw of ongekeurd. Bemonsterde offerten met uitersten prijs aan VOGELENZANG, Andelst, Betuwe, Schager Roosjes. Biedt zich aan: een Boerenwerkman. Inlichtingen bij C. BEERS te Nieuwe Niedorp. Bruine Teer, Koolteer, Carbo lineum, kleur Carbolineum. Prima Motorolie. JAC. W. P O O L, Kolhorn. Telef. 15 Gevraagd: een Gramofoon en een Kinder-Ledlkant bij J. C. CASTRICUM, Hoep, Schagea

Schager Courant | 1932 | | pagina 3