Uit onze omgeving. Een nachtelijk bezoek. Plaatselijk Nieuws. Een nieuwe winkel. Theater Royal. De heer Van Nuland had graag gewild dat de levering van meubelen en vloerbedekking der nieuwe openbare lagere school openbaar was aanbesteed geworden en hem is niet duidelijk waarom aan de inschrijvers geen mededeeling is gedaan van ed inschrijvingen. De Voorzitter zegt dat op de altijd gebruikelijke ma nier is gehandeld, het is onderhands aanbesteed. De heer Van Nuland vindt het geen gelukkige wijze van aanbesteding, en merkt op dat aan de pers b.v. niet de ingeschreven bedragen zijn verstrekt geworden. De heer Bel bepleit verbetering van de bocht tegenover het perceel-Van Huit, vooral op dagen dat het verkeer over de Gedempte Gracht gestremd is, is het er gevaar lijk. Verbetering is wellicht aan te brengen. De Voorzitter had dit ook reeds opgemerkt De heer De Veer zegt dat in de pers een bericht voor kwam, over overname van grond voor de Christelijke school. Kunnen B. en W. daarover mededeelingcn doen. De Voorzitter zegt dat die mededeelingen in hoofdzaak eensluidend zullen zijn, aan hetgeen in de courant stond. De grond is getaxeerd geworden, door den taxateur voor de gemeente, den heer Timmerman, op f 2 per M2., door den taxateur van de schoolvereeniging, den heer Krimp op f 4 en door den taxateur voor den onderwijsraad, den heer Knuwer op f 5. zoodat men aan een gemiddelden prijs kwam van f 3.67. Ter elfder ure bleek evenwel dat het schoolbestuur nog geen eigenaar van het terrein was, en het schoolbestuur volgens de letter van de wet den grond nog niet aan de gemeente kon overdragen. Er was dus abusievelijk getaxeerd en stappen zijn gedaan om de taxatie ongedaan te krijgen. De heer Van Erp: Je moet het maar proeven. De Voorzitter: Het is een kwestie van aanvoelen. De heer De Veer zegt dat we bij het station door het perceel-Mul nu een keurig entree hebben, maar een ar moedige boom ontsiert daar het geheel. De Voorzitter zal het onderzoeken. De heer Van Erp wijst op de vele zorgen die de kwestie der armlastigen en werkverschaffing aan B. en W. bezorgen, en spr. geeft daarom aan het college in overweging het stichten van een vereeniging voor maat schappelijk hulpbetoon, welke vereeniging dan nauwkeu rig zal dienen te overwegen, wie geld moet hebben en wie niet De Voorzitter zegt dat dit reeds een punt van overwe ging bij het college uitmaakt Den heer Bakker heeft het gefrappeerd dat deze ver gadering zoo laat is uitgeschreven. In een zoo moeilij ken tijd is sinds 20 November niet vergaderd, wat mede met het oog op de credietverleening aan den tuinbouw niet gewenscht is. Spr. verzoekt in 't vervolg niet meer zoo lang te wachten. Het is nu wel aardig in de Scha- ger Courant te kunnen lezen die kwestie met den grond voor de christelijke school en men hoort wel van de kanaalwerken, maar het is aangenamer als de raad eer der bijeen wordt geroepen. De heer Van Erp: Meer vergaderingen en minder praten. Hierna volgt sluiting. SPORT. PROGRAMMA 31 JANUARI. ILN.V.B. (Sportkroniek). Eerste klasse: H.B.S.—Hermes D.V.S.; Ajax—West- Frisia; SpartaH.V.V.; K.F.C.'t Gooi; Hilversum Z.F.C; Xerxes—A.D.O.; D.F.C.—Blauw Wit; V.UA— Feijenoord; H.F.C.—V.S.V. Teede klasse: Bloemendaal—W.F.C.; Kinheim—V.V.A.; De Spartaan—Haarlem; Z.V.V.HitC.; E.D.O.Zee- burgia(!) Derde klasse: HollandiaDe Kennemers; O.S.V. Meervogels; ZaandijkAssendelft Vierde klasse: UitgeestPurmersteijn; VroneBever wijk; VerkadeSparta ReserveklassenH.R.C. 2—K.F.C. 2 R.C.H. 2— Alcmaria 2; W.F.C. 3—Helder 2; West-Frisia 2—Hol landia 2. N.H.V.B. (Alg. Sportblad.) Eerste klasse: Nieuwe Niedorp—H.R.C. 3; Texel— Succes L Tweede klasse: B.K.C. 2—J.V.C. 1; Sparta 2H.R.C. 4; D.O.S.K.O. 1—Petten 1; Texel 2—Helder 4. Derde klasse: H.R.C. 5—Kolhorn 1; Helder 6—D.E.S. 1; Ursem 1Nieuwe Niedorp 2. Vierde klasse: Callantsoog—J.V.C. 2; B.K.C. 3—Wie- ringerwaard 2; Twisk 2—Nieuwe Niedorp 3. Adspiranten: Helder aHelder b; (is echter reeds ge speeld, Red.); Sparta b—H.R.C. e; Helder c—J.V.C. a; H.R.C. d—Helder e; H.R.C. c—B.K.C. a KOEO R A S JULIANADORP. De vereeniging „Julianadorp Vooruit" had Vrijdag avond een openbare bijeenkomst belegd in de zaal van het café Prins Hendrik, van den heer A. Kossen. Deze bijeenkomst was vrij toegankelijk voor alle per sonen boven den leeftijd van 18 jaar. Als spreker voor dezen avond was uitgenoodigd ds. P. J. Smidts, van Den Helder, die een lezing zou houden over „Het Oorlogsvraagstuk". En gezien het belangrijke onderwerp, hadden wij een grootere opkomst verwacht al wa3 deze nu niet direct slecht te noemen. Als Voorzitter van de vereen. Julianadorp Vooruit heette de heer J. de Vries den aanwezige dames en hee- ren welkom en in het bijzonder den geachten spreker. Onze vereeniging, zoo zegt spr., heeft in de eerste plaats wei tot doel om de stoffelijke belangen van onze woon plaats te behartigen, maar zij wil daarnaast de geeste lijke niet vergeten. Nu zal het wellicht vreemd aandoen dat wij met de vredesgedachte aankomen, maar wij wil den dat toch eens probeeren. Ik behoef u over de narig heden van oorlogsmisère niet al te veel te zeggen. Wel *Ün wij er den laatsten oorlog buiten gebleven, maar de ouderen zuilen zich de moeilijkheden van die dagen heel goed herinneren, en onze jongeren zijn er nu niet ge heel onbekend mee, en als men soldaat geweest is, dan weet men daar zeker ook wel van. Nu moet men niet den ken, dat als Ds. Smidts hier vanavond gesproken beeft, dat dan Leger en Vloot en alles in een adem op gedoekt zal zijn, neen, de gedachte, dat idee voor vrede moet groeien, levendig worden in de menschen. En het oorlogsvraagstuk is daarom van zooveel belang, dat men er niet op moet rekenen dat zulks van bovenaf zal wor den te nietgedaan. neen, dat moet van onderaf komen, en daar moeten wij dan aan medewerken. Spr. staat dan nog terloops stil bij de publieke opinie de hulp om der gelijke instellingen overbodig te helpen maken. Met de overtuiging dat het ds. Smidts zal gelukken ons heden avond iets van die idee bij te brengen en dat de vereen, een goede gedachte heeft gehad, om deze bijeenkomst te houden, verklaart hij deze voor geopend en geeft het woord aan den geachten spreker. Deze heeft over het genoemde onderwerp heel wat te vertellen, en het was dan eigenlijk ook jammer dat de geheele zaal niet met belangstellenden gevuld was. Over het oorlogsvraagstuk in al zijn geledingen heeft spr. een betoog gehouden dat de luisteraars moet heb ben geboeid en daar twijfelen wij dan ook geenszins aan. Want ieder weldenkend mensch zal na het hooren van al de ellende enz. veroorzaakt door het militairisme tot andere gedachten moeten komen. Daar deze lezing een vorig jaar ook In Den Helder plaats vond, komt het ons voor daar nu niet meer over te schrijven. Maar dit mogen wij in elk geval constatee- ren, dat het gesprokene wel de aandacht van het pu bliek had. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen, en hiervan maakte de heer C. Korevaar gebruik om te informeeren of de vereen. Kerk en Vrede ook interna tionaal zooveel vrijheid geniet, als hier in ons land, waar op ds. Smidts antwoordt, dat men internationaal contact heeft door den Bond Int Anti Mil. Predikanten, maar dat het met name in Duitschland het moeilijkst is, om daar voor deze gedachte te werken. Vervolgens wordt eenigen tijd gepauzeerd en worden diverse brochures insignes en maandbladen te koop aan geboden. Na de pauze geeft spr. nog een korte uiteenzetting van een gestelde vraag en declameert daarna een drie tal gedichten, uit den bundel van den bekenden dichter Martien Beversluis, nJ. „Votum", „Het graf van den Onbekenden soldaat" en een .Paraphrase op de 10 ge boden" en tot slot ..Het slachtveld". Met veel belangstelling werd ook hier naar geluisterd Daarna nam de Voorzitter het woord om allen dank te zeggen voor hunne tegenwoordigheid ten andere als men lid wil worden van Julianadorp Vooruit of van Kerk en Vrede, dat men zulks dan niet uitstelle tot men het weer vergeten is en ten slotte aan ds. Smidts' diepge- voelden dank voor het gebodene van hedenavond over een zaak die ons allen ter harte moet gaan. WIERINGERWAARD Vrijdagavond vergaderde de vereeniging Vrije Lief dadigheid in het lokaal van den heer H. v. d. Woude. Opkomst als gewoonlijk niet schitterend. Voorzitter, de heer Haringhuizen, opent de bijeen komst met een welkom., terwijl de heer Speets de no tulen voorleest, welke onveranderd werden vastge steld. De rekening van den penningmeester werd bereids nagezien door de heeren J. Hoogland en W Peere boom. Laatstgenoemde deelt mede, alles in orde te hebben bevonden. Ontvangst met inbegrip saldo vorig jaar f646.42. uitgaaf f330.66. batig saldo f315.76. Wordt voorgesteld de rekening goed te keuren en den penningmeester te dechargeeren. Aldus besloten. Uit het jaarverslag hebben we aangeteekend dat gedurende 1931 werd verstrekt aan 5 personen 1268 L. melk tot een bedrag van f 132.35, middelprijs ruim 10 cent per L. Aan 8 personen 1384 eieren tot een be drag van f85.18. middelprijs 6 cent per ei. Aan 2 gezinnen brandstof tot een bedrag van f63.80. Aan vleeschwaren een bedrag van f5.12. Le dental bleef stationnair. Bij de rondvraag werd door een der commissiele den met het nazien der rekening belast, opgemerkt dat aan de functie van secretaris-penningmeester ta melijk veel werk is verbonden en het daarom wcn- schelijk werd geacht daarvoor als bewijs van erken telijkheid. zoo niet een salaris, dan toch een gratifi catie te te kennen. Na eenige discussie hierover en over de hoegrootheid werd ten slotte besloten een bedrag van f 15 toe te kennen. Hierna sluiting. ANNA PAULOWNA Lanqs den weg. Gistermorgen had ik een boodschap In wat moeilijk per post kon gebeuren en deed ik dat per soonlijk; ik was betrekkelijk gauw klaar en daar ik nog wat tijd over had, maakte ik even een visite bij m'n kennis ik trof het evenwel niet best, want m'n oude makker was zeer zenuwachtig en na m'n groet en de informatie hoe gaat het, kreeg ik ten ant woord. het gaat »/el goed met me, maar ik heb een vreeselijke nacht doorgemaakt, want er is bij me ingebroken en gestolen; ja, zegt hij, er gebeurt bij jullie Provincialen, ook wel eens wat, maar inbre ken doen ze daar toch in vergelijking bij ons, maar zeer zelden. Gelukkig niet, antwoordde ik en hier kwam het egoïsme in den mensch weer bij mij boven, trouwens bij mij zouden ze weinig van hun gading vinden: misschien zit jij wat beter in je spijkers. Maar is het werkelijk ernst, hebben volgelingen van El Capone je met een ntfnder aangenaam bezoek vereerd? Ja, ja. zei m'n vriend, het is bittere ernst en ik zal je de situatie vertellen. Gisteravond tegen twaalven ging ik naar bed, ik was trouwens nog niet slaperig, want ik had gister nog al wat drukte en heel wat schrijfwerk 's avonds, dat ik hoorde de klok één klap slaan: ik dacht half een. En een poos later hoorde ik de klok twee uur slaan, dus ik had toch wel wat geslapen. En toen gebeurde het: „wat een nacht, brrr; ik hoorde de voordeur opengaan en weer dicht doen en duidelijk geloop en gestommel in m'n woonkamer. Ik kan je niet zeggen hoe ik in angst op m'n bed lag en ik vroeg mezelf af: wat gaat er gebeuren? Ik ben geen held, dat wil ik eerlijk bekennen en dus lag ik te rillen in m'n bed; even later hoor ik iemand bij de trap op komen, nou man, ik verstijfde van schrik en vreesde en ergsteen groote God. daar gaat m'n slaapkamerdeur open en treedt iemand voorzichtig binnen: ik lag met m'n aangezicht naar het schot, dus met m'n rug naar den ingang; ik durfde geen yin te verroeren en hield m'n oogen potdicht. Ik voel iemand over me heen buigen en voel instinctmatig het licht van een zaklantaarn op m'n «-elaat en hoor duidelijk zeggen: „hij slaapt, nu zal ik zijn zakken eens inspectcoren." Ik hoor duidelijk, dat hij m'n broek van de stoel haalt en in m'n zakken aan het snuffelen is. Er staat een kast in m'n slaapkamer en hoor ik den brutalen vent zeggen: „ik zal die kast ook onder vuur nemen en deed hij de deur open (de kast is altijd los); een poos later, de man had blijk baar geen haast, doch mij schenen die oogenblikken een eeuwigheid toe. vertrok de booswicht weer even geheimzinnig als hii was gekomen en hoorde ik hem de voordeur weer sluiten. Je kunt begrijpen, welk een vreeselijken nacht ik heb doorgemaakt en je zult me misschien lafhartig noemen, maar wat zou jij hebben gedaan. Ik weet het niet, was m'n antwoord, ik denk. net als jij en herinnerde me nog levendig een gesprek uit den oorlog, toen de geïnterneerden bij ons met een zekere gelegenheid werd verweten, dat zij laf wa ren om tijdens het beleg van Antwerpen te vluchten. Awel. zulle, zee de Bels, manneke, ik ben liever een laffe soldaat, dan een dooie. Nou. hebben ze nog wat van je buitgemaakt, in formeerde ik aan m'n vriend. Ja. ongeveer 80 gulden, was 't antwoord, 20 gl. uit m'n portemonnaie en 60 gld. uit m'n kas; bene den had ik geen geld. Dat is nog een dure grap en je hebt het zeker bij de politie aangegeven: Ik geef 't niet aan, was het besliste antwoord, vinden doen ze den dader of daders toch niet, want ik weet niet of er één of meer zijn geweest, maar ik ben blij, dat ik nog leef en die 80 gulden, nou daar kom ik wel weer over heen. maar er wordt wel eens gespot over inbraken, doch ik hoop het niet meer t? beleven en laten ze maar wat voortmaken met den nachtveillgheidsdienst. want ik heb zoo'n idéé dat er aanstonds nieuwe slachtoffers worden gezocht BARSINGERHORN KOLHORN. Alhier is een biljartclub opgericht, die voortaan op alle Dinsdagavonden in het café „De Roode Leeuw" van den heer S. Kuiper zal oefenen. Voorzitter van de club is de heer J. Liefhebber, secretaris de heer S. Groet POLDER WAARD EN GROET. Bij de a.s. verkiezing van Hoofdingelanden treden periodiek af de heeren R. C. Schenk en K. Kistema- ker te Winkel en voor Heemraad de heer P. Brug man te Winkel. 7'IJ P F Door B. en W. dezer gemeente zijn de volgende bouwvergunningen verleend: Aan M. Dekker Pz. te St. Maartensbrug tot het bou wen van een tuinhuisje: aan Th. Pronk te 't Zand. tot het bouwen van een varkensboet; aan D. Brom mer te Petten, tot het bouwen van een woonhuis: aan J. Brak te 't Zand tot het bouwen van een boer derij met woning. BURGERBRUG. Aan het Bestuur van de afdeeling Burgerbrug van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen is door B. eu W. vergunning verleend tot het houden van een kleine verloting. 'T ZAND. Ten verzoeke van de Wed. A. Deutekom alhier is Vrijdagmiddag een woonhuis waarin een bakkerij gevestigd en een burger woonhuis, publiek in opboei gebracht. De hoogste bieder op de bakekrszaak was Jb Glas c.s. alhier voor f5025 en voor het woonhuis P. Voorthuijzen te Julianadorp voor f2000. Vrijdagmiddag raa kte een wagen geladen met hooi voor den heer G. D. te Kolksluis. bij het van het pont afrijden onderstboven. Het hooi viel midden op den openbaren verkeersweg, doch men kon aan beide kan ten nog passeeren. Nadat het vrachtje weer was op geladen, wat wel wat te snel is gebeurd waarschijn lijk. viel de heele zaak. na een 50 M. te hebben ge reden. weer om, thans precies voor de hulpbrug, welke daardoor versperd geraakte. Na in der haast de boel wat op zij te hebben geschoven, kon het druk ke verkeer tenminste weer doorgang vinden en heeft men de zaak voor den 3en keer opgeladen. We ver namen dat alles hierna goed is gegaan. W 1 E R I N n E V Leger des Heils. In Maart a s. zal bet Leger des Hells de gewone Jaar- lijksche collecte (Zelfverloochenings-Aanvrage) houden, waarvan de halve opbrengst bestemd is voor het werk in Nederland, de andere helft voor het werk In Indië. Kabellegging. Binnenkort zal door den Rijkstelegraaf- en Telefoon dienst worden overgegaan tot het ondergrondsch maken van de leidingen in Beltstraat, Mekkenstulnweg, Klleft- straat. Koningstraat, Elftstraat en Elft te Hlppolytus- hoef en in verband daarmede tot het verwijderen van bovengrondsche leidingen en palen. Sedert de fa. Ranke haar zaak naar de Gedempte Gracht had verplaatst, was het Noord, dat al jaren niet meer een van de „doode" gedeelten van Sohagen is, een van zijn drukste winkels kwijtgeraakt Vooral 's avonds werd de breede bundel licht die uit de eta lages over het trottoir stroomde, en reeds vanaf de markt de aandacht trok, sterk gemist Het paste zoo goed bij de bedrijvigheid, die zich allengs op het Noord heeft ontwikkeld, dus zag men daar noode een deel er van verdwijnen. Doch thans is dat weer anders en uit de leege ruim te, die ons sinds eenige maanden door de winkelruiten zoo somber aanstaarde, zal hedenavond opnieuw het warme licht naar buiten vallen en de voorbijgangers een oogenblik stil doen staan om met belangstelling te zien naar wat daar achter die ruiten ligt uitgestald. Na deze korte inleiding, als het ware. willen wij er dan even aan herinneren, dat heden (Zaterdag) avond de opening plaats vindt van een nieuwen winkel in het bewuste pand en wel door den heer A. Keesman. Het Technische Bureau van den heer Keesman bestaat al een paar jaar, hetgeen we overigens als genoegzaam bekend mogen veronderstellen. Alleen was het nog steeds het zoeken naar een geschikt pand, waarin het bedrijf kon worden uitgeoefend en tot volle ontplooiing kon komen. Immers, naast een winkel was er ook noo- dig een flinke ruimte voor berging der gereedschappen, welke onontbeerlijk zijn voor den aanleg van water, gas en electriciteit. En wij gelooven wel dat de heer Kees man nu datgene gevonden heeft, waaraan deze elschen moesten worden gesteld. We zijn alvast eens een kijkje wezen nemen tijdens de opstelling van den winkel, waaraan de laatste paar we ken met groote haast is gewerkt Allereerst dan merk ten we op dat we den ouden winkel, zooals we ons die van vroeger herinnerden, nauwelijks terugherkenden. De ruimte is zoo groot mogelijk gemaakt en daardoor is, met de toonbank op den achtergrond, ongetwijfeld een magnafieke etalageruimte ontstaan. En dit komt aan het groote aantal artikelen, dat de heer Keesman ten verkoop heeft, zeer ten goede. Onnoodig te zeggen, dat hij, na het betrekken van dit pand, aan zijn voor raad nog een veel grootere uitgebreidheid heeft kunnen geven, zoodat men nu in vele dingen niet meer „op ca talogus" behoeft te koopen, maar direct kan zien, wat men wil hebben. Alle artikelen op electriciteit-, gas- en waterleiding gebied zijn verkrijgbaar. En daaronder de nieu\vste vin dingen, de nieuwste snufjes, die op dit gebied bijna da gelijks in den handel worden gebracht Op een paar dingen willen we nog speciaal de aan dacht vestigen, en dat zijn sanitair en radio. Wat het eerste betreft, deze zijn op keurige wijze zóódanig ge ëtaleerd, dat men zich een juiste voorstelling kan vor men van hoe het er bij plaatsing zal uitzien. Dit heeft veel voor en de winkel leent er zioh bij uitstek voor. Een aardig idee, toegepast bij het etaleeren van deze ar tikelen, geeft een vroolijke tint aan de zaak en doet het een en ander onder het felle schijnsel der moderne ver lichting goed uitkomen. Dan zijn daar nog een uitgezochte collectie radio-ar tikelen en eenige eerste klas toestellen, die de heer Keesman gaarne voor de belangstellenden zal demon- streeren. Van verlichtingscrnamenten is een uitgebreide keuze en dat niet minder van de verwarmingstoestellen. Tenslotte beweegt het Technisch Bureau zich op het gansche uitgestrekte torrein, wat deze branche biedt en kan men er vanaf het kleinste batterij-lampje tot bo vengenoemde artikelen en zel/s voor wasohmachines en motoren terecht Wij wenschen de nog jonge zaak, die met de opening van dezen winkel een nieuwe periode heeft ingezet een goed succes toe. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer J. Speur, is Donderdag ge slaagd voor het examen Kantoorambtenaar le klasse P.T.T. BOUWEN. Voor rekening van den heer Peper te Barsingerhorn zal in de Verlengde Bokstraat een huis worden gebouwd MARKTO VERZICHT. Op de markt Donderdag klaagden de menschen er over: wat een stille markt, ja, dat was zoo, maar wan neer er ijs en sneeuw geweest was, had men die erg daar niet in. Het zijn natuurlijk tegenwoordig winter- markten, er is nergens drukte, dat komt toch elk jaar terug. De aanvoer van vette koelen was niet groot, maar de handel was wel Iets beter, de beste koe kon 38 ets- opbrengen; misschien als er beter kwaliteit aangevoerd was, had het ook even zoo goed als elders 40 ets. opge bracht Nu er minder buitenlandsch vleesch ingevoerd mag worden, was het toch direct merkbaar. In de gelde- en kalfkoelen was het ook een winter- handel, stilletjes. Van stieren, vaarzen en graskalveren valt niets te melden. De handel in nuchtere kalveren was iets beter. De handel in paarden was vrij goed, volgens een be kend koopman die weer het leeuwendeel had aangevoerd, De handel in schapen was nog geen verandering in gekomen volgens de laatste weken; handel weer stug. Oude slachtschapen 1620 gld, de koopers die er altijd voor zijn, konden ze slecht hebben. Overhouderse waar onder heele beste, konden ternauwernood 20 gld. opbren gen. Vette schapen niet aangevoerd. De handel in vette varkens was wel iets beter als ge weest is, maar de prijzen waren toch nog laag. Enfin, als het maar vooruit gaat. In biggen en schrammen was wel wat handel. Zooals.de vorige week een koop man zeide, zouden de prijzen van de vette varkens nog minder worden; een bekend biggenkoopman be**, echter, dat dit absoluut uitgesloten is, de varktrj - den duurder, dus twee uitersten. Het is te wen^ dat de laatste het bij het goede eind heeft. Op de kippenmarkt was weinig te beleven, p^u dend aan den stuggen kant „Het brood der ach aiH. Slava is de vrouw van een rijke grond-bezitttr i chowskl. Zij is met haar kind op een nacht wegge-;--, wanneer haar echtgenoot weer een van die zwelgw tijen heeft aangericht, die zij verafschuwd. 2Jeven jaar later zien we haar terug, wonend in n r voorstad der ellende, haast onder de hanebalken een geweldige huurkazerne. In die wereldstad gaaij onder ln de poe] van ellende. Ze zingt ln een nachtkj om ln het onderhoud van haar en haar jongen, dis] boerenmenschen verpleegd wordt, te voorzien. Zij goed, maar als „anlmeerdame" is zij weinig waard- vendien is zij ziek; een droge hoest kwelt haar. pi. recteur van de gelegenheid dreigt al met ontslag, zij moet voort; zij moet geld verdienen voor „haar - (Vi gen", ze wil haar jongen bij zich hebben en ni« ger overlaten aan de zorgen van hardvochtige v:. a*' den... Een der gasten, die haar leed begrijpt, geeft ling een groote fooi. Ze is In de wolken. Nu kan zij haarl hetgi bereiken. Ze verlaat de nachtkroeg, ze rent door v-n(tj straten van de nachtelijke stad. Een ijzige wind s; haar door de armelijke kleeding en het zwakke licht Dan plotseling een nieuw gevaar: de politie veep; Zuid naohtkroegen schoon, drijft gasten en meisjes in de r. nacht, arresteert links en rechts... En ook Slava gepl in het gedrang en wordt gearresteerd... Haar jotJ heeft bij zijn hardvochtige pleegouders het niet IcuïJ uithouden. Dienzelfden nacht, als zijn moeder wordtf arresteerd, neemt hij de vlucht Hij wil naar moed».*}' Een voerman verkort hem den weg. Zoo komt hij fe] stad. Hij weet het adres, waar eens zijn moeder we» en van haar hospita verneemt hij het adres van nachtkroeg, waar zij werkte. Hij vindt het huis gerief. Hij wacht Valt wachtend in slaap. Hij slaapt, ij j f kellners het lokaal verlaten. Hij slaapt als zijn motXft het lokaal uitsnelt Een voorbijganger tilt hem ei».' lijk op en brengt het kind ln een tehuis voor dakloef De landlooper zal hem helpen, moeder te vinden. IsJ-', schen moeten zij leven, dus werken. De vagebond bij een viool en fiedelend trekken ze de straten door] landlooper speelt „Haar jongen" haalt het geld op als de avond valt, gaan zij getwee naar de nachtluJf om daar moeder te zoeken. De portier weigert het t«J tal den toegang. En weer bevinden zij zich te n-.::; van een groep feestelijk gestemde jongelui. Weer a de vagebond in hun midden bewijzen van zijn \Xe afleggen. En dan blijkt, dat die verachte vagebond j mand anders is dan een in de diepte verzonken kuai naar, wiens naam eens wijd en zijd beroemd war i - moet terug op zijn vroeger voetstuk. Maar dc kunsterJ r weigert. Zijn leven heeft nu een geheel ander doe! i moet „haar jongen" opvoeden en scholen tot een fcf- stenaar, grooter misschien, dan hij zelf ooit gewetsj t En Jelicek zal bewijzen, dat hij van het hout is gg£ den, waaruit de groote kunstenaars worden g»nJ Terwijl de jongen de viool opneemt en speelt, wt Slava, die het thuis niet kon harden, vervolgd door het verlangen naar „haar jongen" de zaal bLv Zij hoort het spel; zij ziet „haar jongen" vanuit dep derobe, en verliest het bewustzijn. Als zij nog ere kennis komt, houdt zij „haar Jongen" in de arre Even slechts. Dan zinkt zij. levenloos, achterover weet, dat de toekomst van den knaap is verzcket i kan rustig sterven. In de zaal heeft niemand itij deze tragedie bemerkt Cursusavond van den )pj Traast. Vrijdagavond had ln het lokaal van den heer C. tjes een cursus plaats, uitgeschreven door de standsvereeniging. De heer Schmalz, voorzitter van genoemde heette alle aanwezigen welkom op dezen len aveal het nieuwe jaar en sprak den wensch uit dat 1932 den heer Traast en andere aanwezigen een voorspce jaar mocht zijn in zaken en gezin. Spr. wees voorü: op het nut van avonden als deze en betreurde het, niet meerdere waren opgekomen. De heer Traast verkrijgt hierna het woord en bta met zich aan te sluiten bü den wensch van der; Schmalz omtrent een voorspoedig Jaar. Spr. hee:': getroffen dat zulke aardige convocaties zijn vers;:a[ de tijd van depressie Is nog niet voorbij, ja het is misschien nog wel niet gekomen, en daarom is ring om deze cursusvergaderingen bü te wonen, wenscht. Men moet de toestanden echter juist aam en niet zeggen dat de menschen naar de groots gaan om daar te koopen in plaats van in de op het platteland, niets is minder waar, en als waar is, is het voor 50 pet de schuld van den winkeJ zelf, want dan is zün zaak niet tip top ln orde. Ookf groote warenhuizen ziet men door verkooppersoneel scf fouten bij fouten maken. Als een klant den winkel nenkomt, begint na de begroeting het verkoopgespi Gevraagd moet dan worden: Waar kan ik u mee dienst zün en niet: Wat blieft u of zoo. Voorts nooit gevraagd worden: Mevrouw of Münheer prijs wilt u besteden. Spr. illustreert dit met een voorbeeld. Nooit mag aaji die domme prüsvraag meegedaan, dit belemmert den verkoop. Bovendiei het ook nooit goed te vragen naar de kleur. Do per mag nimmer vragen welke kleur mag 't zijn, dan wordt de keus te beperkt, en veel wordt een bi gevraagd, waar bijna geen keus in is. De klont dit zelf bepalen, al kan de verkooper hier dan ook richting aan geven. Dit aies wordt ft'cds met aardig voorbeelden I illustreerd. Voorts mag nooit door verkooper wora gevraagd naar de grootte. Als iemand om handset nen komt, moet de verkooper kunnen schatten, maat noodig zal zün. Met schoenen is dit wel moeilijk, doordat de schoenfabrieken wel eens vers lende leesten hebben en men dus b.v. een groots kleine maat 38 kan krijgen. Nooit mag gevraagd worden naar het materiaal, echter naar het verbruik. Niet wordt dus gevraagd het kousen betreft: moeten het zyden, wollen of k» nen zyn? Geoorloofd is echter de vraag: dames- kinderkousen. De verkooper komt dan met 2 paar den, katoenen en wollen kousen, Wenscht de klant kousen, dan komt de verkooper met paren kouses den mlddenprijs, benevens hooger en lager gepri en een restantpaar. Als de klant een prü's te hoop f' deelt, mag men niet zoo in ééns van een hoog me: 4 sprong op een lager bedrag komen, maar moet dit 4' leidelijk gaan. Voorts kan de verkoop worden verrj: door geëtaleerd ver' Men meet de klant de A kelen laten zien en de goede hoedanigheden daa^j aantoonen. Verschillende voorbeelden hiervan worif- genoemd. Na de pauze vertelt de heer Traast nog fa het telkens terugkeerende: wat bent u duur, ln een' deren winkel kost het minder. Nooit mag dit wor'. afgewezen met het gezegde: dat kan niet, want wordt de kooper tot leugenaar gemaakt Evenmin 11 worden gezegd dat de concurrent mindere waar koopt. Spr. zegt voorts dat als b.v. er een speciale !s voor een bepaald artikel dat -t 'ets -tlndcr on verkocht, dit artikel niet van mindere kwaliteit ma? dan gewoonlük, want slechtere waar verkoopen verkeerde verkoopkunde. Spr. behandelde voorts een gedeelte van de bezwaren der klanten, waarn* - «inde daar wris. De voorzitter dankte den heer Traast voor leerzame voordracht en hoopte dat de volgende als er een film wordt vertoond, over de fabricatie wollen stoffen, meerderen de lezing zullen volgen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 16