Faad Anna Paulowna. Vergadering van den Raad op Woensdag 3 Februari 1Q32 des middags 3 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester; secretaris de heer C. Keijzer. Alle leden zijn aanwezig, terwijl een drietal perso nen op de publieke tribune plaats heeft genomen. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen door den Secretaris wordeir gelezen. Naar aanleiding van de notulen merkt de heer Smit on. dat de heer Stammes had gevraagd, waarom of A.'Dekker reeds met den verbouw van zijn perceel was begonnen, voordat de Raad een beslissing had g8Door den Voorzitter was geantwoord, dat Dekker dat op eigen risico had gedaan, doch de heen Dekker heeft spn medegedeeld, dat de Voorzitter hem per missie had gegeven. De Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van de bespreking in comité, B. en W. aan Dekker hebben medegedeeld, dat de Raad er wel sympathiek tegen over stond en toen Dekker met het oog op den win ter met het werk reeds wilde beginnen, heeft spr. hem gezegd dat hij dat dan op eigen verantwoorde lijkheid deed. De heer Smit zegt, dat Dekker het hem dan niet goed heeft gezegd. Spr. zou het niet aangenaam vin den als het was zooals Dekker hem heeft, gezegd. De Voorzitter merkt op dat hij dat maar niet op zich laat zitten en de raadsleden tot getuigenis op roept. Laat de heer Smit dan voortaan eerst bij spr komen, spr. vindt die controle niet noodig. De heer Smit zegt hier voor de gemeenschap te zit ten en zich niet uitsluitend aan een eenzijdig per soon te behoeven te houden. De heer Komen heeft het vorig maal begrepen zoo als de Voorzitter toelicht. De heer Stammes erkent dit. maar spr. blijft de ■wijze, waarop deze zaak is behandeld, niet sympa thiek achten. Voor het ontvangen van convocatie cn prae-adviezen is reeds met den bouw begonnen. Spr. hoopt dat het niet meer zal gebeuren, anders zou spr. niet meer aan de beraadslagingen in comitévergade ring deelnemen. De Voorzitter voelt iets voor het bezwaar van den heer Stammes, maar omdat het een aanbieding van 2 dagen was, moest de zaak in comité worden be handeld. De heer Koorn wijst er op, dat Dekker ook tegen hem heeft gezegd, permissie te hebben en do boomen zijn ook al spoedig weggegaan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. aan Dekker heb ben medegedeeld, dat de Raad er sympathiek tegen over stond. De heer Kuiken meent, dat waar het een uitgaaf betrof, eerst een besluit in openbare vergadering moest worden genomen. De Voorzitter: Juist, het was pro forma. De heer Kuiken vindt het toch gevaarlijk, want na comité bespreking kan men zich toch bedenken. De Voorzitter meent dat als in comité b.v. beslo ten is tot aankoop van een huis of iets dergelijks, de raadsleden zich daarna toch niet meer kunnen beden ken, dat zou wat moois wezen. Enfin, do heeren Smit en Koorn kunnen zich nu verder verstaan met den heer Dekker. Spr. vraagt of de heer Smit nog meer heeft. De heer Smit: Neen, op het oogenblik ben ik uitge vuurd. De notulen worden hierna goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Voor de mededeelingen verwijzen we naar het no. van Dinsdag. Ged. Staten hadden goedgekeurd het raadsbesluit tot het aangaan van een tijdelijke geldleening ad f205.000.—Naderhand kwam een schrijven in dat het raadsbesluit vermeldde dat de rente niet hooger zou zijn dan 1 boven het promesse disconto van de fted. Bank en waar de leening nu is geplaatst tegen 4% moet eerstgenoemde rentepercentage verhoogd worden lot IVi boven het promesse-disconto. B. en W. stellen dus voor het raadsbesluit te wij zigen en waar de leening van f205.000.— tegen 1 Maart a.s. toch zou moeten worden omgezet in een leening van f 239.500, dit nu meteen in het gewijzig de raadsbesluit op te npmen. De* heer Kuiken informeert hoe de vooruitzichten zijn met de geldleeningen. De Voorzitter zegt van zoo ongunstig mogelijk, de banken houden alles vast en het geld is van het rijk geleend. De heer Kuiken vindt het verd jammer dat niet eerder is geleend. De heer Dekker zegt dat ook in het buitenland geld leeningen moeilijk zijn te plaatsen, zelfs de Belgische regeering ondervindt moeilijkheden. Conform het voorstel van B. en W. wordt beslo ten. Moet het G.E.B. aan de provincie worden overgedragen? Ged. Staten berichten dat door de Prov. Staten geen aanleiding is gevonden tot wijziging van het stroom- tarief over te gaan. De heer Kuiken zegt, dat den laatsten tijd de men- schen nogal klagen over de duurte van den stroom. Spr. zou willen dat met het P.E.N. nog eens werd onderhandeld over de voorwaarden van overname. De Voorzitter zou willen, dat de heer Kuiken zich eerst eens in verbinding stelde met gemeenten die naar het P.E.N. zijn overgegaan. De stroom boven het vastrecht gebruikt, mag bij het P.E.N. 5 cent zijn, bij de gemeente 10 cent, maar de kwestie is maar hwveel gemiddeld voor den stroom wordt betaald. h De heer Koorn zegt gister menschen te hebben ge sproken, die zeggen gemiddeld 65 cent per K.W.U. te moeten betalen. De Voorzitter zegt dat dit een abuis moet zijn, en wil graag hooren, welke menschen dat zijn. De heer Koorn noemt G. Bakker, Zandvaart. Jn. van Stipriaan en A. Buij. Doch de heer Buij, die op de publieke tribune aan wezig is. ontkent dit te hebben gezegd, wel iemand aio bij spr. was. De Voorzitter merkt op, dat hij den heer Buij niet net woord mag geven, die mag alleen hooren, niets zeggen. De heer Koorn zegt, dat de menschen da gegevens in huis hebben, spr. zal ze opvragen en overleggen Spr. was zelf ook verwonderd over de mededeeling De heer Stammes zegt, dat wellicht de meterhuur ook er bij wordt berekend, maar de Voorzitter ach' dat juist. Door het P.E.N. wordt aan meterhuur f i gevorderd, door het G.E.B. 5C cent. Er wordt nog op gewezen, dat er menschen ziin die zoo weinig stroom verbruiken, dat de gemiddelde prijs hooger wordt. 1Qe De Voorzitter zegt. dat zulke menschen zich dan beter kunnen laten afsnijden. aan De heer Kuiken vraagt, hoe lang de meters men den11611 6n °f de meterhuur niet verlaagd kan wor- De Voorzitter: En U wil naar het P.E.N. over dat f 1 meterhuur heft. aal De heer Kuiken: Dat hindert niet, als het aan dpn anderen kant dan maar goedkooper is «MZiSte,r raaclt den heer Kuiken aan maar eens te Winkel te informeeren, die heeft het 'nieuw n l? e oppervlakte-tarief. nieuw- De heer Kuiken vraagt, of de gemeente Wini*ai soms een van die gemeenten is die niet heeft wiïen ingaan op een nieuw contract, doch de Voorzitter licht toe, dat Winkel voorheen geen eigen bedrfji had. De heer Komen dringt er op aan, dat de gezamen lijke gemeenten niet berusten bij de mededeeling van Ged. Staten, maar naar den Minister gaan. De omstandigheden zijn gewijzigd en spr. zou willen vechten tot het eind. De Voorzitter beaamt, dat de winst gemaakt wordt door den engrosverkoop, spr. zal de zaak opnieuw bij de commissie uit bedoelde gemeenten aanhangig maken. Toegezegd wordt, dat naar de kosten van stroom verbruik voor de menschen door den heer Koorn genoemd, een onderzoek zal worden ingesteld. De werkverschaffing. Door B. en W. was aan het polderbestuur ge vraagd om de tewerk gestelde werkloozen eens te verwisselen, opdat de een niet steeds tewerk zou zijn gesteld eti een ander steeds zonder werk. Zij vroegen de verwisseling van 20 personen, 5 per week, zoo dat elke groep van 5 om de 4 weken zou worden ver wisseld. Het Dag. Bestuur berichtte, dat tegen verwisseling geen bezwaar svas, maar dat het niet om de week, maar om de 14 dagen zou gebeuren Door den pol der zou nog f 3000 beschikbaar worden gesteld voor werkverschaffing, mits de gemeente in die kosten f 1500 zou bijdragen. Door het gemeentebestuur was voorts aan den Mi nister geschreven om een bijdrage in de kosten van werkverschaffing. Tot een bedrag van f5200 was er werk, de polder wilde nog f 3000 extra verwerken, als de gemeente voor 50 bijdroeg. Voorts was ge noemd do verbetering van den N'ieuwenweg, waar van de kosten bij uitvoering met behulp van krui wagens aan arbeidsloon zouden bedragen f 17000. Wordt het werk met behulp van kipkarren uitge voerd, dan zouden de kosten f 1600 bedragen. Voorts is er nog ander werk op 't oog tot een bedrag van f 1200. De Voorzitter was Maandag in Den Haag ge weest. waar gewezen werd op het groote verschil aan kosten, f 17000 en f 1600, maar waar de Voorzit ter had geantwoord dat het rijk voor productiel werk geen bijdrage verleent. Deze week komt een inspecteur de zaak bekijken en spr. twijfelt niet of een behoorlijke bijarage zal worden verstrekt. (Jok de polder is weldra aan t eind van den akker. De heer Dekker zegt, dat voor het verlagen van de bermen heel geschikt wisseling van arbeiders om de week kan. Spr. informeert wie de tewerkstelling regelt, want hem zijn mededeelingen gedaan dat een ongeorganiseerde één dag werkloos was geweest en toen al weer te werk werd gesteld, terwijl er daaren tegen gcorganiseerden zijn die al 6 weken zonder werk zijn. De Voorzitter wijst er op, dat Crum zeer actief is maar het gebeurt wel dat ingeschreven werkloo-zen niet berichten als ze werk hebben gevonden en het dan kan voorkomen dat als ze aanschrijving krijgen dat ze tewerk gesteld kunnen worden, juist een dag zonder werk zijn. Spr. zal niet liever zien dat als dergelijke gevallen bekend zijn, er mededeeling van wordt gedaan. Ook met de toeslagregeling is het wel eens mogelijk. De heer Dekker zegt. dat dezelfde man ook staat te schreeuwen dat hij niet zal worden afgelost. Spr. vindt het verder niet sympathiek dat het werk op den weg ook als werkverschaffing wordt beschouwd- De heer Smit wijst er nog op, da4 op het Schorretje te Van Ewijcksluis nog heel wat schotwal ligt te verwerken, daar kan een heele ploeg werkloozen tewerk gesteld worden. Gaat dat dan ook om 50 en 50 %1 De Voorzitter zegt, dat daar de polder geen cent aan betaalt, maar met den Inspecteur zal het worden bekeken. De heer Dekker wijst er nog op. dat werkverschaf fing hèt middel is, want met de beste uitkeering is de moreele inzinking niet te keeren. De heer Kuiken meent nog, dat bij Hoogeveen, Zwarteweg beter een nieuwe sloot te graven was ge weest en men zich daarover had kunnen verdoen met Timmer. Spr. vraagt of de rioleering goed gebeurt en informeert naar de kosten. De Voorzitter deelt mede, dat de belanghebbenden de rioleeringskosten betalen, f3.50 per meter. Alleen voor werkverschaffing is tot het dempen overge gaan. We dienen groote waardeering te hebben, dat de polder nog f3000 wil laten verwerken. De heer Smit wijst op de noodzakelijkheid dat de weg op den z.g. Dijk wordt geteerd, doch de Voor zitter zegt, dat die weg op het wegenplan staat, wel door het Rijk zal worden overgenomen en het Rijk dus voor verbetering van dien weg nu geen bijdrage zal verleenen. Over een en ander zal echter met den Inspecteur worden gesproken. De heer Kuiken wijst nog op de royale wijze waar op de verbetering van het plein bij de katholieke kerk plaats vindt en waarvoor de gemeente, aldus had de heer Smit gehoord, f 1100 voor het teren zou moeten betalen. De Voorzitter zegt, dat het plein bij de kerk, bij het raadhuis en bij Borst in totaal f5200 kost. Verhooqing van toeslag op de werkloos- heldsaitkeering. De gezamenlijke Landarbeidersbonden verzoeken om den toeslag van 30 op 60 cent per dag te brongen. B. en W. stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, nu pogingen worden gedaan om de men schen zooveel mogelijk te werk te stellen. De rijksrege ling wordt reeds door de gemeente voor een groot deel betaald. Als er geen ander middel is, zullen B. en W. uitkijken. De heer Dekker wijst er op. dat de werloosheid zoo lang duurt dat de menschen achterop raken en het laat zich aanzien, dat het nog langer zal duren. De Voorzitter beaamt dit maar aan den anderen kant is het de vraag, waar moet de gemeente het geld van daan halen. Wij zoeken alles al bij elkaar, ook op „Cérès", ook de ploegers moeten worden geholpen, ze zijn straatarm. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Goedgekeurd is de verordening op de heffing van Gemeentefondsbelasting. De Commissie tot wering van schoolverzuim zond haar jaarverslag over 1931 in. Er werden 28 ouders opge roepen, maar 21 verschenen er niet. Met dank aan de comanisie wordt het verslag voor kennisgeving aangenomen. Een apart ministerie van landbouw. Ingekomen is een verzoek van het gemeentebestuur van Wehl om adhaesie te willen betuigen aan het door den Raad gedaan verzoek, over te gaan tot instelling van een apart ministerie van landbouw. B. en W. adviseeren het adres voor kennisgeving aan te nemen, vooral waar de landbouw nu bij het departe ment van economische zaken is ondergebracht. De heer Kuiken wil adhaesie betuigen, de landbouw wordt steeds achtergesteld. Alle sociale wetten worden op de schouders vau den landbouw gelegd, en het is noodig dat voor het platteland wordt opgekomen. De heer Rezelman zegt dat het verkrijgen van een apart ministerie van landbouw op het urgentieprogram ma van de landbouworganisaties staat, maar daarom kan evengoed adhaesie aan het verzoek van Wehl wer den betuigd. De Voorzitter oordeelt dat waar het departement van economische zaken nog niet in werking is. er geen sprake zal zijn, dat nu weer wijziging plaats vindt. Het is nu nog alleen een verschil van naam. De heer Kuiken vreest dat het met dit nieuwe depar tement weer langs de kasten zal gaan, doch de Voorzit ter merkt op, dat de Inspecteur van den Landbouw iemand is die den landbouw kent. De heer Stammes voelt alles voor een apart ministerie van landbouw, maar spr. voelt niet voor het Tweede Ka mertje spelen door den gemeenteraad. Laten de land bouworganisaties zooveel druk op de Tweede Kamerle den uitoefenen, dat op die wijze bereikt wordt wat men verlangt. De heer Komen merkt op. dat er Kamerleden zijn, die zich bijzonder voor den landbouw interesseeren en waar over met meer waardeering dient te worden gesproken dan de heer Kuiken doet. Spr. kan met 't voorstel van B. en W. accoord gaan. De heer Kuiken erkent dat den goeden niet te na moet worden gesproken. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen, tegen verklaarden zich de heeren Koorn en Rezelman. De bouwvakarbeiders crisiswerkloozen. De Heldersche Bestuurdersbond verzocht om er bij de Regeering op aan te dringen de bouwvakarbeiders te rangschikken onder de crisiswerkloozen. Het wil B. en W. voorkomen, dat er wel sprake is van crisiswerkloosheid onder de bouwvakarbeiders, maar in deze gemeente vallen er niet veel onder. De Secretaris dacht dat het besluit van B. en W. was om te adviseeren aan het verzoek adhaesie te betuigen. De heer Dekker oordeelt dat deze zaak voor de ge meente van groot belang Is. omdat anders de uitgaven voortspruitende uit deze werkloosheid, geheel voor re kening der gemeente komen. De minister heeft ook reeds «•eweieerd om den ultkeerfnestermijn te verlen gen. En waar we in de Tweede Kamer aanstonds weer krijgen een werkloo^e'ds-intemellatle, Is het gewenscht dat de gemeente z«e.h uitsoreekt. De Voorziter z«"r+ dat de gemeente er dan toch be land bij moet hebben. De heer Keuris zegt dat er verschillende bouwvakar- be'ders bil den landarbeidersbond zijn ondergebracht. De heer Raven stelt zich de vraag of crisiswerkloos heid is naar het aantal werkloozen of naar de omstan digheden, sor. meent van naar het laatste. De Voorzitter zegt dat het een aan het andere vast zit. Als er 20 bouwvakarbeiders hier zijn en er zijn er 2 of 5 of 7 zonder werk, dan is dat geen bewijs dat er crisiswerkloosheid is. De Secretaris deelt mede dat er 11 werklooze bouw- -'«kaïbeiders zijn. De heer Raven zou niet durven zeggen, dat dit niet door de crisis komt. maar de Voorzitter wil dit nog niet beamen. Snr. wil eerst een onderzoek en het adres aan houden en dan kicken wie de trekkers zijn. De heer Komen wil ook het adres niet zonder meer af wijzen. Mi is het eens met den heer Raven, dat niet het aantal beslist of er crisiswerkloosheid is. De heer Dekker meent dat de raad genist kan zeg gen. dat er crisiswerkloosheid onder de bouwvakarbei ders is en als het adres wordt aangehouden zal het zijn doel missen. De Voorzitter acht het wel mogelijk, dat de werkloos heid veroorzaakt wordt door de crisis, maar het zou ook kunnen zijn. dat men te Ereezand uitgebouwd is onge acht de crisis. Als B. en W. adresseeren,' moeten z\j het kunnen motlveeren. Zonder hoofdelijke stemming wordt het adres aange houden tot de volgende vergadering. Tegemoetkoming in de reiskosten. De heer P. Plagmijer verzoekt om tegemoetkoming in de reiskoeten van zijn kinderen voor bezoek aan de Chr. school t« Breezand. Adressant wordt een vergoeding van f 15 per rijwiel per kind toegekend. Vrijstelling schoolgeldbelasting. Ingekomen is een verzoek om vrijstelling van belas ting in het schoolgeld van J. Woudenberg. Wordt toegestaan. Evenals een verzoek van L. Raven om terubetaling van teveel betaald schoolgeld over 1931. Lid Commissie tot wering van schoolverzuim Aan de orde is de benoeming van een lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Breezand, wegens bedanken van C. de Vries. De aanbeveling luidt: L P. F. van Helden, 2. P. Lub bert Nadat aan den heer De Vries dank is gebracht voor het vele goede dat hij in deze functie heeft gedaan, wordt de heer Van Helden met 10 stemmen benoemd, 1 stem werd uitgebracht op den heer P. Lubbert Gelden uit de gemeentekas. Van het bestuur van de R.K. school aan den Nieuwen- weg ls het verzoek ingekomen, om gelden uit de gemeen tekas beschikbaar te stellen: a. voor inrichting van een vergaderlokaal tot tijdelijk leslokaal; b. voor aanschaffing van een naaimachine voor het handwerkonderwijs. De Voorzitter licht toe. dat het aantal leerlingen aan de R.K. school van dien aard is dat men recht heeft op een vijfde leerkracht en op grond van het aantal geboor ten weldra ook 'n zesde lokaal noodig zal zijn. In verband echter met het ontwerp-Rutgers is het zelfs twijfelach tig of dan wel een vijfde lokaal noodig zou zijn, en daarom heeft spr. met den pastoor er oveT gesproken om voorloopig aan te zien of een zesde lokaal noodig zou zijn en dan voor het vijfde lokaal voorloopig te volstaan met inrichting van een vergaderlokaal tot tij delijk leslokaal. Het tijdelijk lokaal zou dan goed inge- rioht worden. Door Daalder was ingeschreven voor f 130, door J. de Graaf voor f 100, aan wien het werk is opge dragen. De heer Kuiken hoort dat de Voorzitter er met den pastoor over gesproken heeft, spr. daoht dat het Hoofd der school moest worden gehoord. Voorzitter zegt dat het schoolbestuur adresseert en daarom moest sprekor met den pastoor spreken. De heer Kuiken zegt dat voor het openbaar onderwijs de hoofden der scholen altijd worden gehoord. De Voorzitter gelooft niet. dat die verhouding dezelfde is. B. en W. vormen toch geen schoolbestuur. De onder a genoemde gelden worden beschikbaar ge steld. Over de aanschaffing van een naaimachine adviseert de Inspecteur gunstig. Het bedrag zal niet hooger zijn dan de prijs waarvoor de machine wordt aangekocht. De heer Kuiken wiist hier op het agentschap van de Slngermaatschappij, die uit reclameoogpunt voor f 45 een naaimachine beschikbaar stelt. Vorig maal is Lem- stra er niet in gemoeid. De Voorzitter zegt dat vorig maal Lemstra wellicht het agentschap rnog niet had. Spr. heeft nu een inspec teur van de Singer Mij. bij zich gehad en die Mij. geeft 50 pet. korting. Op deze offerte zal het schoolbestuur attent worden gemaakt De heer Smit zegt dat Jb. de Vries ook gebelgd was dat hij gepasseerd was. De Voorzitter merkt nu op, dat het de schuld van de menschen is. In het raadsverslag heeft gestaan dat de machines voor de school aangeschaft zouden worden en het is dan aan de menschen om zich aan te bevelen voor de levering. Als ze actief en goede zakenmenschen zijn, dienen ze dat te doen. De heer Smit zegt dat er toch wel sommigen gevraagd zijn. De Secretaris en de heer Koorn merken op dat toen de aanschaffing had plaats gehad, het in het raadsver slag stond vermeld. Laatstgenoemde meent nog dat B. en W. vroeger gemachtigd zijn om aankoopen beneden f 150 te doen. Ook het verzoek onder b genoemd wordt goedgevonden De betaling van de kunstmest voor bollen land. Tenslotte komt aan de orde het voorstel van B. en W. om hun college te machtigen de gemeente borg te stel len voor de betaling van kunstmest voor met bollen be planten grond. De Voorzitter deelt mede dat het hier meer betreft het verleenen van een crediet aan het Nationaal Crisis comité. In Breezand is nog heel wat kunstmest noodig, binnen 14 dagen, want volgens mededeeling van den Ir. Hazeloop kan nog kunstmest worden toegediend zoo lang de blaadjes van de tulpen nog niet loslaten. Zwa velzure ammoniak is noodig (voor super is het te laat) en patentkali. Aan zwavelzure ammoniak 500 Kg. per bunder ad f 5.25 per 100 Kg. Van het Nationaal Crisl», comité is nu een circulaire ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het nog beschikbaar heeft: kleeren, kousen, dekens, eierkolen, varkenspootjes enz., en ook ammoniak voor f 2 per 100 Kg. voor landbouwbedrijven van hoogstens 5 bunders en voor tuinbouwbedrijven van hoogstens 1 bunder. Opgaaf moet voor 8 Februari wor den verstrekt. Volgens den heer Hazeloop kan niet op de centralisatie na 8 Februari worden gewacht, omdat do kunstmest eerder moet worden toegediend. De bedoeling is de te verstrekken kunstmest in reke ning te brengen bij bollenkweekers en landbouwers. Al leen voor hen, die niet zullen kunnen betalen, zal er aparte regeling dienen te worden gemaakt. Voor de vei ling zal volgens opgaaf noodig zijn 30000 Kg ammoniak, voor leeg land 20000 Kg. en voor aangifte na de ge plaatste advertentie wordt gerekend op 10.000 Kg., teza men 60.000 Kg. Door den heer Hazeloop werd geoor deeld dat volstaan moet worden met 350 Kg. per bunder inplaats van 500 Kg. Als dus 60.000 Kg. ammoniak ver kregen kan worden is er f 1200 noodig als renteloos voorschot Voorts is gerekend op 35000 Kg. patentkali a f 7.50 per 100 Kg. is f 2625. zoodat over het Nat Crisiscomité over rond f 4000 beschikt zou moeten worden. De heer Smit zegt dat het bedrag hem nogal is mee gevallen. Spr. is Zondag Breezand eens doorgefietst, heeft deze en gene gesproken, en het bleek spr. dat da menschen niet voor kunstmest zijn. Als de bollen zich ontwikkelen kunnen ze toch den prijs niet benaderen^ Het oordeel was: laat de bollen heelemaal maar zitten* We hebben gebrek aan geld. Spr. wijst op den noodtoe stand, die er heerscht en oorzaak is dat elke cent zoo voorzichtig mogelijk moet worden uitgegeven. De tweede vraag is of de menschen als ze kunstmest hebben gehad, verplicht worden, de bollen te Breezand to veilen. Er zijn er tegen om zich in dat opzicht te ver binden. De Voorzitter is het er mee eens, dat als het heele maal niet zou helpen, dan het geld zou zijn weggegooid* Maar de heer Smit schijnt altijd slechte adviseurs te hebben. Spr. kan zeggen, dat het oordeel van den heer Hazeloop was. dat als geen kunstmest werd toegediend, er van de bollen niets terecht komt. Het mag niet wor den nagelaten en het dient binnen 14 dagen te gebeu ren. De heer Smit zegt met den heer Hazeloop niets noodig te hebben. Spr. heeft het van menschen die er jaren zit ten en die den toestand kennen. Er zal wel groei ont staan door kunstmest, maar wat zijn de bollen waard? De Voorzitter hoopt niet dat de boeren er zoo over denken als de heer Smit, want dan zouden we geen bieten enz. krijgen. Spr. merkt op dat vorige week Maan dag 1 millloen bollen zijn verkocht voor f 1.60 per 100, een prijs, die 3 jaar geleden, in den goeden tijd dus, niet eens werd gemaakt. En spr. weet dat er ook van den anderen kant gewerkt wordt. Waarom wordt de tarwe- teelt enz. gesteund, omdat het bedrijven zijn. Spr. vindt het ja-mmer dat de middenstand zoo weinig voor zich zelf doet, en spr. zal er met de Kamer van Koophandel over spreken. De heer Raven zal niet over het bedrag spreken, doch spr. kan zich maar niet losmaken van het regeerings- crediet, als hiermee wordt geholpen. De kweekers zullen dan verder geholpen moeten worden, de menschen zullen dienen te zorgen voor schoonmaken en rooien en als dit niet mogelijk blijkt, geholpen moeten worden. De gemeente neemt op die wijze een rijkszaak op zich en daarom is spr. tegen het voorstel van B. en W. De Voorzitter wijst den heer Raven op het gevaar van een afwijzende houding. Als het om het regeeringscre- diet gaat zal de heer Raven met zijn fractie zeker voor stemmen. Spr. herinnert aan de bijeenkomst in Hoorn van 45 gemeentebesturen, met als resultaat, dat er drin gend telegram aan den Minister is gezonden om de 30 pet. van de gemeente voor rekening van het rijk te ne men. De heer Raven wijst er op dat er nog meer voor waarden zijn, die spr. niet zou kunnen aanvaarden. De Voorzitter zegt van zeker de f 16 loon. Maar als een kweeker zelf ook f 16 krijgt, en hij wil volstaan met f 8, dan ontmoet het bij den Minister geen bezwaar, dat die andere f 8 den arbeiders ten goede komt. We moeten een beetje practisch zijn, en niet aan de theoretische dingen vasthouden. De heer Raven weet zeker dat er nu al door kweekers met f 16 weekloon wordt gewerkt De Voorztter weet dat er zijn, met f 10. De heer Lubbert: Onder de gegoede kweekers niet De heer Keuris loopt ook niet zoo hoog met het re geeringscrediet, maar spr. wil dat los van het onderha vige geval beoordeelen. Hier zal zoo spoedig mogelijk geholpen moeten worden. Oorspronkelijk had spr. ge dacht dat het bedrag hooger zou zijn, maar als nu met f 4000 het gewas te redden is, mogen we dat niet laten. Spr.'s partijgenoot Raven mag zeggen dat het regee- ringscrediet de loonen zal drukken, maar spr. maakt zich daar zoo bang niet voor. De heer Komen heeft advies ingewonnen bij iemand, dio geïnteresseerd is bij een groot handelshuis en deze oordeelde dat als de gemeente met f 5000 kon helpen, het niet mag worden nagelaten. Als straks de bollen wat prijzen, brengt het een ton aan bollen op. Do waarde van de bol toch hangt van de maat af. Spr. gaat dus met het voorstel mee, en zegt dat men in den tegen- woordigen tijd zich wel tienmaal mag bedenken, voor men de helpende hand afwijst. Wat het regeeringscre- diet betreft, heel wat kleine patronen zouden blij zijn met een bedrag van f 16. T.a.v. de verpleging van de bollen behoeven we ons volgens den heer Lubbert niet ongerust te maken. Met de verstrekking van bemesting helpen wij in hoofdzaak menschen, die van onder af be gonnen zijn en het is dus geen weggegooid geld. De Voorzitter zegt dat het juist allemaal om de kleine menschen gaat De heer Van der Berg wil het aanbod van het Nat. Crisiscomité met beide handen aanvaarden. Wat door den heer Smit is gezegd, deze zaak is van 2 kant=n te bekijken, uit vakbelang en uit gemeentebelang. En we zitten hier voor het gemeentebelang. Om het vakbelang zijn er die zich kunnende redden, liever zien dat de bollen in den grond worden getrapt. Spr. juicht het toe, dat de 500 Ko. per bunder teruggebracht is tot 550 Ko. Wat de kali betreft, spr. zou ze zelf niet willen opbren gen, maar misschien zijn er anderen. Doch spr. maant tot voorzichtigheid aan. Als spr. het voorstel van B. en W. steunt, zit daar echter geen enkele consequentie aan vast, wat het regeeringscrediet betreft. Spr. acht het wenschelijk, dat de termijn voor aanvrage van kunst mest iets langer wordt gesteld. De Voorzitter zegt toe, dat die termijn tot Zaterdag: a.s. verlengd zal worden. De Voorzitter zegt dat de heer Smit altijd opkomt voor de kleine man, maar het is het belang van den grooten man dat deze zaak niet doorgaat. De heer Smit zegt dat de Voorzitter zich vergist. Het was geen groote man, die spr. heeft gehoord. De heer Van den Berg: Het kan ook een klelntj® wezen, die zich nog een paar jaar kan redden. De heer Dekker zal ondanks bezwaren voor het voor stel van B. en W. stemmen, maar er zit ook geen conse quentie aan vast wat het regeeringscrediet betreft. Dat er kleine boeren zullen zijn. die blij zouden zijn met f 16, is volkmen waar, maar het is te groot verschil, ge steund te worden met f 16 of dat een arbeider met f16 loon in zijn onderhoud moet voorzien. De heer Kfciiken stelt de bemoeiingen van het Nat. Crisiscomité op prijs. Er zijn er echter die geen patent- kali op hun bollen willen hebben, en daarom vraagt spr. of niet volstaan kan worden met ammoniak. De heer Lubbert heeft de heeren J- en A. v. d. Berg gevraagd en belden vonden super te gevaarlijk, maar een kilo kali per roe niet De heer Stammes zegt dat het niet de vraag is of kali schade teweeg brengt, maar of het voordeel geeft. En spr. gelooft niet dat opbrenging van patent-kali In. dezen tijd gewenscht isé In ieder geval is het voordeel ervan niet proefondervindelijk aangetoond. Wordt nu f 2600 aan kali besteed en geeft het geen voordeel dan. is het weggegooid geld. Daarom wil spr. de patentlcall er af doen. De tweede vraag is of we de zekerheid heb-

Schager Courant | 1932 | | pagina 7