i N Ernstig mijn-ongeluk in België. De moord op den heer Eschauzier. Stroopersdrama te Hemrik. Afschuwelijk drama te Helmond. Uit onze omgeving. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. verwerking vande consumptiemelk en behoorlijk loo- nend bedrijf zal vormen. De stichting bewijst dat het bestuur niet bij de pakken neerzit, maar er op uit is de bestaanszekerheid van zijn fabriek te verruimen. Met de wijze waarop dit heeft plaats gehad, wenscht spr. bestuur en directeur hartelijk geluk. Spr. wijst er op. dat al mag ons land wat de zuivelindustrie betreft, zich op den voorgrond hebben geplaatst, wat de verwerking van de consumptiemelk betreft is ons land nog zeer achterlijk. Spr. wijst. bijv. op Amerika, dat ons met den flesschenverkoop *15 a 20 jaren voor is. Ook spr. wijst op den waarborg die deze producteD bieden en wenscht de fabriek dan ook alle goeds tot, overtuigd als spr. is dat. waar het voldoen zal, zullen de resultaten niet uitblijven. Applaus. De Voorzitter dankt den sprekers voor de goede wenschen die zij hebben geuit en spreekt den wensch uit- dat in de toekomst moge blijken dat de resul taten zullen zijn als wordt verwacht. Ook wij sluiten ons gaane bij deze Venschen aan en hopen dat het streven van bestuur en directeur der zuivelfabriek ..Westfriesland" weldra beloond zal worden met een verbruik in wijden kring, van de pro ducten, afkomstie uit hare nieuwe melkinrichting. Reeds drie dooden. Zondagmorgen heeft een ernstige ontploffing plaats gehad in de kolenmijn Bois-Longpré bij Mar- chiennes in België. Zeven mijnwerkers werden op een diepte van 1260 M. zwaar gewond geborgen. Drie hun ner zijn later overleden. 18 mijnwerkers werden door instortingen in de mijn ingesloten. Men vreest het ergste. De ingeslotenen tusschen twee drukvlak- ken. Waarschijnlijk door de verstik kende temperatuur omgekomen. Nader wordt gemeld, dat de ingeslotenen zich tus schen twee drukvlakken bevonden, waar zij waar schijnlijk reeds bij de verstikkende temperatuur van 60 graden zullen zijn omgekomen. Met welke hevig heid de ontploffing heeft plaats gehad, moge blijken uit het feit dat een geheel verkoold kadaver van een paard op 300 M. afstand van de plaats des onheils werd geborgen. Roepen gehoord. Nog wordt uit Marchienne au Pont gemeld, dat de reddingsmanschappen hebben gehoord dat een der ingesloten mijnwerkers zijn naam geroepen heeft en men gelooft bovendien nog aanwijzingen te hebben, dat nog drie arbeiders in leven zijn. Het aantal der bij den ramp om het leven gekomen mijnwerkers zou dan nog 14 bedragen. 16 en 4 jaar gevangenisstraf geëischt. De behandeling van den zaalc-Eschauzier is Zater dagavond beëindigd. In zijn uitgebreid requisitoir schetste de Officier van Justitie het ten laste gelegde als een buiten gewoon ernstig misdrijf, meer dan erg. Spr. verwerpt volkomen dat verd. geld had te vorderen, doch zelfs als het waar was. dan nog behandelt men een debi teur niet op de onmenschelijk-gruwclijke wijze, als geschied is. Van mededoogen bij verd. voor zijn slacht offer is niet» gebleken. Hiervoor acht spr. verd. reeds een gevèar voor de samenleving. Voor vrijheidsberooving, den dood ten gevolge heb bende, kan het volle pond gegeven worden, nl. twaalf jaar. Bovendien wil spr. een straf geven voor de valschheid in geschrifte. Spr. ziet niet in, waarom verd. niet de maximumstraf zou worden gegeven, mede in verband met den diefstal. Spr. eischt ten slotte voor den oudsten verd. 'n maximumstraf van 16 jaar. Het requisitoir tegen den dachte. jongs ten ver- Aan den jongsten verdachte is hetzelfde ten laste gelegd als aan zijn medeverdachte, doch dan mede plichtigheid. Spr. zal voor dezen verdachte vragen een strai verre onder het maximum. Hij is slechts geweest het hulpje, de ander is de leider geweest. Tegen dezen verdachte vorderde spr. 4 jaar ge vangenisstraf wegens vrijheidsberooving en heling. MET ZIJN AUTO TE WATER GEREDEN. Een verdronken. Nieuwe Pekela, 7 Febr. Zondagnacht is de onge- veer 25-jarige boerenzoon Zylma, die met zijn autd van een danspartij naar huis terugkeerde, bij de Kil- brug te Nieuwe Pekela, waar de weg een bocht maakt de vaart ingereden en verdronken. Zylma chauffeerde zelf en zat alleen in den wa gen. Vermoedelijk verkeerde hij onder invloed van sterken drank. Schietpartij tusschen twee jacht opzieners en twee stroopers- - Een der jachtopzieners neergeschoten- Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur, heeft In het dorp Hemrik, in de provincie Friesland een schiet partij plaats gehad tusschen twee jachtopzieners en twee stroopers. Gedurende den laatsten tijd werd er veel gestroopt en in verband hiermede hadden de jachtopzieners Idzinga en Jonker zich verdekt in een greppel op gesteld. Omstreeks 4 uur kwamen twee stroopers in htm buurt en toen zij tot op 10 M. genaderd waren, sprongen de beide jachtopzieners uit hun greppel. Een der stroopers, de 26-jarige J. Fokkema, legde on middellijk op de jachtopzieners aan en loste een schot in hun richting. De jachtopziener Idzinga werd ernstig in den schouder getroffen. De beide stroopers namen daarop de vlucht. Tot Zaterdagavond was Fokkema nog voortvluch tig. De jachtopziener werd des avonds behandeld door dr. Berghuis uit Wynjcterp en is naar het zie kenhuis te Heerenveen overgebracht. Verdachte aangehouden. Nader wordt gemeld: Zondagmorgen te ongeveer acht uur hebben de rijks- en gemeentepolitie den verdachte van den laf- fen aanslag op den jachtopziener Idzinga te Wijnje- terp ten huize van zijn ouders aangehouden. Het is de ongeveer '29-jarige J. Fokkema. Verdachte, die aan een verhoor werd onderworpen, heeft toegegeven, dat het schot gevallen is, doch volgens zijn zeggen was dit per ongeluk geschiedt op het moment, dat hij zijn geweer uit elkaar wilde nomen. Hij ontken de dan ook aangelegd te hebben. In tegonstelling hiermede zijn de verklaringen van het slachtoffer en van den jachtopziener Jonker, die wel degelijk heb ben geconstateerd, dat de verdachte met zijn goweer in aanleg heeft gevuurd. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig, doch niet levensgevaarlijk. De kans is zeer groot, dat hij voor altijd het gebruik van zijn arm zal moeten mis sen. Nader vernemen wij, dat de verdachte in afwach ting van het nader onderzoek te Beesterzwaag wordt gevangen gehouden en dat hij vermoedelijk Dins dag naar Leeuwarden zal worden overgebracht Doodslag en zelfmoord. Een ontzettende ontdekking. Zaterdagnacht heeft zich te Helmond een vreese- lijk drama afgespeeld. Toen te 8 uur de melkboer als naar gewoonte bij den heer F. St., leerlooier, aan den Watermolenwal wilde binnengaan, vtmd hij de poort gesloten. Op herhaald rammelen en roepen werd niet open gedaan. De melkboer waarschuwde daarop den buur man van den heer S., den heer Leblanc, doch ook deze kreeg geen gehoor. Er is toen getracht een raam open te schuiven, waar bij men zag. dat de voorkamer er wanordelijk uit zag. Van buiten was 9chter niets verdachts te zien. De heer L. waarschuwde daarop politie en geeste lijkheid. Intusschen was do knecht van den heer S. ter plaatse gekomen, die met een sleutel de poort kan openen en via de loods hot huis binnen kon gaan. Tot hun ontzetting vonden zij de echtgenootc van den heer S., met afgesneden hals, badend in haar bloed. De politie, die direct werd gewaarschuwd, stelde een onderzoek in. Het lijk van de vrouw lag in de keuken. Het brood mes, waarmede de moord moet zijn gepleegd, was afgebroken. Het bleek verder, dat een ernstige worsteling in het huis had plaats gehad. Het gehecle huis was over hoop gehaald. Bij nader onderzoek werd het lijk van den heer S. op een zolder aangetroffen. Hij had zich door ophan ging van het leven beroofd. S. stond sinds jaren als ecnigszins abnormaal be kend en men wist, dat den laatsten tijd herhaal delijk kwesties in het gezin voorkwamen. Ook tobde S. over het kapitaal aan huiden, die hij in voorraad had, en die niets opbrachten. S. was GO jaar oud, zijn vrouw eenige jaren jonger. Het echtpaar had geen kinderen. HEERHUGOWAARD Propaganda-avond Bond v. Staatspensionneering, in café Rus, op Zaterdag 6 Februari 1932. Uit den feudalen tijd der Middeleeuwen baanden nieuwe gedachten zich een weg. En het resultaat daarvan was een nieuw stelsel, dat zich langzamerhand ontwikkelde, met zich brengende andere verhoudingen tusschen werk gever en werknemer. Dacht de adellijke bezitter nog aan zijn lijfeigenen als aan een stuk bezit, waarvan de goede instandhouding ook zijn belang was, in het eind der 19e eeuw was de ontwikkeling reeds zoover door gedrongen, dat men ook ten plattenlande, hoewel daar de oude verhoudingen zich in de samenleving nog lang hadden doen gelden, begon te voelen, dat men in de eeuw van het contract leefde. Ook de yerkoop van den arbeid werd contractueel geregeld en het was het be lang van den werkgever alleen het beste te krijgen. Het minderwaardige kon zich niet meer handhaven en met den ouderdom kwam in het algemeen voor den werk nemer de zekerheid „oud en arm". In het begin der twintigste eeuw vond dan ook de pro paganda voor de pensionneering van staatswege ztilk een vruchtbaar arbeidsveld. In alle harten leefde het besef van de nieuwe verhouding, die zich toen in zijn grootste scherpte begon te openbaren. De werkman voelde, dat hy, als zijn arbeidskracht ging tanen, aan kant zou worden gezet, overgeleverd aan de liefdadig heid. Toen, op de roepstem van de eersten, rezen als paddestoelen de afdeelingen van den Bond op. Alle ge zindten voelden dat het hier ging om het belang van den werker, wien het niet was gegund om In het leven zooveel van den meerwaarde van zijn arbeid voor zich zelf te reserveeren, dat hij den ouden dag onbezorgd tegemoet kon gaan. De toekomst werd lichter. Men meende al een heel stuk op den goeden weg te zijn. want immers gezamen lijk trok men op en de b re ede volksmassa schaarde zich achter de leus voor het premlevrije pensioen. De beste sprekers uit den lande legden de hoeksteènen van den toren, waarvan eens het licht zou schijnen, dat de donkere spookgestalte „Oud en arm" uit de wereld zou banen en daarnaast werd gevoegd steen na steen door de kleineren, die zich aansloten als lid. Tot ter onzaliger ure de bouw van den toren stoornis ondervond. De politiek bemachtigde zich van de raak en uitgesproken werden de woorden, dat de arbeider, die altijd voor zijn brood „gewerkt" had ook, als hij niet meer werken kon, niet verdiende een aalmoes toe gestopt te krijgen van den staat in den vorm van premievrij pensioen. En nog immer staat die toren onvoltooid daar. En vele van de bouwers zijn van het werk afgeloopen en vergeleken met een dertig jaar terug zijn nog weinige bouwers, die het oude ideaal trouw zijn gebleven. Maar nog wordt steen na steen aan den toren toe gevoegd en nog waken trouwen wachters over de ba nier waarop geschreven staat „Premievrij staatspen sioen". En als zij zelf oud geworden zijn, zullen zij deze overreiken aan jongere krachten en deze zullen met een jong, sterk geloof en nieuwen moed bezield voort gaan met den bouw, diep in hun hart het geloof, dat eens de dag aan zal breken, waarop vol trots deze banier zal kunnen worden ontplooid. Nog altijd verschijnt het orgaan van den Bond met het symbool van de opgaande zon, lichtende op voor den ouden dag, voor hen, die hun beste kraohten heb ben gegeven gedurende hun besten tijd, doch thans door een harde maatschappij aan kant zijn gezet. Voor hen, wier levenszon ondergaat, ga ik op. De heer Kooij opende, zijn blijdschap er over uitspre kende, dat zoovele aanwezig waren. Wel noemde hy de tijd slecht, doch uit slechte tijden kwam soms het goede voort en zoo wilde hij hopen, dat ook de tegenwoordige malalseperiode de oogen van velen zou openen voor den zorgelijken toestand van diegenen, die door de te genwoordig geldende regeling buiten alle ouderdoms pensioen stonden. Spreker van den avond, Ds. Westmijse uit Drachten, heette hij welkom, en ook ging een woord van hartelijke blijdschap uit naar den heer Brugman, eere-voorzitler der vereeniging, die met zijn echtgenoote mede aan- Hij hoopte, dat het publiek de medewerking van het muziekensemble onder leiding van den heer De Geus en van eenige leden van de tooneelvcreeniglng ,4e Harmonie" naar waarde zou weten te schatten. Nog memoreerde hij de veranderingen, die in het bestuur hadden plaats gevonden. De secretaris, de hoer Grootes, mede aanwezig, was eenigen tijd geleden uit de gemeente vertrokken en thang was deze functie overgenomen door den penningmeester, den heer Slik ker, thans eecr.-penningmeester. De heer Brugman dankte den voorzitter voor de tot hem gerichte woorden. Genoegen deed het hem als al tijd, weder in de Waard terug te komen, maar een dubbel genoegen bereidde het hem als hy zooals hier, zoovele bekende personen zag, met velen waarvan hij dikwijls had samengewerkt en ook succe« bereikt. Een I STRAFZITTING VAN VRIJDAG 5 FEBRUARI. LANDPAD TE SCHOORL. De Kantonrechter, vonnis wijzende in de strafzaak contra den landbouwer Dirk Zw. te Schoorl, ter zake de wederrechtelijke afsluiting en versperring van «»en weg, door het gemeentebestuur als openbaar aange merkt, sprak den verdachte v r y van het hem ten laste gelegd op grond dat het den kantonrechter by per- soonlijke waarneming was gebleken, dat niemand een bijzonder belang had bedoeld pad als openbaren weg te qualificeeren, aangezien door andere openbare wegen in de communicatie voldoende werd voorzien en de ge meente Sohoorl naar de meening van den kantonrech ter het recht miste het vrye genot van dien weg te beperken. Verdediger in deze zaak was mr. P. Langeveld. NIET DE STEM EENS ROEPENDE IN DE WOESTIJN. De Edelachtb, heer Burgemeester van Egjmond-Bin- nen is zoowel bezorgd voor het geestelijk heil zyner gemeentenaren als voor de veiligheid hunner glasruiten hekpoortjes, voortuintjes en pasgeverfde huisdeuren. Hy heeft dan ook in samenwerking met zijn vroede vaderen een verordening in het leven geroepen, die voorschrijft dat genotllevonde pierewaaiers, na sluiting der café's en beëindiging van tooneel, dans en andere wereldsohe vermaken, zioh onmiddellijk en zonder dra len huiswaarts moeten begeven. En de politie, niet het minst de brigadier-titulair der Ryksveldwadht, G. Mi- nee, handhaaft met toewijding en energie deze veror dening, al valt deze dienstijver niet In den smaak van sommige feeetgenooten, die graag na afloop nog een slippertje willen maken. Daartoe behoorde ook in den nacht van 7 October de grondwerker Joh. K„ welke student in de praktische aardrijkskunde, ondanks de dringende vertoogen van Minee, zich met spoed te eclipseeren, voortdurend talmde deze aansporing op te volgen, tot de brigadier, wiens geduld niet zoo rekbaar is als een jarretelle, aan dat „zuigen'* een eind en pro ces-verbaal opmaakte. De heer Minee. heden als getuige tegen K. gehoord, liet niet onduidelijk uitschenen dat hy het Jonge mensch niet van bnldadicheldesmettcn vry verklaarde en dè kantonrechter onderschreef die meening door den mopperenden heer K. te veroordeelen tot f 12 boete of 12 dagen. „DE ANATOMISCHE LES" VAN REIMBRANDT WAS ER COMPLEET „NIKS" BIJ. De 65-jarige veehouder Matthljs B. te Broek op Lan- gendyk was in het bezit van ccnlge schapen, die blijk baar afgedaan hadden met de leus „schept vreugde In 't leven" en onmiskenbare teekenen van physlek verval vertoonden. De verontruste eigenaar had alstoen een der schapen geslacht en het vlecsch cadeau gegeven aan eenige uitverkoren schepselen, doch stond tot loon zijner edelmoedigheid heden terecht wegens het slach ten van een schaap op 25 Juli, zonder daarvan aan gifte te hebben gedaan. Persoonlijk aanwezig, verklaarde de heer B„ dat hij Inderdaad een schaap had „geopereerd" na het vooraf den keel te hebben afgesneden. Een radicale methode, die alle verdoovingsmiddelcn overtreft en dus heeren chirurgen ten zeerste kan worden aanbevolen. Hu had na minitleus onderzoek der organen, waartoe hy zich volkomen deskundig besdhouwdo, geen ziekelijke afwij kingen geconstateerd en had hy het schapenlijk geheel compleet afgeleverd aan den noodslachter. De vee houder achtte zich hiertoe volkomen gerechtigd, doch de ambtenaar was ©en andere meening toegedaan, ver zocht en verkreeg aanhouding der zaak tot volgende week, teneinde den verbalisant als getuige te hooren. WEER EEN VRACHTAUTO-CHAUFFEUR VOOR *N HALFJAAR VAN DEN RIJWEG GEWORPEN. Het wordt een zaak van beteekenis voor heeren vrachtauto-chauffeurs om de noodige voorzichtigheid te betrachten, aangezien zoowel ambtenaar als kantonrech ter met roerende eenstemmigheid hebben saamgezwo- ren tegen eventueele wegmisbruikers krachtdadig op te treden, niet alleen door het opleggen van zware geldboeten, doch ook door het ontzeggen van de rij bevoegdheid, 'n bijkomende penitentie, die voor velen werkloosheid beteekent De 35-jarige vrachtrijder Pieter B. uit Stompetoren ondervond heden ln niet p». mate de gevolgen van die verbitterde stemming"? hy terecht stond ter aake een door hem veroora? aanrijding, met een van Hoorn komende autobus December, welke aanrijding plaats had op de Kooi vaart, gem. Oterleek. Het was dien dag tamel^ L tig en de autobus was uit voorzorg volop geillinnijJ doch de vrachtrijder had die moeite niet genotoe, reed bovendien onverantwoordeiy'k snel, met het boven omschreven gevolg. Niet alleen werd de ank bestuurd door den heer J. Mol, wonende te Hoort, langrijk beschadigd, doch worden eenige zich in bevindende passagiers duchtig door elkaar gerzm- en zelfs door glasscherven lloht gekwetst. De roeke!» chauffeur werd dan ook duchtig onder handen genoj veroordeeld tot f 40 boete of 40 dagen, beneven» s zegging rijbevoegdheid voor den tijd van zeg maa^ DE GEHEIMZINNIGE ATj'l'OBESTLTURTiH1.^ De bestuurder van de luxe-auto G. no.82470, A. H. B., en van beroep kermisreiziger, zonder woonplaats, reed op 19 Augustus te Broek op Lat dijk, toen hy een door den melkhandelaar H. Ti heide bestuurd aangespannen voertuig voorbij te tuffen, op den nogal smallen rijweg een andere zijde naderenden jeugdigen wielrijder, v. d. genaamd, van de sokken, met gevolg, dat diens werd beschadigd. De houder van dien auto werd gespoord, doch beweerde van niets te weten. Het bewys G no. 82470 stond ten name van zijn echt Evenwel werd deze heer B., al hield hy zioh van 1 dorrane, toch maar te pakken genomen en heden t hoop van zegen veroordeeld tot f 25 boete of 25 dij Hy moet zich dan maar verantwoorden als de *1* looper van de firma Justitla hem de kwitantie km. teert. ZULKE KLANTEN KAN MEN MISSEN AU KIESPIJN. De werklooze heeren J. C. en J. K. te Alkmaar, b ten zich op 8 November aangenaam den ledigen met de beoefening der edele hengelsport, doch balei' als operatieterrein het door den heer Klaas Ruit* Koedijk gepachte vischwater. Deze beroepwisscher h edelkarper uitgebet en was dua op de belangstelling dergeiyke amateurs zonder vergunning niet herig j charmeerd. Bovendien werd hy door mijnheer K. ciaaJ nog wel eens uitgescholden en bedreigd, wat ook niet lekker smaakte. Bedoelde visschers, die eft. den, op de baars te zyn uitgeweest, stonden bit» terecht en werden ieder veroordeeld tot f 6 boete 6 dagen. De heer K. werd bovendien aangemaand fe vervolg zijn mond en zijn gemak te houden. DEZE ZAAK WAS NOG NIET WAT MEN NOEV! VOOR DEN BAKKER. Een te Zijpe resldeerende chauffeur, de 32-jarig» ft B.. zou op 11 Nov. onder de gem. Schoorl met e« t» hem bestuurden auto een aanrijding hebben vr» zaakt, toen hy vanaf een particulier erf den rSwg oprijdende, zich niet voldende had vergewist of d««r wel vrij waa. De verdachte chauffeur kon zich niet met deze ten laste leggingen vereenigingen. üJ eerste plaats werd het uitzicht belemmerd en ne» waa hy niet van een erf, doch van een openbar»»* komen rijden, zooals hy op een meegebracht pr» schetskaartje trachtte te verduideiyken. De h«r i? tenaar wist alsnu niet beter te doen. dan zijn <u> boek maar dicht te klappen en de dagvaarding trekken. Later komt deze zaak, beter voorherdll opnieuw aan de orde. VAN EEN TIMMERMAN UIT HEERHUGÜWi*. IN DE HEERENSTRAAT TE ALKMAAR OP!! MOTOR MET EEN DRIEKWART VER. LAMDE HANDREM. De 15-Jarige timmerman G. J. B. uit Heerhugif maakte met een dikke lederen motorjaa zooveel# dat de Kantonrechter hem byna voor een ka: wegrenner observeerde. Hy bleek echter slechïl houtbewerkend amateurtje te zyn, dat dezer dage\ Heerenotraat te Alkmaar rijdende, door een 1 werd aangehouden, die na Inspectie der remmen,# deerde, dat de handrem geen noemenswaardig sorteerde. De zaak was eahter, zooals de sport getogen verklaarde, nu weer dik in orde en verg de heer Kantonrechter zich, slechts f 6 boete ofaef op te leggen. De heer Ambtenaar, die. waar kit financleele belangen van den staat betreft, de fc* van een citroen pers verre overtreft, had f 15 boÉi 15 dagen gerequireerd. volledig succes wenschte hij ook den Bond van Staats pensionneering toe, niet alleen in de toekomst maar ook direct al op dezen avond door de inschrijving van talryke nieuwe leden. Ds. Westmijse begon met te zeggen, dat velen mis schien wel gekomen waren uit sleur. Men kwam nu eenmaal alle jaren op den avond van den Bond. Men hoorde een redenaar aan. die zoo ongeveer hetzelfde vertelde, als wat men een vorigen keer ook al eens gehoord had. Dan was er nog wat extra's In den vorm van muziek of voordracht, men sprak wat met anderen en de avond was weer om. Waarom thans nog propaganda gevoerd werd voor een ideaal, dat een weinig uit den tyd geraakt was, vroeg spr. Er was immers zooveel anders, dat in het brandpunt der belangstelling stond. Daar was momen teel de ontwapening der volkeren, de vraag: „oorlog of geen oorlog meer?" die alle aandacht en belangstelling op zich concentreerde. Ale men daarover sprak, kon men volle zalen ver wachten. Spr. zag het leven echter breeder. „Geen oor log meer" was een der leuzen, „weg met het alcoholie- me" een ander, en zoo waren er nog zoo vele, en zy- allen vormden een onderdeel van het groote gemeen schapsgevoelen. dat de menscheid voortstuwt op den weg naar het licht. AI deze leuzen beschouwde hy als spaken, die in een deut te samen komen, doch die toch slechts te zamen één wiel vormen, dat als het draait nu de eene spaak boven heeft, dan weer de andere. In het geestelijk gebeuren der mensohheid vereeni gen zich al deze leuzen in het middelpunt, dat solidari teit, Broederschap en Liefde heet. Telkens komt weder een andere gedachte boven, waardoor het geheel wordt voortbewogen. Is „weg met oud en arm" een verouderde leus? De feiten bewezen het meerendeel en daarom verheugde het spr. dat ook zoovele jongeren aanwezig waren, die straks de opengevallen plaatsen zouden vullen opdat weder het getal leden van den Bond een sprekend cyfer zou worden voor hen, die achter het groene laken zaten en in de praktijk dlkwyis zoo heel ver van dit „oud en arm" verwijderd waren. Er werd wel eens gezegd, dat de idéé der staatspen sionneering kleinburgerlijk was. Spr. meende echter, dat waar reeds dertig jaar geleden de bond de gelijk- waarde van man en vrouw bepleitte, dit niet gezegd kon worden. Ook waren er nog meerdere partyen, die premievrij pensioen op hun rol hadden staan. Dit was echter een der partynummers. Door den bond werd echter ge-wenscht. dat het nummer één op het program werd en om dat te bereiken, was steeds hernieuwde actie noodig. Wijzende op de openingswoorden van den voorzitter haalde spr. aan, dat het woord crisis „oordeel" he- duidde. Moge deze crisis dan tevens ln zlah houden het oordeel over het tegenwoordig gevolgde systeem van plakzegels en plakwetten, die zich nimmer in den gunst van de burgerij in het algemeen hadden kunnen ver heugen. Een dankbaar applaus beloonde deze rede. Hierna werden eenige nummers muziek voorgedragen door een ensemble, onder leiding van den heer P. de Geus uit Schermerhorn, waarna de pauze volgde. De inschrijving van nieuwe leden wees uit dat 24 personen waren toegetreden. Door de leden van Harmonie werd mede het „De Macht der Vrouw" goed vertolkt, terwijl ets t» tal liederen, waarvan één gedicht door Mej. stuurslid der afd. Heerhugowaard, door allen gezongen. Na nogmaals eenige stukjes muziek door het ble, waarin vooral het goede samenspel was t« sloot voorzitter, wijzende op het prachtige van dezen avond, dat boven alle verwachtingen gegaan, terwijl hy een woord van dank bracht itt medewerkenden, die het geheel zoo ged haddea 4* slagen. De heer Brugman bedankte allen die hem sa eohtgenoote dezen avond weder tot een genoeg hadden gemaakt en sloot met de hoop het volgend 4 allen weder voor hetzelfde doel bijeen te mogen Een gezellig bal besloot den avond. LANGE NBir NOORDSCHARWOUDE. Aanbeet*® Door den heer A. Koorn Jr.. Bouwkundige te maar, werd Zaterdagmiddag 4 uur een openbare 4 besteding gehouden ten lokale van den heer J. de 3 ker. Aanbesteed werd het bouwen van een woonhuis schuur en bijkomende werken voor rekening 1 heer P. de Geus. en te bouwen aan den Laanweg. I 21 personen werd ingeschreven, wel een bewijs dn tegenwoordig werk gevraagd wordt. De uitslag li volgt: A. Schram, St. Pancras f 2385; H. Metselaai scharwoude f 2636; A. Zuidscherwoude, NoordscbK de f 2748; P. Engering, ^uidscharwoude f 2694; D- Seventer, Noord scharwoude f 2385; C. Leegwater, Niedorp f 2590; P. Wester, Heerhugowaard f 2700; Binnenkade. Amsterdam f 3845; J. en P. de Boer, maar f 2198; J. Zijp. Zuidscharwoude f 2956; P- H Alkmaar f 2682.50; J. A. Lugtig, Heerhugowaard i5 G. de Graaf, Egmond aan Zee f 3324; J. Faus, dorp f 3495; J. Tromp, Oudkarspel f 2741.40; K- 4 Hz.. Oudkarspel f 2698.86; J. de Vries. Zuidscb** f 2764; C. de Geus, Broek op Langendyk t 2525; ma, Noordscharwoude f 2800; T. v. d. Plas, Bfld Langendijk f 2512, en J. Henselman, Noordse!»** f 2417. De begrooting was t 2550. Evenals te Oudkarspel zal ook ln deze gem##9ö* wege het Nationaal Crisiscomité zwavelzure-*»^ beschikbaar gesteld worden tegen den prijs vaflf' 100 Kg. De jaarvergadering van de afdeeling Langend^' het „Witte Kruis", zal Donderdagavond gehoudk den in „Concordia". Op de agenda komt o.m. bestuursvoorstel omhet bestaande badhuis op fen, daar de exploitatie een tekort aangeeft. Het* te betreuren dat men dit voorstel moet doen. w- heffing van het badhuis een achteruitgang tejj Als de leden zelf wat trouwer gebruik van het t* gemaakt hadden, was dit voorstel misschien gebleven.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10