Sctiager Courant Derde Blad. Feestavond van de V.V. „Spart a". DE LAATSTE RIT. DE COÖPERATIEVE ZUIVELFABRIEK „WESTFRIES LAND" TE LUTJEWINKEL EN DE BEREIDING VAN MELKPRODUCTEN. Dinsdag 9 Februari 1932. 75s(e Jaargang. No. 9017 Schagen. Zaterfagavond "werd bovengenoemde feestavond in het Noord-Hollandsch Koffiehuis van Mevr. de wed. L. Zwaag gehouden. J "Het programma van dezen avond was door de reest- conimissie' bestaande uit de heeren W. Watertor, Voorz., 2 v< <j. Hoven, C. Molenaar, J. Paulusma en J. Linge man," leden, varieerend samengesteld. Tal van verschil lende per? ten werkten aan dezen avond mede, als ook de gymnas-iekvereeniging Lycurgus met hun 1ste afdee- Jing heeren. Voor dezen avond was de Sparta-band weer gereser- r veerd, bestaande uit Mej. v. Stipriaan, piano, de heer Joh. v. Stipriaan. accordion, H. König, en D. Prins, vi ool en de jazz werd bediend door den jongeheer R. Prins Toen wij de feestzaal binnenkwamen, klonken ons de toonen van deze band reeds tegen. Een pracht stukje muziek. De opkomst was bevredigend. Jammer was het dat bet bestuur der V.V. Sparta niet geheel aanwezig kon lijn, wegens de vergadering van de 2e. 3e, en 4e klas- pers te Amsterdam, waar ze de belangen van Sparta i moesten behartigen. Om kwart over acht opent de heer Watertor dezen feestavond en heet ieder hartelijk welkom. Spr. zegt dat er wel reden van feestvieren is, daar Sparta van 't jaar f voor de eerste maal in den K.N.V.B. speelt en in de 4e klas heusch geen slecht figuur slaat. We hebben dit laatste seizoen verschillende verbeteringen gekregen' en wel, medische keuring van voetballers en niet te verge ten de wederoprichting van de supportersvereniging. Spreker constateert tot zijn groot genoegen dat er zoo veel supporters aanwezig zijn en heet ook de bestuurs leden en leden van S.R.C. hartelijk welkom. Voorzitter wil het niet te lang maken en wil overgaan tot het gezamenlijk zingen van Sparta's clublied. Weldra klinkt Sparta's clublied door de zaal, welk tweemaal door de geheele zaal wordt gezongen. Hierna de heer Buisman in „Trui in de Paramount-studio". Dit stukje wordt op den heer Bulsman's bekende wijze voor gedragen. Onder de hand dat het tooneel voor het too- neelspel in een bedrijf in orde wordt gemaakt, brengt de Sparta band nog een mooi nummertje ten gehoore. Dan krijgen we de opvoering van het tooneelstukje: ,J>e aanhouder wint", tooneelspel in 1 bedrijf, opgevoerd door de dames M. Hoogland en N. Lutjeharms, en de heeren Watertor en Lingeman. Het gaat er hierom dat een goed speler van Spsarta van z'n moeder niet voet ballen mag. daar het oude mensch er te veel bezwaren in ziet. Juist op haar verjaardag moet S. een zwaren wedstrijd spelen en kan Cor niet missen. De verloofde yai) Cor probeert de oude vrouw nu over te halen, dat hij mag'vóetballen. AlvoVefts hij dit mag, krijgen we nog heel wat te hooren. Tenslotte weet de heer Lingeman, lid der E. G. van S. mevrouw over te halen en ze krijgt dan een mooi plaatsje op de eere-tribune. Door aanhou den heeft men ten slotte toch gewonnen. Dit stukje oogstte veel bijval en werd aardig opgevoerd. Hierna optreden van Pierre Hubirt alias den heer P. Huiberts, met een aardig nummertje. Pièr stal direct al Ieders hart met de opvoering van dit nummertje. No. vijf van het programma is Hoogbrug der eerste af- deeling heeren van Lycurgus onder leiding van den heer Knol. Medewerkenden waren de heeren Knol, Bandt, J. Winkel, A. Winkel, J. Watertor en E. Tölis. Mooie staaltjes tumwerk werden te zien gegeven. Alle leden bleken zonder eenigo uitzondering op de brug thuis te Zijn. Een hartelijk applaus was hun dank. Wat niet op het programma stond vermeld was een tnooie groep op de brug, welke werd uitgevoerd door de [heeren Knol, Winkel, J. Watertor en E. Tölis. Als laatste nummertje voor de pauze kregen we den eer Buisman In „Kees is naar Parijs weest". Dit was I een zijner succesnummertjes van de vorige malen. Het ~rerd ook nu weer op de bekende wijze voorgedragen. Tot slot kregen we samenzang van diverse liedjes en onder applaus kondigt de heer Watertor de pauze aan. f Na de pauze kregen we het nummer hoogrelc, uitge voerd door dezelfde heeren. De heer Knol wil onge vraagd het er op wagen eenige woorden tot het Sparta- ollecte la: hestuur en de leden richten. Spreker zegt dat de onder linge verstandhouding tussohen Sparta en Lycurgus zoo Een tela* mooi is. Zomers wordt er zoo onderling veel op athle- d«coh|Ueltgebied gedaan en julBt daarom hce" spr. dankbaar FEUIT, TETON NAAR HET ENGELSCH. 14 bun si® noncgt' r- „Dan zal Ik den brief naar het dorp brengenzei [Dolly. I' »U moet er niet aan denken, Miss, om zoo iets te doen. De mijnwerkers in Diston zijn oproerig. De plaats j b vol soldaten en politie, maar nog hebben ze de groot- - «te moeite, om er de orde te bewaren. Het is niet veilig *°°r een jonge dame. om alleen over de heide te loo- i- Pen om dezen tijd van den avond, nu het stikdonker en er bovendien nog een storm opzet." J' „Ja, toch moet deze brief gepost worden." k „Nog eens, Miss, ik waarschuw u: U moet er niet aan denken, om naar Diston te gaan. Ze hebben gezworen Suit!" Mr' Wrighton dooden zullen .omdat hij zijn mijn Dolly liep al den winkel uit, terwijl Mrs. Wilson nog |°Prak. Ze hoorde vrouw haar nog achterna roepen Waar ze ijlde voort. Het dorp had ze weldra achter zich; ze was nu op de heide. De wind zwiepte haar den regen in het gelaat I wet een kracht, dat het wel leek. of het hagel was. Maar hier op de heide was het althans niet zoo duister. Zii was ook niet bang. Haar eenige gedachte was. dat de brief moest gepost zijn nog vóór negenen. Het pad naar Diston was een breed wagenspoor. Zii had nu al twee mijlen achter den rug, maar had er noe twee en een half vóór zich. Wat Mrs. Brotherton wel denken moest van haar af wezigheid, kwam niet eens bij haar op. Daar hoorde zij een kreunend geluid... Éérst nog heel zwak, maar allengs werd het sterker. Wie zou daar Ho gen steunenl g" Ze luisterde, liep voort in de richting, vanwaar zii weende, dat het geluid kwam, en riep toen: „Heeft iemand zich bezeerd?" Een gekreun was weer het antwoord, „Ik ben stervende." gebruik gemaakt van de ultnoodlging, die ze van Spar ta hebben gekregen. Spreker uit den wensch, dat alle leden, niet alleen van Sparta I, maar ook van het 2e en 3e op den eerstvolgenden oefenavond van Lycurgus aanwezig 'zullen zijn, want het is teneenemale een be kend feit, dat gymnastiek en athletiek onmisbaar zijn voor een goed voetballer. Hierna wordt begonnen met het nummer hoogrek. Ook nu waren we verrukt over hetgeen gepresteerd werd door dit kleine aantal heeren. De afd. heeren heeft in het laatste jaar wel hard opgehaald. Ze hebben heden avond zichzelf wel overtroffen. Alles werd in de puntjes afgewerkt. En we kunnen niet anders zeggen, dat als Lycurgus op dezen weg voortgaat, er in de komende Bondswedstrijden en andere wedstrijden op gebied van hrug en rek, terdege rekening mee zal dienen te worden gehouden. Hierna weer het optreden van Pierre Hubirt in z'n liedje: ,,'t schertsende soldatenleven". Dit soldaten- schertsje werd keurig voorgedragen en oogstte een dank baar applaus. Als punt 9 van het programma dans door de dames N. Zwaag, J. Blankman, begeleid door Mej. M. Rus aan de plano en den heer D. Prins, viool. Een keurige dans was door dit tweetal ingestudeerd. Ons compliment. Ook Mej. Rus aan de piano verdient een pluimpje voor haar keurig begeleiden. De heer Watertor kondigt nu een voordracht aan d. heer Buisman in „De liefhebberij-komedie". Dit num mertje was niet het mooiste van zijn liedjes van heden avond. Maar succes had hij met z'n slotliedje. Hierna krijgen we als toegift nog eens Pierre Hubirt op de planken ln z'n nummertje „De verstrooide Pro fessor". Dit nummertje oogste een daverend applaus, zoodat Pier nogmaals terug moest komen. Hij zong nu „Kees naar Amsterdam", weer een mooi nummertje om de stemming te verhoogen. We zien hem gaarne nog eens terug. Tot slot van het programma zang van de dames N. Lutjeharms en M. Hoogland in „In 't kroegje de Roode Lantaarn". Dit liedje werd keurig door genoemde dames gezongen en vooral de samenzang van het refrein door de geheele zaal bracht de stemming er danig in. De heer Watertor deelde nu mede dat het officieele programma afgeloopen was en dankte alle personen die tot het welslagen van dezen avond hebben medege werkt, met een geestig speechje. Het bal begint nu met een feestpolonalse onder leiding van den heer Watertor, die verder dezen avond tot een goed einde bracht. De serpentinëdans en de polonaise met mutsen was een attractie die de stemming tot het toppunt deed rijzen .Ongeveer 3 uur gingen allen in goede stemming huiswaarts. De feestcommissie heeft wel eer van haar werk gehad, na het slagen van zoo'n avond. Van grooie beteekenis voor de hygiëne en dc volksgezondheid. Het was ons bekend, dal aan de in wijden kring bekende coöperatieve zuivelfabriek „Westfriesland'' te Lutjewinkel wederom een uitbreiding zou worden gegeven en wel door er een nieuwe afdeeling aan te verbinden, de bereiding van diverse melkproducten Zaterdagmorgen om 11 uur zou de opening van deze melkinrichting plaats vinden en het spreekt vanzelf cïat we aan de vriendelijke uitnoodiging om deze ope ning bij te wonen, gaarne gevolg gaven. Toen we op liet aangekondigde uur bij het belang rijke gebouwencomplex aankwamen en door den di recteur, den heer P. J.ensma, in de bestuurskamer waren binnengelaten, was het bestuur van de fa briek, onder voorzitterschap van den heer Jm. Blaau- boer Kz. te Schagen, nog ijverig in beraadslaging over de diverse aangelegenheden, de fabriek en hare leden rakende. Als het gemeentebestuur, vertegen woordigd door den burgemeester, den heer J. Kos ter en clen secretaris den heer A. de Ridder, (wet houder Brugman is reeds als bestuurslid van „West friesland" aanwezig en wethouder Van Zoonen is verhinderd) is aangekomen, kan ook juist de be stuursvergadering gesloten worden en kan men zich dus bepalen tot het doel van deze bijeenkomst, de ope ning van de melkinrichting. Ook de heer De Kruijff, hoofdingenieur bij het technisch bureau van den Al- gemeonen Nederlandschen Zuivelbond, den F.N.Z., is aanwezig. De Voorzitter, de heer Jm. Blaauboer Kz., heet de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den burgemeester der gemeente Winkel, die door zijn aan wezigheid opnieuw blijk geeft van belangstelling in de fabrieksaangelegenheden, voorts den gemeente secretaris, die gelegenheid heeft gevonden van zijn kostbaren tijd een gedeelte vrij te maken voor deze gelegenheid, den heer De Kruijff, reeds een oude be kende en altijd welkom, doch met het oog op het doel dezer bijeenkomst, vandaag in het bijzonder welkom. En zeer bijzonder welkom heet spr. dan voorts den vertegenwoordiger der Schager Courant, va.n wien gaarne wordt, verwacht, dat aan het. hier gesproken woord een ruime bekendheid zal worden gegeven. Spr. gelooft dat het een daad van moed genoemd mag worden om onder deze penibele omstandigheden nog over te gaan tot het daarstellen van een nieu we inrichting aan deze fabriek. Maar als men er die per op ingaat, dan komt toch ook tot uiting dat de noodzakelijkheid daarvan voortspruit, juist uit die ongunstige tijdsomstandigheden. Immers door deze nieuwe inrichting hoopt het bestuur, profiteerende van den vooruitgang van de techniek, en dienende het belang der volksgezondheid, dat de afzet onzer melk er door zal worden gebaat. Spr. hoopt dat in de toekomst zal blijken dat het Bestuur goed gezien heeft, wat zeker gewenscht èn voor het prestige van het bestuur en in 't belang van de leden der fabriek. Spr. wijst er dan op dat waar de consumptiemelk zoo hygiënisch mogelijk wordt bereid en gewonnen, de diverse producten nu door de menschen kunnen wor den betrokken in een toestand, die zeer zeker het ont staan van ziekte zal tegengaan. De behandeling van de melk, de afsluiting der flesschen, de reiniging van het materiaal, dat alles vindt plaats op een wijze die zeer in het belang van de volksgezondheid mag wor den genoemd. Spr. hoopt dat de afzet der producten van dien aard zal worden, dat het strekt tot het be- „Je bent degene, die Mr. Wrighton trachtte dood te schieten." riep Dolly onwillekeurig, toen het maanlicht juist even het bleeke gelaat verlichtte. „Ja, maar ik heb hem nu willen redden... Hoort u dat?..." De wind droeg een onheilspellend huilend en bruiend geluid aan. „Ik ben tot hiertoe gekropen... Maar ik kon het niet verder brengen. Er zijn er tweehonderd en ze hebben gezworen, dat ze hem dooden zullen...!" „Waarom heb je de politie of de soldaten niet ge waarschuwd?" „Daar heb ik niet aan gedacht. Maar gauw, loop nu, wat je loopen kunt... Op het aogenblik zijn ze nog in de herberg... En aan mij is toch niks meer te doen." Dolly bezon zich dan ook geen ommezien en sneller nog dan ze gekomen was, spoedde zij zich nu weer terug naar Hattorth. Gelukkig had zij den wind in den rug Hoe zij den tocht nog volbracht, wist zij later zelve niet. Maar zij liep langs de huisjes van Hattorth, waar nu alleen hier en daar nog een lichtje op de bovenverdie ping brandde, ging langs de pastorie, waar zij den do minee in zijn studeerkamer over een boek gebogen zag, en toen langs het kerkhof met het graf van Daisy Bro therton, wier verloofde zij nu immers ging waarschuwen voor het gevaar, dat hem bedreigde. Zij liep de oprijlaan van de Manor op en bet volgend oogenblik belde zij... Een. twee, tot driemaal toe, maar kreeg geen gehoor. Het leek wel, of 't huis uitgestorven was. Toch had zij licht zien branden in de kamer naast de halldeur. Zij zou eens kijken en... daar zag zij Wrighton liggen op een rustbank vóór een helder vuur. Hij hield de oogen gesloten; schrijfgereedschap stond op een ta feltje vóór de bank. Hij had de papieren weggeschoven daar zijn hoofd hem nog te veel pijn deed. Dolly tikte tegen de glazen deur. Hij rees overeind en tuurde scherp. .iaat mij binnen! Ik heb u iets te zeggen," zei ze, niet luide, maar toch zeer goed verstaanbaar. Hij deed de deur open en Dolly trad binnen in het warme vertrek. HOOFDSTUK XVHL Hij staarde haar aan met de grootste verbazing. Niet alleen was haar toilet deerlijk in wanorde, maar zelve zag zij er ook zóó bleek en vermoeid uit, dat zij dan wel de grootste togenstelling vormde met het jonge meisje dat, stralende van schoonheid, en gezondheid, de Manor betreden had op dien avond van het diner. lang van de fabriek. En dar die afzet van beteekenis dient te zijn. komt tol uiting als men nagaat dat aan deze fabriek 12 a 13 millioen Kg. melk per jaar wordt verwerkt. Maar waar de roem van de zuivelproduc ten reeds vooraf is gegaan, zal. dunkt spr.. het niet zoo moeilijk zijn een afezetgebied voor deze nieuwe producten te vinden. In Barsingerborn, Nieuwe Nie- dorp. Winkel en gedeeltelijk in Schagen hebben wij reeds distribuanten aan onzen kant gekregen. In ver houding tot de kwaliteit behoeft de prijs van het pro duct niet zoo verhoogd te worden. De distribuanten zullen dus dra verder moeten gaan. Het bestuur stelt zich op het standpunt dat door de distributie het pro duct niet duurder dient te worden gemaakt dan noo- dig is. Spr. hoopt dat het optimisme, waarmee het bestuur bij de stichting dezer afdeeling was bezield, bewaar heid moge worden, hoopt op de medewerking van de gemeente Winkel en spreekt de wensch uit dat ook de gemeente Winkel zal profiteeren van deze nieuwe in richting. Applaus. De bezichtiging van de inrichting. Na dit openingswoord worden de aanwezigen ver zocht om de nieuwe inrichting in oogenschouw te nemen. Door het. fabrieksgebouw met zijn geweldig aantal ketels en machinerieën begeven we ons naar het ge deelte waar voor de laatste reorganisatie het perslo- kaal was en wat nu, dus zonder betrekkelijk hooge kosten, dienstbaar kon worden gemaakt voor de nieuwe melkinrichting. Allereerst is het de reiniging van de flesschen die onze aandacht vraagt. Door den directeur der fabriek, den heer Jensma, wordt het ge zelschap toegelicht, hoe de flesschen allereerst in een houten kuip gevuld met sodawater terecht komen om daarna de eigenlijke reiniging te ondergaan, in een machine die zoowel van binnen als van buiten de flesschen grondig reinigt., waarna ze onderstboven op een groot rek kunnen uitdruppelen en het binnen dringen van vuil is uitgesloten. We hebben ons er van overtuigd, hoe glashelder de flesschen na de be handeling er uit zagen. De melk wordt allereerst behandeld in het centri fugelokaal, daar gereinigd, alle vuil wordt naar bui ten geslagen, schifting van room en melk vindt daar plaats en daarna wordt ze, dus geheel als volle melk. naar het lokaal der melkinrichting geperst, naar de homegenisator Deze machine is een van de aller nieuwste op dit gebied. De spanning kan worden op gevoerd van 50 tot 500 atmosfeer, waarbij de vetbol letjes. die zich in de melk bevinden, stukgestooten worden en waardoor voorkomen wordt dat onoog lijke dat room boven aan de flesschen zit. Naast deze homogenisator staat dan de vulmachine. waarmede op dit oogenblik tientallen flesschen ge vuld worden met chocolademelk. De directeur vertelt ons det de proefneming gister al aardig is gelukt en aanstonds na de bezichtiging zullen we ons daarvan kunnen overtuigen. Automatisch wordt gezorgd dat precies de ge- wenschte hoeveelheid in de flesch komt. Zijn de fles schen gevuld, dan worden ze één voor één onder cle capsuleermachine geplaatst, waar ze van een kroon- kurksluiting worden voorzien. Deze sluiting draagt naast den naam van de fabriek ook den naam van hot product iu de flesch. En nu is de beurt aan de steriliseermachine, een Verrukt sloot hij haar in de armen en kuste haar, tot haar bleek gezichtje hier en daar rosé getint was. „U beleedigt mij!" riep ze. „Ik zou u beleedigen?... Waarom is u dan bij mij ge komen „Ja," antwoordde zij kalm, „ik erken, dat ik u het recht heb gegeven mij te beleedigen; maar nu vanavond ben ik gekomen, om u te waarschuwen, dat twee-hon derd mijnwerkers op weg hierheen zijn, om u te dooden. En laat mij nu gaan." „Ga nu eens kalm hier op dien stoel zitten en vertel mij, wat er nu eigenlijk gebeuren zal." „Neen, neen! Ik ga. Ik wilde u enkel waarschuwen voor die twee honderd uit Diston." „Hoor eens, Dolly, eer wij nu verder gaan, moeten wij tot een verstaan komen." Hij knielde vóór haar neer en legde zijn handen op den arm van den stoel. „Wil je mij trouwen en naar Australië gaan?" „Neen." „Waarom niet?" „U weet, dat ik u lief heb. U denkt, dat u mij vragen moet, omdat ik op dit uur alleen tot u gekomen ben. Maar ik wil niet getrouwd worden uit medelijden!" „Medelijden! Medelijden!" herbaalde hij. „Maar Dolly, heb je nu nog woorden noodig?" En zóó welsprekend keek hij haar aan. dat zij het gezichtje boog over den arm van haar stoel. Liefkoozend streek hü haar over het haar. „Dwaze Dolly!... Nu, dat is dus in orde. Vertel mij nu eens even van die mijnwerkers?" „Je moet maken, dat je hier dadelijk weg komt!' „Dadelijk?... En jou dan hier laten?" „Neen, ik ga terug naar „Sparrenzicht". „Wat zie je er verwaaid uit!" lachte hij. „Ik heb het heele eind geJoopen." Hij schudde het hoofd, vatte haar handen en sloot haar weer in de armen. „Ik dacht, dat je uit eigen vrijen wil naar niij was gekomen, toen ik je daar aan de deur zag. Ik had ge droomd van je, Dolly! Het leek een voortzetting van dien droom alleen over de heide gegaan?" „Ik had een belangrijke brief te posten." „Het is onvergeeflijk van Mrs. Brotherton, om je te laten gaan." „Ze wist het niet. Het was een brief aan mijn zuster, dat zij mij geld zou sturen, dat ik hier weg kon gaan." „Waarom heb je toch zoo'n haast, om te vertrekken?" „Omdat ik mfj schaamde... je te ontmoeten... na wat ik gisteren zei." Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en ventopptng. en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar f0.65 per flacon. kast, waarin niet alleen de producten gesteriliseerd worden, doch ook afgekoeld met behulp van afkoel- water. Deze steriliseermachine kan 800 flesschen her bergen en waar 4 a 5 maal per dag een dusdanige bewerking kan worden toegepast, is de capaciteit dus berekend op een 4000 flesschen. Bij de aanschaffing van de bcnoodigde machines is trouwens, ook voor de toekomst rekening gehou den met een flinke capaciteit. Ook was reeds een proef genomen met havermoutsche pap en ook deze proef was uitmuntend geslaagd. Maar er staat meer op 't programma. De Huisvrouwen zij medegedeeld, dat de fabriek aanstonds via de distribuanten zal beschikbaar stellen fleschjes gepas teuriseerde melk, gesteriliseerde melk, flesschen kar nemelk, karnemelksche pap, gesteriliseerde koffie room, dito slagroom en ook Yoghurt. Aan den onderkant van de fleschjes staat dc in houdsmaat vermeld en er bestaat dus voor 100 do zekerheid dat men ontvangt de hoeveelheid die men koopt en betaalt. Met groote belangstelling werd de uiteenzetting van den directeur-der fabriek aangehorod, waarbij de di recteur ook wees op*t groote hygiënisch belang, dat in de afdeeling uitsluitend gewerkt wordt mei ge schoold personeel, d.w.z. met personeel dat doordron gen is van de noodzakelijkheid dat bij de bereiding van de verschillende producten als eerste eisch geldt zindelijkheid. De proef op de som. Na deze bezichtiging begaf het gezelschap zich weer naar de bestuurskamer, waar voor een ieder een flesch chocolademelk gereed stond, een koek en een sigaar werd aangeboden. En hoewel de ondervinding de beste leermeesteres is, we verklappen het graag dat cle chocolademelk uitmuntend smaakte. Wel oordeelde de een, een tikje chocolade te veel een tikje suiker te weinig, den ander vond de verhouding uit stekend. maar over smapk valt immers niet te twis ten. En bovendien, het gold hier nog maar een proef en de volijverige directeur met zijn niet minder ijve rige staf van helpers, zal wel zorgen dat alles prima in orde komt. Burgemeester Koster verkrijgt nu het woord om allereerst zijn dank te betuigen voor de uitnoodiging om deze opening bij te wonen en daarna te wijzen op de groote beteekenis van de step. die het bestuur der zuivelfabriek gedaan heeft door deze uitbreiding, een stap niet alleen voor de leden van de fabriek in deze tijdsomstandigheden van belang, omdat getracht wordt op deze wijze betere bedrijfsresultaten te ver krijgen, maar ook van groote beteekenis voor-het al gemeen belang, omdat deze uitbreiding inhoudt een opbouwend karakter te geven. Immers mede wordt beoogd onder het bereik van het publiek te brengen producten waarvan het zeker is de juiste hoeveelheid te krijgen, naast uitmuntende kwaliteit. liet mooie van de distributie van deze levensmiddelen toch is bat de mate van zindelijkheid niet meer berust bij len distribuant doch uitsluitend bij den fabrikant. De verantwoordelijkheid van de kwaliteit is dus af gewenteld van den distribuant, iets wat ook naar ^pr.'s meening zoo behoort te zijn, van groote betee kenis als dit voor cle volksgezondheid is. Spr. wenscht bestuur en directeur hartelijk geluk. 'Iel is nu aan den directeur om te zorgen de pro ducten akn den man te brengen. liet publiek zal in Ie gewenschte richting opgevoed moeten worden, wat misschien een strijd van 1 of 2 jaren zal vorderen, naar bedriegen de voorteekencn niet, dan zal die tijdsduur wel niet lang zijn. Spr. hoopt dat deze nieu we actie van „Westfriesland" de beste resultaten rno- •ze afwerpen en spreekt de wensch uit dat in deze moeilijke tijden deze uitbreiding zal bijdragen tot bloei van het bedrijf. Applaus. De heer De Kruijff dankt voor de vriendelijke woor den die cle Voorzitter tot hem heeft gesproken en spreekt zijn groote tevredenheid uit over cle goede samenwerking die met den Voorzitter en clen direc teurs steeds werd verkregen, de wederzijdsche waar deering, die er steeds was, de basis waarop een be hoorlijke samenwerking kan bestaan. Wel waren ep eens kleine moeilijkheden, maar zonder boos te wor den. werden die steeds tot een goede oplossing ge maakt. Spr. is blij dat deze onderafdeeling tot stand is gekomen, omdat spr.'s vaste overtuiging is dat de „Wat heb je dan gezegd?... Vertel eens gauw?" „Dat ik je lief had." „Dat heb ik al lang geweten." „Hoe dan?" „Wel sinds dien avond op „Sparrenzicht", nu een paar weken geleden. Je keek toen naar mij. met een blik* die duidelijk je gemoedstoestand verraadde." „Wat ben je toch hard en wreed!" „Ja," zei hij met een zucht, „ik bèn ook hard. Jij moet mij maar wat zachter maken. Ik heb ook niet zoo'n heel aangenaam leven gehad. Jij bent de eerste, die mij lief heeft. Dolly! Het leek mij te goed. om waar te kunnen zijn, toen ik het wist; maar ik hield mij in en zei: Zo zal tot mij komen zonder eenige uitnoodiging van mijn. kant. Maar nu gisteren wilde ik spreken. toen dat ongeluk het verhinderde. En vanavond heb ik je gesd*^ ven. Hier is mijn brief. Wil je 'm hebben?" Dolly knikte en antwoordde met een zucht: „Je was wreed...! Maar ik... Toen ik halverwege op de heide was, hoorde ik daar een man kreunen. Het was de mijnwerker, die gedreigd had, je dood te schieten en dien je hierheen had laten brengen om hem te ver plegen. Hij was op weg, om je te waarschuwen, maar hij kon het niet zoo ver brengen. Ik ben toen ijlings terug gekeerd, om het je te vertellen. Aan de voordeur kreeg ik geen gehoor, dus ging ik maar eens hier aan de gla zen deur kijken." „Als die man je dat vertelde, dan zal het wel waar zijn. Ik heb al zoo iets verwacht, sinds ik besloot, de mijn te sluiten. Ik zal een briefje sturen aan den bevelheb benden officier van de troepen in Diston. Hij weet. dat ik ieder oogenblik zijn manschappen kan onodig heb ben. Ga even zitten, terwijl ik schrijf; dan zal ik je naar „Sparrenzicht" brengen." Hij schreef een regeltje en zei; „Dit zal ik even aan den groom geven, maar ik ben dadelijk terug." Dolly wachtte ongeduldig. Het trof haar, zóó bleek en slecht als hij er uitzag, toen hij weer binnenkwam. „Doet je hoofd je nog erg pijn?" „Ik had het geheel vergeten", antwoordde hij met een glimlach. „Maar nu je er van spreekt, ja, ik geloof het wel! Maar kom, ik heb weinig tijd meer te verliezen, als de mijnwerkers zoo dichtbij zijn, dat je ze hoorde. In een half uur kan ik weer terug wezen, als ik vlug loop!" „Terug?... Maar je gaat toch niet weer terug?" „Natuurlijk! Dacht je, dat ik mijn huis en mijn be dienden zou laten aanvallen door die oproerige bende» terwijl ik ergens anders in veiligheid wegschool?" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9