Een viertal foto's uit de Voetbalwedstrijd Holland-België. Het onderzoek reeds tot belangrijke ontdek kingen geleld. zich richt tot den minister van onderwijs met het drlij. gende verzoek om ten spoedigste de noodige maatree* len te nemen, opdat perken worden gesteld aan Qeil onmatigen scholenbouw en dat met behoud van go*j en degelijk onderwijs, zoowel openbaar als bijzonder waarop ongetwijfeld ieder Nederlandsch burger stelt, de financieele lasten aan het onderwijs verbonden, teruggebracht worden tot een bedrag, dat de financiën van het rijk, zoowel als die der gemeenten niet ben* deelt en niet ernstig in gevaar brengt." De treinaanslag bij MarseilU TE VROEG GEJUICHT. Voor een „uitverkocht huis" werd Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam de voetbalwedstrijd NederlandBelgië gespeeld, welke door het Belgische team met 32 gewonnen werd. Be vreugde op detribunes, toen Holland de tweede goal maakte. Volgens een V.D.-bericsht uit Parijs heeft het politie- onderzoek inzake den aanslag op den sneltrein Rome- Parijs nabij Marseille (Zie ook elders in dit nummer) reeds tot belangrijke ontdekkingen geleid. O.a. heeft aien ontdekt, dat uit een steengroeve in de nabijheid 200 p* tronen, die voor het doen springen van rotsen wordea gebruikt,gestolen waren. De machinist van den trein deelde mede, dat hij kort voor het ongeval een blau* aohtig licht op den spoordijk had gezien, dat afkomt^ zou kunnen zijn van een lont, zooals voor het ontsteke van dergelijke patronen gewoonlijk gebruikt wordt. J. bestaan vermoedens, dat de aanslag gepleegd zou kunne zijn door Italiaansche revolutionairen- Misdadig opzet staat v* Reuter seint nog uit Marseille. Bij het onderzoek naar de ontsporing van den «nel. trein bij Marseille is reeds thans ontwijfelbaar geco* stateerd, dat misdadig opzet in het spel was. Koudegolf oyer Noord—Italie. De lagunen bij Venetië dichtgevroren. V.D. verneemt uit Rome: De koude-golf in Noord Italië houdt met dezelfde he vigheid als te voren aan. De lagunen bij Venetië zijn zelfs dichtgevroren. In het ijs waren ongeveer 20 bar» ken blijven steken. Zij moesten door de brandweer met eigen speciaal daarvoor vervaardigde ijsbrekers worden bevrijd. De temperatuur is opnieuw lager. Bij Pudua vriest het 15 gr. Uit het gebergte Trintn wordt sneeuwval en strenge vorst tot 24 gr. gemeld. Valsche munter gesnapt Goudsmid te Amsterdam door de recher che gearresteerd. Ongeveer veertien dagen geleden werd te Apeldoorn ontdekt, dat er valsche rijksdaalders in omloop wa ren. Toen de politie aldaar naar den dader ging zoe ken, leidde het spoor naar Amsterdam, waarheen ds vermoedelijke maker van de geldstukken was ver huisd. Zaterdag kwam een rechercheur uit Apeldoorn t« Amsterdam, om in samenwerking met de Valsch- Geld-Centrale te pogen den dader op te sporen. Men kwam te weten, dat hij in de Indische buurt een woning had gehuurd. Gisteren werd hij door rechercheurs van de a^ Geldcentrale gevolgd en gistermiddag gaf hij in een sigarenwinkel op den Zeeburgerdijk een rijksdaalder uit, die valsch bleek te zijn. De man, iemand van 3) jaar, die van beroep goudsmid is, erkende dadelijk het uitgegeven muntstuk te hebben vervaardigd. Hij werd naar het bureau Linnaeusstraat gebrackt Door rechercheurs van dat bureau met commissaris Reijenga en den hoofdinspecteur Brockhoff van d« Valsch Geldcentrale is daarna een huiszoeking daan in de woning van den gearresteerde. Men vond daar ingrediënten, waarmede de Rijks- daladers zijn gemaakt. In het keukentje op het aanrecht werd een stel valsche munterswerktuigen gevonden en eonige spe cie. Deze werden in beslag genomen en naar het bu reau overgebracht. Gebleken is dat de dader er in totaal ongeveer zestien vervaardigd had. Zij waren vrij goed nagemaakt. Het zilvergehalte kwam onge veer overeen met de echte rijksdaalders. Nog een valsch geldstuk werd in het bezit van den man gevonden. De politie heeft den indruk gekregen dat de goudsmid uit armoede tot zijn daad is geko men. Ondanks vele pogingen kon hij geen werk vin den en ook omdat hij met zijn vrouw en kind in den laatsten tijd in verschillende gemeenten heeft ge woond, kon hij nergens op steun aanspraak maken. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Nationale wedstrijden te Alkmaar. In de gemeente Bloemendaal met 13000 In woners zestien scholen. Protest van den raad. Willem Keetman eerste In het eindklasse ment. Voor de Zaterdag gehouden nationale schaatswedstrij den op de ijsbaan „De Quint" te Alkmaar hadden zich 43 rijders laten inschrijven. Waar er hieronder zeer bekende rijders waren, was het te voorzien, dat het een spanende wedstrijd zou worden. Doch ofschoon het aan deze spanning niet heeft ontbroken, was de plotseling invallende dooi toch van merkbaren invloed op de uit gevoerde prestaties. Ook de opkomst van het publiek bleef door den dooi beneden het middelmatige. De uitslagen der wedstrijden luiden: 500 M.: 1 KI. Schenk 51.4 sec., 2. Keetman 52.3 sec., 3. L. Dijkstra 53.1 sec., 4. L. v. d. Ruit 55.1 sec., 5. H. Blaisse 55.2 sec., 6. v. d. Garde 55.3 sec., 7. J. Langedijk 55.3 sec., 8. S. Heiden 56 sec., 9. Henneman 56.1 sec., 10. G. Roos 57.2 sec., 11. K. Kaan 58.2 sec., 12. Jansen 58.3 sec., 13 C. Kos 59.2 sec,, 14. H. Peereboom 1.00 sec. 1500 M.: 1. Keetman 2 min. 58.6 sec., 2. v. d. Ruit 2 min. 58.6 sec., 3. S. Heiden 3 min. 2.8 sec.. 5. L. Dijkstra 3 min. 3.6 sec., 6. G. Henneman 3 min. 6.4 sec., 7. H. Blaisse 3 min. 8 sec., 8. J. Langedijk 3 min. 9.8 sec., 9. K. Kaan 3 min. 16 sec., 10. J. v. d. Garde 3 min. 16 sec. 3000 M.: 1. L. v. d. Ruit 6 min. 21.6 sec.. 2. S. Heiden 6 min. 23.4 sec., 3. W. Keetman 6 min. 30.2 sec., 4. L. Dykstra 6 min. 37.4 sec., 5. G. Henneman 6 min. 52.4 sec., 6. Langedijk 6 min. 54.8 sec., 7. J. v. d. Garde 6 min. 58.6 sec., 8. H. Blaisse 7 min., 9. K. Schenk 7 min. 2.6 sec. Ei ndcl assem ent: 1. Keetman 6^ punt (196.90 Intern, telling), 2. v. d. Ruit 6% punt (178.08 intern, telling), 3. Dijkstra 12 punten. Een wielrijder er onder neraakt en ernstig gewond. In het Oosterpark te Amsterdam heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Omstreeks half vier reed bij den Eikenweg, in de richting van de Linnaeusstraat een wielrijder, gevolgd door een witte band taxi. Daarachter reed weer een verhuisauto van de fa. Stekelbos uit de Gorontelostraat. Deze laatste reed de •witte band taxi voorbij. Er werd dus links uitgehaald om daarna weer naar rechts te zwenken. Bij deze laatste zwenking kapseisde plotseling dc verhuisauto, die leeg was en kwam terecht op den wielrijder, een 21-jarigen bakkersknecht. De omgevallen wagen werd nog aangereden door de witte band taxi. Toen de bakkersknecht onder den wagen werd vandaan ge haald, was hij bewusteloos: hij werd naar het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis gebracht, waar vermoedelijk schedelbreuk werd geconstateerd. Zijn toestand was zeer ernstig. HOE DRUK HET Be Amslerdamsche verkeerspolitie heeft in verband met den voet balwedstrijd NederlandBelgië Zondag handen vol werk gehad. Het parkeerterrein voor het .Qlymjnsche Stadion was. uitverkocht In de a.s. raadsvergadering van Bloemendaal zal een motie van B. en W. in behandeling komen, waarbij de raad van Bloemendaal „er op wijzende, dat in de ge meente Bloemendaal met haar circa 13.000 inwoners hierbij niet medetellende de verpleegden in de pro vinciale inrichting ten behoeve van zielszieken thans reeds 16 scholen aanwezig zijn, welke niet ten volle zijn bezet, terwijl thans nog meer groepen van personen telkens aanvragen doen om nog meer scholen en hunne rechten daarvoor baseeren op den inhoud der thans vigeerende wet op het lager onderwijs; overweginde, dat dergelijke scholenbouw met de kosten daaraan ver bonden een zeer zware last zou worden voor deze ge meente en den financieelen toestand van de gemeente, die tot duseverre volkomen gezond was, zou bedreigen;. de ee tenki stelt af kc «uur moet- Vn richt" regen Dol naar gemo Hij krak, die t Zij 3. niet Maar noem nam het i dat j iag „O, Ze sloeg Al- hij 1 »n „H ,,Z „u hij r kent Hi zijn van. niet „I Twee ernstig gewonden. Gisternacht kwart over drie is op den Overijssel- schenstraatweg nabij het dorp Wytgaard een auto, met groote snelheid tegen een boom gereden. De be stuurder, de heer D. M. van der Zande, ontvanger der registratie te Sneek, en de naast hem zittende F. S., surnumerair bij de belastingen te Sittard, werden ernstig gewond. De heer Van der Zande kreeg een ernstige snijwond aan den hals en een ernstige her senschudding. De heer S. kreeg eveneens een snijwond aan den hals en verwondingen aan het hoofd. De heer Y. H. uit Sneek verstuikte een enkel en werd aan een hand gewond. De vierde inzittende, de heer J. B., sur numerair bij de belastingen te Sneek, kreeg geen let sel. De beide ernstig gewonden werden naar het St. Anthoniusziekenhuis te Sneek overgebracht. De toe stand van den heer S. is uiterst zorgwekkend. HET TWEEBE BOELPUNT VOOR HOLLAB Een oogenblikje opleving in den emotieloos voetbalwedstrijd NederlandBelgiëwelke Zon dag in hel Olympisch Stadion te Amsterdam doof een duizendkoppige menigte werd bijgewood Terwiil de familie naar de radio zat te luis teren, kwam een voorbijganger waarschu wen, dat het rieten dak boven hun hoofd brandde. Toen de familie C. Gips. aan Raaphorstlaan te Was senaar. Zondagmiddag circa half drie naar de radio-uit zending van den voetbalwedstrijd tusschen België en Nederland zat te luisteren juist was het eerste doel punt gemaakt werd zij door een voorbijganger gewaar schuwd. dat het rieten dak der villa in brand stond. In allerijl werd de brandweer gealarmeerd, die spoedig ter plaatse was, doch aanvankelijk door de afgelegen plaats eenige moeite had met het verkrijgen van bluschwater. Inmiddels werd door de bewoners, met behulp van politie en omwonenden een groot deel van het, meeren- deels antieke, meubilair naar buiten gedragen. Toen de blussohing met vijf stralen kón worden aangevangen, was er van redding eigenlijk geen sprake meer; trou wens met het rieten dak zou de kans daarop toch niet groot geweest zijn. De villa brandde vrijwel totaal uit; alleen de steenen muren bleven staan. Het grootste deel van den inboedel kon worden gered; voor het overige dekt verzekering de schade. De familie Gips was juist Zaterdag van een buiten- landsche reis teruggekeerd. De oorzaak van den brand kon niet met zekerheid worden vastgesteld; veronder steld wordt dat de brand in ontstaan door vonken uit den schoorsteen, waardoor het rieten dak vlam heeft gevat 0B1JK, de Nederlandsclie keeper, wenscht den hal eens nader te bekijken, tijdens den voetbalwed strijd Nederland—België, Zondag in het Olympisch Stadion Ie Amsterdam gespeeld. Ernstige vechtpartij te Amsterdam. Twee agenten en een bürger gewond. In den afgeloopen nacht heeft op den Singel bij de Lijnbaansteeg te Amsterdam een ernstige vechtpartij plaats gehad. Ongeveer half twee werd in de Lijnbaansteeg een scheldpartij gehouden tusschen een vrouw, die uit het raam hing en eenige mannen. Plotseling kwam een man naar beneden, waarop een vechtpartij ontstond. Twee agenten in burger, die in de buurt waren wilden de vechtenden scheiden. Zij werden echter dadelijk van alle kanten aangevallen. Een der agenten kreeg een paar trappen, terwijl de ander met een scherp voor werp, dat later bleek een schroevendraaier te zijn, dwars door den linkerwang werd gestoken. Intusschen waren de vechtenden op het Singel gekomen en een der twee agenten maakte daar gebruik van zijn revolver, waaruit hij drie schoten heeft gelost. Een dezer schoten heeft een der vechtenden in de zijde getroffen. Op deze schoten kwam spoedig assistentie voor i in het nauw gebrachte agenten opdagen. De getroffen burger werd in een café gebracht. Het was een 25-jarig los werkman, die in de Tuinstraat woont. Deze man, zoomede de beide agenten werden door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengast huis vervoerd. De werkman is daar opgenomen, terwijl de beide agenten werden verbonden. Een van de twee, die in den wang was gestoken kon naar huls gaan, terwijl de ander, die erg overstuur was, met een zieken wagen naar huis werd gebracht. Politieagenten hebben intusschen de daders opgespoord. Vier van hen werden gearresteerd en overgebracht naar het bureau in de Warmoesstraat. Het zijn allen jonge mannen, die in den ordaan wonen. De vijfde ligt in het ziekenhuis. Naar den zesde werd in den vroegen morgen nog gezocht.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8