Schier Courant Tweede Blad. Veer zestien gjeuwe woningen. Uit onze omgeving. Donderdag 18 Februari 1932. 75ste Jaargang. No. 9023 Schagen. De Cornelis de Bokstraat thans geen doodloopenden weg meer. ne laatste paar jaar hebben we in onze gemeente sif nn steeds toenomcnden bouw van nieuwe huizen -] £nncnwaarnemen. Op zich zelf een zeer verheugend T tolt oftcl»00" we ons we' ecns afgevraagd hebben, of cior bevolking in Schagen wel gelijken tred h/olci niet, dezen nieuwbouw. Natuurlijk en dit w>W) we al eens eerder neergeschreven zal de L«- van nieuwe woningen altijd een betere huis- liiil met zich meebrengen en enkel en alleen uil .oogpunt kan het zijn voordeel reeds hebben. Be- [ve dat zal ook het aanzien van de gemeente er verfraaid worden en al deze dingen bij elkaar „nen, zullen we dus den bouw van elk nieuw huis .verheugenis tegemoet zien. Het beteekent uitbrei- [j van do plaats, werk en veelal toename van de be hing en grootere bloei. En als het om dit laatste it, dan moot ons geen moeite te veel zijn om daar mede te werken. arom kan men onze beide woningbouwvereeni- in „Schagen" en „Goed Wonen", niet anders dan haar prijzen, dat zij het ondanks de minder gun- |p tijden, hebben aangedurfd, om nog elk een blok jn zestien nieuwe woningen te bouwen. Voor twee weken terug hebben we een beschrijving zeven van de 16 woningen van „Goed Wonen" aan Lauriestraat. Op het oogenblik zijn daar alle hui- 1 betrokken. Thans ziet ook de woningbouwvereniging „Scha- het einde van haar werk naderen. Het terrein in verlengde van do Cornelis Bokstraat had „Scha- j" tenslotte gekozen, om er haar woningen neer te i. En al naarmate we daar het werk hebben zien tien, zijn we tot de conclusie gekomen, dat deze _euzo een zeer gelukkige geweest is. Niet alleen de huizen er gunstig gelegen zijn, maar boven ra! nu straks de Cornelis Bokstraat niet meer die doodloopende straat, die zij aanvankelijk ïkijd geschenen heeft I Ter verduidelijking zij hier reeds opgemerkt, dat Cornelis Bokstraat en de Roosstraat nu aan het i::d bij elkaar komen, op de plaats dus, van het Ipnd, dat aanvankelijk nog dienst heeft gedaan als tkstoop. Op dit punt van samenkomen is nu een 'plantje gevormd en vanaf dit pleintje zal in de toe- testteen straat geprojecteerd worden naar het eind raden Stationsweg achter dezen weg om en jiltomiende op het punt ongeveer, waar nu de heer kiizers zijn steenhouwerij heeft. Dit stukje weg zal jwtogte hebben van ongeveer 50 meter, aan weers- j hoi» waarvan dan nog ecnige perceeltjes bouw- l^naflrijn. gelogen. i Dit zijn echter nog toekomstplannen, ofschoon iw plannen reeds wol zijn geprojecteerd. Zooals reeds hierboven opgemerkt, is het aanzicht tn de Corn. Bokstraat heel wat aardiger geworden, jlet een flauwe knik gaat het, nieuwe gedeelte straat inde bestaande straat over. Toch zal er vermoedelijk -ook wanneer straks alles is opgeruimd er mis- ifhien nog iets te wcnschen overblijven, ofschoon daarmee niet gezegd is, dat dit steeds moet blijven ortduren. Aan het, einde toch van de straat, ook inneer deze aanstonds tot den Stationsweg is door- ilrokken, kijkt men nu nog uit op het terrein, dat last de voormalige bioscoop gelegen is, en achter igen do panden van de Molenstraat, wat niet be- lald tot verfraaiing van het aanzien bijdraagt De ilossing zal misschien echter direct kunnen worden ponden, wanneer men daar op die plaats één of llicht twee perceclcn neerzet. Dan zal het ook daar zijn. De inrichting der nieuwe woningen. [Laten we nu eens een kijkje gaan nemen in de wo- T»gen, die hier onder architectuur van den heer Chr. fkker zijn verrezen. De opzichter, de hees: Schmid, was wel zoo vriende- Jk om ons even rond te leiden. 6 i Corn. Bokstraat aan den kant van de Land- MetttrJ ,,straat ingaanue, hebben we links een achttal :idenstandswoningcn, type B, terwijl rechts de 8 i A-woningen zijn neergezet. Het B-type is door voortuintje van den weg gescheiden; het A-type st direct aan het trottoir. Onderling zijn de tuin- door liguster-hagen gescheiden. De huizen zijn opgetrokken van een geel-getinte flinker, met beneden een van rooden steen opgemet- "tld trasraam, en verder gedekt met roode nannen. Het B-type. waarvan hiernaast een foto van de rcorgevel-zijde, zijn flinke ruime woningen, en of- ichoon er nog wel het een en ander in moest gebeu ren voor een groot gedoelto nog schilderen en be hangen kondon we ons al een goed denkbeeld jonnen van hoe ze zullen zijn, als ze straks kant en •laar zijn. Beneden vinden we 2 vertrekken, feitelijk één groote •amer, wel en suite gebouwd, maar zonder tusschen- oeuren. Met erker mee bedraagt de totale lengte on geveer 7 meter, terwijl de breedte 4 M. is Wij geloo- jen wel dat door deze wijze van ideeling het ver tok straks zeer geriefelijk en huiselijk zal kunnen "wden ingericht. De juist gekozen kleuren van plafond, deuren en TJ&mkozijnen, alsmede het daarbij behoorende be- «a? en tenslotte het eenvoudige, maar sierlijke «üoontecnmanteltje van Stè Anna-marmer, zullen NWè het hunne wel bijdragen. •>®n de inrichting van de keuken, die we zoowel 'aiujt de achterkamer als vanuit den hall kunnen WWiken, is niet minder zorg besteed. Ruim, flink, ilb aanrecht met gootsteen, wasemkap, keuri- kasten in één woord alles, wat men tegenwoor- I i v een good geoutilleerde keuken vindt. penter het huis een binnenplaatsje met flink kr n^v verder n°R een aardig tuintje met ach- TtóH huizen om een verhard pad, dat met dito zij- blnkt eD- 0611 hreode steeg telkens tusschen twefe Rn in tC)e£ang geven vóór naar den weg. d ~°y®n bevinden zich drie x-uime slaapkamers en u6n &e.n niet minder ruime vliering, die be- ive haar licht door de dakramen, ook van elec- «n»ch licht is voorzien. diph-? ls hebben alle openslaande ramen. wni-H re"onachtig weer niet gesloten behoeven te nta orudal de goot zóóver is uitgebouwd, dat ze openstaand zich daar nog onder bevinden. Uit Root t -11 00gPunt bezien, biedt deze uitgebouwde eve.ns een welkome afwisseling in den overigens B« vóórgevel. jjet verlaten van de woning vinden we nog in Un« roe onder de trap het closet met waterspoe- Da Vv£der kelderkast. betimL j de hoekhuizen naast de met teakhout merde vóórdeur een hoekraam van glas in lood, dat in den hall een aardig effect geeft. Niet minder effectvol is het aan den buitenkant en als straks de bloembakken, die er zich onder bevinden, met fleu rige bloemen gevuld zijn, dan zal dit blijken een ge lukkige vondst te zijn, die niet na zal laten het ge heel een vriendelijk aanzien te geven. Het type-A. Nu nog even naar de type A woningen, die reeds alle bewuond worden. Van dc B-woningen zullen een 5-tal met 1 Maart en voor de rest met 8 Maart wor den betrokken Van het type A konden we ze dus kant en klaar zien. We hebben er een tweetal bekeken, een hoek huis en een tusschenwoning Ofschoon natuurlijk nog niet geheel en al „op stel", zooals de uitdruk king luidt, konden we ons de groote tevredenheid der bewoners voorstellen over de inrichting van hun nieuwe woningen. Ze zijn inderdaad zeer geriefelijk met een flinke voorkamer en een keukon, die voor dit type wonin gen ideaal genoemd mag worden. Zeer ruim aan merkelijk grooter nog dan aan den overkant van flinke kasten voorzicnen en tevens de gelegenheid om nog een fornuis te stoken. Het een en ander maakt dat deze keuken zeer geschikt als eetvertrek kan worden gebezigd, wat, vermoedelijk ook wel de bedoe ling zal geweest zijn. Boven drie slaapkamers en daarboven nog weer een vliering. Door het geheele huis ruime kasten, waaronder kelderkast, groote ramen, waardoor licht en lucht in ruime mate naar binnen kunnen vallen en verder een practische in-deeling der vertrekken. Achter het huis ook hier weer een binnenplaatsje met schuurtje en tevens de W.C., het z.g. spoorweg- of droogcloset. Helder en frisch zag alles er uit en als straks de uitvoerders van dit werk van het terrein zullen zijn verdwenen en water en zeep hun taak zullen hebben verricht, dan zal de gemeente opnieuw een fraai plekje rijker zijn geworden, waarop vooral de wo- ningbouwvereeniging „Schagen" met trots kan neer zien. Tevens ook de aannemer J. Bot uit Medemblik en een combinatie van Schapens schilders, die met hun gezamenlijke arbeidskrachten tot een totaal van on geveer 40 man het werk hebben uitgevoerd. De samenwerking op het terrein, zoo vertelde ons de heer Schmid, was altijd prettig geweest. En zoo namen we afscheid van onzen vriendelijken geleider, die als dagelijksch opzichter wel een woord van groo te erkentelijkheid verdiend vor de wijze waarop hij zijn taak heeft vervuld. Hij maakt ons er nog op attent, dat de straat, waarover we liepen het nieu we gedeelte eveneens in eigen beheer was uitge voerd. Dinsdagavond had in de Doopsgezinde kerk te Hip- polytushoef een openbare bijeenkomst plaats, uitgaande van de federatie Noord-Holland „Kerk en Vrede". De heer J. de Wit, de voorzitter van jongeren kring, opende met welkom. Hij hoopte dat de vele aanwezigen niet alleen aanwezig waren om den spreker van dezen avond (voor ons een welbekende) maar het doel van den avond. Mej. A. Leguit uit Krommenie declameerde ©enige ge dichten op uitstekende wijze, waarna Ds. J. M. Leen- dertz het wooi'd verkreeg en sprak over „De kerk en de Veredesbeweging". De kerk is tot nog toe in te veel groepen verdeeld en heeft de vredesbeweging te veel aan de staat overgelaten. Er moet meer broederschap komen in staten, anders werkt de vredesconferentie niet zoo het wenschelijk is. Om over deze rede uit te wijden, lijkt ons overbodig, daar vermeldingen van elders, uitvoerige overzichten gaven. In de pauze werden brochures uitgereikt en verkocht. Tevens was er gelegenheid zich op te geven als lid van „Kerk en Vrede". Verschillenden gaven zich als lid op. De heer J. C. de Haan vroeg in de pauze nog of Doopsgezind broederschap los stond van Kerk en Vrede, of dat zfj met elkaar in verband stonden. Wordt medegedeeld da.t de broederschappen aange sloten zijn bij Kerk en Vrede, hoewel ze op zich zelf staan. Daarna nogmaals declamatie van Mej. Leguit. De heer De Wit spreekt woorden van dank voor de opkomst, en dankt den spreker en de declamatrice voor hunne medewerking, mede namens den kerkeraad. Vervolgens wordt het woord gegeven aan een fede ratielid welke nog uiteenzet hoe deze avond tot stand is gekomen, en sluit de goed geslaagde bijeenkomst. Voetbalterrein Succes, Aan den architect, den heer J. C. Peters, alhier, is in overleg met de V.V. Succes, door den heer Jb. Bruul op dracht gegeven tot het maken van plannen, voor een nieuw voetbalterrein met bijgebouwen, gelegen aan den Koogerweg. Binnenkort zal met den aanvang worden begonnen en krijgt Succes een nieuw naar de eischen des tijde ingericht voetbalterrein. Uitvoering zangvereenlgtng „Excelsior." In verband met ons bereikte vragen waarom van de Zondag te Den Oever gegeven uitvoering in ons blad tot dusverre geen verslag werd opgenomen, moeten wij berichten dat gebrek aan plaatsruimte daarvan de oor zaak was. In geen geval is dit echter te wijten aan ge brek aan waardeering, wan wat „Excelsior" ons Zondag avond heeft geboden is eene beschrijving zeer zeker waard. Laat ons dan beginnen met de mededeeling dat de zaal van den heer Tiisen te Den Oever geheel met belangstellenden is gevuld als de voorzitter, de heer M. Bosker, den aanwezigen het welkom toeroept. In de uitvoering der zangnummers welke thans worden gege ven. herkennen wij direct den ijverigen directeur, den heer J. Ay. Zeer goed worden deze gezongen, speciaal het laatste nummer „Zangersmarsch". Een dramatische sohets ln één bedrijf getiteld „Levensdwang" wordt heel goed opgevoerd, waarna het blijspelletje „Eindelijk" „eveneens in één bedrijf, ook danig succes oogstte. Ge schaterd werd er vervolgens om de twee laatste num mers van het programma, n.1. de voordrachten „Mijn heer Pummel heeft trouwplannen", en „De Oudzuige- llngenclub", waarvan de uitvoering langdurig applaus ontlokte. Alvorens het bal. dat tusschen haakjes gezegd, zeer geanimeerd was, aanving, dankte de heer Ay met en kele goedgekozen woorden voor de medewerking aan allen, voor het slagen van dezen avond. Schroef op den voet gekregen. De heer J. Mook, werkzaam in de smederij der M.U.Z. te Den Oever, was gisterenmiddag bezig met het aanhan gen van een nieuwe schroef voor de sleepboot „Schie", welke daartoe in de bok hing. Plotseling gleed betrok kene uit, met het gevolg, dat de schroef hem op den rechtervoet viel, waardoor dit lichaamsdeel vrij ernstig werd gekwetst. Naar het verbandlokaal heengedragen, werd hem aldaar de eerste hulp verleend. Vertrek uit zaken. De heer Aris te Den Oever zal zioh uit het zakenleven terugtrekken en metterwoon onze gemeene verlaten. Zijn voor 3 jaar gebouwd winkelpand met inventaris staat thans te koop. J ongel in gsverecnlglng. Maandagavond a.s. 22 Februari houdt de Ned. Duitsch Herv. Jongelingsvereeniging eene vergadering in ge bouw „Land in Zicht" te Den Oever. De landbouw en de crisis Ongeveer 60 landeigenaren te Wleringen hebben zich per adres gewend tot het Heemraadschap Wieringen met verzoek de polder- en dijklasten thans bedragende f 16 per H.A., te verminderen met 50 pet. en derhalve te brengen op f 8 per H.A. Tevens wordt in het adres verzocht uit te voeren groote werken publiek aan te besteden en deze niet meer in eigen beheer te doen ge schieden. Ook wordt aangedrongen voor de andere uit te voeren bezigheden zooveel mogelijk jonge arbeiders in dienst te nemen. Terreinophooging voltooid. Heden is men met het oppersen van het terrein voor het hoofdkantoor der M.U.Z. ten behoeve van den naar den afsluitdijk te maken oprit gereed gekomen. Het buizennet is ter plaatse wederom gedemonteerd, en weg gehaald, zoodat het rljverkeer thans weer op normale wijze kan plaats vinden. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Donderdagavond 7.30 uur zal er een openbare raads vergadering worden gehouden. Heijermans' Droomkoninkje. Wie heeft niet gehoord over de werken van Heijer- mans? En hoevelen zullen al genoten hebben van de vruchten zijner bizondere gave. z*n schrijverstalent? Verreweg het beste, wat hij ons heeft nagelaten, was zijn roman „Droomkoninkje", die dan ook bij zijn ver schijnen omiddellijk opgang maakte. Een gezellige roman van een paar arbeidersmenschen, die in de hardheid van de maatschappij troost en liefde bij elkaar zochten en vonden, tot de dood als gevolg van een beroepsongeluk er een einde aan maakte. Scherp waargenomen en warm meegeleefd heeft de schrijver deze eenvoudige menschen met hun dagelijk- sche zorgen, die in het bestaan en zieleleven van een mensch diep kunnen invreten. Maar zij hebben met al hun onwetendheid en ellende iets voor op zoo vele anderen. Lees wat de schrijver van de vrouw zegt: „Zij glimlachte de Godslach, die de menschëh in tij den van eenzaamheid en verdriet, van verslagenheid en ellende, op had gehouden." Een motief, dat de werken van Heijermans zoo zaak doorstroomt. Denk bijv. aan Jasper in „Eva Bonheur", aan Matthijs de Sterke in „De Opgaande Zon". Hij beschrijft hier een kind met een ongelukkig voet je, dat te wijs voor zijn leeftijd, zijn vroeg-rijp-zijn toch weer verdroomen kan. Dat heeft hij vooi op de groote menschen, die hun droomen verloren hebben. En is het misschien niet de ziel van Heijermans zelf, die het kind leven gaf? Is hij zelf niet diep in z'n hart het groote kind, dat gauw gekwetst is in de ruwheid van het leven en zich dan graag verzinken wil in de schoonheid en ongereptheid van den droom? En heeft hij hiermee niet tegelijkertijd iets van ons allen weergegeven? Herman Bouber, een der leiders van het Groct-Volks- tooneel, heeft deze roman bewerkt voor het tooneel. Hij is hierin ten volle geslaagd. Het Is derhalve niet te verwonderen, dat het Groot- Volkstooneel met dit stuk overal een overweldigend succes heeft te boeken. Verleden week was het Carré in Amsterdam, dat geheel vol was, waar het publiek opgetogen was over spel 'en weergave. Een paar weken geleden was het in Alkmaar, in de Harmonie overvol en velen konden geen plaats bemachtigen. Waarlijk, een betere keuze had het Instituut voor Ar beidersontwikkeling niet kunnen doen, dan op 6 Maart het Groot-Volkstooneel in Concordia te laten komen met „Droomkoninkje". Waar er geruchten gaan, dat ook bezoekers buiten den Langendijk naar Concordia gaar. zal men zich moeten haasten om een plaats te be machtigen. NOORDERI'ARKTBOND Dinsdagmiddag vergaderde het Bestuur van bovenge noemde vielingsvereeniging. Afwezig waren de heeren Rens en Kostelijk, beiden met kennnisgevlng. De voorzitter, de heer Ootjers, opent de vergadering en releveert den nog steeds buitengewoon slechten toe stand, doch hoopt niettemin, dat we het hoofd niet zul len laten hangen en door samenwerking ons best doen in den toestand eenige verlichting te brengen. De secretaris, de heer J. Kliffen, leest hierna de no tulen der vorige vergadering, welke worden goedge keurd. Mededeeling wordt gedaan over de bij de pro vinciale commissie beschikbare soorten bloemkoolzaad; het dagelijksch bestuur heeft bereids een kleine hoe veelheid van de soort kortbeen gevraagd, waarvan zeer weinig aanwezig is. Tusschensoort is ruimer aanwezig, maar de leden dienen spoedig te bestellen. Zilveruien zaad is niet beschikbaar. Echter wordt aangedrongen om voor het volgend jaar in deze weer werkzaam te zijn, wat door den voorzitter wordt toegezegd. Hierna wordt verslag uitgebracht van de vergadering van den Vierbond. Hierbij wordt medegedeeld, dat be sloten is den tuinbouwers toe te staan óók witte kool op contract te verkoopen. Omtrent het punt: toeslag ad f 100 per wagon voor de bewaarkool. wordt medegedeeld, dat ons aanvanke lijk besluit in zooverre gewijzigd is, dat de minimum prijs van 60 cent hierbij tdfch is gehandhaafd. Verder is niet genoemd een zekeren maximumprijs, waarbij de toeslag zou moeten ophauden. Het verzoek om dezen toeslag is aan den Minister in December verzonden en verder een audiëntie gevraagd, welke na herhaalde te- telegrammen is toegestaan. Of er resultaat zal zijn, moet dus nog worden afgewacht. Omtrent bovenver melde contract-witte kool is bepaald, dat deze In Ieder geval over de betaalkantoren loopen en dit besluit de consekwentie inhoudt, dat strenge maatregelen geno men dienen te worden tegen hen, die de kool zoo maar zonder meer naar de fabriek brengen, omdat hierdoor de concurrentie geheel en al wordt uitgesloten en de markt bedorven. Hoewel tegen de goede werking van dit besluit niet veel valt aan te voeren, is een groot deel van de be stuursleden toch van oordeel, dat de geheele contract- bouw uit den booze is en volstrekt geen aanbeveling verdient. Aan de orde is vervolgens de gelegenheid om voor stellen te doen voor de a.s. algemeene vergadering var» het Centraal Bureau van de Veilingen. De Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van ons besluit aan het Centraal Bureau is verzocht om een voorlichtingsdienst in het leven te roepen in zake de mogelijkheid van afzet op bepaalde tijden naar verschil lende landen. Tegenover de vaak voorkomende klachten over een ongeregelden aanvoer, staat het feit, dat de tuinders, die bewaarproducten hebben, niet tijdig weten of er vraag is en kans van een flinken afzet. Het Centraal Bureau heeft medegedeeld, dat het zich steeds verre van den handel heeft gehouden en niet ln staat is een dergelijken dienst in te richten. Geadviseerd wordt zelf een aanvoerregeling te maken, welke moge lijk genoemde bezwaren uit den weg zal ruimen. Dit antwoord stelt het bestuur zeer teleur, vooral omdat het Centraal Bureau er den handel bijhaalt en het geenszins de bedoeling is om aan zelf-export te gaan doen. Het Bestuur meent, dat er toch wel gege vens zijn te verkrijgen, waaruit de exportmogelijkheid blijkt; niet op eiken dag, maar op gezette tijden. De buitenlandsche consulenten geven hunne mededeelin- gen, maar middels de organisatie bereiken deze ons niet. Het dag. bestuur zou het principe in deze zaak wil len vasthouden en dit als voorstel voor de algemeene Het vóórgevet-aanzicht van (te hipe B-Woningen in de Cornet ie Bokstraat.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5