Ru Bont Allerlei. Radioprogramma de Dichting van het wrak der „lusitania" bete |de vos verstrekken. Een beginsel-uitspraak is dus goed, als straks de onmogelijkheid blijkt om geld te krijgen, moeten we immers weer vanaf het begin beginnen. Maar als de gemeente deze zaak van de baan schuift, dan zijn daarmede de moeilijkheden niet ver dwenen. De heer Bomt erkent, dat een beginselbesluit altijd secuur is, maar we kunnen er toch niet buiten. De menschen zitten blijkens de aanvragen heel zwaar. De Voorzitter is het er mee eens. dat we de rege ling wel noodgedwongen moeten aannemen, maar de vraag is of de gemeente de beschikking over f 66.000 zal kunnen krijgen. Od de vrije markt zal er geen sprake van zijn, voor dit object met geen enkele zekerheid van terugbetaling. De heer L. Doekes zegt dat als de gemeente niet klaar komt, het rijk toch zal moeten helpen en als alle pogingen van de gemeente mislukken, verwacht spr. dat het rijk het ook wel zal doen. De gemeente mag geen gereserveerde houding aannemen, de nood is er en het is onze plicht om dien nood zooveel mo gelijk te lenigen. De heer Borst vraagt zich af of we met een begin selbesluit de zaak niet traineeren. Spr. heeft gister iemand gesproken, die vertelde dat het plan bestond oin volgende week te beginnen met de credietver- leeninsr. De Voorzitter zegt. dat het geld niet uitgegeven kan worden voor we het hebben. B. en W. zullen hun uiterste best doen om het te krijgen. De heer A. Dekker wil maar royaal een besluit ne men. Blijkt in de toekomst dat het niet gaat. dan zullen we weer zien. Al maanden is over de crediet verleening gesproken, en de consequentie die er aan vast zit. weten we ook al weken. De 30 voor de gemeente zal niet mogelijk zijn en morgen den dag dienen we aan 't werk te gaan om dit gewijzigd te krijgen. Als het inzicht van de regeering zou zijn, dat deze zaak van de baan is als de gemeente niet voor 30 borg is. zou het allerverschrikkelijkst zijn: de gemeente, die het ergst getroffen is door de crisis heeft dan de meeste slachtoffers. De Voorzitter zegt dat het zijn bedoeling is om te doen uitkomen oat de gemeente op eigen kracht het crediet niet kan verschaffen, en dus in dat opzicht geen verwachtingen dienen te worden opgewekt. Als dus het rijk niet helpt, zal de gemeente onmachtig zijn. De heer De Groot wil de zaa'- bij den minister per soonlijk zien toegelicht, maar geoordeeld wordt, dat de heer Hazeloop den toestand voldoende zal hebben kenbaar gemaakt. Wel zou, zegt de Voorzitter, speciaal de finantieele toestand der gemeente toegelicht kunnen worden. De heer Duijvis zegt, dat de toestand al blijkt uit de aanvragen. De heer K. Doekes wijst op de noodzakelijkheid, om te helpen. Als er niet gauw hulp komt, zullen er rare dingen gebeuren. De Voorzitter zegt, dat dan ook alles zal worden gedaan om de zaak tot een goed einde te brengen. Zonder hoofdelijke stemming wordt in beginsel be sloten. Tot het verleenen van een gemeentelijke bijdrage ad f 65946 in de aangevraagde rentelooze tuinders voorschotten, zal het hierboven vermelde verzoek aan den Minister worden gericht, in een brief de finan tieele toestand der gemeente worden toegelicht en verzocht worden het percentage van 30 verlaagd te krijgen. Op de vraag van den heer K. Doekes of al bekend is wanneer met de credietverleening zal worden be gonnen, wordt ontkennend geantwoord. Besloten wordt tot wijziging van de rekening-cou rant-overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeen ten en wel in dier voege dat de bepaling dat de rente zal bedragen 1 baoven het promesse disconto der Ned. Bank wordt gewijzigd in IV2 Bij de rondvraag informeert de heer L. Doekes, of reeds een oproeping voor sollicitanten naar de be trekking van gemeenteveldwachter is gedaan. De Voorzitter deelt mede, dat het aantal sollici tanten ongeveer 150 bedraagt, waarvan 3 uit de ge meente. De heer De Groot vraagt hoe de wijze van uitbeta ling zal zijn als de credietverleening af komt. De Voorzitter verwacht dat wel een krasse rege ling zal worden ontworpen. De heer De Groot vraagt verder of de uitbetaling via de Boerenleenbank of via B. en W. zal geschic- den. De Voorzitter denkt van over B. en W., want de Boerenleenbank staat er geheel buiten. Hierna sluiting. VRIJDAG 19 FEBRUARI. HILVERSUM (1875 M.) V.A.R.A: 6.45 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleereko- per; 8.00 Tijdsein en Gramofoonmuziek; 9.00 Septet o. I.v. Is. Eyl. V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.15 Voordacht: 10.30 Vervolg concert; 11.00 Kwartier tje voor den Bond van Sociaal-Democratische Vrouwen- clubs; 11.15 oncert A.V.R.O.: 12.00 Tijdsein en gramo foonmuziek; 1.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 2.00 Uitzending voor scholen; 2.30 Omroeporkest, intermezzo gramofoonmuziek. V.A.R.A.: 4.00 Pianorecital door Joh. Jong; 4.30 Na Schooltijd; 6.45 Het Kapitalisme en wat er aan voorafging; 7.15 Concert. V.P.R.O.: 8.00 Tijdsein en cathechisatie; 8.30 Pianorecital; 9.00 Cursus Geloofs leven; 9.30 Pianorecital; 10.00 Persberichten van het Vrijz. Godsd. Persbureau; 10.05 Vaz Dias; 10.15 Lezing door Ds. H. Cramer; 10.45 Gramofoonmuziek. V.A.K.A.: II.00 Roemeqnsch Orkest. HUIZEN (298 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Korte Ziekendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Politieberichten: 12.15 Middagconcert 2.00 Causerie; 2.30 Rustpoos zender: 3.00 Concert; 5.00 Lezing door C. A. Deul. De klein-beeld-camera; 5.30 Gramofoonmuziek: 6.00 Causerie; 6.30 Bezoek van den radiodokter; 7.00 Lezing door A. J. Herwig: Het gebruik van vaste plan ten in den siertuin; 7.30 Politieberichten; 7.45 Causerie; 8.00 Tijdsein, daarna concert door de Haarlemsche Or kestvereniging o.l.v. Frits Schuurman; 9.00- Spreker J. C. Roose: Wat moeten wij van ons lichaam denken? 9.30 Vervolg concert; 10.00 Persberichten Vaz Dias; 10.30 Gramofoonplaten: gewijde klassieke muziek. HAMBURG (372 M.) 6.10 Concert door het Noragorkest van Hannover; 10.50 Gramofoonmuziek; 11.50 Middagconcert; 7.35 Concert; 10.05 Concert. LANGENBERG (472 M.) 6.25 Programma van Hamburg 11.10 Populair concert; 8.05 Omroeporkest; 9.45 Concert. KALUNDBORG (1158 M.) 12.05 Strijkorkest; 2.20 Harmonie-orkest; 10.30 Dans muziek. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 1.05 Orgelconcert; 4.05 Concert; 8.20 B.B.C.-Orkest. BRUSSEL (509 M.) 12.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Omroep-symphonie-orkest. PARIJS-RADIO (1725 M.) 12.50 Gramofoonmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 4.00 Gramofoonmuziek; 6.55 Idem; 7.35 Philharmonlsch orkest; 10.10 Dansmuziek. MILAAN (1411 M.) 4.15 Populaire muziek: 6.30 Gramofoonmuziek. WEENEN (517 M.) 4.20 Populair concert ROME (441 M.) 5.05 Orkest-concert; 7.10 Gramofoonmuziek. BERLIJN (418 M.) 6.50 Populair concert. 6.50 Symphonieconcert. PARIJS EIFFEL (1446 M.) ZATERDAG 20 FEBRUARI. HILVERSUM (1875 M.) V.A.R.A.: 6.45 Lichaamsoefeningen oJ.v. G. Kleereko- per; 7.30 Idem; 8.00 Tijdsein en Gramofoonmuziek; 9.00 Trio Willem Drukker; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continu bedrijven; 12.00 Septet o.l.v. Is. Eyl; 1.45 Rustpoos zen der; 2.15 „De noodtoestand voor de binnenschippers"; 2.30 Gramofoonmuziek; 3.00 Harmonie-orkest; 3.40 Le zing: „Indonesië klaagt aan"; 4.05 Concert; 4.45 E. Ku- pers: De reis van de N.V.V.-delegatie naar Indonesië; 5.00 Beoefening der huismuziek; 5.45 S.D.A.P.-kwartier- tje; 6.00 Zang en piano; 6.30 Friesch kinderuurtje; 7.30 Bestuursmededeelingen door A. de Vries; 7.45 Zaterdag avondprogramma. Septet o.l.v. Is. Eyl; 11.00 Persberich ten Vaz Dias; Voetbalmededeelingen en VARA-Varia. HUIZEN (298 M.) K.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 K.R.O.-trio; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1.45 Rustpoos zender; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 Kinderuurtje; 4.00 Kunst ensemble; 5.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten; 5.30 Kunstensemble; 6.20 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart; 6.40 Cursus Esperanto door P. Heilker; 7.10 Lezing: Zorg voor zuigelingen; 7.30 Politieberichten; 7.45 Gramofoonmuziek; 8.00 Salon-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 9.00 Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuziek. HAMBURG (372 M.) 6.10 Concert door het Noragorkest van Hannover; 3.20 Concert ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van den Norddeutschen Lloyd. LANGENBERG (472 M.) 6.25 Programma van Hamburg; 12.25 Concert; 1.55 Concert. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 Strijkorkest; 1.50 Gramofoonmuziek; 2.50 Omroep orkest BRUSSEL (509 M.) 12.35 Gramofoonmuziek; 5.20 Idem: 6.50 Gramofoon muziek. DAVENTRY (155* M.) 1.20 Orkest; 10.00 Concert; 11.00 Dansmuziek. PARIJS-RADIO (1725 M.) 12.50 Gramofoonmuziek; 5.20 Symphonie-concert. WARSCHAU (1411 M.) 4.00 Gramofoonmuziek: 4.55 Solistenconcert; 6.55 Gra mofoonmuziek; 9.30 Pianorecital; 10.10 Dansmuziek. WEENEN (517 M.) 4.05 Symphonie-orkest. 5.05 Orkestmuziek; 7.20 Gramofoonmuziek. ROME (441 M.) 5.05 Orkestmuziek; 7.20 Gramofoonmuziek. PARIJS EIFFEL (1446 M.) 'ni&acj 1 E0>3 door Dr. HELLMUT THOMASIUS. Sedert het vergaan van de „Lusitania" in 1915 zijn er onophoudelijk pogingen in het werk gesteld om het wrak te lichten. Het bevindt zich in de buurt van de Iersche kust op een diepte van ongeveer 60 meter. Ofschoon men de omgeving van het gezonken schip nauwkeurig heeft onderzocht, is men er nog niet in ge slaagd met zekerheid vast te stellen, of er van lichting van het wrak ooit sprake zal kunnen zijn. Voorloopig wil men zich dan ook alleen bezig houden met de berging van den inhoud, hetgeen de moeite, die dit werk mee brengt ruimschoots zal loonen. Maar ook aangaande de mogelijkheid hiervan ver keerde men langen tijd in twijfel en thans heeft men besloten, nadat vele deskundigen hun onderling tegen strijdige meeningen over dit punt ten beste hebben ge geven. het plan van den bekenden technicus Sirnon Lake ten uitvoer te brengen en op de door hem voorgestelde wijze in het binnenste van het schip door te dringen. Lake deed verscheidene uitvindingen op het gebied van de duikboot-techniek; hij heeft reeds de noodige voorbereidingen getroffen en beschikt over een aantal lAfïi hfAiAh en repareeren alle soorten WW IJ Uiddl wollen Meeding. Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Vraagt onze school kousen met dubbel gebreide knieën. JAAP SNOR, Den Helder, Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). Voor Schagen: C. DE MO EL, Noord; voor Alk maar: J G. VERSPAARDONK. Hekelstraat 23. Let op ons gepatenteerd fabrieksmerk. goed-geoefende manschappen. Ook zijn de vooi apparaten, die gebruikt zullen worden, al gereed men er met goed gevolg proeven mee genomen. schijnlijk kan reeds in het komende voorjaar een w OOl"' worden gemaakt. Het werk zal verricht worden onder de pen leiding van Simon Lake, die ook reeds tevoren het loopig onderzoek in het Kanaal leidde. Lake heeft een sleepboot gebouwd, die aan de eene zijde een 4 geweldige uitstekende hijschkranen heeft, welke q evenwicht worden gehouden door zware gewichten aj den anderen kant. zoodat de boot niet gaat overhel]»! Aan een der kranen is het toestel bevestigd, dat meest onmisbare is bij deze onderneming: een uit st&i^i cylinders samengestelde buis, die naar believen lanj.' of korter kan worden gemaakt, en die tot aan het van het wrak reikt. Aan eenige andere kranen zijn bels bevestigd, die om de zich onder water bevln<fc deelen van genoemde buis zijn gewonden, waardoor buis wordt vastgehouden. De overblijvende kranen nen. om werktuigen naar beneden te laten, en om gene. wat eventueel uit het schip wordt te vooi gebracht., omhoog te halen. De buis heeft een doorsnede van 2 meter en eindigt 1 een observatie-cel van vier meter lengte en drie mete breedte. De onderkant van deze observatie-cel heeft de vorm van het onderstel van een slede. De ruimte eZ: dus heen en weer worden bewogen, wat gebeurt t. 131 behulp van de kabels, die aan de bovenvermelde nen vastzitten. De geheele buis is aan de binnenzljj voorzien van trappen, die eindigen in de observatie^ Bekend Voorts zijn reservoirs, die eventueel volgepompt kuni worden, in aangebrachten electrische geleidingen en lefoonleidingen ingebouwd. De observatie-cel bevat het^ De provi miner: «■en. aB sters en sterke schijnwerpers, waarmee da omgevij |jkort Bc' üifn? jtie-pe iftie innee rd. II over e uitgel [ideganfi Kan worden verlicht. Aan den buitenkant bevinden windassen en kranen. De observatie-cel moet tijdens het experiment rui op het dek van de „lusitania". dat. zooals het bezo* heeft uitgewezen, bijna horizontaal ligt. De luchtdruk binnenin de buis is normaal, want afsluitdeksel blijft open. Alvorens de duikers zich bei f' ten de cel begeven, moeten zij natuurlijk eerst geweta zijn aan den heerschenden druk op 60 meter diept» r-: Daartoe wordt dan het afsluitdeksel gesloten, of and« Ik-arm de deur, die de observatie-cel scheidt van de rest vi n; de buis. De deuren, die de directe verbinding vormt tusschen de cel en de zee, kunnen pas dan worden gt opend. wanneer de druk binnen nauwkeurig dezelfde geworden als de druk buiten. Twee dubbele deuren zorgen ervoor, dat bij het naa; buiten gaan. het water niet de cel binnenstroomt. Een "S wordt de binnenste van de twee deuren ontsloten en d« duiker stapt naar buiten, waarna de deur achter hes s' dichtgaat. Vervolgens wordt de eigenlijke „buitendeiu" geopend en de duiker kan dan het dek van de „Lu*, tania" betreden. Behalve de schijnwerpers binnen in de observatie-al zijn er ook nog lampen, die de duikers met zich m« kunnen voeren en door middel van de kranen kunnei t- ói nog lichtverspreiders worden neergelaten. Deze zulltx zoodanig worden opgesteld, dat een oppervlakte van on- geveer 20 vierkante meter helder wordt verlicht. Simt* tra en Lake hoopt, dat de naspeuringen niet hoeven onderbre ken te worden. Daar de plek. waar de „Lusitania" zich bevindt, nog eenigszins onderhevig is aan eb en vloed, is in het midden van de buis een beweegbaar lid aar- gebracht. zoodat, als door den vloed de sleepboot hoogt? komt te liggen, het bovenste deel van de buis tot met het beweegbare lid meegaat; de rest van do buli en de observatie-cel blijven echter op hun plaats. Op welke wijze men het bergingswerk zal aanvatte* «i. dei staat nog niet vast. Men zal in elk geval beginnen fc-vern fotografieën te maken van het wrak. van de verschil- V de i lende deelen van het dek en van de omgeving. Om ia y-t<K>i: staat te zijn, deze opnamen te maken, heeft men de apart soort camera geconstrueerd, die voorzien is een electrischen sluiter en die automatisch zóó fotcD. feert, dat de verschillende foto's naast elkaar gcplalj De rest een beeld vormen van het geheel. i dat Met behulp van deze fotografieën zal men vaststelli r m op welke wijze men in het binnenste van het scha 001 kan doordringen. Hierbij staan drie wegen open: de 1» kalk %kra 50 üiiniM is om Iconstati eies ;roepen oi. we .0 i limott resi ontv 1 and Aan het ke proe: gultaat ndrant jndrant Het re? n wil il L Een ition h a. na 1 isiaanrU dat I fosl nel: ken, een eventueel aanwezig lek of een kunstmatig f, vormen opening, die men met behulp van sprlngstofftj 3' kan maken. Ook zal men uit deze foto's kunnen opau- ken. of men zich zal moeten beperken tot de berginj der in het ruim aanwezige goederen, of dat men ml» schien nog eens het geheele schip zal kunnen lichten, Het geheele verdere verloop van het experiment ral dus afhangen van wat de foto's opleveren. Hiermee ii aangetoond, dat de nieuwe camera van groot belaa* kan zijn bij het lichten van wrakken en dergelijke be zigheden. In de toekomst zal dit toestel van groot be lang worden voor het dulkersbedrijf. dat i-hoo teerba 3. dat igen ir in het as hooi ïter; 1 dat sis min a 1 lOT) jcstatei Een hi et het ire kal K>i al re ka k is te groei' iren p iralen dan t m kwj Een 2 DE GELUKKIGE BANDIET. (F a r ij s). Op het oogenblik leeft op het eiland Corsica een man, tegen wien in het jaar 1870 een ware veldtocht werd gehouden. Deze man schijnt onder spe ciale omstandigheden te leven, want niettegenstaande hij in het jaar 1857 reeds vier maal ter dood veroor deeld was. leeft hij nog. Antonio Bonello, meer bekend onder den naam van Bellacoscla was geen gewone roo- ver. Hij stal en moordde niet uit lage en dierlijke lus ten, maar werd steeds door edele gevoelens tot zijn mis drijven aangezet. In 1848 had hij een notaris doodge schoten, die een valsch proces had gevoerd en gewon nen; in 1852 rekende hij af met een grondbezitter die een jong meisje gedwongen had tot een huwelijk, welk meisje Bellacoscia voor zichzelf had begeerd. In 1854 doodde hij Dominique Monicoru, omdat deze met zijn zuster verloofd was geweest en de verloving had ver broken. De vierde, die door Bellacoscia's hand viel, was een geitenhoeder, die de gendarmerie een geheim pad der roovers in de bergen verraden had. En niettegensaande al deze bloedige misdrijven was Bellacoscia toch bemind bij zijn landgenooten. Er werd nooit iemand gevonden die de vele schuilplaatsen van den bandiet verraden wilde, niet alleen uit angst, maar ook uit genegenheid. Ongedeerd leefde de roover in zijn berghut en er waren heel veel boeren, die hij met raad of ook wel met zijn gevreesden en nooit het doel mis- senden buks bijstond. Maar Napoleon de Derde, die van den man en zijn misdrijven hoorde, wilde zooiets ln zijn rijk niet toelaten. Op 's Keizers bevel werd in het jaar 1865 een expeditie naar Corsica uitgezonden, welke de taak had, den roover te vangen. Meer dan honderd man nen en vrouwen werden toen gevangen genomen, men verdacht allen van betrekkingen tot den bandiet, maar moest den een na den ander weer vrijlaten en de gezochte zelf bleef ongehinderd en buiten schot. Deze deugdzame deugniet koos een vrouw tot levensgezelin. voedde zijn kinderen op, kocht vee, verhandelde dit op de markt en... zette met een gevoel van gepasten trotsch zijn handteekeningen in de boekjes van dweepzieke reizig sters, die zijn huis met een door nieuwsgierigheid ge dreven bezoek kwamen vereeren. Zijn persoon was in geheel Frankrijk bekend en menige reiziger beroemde er zich op met Bellacoscia gesproken en een glas wijn met hem gedronken te hebben. Slechts de gendarmen konden hem nu eenmaal nooit te pakken krijgen. Een. die nog jong en eerzuchtig was, gelukte het eens. met Bellacoscia in een herberg een afspraak te maken. Maar de man moest zijn overmoed met zijn leven betalen. Bellacoscia, woedend om zooveel brutaliteit, schoot den gendarme eenvoudig dood. En hiervoor werd hij ten vijfde male ter dood veroordeeld. Maax omdat dit vanuit de verte gebeurde, trok de bandiet er zich niet te veel van aan. Maar... met de jaren was de roover een patriarchalen leeftijd genaderd en verlangde hij naar rust. Hij stelde zich met het gerecht in verbinding en wilde ermee on derhandelen. De besprekingen werden inderdaad gevoerd en Bellacoscia moest met het volgende genoegen nemen; De Fransche justitie zou de eerste vier moorden als ver jaard beschouwen, maar omtrent de laatste zou Bel lacoscia zich hebben te verantwoorden. En dus ver scheen de ter dood veroordeelde in puike gezondheid, zij het door ouderdom iets gebogen, voor het gerecht. Zijn eerbiedwaardige verschijning maakte een zeer gunsti- gen indruk. Zijn verdediger pleitte met warmte voor hem en sprak van den grooten zegen, dien Bellacoscia voor zijn landslieden vertegenwoordigde. De advocaat had ge luk! De oude bandiet werd met glans vrijgesproken. Hij vestigde zich weer op het eiland Corsica en werd daar een beroemde persoonlijkheid, die met een edelen zwier zijn bezoekers zijn met zijn handteekenlng voorzien por tret aanbood als aandenken, en het dient gezegd, de begenadigden waren daar altijd zeer vereerd mee. Want, nietwaar, een man die het zedelijk kan verantwoorden, vijf menschen te hebben gedood, is toch nog iets anders dan een gewone theaterheld. DE OFFERDOOD IN DE KRATER VAN DEN MERAFI. Men herinnert zich, dat eenige maanden geleden een bewoner van het onderdistrict Pakis, Ismael genaamd, na langdurige overpeinzingen tot de conclusie was ge komen, dat de wereld op haar eind loopt en dat een uitbarsting van den Merapi zeer binnenkort het schrik kelijk tooneel van een aïgemeene wereldcatastrophe zal voorafgaan. Hij heeft kans gezien, vier anderen van deze droom beelden te doordringen en gevijven zijn ze toen den Me rapi opgegaan om in den krater den dood te zoeken. Op een heiligen steen boven Selo (dat op het zadel tus schen Merapi en Merbaboe ligt) zijn toen door Ismael brieven gedeponeerd, aan den gouverneur van Midden- Java. aan den resident van Kedoe en aan den regent van Magelang, waarin ze mededeeling deden van hun voornemen. Zeer merkwaardig was een zinsnede uit een achtergelaten brief in Nederlandschen tekst, waarin de schrijver mededeelde, dat hij na zijn dood astraal zou blijven voortleven in den krater. Van alle zijden is men op zoek geweest naar de ver misten, maar men vermocht geen enkel spoor te ont dekken. Thans verneemt een correspondent van het A.I.D., dat de fotograaf bq den Vulkanologischen dienst, de heer Petrochefsky, die op den waarnemingspost Ba- badan verblijft, kortelings op een ochtend omstreeks tien uur twee ïyken heeft zien liggen aan de Noord oostzijde van den krater, dus vlak onder den hoogen kraterrand, aan den kant van Selo. De heer Petrochefs ky was met een koelie naar boven gegaan om tempe raturen in solfataren te meten en daartoe reeds om half zes 's morgens uit Babadan vertrokken. Toen hij over de lava van 1931 een eind in den krater doordrong, zag hij plotselingtusschen rookslierten door. twee ge heel ontkleede lichamen, waarvan er één onder een grooten steen verpletterd lag. Ze waren geheel zwart geworden, maar verbrand waren ze niet. Het was door de opspuitende stoommassa's onmogelijk, de plaats te bereiken, waar ze lagen en de kraterbodem was plaatse lijk zoo heet, dat zelfs de koelie het niet zonder schoe nen afkon. Van een opklaring heeft de heer Petrochefs ky gebruik gemaakt om een kiek te zaakeu. Van de andere vermisten werd niets gezien. Het is echter zeer wel mogelijk, dat die er ook in de buurt liggen, want de kraterbodem is zeer heuvelachtig en bedekt met groote rotsblokken, die evenals de opstijgende dampen, het zicht zeer bemoeilijken. Als de lijken inderdaad zijn van het gezelschap Ismael c.s., en hieraan lijkt weinig twijfel mogelijk, moeten ze den krater hebben beklommen aan den kant van Selo en van daar van den ongeveer 80 meter hoogen rand zijn afgesprongen. RUSTIGE TIJD VOOR DE WALVISSCHEN. De oude walvischvangst was eens een lucratief be drijf, dat vooral door de Noren werd uitgeoefend. Ge durende de laatste jaren voeren de schepen, bijna inge richt als drijvende fabrieken, naar het Zuiden en keerden met rijken buit terug. Dit bedrijf ia thans echter nage noeg verdwenen. Van de tweehonderd walvischvangers die het vorige jaar nog naar de zeeën om den Zuidpool voeren, liggen er thans meer dan 80 pet. stil. Honderden der beste harpoeniers, die seizoenen meegemaakt heb ben van een verdienste van 100.000 tot 200.000 kronen en duizenden van andere bij deze vangst betrokken arbei ders. loopen werkloos rond. Wat is er dan gebeurd? Is het vetverbruik der wereld tengevolge van de crisis in die mate afgenomen? Zeker, de statistiek laat een teruggang zien. Doch die paar procenten zijn niet voldoende, om het gebrek aan afzet gebied op dit oogenblik te verklaren. De oorzaken lig gen ergens anders. In de eerste plaats heeft de industrialisatie van de walvischvangst tengevolge gehad, dat veel meer dan vroeger uit de walvisschen kon worden verkregen. De moderne fabriekssohepen zijn eerste klasse slachterijen, voorzien van alle technische hulpmiddelen en machines. Alles, wat van een walvisch bruikbaar is, wordt uit het dier gehaald; er gaat niets meer verloren. Dientengevolge is de voortbrenging van producten uit elke walvisch, die gevangen werd, met niet minder dan 100 pet. gestegen. Haalde men vroeger uit een walvisch ongeveer 30 bar rels traan, thans verkrijgt men het dubbele kwantum. Wanneer men bedenkt, dat elk schip per seizoen onge veer 500 tot 600 walvisschen verwerkt, dan kan men zich er een voorsteling van maken, dat op deze wijze een overproductie moest worden verkregen. Daar de zaken echter een paar jaar heel goed bleven gaan, kwam niemand op de gedachte, dat dit niet kon voortduren. Integendeel, men bouwde steeds meer en steeds grooter .fabrieksschepen" en steeds hooger werd de productie Thans is het afzetgebied verzadigd en levert de produc tie slechts verlies op. Daarom ligt het grootste gedeelte der schepen in de havens stil, en de walvisschen nabij de Zuidpool worden voorloopig met rust gelaten. OVER LANGSLAPERS. Door experimenten is vastgesteld, dat de „gezonde slapers" op andere tijdstippen slapen als „nerveuzen". De „gezonde" slaper gaat over het algemeen vroeg naar bed en reeds na een uur heeft hij de grootste slaap- „diepte" bereikt. Dan wordt de slaap lichter, na mid dernacht komt er een tweede maximum slaap-diepte. Tot des morgens zes uur wordt de slaap geleidelijk lich ter; de slaper ontwaakt en ree^s na een paar uur is hij op volle werkkracht, die tot den avond voortduurt en dan weer geleidelijk afneemt. De „nerveuze" slaper gaat laat naar bed en ligt, voor dat hij gaat slapen, nog geruimen tijd wakker. Eerst na ongeveer drie uur bereikt zijn slaap een maximum- diepte, welke zich kort voor het ontwaken herhaalt Deze nerveuze slaper bereikt eerst in den namiddag zjjn grootste arbeidskracht. Uit een en ander volgt, dat de langslapers het meest tatiori. in den namiddag en des avonds kunnen werken; d« „gezonde" slapers moeten hun voornaamste werk zoo mogelijk in de ochtenduren verrichten. EEN MIDDEL TEGEN HONGERSNOOD. In deze slechte tijden heeft het misschien eenig nut om te weten, hoe, meer dan 10 eeuwen geleden, een Perzische Koning den hongersnood in zijn land bezwoer. In het jaar 996 n. Chr. werd de wijze heerscher Azud dagelijks meer verontrust door mededeelingen, die be trekking hadden op den jammerlijken toestand van zijn volk. Zijn ministers wisten geen raad meer en ze ver» klaarden zelfs, dat de heele hongersnood een bedenksel van het gepeupel was, temeer, daar aan de oppervlakte van de ellende niet zooveel was waar te nemen. Koning Azud trok er toen zelf op uit en ontdekte, dat inder- daad vele zijner onderdanen stierven bij gebrek aas voedsel. Door een proclamatie maakte hij toen ln één slag een einde aan dezen toestand. De proclamatie luid de als volgt: „Voor iederen arme. die van honger om komt, moet een rijke worden opgehangen.' De levensloop van een goudstuk. (P a r ij s) Een der Parijsche dagbladen geeft een aardig verhaaltje van een oud muntstuk. In Honga rije nl. moeten alle pachtgelden aan den Staat betaald worden. En zoo gebeurde het, dat een oude boer een dezer dagen zijn penningen ging afdragen. Onder het geld bevond zich een goudstuk, dat niet behoorde tot de gangbare munten van Hongarije en de boer kon niet zeggen, hoe hij eraan kwam. Men ging aan het onderzoeken en nu kwam aan het licht., dat men hier te doen had met een der grootste schatten voor een muntenverzameling Het was n.1. een exemplaar van de tien goudstukken, die gemunt werden in het begin van de regeering van Napoleon Bonaparte Door een fout van den munter was op de eene zijde van deze munten het randschrift „Fransche Repu bliek" gezet, zooals dit tot aan de regeering van Na poleon gebruikelijk was. Alle andere munten droegen reeds het randschrift „Napoleon I. Keizer". Toen de fout ontdekt werd, waren er reeds tien exemplaren van deze munt in omloop gebracht en het gelukte niet meer, deze aan de circulatie te-onttrekken. Deze tien goudstukken zijn nu een begeerlijk bezit ga*0 vormen voor iederen muntenverzamelaar. Ons har tje bleek op onverklaarbare wijze een van deze tien „heerlijkheden" in bezit te hebben gekregen. ieder: 1 trkalk 24. „Wat loch ni „Toe. „Wat „Hij je verr Je i „Seei Ze la Hij c Li? k tan Mi Het mantel cpwek Zich 0 «ogled Daa baar i haar i Toe: tieh t beitel, der di kalme Het v raakt „Al Plek Wa werk bekei Dat Alexi Toen met De i Wrij

Schager Courant | 1932 | | pagina 8