Raad Winkel. Bui tenland, jf Uit de Langendijker tuinbouwstreek. EEN TH1 w Tweede Kamer. Weer een radio-debat. Doodelijk ongeluk met een lift JAPANS CITÖF F E N S1E F BEGONNEN. De verkiezingen in Ierland. Naar een nieuwe regeerin in Frankrijk. BARSINGERHORS KOLHORN. Donderdagavond vond de jaarlijksehe kolf- en biljart wedstrijd plaats tusschen de sociëteiten van Kolhorn en Barsingerhorn. Zoowel voor kolven als voor bil jarten waren de spelers in twee klassen verdeeld. De prijzen werden behaald door: 1. Biljarten: le klasse: le prijs A. Spaans 2e prijs G. Kistemaker, 3e prijs K. Kistemaker en vierde prijs C. Smit. Biljarten 2e klasse: le prijs Dr. Werner. 2e prijs P. Blaauboer, 3e prijs J. Brands, 4e prijs A. Langereis. Kolven le klasse: le prijs K. Kistemaker, 2e prijs Jm. Blaauboer. 3e prijs P. Kistemaker. Kolven 2e klasse: le prijs S. Kuiper, 2e prijs J. Brands, 3e prijs J. Jonk. De wedstrijden hadden een aangenaam en gezellig ver loop. WARMENHÜ1ZEN Ziekenhuisverplegiag „Warmenhuizen". Bovengenoemde vereeniging hield dezer dagen een jaarvergadering in het lokaal van den heer Slikker. De Voorzitter, de heer J. Strijbis opende met een woord van welkom aan de aanwezigen. Hoewel de op komst niet groot is, behoeven wij zoo zeide de voor zitter nog niet te klagen. Als men soms in de cou ranten leest dat op een ledenvergadering slechts het bestuur aanwezig is, dan kunnen wij toch nog tevreden zijn. De secretaris, de heer H. G. Rijs las hierna de notu len der vorige vergadering voor, welke zonder op of aanmerking werden goedgekeurd. Mededeelingen. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de opera- tiekas, waarvan in het vorige jaar sprake was op te richten, met ingang van 1 Jan. 1932 in werking is ge treden De op 1 Jan. jj. toegetreden leden kunnen hun rechten doen gelden op 1 April a,s. Jaarverslag. Volgens het jaarverslag is de vereeniging goed voor uitgegaan. Op 31 Dec. 1931 bedroeg het aantal leden dezer vereeniging 1926, en wel 1594 betalende en 332 niet- betalende leden. Als men weet, dat de gemeente Warmen huizen op 31 Dec. j.1. 2300 inwoners telde, dan komt men tot de conclusie, dat het overgroote gedeelte van War menhuizen lid is van deze nuttige vereeniging. 42 pa- tienten zijn in 1931 in het ziekenhuis opgenomen met een gezamenlijk aantal ligdagen van 818. Rekening en verantwoording 1931. Bij monde van den penningmeester werd allereerst dank gebracht aan de gemeente van Warmenhuizen voor het verleende voorschot, welk voorschot in 1931 afgelost kon worden. Ter verduidelijking werd verzocht te ver melden, dat de gemeente Warmenhuizen een renteloos voorschot aan deze vereeniging heeft verstrekt en geen subsidie, zooals elders werd verondersteld. Bij monde van den heer J. v. Rijn werd namens de financieele commissie verklaard dat de boeken en be scheiden van den penningmeester accoord zijn bevonden en bracht hem tevens dank voor het accurate beheer. Volgens de rekening en verantwoording zijn aan con tributie en inleggelden betaald door de leden f 2813.42. Door de vereeniging is betaald aan verpleegkosten aan ziekenhuizen f 2103; vervoerkosten f 154.95. Het in 1931 ontvangen renteloos voorschot van de gemeente is in 1931 wederom afgelost. Op 1 Jan. 1931 werd begonnen met een nadeelig saldo van f 48.88 en de boeken zün af gesloten met een batig slado van f 452.48. Zooals men dus ziet een flinke vooruitgang wat betreft de financiën. Wegens periodieke verkiezing zijn met groote meer derheid van stemmen herkozen de heeren A. Nieuwland, K. Mosch en KI Koning Allen namen hun benoemingen wederom aan Ter voorziening in de vacature J Turk stra deze heer moest door drukke werkzaamheden als bestuurslid bedanken is met meerderheid van «temmen gekozen de heer W. Dijkstra te Krabbendam. Verzoek loonsverhooging bode Tengevolge van uitbreiding der werkzaamheden van den bode. acht de meerderheid van het bestuur het wen- schelijk een kleine loonsverhooging te verleenen. Op ver zoek werd medegedeeld, dat de bode per keer van 4 weken een vergoeding verdient van f 12, plus de kleine aanbrengpremie. Om de vier weken heeft de bode ruim 4 dagen noodig om de contributie op te halen. Het be stuur stelde voor f 1 per keer salarisverhooging te geven dus f 13 per jaar en de heerP. Pie stelde voor van f 2 per keer van 4 weken. Het bestuursvoorstel wordt met meerderheid van stemmen aangenomen. Rondvraag. Bij de rondvraag verzocht de penningmeester te willen mededeelen, dat degenen, die op kosten van de vereeni ging wenschen opgenomen te worden in één der zieken huizen, eerst een verklaring van den dokter moeten heb ben, alvorens zij een briefje van den penningmeester kunnen bekomen. Zonder verklaring van den dokter, wordt door den penningmeester geen machtiging ver leend. Tevens werd nog eens de aandacht er op gevestigd, dat de leden verplicht zijn de nieuwgeborenen zoo spoe dig mogelijk aan den bode op te geven. Bij verzuim hiervan loopt men kans te moeten vernemen, dat het kind niet verzekerd is. De heer P. Pie informeert naar verlaging der ligkosten ïn de ziekenhuizen. Het bestuur deelde hierop mede, dat een en ander door het Federatiebestuur in behandeling is genomen. Er is reeds een bespreking met de besturen van de betrokken ziekenhuizen aangevraagd. Nadat nog een enkele vraag door een der leden werd gesteld, sloot de voorzitter deze vergadering met een woord van dank voor de aangename besprekingen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jan, zoon van Petrus Johannes Antonlus Huiberts en van Vronica Alida Koomen. Politie. Gevonden, een kaas; een ring. De heer Van Dijk (a.r.) behandelde in een inter pellatie het vraagstuk van den zenderbouw. Hij gaf een historisch overzicht en behandelde de slechte toe stand van de 298 M. zender, het verzoek van de Avro om zelf een zender te bouwen en de onmogelijkheid der rondzendvereenigingen om samen te werken. Kreeg de Avro haar zin, dan zouden ook de andere vereenigingen zenders moeten gaan bouwen, zonder dat er meer zenduren zouden komen en deze zenders dus voor 59 ongebruikt bleven. Groote geldverspil ling. Hier ligt de taak der regeering om de oplossing te brengen. De eenige oplossi" is, dat het systeem wordt gevolgd op elke golf slechts één ïender. De vraag is of de minister aan de hand der wet het ver zoek van de Avro kan afwijzen. Spr. beantwoordt dit bevestigend. Denkt de minister er anders over, dan is wetswijziging noodig. Wil nen samenwerken, dan is de oplossing zeer eenvoudig. Wil de Avro niet, dan zal de zenderbouwvergunning aan de wel samenwer kende vereenfgingen moeten worden gegeven zoo dat steeds de gelegenheid voor de Avro openblijft om toe te treden. Minister Reijmer meent, dat nu er maar 2 golven rijn, samenwerking noodzakelijk is. Elke regeling zonder algemeene samenwerking is ondoenlijk. Spr. wilde een nationale omroep, gegrond op de samen werking, op voet van gelijkheid. De weigerende hou ding van de Avro keurt de minister af. Alleen om dat de minister hoopt dat er samenwerking zal ko men. heeft de minister nog geen beslissing genomen. Wat de uitleg van de wet betreft of de zenderbouw aan de Avro kan worden geweigerd, komt de minder heid van den Radioraad tot een andere conclusie als de heer Van Dijk. Spr. zou, zooals de zaken nu staan, aan de Vara en aan de Avro ieder afzonderlijk een vergunning kunnen geven. Maar dan was elke kans op samenwerking verkeken. Wat het gleichwellensysteem betreft, daarover heeft de minister verschillende adviezen ontvangen. Met de komende wereldradio-conferentie te Madrid voor oogen durft spr. geen beslissing te nemen. A1 wat de heer Van Dijk vraagt en die hem in het algemeen belang de beslissing wil toekennen, kan hij niet beloven. Hij moet aich zijn antwoord voorbehou den, ook wat wetswijziging in deze betreft. De heer Boon Nlib.) oon.eelt dat de minister niet de bevoegdheid heeft om zenderbouw te weigeren. Waarom roept men geen technische commissie bij een om het gleiwellensysteem te onderzoeken. Laat de Avro de proef nemen. De heer Mr. Oud (v.d.) is verwonderd over al dat gepraat over samenwerking, daar het toch zoo hoog noodig werd geoordeeld dat er een "aparte Katholieke en Christelijke ra^dio-omroep kwam. Eerst brengt men scheiding en nu wil men samenwerking. Laat die afgescheiden vereenigingen in hun onder-onsje blijven. Daar moet men die hatelijke Avro niet inha ien. Da's gevaarlijk voor de heeren. Spr. dringt even eens aan om de Avro haar proef toe te staan. Men waakt tegen geldverspilling, wat een goede zorg. Spr. ziet er niet anders in dan afgunst. De heer Duijs (s.d.a.p.) zegt. dat de Vara zich zelf wel kan redden, de liberale guldens niet noodig heeft. Spr. valt de Vrijz.-Democraten en de Avro- menschen aan en ontkent dat de Avro algemeen is en ook deze spr. klaagt over geldverspilling. De heer Hillenberg, Hubar en Krijger toonden het eens te zijn met den heer Van Dijk, De minister sprak nog een laatste woord, waarbij hij ontkende dat de andere vereenigingen een meer sectarisch ka rakter zouden hebben dan de Avro. Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeente ln spoedvergadering bijeen. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van den Jeer D. Brugman Jbz., wegens ongesteldheid. Voorzitter de Burgemeester, de heer J. Koster. Secretaris de heer A. de Ridder. De Voorzitter opent de vergadering om daarna over te gaan in besloten zitting. Na heropening der open bare vergadering, wordt aan de orde gesteld het voorstel van Burgemeester en Wethouders om o"er te gaan tot het beschikbaar stellen van kunstmest tegen geredu- ceerden prijs aan tuinders en kleine landgebruikers. B. en W. vragen machtiging over een bedrag van hoogstens f 600 te mogen beschikken. Dit voorstel wordt zonder stemming aangenomen. De heer De Pree brengt een woord van dank aan het College van B. en W. en aan den Raad, namens de Gebraden Kalfsgehakt Machinaal gesneden 1G cent per ons DIRK RAAT, Behagen vereeniging ter behartiging van de belangen van tuin ders, bouwers en veehouders „Ons Belang", voor deze genomen beslissing. De Voorzitter deelt mede, dat bij het Nationaal Cri sis-comité is aangevraagd 28900 K.G. zwavelzure am moniak. Overeenkomstig de ingekomen verzoeken om regee- ringscrediet voor den groven tuinbouw, is dooi B. en W. toegewezen f 7110 en de aanvragen met de voor stellen inmiddels aan de Centrale Commissie zijn door- gezonden. De heer De Veer stelt voor aan de Vereeniging „Ons Belang" ook te verzoeken te willen toezien dat de aan gevraagde of toegewezen hoeveelheden zwavelzure am moniak ook wordt uitgestrooid. De Voorzitter acht dit uitstekend. Op een desbetreffende vraag van den heer De Pree, deelt de Voorzitter mede, dat met B. en W. van Alk maar overleg wordt gepleegd, omtrent de plaatsing van een achterlijk kind, voor een proeftijd, op de school voor buitengewoon lager onderwijs, in die gemeente. Daarna is de vergadering gesloten. Magazijnbediende tusschen liftwand en lift kooi bekneld geraakt en gedood. Gistermorgen Is in het pand van den papierhandel van de firma Van Gelder en Zonen aan de Nieuwe Haven te Rotterdam een ernstig ongeluk met een lift gebeurd. In de goederenlift waren planken geladen, die boven den ijzeren bovenbouw van de kooi uitstaken. De lift moest om het uitladen gemakkelijker te maken, tusschen twee verdiepingen stoppen. Op de eerste etage wilde de 46- jarige magazijnknecht J. H. Zegwaard uit Schiebroek, kijken, tot hoever hij den lift moest laten gaan. Hij open de daartoe de deuren van den liftkoker en keek naar boven, juist toen de lift van beneden kwam. Z. Is toen met het hoofd bekneld geraakt tusschen den ijzeren bovenbouw van de kooi en den koker. Hij was bijna on middellijk dood. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolslngel gebracht. EEN AFDEEIJNG VAN DEN NEUTRALEN BOND VAN LAND- EN TUINBOUWERS OPGERICHT. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond hield de pas opgerichte afdeeling van den Algemeenen Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers haar eerste officieele vergadering ten lokale van den heer P. Kra mer. De voorzitter, de heer J. Klingeier Kz., heette de ruim 40 opgekomen tuinbouwers welkom. Hij deelde mee, dat het Bestuur heeft gemeend, dat het goed was een vergadering te beleggen. Hij hoopte, dat nog velen als leden zouden toetreden. Het inleggeld bedraagt 50 cent en de contributie f 1. Verschillende aanwezigen gaven zich nog als lid op. Op 't oogenblik telt de afd. 50 le den. Het Bestuur stelde in de eerste plaats voor te be spreken de mogelijkheid, een steunregeling voor de tuinbouwers te krijgen. De heer Jb. Kramer, bestuurslid, herinnert er aan, hoe treurig het op het oogenblik met de tuinbouwers is gesteld. We kunnen werkelijk geen dag en geen nacht wachten. De tuinders hebben geen ontvangsten en de vooruitzichten op verbetering rijn buitengewoon don ker. Het is daarom hoogst gewenscht, dat de gemeen teraad een steunregeling in het leven roept, opdat de tuinbouwers in deze gemeente de moeilijke tyden kun nen doorworstelen. Verschillende gemeentebesturen heb ben reeds steunregelingen in het leven geroep, terwijl de voorzitter van den raad van Zuidscharwoude heeft betoogd, dat het niet mogelijk is, zulks te doen. Hij herinnert er aan, hoe het gemeentebestuur van Koedijk altijd paraat is geweest om voor de tuinbouwersbelan- gen op te komen, en hoe daar de tuinbouwers daad werkelijk worden gesteund, wat ook in andere gemeen ten gebeurt. Hier schijnt dat niet te kunnen. Alleen ver wijzen ze ons onsn aar d bedeeling, want de f500, die aan het crisiscomité ter beschikking worden gesteld, Is im mers niets anders. Het crisiscomité krijgt zijn gelden door de openbare liefdadigheid en daar worden de tuinders naar verwezen. Het gemeentebestuur moest begrijpen, dat wij nog niet zoo ver zijn afgezakt, dat we als tuinders een gift in natura van het crisiscomitè wenschen te aanvaarden. Hij schetst den noodtoestand van fle tuinders in deze gemeente en acht het een mo- reelen plicht, dat de plaatselijke overheid helpt. De obu- wers kunnen geen loon meer betalen, de kool rot weg en die nog aan de markt wordt gebracht is öf onver koopbaar of brengt zoo goed als niets op. Arbeiders worden werkloos en komen alzoo toch weer ten laste van de gemeente. In een vergadering van tuinders is het niet noodig; de toestanden in schrille kleuren te teekenen: ieder weet het. Voor het gemeentebestuur is hier «en taak weggelegd, om het leed, dat door zoo- velen wordt geleden, te verzachte». De Voorzitter licht de bedoeling van het voorstel nog nader toe en wijst op de noodzakelijkheid, van, waar verwacht kan worden, dat de uitbetaling derrentelooze voorschotten nog een tijd op zich zal laten wachten, het gemeentebestuur het dringend verzoek te doen in te grijpen. De heer A. Kout wijst op de f 700.000, die de regee ring voorstelt te voteeien, een bedrag, dat intusschen veel te gering is gebleken. Als men leest van gemeen ten, waar meer dan f 20.000 is aangevraagd, is dit dui delijk. Hij wijst op een gemeente, waar men zich in principe garant stelde voor f 65000, zijnde 30 pet. van het door de gemeente te garandeeren bedrag, en vraagt hoe dit nu eigenlijk zit en of de gemeenten dit kun- ennnen doen. De Voorzitter meent, dat deze quaestie buiten de zaak staat, die op 't oogenblik aan de orde is. De heer Du Burck verduidelijkt een en ander, waar uit blijkt, dat een commissie uit de betrokken gemeente besturen deze quaestie heeft behandeld en aan de re geering het verzoek heeft gericht, een kleiner percen tage door de gemeenten te laten dragen, het benoodig- de geld van het Rijk te leenen tegen een laag percent, de aflossing de eerste 5 jaar niet meer te doen bedragen dan wat de betrokken tuinders terugbetalen en daarna in 15 jaar hét geleende geld af te lossen. Wat de afwij zing van de voorstellen der beide wethouders in den raad dezer gemeente betreft, wijst spreker er op, hoe de voor zitter betoogde, dat de Minister een steunregeling niet zou goedkeuren, wat de feiten intusschen wel heel dui delijk tegenspreken. In Oude Niedorp, Oterleek en an dere plaatsen wordt wel op dezelfde wijze gesteund met goedkeuring door den Minister, waarom zou het dan in Zuidscharwoude niet worden goedgekeurd! Ongetwijfeld Is het voor de gemeente moeilijk, maar de nood is zoo hoog, dat geholpen moet worden. Ook ten aanzien van de garantie door de gemeente is een weg te vinden, als de wil er maar Is. Verondersteld wordt als vanzelfspre kend, dat er weer eens normale tijden aanbreken. Ko- DE TOESTAND ZEER DREIGEND. men die niet. dan zal er nog heel wat anders gebeuren, maar dan heeft ln elk gevalhet gemeentebestuur ge daan, wat het moreel verplioht is: getracht zijn ingeze tenen tijdelijk voor algeheelen ondergang te behoeden. De heer E. Vlug zegt, dat de nood zoo hoog is, dat er, in welken vorm ook, geholpen moet worden. De land- en tuinbouw voorziet in de voedselvoorziening en daarop drijft alles. Het is een elsch van recht, dat er geholpen wordt en om aan dien eisch kracht bij te zetten, is het noodig, dat we een macht vormen, die dezen eise-h kan doorzetten. Hij is er sterk voor, dat het gemeentebestuur om steun wordt gevraagd. Steun moet en zal er komen. Voorzitter: Gesteund moet er worden, langer lijden we niet! De heer Kramer zegt, dat het de bedoeling is, zich met het gemeentebestuur in verbinding te stellen en een steunregeling te vragen, zooals die door den Mi nister ook in andere gemeenten is goedgekeurd. We mogen verwachten, dat de raadsleden zullen inzien, dat dit mogelijk en wenschelijk is. In oorlogstijd heb ben land- en tuinbouw de overheid door de moeilijke tijden heen geholpen. Omgekeerd verwachten wij nu van haar hulp. Het is begrijpelijk dat er een revolu- tionnaire geest onder de bouwers ontstaat. Met een sterken Bond moeten we onze eischen afdwingen. De heer Van der Wal wijst er op, dat het nog ver schil maakt, hoe gesteund wordt; de tuinders heb ben op het oogenblik gebrek aan geld. Daarin moet de steun bestaan. Verschillende besprekingen worden daarna nog gehouden over het besluit van den raad om de bou wers. door de gift van f500. naar het Crisiscomité te sturen. Er blijkt uit, dat men tegen dat besluit zeer sterk is gekant en dat men het heneden zijn waar digheid acht, om een aalmoes van dat comité aan te nemen. De heer Muller releveert nog eens, hoe het voorstel van f500 in den raad tot stand is gekomen. Ten slotte wordt tot stemming overgegaan. Bij ac clamatie wordt aangenomen het voorstel, den ge meenteraad om een steunregeling te verzoeken. Over het voorstel, om niet accoord te gaan met de steunregeling (die in den grond der zaak geen rege ling is) zooals die door den raad via het Crisiscomité is vastgesteld wordt hoofdelijk gestemd. Met 39 stem men voor. 2 blanco en 1 tegen wordt besloten geen steun van het Crisiscomitè te aanvaarden. Punt 2 der agenda luidde; Verzoek aan B. en W. een deputatie aan den Minister te zenden, om spoed te betrachten met de rentelooze voorschotten. De Voorzitter licht toe dat binnen een paar weken de werkzaamheden op den akker reeds moeten begin nen. De financieele toestand der tuinders is echter op het oogenblik zoo dat men niet kan beginnen om dat daartoe de noodzakelijke middelen ontbreken, nl. geld voor arbeidsloon, voor levensonderhoud, voor kunstmest enz. De heer Jb. Kramer dikt dit nog wat aan en wijst er op. dat geen enkele kunstmesthandelaar, en dit terecht, geen crediet meer verleent. De heer Du Burck bepleit de wenschelijkheid, dat aan een eventueele deputatie ook een vertegenwoor diger der tuinders wordt toegevoegd. Bij acclamatie wordt besloten een onderhoud met B. en W. aan te vragen, ten einde het verzoek toe te lichten. Het derde punt was het voorstel om te demonstree- ren voor het .aadhuis en tegelijkertijd een deputatie naar den Burgemeester af te vaardigen. Uitvoerig werd bij dit punt stil gestaan en werd den aard en beteekenis van en demonstratie belicht De bespre kingen deden zien, dat hier alle aanleiding tot de- monstreeren was, en dat het in ieder geval een mid del kon worden geacht, om de autoriteiten den ernst van den toestand te beduiden. De noodzakelijkheid werd betoogd en de eisch werd door den voorzitter gesteld, dat wie vóór stemde, ook mee zal demonstreeren. Natuurlijk moet die demon stratie ernstig en ordelijk geschieden; daarmee was de gehecle vergadering het eens en den Burgemeester zal worden verzocht een deputatie te willen ontvan gen. Bij stemming bleek, dat 38 leden zich voor en 5 te gen verklaarden; 2 stemmen werden blanco uitge bracht. Zoodra bekend is, wanneer de Burgemeester de deputatie wenscht te ontvangen, zal dit worden bekend gemaakt. Tenslotte werd de beschrijvingsbrief voor de Alge meene vergadering nog kort behandeld en werd als bestuurslid in de plaats van den heer Van Twuijver de heer A. Kout gekozen. Daarna sloot de voorzitter onder dankzegging deze vergadering die in de discussies op hoog peil stond en den ernst teekende Van den noodtoestand, waarin de tuinbouwers van Zuidscharwoude in het bijzonder verkeeren. den chJ Volgens een bericht van United Press uit Sjanghai aan de „TeL", zijn op bevel van gene raal Oejeda, de Japansche troepen het ofien. sief begonnen om 7 unr 20 's ochtends plaatse lijken tijd. Hun vliegtuigen zweven boven de Chineesche stellingen te Kiungwan. De Chl- neezen hebben den aanval niet afgewacht, doch reeds tevoren met hnn kanonnen het vuur geopend. De poging gister in den Volkenbondsraad om nog het geschil tusschen China en Japan op te sen. heeft dus niet mogen baten. Bij die bespreking werd besloten, dat de Volk bondsraad de Japansche en Chineesche regcering volgende eischen zou stellen: 1. Verlenging van het ultimatum. 2. Directe hervatting der directe onderhandeling®! 3. Plaatsing van neutrale troepen tusschen de il pansch—Chineesche strijdlinies, ten einde heti breken van vijandelijkheden hij het expireen van het ultimatum te voorkomen. Voorts werden de vertegenwoordigers der croo mogendheden verzocht de rt e gen woord i ge rs dier mogendheden te Sjanghai direct telegrafisch op hoogte te stellen van dit voorstel van den Volks bondsraad. Na de groote redevoering van den Japanschen as m bassadeur nam de Chineesche gezant Jen nog eei woning het woord. Spr. viel de Japansche regeering óp w* e|fUte scherpe wijze aan. Hij verklaarde dat Tsjang Ts hee] Lian door Japanners is vermoord, omdat hij goede Chineesche patriot was. De diplomatieke loften van Japan, aldus Jen, hebben niet de mii waarde. Japan heeft indertijd ook beweerd dat tj nimmer Korea zal annexeeren. Japan wenscht zwak China. De nieuwe regeering in Mandsjoerije slechts een marionette in handen van Japan. De Cfci neesche regeering verwacht van den Volkenbondsroi directe matregelen ten einde een bloedbad in Sjanj hai te verhinderen. Onder ademlooze stilte verklaarde de Japansck ambassadeur vervolgens, dat hij het voorstel van de was" Raadspresident onverwijld ter kennis zal brenga Marcel van zijn regeering. Namens den Volkcnbondsraad deed Paul BoncouE de voorzitter, een zelfde beroep op de Chineesche geering. Buitengewone Assemblée op 3 Maart u Ten slotte las Paul-Boncour de resolutie voot waarbij het geschil naar de Volkcnbondsvergaderiaj wordt verwezen. Deze vergadering zal op 3 Maarts- een komen. Niettemin zet de Raad zijn pogingonoa het geschil te regelen voort. Bezorgdheid in Engi Dat de toestand in het Verre Oosten zeer dreigei vormen begint aan te nemen, bewijst ook wel de zorgdheid, die daarover in Engeland ontstaan Gistermiddag heeft het Britsche Kabinet er opnii een bijeenkomst over gehouden in het Lagerhuis. Inmiddels zijn zoowel de Chineezen als de Jaj ners gewaarschuwd, dat zij strikt verantwoordt zullen worden gesteld voor verliezen aan mensi' levens en bezittingen van Britsche onderdane de internationale concessie te Sjanghai, veroorzi door de beide legermachten. Kans op een overwinning der republlfai nen wordt steeds grooter. Bij de verkiezingen in Ierland wordt de kans o| een overwinning der republikeinen steei grooter. jenkloV Mare jn'et zo pwoor jwemei pacht H De Valera. Gisteravond 7 uur waren 106 van de 153 uitslagen bekend. Gekozen waren, regeeringspartij 39, republi keinen (de Valera) 49; onafhankelijken 9; arbeiden en onafhankelijke arbeiders 8, boerenbond 1. De r* publikeinen winnen in totaal acht zetels, 4 van C» grave, 2 van de arbeiders en 2 van de onafhankelijt ken. Te 10 uur gisteravond leek het niet onmogelijk, dz! De Valera's partij nog juist een onafhankelijke meefl derheid zou halen. Gekozen waren 40 aanhangers vaif' Cosgrave, 56 republikeinen. 10 onafhankelijken boeren en 7 arbeiders. In elk geval is de regeering van Cosgrave versl» gen, al zouden ook alle onafhankelijken hem bl«v' steunen als tot nu toe Door Palnlevé, den nieuwen Kablnetsform» teur. een voorloopige ministerl^st a gesteld. Nadat Painlevé, aan wien door president Douffl* de opdracht was gegeven om een nieuw kabinet saintf te stellen, aanvankelijk op heel wat moeiiykheden gestuit, waarbij o.m. samenwerking met Tardieu Laval onmogelijk bleek, heeft hij in den afgeloopö nacht volgens welingelichte kringen een voorloop# ministerlijst samengesteld. Daarop zien wij, dat de ministeries van Postertje* Volksgezondheid en Pensioenen nog niet zijn bezet f officieele kabinetslijst zal waarschijnlijk Zaterdag®"^ gen vroeg worden bekend gemaakt. Verder merken we groote veranderingen in het nieo«* kabinet op. Alleen is aan Paul Boncour. den b®- digen voorzitter van den Volkenbondsraad, de Port* feuille van buitenlandsche zaken toegewezen. Deze In het vorige kabinet, zooals bekend, in handen Laval.

Schager Courant | 1932 | | pagina 20