Schier Courant De boeren en de politiek. 6 cylinder Vrachtauto, SL00PEN net Burgerwoenhuis Boerderij Tweede Blad. Na de Wasch Fa. Gebr. ROTGANS Ingezonden Stukken. Advertentiën. Bond voor Staatspensionneering Uitvoering. J. OTSEN, ADVERTEER7 IN DIT BLAD. Zaterdag 20 Februari 1932. 75ste Jaargang. No 9024 Wielrijder door een vrachtauto meegesleurd. Plotselina den weg overgestoken. 1 Uit Helmond: gistermiddag omstreeks kwart over 12 wilde de I, 31.jarige landbouwer M. Meulendijk uit Asten, die Kfdhoorend is, op den Bakelschenweg met zijn Ssplotseling den weg oversteken, omdat aan de an- JL ïijde een vrouw hem een boodschap wilde over wogen. Op dat moment passeerde juist een vracht auto. man werd gegrepen en meegesleurd. De auto hwam tenslotte in een drooge sloot langs den «jg terecht. M. was onmiddellijk dood. De vrouw verd eveneens nog door de zijwaartsche beweging, de auto nam, aangereden, doch zij kwam er vrij wd af. Den chauffeur van de vrachtauto treft, geen Eml Het 6200 gulden er vandoor. Kantoorbediende te Utrecht voortvlnchtig. Van een firma buiten de stad Utrecht gevestigd, is Mi bediende, die lederen Vrijdagmorgen bij een ink te Utrecht het geld voor de wekelijksche perso- tó-loonen. ten bedrage van ongeveer f6200 gaat ha- si. gister niet bij de firma teruggekeerd. Jfcn dacht aanvankelijk, dat er vertraging in het spel kon zijn, doch toen tegen den avond de bediende pog niet teruggekeerd was, heeft men navraag naar him gedaan. Bij de bank werd vernomen, dat het be ruste geld aan den bediende was uitbetaald. ^Bij in- wmatie aan zijn kosthuis (de man is ongehuwd en roont op kamers) kwam men te weten, dat hij daar liet geweest was. De firma stelde daarop de politie Utrecht van het geval in kennis, die onmiddellijk oor middel van een radiobericht, de opsporing, de inhouding en voorgeleiding van den bediende ver- Kbt. ,De kantorobediende, de ongeveer 30-jarige B., ond zoowel bij de firma als bij de politie zeer gun- |gig bekend. j Gisteravond laat was echter bij de politie nog geen Irakel bericht omtrent aanhouding in eenige plaats, binnengekomen. Ongeluk bij het slachten. Door een kogel uit het schietmasker in de keel getroffen. Te Vlissingen is in een slachtplaats de slagers knecht D., een 21-jarige jongeman, toen een schiet masker, dat aanvankelijk weigerde, op den grond viel en afging, door den kogel in de keel getroffen. Onmiddellijk was medische hulp aanwezig en werd de getroffene naar het nabijzijnde gasthuis o-ebracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. De toe stand van den getroffene was Donderdagmiddag naar omstandigheden wel. Nader meldt men uit Vlissingen, dat de getroffene aan de toegebrachte verwonding is overleden. Roovers op pad. Ze drongen een café binnen en bedreigden de vrouw. De caféhouder H. te Meersen deed bij de politie aan gifte, dat Donderdagavond tijdens zijn afwezigheid twee mannen zijn café waren binnengedrongen, al thans dat beweerde zijn vrouw. alleen thuis was, en door een der mannen bedreigd werd met: „ik schiet je dood, pas op". De mannen zouden haar geld hebben afgeperst. Als signalement gaf ze on twee Duitsch sprekende lange mannen met petten op. Een der kerels zou haar, door zijn hand voor haar mond te hebben ge houden, belet hebben om hulp te roepen. Toen de caféhouder thuis kwam, waren de inbrekers roeds verdwenen. WEST-FRIESCHE KANAALPLANNEN. Alkmaarsche subsidie gewijzigd. De raad der gemeente Alkmaar besloot na een breedvoerige bespreking ingevolge een verzoek va» Gedeputeerde Staten, oin de voorwaarden voor de jaarlijksche subsidie van f 22.000 voor de West-Frie- sche kanaalplannen te wijzigen, waardoor de brug bij den Omval te Alkmaar komt te vervallen met het oog op het uitzwaaien van aken in het* Noord-Hol landsch Kanaal Bovendien werd besloten een nieu wen weg te maken vanaf den Omval naar den Hui gendijk in verband met het wegenplan van Purme- rend naar Schagen. Hiervoor zal Alkmaar f 100.000 bijdragen. De oppositie verzette zich krachtig tegen dit voorstel, aangezien daardoor de 300 jaar oude Schermerweg tot een doodloopend slop wordt ge maakt. DRIE KINDEREN VERBRAND. Noodlottige brand ln een Zutd-Ttroolsch dorpje. In een plaatsje in het Groednerdal, in Zuid-Tirol heb ben drie kinderen den dood in de vlammen gevonden. De moeder had de kinderen des avonds naar bed ge bracht en was vervolgens op bezoek gegaan bij een ken nis in de buurt. Toen zij na eenigen tijd naar huls wil de gaan, zag zij. dat baar huisje in lichtelaaie stond. Een der kinderen vond men dood te bed. de beide an dere, eveneens dood, in den stal. waarheen zij voor het vuur gevlucht waren. De brand is door vonken uit den kachel ontstaan. aparte politieke groepeering ran boeren ontraden. „De leuze moet zijneensgezindheid in de stand- organisatie en weerbaarheid binnen de geestverwante politieke partij." Aan een uitvoerige beschouwing over bovenstaand onderwerp, van de hand van den heer H. D. Louwes ontleent de N. R. Ct. het volgende: Volgens het oude volksgeloof is menig reiziger in stormachtige nachten op zijn tocht door moerassige streken door dwaallichten van den rechten weg af in het verderf gevoerd; onze boerenstand staat in den huidigen crisisnacht aan éénzelfde gevaar bloot. Want de neiging, die zich thans openbaart in ons midden, om door crisis-actle-comité's, politieke boerenbonden, etc. den toestand te verbeteren, kan naar ik vrees leiden tot een afdwalen van den vasten weg en een ver linken in het moeras van verdeeldheid en teleurstelling. Met eenig recht kan in landbouwkringen op politiek gebied over gebrek aan leiding geklaagd worden. Rechts heeft men zich in den landbouw evenals elders op j grond van het gemeenschappelijk beleden geloof poli tiek hecht georganiseerd, maar het is de vraag of men ilch binnen het partijverband als boeren en plattelan ders niet wat meer had moeten weren. Links heeft men de door de evenredige vertegenwoordiging geboden ont wikkeling niet algemeen meegemaakt; men bleef zich te veel alleen bij het stemmen bepalen en veronachtzaam de het feit, dat men den invloed van zijn stembiljet door activiteit binnen het partijverband sterk kon ver- grooten. Naar mijn meening hadden onze landbouw organisaties den boeren meer aanhoudend en algemeen moeten wijzen op de noodzakelijkheid naast het begin sel ook het belang ln den politieken strijd te beharti gen en de consequentie voorhouden van het nu eenmaal aanvaarde stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Deze omstandigheid moge als een verzachtende in aanmerking genomen worden wanneer men den boeren- atand thans hier en daar op politiek gebied verkeerde wegen ziet inslaan. Afgezien evenwel van crisisomstandigheden, organi satievorm en personen stuit een aparte politieke orga nisatie van den boerenstand op twee groote gevaren, uit te drukken In de woorden belangenpolitiek en af tonderin g. Want hoe men de zaak ook keert of wendt, de grond ig van een politieke boerenformatie is het stoffelijk belaag van het bedrijf en niet een gemeenschappelijk bezeten wereldbeschouwing, politiek inzicht of levens ei en cultuur. Het stoffelijk belang is een zeer wankele grondslag. Want, als men er al in slaagt een verdere belangen- splltsing in eigen gelederen te voorkomen, zal men an dere bevolkingsgroepen toch niet het recht kunnen onthouden, éénzelfde gedragslijn te volgen; dan kan al gauw blijken, dat het gehanteerde wapen, ook door anderen opgenomen, meer schaadt dan baat. Voor één Kamerzetel zijn immers ongeveer 30.000 stemmen noo- dig en ook de geheele boerenstand is niet talrijk genoeg om ooit een overwegende machtspositie in de Tweede Kamer te kunnen veroveren. Nemen wij eens een oogenblik aan, dat de belangen politiek groote vorderingen had gemaakt, dat groote volkspartijen als de katholieke en de andere beide rechtsche partijen er door waren uiteengevallen of sterk a&n invloed verminderden, dat er naast het groene front ln de Tweede Kamer gevonden werd een arbeidersfront, een industrieel front, een ambtenaarsfront, een scheep vaartfront etc. Dacht men nu in onze kringen, dat men oij een dergelijke groepeering, waarbij het groene front ujet kan overheerschen, gedaan zou krijgen, dat de Kamer den consumenten lasten zou opleggen, ten bate yan den landbouw? Al de niet-landbouwfronten bestaan "B.mers uit consumenten, die belang hebben bij lage Pryzen der landbouwproducten en die op grond daarvan tot verhooging van den prijs van tarwe, suiker, vleesch, zuivelproducten etc. niet zullen meewerken. De afzondering, het isolement door een aparte poli tieke partij meegebracht, acht ik ook een groot gevaar voor de positie van onzen boerenstand. Wij hebben wel over ons en onze maatschappelijke positie laten schrijven, spreken, studeeren, maar wij heb ben er te veel vrede bij gehad, dat de gemiddelde stede ling van onzen landbouw weinig of niets af wist en dat er bij hem een mentaliteit heerschte en nog heerscht, waardoor b.v. volgens 't Overijsselsch Landbouwblad de inwoners van het stedeke Delden tegen samen voeging met de plattelandsgemeente Ambt Delden zijn, „omdat ze niet door boeren geregeerd willen worden". Men kan deze misstanden alleen bestrijden -door een innig contact. In allerlei Instellingen met andere bevol kingsgroepen en door een welbewust medewerken aan de vorming der openbare meening door de pers. Een politieke partij Is een uitstekende gelegenheid om menschen van andere bedrijfstakken en maatschappelij ke kringen te ontmoeten en onder hen op te komen voor het aanzien en het belang van den boerenbond. Zeker, het komt hier aan op argumenten en op kennis en niet op dikke woorden: van de eersten zullen wij het toch ten slotte moeten hebben. Gaat men zich apart organiseeren, dan berooft men zijn partij van de eigen agrarische voorlichting en mist zelf de onmisbare aanraking met de andere bevolkings groepen. Onze argumenten zijn dan niet meer de ziens wijze van een politiek „huisgenoot des geloofs", doch worden buiten de boerenpartij als van tegenstanders komende met meerderen tegenstand ontvangen. Daar door groeit het besef van achteruitzetting en onvoldaan heid en men zal zich in al dikkere woorden gaan ver liezen of in onverschillgheid de politiek weer den rug toedraaien. Naar mijn stellige overtuiging heeft onze boerenbond naast groot crisis-verlies ook crisiswinst te boeken en wel door vermeerdering van zijn invloed op ons volk. We hebben ons niet zonder meer oeconomisch om hals laten brengen, doch zijn voor ons behoud gaan strijden en al strijdende wonnen wij kracht. Onze invloed wordt grooter, ons besef van eigenwaarde stijgt. Wij hebben dat bereikt door de kracht van onze organisaties en door de bekwame verdedigers van onverdacht agrarisch gehalte, waarover wij konden beschikken. O, zeker, het is nog maar een begin, maar wij zullen verder gaan, als de boerenstand eensgezind blijft in zijn organisatie en Iedere boer in de partij van zijn beginsel paraat staat achter zijn vertrouwensmannen en candidaten. In de kerkelijke wereld noemt men elke richting of sekte wel eens een onbetaalde rekening der kerk, een bewijs van haar tekort schieten in de voorziening van de geestelijke behoefte der betrokkenen. Met eenig recht kan dit beeld ook hier worden gebruikt; een ge deelte van onzen boerenstand dient de onbetaalde re kening in bij de geestverwante politieke partijen en dreigt er het vertrouwen bij op te zeggen. Dit wordt niet geheel zonder reden gedaan, want meerdere politieke partijen staan inderdaad meer of minder bij den boeren stand in het krijt. Maar degenen, die de rekening aan bieden vergeten, dat zij daarmede niet betaald Is en dat men elders zijn behoeften nog niet beter bevredigd ziet. Maar ook de politieke partijen kunnen en wel voor al bij het ln dit artikel op den voorgrond tredende ge deelte den boerenstand een vordering wegens gebrek aan belangstelling en onthouding van contributie aan bieden. Somwijlen kiest iemand een weg, dien hij meent den rechten te zijn en die uitloopt op den dood, zegt een Bijbelwoord. Ik meen nog eens te moeten wijzen op 't gevaar, waarin onze boerenstand door zijne aparte poli tieke organisatie op een dergelijk doodloopend spoor dreigt te geraken, waar het gevaar groot is te vallen in handen van politieke vrijbuiters. Onze lijdende en strijdende boerenstand kan zich op dit moment geen enkel organisatorisch of politiek avon tuur veroorloven en in zijn welbegrepen belang moet zijn leuze zijn: eensgezindheid in de standorganisatie, weer baarheid binnen de geestverwante politieke partij. Ernstig spoorwegongeluk in Rusland. Twee treinen op elkaar geIo0pen. Zee dooden, 13 gewonden. V.D. verneemt uit Moskou: In de buurt van Leningrad op het traject Kolplno Popokwl is een D-treln ln botsing gekomen met een goederentrein. Zes personen werden gedood en 13 ge wond. De Gepeoe heeft 5 beambten gearresteerd die echuld zouden hebben aan dit spoorwegongeluk. DE OLIFANTEN VAN SARRASANL Alweer een gestorven. De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt, dat een der bij den brand in het curcus Sarrasani te Antwerpen gewonde olifanten, die in zulk een treurigert toestand verkeerde dat hij, Dinsdag, sa men met de andere nog verpleegde olifanten, niet naar Brussel kon worden overgebracht, te Antwer pen is moeten afgemaakt worden. Het aantal olifan ten, door Sarrasani tengevolge van den brand verlo ren, is aldus tot 5 gestegen. WITGELAKTE RIJWIELEN. In Engeland gaat men er thans meer en meer toe over de rijwielen wit te lakken, omdat deze kleur door automobilisten 's avonds het beste is te onder scheiden. SPRINKHANENPLAAG IN DE BELGISCHE CONGO. Aan het departement van Belgische koloniën is uit de Katanga-provincie, in de Belgische Congo, telegra fisch bericht ontvangen dat een deel van den oogst der inlandsche bevolking aldaar door het neerkomen van sprinkhanen verwoest is. Gevreesd wordt, dat deze toestand tot hongersnood aanleiding zal kunnen geven. De katholieke missie en de autoriteiten heb ben maatregelen getroffen om zoo noodig op afdoen de wijze de voedselvoorziening van de beproefde be volking te verzekeren. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. BLOEDIGE BOTSINGEN OP EEN HONGAARSCHE VEEMARKT. Verzet tegen executie. V. D. verneemt uit Boedapest: Naar uit Zalaegerszeg gemeld wordt heeft zich in de gemeente Pacs een bloedig incident voorgedaan. Donderdag was daar jaarmarkt waar de vee-opzie ners der regeering het wegens belastingachterstand door de boeren verpande vee ten verkoop heendre- ven. Voor de jaarmarkt echter begon arriveerde een besluit van den minister van financiën, waarbij de verkoop van het vee afgelascht werd. Een opgevvon den volksmenigte, die geen kennis droeg van dit be sluit, bestookte de vee-opzieners en politie met stee- nen en glasscherven. Daar dit bombardement niet op hield, werd een salvo gelost, waardoor drie dorpelin gen werdn gewond en twee gedood. In het parlement verklaarde de minister van bin- nenlandsche zaken Keresztes-Fischer in verband hier mede. dat de veeopzieners het vee teruggegeven had den aan de eigenaars. Desondanks had de menigte, klaarblijkelijk door opruiing van agitatoren, zoowel de opzieners als de politie aangevallen. De politie was dan ook gedwongen van de wapenen gebruik te maken. OOK TE BERLIJN DREIGT EEN BIERSTAKING. Te Berlijn dreigt thans ook een bierstaking. De caféhouders schijnen vast besloten tot het sluiten hunner lokalen, voor het geval hun belastingen niet worden verlaagd. Ongeveer honderd café-houders ver schenen Donderdagochtend ten stadhuize en vroegen een onderhoud met den opperburgemeester. Deze liet de delegatie mededelen, dat hij ten allen tijde tot on derhandelingen bereid is, maar dan uitsluitend met de vertegenwoordigers van de beroepsorganisaties en niet met een willekeurige groep ontevredenen. De oeconomische partij heeft nog een poging on dernomen om te trachten de regeering te bewegen tot verlaging van de bierbelasting over te gaan. Deze bedraagt thans ongeveer 12.50 mark per H.L. VULKANISCHE UITBARSTING. V.D. verneemt uit Moskou: Nabij den berg Klutchevskaja in Kamsjatka heeft een vulcanieche eruptie plaats. De lava wordt tot aanzien lijke hoogte opgeworpen. DE CIVIELE LIJST VAN KONING ALBERT VERLAAGD. V.D. verneemt uit Brussel: In verband met de verlaging der ambtenarensalaris sen heeft ook de koning van België zich bereid verklaard zijn civiele lijst ten bedrage van 9 millioen francs met 10 pet. te verminderen. Barometerstand op Zaterdagmorgen: 778 m.M. Vooruitzichten: Vrij goed weer. Temperatuur: 38 gr. F., is 3 gr. C. DE BRIL MET 100 PCT. ZEKERHEID, dat ze goed is, d.w.z. goed van kwaliteit en goed voor Uw oogen, vindt U bii de HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt U deze maand voor 50 cent een Brillenstift tegen het heslaan van glazen (waarde f 1.— ZUIDERZEEWERKEN. Aan besteding. Op Woensdag 16 Maart 1932, des voormiddags te 11 uur, zal, door den directeur-generaal der Zuiderzeewer ken, onder ogedkeuring van den Minister van Water staat, ln het gebouw der Zuiderzeewerken te 's-Graven- hage. Zeestraat 102, worden aanbesteed: het verdiepen en verbreeden van de haven met haven toegang te Nijkerk met bijkomende werken. Raming f 38.000. Het bestek no. 145 Z.W. ligt na 2 Maart 1932 ter le zing aan het Ministerie van Waterstaat en aan het bu reel der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage, Zeestraat 102. Nadere inliohtingen zijn te bekomen bij den eerstaan- wezend-ingenieur bij de Zuiderzeewerken Ir. J. G. Schilt- huis, te 's-Gravenhage. De nota van inlichtingen ligt op 9 Maart 1932 ter In zage aan voornoemd bureel der Zuiderzeewerken. ZONDAG 21 FEBRUARI. NED. HERV. GEMEENTE te: Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Baar, van Alkmaar. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE te: Groet (Wagenmakersweg) nam. 3.30 uur, Ds. J. J. Ruys. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, vm. 10 uur, de heer A. Donker, v. Zaandijk. Nam. 7 uur, de heer A. Donker. Waarde Redactie. Vergun mij s.v.p. een stukje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Met deze voel ik mij verplicht als arbeider om enkele regels te schrijven op de smalende woorden van den heer Doorn, over de arbeiders gesproken op de raads vergadering van Dinsdag 16 Februari 1932. Toen bij de rondvraag de heer Blom vroeg, dat men in de vorige vergadering een open oog zou houden voor de belangen der art>eiders, was het de heer Doorn die van leer trok tegen de arbeiders. Hij sprak daar dat men moet van twee kwaden het beste kiezen. Maar ik meen dat de heer Doorn hier niet de beste, maar de kwade kie6t. Gij sprak daar dat het veel kost; zeker het kost veel, maar als u medegewerkt had aan een goede steunrege ling voor de georganiseerde arbeiders, dan had het lang niet zooveel gekost. U sprak daar dat een ieder op zich zelf is aangewezen en een ieder voor zich zelf heeft te zorgen. Nee, Doorn, zoo is het niet; wfj allen moeten ge zamenlijk voor ons allen zorgen, maar daar moet gij 'ook aan meewerken; u sprak daar om de boel in de war te sturen, en daar zou het op uitloopen dacht u. en daar bedankte u voor. Maar dat is dan toch zeker niet de schuld van de arbeiders, maar als de boel in de war wordt gestuurd, dan is dat de schuld van het stelsel dat u op het moment nog verdedigt. U mijnheer Doorn, sprak daar ook nog over de werkgevers, en meent dat er zijn die er veel slechter aan toe zijn dan de arbeiders, maar in de dagen van hoog-conjunctuur waren het toch zeker ook de werkgevers die de arbeiders, tot de laatste cent beknibbelden, en zelf veel verdienden, maar daar spreekt u niet over. Maar ik wil u dit wel zeggen, dat wij als arbeiders graag willen werken, maar dat wij daar ook behoorlijk loon voor willen ontvangen. Maar niet zooals u het stelsel aanhangt voor 15 gulden in staatsboschbeheer, en 18 gulden in het bloemistonbe- drüf, waar vorig jaar voor die werkzaamheden nog 26 gulden werd betaald. Daarom arbeiders Iaat dit een aansporing voor u zijn en sluit u aan bij de organisaties. Oudesluis. K. DE GRAAF. Geboren: EVERT, Zoon van K. LEEUWENKAMP. D. LEEUWENKAMP- Blaauboer. Schagen, 20 Februari 1932. Anna Paulowna. ZAAL KOSSEN. Zaterdag 5 en Zondag 6 Maart TE HUUR, groot 23 H.A., bij C. GROOT Dz., Heerhugowaard, Zuid Chevrolet (verlengde truck), in uit stekende conditie, prachtwagen. Te bevragen en te bezichtigen bij J. J. POT, M&demblii*'« Zondag 28 Febr. in Caf KREIJGER, „Mvvvmvibiiii Kinderoperette in drie bedrijven. BAL NA. PRIMA groote maat, 48 ct., bij KOLHORN. TE KOOP: Een an den Schagerweg, te Schager brug. Te bevragen bij C. MAREES Schagerbrug. Biedt zich aan: Friesche Arbeider met Zoon, tegen 1 Mei a.s., flink kunnende melken, ook genegen zetboer te zijn, v.g.g.v. Br. fr. lett. G aan SLOOVES' Advert.- Bureau, Winkel. Schager Roosjes. DAMES! HEEREN! Heeft U onze tijdelijke, doch nu reeds naar de eischen des tljds inge richte SALONS al gezien? Wij noodigen een ieder uit, om nog heden een kijkje te nemen. Beleefd aanbevelend, T. de JONG, Dames- en Heerenkapper, N. Niedorp. TE KOOP: 2 beste witte Geiten, zonder horens, bij Sj. KOOISTRA, Veenhuizen. TE KOOP: alle soorten Zaaigranen, gekeurd en ongekeurd. Tevens Assurantie op Beurspolis, bij C. BEERS Gz., Winkel. Tel. 29.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5