Jlftlüi BillIS- Alltttlllit- LuttllllllL BEITELS Vergiftigingszaak te Bergen. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Poging om haar man met arsenicum uit den weg te ruimen. Inbraken in Bergen en omgeving. 25000 gulden verduisterd. RAADSELACHTIG GEVAL TE VOORBURG. Kranige oude baas. Crisis steun Stal met vee verbrand. Hevige koude in Griekenland. Bloedig bal in Tsjechisch dorp. Dinsdag 23 Februari 1932. SCIICEI 75ste Jaargang No. 9025 C OIIR A Hl T. pil blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder de on Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jjiitiêD Dog zooveel mogelijk in het eerstuitkomond nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85. iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Dn NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Heden de behandeling voor de Alkmaarsche Rechtbank aangevangen. lijn et: Wat aan de vrouw en haar medeplichtige is ten laste gelegd. Voor ecnigen tijd werden de gemoederen beroerd «n de tongen losgeslagen van de ingezetenen van Bergen Alkmaar eif verdere omstreken, toen in de plaatselijke bladen eenige sensatiewekkende berich- ander* i ien voorkwamen betreffende een hoogst ernstige po ging tot vergiftiging, dat te Bergen zou hebben plaats gehad. Dit drama zou zich hebben afgespeeld in een villa «Bergen, bewoond door den heer Jan B., voormalig [kodbouwer, en zijn echtgenoot©, Immetje B. Be heer B., een maaglijder, had gevaar geloopen worden vergiftigd door toediening van een sterk licum houdend praeparaat, dat ook wel wordt dgd tot besproeiing van gewassen, genaamd lijsch groen en dit vergift zou hem in de voorge geven levensmiddelen zijin toegediend door zijn Dl lijdende echtgenoot, die zijn gezondheidstoe- nd steeds voelde achteruit gaan, ondanks de medi- 1e behandeling, ontvluchtte tenslotte de doodende lOSpheer en liet zich op last van den huisarts r. Pameijer, in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar tnemen, alwaar na een nauwlettend onderzoek door leen specialiteit van interne ziekten werd geconsta teerd dat de patiënt in hooge mat© lijdende was aan arsenicumvergiftiging, als gevolg van arsenicum, ihem, in kleine hoeveelheden, doch geregeLd toege diend. Natuurlijk, het verstrekken van een letale portie zou in zeer korten tijd onverbiddelijk den dood ten gevolge hebben gehad. Doch een chronische arseni cum intoxicatie is evenmin een licht te achten aan doening. De man heeft althans tot dusverre het zie kenhuis nog niet als hersteld patiënt kunnen ver laten. Welk praeparaat werd gebezigd. Het toegediende vergiftigingsmiddel werd aange duid als Parijsch groen, aangelengd of verdund met gedistilleerd water, in een apotheek te Alkmaar ge kocht. Bedoeld Parijsch groen bestond uit een ver binding van asenig en koperzuur. De vrouw verdacht, bulkt sPrcc,<t vanzelf, dat de justitie niet werke- '"loos bleef. Het was waarlijk niet het-eerste geval dat. zij in dit opzicht had te onderzoeken. Zooals som mige lezers zich nog wel zullen herinneren, had voor een aantal jaren een dergelijke tragedie zich ontwikkeld in een klein dorpje bij den Helder, zulks met doodelijk gevolg. De vrouw werd veroor deeld tot 8 jaar, doch de auctor intellectualis, een Belg, heeft men nimmer kunnen achterhalen. In dit geval was de justitie meer gelukkig. EREN I op 1 bUjn doen te 1 mak! bij lil! in e2 roetsfc en ipene vast een ;ren, ia vi ïginf Wie verstrekte het Parijsche groen? Al zeer kort na het politioneel en justitieel on derzoek had de arrestatie plaats van de echtgenoote, maar het werd de justitie al heel spoedig duidelijk, dat die vrouw vermoedelijk niet alléén de schuldige was. Het voortgezette onderzoek bracht aan het licht, dat hier een medeplichtige bestond, die er be lang bij had, dat de echtgenoot uit den weg werd geruimd. Een vermoedelijke mededader gearres teerd. Het duurde niet lang, of ook een tweede aanhou- mn? volgde en wel van een pl.m. 48-jarigen, zeer gefortuneerd en, gehuwd kaashandelaar, die voor ee&igen tijd in Alkmaar een vorstelijk heerenhuis doen bouwen en zulks thans bewoonde. Deze kaashandelaar stond in zekere relatie met ♦fo echtgenoote van den vergiftigden rentenier, en mzen tijdens het vooronderzoek zulke ernstige be zwaren. dat ook zijn aanhouding werd gelast en hij m voorarrest werd gesteld. Inmiddels hadden de beide verdachten zich voor zien van een raadsman en verdediger en had de echtgenoote de juridische steun gekozen van Mr. L A. de Groot, 'n strafrechtpleiter van erkende be- wkwaamheid, die toevallig ook in het vergifti- ejOgsproces, door ons hiervoren in herinnering ge- vi,, als assistent van Mr. W. C. Bosman, den verdediger, een werkzaam aandeel had genomen e verdachte kaashandelaar wordt bijgestaan door v n 'ul!.er Massis uit Amsterdam, welke kracht- lnn -\triider der Juridische oude garde in vele be- jangnjke strafzaken, ook voor de Alkmaarsche recht- oaiik, met afwisselend succes opponeerde. Behandeling door de Meerv. Strafkamer Beide hierboven aangeduide verdachten, ie. Immetje B., huisvrouw J. B. te Bergen, oud tl*5118 gedetineerd in het Huis van Bewa- Alkmaar en n/nri drik K., oud 48 jaar, kaashandelaar, wo- t0 Alkmaar, thans gedetineerd. l."aen heden (Dinsdag) ter zake het hun ge- eniijk en afzonderlijk was ten laste gelegd. Poging tot moord. En wel dat zij beiden na kalm beraad en onder ling overleg hebben getracht den getuige J. B. van het leven te berooven, de eerste verdachte door het toedienen van het hiervoren aangeduide vergif in de aan J. B. verstrekte levensmiddelen, de tweede verdachte door bedoeld vergif op verschillende tijd stippen in het tijdvak Augustus tot October 1931. met het hierboven omschreven doel aan eerste ver dachte ter hand te stellen. Zijnde de uitvoering van het feit niet voltooid tengevolge de aan den wil van verdachte onafhankelijke omstandigheid, dat de ge tuige B. niet is overleden, maar door tijdig ingrijpen van den medicus alleen bekwam een chronische ar- nicumvergiftiging. Afzonderlijke telasteleggingen. Aan de verdachten was bovendien afzonderlijk ten laste gelegd, daderschap aan eerste verdachte en aan tweede verdachte medeplichtigheid, omdat hij opzettelijk de inlichtingen en middelen had ver schaft tot het plegen van het misdrijf, in casu de verschillende fleschjes Parijsch groen. De dagvaarding contra verdachte was ten dien aanzien zeer uitgebreid. Getuigen en deskundigen. In deze zaak waren gedagvaard als getuigen J. B. (de echtgenoot) G. M. Wokke, P. de Vries, Th. L. T. Bol. G. C. Som. P. W. Emmelot, C. G. Hali, A. A. Steilberg, Anth. Nortier. Als deskundigen.: Dr. J. H. Pameijer, arts te Alk maar, H. J. Wanna, apoth.-scheikundige. A. J. M. Kan, M. E. Stas, Dr. G. Hoeneveld, psycholoog te Alkmaar. Dr. J. Kruijtboech, psycholoog, Prov. ge sticht te Bakkum, gem. Castricum. De vrede tnsschen de echtelieden her steld? Ons bereikten geruchten dat tnsschen den heer J. B. en zijn echtgenoote 'n formeel© verzoening is tot stand gekomen. Misschien dat deze omstandigheid krachtig zou kunnen medewerken tot clementie. De persoon van tweeden verdachte. De tweede verdachte, Hendrik E., wordt ons van verschillendp rijden beschreven als een aangenaam en vriendelijk mensch, omtrent wien van harte wordt betreurd, dat hij aan zulk een strafwaardige daad heeft medegewerkt Door ons zelf is geconstateerd dat zijn echtgenoote hem in het Huis van Bewaring een bezoek bracht! (Het verslag van de zitting van vandaag, die he denmorgen om 10 uur is aangevangen, volgt in ono nummer van morgen.) De dief en de heler gearresteerd. Eind November werd te Bergen (N.H.) Ingebroken ln de bewoonde villa van den heer O., aan den Bergerweg aldaar. Dezer dagen is als dader zekeren P. W., afkom stig uit Beverwijk, en veelal te Amsterdam verblijf hou dende, te Beverwijk gearresteerd. De politie heeft hier mede een goede vangst gedaan, daar W. den omtrek van Bergen herhaaldelijk onveilig maakte en verdacht werd van inbraken te Beverwijk. Velsen, Haarlem, IJmuiden en Bergen. De man heeft bekend zich aan de inbraken te hebben schuldig gemaakt. Door zijn ver klaringen kwam de politie op het spoor van een opkoo- per te Amsterdam, bij wien de te Bergen vermiste partij tafelzilver door de politie uit Bergen Zondag nagenoeg geheel werd teruggevonden. De dader is naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. De arrestatie van de Utrechtsche kantoor bediende. Per vliegmachine over Parijs naar Berlijn. Zaterdagavond is de kantoorbediende van een firma uit de omgeving van Utrecht, die Vrijdag met mede neming van een bedrag van f 6200 was verdwenen, (zooals wij in ons nummer van Zaterdag reeds meldden) op het vliegveld Berlijn-Tempelhof gearresteerd. De man, die in betrekking was bij een groote hout firma, werd bij zijn aankomst van het vliegtuig uit Pa rijs aangehouden door de politie van het vliegveld. Hij was over Rotterdam naar Parijs gevlogen en vandaar naar Berlijn. Bij zijn verhoor bekende hij veel meer dan het be drag van f 6200 te hebben verduisterd. Volgens zijn verklaringen gaat het om een totaal van minstens f 25.000. GRIEP EPIDEMIE IN GARNIZOEN VBNLO. Honderd vijf tig zieken. Onder de militairen van het garnizoen Venlo. heerscht in hevige mate de griep, er zijn ongeveer 150 zieken. Door den garnizoenscommandant is In verband daarmede op advies van den geneeskundi gen dienst het houden van zware oefeningen avond- en nachtoefeningen afgelast, terwijl voor- loopig geen marschen grooter dan 12 K.M. mogen gemaakt worden. De griepgevallen zijn van lichten aard. slechts in cén geval werd opneming van den patiënt in het R.K. ziekenhuis noodzakelijk geacht Inbraak en gasvergiftiging. Dienstmeisje en kinderen be wusteloos te bed gevonden. Enkele maanden geleden zijn in hetzelfde huis twee Duitsche dienstmisjes omgekomen. In een perceel aan de van Wateringhelaan in de ge meente Voorburg, in de onmiddellijke nabijheid van de grens tusschen Den Haag en Voorburg, heeft zich Za terdagavond een raadselachtig geval voorgedaan. De familie L., die in het bedoelde perceel woont, was des avonds uitgegaan. De kinderen, die nog jong zijn, werden naar bed gestuurd en ook het dienstmeisje ging eenigen tijd later naar haar slaapkamertje. Tegen 11 uur ging de bejaarde moeder van den heer L., die in een aangrenzend huis woont, eens kijken of de kinderen rustig sliepen. Zij bemerkte toen een sterke gasluoht in het huis en begreep dadelijk, dat er een on geluk gebeurd moest zijn. Oogenblikkelyk keerde zij terug en waarschuwde de buren, die de politie opbelden. Zelf ging de vrouw toen weer het huis binnen om haar kleinkinderen te redden. Zij vond deze bewusteloos in hun bedjes liggen. Ook het dienstmeisje had, tengevolge van den gastoevoer. het bewustzijn verloren. Dadelijk werden zij uit het huis ge bracht en stelde men pogingen in het werk om de le vensgeesten weer op te wekken. Dit gelukte bij allen, zoodat er geen menschenlevens te betreuren zijn. Een onderzoek wees uit, zoo lezen we in de „Msb.", dat in de keuken de gasslang van de pijp gevallen was en het kraantje open stond. Vreemde samenloop van omstandigheden. Dit zou op zich zelf beschouwd wijzen op een ongeluk of op een onvoorzichtigheid. Echter heeft er zich nog een omstandigheid voorgedaan, waardoor het gebeurde een raadselachtig karakter krijgt. Direct nadat de heer en mevrouw L. thuis kwamen, bleek, dat er gedurende hun afwezigheid ingebroken was. Alle kasten waren in de kamers overhoop gehaald en een aanzienlijk bedrag aan geld medegenomen. Van de Inbrekers was geen spoor te vinden. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat de inbraak en het geval van het open gaskraantje op zich zelf staan de gebeurtenissen zijn. welke toevallig tegelijkertijd plaats hadden. Echter is het geenszins uitgesloten dat de inbrekers er niet onschuldig aan zijn. De Voorburgsche politie, onder leiding van Inspecteur Alberda, heeft den geheelen nacht en een groot gedeelte van den Zondag naar de oplossing van dit raadsel ge zocht. Ondanks alle pogingen om klaarheid in deze ge schiedenis te brengen, mocht dit tot op heden niet ge lukken. De verschillende verklaringen der huisgenooten konden al evenmin positieve gegevens verschaffen. Een merkwaardigheid. Een merkwaardigheid is nog, dat eenige maanden ge leden bij dezelfde familie en in hetzelfde huis een geval van gasverstikking is voorgekomen, dat aan twee Duit sche meisjes het leven kostte. Toen was de oorzaak een lek in de gasbuis. De Tip der Tips Tandzeep GIB8S! De Tip der Tips Scheerzeep GIBBS! De Tip der Tips Huidcrême GIBBS! De Tip der Tips Toiletartikelen GIBBS! De Tip der Tips Uw merk is GIBBS! Inbrekers door een 82-jarige op de vlucht gejaagd. Zaterdagavond tusschen negen en tien uur heeft te Nieuw-Helvoet. een poging tot roof plaats gehad bij een alleenwonenden 82-jarigen man. Door verbreking van een deur in een schuur zijn de daders zijn woning binnengedrongen. Door het omvallen van een opgestel de rattenval werd de bewoner echter wakker.Hij bedacht zich geen oogenblik en laadde een tweeloops-jachtge weer, dat hij altijd bij de hand heeft en bedreigde daar mede de indringers. Deze sloegen' daarop ijlings op de vlucht. Zij struikelden hierbij over een steen en hebben in hun groote haast een splinternieuw breekijzer, dat tevens als hamer kan worden gebruikt, achtergelaten. E ris niets ontvreemd. De politie is met het gebeurde is kennis gesteld. Uit het onderzoek is reeds komen vast te staan, dat Vrijdag j.1. twee personen, die voorgaven uit Den Haag te zijn gekomen, bij den man zijn geweest, om 200 eierkisten te koopen. De politie vermoedt, dat men hier met de daders te doen heeft gehad, die zich op de hoogte wil den stellen van de situatie van de woning. Het onder zoek wordt voortgezet. aan boeren pluimveehouders. Oliefabrieken N.V., Amsterdam, steunt de pluimveeteelt door voorloopig tot Mei 1932 crisis pluimveevoeder te leveren tot zelfkostende prijzen. Het ei van goede legkippen kost hierdoor slechts ongeveer l'/j cent aan voeder, waardoor de pluimveehouderij nog loonend kan blijven: Bertcls' Crisis Kunstkorrel No. 1 28 °/0 eiwit en vet, volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f 4.25 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 34°/o eiwit en vet, Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren: op verzoek ook in meelvormf 4.50 (Gem. graan bevat slechts 12°/o eiwit en vet). Bertels' Crisis Opfokvoer Ia voor kuikens 1—30 dagen oud. f 5.90 Kuiken droogvoederbak in lederen zak gratis. Bertels' Crisis Opfokkorrel II a voor kuikens 4—8 weken oud ...f5 Na 8 weken uitsluitend Kanstkorrel No. 1 Bertels' sierlijke Oranje voederb. toereikend voor 25 kippen p. stuk f 1.50 Prijzen per 50 K.G. exclusief vracht af Amsterdam. Deze rationeele kunstkorrel- voeding waarborgt krachtige groei, groot weerstandsvermogen, méér en groote kwaliteitseieren, waarbij dieren le en 2e leg en verder in betere conditie blijven. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uw plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Achttien koeien in de vlammen omge komen. De heer P. Veerman, wonende in een boerderij te Huizen, merkte Zondagavond omstreeks acht uur, toen hij zich even naar huiten begaf, dat de veestal in lichtelaaie stond. De brandweer was spoe dig ter plaatse met twee spuiten. Toen men echter den stal kon binnendringen, waren van de 23 koeien al 18 dood. De tien overige werden met zware brandwonden overdekt naar binten gesleept. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk te zoe ken in kortsluiting. De heer V. is verzekerd. Tegen half tien was men met het spuiten opgehouden, doen te elf uur heeft de brandweer nogmaals eenige weer opsmeulende resten moeten blusschen. Van de verbrande koeien hadden sommige vree- selijke wonden. Zij hadden zich in haar angst tegen de palen geschuurd. Het stroo. dat in de nok van het dak lag opgestapeld, moet brandend op de dieren zijn gevallen. De veeschade, welke door verzekering wordt gedekt, bedraagt circa vijfduizend gulden. Van den sleenen stal. die twee jaar geleden gebouwd is, staan alleen de muren overeind. Men neemt aan, dat kortsluiting de oorzaak is. Het vee was. verzekerd bij de Maatschappij „Cérès" te Nieuwe Niedorp (directeur de heer J. B. Willeen), door welke verzekering de schade geheel gedekt wordt. De sneeuw twee meter hoog. V.D. verneemt uit Athene: In Griekenland heerscht hevige koude, die plotseling is ingevallen en gepaard gaat met zwaren sneeuwval. Te Athene, maar ook in Thessalië en Macedonië en in tal van andere streken, ligt de sneeuw 2 meters hoog. Het verkeer staat voor het grootste deel stop. De kudden worden aangevallen door troepen hongerige wolven. 5 dooden, 14 zwaar gewonde*, V. D. verneemt uit Pressburg: In het dorp Udvornok bij Tyrnau had Zondag een gemaskerd bal plaats. Tusschen de bewoners van het dorp en eenige boe renjongens ontstond uit jalouzie 'n gevecht dat zich tot een formeelen slag ontwikkelde. In de zaal ontstond een paniek, waarbij vijf per sonen gedood werden. Tijdens de gevechten werden 50 revolverschoten gelost. Behalve de vijf dooden werden veertien ernstig gewonden naar het ziekenhuis vervoerd. Tien boeren werden gearresteerd. DOOR LAWINE BEDOLVEN. Op den Gaishorn in het district Liezen in Stier marken zijn vier personen die over het skiterrein liepen, door een lawine bedolven. Twee hunner gelukte het zich zelf uit de sneeuw te werken. De beide anderen konden, ondanks het onmiddellijk ingestelde reddingswerk van hun ka- 1 meraden, als lijken geborgen worden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1