B Radioprogramma Subsidieering der Paarden fokker ij in N.-Ho 11and. Zwavelzure ammoniak voor noodlijdende boeren. VERKEERSONGELUKKEN. Om een paar pondtarwe. De zaak-Eschauzier. Ingezonden Stukken. Uit onze Omgeving. DE BIJ De Prov. Regelingscommissie der paardenfokkerij (secretariaat: W. Slob. Hoofddorp) deelt ons mede, dat wederom op een belangrijken steun voor de paardenfokkers kan worden gerekend. Hieronder treft men enkele gegevens aan: Uitgeloofd worden voor hengsten: A. Voor hengsten van het type landbouwtuig- paard f 500 B. Voor hengsten van het type trekpaard f 500 C. Hengsten op 't eiland Texel (type trek paard) f 150 D. Voor Ebertus (Terschelling) 1 150 f1300 1 invoerpremie van maximum f500, type tuigpaard. 1 invoerpremie van maximum f500, type trekpaard. Deze invoerpremie kan toegekend worden aan in gevoerde hengsten, indien zij door de Regelingscom missie, gehoord de jury, voor de premie geheel in aanmerking komen en indien zij minstens twee jaar ter dekking worden gesteld in de provincie. De oommissie behoudt zich het recht voor, wanneer haar zulks noodzakelijk toeschijnt, de premiën tc splitsen ca. te verhoogen. (Hengstenkeuringen: Maart te Anna Paulowna (Kleiweg, boerderij Waiboer) en den Helder; 4 Mrt. te Hoofddorp.) De merriekeuringen zullen worden gehouden: Woensdag 15 Juni: Houtrakpolder, namiddags 14 uur, voor merriên van het type landbouwtuigpaard. Donderdag 16 Juni: Hoofddorp, 10 uur, type tuig paard en trekpaard; Vrijdag 17 Juni: Wieringerwaard, 10.30 uur, type tuigpaard en trekpaard en te Cocksdorp, type trek paard. Uitgeloofd worden hiervoor: A. Voor 1 andbou wtuigpaar d en: Rubriek merrieveulens, een totaal bedrag van pl.m. 10 bijdragen f 250 Rubriek 1-jarige merriën, plm. 15 bijdragen, totaal f 600 Rubriek 2-jarige merriën, plm. 15 bijdragen, totaal f 750 Rubriek 3-jarige merriën, plm. 15 bijdragen, totaal f 825 Rubriek 4—8-jarige merriën. plm. 24 bijdra gen, totaal f 1200 Totaal f3625 B. Voor trek paarden: Rubriek merrieveulens, plm. 6 bijdragen totaal f 150 Rubriek 1-jarige merriën, plm. 8 bijdragen, totaal f 320 Rubriek 2-jarige merriën, plm. 8 bijdragen, totaal f 400 Rubriek 3-jarige merriën, plm. 12 bijdragen, totaal f 660 Rubriek 48-jarige merriën, plm. 15 bijdra gen, totaal f 740 Totaal f2270 N.B. Hieronder vallen de merriën, type trek paard, van Texel. Bovendien wordt f 100 ter be schikking gesteld voor afstammelingen van Obelus (Tg.) op dat eiland Op Terschelling worden geen merriekeu ringen gehouden. Gratis wordt op verzoek aan belangstellenden het reglement der keuringen, dat alle gegevens bevat door het secretariaat verstrekt. N.B. Door den grooten steun van de zijde van deze regelingscommissie is het mogelijk geweest dat de paardenfokkerij nog een vrijloonend onderdeel der boerderij vormde!! MededeeUng van het secretariaat van het N.C.C. Het secretariaat van het Nationaal Crisis Comité te Den Haag deelt mede: Nadat Vrijdag 12 Februari de Inschrijving voor de verstrekking van zwavelzure ammoniak gesloten was (de •bestellingen, welke Zaterdag 13 Februari voor één uur binnenkwamen, zijn nog aangenomen), heeft het secretariaat zijn uiterste krachten ingespannen om de ratsoeneering zoo vlug mogelijk te doen geschieden. Als resultaat daarvan kon reeds in den voormiddag van 16 Februari aan het Centraal Bureau te Rotterdam een volledige rantsoeneeringsstaat voor alle gemeenten ter beschikking worden gesteld. Dit bureau is daarop terstond begonnen zijn maat regelen voor de distributie te treffen. Noodzakelijkerwijs vergde het gereedmaken der bil jetten voor elke gemeente eenigen tijd; immers daartoe moest eerst berekend worden hoeveel aan elke gemeen te of plaatselijk comité wegens te veel gestorte gelden moest worden terugbetaald. Doordat uit vele plaatsen drie a viermaal nabestellingen gedaan werden, ging hier mede veel tijd verloren, welke echter geen vertraging in de distributie van den zwavelzuren ammoniak beteekent. Verwacht mag worden, dat op 1 Maart alle toewijzings biljetten met de bons verzonden zullen zijn en alle terug betalingen plaats hebben gehad; dan zullen ook zij, die nog niet gestort hebben, bericht gekregen hebben, welk bedrag zij aan het N.C.C. verschuldigd zijn om de bons te verkrijgen. Men wordt dringend verzocht over dit onderwerp geen telefoongesprekken met het N.C.C. te voeren, daar het uitgesloten is, dat in de rantsoeneering verandering ge bracht kan worden. BRANDKAST OPENGESCHEURD. Een bedrag van f800 gestolen. Gisternacht heeft men zich toegang verschaft tot het kantoor van de bakkerij „Voorwaarts" aan den Zwaanshals te Rotterdam. Via een gangetje heeft men de buitendeur bereikt, die men met behulp van val- sche sleutels geopend heeft. De brandkast in het kantoor heeft men openge scheurd en het zich daarin bevindende bedrag, f800, is ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. BRANDKAST MEEGENOMEN. Onbeschadigd teruggevonden in de Prin sengracht. Door verbreking van een raampje in de straatdeur zijn onbekenden binnengedrongen in een perceel aan de Nassaukade te Amsterdam en hebben daaruit een brandkast inhoudende eenige aandeelen van het ge bouw „De Harmonie" ad f 1000— en eenige polissen en eigendomsbewijzen van woningen ontvreemd. Voorts worden vermist eenige gouden en zilveren sie raden een een bedrag aan geld van ongeveer f 100.—. De brandkast is later teruggevonden in de Prinsen gracht, ter hoogte van de Oude Looiersstraat. Zij is door de politie opgehaald en aan het bureau gedepo neerd. De inhoud is vermoedelijk nog aanwezig. Motor rijdt op een auto. Bestuurder gedood, duorijder zwaar gewond. Zondagmiddag heeft onder Sloten op den hoek van den Spaarnwouderweg, den grooten verbindingsweg door de Haarlemmermeer naar Schiphol, en den Slo- terweg een ernstig ongeluk plaats gehad. Op den hoek reed een motorrijder met volle vaart tegen den zijkant van een auto. De motorrijder en de duorijder, beiden afkomstig uit Ouderkerk aan den Amstel, werden met kracht tegen den grond geslingerd. Eerst genoemde was op slag dood, de ander werd ernstig gewond; hij kreeg een hersenschudding en ernstige wonden aan het hoofd. Dr. A. J. L. Katte uit Sloten verleende de eerste hulp en constateerde bij het eerste slachtoffer den dood. De zwaargewonde en het lijk van den motorrijder zijn per auto naar het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam vervoerd. Tegen de tram geloopen. Meisje ernstig gewond. Zondagmiddag is het 7-jarig meisje C. F. B. uit de Klosstraat in de Putschelaan te Rotterdam tegen een motorwagen van lijn 2 geloopen. Het kind werd door den baanschuiver een eind weegs meegesleurd en in bewusteloozen toestand opgenomen. De G G.D. heeft haar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar een schedelbasisfractuur en ernstige verwondingen aan het linkerbeen geconstateerdd wer den. De toestand van het kind is zeer zorgwekkend. Doodelijk ongeluk te Sassenheim. Band van een motor gesprongen. Zondagmiddag heeft te Sassenheim een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 19-jarige huzaar V., wilde zich naar familie te Lisse begeven en had aan den motorrijder H. S., die uit do richting den Haag kwam, gevraagd mede te mogen rijden, hetgeen deze goed vond. Toen zij in Sassenheim kwamen sprone- echter eensklaps een band van het motorrijwiel, waardoor beiden van den motor vielen. V. kwam met het hoofd op den grond terecht, en werd nog eenige meters meegesleurd. Hij kreeg een schedef- fractuur en is naar het St. Bernardusgesticht te* plaatse overgebracht. Daar is hij gisternacht om half één overleden. Tragisch ongeluk te Rotterdam. Vrouw voor de oogen van haar echtgenoot dood gereden. Zondagmiddag te ongeveer 4 uur heeft op den Schiedomscheweg te Rotterdam een tragisch onge luk plaats gehad, waarbij de 4S-jarige mej. C. F. MaateKleijn door een autobus is overreden en op slag gedood. Mej. M. was met haar echtgenoot bij de halte aan de van Duylstraat uit een naar Schiedam gaande tram gestapt, zoo lezen we in de „Msb." Zonder uit te kijken stak het echtpaar achter de stilstaanoe tram ona den rijweg over. Op dat oogenblik naderde uit de tegenovergestelde richting met groote snel heid een autobus van den dienst op Vlaardingen. Mej. M., die een eindje voor haar man uit liep, kwam voor de wielen en hoewel de chauffeur al zijn best deed om den wagen tot staan te brengen, kon hij niet verhinderen, dat de vrouw over een lengte van ongeveer 15 meter meegesleurd werd. Zij bleek op slag gedood te zijn. De G. G. D. heeft het deerlijk verminkte lijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht en voorts zijn zorgen besteed aan den on^elukkigen echtgenoot, die diep verslagen was. De politie heeft onmiddellijk voor een ruime afzet ting zorg gedragen en voorts een onderzoek naar een eventueels schuldvraag ingesteld. Getuigen heb ben unaniem verklaard, dat den chauffeur geeu schuld treft. De autobus is echter voor een onder zoek naar de remmen in beslag genomen. Smokkeldrama aan de grens b(j NUmegen. Keilner uit Goch doodgeschoten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft in de omgeving van Goch een ontmoeting plaats gehad tus- schen een Duitschen douane-beambte en een tweetal smokkelaars, waarbij een hunner is doodgeschoten. De 36-jarige keilner S. uit Goch en een 16-jarige kennis, zekere H., trachtten dien nacht eenige ponden tarwe van Nederlandsch gebied over de grens te smokkelen. Reeds waren zy een eindweegs op Duitsch gebied door gedrongen toen zij werden aangeroepen door een sur- vellleerend douane-beambte. Zij voldeden niet aan de sommatie tot stilstaan, doch sloegen op de vlucht. Tot driemaal toe loste de douane toen een waarschu wingsschot. Daarna gaf hij eenige gerichte schoten af met gevolg, dat de 36-jarige S. getroffen werd en zwaar gewond neerviel. Een kwartier later is de man aan de bekomen verwondingen overleden. Het stoffelijk overschot werd naar een nabijzijnde boerderij overgebracht en later vandaar naar het lij kenhuis te Goch vervoerd. De 16-jarige H. werd door een schot in den boven arm gewond en is naar het ziekenhuis te Goch over gebracht. Verdachten tot 20 en 5 Jaar gevangenis straf veroordeeld. Moord bewezen ge acht. Beiden in hocger beroep. De Haagsche rechtbank heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak van den moord op den heer Eschauzier. Beklaagde K. werd wegens moord en valschheid in geschrifte veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf; beklaagde P. wegens medeplichtig heid aan doodslag tot 5 jaar gevangenisstraf. De eischen voor de beklaagden waren resp. 16 en 4 jaren. Ten aanzien van de overwegingen, die de Haag sche rechtbank heeft laten gelden met betrekking tot de veroordeeling van K. en P., kan worden mee gedeeld, dat in 't vonnis niet wettig en overtuigend bewezen geacht wordt, hetgeen verdachte P. (den helper) primair is ten laste gelegd, nl. moord. Hier van is P. dus vrijgesproken. Zijn medeplichtigheid aan doodslag wordt echter bewezen geacht, mede in verband met het feit. d«t hij het touw, dat het slachtoffer om den hals gedaan werd, te voren heeft geprepareerd. Daarbij moet hij zich bewust zijn ge weest van het resultaat, dat de handelingen van K. zouden hebben toen P. de handen van den heer Eschauzier vasthield. Echter heeft de rechtbank bij het bepalen van de strafmaat er tevens rekening mede gehouden, dat deze verdachte handelde onder invloed van den hoofdverdachte K. Ten aanzien van K. is overwogen, dat de getui- gen-deskundigen hebben verklaard, dat de dood van den heer Eschauzier is ontstaan door verstikking, terwijl verdachte moet geweten hebben, dat het met zulk een kracht den strop om den hals van het slachtoffer doen en het in den mond duwen van een zoo groote prop den dood kon veroorzaken. Boven dien neemt de rechtbank aan: Kalm beraad en rustig overleg, gezien de wijze, waarop deze misdaad tot in alle onderdeel en is voorbereid. Gezien de verklaringen der deskundigen en de kwestie der enveloppen is valschheid in geschrifte bewezen geacht, echter niet de diefstal en de po ging tot oplichting. Naar nog wordt gemeld, zijn beide verdachten voor nemens van dit vonnis in hooger beroep te gaan. LUCHTVAART AUSTRALISCHE VLIEGER NEERGESTORT. Tegen een hoogspanningsgeleiding gevlogen Een Australische vlieger, die heeft deelgenomen aan de vluchten van den Southern Cross, is met zijn vlieg tuig tegen een hoogspanningsgeleiding gevlogen en neer gestort meldt V.D. Het ongeluk had bulten Sydney plaats. De vlieger werd ernstig gewond. FRANSCHE POSTVLIEGER IN NOOD. V.D. verneemt uit Parijs: De bekende Fransche postvlieger Mermoz was op zijn vlucht van Noord Afrika naar Frankrijk wegens motor- pech gedwongen op zee te dalen. Zondagmorgen deelde de boordmarconist van het wa tervliegtuig het ongeval mede. Hij verzocht om directe hulp. De kuststations hebben direct alle maatregelen ge nomen om den vileger te kunnen redden. Eenige stoomschepen hebben koers gezet naar de plaats waar het vliegtuig is neergestreken. Uit Bizerta is een torpedoboot ter assistentie vertrokken. Gered. Nader uit Parijs: Een stoomschip is er gistermiddag in geslaagd, den postvlieger Mermoz en zijn begeleider veilig aan boord te nemen. Beide vliegers zijn ongedeerd. Mijnheer de Redacteur, vergun mij s.v.p. een plaatsje in Uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. In het verslag van den Raad van Anna Paulowna van Donderdag jl. komt een bespreking voor over het electra. Daarin zegt de Voorzitter dat volgens het onderzoek het electra bij G. Bakker op 61 ct. per K.W. komt Volgens mijn berekening komt dit echter op 68 ct. Immers ik heb 38 K.W. gebruikt van begin September 1930 tot einde Augustus 1931, daar voor heb ik betaald 12 X f 1.35 f 1620,12 X f 0.5O f6, en 10 ct per K.W. f3.80. Is tezamen f26 ge deeld door 38 68.4 per K.W. Ik had gehoopt door deze besprekingen in aan merking te komen voor een goedkooper vastrecht In Harenkarspel, waar het bedrijf aan het P.E.N. is, zijn toch ook kleine verbruikers die bijv. 50 ct vast recht 50 ct. meterhuur en 5 ct. per K.W. betalen. Kan dat hier niet? Moet hier op het bedrijf zooveel mogelijk winst gemaakt worden ten koste van den kleinen en armen man? Want zoo schijnt hier het bedrijf te werken. Ik hoor tenminste een enkele groo te verbruiker zeggen, bij mij komt het op 12 ct per K.W. Ligt hier dan niet een mooi arbeidsveld voor degenen, die meenen zich het lot van de arbeiders en kleine prutsers aan te moeten trekken. Is t zoo erg om de boeken eens na te slaan en dengeen, die er voor in aanmerking komen een goedkooper vast recht te geven. Ik had minstens verwacht, dat de Voorzitter voorgeslagen zou hebben, mij een gedeelte van 't teveel beraald terug te geven. Maar tot mijn verbazing krijg ik een verwijt dat zulke verbruikers voor het bedrijf niet voordeelig zijn. Ik heb daar geen verstand van, maar wel weet ik dat zulke ver bruikers voor de gemeenschap niet nadeelig zijn. De meeste gebruiken maar rank ten koste van win kelier. bakker en andere neringdoenden, t Is wel ge makkelijk om maar raak te dn en dan bij de gemeente aan te kloppen om steun, zooals tegenwoor dig vele bloemisten doen. Daar pas ik nog voor op; ten hoogste zal mijn man 2 ii 3 dagen arbeid per week vragen en dan zoo zuinig mogelijk; liever dan te helpen de gemeente op een bankroet aan te sturen. Nogmaals dankend voor de plaatsing, Uw Abonnée, B. BAKKER—van Rozelaar. Breezand, Februari 1932. WAR HENHUIZEN Dezer dagen vergaderde de Neutrale Bond afd. War- menhulzen in het „Ons Huis". Aanwezig 37 leden. Voorzitter opende de vergadering en zegt, de wereld crisis drijft ons allen dagelijks meer in het nauw, toch moeten we onversaagd ons door deze slechte tijden heenwerken, het einde is er nog lang niet. Door brief wisseling met vooraanstaande personen is komen vast te staan, dat de toestand in Nederland veel slechter Is als de economen voorstellen. De demonstratie naar Den Haag wordtbesproken en nader toegelicht. Deze zal over 2 6 3 weken plaats vinden. Verschillende huishoudelijke aangelegenheden passee- ren de re^ie, o.a. het coöperatief oprichten van een scheepshelling. Alvorens zal men eerst trachten lagere prijzen voor het hellingen te bedingen bij de alhier ge vestigde schuitenmakers. Eveneens zal aandrang op de vaklieden worden uitgeoefend om de tarieven te verla gen. Voorzitter en penningmeester zullen persoonlijk over leg plegen met enkelen hunner. Ook zal op den dokter pressie worden uitgeoefend. Voorts worden ingekomen brieven van zeer belang rijken inhoud aan de leden voorgelezen. Verder is be sloten om begin Maart den administrateur van „Ons Landbouwblad" voor onze leden te laten spreken In café Slikker. Verder werd geconstateerd, dat al de verzoeken aan den gemeenteraad gericht, weinig of geen succes heb ben gehad. Gehoopt wordt, in de toekomst op meer me dewerking. Tenslotte werd behandeld de beschrijvingsbrief voor de vergadering van afgevaardigden te Hoorn. Als candi- daten voor het hoofdbestuur zullen worden gesteund Kaan uit Oudkarspel en G. Groet van Warmenhuizen. Bij de rondvraag opperde één van de leden, om toe te treden tot de burgerwacht, ernstige tijden staan voor de deur. Voorzitter legt er de nadruk op, dat geweld, slechts geweld verwekt, dit middel moeten we in de laatste in stantie aanvaarden. Hierna volgde sluiting. HOOGWOUD AARTSWOUD. Zaterdagavond werd door de afdeeling van den Bond van Arbeiders in het Land- en Tuinbouw- en Zuivel bedrijf een propaganda-vergadering gehouden in het lokaal van den heer Joh. Visser alhier. Voorzitter, de heer Hamming, heet alle aanwezigen welkom, en het doet hem genoegen, dat de zaal geheel gevuld is. Hij geeft het woord aan den heer Hoogerhuls, uit Utrecht, die in de plaats gekomen is van den heer Van der Wielen, die spreken zal over het nut van de Organisatie. Op een zeer onderhoudende manier wordt dit naar voren gebracht, een en ander duidelijk geïl lustreerd met pakkende voorbeelden. Vooral de vrou wen ,die helaas er nog niet allen voor voelen, wordt op het hart gedrukt, hun mannen te steunen in den strijd om het bestaan en vooraan te staan wat betreft het organiseeren. Spreker wijst op de groote Textielstaking in Twente en zegt: die strijd is ook uw strijd. Steunt daarom zooveel in uw vermogen is. Met den wensch dat alle aanwezigen zich zullen aansluiten bij de orga nisatie van het N.V.V., eindigde de spreker zijn rede, die in alle stilte werd aangehoord. De avond werd verder gevuld met voordrachten door I WOENSDAG 24 FEBRUARI. HILVERSUM (L8JSJ, V.A.R.A.: 6.45 en 7.30 Lichaamsoefeningen o.l.v, G. g]t rekooper; 8.00 Tijdsein en gramofoonmuziek; 9.00 j. sterdamsch Solisten Kwintet o.l.v. Loe Cohen; yï R.O.: 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.15 Uitzeg voor arbeiders in het Continubedrijf; 12.00 Septet oï Is. Eyl; 1.45 Verzorging zender; 2.15 Onze Keuken P. J. Kers; 3.00 Zang door Jan van der Meulen (b* ton), Joh. Jong, pianobegeleiding; %30 Voor de kinj ren: „Prinses Desiree lacht niet meer", tooneelsprool In drie bedrijven door Leonard Roggeveen, op te ren door het VARA-tooneel oJ.v. Willem van Cappeu, 4.15 Gramofoonmuziek; 4.30 Vraaguurtje voor de deren; 5.30 Septet o.l.v. Is. Eyl; 6.00 Onderwijsfoj voor de Binnenvaart; 6.30 Uitzending voor den 4 Geheelonthoudersbond m.m.v. het VARA-Septet; Muziek van dezen tijd; 8.00 Hoorspel: „Tijl Uilen»* gel"; 9.30 VARA-Orkest o.l.v. Harry Wiggelaar; 11 Uitzending van den Algmeenen Bond van Handel». Kantoorbedienden: 10.15 Vervolg Concert; 11.00 Dias; 11.15 Concert. HUIZEN (298! 8.00 Schriftlezing; 8.15 Morgenconcert: 10.00 D«a koor; 10.30 Korte Ziekendienst; 11.00 Harmoniumbe ling door M. F. Jurjaanz; 12.00 Politieberichten; 1 Middagconcert; 2.00 Verzorging zender; 2.30 Lezen Chr. Lectuur; 3.00 Concert; 5.00 Kinderuurtje; Uurtje voor de landbouwers. Spreker P. J. Kolijn: land- en tuinbouw en de sociale verzekering; 7.00 A. Jong Fzn.: „Fryslén en de Friezen om utens"; 7.30 litieberichten; 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. bureau; 8.00 Gramofoonmuziek; 9.00 Ouderuurtje; Vaz Dias; 9.40 Een avontuurlijke reis van de famfi N. C. Raver. BRUSSEL (509 X 6.50 Gramofoonmuziek 9.30 Concert. DAVENTRY (1554 8.35 B.B.C.-Symphonie-concert. LANGENBERG («2 7.50 Symphonie-concert, m.m.v. Cecilia Hansen, viool WEENEN (517 X 4.20 Hollandsch concert. BERLIJN (418 X 10.40 Jazz-Symphonle-orkest; daarna tot 11.50 dansaïj HAMBURG (372 Xj 7.24 Concert door het Omroeporkest; 9.50 DansmuiJil door het Scarpa-orkest, PARIJS-RADIO (1725 X 12.50 Gramofoonmuziek; 9.05 Opera: „Le Barbier Sévllle". ROME (441 Xj 7.20 Gramofoonmuziek; 8.20 Opera-uitzending. WARSCHAU (1411 X) 8.35 Phllharmonlsch orkest. Baromf Vooruit Temper D F: hoogz Tegei deze m ziek uit het Edenhotel. den heer Blaauboer uit Winkel, die zeer goed voMd en er den gang heel spoedig in had. Een tweetal dam gaven een aardig samenspraak je; alsmedï werden der een paar heeren eenige voordrachten gegeven. In de pauze werd tot dekking der kosten een v«b tlng gehouden, wat ook een zeer aardige attractie Verder nog een aardig blijspel, getiteld: Bij den Tui arts. Dit werd opgevoerd door eenige leden en af en toe de lachspieren danig in beweging. Hierna volgde sluiting en begon het gebruikelijke W Het bestuur kan met genoegen neerzien op dezen i stekend geslaagden avond. W 1 N KI De r mede 1 van W braad aangek f 350. jerwoc un de Naai geweig zich e< als zot Naar hoofd reeds ten. O voor t scheld - 1 Terps nis CVe Zondagavond gaf de Gemengde Zangvcreenigs „West-Frisa", onder leiding van haar directeur, d heer II. Zaal, de tweede uitvoering van dc operette La Tzigane, en ook ditmaal mogen zij zich verheu* in het feit, te spelen voor een volle zaal. Voor da tweede uitvoering was de belangstelling niet w der groot dan voor de eerste, wel een bewijs dat h resultaat van de eerste opvoering een goede redao was geweest ook voor de tweede opvoering belangd ling te wekken. Algemeen was men zeer voldaan over hetgeen door deze vereeniging werd gepresteerd, en dc wijze waif op deze operette werd opgevoerd, de aankleeding, gri mage, enz. Het spel boeide de bezoekers en het gcheele door staat men telkens voor verrassingen, listen, om goochelingen. kortom 't is een aaneenschakeling v«i tafreelen, welke zich afspelen om twee personen, d Prins cn de Prinses en tot slot tengevolge heeft, da de Prins trouwt met zijn eigen vrouw. Een vorstelfll huwelijk, bij volmacht, om redenon van staatsbelang heeft hem gebonden aan een vrouw, die hij niet kert en nooit gezien heeft, en niets daarvoor gevoelend?, zet hij zijn leven van feest en jool aan zijn hof voort waar hij tal van schoone vrouwen om zich heen we£ te verzamelen. De prinses denkt er anders over, zij wenscht in ia der geval door te dringen tot haar gemaal en hem U leeren kennen. Om dit te bereiken moeten listige wa gen bewandeld worden, en sluit zij zich aan bij een Zigeunerbende, die ten paleize tot een bal is toegel* nie ten. Op dat bal wordt de prins getroffen door de aan wezigheid van een opvallende schoone figuur. welkt tenslotte blijkt zijn vrouw te zijn. Verschillende per sonen zijn daarvoor noodig en komische vergissingen voornamelijk in 'n opgezette samenzwering ten baw van de prinses, aanvankelijk bedacht door een kaste lein om zijn vrouw te ontvluchten cn ook op het bal te komen. In drie bedrijven wordt dit afgespeeld, en met sur ces heeft de vereeniging zich daarvan gekweten e: veel applaus en waardeering mogen oogsten. Koor werk en solisten gaven zich en leverdon aardig, mige momenten treffend werk. Dc prinses, de prins Matheas, de kastelein cn diens echtgenootc Lena k voorts do opperjagermeester Lapoli, zijn de grootste figuren in dit stuk en als het eerste bedrijf geeft lie: Zigeunerleven, het tweede een hal aan het hof, en h« derde, de ontknooping, dan zijn zij hot, die een w van beteekenis hebben te spelen, al zijn er ook i« de kleinere rollen, aardige momenten. Allen deden wat zij na ernstige studie konden does doch de namen, als van mevrouw en den heer C Blaauboer, als de prinses en de prins, de heer P Lanereis en mejuffrouw A. Honingh, als de herber gier en zijn echtgenoote, en de heer N. Peetoom aj Sapoli de opperjagermeester, meenen we, zonder a! breuk aan de overigen te doen, afzonderlijk te nw gen noemen, hui prestatie is den bezoekers beken; en meermalen moesten zij hun spel onderbreken 0: een warm applaus in ontvangst te nemen. Koor- en solozang deed weldadig aan. Nadat aan het slot eenige malen gehaald moei worden en het slotnummer nog eenmaal werd ge? ven, was het de voorzitter die dankte voor de groo« belangstelling bij beide uitvoeringen ondervonden den wensch uitsprak, dat de vereeniging zich in d" belangstelling zal mogen blijven verheugen; daerd nog een woord van dank tot den directeur, orkestl* den, die steeds weer bereid waren gevonden werden belangloos te helpen en nog zooveel anderen die hun medewerking hebben verleend, valt het scherm, enj de uitvoering geëindigd, een uitvoering, waarrae® de vereeniging een succes heeft te boeken, iets hee" laten zien en ten gehoore gebracht, dat haar naam uj de rij der plaatselijke vereenigingen ten goede komen, een blijvende belangstelling waardig. Wij wenschen gaarne dat deze vereeniging in opzicht moge kunnen voortgaan in deze richting <E meerderen aanleiding daarin zullen vinden W krachten te geven of steun toe te zeggen, V.1 Sii gem neez luch brar bom De VOO] Oor] pan nee jeg< fUS! zen de linj ie hel ga Tsi kir de bei po: be: Ja So 1 h*

Schager Courant | 1932 | | pagina 2